Mucsi Zoltán: Nem vagyok olyan állat - origo.hu

Mucsi Zoltán: Nem vagyok olyan állat

BUJDOSÓ BORI
2008. 09. 19., 18:53

A főként a Jancsó-filmek Kapájaként ismert Mucsi Zoltánnal Dettre Gábor Tabló című filmjének mozibemutatója kapcsán ültünk le beszélgetni. A mai magyar társadalomról meglehetősen nyomoronc képet festő filmben Mucsi egy nyomozót alakít, aki egy gyilkossági ügyben nem hajlandó elfogadni a főnöke által tálalt válaszokat. Bár a Tablótól indultunk, hamar áttértünk a Jancsó Miklós filmjeiben és a Krétakörben hallható káromkodások jelentésének boncolgatására, aztán szó esett arról, hogy Mucsi mit visz magával a feloszlott Krétakörből, és a végén az is kiderült, hogy miért nem gyújtott rá egész beszélgetésünk alatt.



- Dettre Gábor hosszú évek óta tervezte a Tabló-t, és ha jól tudom, már a kezdetektől veled képzelte el.

- Áprilisban volt két éve, hogy leforgattuk, de különböző okok hátráltatták a bemutatását.

- Pontosan mik?

- Ebbe nem mennék bele, Dettre Gábor és a producer közt volt egy vita. Alapvetően mást képzeltek el, és nem tudtak megegyezni. Azért nehéz erről beszélni, mert Magyarországon nem tisztázott a produceri helyzet. Az Egyesült Államokban a stúdió a saját pénzét adja a produkcióba, és tetszik, nem tetszik, ezért szabhat kikötéseket. Itt Magyarországon azt a producert, aki a saját pénzét beleteszi egy filmbe, el szokták vinni elmegyógyintézetbe, mert nem ez a rendszer, hanem az, hogy az állam ad egy meglevő keretből. Kérdés, hogy ki kapja a pénzt, a rendező vagy a producer, és hogy ebben a helyzetben milyen szava van a producernek.

- Már addig is évek teltek el, míg a forgatásra egyáltalán sor kerülhetett. Ezalatt részt vettel valamilyen formában az alkotói folyamatban?

- Azt tudtam, hogy van egy ilyen forgatókönyv, de 2004 tavaszán én nem erről beszélgettem Dettre Gáborral.

- Milyen volt vele dolgozni?

- Dettre nagyon jó barátom lassan tizenöt éve, de ez az első közös munkánk. Ezért tartottam attól, hogy milyen lesz, de jó volt Gáborral. Csak az időjárás volt rettenetes, annyira hideg volt, hogy azt éreztem minden nap, hogy az az utolsó nap, amit csinálok, mert meg fogok fagyni.

- Miben más egy olyan emberrel dolgozni, aki tizenöt éve jó barátod, és egyszer csak abba a helyzetbe kerültök, hogy ő áll a kamera egyik oldalán, te meg a másikon?

- Feltételezem, hogy egy vitás helyzet tud könnyebb is lenni, meg nehezebb is. Ez egy hierarchián alapuló működési rendszer, egy ponton túl, hogyha nem értetek egyet, akkor is meg kell csinálnod, amit a rendező mond. De nem került sor ilyenre.

- Milyennek látod a figurádat? Hogyan mozog ebben a közegben?

- Szerintem szerencsétlenül.

- A figura a szerencsétlen vagy a közeg?

- Ha nem egy kiemelkedően erős vagy tehetséges személyiségről van szó, akkor a közeg fogja irányítani. És ha a közeg szerencsétlen, akkor a figurák is szerencsétlenek lesznek. Ez egy jó szerencsétlen, közép-európai balfék. A film végén nem egyértelmű, hogy hogyan dönt, és ez szerintem pont azt a beszorultságot bizonyítja, hogy persze, hős vagyok én, meg az igazságérzetem működik, de amikor az egzisztenciámról van szó, akkor ez egy picit átalakul.

- Tehát szerinted megalkuvással végződik a történet?

- Nem tudjuk, ez nyitva van hagyva. Majd te eldöntöd, hogy megalkuvás, vagy ez a csávó továbbmegy. De én azt gondolom, hogy ha nem megalkuvó, akkor bele fog törni a bicskája. Az elmúlt évtized, évtizedek történései azt bizonyítják, hogy nem sok hős termelődött ebben az országban, viszont nagyon sok mocsok termelődött. Ezzel szembe menni kolhaasi. Az nevetséges lenne, ha ő szembeszállna és a végén minden jóra fordulna.

- Ha nem is hős, mintha mégis volna benne valami belső tartás vagy tisztaság.

- Persze. A film nagyon jó vonulatának tartom, hogy a szereplők 90%-ában már ez sincs meg. Holott nyilván húszévesen, harmincévesen biztos megvolt bennük is. Nagyon lehangoló és zseniális jelenet a három nyomozó beszélgetése. Amikor ők elkezdték, nem így képzelték a nyomozói pályát, hanem eljutottak idáig. Belekeseredtek, belenyomorodtak.

- A Tabló-ban teljesen más szerepet játszol, de a személyed valószínűleg sokakban teljesen összeforrt a Kapa-Pepe páros figurájával. Nem érzed magad egy kicsit beszorítva ebbe?

- Beszorítva nem. Nyilván az ember előbb-utóbb kap egy címkét, amiből nehéz kitörni, de én azt gondolom, hogy ha filmben nem is annyira, de színházban dolgozunk elég sokat egymás nélkül. Talán inkább kevés olyan ember van, aki másra is kíváncsi. Jó, hogy másra hívtak most, de én nem érzem azért úgy, hogy ez lenne az egyetlen ilyen film.

- Kapa mikor született meg?

- Ez a saját becenevem, és már a Roncsfilm-ben Kapa néven szerepeltem, de Miki bácsi Lámpás-a (Jancsó Miklós Nekem lámpást adott kezembe az Úr Pesten című filmje - a szerk.) után erősödött fel.

- A figura tulajdonképpen te vagy?

- Nézd, hogyha az ember Hamletet játszik vagy Macbethet, az nem ő. De abban a pillanatban az a Hamlet vagy az a Macbeth ő lesz. Ezt nem lehet szétválasztani. Kaptam egy forgatókönyvet, amiben a Lámpás-ban elhangzó szövegek 85-90%-a meg volt írva. Mivel eredetileg nem is velünk képzelte el Miki bácsi ezt a két szerepet, hanem Gassmann-nal meg Tognazzival, valószínűleg nem belőlem kiindulva írta meg a forgatókönyvet.

- De ez mégiscsak olyan figura lett, amit aztán magaddal vittél Schererrel együtt, és nem csak Jancsó filmjeibe.

- Én azt gondolom, amikor párban vagyunk, nem ugyanazt csináljuk, nem mindig ugyanarról a figuráról van szó. De a végeredményt, hogy mennyire van lejáratva vagy túl sokat szerepeltetve ez a páros, nem látja előre az ember. Az van, hogy egyrészt nem is engedhetem meg magamnak, hogy csak úgy visszadobáljak szerepeket, ez az anyagi része, meg még azt is gondolja az ember, hogy talán mindig tud egy kicsit mást csinálni. Persze az ember saját magából nem tud kifordulni, nyilvánvalóan. De nem én vagyok, ez egy fikció. Ha szerénytelen akarok lenni, akkor ez egy olyan elkapott pillanat volt a Lámpás-nál, ami emblematikus lett. De igazán a két figura együtt emblematikus, hogy van a piknikus, az életet könnyen kezelő ember, aki vidáman jön ki minden helyzetből, a másiknak meg minden pillanat az életben a gyomrára megy, és ránc formájában megjelenik a fején. És ezt valamilyen módon elég hitelessé tettük Péterrel, és ettől olyan, mintha ez én lennék, a Péter meg az. De a Péter nem olyan balfasz, mint a filmekben látszik, én meg nem vagyok olyan állat - bár nyilván ezt a környezetemben lévő emberektől kéne inkább megkérdezni.

- De sokat káromkodsz az életben is?

- Nem. A magyar átlagnál jelentősen kevesebbet. Azt gondolom, ez a humor egy formája. Ennek a figurának nagyon erőteljes jellemzője, ahogyan beszél. Szerintem a káromkodás itt Kelet-Európában nem megy ritkaságszámba, de ez meg van írva, és nyilván nem ugyanúgy van felépítve, mint ahogy az utcán hallod, hanem annak a sűrítménye. Vagy az is lehet a humor egy formája, hogy olyan helyen káromkodsz, ahol nem szoktak, tehát olyan helyekre teszed be, ahol egyáltalán nem helytállóak.

- Ha már belementünk ebbe: azt mondod, hogy ezek eléggé megírtak. A Lámpás-ban sem improvizatívak?

- A nagy része meg volt írva, de szóltunk, ha igazítani akartunk valamit rajta. Voltak olyan jelenetek, például a hidas, amiben van improvizáció. De ott is már csak a végén, amikor jövünk lefelé a hídról és mondom, hogy megvenném az Országházat. Elindultunk lefelé, és saját magunk szórakoztatására baromkodtunk, és Grunwalsky Feri nem kapcsolta ki a kamerát.

- Ezekhez a szituációkhoz hasonlít a Krétakör Feketeország című előadásában a biztosítékcserélős jelenet is. Az hogyan született meg?

- Az teljesen improvizáció. Mi, akik csináljuk, írtuk-találtuk ki, mint ahogy a Feketeország összes jelenete improvizáció. Ki volt osztva, hogy ez a jelenet szakikról szóljon, és erről elkezdtünk beszélgetni. Nekem, amikor építkezés volt nálunk, az mindig azt jelentette, hogy egy kicsike lyuk lett a gyomromban. Kezdve attól, hogy hívsz egy mesterembert, aki kijön és azt mondja, hogy "Ó, a kurva anyját, ez mocsokszar! Hát ki csinálta ezt az ocsmányságot? Ó... Rettenet." Leleprázza, amit más csinált, majd bejön, leteszi a táskáját úgy, hogy már szét is pattant a konyhakő: "Hopp-hopp, na mindegy, majd megcsináljuk." Már egy tízezres kár a megérkezés pillanatában. Majd a sörösüveg kifolyik valahova, aztán megjön a "faszom Pistike, verjem a szádba, ne a geci ablak alá nyomjad, menj már". Ennél a jelenetnél azt találtuk ki, hogy amikor dolgoznak, abban ne legyen köszönet és káromkodjanak folyamatosan. Hogy úgy beszéljenek, hogy abban ne legyen más, csak faszom, geci, pina, szopd ki, hogy úgy állítsunk össze mondatokat, hogy csak szükség esetén tegyünk bele melléknevet vagy igenevet, vagy azt, hogy "ajtó", a többi négyszáz káromkodás legyen. Szerintem az már egy káromkodásária lett a végén. A valósághoz már nincs köze, mégis ráismersz ezekre a figurákra.

- Van kedvenced a krétakörös darabok közül?

- Nincs egy kedvenc, én ugyanolyan fontos és nagyszerű előadásnak tartottam a Woyzeck-et (a darabot W. Munkáscirkusz címmel játszotta a Krétakör - a szerk.), mint a Siráj-t. Nagyon különböző előadások voltak, mert formailag és mindenben kísérleteztünk. Nyilván elfogult is vagyok. Ha kellene, akkor azt mondanám, hogy Woyzeck, Siráj, Feketeország.

- A Krétakör feloszlása hogyan érint téged?

- Az elmúlt években volt egy nagyon jó közeg, amiben dolgozhattam, szakmailag nagyon komoly hely volt. De a csapat vezetője, Schilling Árpád most úgy gondolja, hogy ő más utakra akar lépni, és keres valamit, amit feltételezem, hogy nem ezzel a csapattal képzel el. Nekem nagyon fontos időszak volt, de mint minden válásnál, van akinek jobban fáj, van akinek kevésbé... Én nagyon szívesen lettem volna még tagja ennek a csapatnak, de tisztelettel elfogadom Árpád döntését. Amikor hívott, örömmel mentem, nem rágtam magam, hogy van még kétezer színész az országban, miért pont engem hív és miért nem a másik 1999-et, úgy gondolom, most is ugyanígy tiszteletben kell tartanom a döntését. Remélem, hogy ami rám ragadt szakmailag ebben a néhány évben, azt máshol tudom majd hasznosítani.

- Meg tudod fogalmazni, hogy ez mi?

- Konkrétan nem tudom, de az együttdolgozás, a csapat. Hogy milyen erővel bír, hogy ha tizenvalahány ember szólal meg és nem egyének. Hogy együtt, mint egy massza milyen erőt tudunk képviselni. A munkarésze pedig, hogy 24 órát kell dolgozni. Nincs soha vége egy munkának, meg soha nincs kész semmi. Illetve amikor már elkészül olyan módon, hogy tökéletes, akkor tovább nem szabad játszani azt a darabot, rögtön abba kell hagyni, mert akkor már nincs kihívás benne, akkor nincs vele dolgod már.

- Ezt a szemléletet valószínűleg elég nehéz átvinni egy kőszínházba.

- Ez társulatfüggő is, de elsősorban egyénfüggő. A kőszínház egy nagy egész, de azon belül is van az adott rendező. Persze minél nagyobb a létszám, annál nehezebb ezt működtetni, de feltételezem, hogy nem lehetetlenség. Nyilván kőszínházban sok más nehézség van, bemutatókényszer, bérletrendszer. Annál nehezebb az ilyenfajta működés, minél üzemszerűbb egy cég, mert emiatt eleve bizonyos lehetőségek nem jöhetnek létre.

- Te hova mész a Krétakör után?

- A Bárka Színházban játszom ettől az évadtól.

- Tehát visszamész (Mucsi Zoltán 1997-től már volt tag a Bárka Színházban - a szerk.)?

- A színészek közül talán egy van, aki már akkor is ott volt, amikor eljöttem, teljesen kicserélődött azóta a csapat. Hogy milyen lesz, az majd kiderül, egy év múlva megmondom neked.

- Miben szerepelsz ebben az évadban?

- A tengerész című kortárs ír darabban, amit Göttinger Pál rendez, a De Sade pennája című kortárs amerikai darabban, amit Szabó Máté csinál, és évad végén a Dogville-ben, amit Anger Zsolt rendez. Ez lehet nagyon jó évad. Már voltam szabadúszó háromszor, most úgy gondoltam, jó lenne valahová tartozni.

- A szabadúszás nem vált be neked?

- A szabadúszás mindig kényszermegoldás. Sokkal jobb egy társulathoz, csapathoz tartozni. A szabadúszás nem kedvez annak, hogy egy csapatban alkotó légkörben hosszabb távon dolgozzon az ember, míg társulatban öt év alatt eljut valahová az ember, fejlődik. Persze a szabadúszásnak meg az az előnye, hogy válogathatsz. Majd kiderül, hogy ez jó döntés volt-e.

- Itt ülünk háromnegyed órája és még nem gyújtottál rá. Hány szál cigit szívsz egy nap?

- Harminckét napja nem dohányzom, amúgy két-három dobozzal. De a gyerekeim folyamatosan csesztettek, hogy ne dohányozzak.

[origo]



TÁRGYMUTATÓ.

13-as stúdió2 3k színházi fesztivál1 40 év1 42 év2 600 kilométer 100 guinness4 6szín1 7 és fél halál3 a csemegepultos naplója292 a gyáva1 a gyermek és a varázslat3 a haramiák34 a hülyéje21 a kalóz63 a kávé nekem is jár32 a kék hajú lány2 a kéz48 a kis kéményseprő2 a köpeny36 a közös többszörös40 a ló aki elvesztette a szemüvegét1 a ludovika ablakai7 a mester1 a mi osztályunk13 a néző közbeszól43 a nulladik perc135 a rádió ablakai5 a rendező közbeszól38 a színészet képes nagykönyve1 alapítvány a magyar színházakért4 alba regia szimfonikus zenekar7 aldi női futógála1 alkalomadtán1 állj bele1 aNNa29 anyám éhesnek tűnik3 anyóka emlékiratai1 apertúra38 aradi kamaraszínház3 aranytíz4 archívum4 arden1 art-színtér22 átrium24 az elvarázsolt disznó13 az ember tragédiája2 az öreghíd alatt103 az úrhatnám szolgáló11 b3224 baal2 babel sound1 bácskai juli pszichoszínháza4 baja3 balatonboglár3 balatonfüred2 balfácánt vacsorára28 bálna2 bánk bán78 bárka288 bátorságpróba6 bencs villa1 beszélő levelek7 bisb1 bivaly-szuflé54 bob herceg38 bogáncsvirág51 bohémélet108 borral oltó fesztivál1 börtönrádió3 bsi1 budaörs5 budapasta2 budapest improv show12 budapest music center1 budapesti kamaraszínház1 budapesti tavaszi fesztivál1 budapesti vonósok21 budoár kiállítás1 busz-színház12 CAFe Budapest8 caminus72 castel felice46 castel felice vizsga5 centrál3 club701 coming soon2 cosí fan tutte47 cupido és a halál30 cv1 családi játszmák59 családi játszmák 20237 családi ünnep3 cseh tamás4 cselényi nóra1 csíkszerda77 csoportterápia18 csukás-díj10 dankó rádió1 dante51 dante-jam2 danubia zenekar6 deák171 debrecen21 debreceni tavaszi fesztivál1 delila2 delta produkció9 deszka fesztivál19 dido és aeneas55 díjak elismerések1 don juan3 dráma kortárs színházi találkozó6 drámaíró verseny1 due1 duett2 dunapart6 dunaújváros156 eger2 egri tavaszi fesztivál2 egy csók és más semmi31 egy kiállítás rémei2 éhség8 éjjel-nappal momentán4 élnek mint a disznók13 előadásszámok1 elte tók vizuális nevelési tanszék2 elveszett idők3 email1 ének a három hollóhoz2 english25 énis teis44 erkel színház67 ernani4 érzékenyítő fesztivál1 és ezt így hogy1 eszínház108 eszínház fesztivál46 esztergom3 eucharisztikus kongresszus7 europa cantat7 ezek mennek16 falaink3 falstaff9 fekete-fehér150 fellegek14 fém színház31 fesz segélyalap9 fiatal írók1 fidelio színházi est3 finito16 firkin309 fischer iván lakásszínháza2 fishing on orfű1 fogság1 főfőnök1 francia sanzonest2 friss hús2 furnitur50 füge145 független előadóművészeti szövetség10 gianni schicchi30 gólem12 gödöllő5 göncz árpád alapítvány1 grecsó3 grisnik petra32 gusztinak megjött az esze1 gyerekstúdió4 gyilkosok1 gyógyír északi szélre86 győr5 győri tavaszi fesztivál3 gyulai várszínház13 ha lenne valakim46 hajmeresztő34 halál hotel24 halastó118 hangoló1 hárman a padon164 harminchárom változat haydn-koponyára103 háromszögek25 határvonalak színházi fesztivál11 hatok csoport1 hatszín teátrum203 haydn fesztivál10 hazug1 hét domb fesztivál2 hét és fél halál2 hetedik alabárdos1 hetedik mennyország15 hírek3 hírszerzők1 hogy szeret a másik105 hol4 hoppart1 hrabal-vurstli14 humorfesztivál6 hyppolit91 így tanultam meg vezetni1 imprójam6 imprómaraton3 in medias brass1 in memoriam cseh tamás4 interjú129 irodalom éjszakája7 jak2 jászberény6 jegyek1 jó kérdés13 junior príma4 jurányi98 k11 művészeti és kulturális központ4 k2 színház6 kalandra fül fesztivál2 kálid artúr1 kalucsni54 kaposvár152 katona90 keltská noc1 képek496 keszthely3 kibelátó14 kicsi szívem kávéba pottyant1 kis suttogás5 kisfaludy színházi fesztivál2 kisvárda12 kmtg1 kolibri1 kolozsvár35 koma38 komárom5 komédium2 koronavírus136 kortárs drámafesztivál15 kórusok éjszakája77 kovátsműhely1 kőfeszt1 kőszeg463 köszönet estéje-estélye1 kritika514 kritikusdíj-átadó19 kuk3 kultkikötő26 kultúrfürdő26 kurátorok9 lakott sziget19 láthatatlan állomás4 latinovits diákszínpad1 leenane szépe 201731 leenane szépe 20261 leonardo1 lev&te3 limerick-bajnokság7 líra és epika38 lírástudók2 london1 love and money73 love and money vizsga9 macskadémon35 madách színház4 madam rekamié1 madame bizsu93 madame poe7 magdafeszt6 mágnás miska13 magvető4 magyar rádió28 magyar színház149 magyar színházi társaság10 magyar zene háza156 manhattan short5 manna110 manőver43 maradunk3 margó irodalmi fesztivál7 más olvasnivaló3 másik produkció24 mellékhatás3 menház színpad27 merlin6 mesterjátszma24 mesterkurzus11 mézesvölgyi nyár4 mikor2 mikro fesztivál19 milestone1 mindenütt jó34 mindenütt nő1 mintaapák1 miskolc2 miszépmiszépmiszép54 mojo51 momentán293 momkult2 monodráma fesztivál9 monodrámák6 móra kiadó1 most fesztivál28 motto3 mozaik országos színházi találkozó3 mozart-kommandó2 mozgófénykép45 mozsár műhely6 mu6 múzeumok éjszakája1 művészetek palotája17 művészetek völgye63 nagykanizsa1 naptár1 nefelé2 négyhangú opera53 nekem a zene3 nemzeti filharmonikusok7 nemzeti színház14 nézőművészeti kft46 nézőpont színház9 nofilter4 nyílt nap4 nyinyernya30 nyíregyháza407 nyolc nő26 óbudai társaskör29 ómama2 online fordítónapok1 operabeavató540 operaház84 operajátszóház21 operamacera7 operavita13 operettszínház41 orlai921 othello gyulaházán42 ők2 ördögkatlan389 örkény1 örkény vurstli5 örömimpró4 pájinkás jános1 pannonhalma2 papp jános1 párkák45 patália2 páternoszter1 pécs50 pécsi egyetem2 pesthidegkúti művészeti fesztivál1 pesti barokk88 pesti magyar színiakadémia19 petőfi irodalmi múzeum4 petri versmaraton6 pim dia hangoskönyvek3 pinceszínház43 placcc30 pokol10 portré1 postart1 poszt64 poznan1 pozsonyi piknik6 pure voice akadémia7 ráday utcai színházi találkozó5 rádió1 rádiójátékosok3 radnóti46 ram colosseum2 régebbi havi műsorok1 regnum filmszemle5 remény10 rendezők viadala57 rév fülöp34 rögvest81 rs91 rumini8 russian indie film fesztival1 sakknovella3 semmi baj gyerekek1 sherlock holmes és a moriarty-rejtély1 shots festival1 sinaia1 skvot3 sly59 snowman6 soharóza84 sok-szín-feszt4 sokszemközt1 somló cirqsz7 song-óra1 sopron1 sorozat a vidéki operajátszásról4 spaletta1 stockholm7 stúdió k11 summa summárum1 susotázs132 szabadesés39 szabadka2 szabadtéri színházak találkozója32 szeged339 székely-könyv4 székesfehérvár2 szemes fesztivál2 szénakutyák121 szent imre1 szentendrei teátrum17 szép heléna21 szerzői munkák10 szfe21 szigetszentmiklós1 színház a város16 színház tv73 színházak éjszakája35 színházi törvény1 színházrendezői testület1 színlapok102 szívem szeret4 szkéné30 szóbanforgó4 szombathely82 szöveg4 szputnyik hajózási társaság25 talált posztok12 tárgymutató1 társasjáték2 tartalom2 tatabánya127 telefondoktor205 temesvár46 tengeren 2008107 tengeren 201974 térkép1 terminál workhouse4 teszt16 thália185 thália nyárikert33 the irish coffee56 the pocketstones16 thealter19 tilos rádió3 tivoli3 tóbiás és az angyal30 törőcsik-emlékest12 trapézon tüllben34 trefort színjátszó fesztivál1 újpalotai nyári játékok1 ütközet2 üvegcipő1 váci dunakanyar színház10 vágánybenéző11 valamikor3 van egy határ29 varázsfuvola16 városmajor39 vaskakas5 védőháló5 veled kerek1 vera214 vidéki színházak fesztiválja13 vidor fesztivál83 vigadó2 visszaszámláló1 vízkereszti gritti49 volt egyszer egy ndk3 vonalhúzás34 zalaegerszegi kvártélyház20 zeneakadémia1 zichy major1 zsámbék4 zsolnay negyed5