Néha baltát vágnak az ember feje mellé

Apró Annamária
2010. június 13., vasárnap 12:50

Jegyesek? Jegyeseeek? – kiabál a jegyszedő hölgy a verekedő-tolakodó kártyások (újságírók) és kitűzősök (a szakma) közé, a sűrűjéből pedig egy hang válaszol: itt, kérem, csak házasok vannak! Ez a X. Jubileumi Pécsi Országos Színházi Találkozó legtöbbször elsütött poénja. Idén Fáy Miklós válogatott 14 versenydarabot.


A POSZT története számokban
Eddig összesen 46 színház 154 versenydarabját játszották, 14 színház legalább minden második fesztiválon részt vett. A magyar nyelvű színházak 30 százaléka adja a fesztiválprogram kétharmadát. A legtöbb darabot, 11-et a Katona József Színház hozhatta a találkozóra. A magyar rendezők közül 19 rendezte a bemutatók 50 százalékát. A legtöbb versenydarabot Zsótér Sándor rendezte (11).

Pécs Magyarország Avignonja már 10 éve. Legalábbis kicsiben ugyanazt jelenti a POSZT a magyar színházi életnek, mint a délfrancia kisváros Európa színjátszásának. 2001 előtt is volt Magyarországon Országos Színházi Találkozó, de a vándorfesztivál nem működött, és érdektelenségbe fulladt mind a szakma, mind a közönség részéről. Ekkor született az ötlet, hogy állandó díszletet kell találni az eseménynek. Az elmúlt 10 évben Pécs a színházi szakma és a közönség romantikus randevúhelyévé vált, erről idén szentimentális kisfilm is készült Jordán Tamás és Simon István fesztiváligazgatók brezsnyevi csókjával.

Pécs részben a POSZT-nak köszönheti az EKF-címet is, hiszen a pályázatban a fesztivál kiemelt helyen szerepelt, a város kulturális életének egyik alappilléreként, versenydarabjaival és a POSZT meg az OFF (Országos Fesztiválmelletti Fesztivál) programjaival, amelyek néha izgalmasabbak, mint maga a verseny. Bár sokan irigylik Pécstől az ország legrangosabb színházi eseményét, és évek óta kering a pletyka, hogy a fesztivál más városba költözik, vagy megszűnik, a közönség és a város nem engedi az egyszer megkaparintott kincset. Ahogy a leköszönő fesztiváligazgató, Jordán Tamás fogalmazott: „Nem lesz sem DOSZT, sem KOSZT, lehetetlen elképzelni, hogy megnyitom a debreceni Pécsi Országos Színházi Találkozót.”

A politika nem szokott beleszólni a művészetbe

Simon István és Jordán Tamás viszont az Európa Kulturális Fővárosa évad után lemond posztjáról a POSZT-on, úgy tűnik, belefáradtak a harcba. Mert a rendezvény bár nagyon sikeres, emellett élvezi az önkormányzat és Pécs városa, valamint pécsi cégek támogatását, és Vajda Márta, a Magyar Színházművészeti Társaság ügyvezetője szerint a helyi segítség mindig korrektül megérkezik, a pénzügyi helyzet kétségbeejtő.

„A mai napon nemhogy pénzünk, aláírt szerződésünk sincs egyik főtámogatónkkal, az Oktatási és Kulturális Minisztériummal. Ilyen még soha sem fordult elő. Június 1-jén írták ki a meghívásos pályázatot a 65 millió forintos központi forrásra, legkorábban július végén kaphatjuk meg a pénzt, addig senkinek sem tudunk fizetni. Ez nem a mi titkunk, ettől én éjszakákon át nem alszom” – vázolta Simon István. A távozó szervezők utódlása még kérdéses, egy pécsi szakembert és egy országosan ismert szakmai tekintélyt keresnek. A helyzetet tovább bonyolítja, hogy Balikó Tamás mandátuma is lejár a Pécsi Nemzeti Színház élén, így a pécsi igazgatói szék sikeres pályázata után dönthetnek az új fesztiváligazgatók személyéről. A választás nem politikai alapokon nyugszik majd, hiszen a politika nemigen szokott beleszólni a művészetbe – jegyezte meg Jordán Tamás a fesztiválértékelő beszélgetésen, a közönség nevetett.

Nemzeti-ügy
2009 elején készült egy felmérés: a Pécsi Nemzeti Színház teljes felújítása mintegy 1,5 milliárd forintba kerülne. Ezt EKF-es forrásokból nem sikerült megoldani. A PNSZ gépészeti berendezései korszerűtlenek, az erkélyt pedig ideiglenesen megerősítették, hogy ne szakadjon le. Februárban egy előadást műszaki okokból meg kellett szakítani, mivel az egyik lámpáról egy 3 kilós lencse zuhant a színpadra. Jordán Tamás szerint ha programonként csak öt hibaforrás lenne, az fesztiválonként ezer hibázási lehetőség, de a tíz év alatt nagyobb gond sosem adódott.

Válogatós

A POSZT születésekor az volt a koncepció, hogy a magyar kulturális élet egy szereplőjére bízzák a mustrát, az évad új, magyar nyelvű darabjai közül tizenkettőt kell választania (a keretet eddig mind a tíz válogató túllépte), ezek lesznek a versenydarabok. Ezzel sikerült felkavarni a színházi élet állóvizét, és komoly szakmai vitákat kiváltani, hiszen egy ember színházi látcsövén keresztül láthatták a színházkedvelők az egész évad legjobbjait.


Az idei szezonban Fáy Miklós újságíró volt a kiválasztott kiválasztó, aki 130 darabból válogathatott. A választási szempontja egyszerű volt: ”Olyan darabokat válasszak, amiket szívesen néznék újra, hogy ne legyen olyan, amiben csak az eszmeisége fog meg, vagy amire azt mondom: ez egy magasabb szempontból értékesebb?” – mondta a szinhaz.hu-nak Fáy. Több helyen pedig kijelentette, hogy az idei nem volt erős évad. A Katona József Színházzal összetűzésbe is került, mert A hős és a csokoládékatona című, beválogatott versenydarab helyett a színház a Kétfejű fenevadat akarta a POSZT-ra hozni. A Pécsett játszódó Weöres-darab így az OFF-programba került be, a Katona pedig kikerült a versenyből. Többek szerint idén kevés pesti és sok vidéki darab volt a szórásban, Zsótér és Mohácsi pedig két előadást is hozhatott.

Adatok a POSZT-ról
Játszó személyek:
190 színész + egyéb közreműködők (statiszták, zenészek)

Fellépő társulatok: 12
3 határon túli (Marosvásárhely, Szabadka, Szatmárnémeti), 5 vidéki (Debrecen, Eger, Pécs, Szeged, Zalaegerszeg), 4 budapesti (KoMa, Maladype Színház, Örkény István Színház, Szputnyik Hajózási Társaság)

Kortárs szerző műve:
7 darab, ebből négy magyar szerző műve, Vinnai András 2 mű szerzője is

Előadások száma:
22 (a versenyprogram 14 produkciójából) + gálaest

Legkisebb társulat:
4 színész + műszaki, technikai személyzet (Maladype Színház, Budapest – Übü király, Csokonai Színház, Debrecen – Fodrásznő, Kosztolányi Dezső Színház – Urbán András Társulata, Szabadka – The beach)
Legnagyobb társulat: 12 színész + 12 közreműködő + 5 zenész + műszaki, technikai személyzet (Pécsi Nemzeti Színház – Az elveszett levél)

Játékkal töltött órák:
45 óra 10 perc

Kamionok: 19
Szállodai szobák/nap: 318 (=680 ágy/nap)

Fáy törekedett a sokszínűségre is, így a repertoárban operett és mobilrevü, pécsi vígjáték, diákszínjátszást idéző komás előadás és a magyar–román viszonyt boncolgató bukaresti darab is található, a versenyelőadások jelentős része pedig kifejezetten közönségdarab volt, néha hasraesős poénokkal. Fáy boldog és önfeledt kisgyermekként biciklizett Pécs belvárosában tíz napon át, én pedig egyre szívesebben engedtem volna a mondott kétfejű fenevadakat a biciklije után, mert láttam jó előadásokat és kevésbé jókat is, de egyik sem ragadott meg. Jövőre hárman osztoznak a válogatás terhén. „Úgy látszik, erős volt a kritikusi lobbi, vagy túl nagy nyomás nehezedett a POSZT-ra, hiszen minden évben elhangzott, hogy ezer sebből vérzik az egyszemélyi válogatás” – nyilatkozta Fáy a Jelenkorban. Március 1-jétől tehát Vekerdy Tamás pszichológus, Szilágyi Lenke fotóművész és Urbán Balázs kritikus kezdte meg a válogatást a 2011-es fesztiválra.

Minden elismerés

A legjobb darabnak járó díjat a debreceni Csokonai Színház Fodrásznője kapta, a férfi főszereplőt, Trill Zsoltot, aki a tavalyi POSZT legjobb férfi alakításáért járó díjat is elhozta, az utcán is megtalálta a lelkes pécsi közönség gratulációival. „Minden elismerésnek örülünk, ez nemcsak a debreceni, hanem a beregszászi színház hírnevét is öregbíti. Ebben a darabban bolondozhatunk, lehetünk finomak, harsányak, az előadásnak mélysége és iróniája van, szerepeket váltogatunk és egy nőnek segítünk, hogy még jobban érezze magát az életben. Én nagyon élvezem!” – meséli a főhős. „Pont az az izgalmas ezekben a szerepekben, hogy ilyen férfi és nő rengeteg van. Nagyon sokan ábrándoznak arról, hogy megtalálják az igaz szerelmet. A darabban a veszélyes helyzetek inkább veszélyesnek tűnnek csak, ilyenek a hétköznapokban is vannak.” Néha baltát vágnak az ember feje mellé, vagy felgyújtják, ilyen hétköznapi helyzetekbe nem szívesen kerülnék.

A szinte minden díjat vivő darab a X. POSZT-on az Örkény István Színház Kasimir és Karolinéja lett, a legjobb női epizódszereplőnek választott Hámori Gabriella, aki tőlünk megkapja a gála legbájosabb teremtésének járó különdíjat is, nagyon boldog a díjesőtől: „Az előadásunk kritikai visszhangja egyáltalán nem volt rossz, de kicsit megosztotta az embereket. Jó érzés, hogy itt ennyire ráéreztek, minek is szánta Bagossy László ezt a darabot. Számított a közönségre is, mert ez egy olyan interpretáció, ahol eljátszunk valamit, ami aztán a nézőben folytatódik tovább. Kapcsolatteremtésről szól, itt pedig mintha vegytisztán érezték volna ezt az emberek. Nagyon-nagyon örülünk neki, aztán hazamegyünk, elfelejtjük, dolgozunk tovább.”

Díjak
A szakmai zsűri díjai:

Legjobb előadás:
Szergej Medvegyev: Fodrásznő, Rendező: Viktor Rizsakov, Csokonai Színház, Debrecen

Legjobb rendezés:
Bagossy László, Ödön von Horváth: Kasimir és Karoline, Örkény István Színház, Budapest

Legjobb női főszereplő:
Kerekes Éva, Bertolt Brecht: Arturo Ui feltartóztatható felemelkedése, Örkény István Színház, Budapest

Legjobb férfi főszereplő:
Kovács Zsolt, Ion Luca Caragiale után Rusznyák Aladár nyersfordítása alapján Mohácsi István és Mohácsi János: Az elveszett levél, Pécsi Nemzeti Színház

Legjobb női epizódszereplő:
Hámori Gabriella, Kasimir és Karoline, Örkény István Színház, Budapest

Legjobb férfi epizódszereplő:
Urbán Tibor, Az elveszett levél, Pécsi Nemzeti Színház

Legjobb díszlet:
Ambrus Mária, Bertolt Brecht: Arturo Ui feltartóztatható felemelkedése, Örkény István Színház, Budapest

Legjobb jelmez:
Ignjatovic Kristina, Kasimir és Karoline, Örkény István Színház, Budapest

Legjobb színpadi szöveg:
Parti Nagy Lajos, Ödön von Horváth: Kasimir és Karoline-fordításáért, Örkény István Színház, Budapest

Különdíj:
Yorick Stúdió, Marosvásárhely & dramAcum, Bukarest
Gianina Cărbunariu: 20/20

A nemzetközi zsűri díja:

Bodó Viktor, Vinnai, Turai, Róbert, Bodó: Kockavető, Szputnyik Hajózási Társaság – Modern Színház- és Viselkedéskutató Intézet – Labor, Budapest

A MASZK Országos Színészegyesület színész zsűri díjai:

Legjobb férfi alakítás:
Nagy Péter, Nyikolaj Vasziljevics Gogol: A revizor, Hevesi Sándor Színház, Zalaegerszeg

Legjobb női alakítás:
Szűcs Nelli, Szergej Medvegyev: Fodrásznő, Csokonai Színház, Debrecen

A közönség zsűri díja:

Ödön von Horváth: Kasimir és Karoline, Rendező: Bagossy László, Örkény István Színház, Budapest



TÁRGYMUTATÓ.

13-as stúdió2 3k színházi fesztivál1 40 év1 42 év2 600 kilométer 100 guinness4 6szín1 7 és fél halál3 a csemegepultos naplója292 a gyáva1 a gyermek és a varázslat3 a haramiák34 a hülyéje21 a kalóz63 a kávé nekem is jár32 a kék hajú lány2 a kéz48 a kis kéményseprő2 a köpeny36 a közös többszörös40 a ló aki elvesztette a szemüvegét1 a ludovika ablakai7 a mester1 a mi osztályunk13 a néző közbeszól43 a nulladik perc135 a rádió ablakai5 a rendező közbeszól38 a színészet képes nagykönyve1 alapítvány a magyar színházakért4 alba regia szimfonikus zenekar7 aldi női futógála1 alkalomadtán1 állj bele1 aNNa29 anyám éhesnek tűnik3 anyóka emlékiratai1 apertúra38 aradi kamaraszínház3 aranytíz4 archívum4 arden1 art-színtér22 átrium24 az elvarázsolt disznó13 az ember tragédiája2 az öreghíd alatt103 az úrhatnám szolgáló11 b3224 baal2 babel sound1 bácskai juli pszichoszínháza4 baja3 balatonboglár3 balatonfüred2 balfácánt vacsorára28 bálna2 bánk bán78 bárka288 bátorságpróba6 bencs villa1 beszélő levelek7 bisb1 bivaly-szuflé54 bob herceg38 bogáncsvirág51 bohémélet108 borral oltó fesztivál1 börtönrádió3 bsi1 budaörs5 budapasta2 budapest improv show12 budapest music center1 budapesti kamaraszínház1 budapesti tavaszi fesztivál1 budapesti vonósok21 budoár kiállítás1 busz-színház12 CAFe Budapest8 caminus72 castel felice46 castel felice vizsga5 centrál3 club701 coming soon2 cosí fan tutte47 cupido és a halál30 cv1 családi játszmák59 családi játszmák 20237 családi ünnep3 cseh tamás4 cselényi nóra1 csíkszerda77 csoportterápia18 csukás-díj10 dankó rádió1 dante51 dante-jam2 danubia zenekar6 deák171 debrecen21 debreceni tavaszi fesztivál1 delila2 delta produkció9 deszka fesztivál19 dido és aeneas55 díjak elismerések1 don juan3 dráma kortárs színházi találkozó6 drámaíró verseny1 due1 duett2 dunapart6 dunaújváros156 eger2 egri tavaszi fesztivál2 egy csók és más semmi31 egy kiállítás rémei2 éhség8 éjjel-nappal momentán4 élnek mint a disznók13 előadásszámok1 elte tók vizuális nevelési tanszék2 elveszett idők3 email1 ének a három hollóhoz2 english25 énis teis44 erkel színház67 ernani4 érzékenyítő fesztivál1 és ezt így hogy1 eszínház108 eszínház fesztivál46 esztergom3 eucharisztikus kongresszus7 europa cantat7 ezek mennek16 falaink3 falstaff9 fekete-fehér150 fellegek14 fém színház31 fesz segélyalap9 fiatal írók1 fidelio színházi est3 finito16 firkin309 fischer iván lakásszínháza2 fishing on orfű1 fogság1 főfőnök1 francia sanzonest2 friss hús2 furnitur50 füge145 független előadóművészeti szövetség10 gianni schicchi30 gólem12 gödöllő5 göncz árpád alapítvány1 grecsó3 grisnik petra32 gusztinak megjött az esze1 gyerekstúdió4 gyilkosok1 gyógyír északi szélre86 győr5 győri tavaszi fesztivál3 gyulai várszínház13 ha lenne valakim46 hajmeresztő34 halál hotel24 halastó118 hangoló1 hárman a padon164 harminchárom változat haydn-koponyára103 háromszögek25 határvonalak színházi fesztivál11 hatok csoport1 hatszín teátrum203 haydn fesztivál10 hazug1 hét domb fesztivál2 hét és fél halál2 hetedik alabárdos1 hetedik mennyország15 hírek3 hírszerzők1 hogy szeret a másik105 hol4 hoppart1 hrabal-vurstli14 humorfesztivál6 hyppolit91 így tanultam meg vezetni1 imprójam6 imprómaraton3 in medias brass1 in memoriam cseh tamás4 interjú129 irodalom éjszakája7 jak2 jászberény6 jegyek1 jó kérdés13 junior príma4 jurányi98 k11 művészeti és kulturális központ4 k2 színház6 kalandra fül fesztivál2 kálid artúr1 kalucsni54 kaposvár152 katona90 keltská noc1 képek496 keszthely3 kibelátó14 kicsi szívem kávéba pottyant1 kis suttogás5 kisfaludy színházi fesztivál2 kisvárda12 kmtg1 kolibri1 kolozsvár35 koma38 komárom5 komédium2 koronavírus136 kortárs drámafesztivál15 kórusok éjszakája77 kovátsműhely1 kőfeszt1 kőszeg463 köszönet estéje-estélye1 kritika514 kritikusdíj-átadó19 kuk3 kultkikötő26 kultúrfürdő26 kurátorok9 lakott sziget19 láthatatlan állomás4 latinovits diákszínpad1 leenane szépe 201731 leenane szépe 20261 leonardo1 lev&te3 limerick-bajnokság7 líra és epika38 lírástudók2 london1 love and money73 love and money vizsga9 macskadémon35 madách színház4 madam rekamié1 madame bizsu93 madame poe7 magdafeszt6 mágnás miska13 magvető4 magyar rádió28 magyar színház149 magyar színházi társaság10 magyar zene háza156 manhattan short5 manna110 manőver43 maradunk3 margó irodalmi fesztivál7 más olvasnivaló3 másik produkció24 mellékhatás3 menház színpad27 merlin6 mesterjátszma24 mesterkurzus11 mézesvölgyi nyár4 mikor2 mikro fesztivál19 milestone1 mindenütt jó34 mindenütt nő1 mintaapák1 miskolc2 miszépmiszépmiszép54 mojo51 momentán293 momkult2 monodráma fesztivál9 monodrámák6 móra kiadó1 most fesztivál28 motto3 mozaik országos színházi találkozó3 mozart-kommandó2 mozgófénykép45 mozsár műhely6 mu6 múzeumok éjszakája1 művészetek palotája17 művészetek völgye63 nagykanizsa1 naptár1 nefelé2 négyhangú opera53 nekem a zene3 nemzeti filharmonikusok7 nemzeti színház14 nézőművészeti kft46 nézőpont színház9 nofilter4 nyílt nap4 nyinyernya30 nyíregyháza407 nyolc nő26 óbudai társaskör29 ómama2 online fordítónapok1 operabeavató540 operaház84 operajátszóház21 operamacera7 operavita13 operettszínház41 orlai921 othello gyulaházán42 ők2 ördögkatlan389 örkény1 örkény vurstli5 örömimpró4 pájinkás jános1 pannonhalma2 papp jános1 párkák45 patália2 páternoszter1 pécs50 pécsi egyetem2 pesthidegkúti művészeti fesztivál1 pesti barokk88 pesti magyar színiakadémia19 petőfi irodalmi múzeum4 petri versmaraton6 pim dia hangoskönyvek3 pinceszínház43 placcc30 pokol10 portré1 postart1 poszt64 poznan1 pozsonyi piknik6 pure voice akadémia7 ráday utcai színházi találkozó5 rádió1 rádiójátékosok3 radnóti46 ram colosseum2 régebbi havi műsorok1 regnum filmszemle5 remény10 rendezők viadala57 rév fülöp34 rögvest81 rs91 rumini8 russian indie film fesztival1 sakknovella3 semmi baj gyerekek1 sherlock holmes és a moriarty-rejtély1 shots festival1 sinaia1 skvot3 sly59 snowman6 soharóza84 sok-szín-feszt4 sokszemközt1 somló cirqsz7 song-óra1 sopron1 sorozat a vidéki operajátszásról4 spaletta1 stockholm7 stúdió k11 summa summárum1 susotázs132 szabadesés39 szabadka2 szabadtéri színházak találkozója32 szeged339 székely-könyv4 székesfehérvár2 szemes fesztivál2 szénakutyák121 szent imre1 szentendrei teátrum17 szép heléna21 szerzői munkák10 szfe21 szigetszentmiklós1 színház a város16 színház tv73 színházak éjszakája35 színházi törvény1 színházrendezői testület1 színlapok102 szívem szeret4 szkéné30 szóbanforgó4 szombathely82 szöveg4 szputnyik hajózási társaság25 talált posztok12 tárgymutató1 társasjáték2 tartalom2 tatabánya127 telefondoktor205 temesvár46 tengeren 2008107 tengeren 201974 térkép1 terminál workhouse4 teszt16 thália185 thália nyárikert33 the irish coffee56 the pocketstones16 thealter19 tilos rádió3 tivoli3 tóbiás és az angyal30 törőcsik-emlékest12 trapézon tüllben34 trefort színjátszó fesztivál1 újpalotai nyári játékok1 ütközet2 üvegcipő1 váci dunakanyar színház10 vágánybenéző11 valamikor3 van egy határ29 varázsfuvola16 városmajor39 vaskakas5 védőháló5 veled kerek1 vera214 vidéki színházak fesztiválja13 vidor fesztivál83 vigadó2 visszaszámláló1 vízkereszti gritti49 volt egyszer egy ndk3 vonalhúzás34 zalaegerszegi kvártélyház20 zeneakadémia1 zichy major1 zsámbék4 zsolnay negyed5