Kórusimprovizáció - a Halastó kúrus honlapjáról

Kórusimprovizáció

A kórusimprovizáció

A kórusimprovizáció fogalmával először néhány évvel ezelőtt találkozott kórusunk pár tagja (amely kórus ekkor még nem létezett), éspedig Gunnar Eriksson svéd karnagy kurzusán. Ő fejlesztette ki ezt a műfajt, legalábbis abban a formában, ahogy mi gyakoroljuk: együtt rögtönzünk – persze karnagyi irányítás alatt - korábban már elsajátított dallamokra. Ahogy a hangszeres rögtönzésnél, itt is a dallamokkal való tetszőleges és végtelen számú játék, azok összekapcsolása adja az improvizáció lényegét.

Bevezető

„Szerencsés esetben a kórusimprovizáció olyan érzést kelt az emberben, mintha egy tükrökkel teli szobába lépett volna be. Érezni a súlytalanságot és az időszakos bizonytalanságot, ahol a zene szabadon és organikusan növekszik mindenféle előre eltervezett siker nélkül.”

Ez az idézet Gunnar Eriksson svéd karnagytól származik, akinek kurzusára teljesen véletlenül estünk be Linzben, az I. Kórusolimpián. Akkor mi ugyanolyan kerek szemekkel, tátott szájjal figyeltük a mestert, mint amennyire értetlenül a később az épp megalakulás alatt levő Halastó kórus tagjai álltak az első improvizációs kísérletek előtt. Aztán megszoktuk, felbátorodtunk és ráéreztünk. A zenei rögtönzés annál nehezebbé válik, minél több résztvevőnek kell létrehoznia az együtthangzást. A kórusimprovizáció esetében pár ember mindig kezében tartja az irányítást, a kórust mint hangszert alkalmazza, de bármikor szabadjára ereszthet egy-egy szóló énekest.

Erikssontól származik az a mondás is, hogy az improvizációban nem lehet hibázni. A ’hiba’ a hangzás részévé válik, inkább variációként lehet felfogni. Jelenleg ez a műfaj viszonylag ismeretlen Magyarországon. Saját magunkon kísérletezve szeretnénk minél jobban megismerni és továbbfejleszteni a közös zenei improvizáció adta lehetőségeket, és mindezek eredményét megszerettetni a még beavatatlan közönséggel.

Eddigi legnagyobb felfedezésünk, amire a munka során jöttünk rá, hogy ennek a műfajnak mérhetetlenül nagy közösségformáló, sőt mondhatnánk, terápia-jellegű hatása van. Mindez párosítva a zenei élménnyel, úgy gondoljuk, a kórusimprovizáció egy olyan út számunkra, amely valóban jó irányba tereli a Halastót mint kórust és mint közösséget.

A kórusimprovizáció, ez a sajátos előadási - és egyben készségfejlesztő – műfaj Magyarországon még nem igazán terjedt el. Néhány évvel ezelőtt azonban Gunnar Eriksson hazánkba is ellátogatott, és egy négynapos kurzus keretein belül felvillantotta a jelenlévő kórus mind amatőr, mind zenész-hallgató tagjai előtt a kórusimprovizáció lehetőségeit. A négynapos „workshop” végén pedig a kórus és a karnagy munkájának eredménye bemutatásra került.

Érdekes gondolat, hogy a nyelvészek – legfőképp a szociolingvisztika területén – az emberi kommunikációt is egyfajta improvizációnak nevezik, hiszen a beszélgetés résztvevői folyamatosan az aktuális szituációnak, az előttük elhangzott megszólalásnak, saját lelki állapotuknak megfelelően reagálnak. Ezen körülmények variációinak száma végtelen, ezért a kommunikáció sohasem előre eltervezett, hanem függ az adott pillanattól. Minél több a résztvevő – és ezt most már érthetjük zenei értelemben is –, annál nehezebb az összhang megtalálása és fenntartása. Míg egy hangszeres szólista egyedül határok nélkül improvizálhat, addig két játékos esetében már oda kell a zenészeknek figyelniük egymásra, és egy egész zenekar esetében az eredmény nagy valószínűséggel kaotikus lesz. Ezek azok a körülmények, melyek a karmester jelenlétét is szükségessé teszik egy nagyobb együttes előadásánál.

Módszertani alapvetések

A kórus mint hangszer

A fentiek alapján tehát nyilvánvalóvá válik, hogy a kórusimprovizáció szabályozott keretek között zajlik, a szabályokat pedig a karnagy diktálja. A karnagy és a kórus szerepét ebben a helyzetben egy zongorista és a hangszere közötti viszonyhoz hasonlíthatjuk. A kórusnak van egy létező repertoárja, amely rövid, egyszerű, nagyrészt egyszólamú dallamokból áll. Kiválóan illenek a dallamgyűjteménybe a gregoriándallamok, kánonok, magyar és más népek népdalai, gyermekdalok, nagyobb művekből kiragadott dallamfoszlányok és még sok egyéb. A karnagy feladata e dallamok variált megszólaltatása és összekapcsolása – egyszóval a végtelen sok lehetőséggel való játék – úgy, ahogy egy zongorista játszik a rendelkezésére álló billentyűk hangjaival egy improvizatív előadás során.

Az első lépcsőfok, melyet a karnagynak el kell érnie, hogy a kórustagok megtanuljanak egymástól függetlenül, adott jelre énekelni. Ehhez célszerű egy nagy kört alkotni, melynek belső ívén a karnagy végighaladhat és az énekeseket csoportokba rendezve, megszólaltathat „rajtuk” bizonyos hangokat, akkordokat, illetve az ismert dallamfoszlányokat – ám azokat is mindig más és más módon. Tehát, a kórusimprovizáció legelső nehézsége a hatásos kommunikáció a kórustagok és a karnagy között. Mivel az előadás során folyamatosan szól valamilyen zenei anyag (melyet a karnagy korábban indított el), a karnagynak beszéd nélkül, valamely jelrendszerrel, gesztikulációval kell rövid időn belül csoportba rendeznie az embereket és a hang vagy dallam megadásával jelezni az anyag tempóját és karakterét.

A tempó, a karakter és a dinamika kérdése – illetve azok jelzése – külön figyelmet igényel a kórusimprovizációban. Bár komponált és kottából olvasott zene esetében is elengedhetetlen a karnagyi kifejezőerő, az improvizáció esetében mindhárom zenei tényező további variációs lehetőségeket rejt magában. Így bár az énekesek elsajátították az alapdallamokat egy adott tempóban, karakterrel és dinamikával, az improvizáció során számukra is ismeretlen módon kell majd őket megszólaltatni. Sőt mi több, a fent említett faktorok segítségével kontrasztokat és színeket lehet előidézni ugyanazon zenei anyagban, akár egymással párhuzamosan is. Mivel a kórustagoknak nincs más kiindulópontjuk az általuk ismert dallamokon és a karnagy spontán utasításain kívül – ezzel szemben komponált zene esetében a kórus rendelkezésére áll tájékoztató jelleggel a kottaanyag és a próbákon elhangzott, állandó karnagyi kérések –, az improvizációs karvezetőnek igen precízen és érthetően kell kommunikálnia az énekesekkel.

Az életre kelt zongora

A kórusimprovizáció azonban nem minden esetben egyenlő a karnagy vagy karnagyok egyéni játékával a kóruson mint hangszeren. További fokozatot jelent az a fajta éneklés, amikor a karnagyokon kívül néhány kórustag is beszáll a kreatív és aktív rögtönzésbe. Ez olyan módon valósulhat meg, hogy a (fő)karnagy kijelöl bizonyos csoportokat és az azok élén álló vezénylők saját belátásuk szerint – odafigyelve a többi csoport szimultán zenei megszólalásaira – irányítják saját énekeseiket. A jelrendszer, mint mindig, itt is kiemelkedő szerepet kap, hiszen a zenészeknek most már egy több szintes szerkezetben kell megérteniük egymást. Végezetül, ebben a műfajban lehetőség nyílik az egyéni improvizációra is. Az egyik alapjáték, amely már egyéni kreativitást igényel, úgy zajlik, hogy a kórustagok körbeállva folyamatosan továbbítanak egy hangot, pár hangból álló dallamot, szövegrészt vagy ritmust a mellettük állónak, mely zenei anyagot mindig egy bizonyos személy indít el a körön belül. Az „üzenet” továbbítása során az énekesek szabadon változtathatnak az egyszerű zenei anyagon. Erre a játékra az egyik legjobb és legizgalmasabb példa a hangszín megváltoztatása, hiszen az is egy variációs lehetőséget hordoz magában (mint ahogy azt már minimalista zeneszerzők korábban felfedezték), de lehet a tempón, dinamikán, karakteren, ritmikán is módosítani.

Az egyéni kórusimprovizáció csúcsa pedig azok a helyzetek, amikor egy adott harmónia fölé, például háromszólamú kánonra vagy egy Bach-korálra, az énekesek szabadon hajlítgathatják saját szólamuknak dallamvonalát. A tapasztalat azt mutatja, hogy mindig maradnak páran – talán a félénkebbek –, akik megtartják az eredeti dallamot, így a harmóniai váz sohasem tűnik el teljes egészében, legfeljebb beleolvad a díszítésekbe, és azon énekesekből is kevés van – talán a kalandvágyóbb é szakértőbb zenészek lehetnek azok –, akik túlságosan elragaszkodnak az eredeti hangnemtől és ritmikától. Az eredmény egy végtelenül színes és kimeríthetetlen zenei összhangzás, mondhatnánk egy tiszavirág-életű, megismételhetetlen élmény a fülnek és a léleknek.

Kórusimpró amatőrökkel

Gunnar Eriksson azon a bizonyos linzi első találkozáson úgy kezdte, hogy mindenféle bevezetés nélkül körbeállította az ott összegyűlt kórustagokat, ő maga pedig a kör belső ívén haladva különböző hangokat adott meg egyenként az énekeseknek. A zsongásszerű hangzásból lassanként építette fel a kurzus anyagát: míg a kórus többsége a korábban megadott hangot tartotta, a karnagy úr maga köré gyűjtött pár embert és hallás után tanította meg az újabb és újabb dallamfoszlányokat. Természetesen mindig más csoportokkal foglalkozott, és a dallamokat magukon belül és egymással is variálta. Több mint egy órán keresztül zengett a szűnni nem akaró színes hangzás, ahogy újabb és újabb dallamokkal ismerkedtünk meg, és ahogy tágra nyílt szemekkel, kíváncsian vártuk a számunkra ismeretlen zenei fordulatokat.

Ahogy közeledett az első próba vége, a karnagy odasétált egy litván leánykar pár tagjához, akik szintén belecsöppentek a kurzusba, és mivel mi továbbra is a megadott dallamokat zsongtuk a háttérben, csak annyit láttunk, hogy valamiről röviden tárgyalnak, majd a lányok arca felragyog, és közös énekbe kezdenek. Az ének továbbterjedt, ahogy a többi litván leány is becsatlakozott (mint később kiderült, egy litván népdalt énekeltek), minket pedig Eriksson sorra kiintett, hogy a legvégén – a hosszas többszólamúságot követően – egyetlenegy szál dallam lebegjen, majd elhaljon a levegőben.

A linzi felejthetetlen élményem és az a tény, hogy Magyarországon nem találtam további lehetőséget a kórusimprovizáció műfajának megismerésére, győzött meg arról, hogy saját amatőr kórusaimban is kipróbáljam az Eriksson-féle játékokat és zenei ötleteket. Eleinte a beéneklés részeként építettük be a próbákba, ám a gyakorlat igen hamar kinőtte magát. A kórusimpró funkcióját tekintve már rég nem az, mint aminek indult: a próbák és a koncertek szerves részévé vált. A Fringe fesztiválon, 2006 tavaszán történt meg először, hogy egy egész koncertnyi kórusimprovizációs előadásra vetemedtünk, és azóta több „imprókoncertet” is adtunk. Az alábbiakban szeretném felvázolni a kórusimprovizáció amatőr kórusokban való alkalmazásának előnyeit.

A kórusimprovizáció legkiemelkedőbb és legfontosabb jótékony hatása az énekesek ellazítása. Tekintve, hogy amatőr kórusokban nagyrészt olyan emberek énekelnek, akik nem tanulnak egyéni hangképzést, gyakran felmerül a probléma, hogy az énekesek helytelenül használják hangjukat, ez pedig kihatással van a hangminőségre és az intonációra. Fontos megjegyezni, hogy ez nem egy egyedi probléma, hiszen a ’képzettebb’ éneklés tulajdonképpen fiziológiailag egy természetellenes izommunkát igényel. Nem véletlen, hogy az amatőr énekes a hangosabb és kifejezőbb éneklés érdekében gyakran megfeszíti torkát ahelyett, hogy testizmait és arcüregeit kihasználná. Az improvizációs gyakorlatok során eleve körbeállnak a kórustagok – azaz aktív éneklési pozíciót vesznek fel –, így egyrészt nagyobb valószínűséggel fognak egész testtel énekelni, másrészt sem a kotta, sem a szék nem akadályozza őket a szabad mozgásban. Az éneklés közbeni lépegetés, táncolgatás, a végtagok mozgatása, tapsolás és egyéb mozgások – persze rövid szoktatási idő elteltével – mérhetetlenül ellazítják a kórustagokat és ennek eredménye tisztán hallatszik az éneklés minőségén is.

A másik pozitív pszichológiai hatása a kórusimprovizációnak az, hogy mivel a kórustagok már jól ismerik és teljes mértékben magukénak tudhatják a felhasznált dallamokat, nincs bennük az a fajta feszültség, amely időnként a kottából való próbáknál (főleg a darabtanulás kezdeti fázisaiban) érzékelhető rajtuk. Véleményem szerint ez a jelenség nem csak amatőröknél fordul elő: saját magamon is tapasztalom, hogy amikor arra figyelek, hogy a kottához hűen és megfelelő hangképzéssel előadjak valamit, a koncentráció feszültséggé alakul; ezzel szemben egy alkalommal csak úgy mellékesen eldúdoltam egy dallamot hangképzés tanáromnak, hogy tudja, melyik darabról beszélek, és ő azt kérdezte: „Kérem, maga miért nem így énekel, amikor darabot tanulunk?” Talán hívhatjuk ezt ’fürdőszoba-effektusnak’: a teljesen ellazult és felszabadult állapotban lévő éneklés. Röviden összefoglalva, a kórusimprovizáció megteremti azt a közeget, ahol ez a fajta állapot létrejöhet.

További előnye az improvizációnak kifejezetten amatőr kórusok tekintetében, hogy bátorságra és függetlenségre ösztönzi az énekeseket. Egyrészt a kórustagok tetszőlegesen állnak be a körbe, így elvész az a biztonságérzet, melyet saját szólambeli társaik mellett éreznek, amikor a szokásos felállásban, kottából tanulnak egy zenei anyagot. Ráadásul, a kórusimprovizáció számtalan olyan gyakorlatot tartalmaz, amely valamilyen módon egyéni rögtönzést igényel, legyen az tempó-, karakter- vagy hangbéli különbség. Az énekeseknek vállalniuk kell a felelősséget saját hangjukért és azért, amit énekelnek. Ugyanakkor nem áll fenn az a veszély, hogy ettől a helyzettől megijednének vagy elrettennének, ugyanis, mint az fentebb is elhangzott (eredetileg Eriksson karnagy úr egyik mellékes mondata volt, melyet beszélgetéseink során csíptem el), „az improvizációban nem lehet hibázni”. Ha a kórustagok elsajátítják ezt a nézetet és képesek a gyakorlatok alatt rugalmasan figyelemmel követni az utasításokat, akkor félelem nélkül veszik ki majd részüket a csodálatos élményből.

Az improvizatív tevékenység következő – kifejezetten zenei – hatása a kórusra a figyelem és hallás fejlesztése. Ez két tényezőből ered. Egyrészt a már korábban említett szabadságból, miszerint az énekes nincs kottához kötve, és ezért nem fenyegeti az a veszély, hogy csupán saját szólamának horizontális útját követné (mely veszély sajnos professzionális kórusoknál is időnként előtör). Másrészt a gyakorlatok során gyakori a motívumok folyamatos repetálása, illetve egy-egy hang hosszan tartó éneklése, így a kórustagok közben megfigyelhetik a többi szólam változását, saját szólamuk viszonyát a többiekhez képest, valamint a nagy egész összhangzását. Egy általam nagyra becsült karmester egyszer azt mondta, hogy véleménye szerint a legszebb dallam az egy hangon ismétlődő dallamvonal (gyakori jelenség az alt szólamban). Állítását akkor értettem meg, amikor tudatosult bennem, hogy a repetált hang körül viszont folyamatosan változik a környezet és ezért a szó szerint ’egyhangú’ dallam szépsége szilárdságában rejlik, mely újabb és újabb szerepet kap a többi szólam között. Az improvizáció során külön foglalkozni szoktunk azzal, hogy az egyének saját dallamukon kívül meghallják az együtthangzást is, ezért időnként a tagok kiscsoportokban, egymást váltva a kör közepére állnak és ’fülelnek’.

Végezetül nem elhanyagolható tényező az a közösségre gyakorolt jótékony hatás, melyet a kórusimprovizáció kapcsán eddig tapasztaltam. Mindaz a sok zenei és pszichológiai előny, melyek a fentiekben megemlítésre kerültek – a szabadság, az ellazulás, a figyelem, a bátorság, a kreativitás, az egyéniség és az összhang – hozzájárulnak a kórustagok között lévő őszintébb és mélyebb kapcsolatok kialakulásához, mind közösségi, mind egyéni szinten.

Egy amatőr kórus életében a kórusimprovizáció természetesen nem helyettesíti a kórusirodalom sok színes darabját, melyből a kórus folyamatosan fejlődő repertoárja áll. Ellenkezőleg: ez a fajta tevékenység egy kiegészítést, egyfajta segítséget jelent a komponált művek megtanulásához és tökéletesítéséhez, továbbá hozzájárul az énekesek zenei képességeinek, sőt, emberi tulajdonságainak fejlesztéséhez. A többlet, melyet véleményem szerint a kórusimprovizáció nyújt egy amatőr kórus számára, egy sajátos hasonlattal ragadható meg. Az angol nyelvben ’olvasztótégelynek’ nevezik Amerikát és ’keverőtálnak” Kanadát. Valami ilyesmi lehet a különbség, ha egy kórust, ahol mindenki aláveti magát a komponált hangoknak, a karnagy utasításainak és a kórus egységének, akár önmaga feladásával is, összevetünk egy olyan énekegyüttessel, ahol az egyének különbözőségéből születik meg az egység.

/halasdóri/


TÁRGYMUTATÓ.

13-as stúdió2 3k színházi fesztivál1 40 év1 42 év2 600 kilométer 100 guinness4 6szín1 7 és fél halál3 a csemegepultos naplója292 a gyáva1 a gyermek és a varázslat3 a haramiák34 a hülyéje21 a kalóz63 a kávé nekem is jár32 a kék hajú lány2 a kéz48 a kis kéményseprő2 a köpeny36 a közös többszörös40 a ló aki elvesztette a szemüvegét1 a ludovika ablakai7 a mester1 a mi osztályunk13 a néző közbeszól43 a nulladik perc135 a rádió ablakai5 a rendező közbeszól38 a színészet képes nagykönyve1 alapítvány a magyar színházakért4 alba regia szimfonikus zenekar7 aldi női futógála1 alkalomadtán1 állj bele1 aNNa29 anyám éhesnek tűnik3 anyóka emlékiratai1 apertúra38 aradi kamaraszínház3 aranytíz4 archívum4 arden1 art-színtér22 átrium24 az elvarázsolt disznó13 az ember tragédiája2 az öreghíd alatt103 az úrhatnám szolgáló11 b3224 baal2 babel sound1 bácskai juli pszichoszínháza4 baja3 balatonboglár3 balatonfüred2 balfácánt vacsorára28 bálna2 bánk bán78 bárka288 bátorságpróba6 bencs villa1 beszélő levelek7 bisb1 bivaly-szuflé54 bob herceg38 bogáncsvirág51 bohémélet108 borral oltó fesztivál1 börtönrádió3 bsi1 budaörs5 budapasta2 budapest improv show12 budapest music center1 budapesti kamaraszínház1 budapesti tavaszi fesztivál1 budapesti vonósok21 budoár kiállítás1 busz-színház12 CAFe Budapest8 caminus72 castel felice46 castel felice vizsga5 centrál3 club701 coming soon2 cosí fan tutte47 cupido és a halál30 cv1 családi játszmák59 családi játszmák 20237 családi ünnep3 cseh tamás4 cselényi nóra1 csíkszerda77 csoportterápia18 csukás-díj10 dankó rádió1 dante51 dante-jam2 danubia zenekar6 deák171 debrecen21 debreceni tavaszi fesztivál1 delila2 delta produkció9 deszka fesztivál19 dido és aeneas55 díjak elismerések1 don juan3 dráma kortárs színházi találkozó6 drámaíró verseny1 due1 duett2 dunapart6 dunaújváros156 eger2 egri tavaszi fesztivál2 egy csók és más semmi31 egy kiállítás rémei2 éhség8 éjjel-nappal momentán4 élnek mint a disznók13 előadásszámok1 elte tók vizuális nevelési tanszék2 elveszett idők3 email1 ének a három hollóhoz2 english25 énis teis44 erkel színház67 ernani4 érzékenyítő fesztivál1 és ezt így hogy1 eszínház108 eszínház fesztivál46 esztergom3 eucharisztikus kongresszus7 europa cantat7 ezek mennek16 falaink3 falstaff9 fekete-fehér150 fellegek14 fém színház31 fesz segélyalap9 fiatal írók1 fidelio színházi est3 finito16 firkin309 fischer iván lakásszínháza2 fishing on orfű1 fogság1 főfőnök1 francia sanzonest2 friss hús2 furnitur50 füge145 független előadóművészeti szövetség10 gianni schicchi30 gólem12 gödöllő5 göncz árpád alapítvány1 grecsó3 grisnik petra32 gusztinak megjött az esze1 gyerekstúdió4 gyilkosok1 gyógyír északi szélre86 győr5 győri tavaszi fesztivál3 gyulai várszínház13 ha lenne valakim46 hajmeresztő34 halál hotel24 halastó118 hangoló1 hárman a padon164 harminchárom változat haydn-koponyára103 háromszögek25 határvonalak színházi fesztivál11 hatok csoport1 hatszín teátrum203 haydn fesztivál10 hazug1 hét domb fesztivál2 hét és fél halál2 hetedik alabárdos1 hetedik mennyország15 hírek3 hírszerzők1 hogy szeret a másik105 hol4 hoppart1 hrabal-vurstli14 humorfesztivál6 hyppolit91 így tanultam meg vezetni1 imprójam6 imprómaraton3 in medias brass1 in memoriam cseh tamás4 interjú129 irodalom éjszakája7 jak2 jászberény6 jegyek1 jó kérdés13 junior príma4 jurányi98 k11 művészeti és kulturális központ4 k2 színház6 kalandra fül fesztivál2 kálid artúr1 kalucsni54 kaposvár152 katona90 keltská noc1 képek496 keszthely3 kibelátó14 kicsi szívem kávéba pottyant1 kis suttogás5 kisfaludy színházi fesztivál2 kisvárda12 kmtg1 kolibri1 kolozsvár35 koma38 komárom5 komédium2 koronavírus136 kortárs drámafesztivál15 kórusok éjszakája77 kovátsműhely1 kőfeszt1 kőszeg463 köszönet estéje-estélye1 kritika514 kritikusdíj-átadó19 kuk3 kultkikötő26 kultúrfürdő26 kurátorok9 lakott sziget19 láthatatlan állomás4 latinovits diákszínpad1 leenane szépe 201731 leenane szépe 20261 leonardo1 lev&te3 limerick-bajnokság7 líra és epika38 lírástudók2 london1 love and money73 love and money vizsga9 macskadémon35 madách színház4 madam rekamié1 madame bizsu93 madame poe7 magdafeszt6 mágnás miska13 magvető4 magyar rádió28 magyar színház149 magyar színházi társaság10 magyar zene háza156 manhattan short5 manna110 manőver43 maradunk3 margó irodalmi fesztivál7 más olvasnivaló3 másik produkció24 mellékhatás3 menház színpad27 merlin6 mesterjátszma24 mesterkurzus11 mézesvölgyi nyár4 mikor2 mikro fesztivál19 milestone1 mindenütt jó34 mindenütt nő1 mintaapák1 miskolc2 miszépmiszépmiszép54 mojo51 momentán293 momkult2 monodráma fesztivál9 monodrámák6 móra kiadó1 most fesztivál28 motto3 mozaik országos színházi találkozó3 mozart-kommandó2 mozgófénykép45 mozsár műhely6 mu6 múzeumok éjszakája1 művészetek palotája17 művészetek völgye63 nagykanizsa1 naptár1 nefelé2 négyhangú opera53 nekem a zene3 nemzeti filharmonikusok7 nemzeti színház14 nézőművészeti kft46 nézőpont színház9 nofilter4 nyílt nap4 nyinyernya30 nyíregyháza407 nyolc nő26 óbudai társaskör29 ómama2 online fordítónapok1 operabeavató540 operaház84 operajátszóház21 operamacera7 operavita13 operettszínház41 orlai921 othello gyulaházán42 ők2 ördögkatlan389 örkény1 örkény vurstli5 örömimpró4 pájinkás jános1 pannonhalma2 papp jános1 párkák45 patália2 páternoszter1 pécs50 pécsi egyetem2 pesthidegkúti művészeti fesztivál1 pesti barokk88 pesti magyar színiakadémia19 petőfi irodalmi múzeum4 petri versmaraton6 pim dia hangoskönyvek3 pinceszínház43 placcc30 pokol10 portré1 postart1 poszt64 poznan1 pozsonyi piknik6 pure voice akadémia7 ráday utcai színházi találkozó5 rádió1 rádiójátékosok3 radnóti46 ram colosseum2 régebbi havi műsorok1 regnum filmszemle5 remény10 rendezők viadala57 rév fülöp34 rögvest81 rs91 rumini8 russian indie film fesztival1 sakknovella3 semmi baj gyerekek1 sherlock holmes és a moriarty-rejtély1 shots festival1 sinaia1 skvot3 sly59 snowman6 soharóza84 sok-szín-feszt4 sokszemközt1 somló cirqsz7 song-óra1 sopron1 sorozat a vidéki operajátszásról4 spaletta1 stockholm7 stúdió k11 summa summárum1 susotázs132 szabadesés39 szabadka2 szabadtéri színházak találkozója32 szeged339 székely-könyv4 székesfehérvár2 szemes fesztivál2 szénakutyák121 szent imre1 szentendrei teátrum17 szép heléna21 szerzői munkák10 szfe21 szigetszentmiklós1 színház a város16 színház tv73 színházak éjszakája35 színházi törvény1 színházrendezői testület1 színlapok102 szívem szeret4 szkéné30 szóbanforgó4 szombathely82 szöveg4 szputnyik hajózási társaság25 talált posztok12 tárgymutató1 társasjáték2 tartalom2 tatabánya127 telefondoktor205 temesvár46 tengeren 2008107 tengeren 201974 térkép1 terminál workhouse4 teszt16 thália185 thália nyárikert33 the irish coffee56 the pocketstones16 thealter19 tilos rádió3 tivoli3 tóbiás és az angyal30 törőcsik-emlékest12 trapézon tüllben34 trefort színjátszó fesztivál1 újpalotai nyári játékok1 ütközet2 üvegcipő1 váci dunakanyar színház10 vágánybenéző11 valamikor3 van egy határ29 varázsfuvola16 városmajor39 vaskakas5 védőháló5 veled kerek1 vera214 vidéki színházak fesztiválja13 vidor fesztivál83 vigadó2 visszaszámláló1 vízkereszti gritti49 volt egyszer egy ndk3 vonalhúzás34 zalaegerszegi kvártélyház20 zeneakadémia1 zichy major1 zsámbék4 zsolnay negyed5