SZÍNHÁZI LELTÁR

Mi történt az idei évadban az erdélyi színházakban?


A legtöbb bemutató a szatmári Harag György Társulatnál volt, a legtöbb díjat a marosvásárhelyi Tompa Miklós Társulat és a Yorick Stúdió közös produkciója, a Bányavirág kapta.


A színházak már vakációznak, az évadzáró műsorok mindegyik színházban lezajlottak - volt ahol külön kis műsorral készült a társulat, és volt, ahol az utolsó előadás végén koncerttel búcsúztak. 

A jövő évi tervekről a legtöbb színház csak ősszel nyilatkozik, de így is sikerült néhány címet és nevet megtudni a következő évad programjaiból. Az idei év egyik legsikeresebb előadása a marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának és a Yorick Stúdiónak a közös produkciója, a Bányavirág. Az alábbiakban azokról a színházakról olvashattok, amelyekkel sikerült felvenni a kapcsolatot, még mielőtt mindenki szétszéledt a nyári szünetre. 


Tamási Áron Színház, Sepsiszentgyörgy 

Kilenc bemutatója volt a Tamási Áron Színháznak, ebből három nagytermi, három kamaratermi és három gyerekelőadás. A Nagyteremben Katona József Bánk bánját (Bocsárdi László rendezése), László Miklós Illatszertár című darabját (Béres Attila rendezése), és Csehov Ivanovját (Anca Bradu rendezése), a Kamarateremben Mrożek Egy nyári nap című darabját (Zakariás Zalán rendezése) és Szophoklész Trakhiszi nők című tragédiáját (Balogh Attila rendezése), a színház új stúdiótermében pedig Andrzej Saramonowicz Tesztoszteron című lengyel kortárs komédiáját (Zakariás Zalán rendezése) láthatták az érdeklődők. 

A gyerekközönséget Benedek Elek A só című meséje alapján készült Sómese című produkcióval, Janikovszky Éva Kire ütött ez a gyerek? című szövegének a színpadi adaptációjával, és a Fülenagy, a kíváncsi kiselefánt című bábelőadásnak egy UV-technikával és új szereposztással készült felújított változatával várta a társulat. Mindhárom gyerekelőadást Nagy Kopeczky Kálmán rendezte. 

Az előadások mellett a színház kiemelkedő rendezvénye a Reflex 2 Nemzetközi Színházi Biennálé volt (2012. március 16-30.): Németország, Olaszország, Litvánia, Lengyelország, Magyarország és Románia neves színtársulatainak előadásában a legújabb kortárs színházi törekvésekkel találkozhattak az érdeklődők. A fesztivál tizenöt napja alatt 26 színházi előadás és 39 kísérőesemény zajlott le; a nézőszám pedig meghaladta a 7 ezret. 

Bocsárdi László, a színház igazgatója kapta a legjobb rendezésért járó díjat a Román Színház Szövetség (UNITER) minden évben megrendezett gáláján. A rendező a craiovai Marin Sorescu Színházban megrendezett Caligulával érdemelte ki a kitüntetést. 


Kolozsvári Állami Magyar Színház 

A kolozsvári színház idén hét darabot mutatott be, ebből három stúdió-, négy pedig nagytermi előadás volt. A nagytermi előadások a következők voltak: Lakatos Róbert és Felméri Cecília Drakulatúra - avagy A Brand Stroker projekt(r. Lakatos Róbert), Alfert Jarrytól az Übü király (r. Alain Timar), Frank L. Baum – Zalán Tibor: Óz, a nagy varázsló (r. Puskás Zoltán), Charles Mee: Tökéletes menyegző (r. Karin Coonrod). A stúdióelőadások címei: Thomas Vinterberg – Mogens Rukov – Bo Hr. Hansen: Születésnap (r. Robert Woodruff), Henrik Ibsen: Hedda Gabler (r. Andrei Şerban) és August Strindberg: Julie kisasszony (r. Felix Alexa). 

Emellett még műsoron volt 11 darab az előző évadokból. Az Andrei Şerban által rendezett előadásokra idén is nehezen lehetett jegyeket kapni, a Ványa bácsit (Csehov) és aSuttogások és sikolyokat (Ingmar Bergman) mindig telt ház előtt játszotta a társulat. 

A társulat a Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiválján az Übü királlyal szerepelt, a Pécsi Országos Színházi Találkozón (POSzT) és a Reflex fesztiválon a Hedda Gablerrel vettek részt, a Bogotai Színházi Fesztiválon a Leonce és Lénát adták elő, a Színházi Kollokviumon a Megöltem az anyámatc. darabot, a Belgrádi Nemzetközi Színházi Fesztiválon aSuttogások és sikolyokat játszották. Bogdán Zsolt és Kézdi Imola magyar állami kitüntetésben részesült, Senkálszky Endrét a Színházi Kritikusok Céhének életműdíjával tüntették ki, Hatházi András pedig a Bánffy Miklós vándordíjat vehette át. 

Albert Csilla és Dimény Áron Megöltem az anyámat című előadását díjazták a gyergyószentmiklósi IX. Nemzetiségi Színházi Kollokviumon. Visky András drámája a Román Közszolgálati Rádió különdíjában részesült. Kató Emőkét a Legjobb női mellékszereplő díjára jelölték Else szerepéért aSzületésnap című előadásban, Bodolai Balázst pedig a Legjobb férfi mellékszereplő díjára tartották esélyesnek Helmuth von Sachs szerepéért, ugyanebben az előadásban. 

Csíki Játékszín, Csíkszereda 

A Csíki Játékszín 5 bemutatót, 152 előadást és kb. 36 ezer nézőt tudhat maga mögött. A 2011/12-es évadban a következő előadásokat tűzték műsorra a nagyszínpadon felnőtt- és ifjúsági bérleteseiknek: Molière Tudós nők(komédia), rendező: Porogi Dorka, Jókai Mór – Darvas Ferenc – Váradi Szabolcs Gazdag szegények (zenés vígszínmű) rendező: Schlanger András, Örkény István Tóték(tragikomédia) rendező: Victor Ioan Frunză, Móricz ZsigmondBúzakalász (színmű) rendező: Parászka Miklós. A Búzakalászvolt a legnépszerűbb előadásuk, ezt követte a Gazdag szegények és a Tóték. 

A következő évadra 4 bemutatóval készülnek: Gádor Béla - Tasnádi István: Othello Gyulaházán (r. Lendvai Zoltán), Müller Péter - Tolcsvay László - Müller Péter Sziámi: Isten pénze (r. Somogyi Szilárd), I.L. Caragiale - Parti Nagy Lajos:Karnebál (r. Sorin Militaru), Bulgakov: Képmutatók cselszövése (r. Porogi Dorka). 


Figura Stúdió Színház, Gyergyószentmiklós 

Öt bemutató és egy koprodukció szerepelt a Figura Stúdió programjában az elmúlt évadban. Az öt bemutató cím szerint: Dézsi Szilárd rendezésében H. C. Andersen – J. Svarc: Hókirálynő, Béres László rendezésében a Sebestyén Rita által írt Kantarzsíni bolhapiac, Goda Gábor rendezésében az Arany-légy, valamint a Szép új világ Victor Ioan Frunză rendezésében. A koprodukciót a Szent Miklós Kamaraegyüttessel együtt készítette a társulat, címe: Szent Miklós-legenda. 


A Figura a hagyományokhoz híven fesztivállal indított, 2011 őszén, szeptember 30. és október 9. között zajlott a Nemzetiségi Színházi Kollokvium kilencedik kiadása, amelyen 23 színházi előadás volt látható, valamint könyvbemutatók, koncertek, szakmai beszélgetések egészítették ki a programot. 

A Figura Stúdió Színház 9 fesztiválon vett részt az elmúlt évadban: Atelier Fesztivál – Nagybánya, Underground Fesztivál – Arad, A Tánc Fesztiválja – Veszprém, Tánc Tavasza – Székelyudvarhely, Határon Túli Magyar Színházi Szemle – Budapest, Thália Színház, Egri Tavaszi Fesztivál, Nemzetközi Gyerekszínházi Fesztivál – Bukarest, Nemzetiségi Színházi Kollokvium – Gyergyószentmiklós és a Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiválja. 

A Goda Gábor által rendezett Arany-légy Veszprémben A Tánc Fesztiválján fődíjat kapott. A fesztivál a magyar kortárs táncélet egyik legkiemelkedőbb rendezvénye, a Figura Stúdió Színház volt az egyetlen erdélyi résztvevő. 

Csíki Gergely Állami Magyar Színház, Temesvár 

A Csíki Gergely Állami Magyar Színház még nem zárta be teljesen az évadot, ugyanis július 7-én lesz még egy előbemutatójuk, Karel Čapek Vagabondóját Peter Pashov és Zheni Pashova rendezésében ekkor tűzik műsorra. 

Emellett 4 bemutatójuk és még egy előbemutatójuk volt az évadban: Németh Ákos Devianciáját, Thomas BernhardImmanuel Kant c. darabját (r. Alexandru Colpacci), Vinnai András Furniturját (r. Göttinger Pál), Borsszem Jankót (r. Csató Kata) és Henrik Ibsen Peer Gyntjét (r. Horváth Csaba) játszották. Ezeken kívül még 10 előadás volt műsoron az előző évadokból. Összesen 172 előadása és 12207 nézője volt a színháznak. 

A társulat részt vett a Magyar Színházak XXIV. Kisvárdai Fesztiválján, a sepsiszentgyörgyi Reflex Színházfesztiválon, a debreceni Deszka Fesztiválon, az Erdélyi Színházak Kollokviumán, a nagyváradi Rövid Dráma Fesztiválon és az Avignoni Fesztiválon. 

Megszervezték idén is a TESZT-et (Temesvári Eurorégiós Színházi Találkozó), melynek keretében 13 meghívott előadás került bemutatásra és közös produkción is dolgoztak a budapesti Forte Társulattal, a Peer Gynten. A legnézettebb előadás a Zián és Kopik c. darab volt (r. Palocsay Kisó Kata), ezt követi Spiró György drámája, a Prah László Sándor rendezésében, harmadik helyen pedig Németh ÁkosDevianciája áll. Az évad egyik különlegessége még mindig aMady-baby, ez a darab egy buszban játszódik, ahol a férőhelyek száma 14. 


Harag György Társulat, Szatmárnémeti 

A Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulata volt idén a legtermékenyebb, a 2011/2012-es évadban 10 bemutatójuk volt: Ruzante: Az anconai özvegy (r. Keresztes Attila), Füst Milán: Boldogtalanok (r. Radu Afrim), Kővé vált királyfi (r. Szilágyi Regina), Dés László – Nemes István – Böhm György – Horváth Péter –Korcsmáros György: Valahol Európában (r. Balogh Attila), Darvasi László: Trapiti (r. Szilágyi Regina), Petőfi Sándor: A helység kalapácsa - felolvasószínház (r. Galló Ernő), Dsida Jenő: „...nyílt sebe vagyok a szíven szúrt világnak…”; - előadóest (r. Szugyiczky István), William Shakespeare: Szentivánéji álom(r. Keresztes Attila), A három kismalac és a farkasok – kesztyűbáb-előadás (r. Bandura Emese), Bábok (Szép Ernő A hasbeszélő című egyfelvonásosa alapján rendezte Bessenyei Gedő István). 

A színház hatodik alkalommal szervezte meg a Sorompók Nélkül Nemzetközi Multikulturális Fesztivált, ahol 7 magyar nyelvű vendégelőadást láthatott a közönség, ebből hatot román feliratozással, illetve a román nyelvű előadások közül négyet magyar felirattal tekinthettek meg az érdeklődők. 

A társulat szerepelt a gyergyói Nemzetiségi Színházi Kollokviumon, Budapesten a Határon Túli Magyar Színházak Szemléjén és Kisvárdán a Magyar Színházak XXIV. Kisvárdai Fesztiválján. A színház a Keresztes Attila rendezte Carlo Goldoni Chioggiai csetepaté című előadásáért a Gyergyószentmiklósi Nemzetiségi Színházi Kollokviumon a román közszolgálati rádió díját kapta meg. 

A Román Színházi Szövetség (UNITER) 2012-es debütdíjára jelölték Balogh Attilát, a társulat alkalmazott rendezőjét, a Sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színházban rendezettTrakhiszi nők című előadás színreviteléért. Keresztes Attilát 2012-ben harmadik alkalommal jelölték a legrangosabb szegedi színházi kitüntetésnek számító Dömötör-díjra, a legjobb rendező kategóriában a szegedi Hedda Gabler című előadás színreviteléért. 

Tompa Miklós Társulat, Marosvásárhely 

A Tompa Miklós Társulat Marosvásárhelyen összesen 144 előadást tartott, amit közel 28 ezren láttak, ez a nézettség az előző évadhoz képest 40%-os növekedést jelent. A társulat az idei évadban kilenc bemutatót tartott, ebből hármat a nagyteremben (Móricz Zsigmond Nem élhetek muzsikaszó nélkül, r. Parászka Miklós, Verebes István Senki sem tökéletes, avagy nincs, aki hűvösen szereti című zenés vígjátéka Kányádi Szilárd irányításával, Gotthold Ephraim Lessing Bölcs Náthán, r. Harsányi Zsolt), hatot a kisteremben láthatott a közönség (Lovassy-Cseh Tamás Vale –; Búcsú, Székely Csaba Bányavirágja Sebestyén Aba rendezésében, Székely János Hugenották, r. Szélyes Ferenc, Háy János A Gézagyerek című istendrámáját Rusznyák Gábor rendezte, Medgyessy Éva Rekviem egy házért, r. Kovács Levente, Eduardo de Filippo A komédia művészete, r. Kövesdy István). 

A szeptemberben Gyergyószentmiklóson rendezett IX. Nemzetiségi Színházi Fesztiválon Dorota Maslowska Két lengyelül beszélő szegény román és Székely CsabaBányavirág című előadásaikkal vettek részt. A Bányavirágelnyerte a legjobb előadás és a közönségzűri díját is. A Pécsi Országos Színházi Találkozón a szakmai zsűri döntése alapján a Bányavirág a legjobb előadásnak járó díjat hozta el. A XXIV. Magyar Színházak találkozóján a darab Kisvárda város közönségdíját kapta. 

A társulatnál már folynak a következő évad előkészítésének munkálatai: elkezdődtek Szörényi Levente és Bródy JánosKőműves Kelemen című rockballadájának próbái. Az előadást Somogyi Szilárd, a Budapesti Operettszínház fiatal rendezője állítja színpadra. Az előadás tervezett bemutatója szeptember 14-e. 

Az évad első felében a kisteremben bemutatásra kerül Ion Luca Caragiale Megtorlás című drámája Kincses Elemér rendezésében és Shakespeare Romeo és Júlia című tragédiája Porogi Dorka színrevitelében. A szilveszteri bemutatót Harsányi Zsolt jegyzi, majd az évad második felében Keresztes Attila Gorkij Éjjeli menedékhelyét rendezi, Kövesdy István Kovásznai György Csontváry című drámáját viszi színre.



TÁRGYMUTATÓ.

13-as stúdió2 3k színházi fesztivál1 40 év1 42 év2 600 kilométer 100 guinness4 6szín1 7 és fél halál4 a csemegepultos naplója292 a gyáva1 a gyermek és a varázslat3 a haramiák34 a hülyéje21 a kalóz63 a kávé nekem is jár32 a kék hajú lány2 a kéz48 a kis kéményseprő2 a köpeny36 a közös többszörös40 a ló aki elvesztette a szemüvegét1 a ludovika ablakai7 a mester1 a mi osztályunk13 a néző közbeszól43 a nulladik perc135 a rádió ablakai5 a rendező közbeszól38 a színészet képes nagykönyve11 alapítvány a magyar színházakért4 alba regia szimfonikus zenekar7 aldi női futógála1 alkalomadtán1 állj bele1 aNNa29 anyám éhesnek tűnik3 anyóka emlékiratai1 apertúra38 aradi kamaraszínház3 aranytíz4 archívum4 arden1 art-színtér22 átrium25 az elvarázsolt disznó13 az ember tragédiája2 az öreghíd alatt103 az úrhatnám szolgáló11 b3224 baal2 babel sound1 bácskai juli pszichoszínháza5 baja3 balatonboglár3 balatonfüred2 balfácánt vacsorára28 bálna2 bánk bán78 bárka288 bátorságpróba6 bencs villa1 beszélő levelek7 bisb1 bivaly-szuflé54 bob herceg38 bogáncsvirág51 bohémélet108 borral oltó fesztivál1 börtönrádió3 bsi1 budaörs5 budapasta2 budapest improv show12 budapest music center1 budapesti kamaraszínház1 budapesti tavaszi fesztivál1 budapesti vonósok21 budoár kiállítás1 busz-színház12 CAFe Budapest8 caminus72 castel felice46 castel felice vizsga5 centrál3 club701 coming out1 coming soon2 cosí fan tutte47 cupido és a halál30 cv1 családi játszmák59 családi játszmák 20237 családi ünnep3 cseh tamás4 cselényi nóra1 csíkszerda77 csoportterápia18 csukás-díj10 dankó rádió1 dante70 dante első szülinapi fesztivál14 dante-jam2 danubia zenekar6 deák171 debrecen21 debreceni tavaszi fesztivál1 delila2 delta produkció9 deszka fesztivál19 dido és aeneas55 díjak elismerések1 don juan3 dráma kortárs színházi találkozó6 drámaíró verseny1 due1 duett2 dunapart6 dunaújváros159 eger2 egri tavaszi fesztivál2 egy csók és más semmi31 egy kiállítás rémei2 éhség8 éjjel-nappal momentán4 élnek mint a disznók13 előadásszámok1 elte tók vizuális nevelési tanszék2 elveszett idők3 email1 ének a három hollóhoz2 english25 énis teis44 erkel színház67 ernani4 érzékenyítő fesztivál1 és ezt így hogy1 eszínház108 eszínház fesztivál46 esztergom3 eucharisztikus kongresszus7 europa cantat7 ezek mennek16 falaink3 falstaff9 fekete-fehér151 fellegek14 fém színház32 fesz segélyalap9 fiatal írók1 fidelio színházi est3 finito16 firkin310 fischer iván lakásszínháza2 fishing on orfű1 fogság1 főfőnök1 francia sanzonest2 friss hús2 furnitur50 füge145 független előadóművészeti szövetség10 gianni schicchi30 gólem12 gödöllő5 göncz árpád alapítvány1 grecsó3 grisnik petra32 gusztinak megjött az esze1 gyerekstúdió4 gyilkosok1 gyógyír északi szélre86 győr6 győri tavaszi fesztivál3 gyulai várszínház13 ha lenne valakim46 hajmeresztő34 halál hotel24 halastó118 hangok a katakombából1 hangoló1 hárman a padon164 harminchárom változat haydn-koponyára103 háromszögek25 határvonalak színházi fesztivál11 hatok csoport1 hatszín teátrum203 haydn fesztivál10 hazug1 hét domb fesztivál2 hét és fél halál6 hetedik alabárdos1 hetedik mennyország15 hírek3 hírszerzők1 hogy szeret a másik105 hol4 hoppart1 hrabal-vurstli14 humorfesztivál6 hyppolit94 így tanultam meg vezetni1 imprójam6 imprómaraton3 in medias brass1 in memoriam cseh tamás4 interjú130 irodalom éjszakája7 jak2 jászberény6 jegyek1 jó kérdés13 junior príma4 jurányi98 k11 művészeti és kulturális központ4 k2 színház6 kalandra fül fesztivál2 kálid artúr1 kalucsni54 kaposvár152 katona90 keltská noc1 képek496 keszthely3 kibelátó14 kicsi szívem kávéba pottyant1 kis suttogás5 kisfaludy színházi fesztivál2 kisvárda12 kmtg1 kolibri1 kolozsvár35 koma38 komárom5 komédium2 koronavírus136 kortárs drámafesztivál15 kórusok éjszakája77 kovátsműhely1 kőfeszt1 kőszeg466 köszönet estéje-estélye1 kritika514 kritikusdíj-átadó19 kuk3 kultkikötő26 kultúrfürdő26 kurátorok9 lakott sziget19 láthatatlan állomás4 latinovits diákszínpad1 leenane szépe 201731 leenane szépe 20261 leonardo1 lev&te3 limerick-bajnokság7 líra és epika38 lírástudók2 london1 love and money73 love and money vizsga9 macskadémon35 madách színház4 madam rekamié1 madame bizsu94 madame poe7 magdafeszt6 mágnás miska13 magvető4 magyar rádió28 magyar színház149 magyar színházi társaság10 magyar zene háza161 manhattan short5 manna110 manőver43 maradunk3 margó irodalmi fesztivál7 más olvasnivaló3 másik produkció24 mellékhatás3 menház színpad27 merlin6 mesterjátszma24 mesterkurzus11 mézesvölgyi nyár4 mikor2 mikro fesztivál19 milestone1 mindenütt jó34 mindenütt nő1 mintaapák1 miskolc2 miszépmiszépmiszép54 mojo51 momentán295 momkult2 monodráma fesztivál9 monodrámák6 móra kiadó1 most fesztivál28 motto3 mozaik országos színházi találkozó3 mozart-kommandó2 mozgófénykép45 mozsár műhely6 mu6 múzeumok éjszakája1 művészetek palotája17 művészetek völgye63 nagykanizsa1 naptár1 nefelé2 négyhangú opera53 nekem a zene3 nemzeti filharmonikusok7 nemzeti színház14 nézőművészeti kft46 nézőpont színház9 nofilter4 nyílt nap4 nyinyernya30 nyíregyháza407 nyolc nő26 óbudai társaskör29 ómama2 online fordítónapok1 operabeavató548 operaház84 operajátszóház21 operamacera7 operavita13 operettszínház41 orlai921 othello gyulaházán42 ők2 ördögkatlan389 örkény1 örkény vurstli5 örömimpró4 pájinkás jános1 pannonhalma2 pannónia stúdió2 papp jános1 párkák45 patália2 páternoszter1 pécs50 pécsi egyetem2 pesthidegkúti művészeti fesztivál1 pesti barokk88 pesti magyar színiakadémia19 petőfi irodalmi múzeum4 petri versmaraton6 pim dia hangoskönyvek3 pinceszínház43 placcc30 pokol10 portré1 postart1 poszt64 poznan1 pozsonyi piknik6 pure voice akadémia7 ráday utcai színházi találkozó5 rádió1 rádiójátékosok3 radnóti46 ram colosseum4 régebbi havi műsorok1 regnum filmszemle5 remény10 rendezők viadala57 rév fülöp34 rögvest81 rs91 rumini8 russian indie film fesztival1 sakknovella3 semmi baj gyerekek1 sherlock holmes és a moriarty-rejtély1 shots festival1 sinaia1 skvot3 sly59 snowman6 soharóza84 sok-szín-feszt4 sokszemközt1 somló cirqsz7 song-óra1 sopron1 sorozat a vidéki operajátszásról4 spaletta1 stockholm7 stúdió k12 summa summárum1 susotázs132 szabadesés39 szabadka2 szabadtéri színházak találkozója32 szeged339 székely-könyv4 székesfehérvár7 szemes fesztivál2 szénakutyák122 szent imre1 szentendrei teátrum20 szép heléna21 szerzői munkák10 szfe21 szigetszentmiklós1 színház a város16 színház tv73 színházak éjszakája35 színházi törvény1 színházrendezői testület1 színlapok103 szívem szeret4 szkéné30 szóbanforgó4 szombathely82 szöveg4 szputnyik hajózási társaság25 talált posztok15 tárgymutató1 társasjáték2 tartalom2 tatabánya127 telefondoktor206 temesvár46 tengeren 2008107 tengeren 201974 térkép1 terminál workhouse4 teszt16 thália186 thália nyárikert33 the irish coffee56 the pocketstones16 thealter19 tilos rádió3 tivoli3 tóbiás és az angyal30 törőcsik-emlékest12 trapézon tüllben37 trefort színjátszó fesztivál1 újpalotai nyári játékok1 ütközet2 üvegcipő1 váci dunakanyar színház10 vágánybenéző11 valamikor3 van egy határ29 varázsfuvola16 városmajor39 vaskakas5 védőháló9 veled kerek1 vera214 vidéki színházak fesztiválja13 vidor fesztivál83 vigadó2 visszaszámláló1 vízkereszti gritti49 volt egyszer egy ndk3 vonalhúzás34 zalaegerszegi kvártélyház20 zeneakadémia1 zichy major1 zsámbék4 zsolnay negyed5