Ezeken az oldalakon nincsenek saját írások.
A cikkek automatikusan (szerkesztés és kommentár nélkül) gyűlnek.
A forrásokat a bejegyzések végén lehet megtalálni.

Hányódók - Gabnai Katalin kritikája a Tengerenről a Criticai Lapokban




HÁNYÓDÓK
Conor McPherson: Tengeren

„A lélek sajog mellem bástyája mögött,
elmém kóvályog a tenger fölött,
folyton kóborol a cethal hona fölött
s a szárazföldön, s visszaszáll hozzám égve…" 
(A tengeri hajós – fordította Weöres Sándor)

A színmű angol címe (The Seafarer) arra a VII–VIII. századi óangol hajósénekre utal, amit ma körülbelül úgy érthetnek a szigetországiak, mint mi az Ómagyar Mária-siralom eredeti szövegét. Sokan lefordították mostani fülek számára, többek közt Ezra Pound, s beleéreztek és beleéreznek mindenfélét az elemzők. Sokak szerint ez a 124 sor a férfiúi elhivatottságot és/vagy alkotói kínokat birtokló lelki hontalanok panaszos imája egyenest. Igaz, ami igaz, a mű fájón érzékletes leírás a rideg hajóséletről, az éhségről, a jégpikkelyekkel borított test fájdalmairól, a magányról és az öregségről. A lélek, megvetvén a földi gazdagságot, vacogó istenfélelemben jelzi készenlétét a testi elmúlásra. Vigaszra ok csak egy van: „Áldott, aki alázatos: kegyelem száll rá majdan a mennyből…"

A Bárka Színház karácsonyi bemutatója közönségbarát, mi több, színészbarát darabra épül.

Az 1971-ben született, göndör, vörös, szemüveges ír fiatalember mára már világhírű szerző, s vitathatatlanul képességes ember. Amihez nyúl, tegye azt íróként vagy rendezőként, színházi vagy filmes területen, az „arannyá válik", kasszasiker lesz. Még csak 26 éves, amikor a Lerohadás (I Went Down) című ír–angol–spanyol film forgatókönyvével megérkezik a nagyvilágba, s rá kis időre, 2000-ben már mint író-rendező készíti el a Sósvíz (Saltwater) című filmet, ami Panoráma-díjat kap a berlini filmfesztiválon. Színházban is sikerrel rendezi saját műveit. Ezt a mostani darabját 2006-ban mutatta be a londoni Nemzeti Színház, s a Broadway után már egy washingtoni bemutatón is láthatja Amerika.

Mi a Londonban is gyakornokoskodó Göttinger Pál rendezőnek és Upor László műfordítónak, no meg persze a rugalmasnak és frissnek tűnő Bárkának köszönhetjük ez érzelemteli játék gyors honosítását. Véletlenül épp azzal a Hajónaplóval nem volt találkozásom, amelyben ezt a bemutatót hírelik, de el tudom képzelni, milyen adatgazdagon és milyen gondosan vezetik föl a produkciót Bérczes Lászlóék, hiszen a Hajónapló még ebben a kicsinyített formájában is ünneppé képes tenni egy színrevitelt. (Sőt, megtévesztő szeretettel képes tálalni egy-egy ziláltabb premiert is.)

Az est jól kezdődik és jól végződik, s csak talán húsz perccel hosszabb a kelleténél. Upor László fordítása öröm a fülnek, öröm a színésznek, gazdag és leleményes, de nincs benne semmi magakellető csináltság. Néprajzi – vagy hogy korszerűbb legyek –, kultúrantropológiai akció-tanulmány a szövegkönyv. Ez egy létező nyelv. Velünk élnek az így szövegelők. A gorombaságok költőien alpáriak. S bár kicsit sokat utalnak a játékban különböző testnedvekre és végtermékekre, sikerül elkerülni a magát korszerűnek gondoló kortársi váladékszínház olcsó megoldásait. Mindehhez persze színész kell és rendező.

Göttinger Pál a fiatal rendezőnemzedék legmuzikálisabbnak tűnő képviselője. Ascher Tamás és Székely Gábor előadásainak verbális-akusztikus partitúrája, Novák Eszter legszebb jeleneteinek felépítettsége jutott eszembe már a Kisvárdán látott – s később Miskolcon nézői fölháborodást kiváltott székelyudvarhelyi Love & Money előadásán. Göttinger nagyszerűen érzi a színészeit, tudja, hogy milyen hangszerből mit lehet kihozni, és persze, érezhetően „tud kottát olvasni".

Jól olvas darabot a kellőképpen járhatatlan és lakhatatlan díszletet tervező Sebő Rózsa is, aki valami odúval keresztezett, sokszintű, üreges hodályt tervezett a játékhoz. Azt már nemigen lehet tudni, rendezőnek vagy tervezőnek köszönhető-e, hogy hibátlan helyen van minden kis szemét ebben a térben. Még nem is igen láttam olyan előadást, amit ilyen boldogan szolgáltak volna a tárgyak. Üvegek, magányos bögrék, cipőtalpra ragadó kis csokipapírok élő kollégái az öt remek színésznek. Akik közül mindenki hoz újat saját eddigi színészi gyakorlatával összevetve, s mindenki kamarazenekari játékosként is önmaga legjavát nyújtja. Telített, gazdag este ez.

És akkor most csak rá kell térni a szövegkönyvre. A történet nagyjából annyi, hogy Sharky (Ilyés Róbert), a világban hol szárazföldön, hol vízen hányódó örök lúzer karácsonyra hazatér megvakult bátyja, a valaha ablaktisztítóként dolgozó Richard (Mucsi Zoltán mesteri alakítása) kaotikus rendetlenségű, bűzös otthonába, Dublin egyik északi kerületének legzordabb részére. A pár nap óta absztinens Sharky ott találja világtalanná lett testvére egyik ivócimboráját, az ilyen szívszorítónak még sose látott Gados Béla által játszott, az igent is nemnek mondó, zsibbadó aggyal vegetáló, félvak Ivant is, aki a whiskey és a guiness ködében botorkálva még a szemüvegét is elrakta maga elől valahová. Az ünnep kellően kétségbeejt mindenkit. Ráadásul Richard ad a formára, s a buli kedvéért meghívja a Sharky hajdani feleségével élő Nickyt, inni meg kártyázni. Nicky (a most Nagy Ervin dinamizmusával indító, új oldalát mutató Dévai Balázs) magával hoz egy fura pasast, aki rászáll Sharkyra. Annak eddigi életéből hoz fel bűnöket, ballépéseket, s emleget egy hajdani, börtöncellabeli fogadást, aminek értelmében Sharky az adósságát – akkori szabadulását – egyszer majd vissza kell fizesse neki. Az az egyszer – az most van, mondja. Leülnek pókerezni. Sharky kivonná magát mindenből, végül mégis inni kezd újra, s beáll a játékba is. A súlyos jelenlétű Ilyés Róbert végre igazán neki való szerepben viszi a hátán a jeleneteket. Az idegen, Mr. Lockhart (a szerep problémáit nagyvonalúan kezelő Kálid Artúr) játszik, s nyer. S miközben az emlékek fölemlegetésével földbe tapossa a már úgyis padlón lévő Sharkyt, nagy monológot ereszt meg a tengeren hányódás kínjairól, a magányról és a reménytelenségről. Vicc nélkül jelenti be, mikor négyszemközt maradnak: a lelkedet akarom. (Ez az előadás legelvékonyodottabb pillanata tán.) Játsszunk! Indul az utolsó pókercsata, és Sharky el is veszti a lelkét, tehát végképp az ördögé az immár. Indulnia kell, ki, a „tengerre". Ám ekkor előkerül az eddig nem talált szemüveg, és a félvak Ivan meg az egészen vak Richard, akik ketten egyek voltak a kártyajátékban, az utolsó pillanatban fölfedezik, hogy meg sem nézett kártyalapjaikon mi áll. Nem az ördögi idegen nyert, hanem ők. Sharky némán áll a ráomló kegyelem súlya alatt. A jelenet bravúros ügyességgel van megírva és megrendezve. Szélzúgás és tengermormolás is megtette a magáét. Karácsonyi katarzis föllebegő rájája csapja szíven a közönséget. Nincs védekezés.

Nem tudható, hogy a szerző milyen megoldásokat alkalmaz saját darabján munkálkodva. A papíron olvasható történet két lehetőséget biztosan kínál: vagy melodramatikus misztériumot vagy egy párbeszéd-póker köré épített cseles lélektani krimit lehet belőle alapszinten előállítani. A Bárkában a misztérium győz, méghozzá rögtön, amikor az ördög tényleg ördögként mutatkozik be. Nem ugrat, nem viccel, így Sharkynak sincs módja tenni semmit. Pedig a gonoszabb néző még az ördög esetleges likvidálását is képes lenne elképzelni. De Sharky ebben a játékban rögtön vigyázzba áll a rémülettől, nem lassacskán szédül bele a játék vadabb részébe.

Ha ez a választott út, akkor valahol húzni kellett volna a szövegből, mert így bizony biceg a mitológiai hierarchia. Mr. Lockhart hosszan panaszkodik önnön helyzete miatt. Miféle egy ördög az, akit zavar, hogy még a Teremtő is rosszul van tőle? Mit panaszkodik itt egy bukott angyal? Ha szenved, oda a misztérium, ha nem szenved, oda a dráma. Mr. Lockhart története nincs megépítve ebben a produkcióban, és ez rendezői döntés miatt van így, a gond nem a kiválóan játszó Kálid Artúr számlájára írható.

Mindez azonban nem változtat a végeredményen. Ez a humorral és szeretettel teli előadás megemeli még a gyanakvók lelkét is. Igen. Jó lenne hinni, hogy megússzuk.

GABNAI KATALIN









MI TÖRTÉNIK.


EZEK MENNEK.

Az időpontokat lásd itt.


TÁRGYMUTATÓ.

13-as stúdió 3k színházi fesztivál 40 év 600 kilométer 100 guinness 6szín 7 és fél halál a csemegepultos naplója a gyáva a gyermek és a varázslat a haramiák a hülyéje a kalóz a kávé nekem is jár a kék hajú lány a kéz a kis kéményseprő a köpeny a közös többszörös a ló aki elvesztette a szemüvegét a ludovika ablakai a mester a mi osztályunk a néző közbeszól a nulladik perc a rádió ablakai a rendező közbeszól alapítvány a magyar színházakért alba regia szimfonikus zenekar aldi női futógála alkalomadtán állj bele aNNa anyám éhesnek tűnik anyóka emlékiratai apertúra aradi kamaraszínház aranytíz archívum arden art-színtér átrium az elvarázsolt disznó az ember tragédiája az öreghíd alatt az úrhatnám szolgáló b32 baal babel sound bácskai juli pszichoszínháza baja balatonboglár balatonfüred balfácánt vacsorára bálna bánk bán bárka bátorságpróba bencs villa beszélő levelek bisb bivaly-szuflé bob herceg bogáncsvirág bohémélet borral oltó fesztivál börtönrádió bsi budaörs budapasta budapest improv show budapest music center budapesti kamaraszínház budapesti tavaszi fesztivál budapesti vonósok budoár kiállítás busz-színház CAFe Budapest caminus castel felice castel felice vizsga centrál club70 coming soon cosí fan tutte cupido és a halál cv családi játszmák családi játszmák 2023 családi ünnep cseh tamás cselényi nóra csíkszerda csoportterápia csukás-díj dankó rádió dante danubia zenekar deák17 debrecen debreceni tavaszi fesztivál delila delta produkció deszka fesztivál dido és aeneas díjak elismerések don juan dráma kortárs színházi találkozó drámaíró verseny due duett dunapart dunaújváros egri tavaszi fesztivál egy csók és más semmi egy kiállítás rémei éhség éjjel-nappal momentán élnek mint a disznók előadásszámok elte tók vizuális nevelési tanszék elveszett idők email ének a három hollóhoz english énis teis erkel színház ernani érzékenyítő fesztivál eszínház eszínház fesztivál esztergom eucharisztikus kongresszus europa cantat ezek mennek falaink falstaff fekete-fehér fellegek fém színház fesz segélyalap fiatal írók fidelio színházi est finito firkin fischer iván lakásszínháza fishing on orfű fogság francia sanzonest friss hús furnitur füge független előadóművészeti szövetség gianni schicchi gólem gödöllő göncz árpád alapítvány grecsó grisnik petra gusztinak megjött az esze gyerekstúdió gyilkosok gyógyír északi szélre győr győri tavaszi fesztivál gyulai várszínház ha lenne valakim hajmeresztő halál hotel halastó hangoló hárman a padon harminchárom változat haydn-koponyára háromszögek határvonalak színházi fesztivál hatok csoport hatszín teátrum haydn fesztivál hazug hét domb fesztivál hét és fél halál hetedik alabárdos hetedik mennyország hírek hírszerzők hogy szeret a másik hol hoppart hrabal-vurstli humorfesztivál hyppolit így tanultam meg vezetni imprójam imprómaraton in medias brass in memoriam cseh tamás interjú irodalom éjszakája jak jászberény jegyek jó kérdés junior príma jurányi k11 művészeti és kulturális központ k2 színház kalandra fül fesztivál kalucsni kaposvár katona keltská noc képek keszthely kibelátó kicsi szívem kávéba pottyant kis suttogás kisfaludy színházi fesztivál kisvárda kmtg kolibri kolozsvár koma komárom komédium koronavírus kortárs drámafesztivál kórusok éjszakája kovátsműhely kőfeszt kőszeg köszönet estéje-estélye kritika kritikusdíj-átadó kuk kultkikötő kultúrfürdő kurátorok lakott sziget láthatatlan állomás latinovits diákszínpad leenane szépe 2017 leonardo lev&te limerick-bajnokság líra és epika lírástudók london love and money love and money vizsga macskadémon madách színház madam rekamié madame bizsu madame poe magdafeszt mágnás miska magvető magyar rádió magyar színház magyar színházi társaság magyar zene háza manhattan short manna manőver maradunk margó irodalmi fesztivál más olvasnivaló másik produkció mellékhatás menház színpad merlin mesterjátszma mesterkurzus mikor mikro fesztivál milestone mindenütt jó mindenütt nő mintaapák miskolc miszépmiszépmiszép mojo momentán monodráma fesztivál monodrámák móra kiadó most fesztivál motto mozaik országos színházi találkozó mozart-kommandó mozgófénykép mozsár műhely mu múzeumok éjszakája művészetek palotája művészetek völgye nagykanizsa naptár nefelé négyhangú opera nekem a zene nemzeti filharmonikusok nemzeti színház nézőművészeti kft nézőpont színház nofilter nyílt nap nyinyernya nyíregyháza nyolc nő óbudai társaskör ómama online fordítónapok operabeavató operaház operajátszóház operamacera operavita operettszínház orlai othello gyulaházán ők ördögkatlan örkény örkény vurstli örömimpró pájinkás jános pannonhalma papp jános párkák patália páternoszter pécs pécsi egyetem pesthidegkúti művészeti fesztivál pesti barokk pesti magyar színiakadémia petőfi irodalmi múzeum petri versmaraton pim dia hangoskönyvek pinceszínház placcc pokol portré postart poszt poznan pozsonyi piknik pure voice akadémia ráday utcai színházi találkozó rádió rádiójátékosok radnóti ram colosseum régebbi havi műsorok regnum filmszemle remény rendezők viadala rév fülöp rögvest rs9 rumini russian indie film fesztival sakknovella shots festival sinaia skvot sly snowman soharóza sok-szín-feszt sokszemközt somló cirqsz song-óra sopron sorozat a vidéki operajátszásról spaletta stockholm stúdió k summa summárum susotázs szabadesés szabadka szabadtéri színházak találkozója szeged székely-könyv szemes fesztivál szénakutyák szent imre szentendrei teátrum szép heléna szerzői munkák szfe színház a város színház tv színházak éjszakája színházi törvény színházrendezői testület színlapok szívem szeret szkéné szóbanforgó szombathely szöveg szputnyik hajózási társaság talált posztok tárgymutató társasjáték tartalom tatabánya telefondoktor temesvár tengeren 2008 tengeren 2019 térkép terminál workhouse teszt thália thália nyárikert the irish coffee the pocketstones thealter tilos rádió tivoli tóbiás és az angyal törőcsik-emlékest trapézon tüllben trefort színjátszó fesztivál újpalotai nyári játékok ütközet váci dunakanyar színház vágánybenéző valamikor van egy határ varázsfuvola városmajor vaskakas veled kerek vera vidéki színházak fesztiválja vidor fesztivál vigadó visszaszámláló vízkereszti gritti volt egyszer egy ndk vonalhúzás zalaegerszegi kvártélyház zeneakadémia zichy major zsámbék zsolnay negyed

PROJEKTEK.

EGY NAGYOBB NAPTÁR IDE KATTINTVA.



UBI.


TARTALOM.


FACEBOOK.




TALÁLT KÉPEK.