Orlai Tibor: „Azt csinálom, amit szeretek, és amihez azt hiszem, nagyon komoly affinitásom van.”

A 2014-es év mérföldkő volt az Orlai Produkciós Iroda életében, ugyanis tavaly öt új nagyszínpadi előadás készült és Lázár Kati és Csákányi Eszter is előrukkolt egy-egy stúdió produkcióval. A Belvárosi Színház műsora tömve van, ahogy a nézőterek is általában zsúfolásig megtelnek mindig. Vajon tavaly ellőtték már az összes puskaporukat, vagy marad még az idei évre is meglepetés? Most Orlai Tibor elárulja.

Az Orlai Produkciós Iroda mára egyet jelent a Belvárosi Színházzal. Mondhatjuk, hogy ez az Orlai előadások központi helye?

2010 óta valóban legfontosabb otthonunk a Belvárosi Színház, főleg a nagyszínpadi előadások helyszínéül szolgál. De ettől függetlenül, mi máshol is játszunk Budapesten, mivel több koprodukciós előadásunk is van különböző színházakkal. A produkciós irodának két vetülete van. Az egyik vetülete: a szélesebb közönséget megszólító előadások, ezeket a Belvárosi Színházban játsszuk, hiszen oda több mint ötszáz néző fér be. De emellett létrehozunk kimondottan kísérleti és művészszínházi produkciókat is, ezek stúdió előadások. Ilyen a Jurányi inkubátorházban játszott A csemegepultos naplója is, mely Gerlóczy Márton kortárs darabja, ami egy regényből készült színpadi adaptáció vagy a tavaly évvégén bemutatott Lázár Kati Jászai Mari estje is. A Belvárosi Színházban nagy kísérletezésekre nincs lehetőség, ott rengeteg nézőt kell tudnunk megszólítani. Bár, ez azért nem teljesen van így, az elmúlt időszakban olyan előadások is debütáltak a Belvárosi Színház színpadán, amelyek kísérletibb, művészi előadások, mint a Jadviga párnája, ami szintén nem a fősodorba illő előadás, de említhetném még itt a közeljövőben bemutatásra kerülő Gáspár Ildi által rendezett Florian Zeller Apa című darabját, ami szintén egy mélyebb, elgondolkodtatóbb, súlyos társadalmi kérdéseket boncolgató előadás.

Idén már kilenc éves lesz az Orlai Produkciós Iroda.

Több, mert 1998-ban alakult. Többfajta tevékenységgel foglalkoztunk, de gyakorlatilag önállóan, színházi előadások létrehozásával 2006 óta foglalkozunk. Ennyiben igaz a kilenc év, ennyi ideje születnek a mi égiszünk alatt előadások.

Egy másik interjúban azt mondta: sosem hitte volna, hogy egyszer majd lesz, amikor nem csak nézni fogja a színházi előadásokat, hanem segédkezni is fog azok létrehozásában.

Ez egy összetett dolog. A színház világa vagy fiatalkorban megfogja az embert, vagy nem. Engem nagyon megfogott. Az, hogy ez hogyan alakult át, hogyan lettem egyszerű színházba járni szerető laikusból, színházi előadások készítője és, hogyan vált a színház az életemmé és gyakorlatilag a munkámmá is, ez nyilván egy hosszabb folyamat volt. Rám mindig jellemző volt, hogy kerestem a különböző lehetőségeket, utakat. Közgazdasági egyetemen végeztem, utána orvosi műszer területen dolgoztam, de mellette mindig voltak szárnypróbálgatásaim egészen más területeken, mivel rengeteg minden érdekel és a kreativitásomat ki kellett próbálnom más területeken is. Ezek a szárnypróbálgatások vagy elhaltak, vagy tovább vittek, vagy elindult valami és én azt tovább adtam valakinek. És akkor a 90-es évek végén, természetesen a véletlenek útján belekerültem a színház világába, de akkor még sok éven át nem gondoltam rá, hogy ez lesz a mindennapi életem legfontosabb része, és ez lesz az, ami teljes egészében kiteszi a munkámat. Az események jöttek és vittek magukkal, aztán az, hogy ez nem csak szárnypróbálgatás lett, hanem több, ez nyílván a gyerekkori indíttatásomnak, és annak tudható be, hogy itt, ebben a közegben találtam meg önmagamat. Itt tudtam teljesen boldog és felszabadult lenni és azt érezni, hogy olyannal foglalkozom, ami ezer százalékig kitölti az életemet.

Gondolom akkor a környezetében nem is lepődtek meg, akik ismerték Önt, hogy mennyire szereti a színházat, hogy úgy döntött a színházi darabok készítés lesz az új hivatása.

De, nagyon meglepődtek. Erre egyáltalán nem számított senki. Azért ez egy nagyon markáns váltás volt. Az, hogy én színház szerető emberből gyakorlatilag színház létrehozó lettem óriási lépés, erre tényleg nem számított senki. Sőt, mikor csináltam a mindennapi „polgári munkámat”, ahogy én szoktam ezt nevezni, és e mellett színházi produkciók létrehozásában is segédkeztem akkor még ezt, hát nem mondom hogy gyerekes hóbortnak, de mindenképpen egy újabb szárnypróbálgatásnak gondolták. Amikor végleg eldöntöttem ezt fogom csinálni, mert úgy éreztem, ez az én területem, arra nagyon kevesen számítottak.

Aztán megmutatta, hogy jól döntött. Az Orlai Produkciós Iroda eladásait siker övezte és övezi.

Ez nem megmutatás kérdése. Egyáltalán nem a megmutatáson van a hangsúly. Itt ezen a területen én egész egyszerűen boldog vagyok. Azt csinálom, amit szeretek és amihez, azt hiszem, nagy komoly affinitásom van.

Másképpen néz most egy színházi előadásra, hogy ismeri a folyamatokat?

Természetesen, hisz az ember fertőzött lesz azzal, amin átment. Pontosan tudom, hogy egy előadás létrehozásában mennyi munka van, milyen iszonyatos erőfeszítés van az alkotók részéről, hogy az előadás létrejöjjön. És akkor is egészen más szemmel nézi az ember, ha egy sikeres előadást lát, vagy egy kevésbé sikereset, vagy egy olyat, ami tetszik, vagy nem tetszik. Nem tudok laikus nézőként beülni ma már színházba. Vannak olyan előadások, amik teljesen el tudnak varázsolni.

Több koprodukciós előadás is született az évek során.

Igen, a Katona József Színházban nagy sikerrel megy A borbély és A hét asszonya. Aztán a Pesti Színházban is még mindig játsszuk A kellékest. A stúdió előadások a Spinozában és a Jurányi Inkubátorházban kerülnek megrendezésre.

Akkor a jövőben is várhatóak koprodukciós előadások?

Természetesen várhatóak. A független előadások támogatása is az egyik vetülete a produkciós irodánknak. Már konkrétumot is tudok mondani, a K2 színházzal lesz koprodukciónk, Csehov Platonov darabját fogjuk bemutatni 2015 februárjában. De még egyszer hangsúlyoznám, hogy a Belvárosi Színházban is egyre több olyan darab születik, ami nem az a tipikus szórakoztató előadás, hanem művész színházak felé nyitó, mélyebb tartalmakat boncolgató előadás.

Az Orlai Produkciós Iroda egyik utolsó tavalyi bemutatója A folyón túl Itália volt. Önt mi fogta meg ebben a darabban, amiért úgy gondolta ezt mindenképpen színpadra kell vinni?

Amikor új előadást keresek mindig olyan tárgykört, témakört próbálok keresni, ami fontos, aminek van üzenete. Ez a fajta mélység minden előadásunkra jellemző. A generációs különbségek úgy érzem, hogy nagyon itt vannak a mindennapjainkban. Mindig is voltak jelentős generációs különbségek nagyszülők-unokák és szülők és gyerekek között, de az internet világában az utóbbi időszak irgalmatlanul gyors fejlődése következtében ezek a generációs különbségek még jobban el tudtak mélyülni, még nagyobbak lettek. Így teljesen más lett a gondolkodási mód is. Szerintem nem nagyon van ma Magyarországon olyan, aki gyerekként, szülőként vagy nagyszülőként ne találkozott volna a generációk közötti különbségekkel, amik az életébe is beleszóltak. Nagyon fontos hogy, hogyan tudjuk ezt feldolgozni, hogyan lehet ezen minden fél számára fájdalommentesen túl lépni. A folyón túl Itália nagyon izgalmasan, mélyen és szórakoztató formában foglalkozik ezzel a tárgykörrel.

Februárban lesz az Apa bemutatója, mely az Alzheimer-kórról szól. Talán még erről a betegségről nem is készült itthon előadás.

Nem tudom, hogy készült-e már róla vagy sem, én nem gondolkozom ilyen tematikusan. Az Alzheimer sokakat érint, rengeteg családban van ezzel küzdő beteg. Kortárs francia író Florian Zeller egy nagyon finom és érzékeny darabot írt erről a betegségről. Ennek a darabnak az az érdekessége, hogy nem egy külső ember alkot véleményt egy Alzheimeres betegről, itt most a beteg szemszögéből ismerjük meg ezt a témakört. Az ő szemszögéből látjuk mi, egészségesek hogyan viselkedünk. Ebből a helyzetből kiindulva pedig, nagyon szorongató és vicces szituációk teremtődnek. Az előadás nem véletlenül tragikus bohózat, mivel ennek az anyagnak nagyon sok humoros része is van, ami fontos, hiszen ez is az Alzheimer velejárója. Úgy érzem ez a darab mind a beteg, mind az érintett családtagok szempontjából lényeges, hisz az előadás azzal foglalkozik, hogy mennyire tudunk pozitívan gondolkodni erről a betegségről, mennyire tudjuk ennek a fekete humorát felfogni és mennyire tudunk a tragikumával is együtt élni. Mindenkinek nagyon ajánlom, mert ez egy nagyon mély, nagyon igaz történet és nagy örömömre Hámori Gabi és Lukács Sándor a két főszereplő. Azt gondolom a rendező, Gáspár Ildi személye biztosíték arra, hogy itt egy nagyon érzékeny, finom és semmiképpen sem szentimentális előadás születik.

A humor valamennyi Orlai előadásban megtalálható. Humorral könnyebb ezekről a drámai témákról mesélni?

A humor borzasztóan fontos az ember életében. Nehézségeket, problémákat egyes esetekben csak humorral lehet legyőzni. Ha mindent a tragikusabb, drámaibb oldaláról fognánk fel, akkor itt gyakorlatilag közel tízmillió depressziós ember élne. Nem lehet így élni. A Happy Ending is pont ezt bizonyítja és azt, hogy mennyire fontos hogy mindenki a saját útját találja meg és a saját maga útját járja végig.

Nyáron pedig jön a Hair. Ez lesz az ötödik feldolgozás Magyarországon. Miért vették elő?

Lehet hazai viszonylatban már az ötödik, viszont Budapesten, már nagyon régen nem volt igazán nagy színpadi Hair. Én a Hair-t fontos előadásnak tartom. Fiatal koromban, amikor kezdtem ocsúdni, akkor volt a Hair-nek a diadalmenete. De nem ezért vettük elő, hanem mert úgy érzem, hogy mivel szűkebb és tágabb környezetünkben hasonló társadalmi, politikai, nemzetközi szituáció van kiéleződőben, amikor ismételten hidegháborús szelek fújnak és körülöttünk elég sok háborús tűzfészek alakul. Ilyen körülmények közt lényeges egy ilyen előadás, ami ennyire a békéről, szabadságról és az önmegvalósulásról szól. A társadalomnak lehetővé kell tennie, hogy mindenki azt az utat járja, amit ő maga szeretne, mert az a társadalom, ami ezt nem teszi lehetővé, amelyik bezárja az embereket, az előbb utóbb fölrobban.

Iskolai tantermi projekt keretében Szép Ernő, Igazgató úr! című műve már előadásra került. Tervez még ifjúsági darabokat létrehozni?

Igen, hogyne. 2013-ban mutattuk be Vári Éva főszereplésével Martin Sherman, Rose című előadását, amit azóta is, folyamatosan játszunk sikerrel a Spinozában és több helyen az országban. Ennek az előadásnak elkészítettük a tantermi változatát, mert úgy éreztem a jövő nemzedéke számára létkérdés, hogy ez a részben a holokausztról szóló előadás eljusson középiskolás fiatalokhoz. Egyre több olyan visszajelzést kapunk, hogy a mai fiataloknak, gimnazistáknak fogalmuk sincsen a holokausztról, exodusról vagy ha van az egy torz kép, mivel nem teljesen kibeszélt információkkal rendelkeznek. Ezért tartom nagyon fontosnak, hogy a Rose című előadásunkat középiskolákba tudjuk vinni. Eddig körülbelül nyolc-tíz iskolában voltunk vele. A projekt folytatódik, idén újabb iskolákba visszük az előadást.

Rengeteg színésszel dolgozott már együtt az Orlai Produkciós Iroda. Melyek azok a színészek, akikkel szeretne a jövőben együtt dolgozni?

Nagyon sok színész van, akivel nagyon szívesen dolgoznék együtt. Idén sok új produkciónk lesz. Beszéltünk a Hair-ről, ahol Szabó Kimmel Tamás lesz a főszereplő, és benne lesz még Lábodi Ádám, Radnay Csilla, Nagy Dani, Lovas Rozi tehát abszolút fiatalok. Továbbá lesz egy nagyon izgalmas bemutatónk, ami az őszi első bemutatónk, a Száll a kakukk fészkére, melyet Znamenák István fog rendezni, itt Péterfy Borival fogunk többek között együtt dolgozni. És még sokan vannak, akikkel jó lenne együtt előadást létrehozni, de nyilván nem az befolyásol engem, hogy kivel szeretnék együtt dolgozni, hanem hogy azokba a darabokba, amiket szeretnénk megvalósítani abba, kik azok a színészek, akik leginkább beleillenének.

2014-ben rendkívül sok új előadást készítettek: Bagoly és Cica, Amadeus, Happy Ending, Folyón túl Itália, Akit az istenek szeretnek, Csemegepultos naplója, Kripli Mari. Ennyi premier még nem volt az Orlai Produkciós Iroda fennállása óta. Mondhatjuk, hogy sikeres évet zártak?

A 2014-es év egy izgalmas év volt, a mi életünkben. Igaz, ennyi új produkció eddig még soha nem volt, mint idén. De én inkább azt érzem fontosnak, hangsúlyosnak, hogy 2014-ben a közönségbázisunk mindenképpen növekedett. Nagyon sok fiatal is jár hozzánk, amit nagyon örömteli és fontos dolognak tartunk. Amit még kiemelnék az, az hogy tavaly több kísérletibb, mélyebb, elgondolkodtatóbb tárgyú előadásokat hozzunk létre, például Amadeus és Happy Ending, melyek a fősodortól eltérőek.

2015-ben is ennek az útnak a folytatása a cél?

Az biztos, hogy ez út folytatódik. Ha végig vesszük az elkövetkező három nagy bemutatónkat: Hair, Száll a Kakukk fészkére, Apa ezek mind ezt a mélyebb, művészibb, elgondolkodtatóbb vonalat képviselik.

Bihari Viktória



TÁRGYMUTATÓ.

13-as stúdió2 3k színházi fesztivál1 40 év1 42 év2 600 kilométer 100 guinness4 6szín1 7 és fél halál4 a csemegepultos naplója292 a gyáva1 a gyermek és a varázslat3 a haramiák34 a hülyéje21 a kalóz63 a kávé nekem is jár32 a kék hajú lány2 a kéz48 a kis kéményseprő2 a köpeny36 a közös többszörös40 a ló aki elvesztette a szemüvegét1 a ludovika ablakai7 a mester1 a mi osztályunk13 a néző közbeszól43 a nulladik perc135 a rádió ablakai5 a rendező közbeszól38 a színészet képes nagykönyve11 alapítvány a magyar színházakért4 alba regia szimfonikus zenekar7 aldi női futógála1 alkalomadtán1 állj bele1 aNNa29 anyám éhesnek tűnik3 anyóka emlékiratai1 apertúra38 aradi kamaraszínház3 aranytíz4 archívum4 arden1 art-színtér22 átrium25 az elvarázsolt disznó13 az ember tragédiája2 az öreghíd alatt103 az úrhatnám szolgáló11 b3224 baal2 babel sound1 bácskai juli pszichoszínháza5 baja3 balatonboglár3 balatonfüred2 balfácánt vacsorára28 bálna2 bánk bán78 bárka288 bátorságpróba6 bencs villa1 beszélő levelek7 bisb1 bivaly-szuflé54 bob herceg38 bogáncsvirág51 bohémélet108 borral oltó fesztivál1 börtönrádió3 bsi1 budaörs5 budapasta2 budapest improv show12 budapest music center1 budapesti kamaraszínház1 budapesti tavaszi fesztivál1 budapesti vonósok21 budoár kiállítás1 busz-színház12 CAFe Budapest8 caminus72 castel felice46 castel felice vizsga5 centrál3 club701 coming out1 coming soon2 cosí fan tutte47 cupido és a halál30 cv1 családi játszmák59 családi játszmák 20237 családi ünnep3 cseh tamás4 cselényi nóra1 csíkszerda77 csoportterápia18 csukás-díj10 dankó rádió1 dante70 dante első szülinapi fesztivál14 dante-jam2 danubia zenekar6 deák171 debrecen21 debreceni tavaszi fesztivál1 delila2 delta produkció9 deszka fesztivál19 dido és aeneas55 díjak elismerések1 don juan3 dráma kortárs színházi találkozó6 drámaíró verseny1 due1 duett2 dunapart6 dunaújváros159 eger2 egri tavaszi fesztivál2 egy csók és más semmi31 egy kiállítás rémei2 éhség8 éjjel-nappal momentán4 élnek mint a disznók13 előadásszámok1 elte tók vizuális nevelési tanszék2 elveszett idők3 email1 ének a három hollóhoz2 english25 énis teis44 erkel színház67 ernani4 érzékenyítő fesztivál1 és ezt így hogy1 eszínház108 eszínház fesztivál46 esztergom3 eucharisztikus kongresszus7 europa cantat7 ezek mennek16 falaink3 falstaff9 fekete-fehér151 fellegek14 fém színház32 fesz segélyalap9 fiatal írók1 fidelio színházi est3 finito16 firkin310 fischer iván lakásszínháza2 fishing on orfű1 fogság1 főfőnök1 francia sanzonest2 friss hús2 furnitur50 füge145 független előadóművészeti szövetség10 gianni schicchi30 gólem12 gödöllő5 göncz árpád alapítvány1 grecsó3 grisnik petra32 gusztinak megjött az esze1 gyerekstúdió4 gyilkosok1 gyógyír északi szélre86 győr6 győri tavaszi fesztivál3 gyulai várszínház13 ha lenne valakim46 hajmeresztő34 halál hotel24 halastó118 hangok a katakombából1 hangoló1 hárman a padon164 harminchárom változat haydn-koponyára103 háromszögek25 határvonalak színházi fesztivál11 hatok csoport1 hatszín teátrum203 haydn fesztivál10 hazug1 hét domb fesztivál2 hét és fél halál6 hetedik alabárdos1 hetedik mennyország15 hírek3 hírszerzők1 hogy szeret a másik105 hol4 hoppart1 hrabal-vurstli14 humorfesztivál6 hyppolit94 így tanultam meg vezetni1 imprójam6 imprómaraton3 in medias brass1 in memoriam cseh tamás4 interjú130 irodalom éjszakája7 jak2 jászberény6 jegyek1 jó kérdés13 junior príma4 jurányi98 k11 művészeti és kulturális központ4 k2 színház6 kalandra fül fesztivál2 kálid artúr1 kalucsni54 kaposvár152 katona90 keltská noc1 képek496 keszthely3 kibelátó14 kicsi szívem kávéba pottyant1 kis suttogás5 kisfaludy színházi fesztivál2 kisvárda12 kmtg1 kolibri1 kolozsvár35 koma38 komárom5 komédium2 koronavírus136 kortárs drámafesztivál15 kórusok éjszakája77 kovátsműhely1 kőfeszt1 kőszeg466 köszönet estéje-estélye1 kritika514 kritikusdíj-átadó19 kuk3 kultkikötő26 kultúrfürdő26 kurátorok9 lakott sziget19 láthatatlan állomás4 latinovits diákszínpad1 leenane szépe 201731 leenane szépe 20261 leonardo1 lev&te3 limerick-bajnokság7 líra és epika38 lírástudók2 london1 love and money73 love and money vizsga9 macskadémon35 madách színház4 madam rekamié1 madame bizsu94 madame poe7 magdafeszt6 mágnás miska13 magvető4 magyar rádió28 magyar színház149 magyar színházi társaság10 magyar zene háza161 manhattan short5 manna110 manőver43 maradunk3 margó irodalmi fesztivál7 más olvasnivaló3 másik produkció24 mellékhatás3 menház színpad27 merlin6 mesterjátszma24 mesterkurzus11 mézesvölgyi nyár4 mikor2 mikro fesztivál19 milestone1 mindenütt jó34 mindenütt nő1 mintaapák1 miskolc2 miszépmiszépmiszép54 mojo51 momentán295 momkult2 monodráma fesztivál9 monodrámák6 móra kiadó1 most fesztivál28 motto3 mozaik országos színházi találkozó3 mozart-kommandó2 mozgófénykép45 mozsár műhely6 mu6 múzeumok éjszakája1 művészetek palotája17 művészetek völgye63 nagykanizsa1 naptár1 nefelé2 négyhangú opera53 nekem a zene3 nemzeti filharmonikusok7 nemzeti színház14 nézőművészeti kft46 nézőpont színház9 nofilter4 nyílt nap4 nyinyernya30 nyíregyháza407 nyolc nő26 óbudai társaskör29 ómama2 online fordítónapok1 operabeavató548 operaház84 operajátszóház21 operamacera7 operavita13 operettszínház41 orlai921 othello gyulaházán42 ők2 ördögkatlan389 örkény1 örkény vurstli5 örömimpró4 pájinkás jános1 pannonhalma2 pannónia stúdió2 papp jános1 párkák45 patália2 páternoszter1 pécs50 pécsi egyetem2 pesthidegkúti művészeti fesztivál1 pesti barokk88 pesti magyar színiakadémia19 petőfi irodalmi múzeum4 petri versmaraton6 pim dia hangoskönyvek3 pinceszínház43 placcc30 pokol10 portré1 postart1 poszt64 poznan1 pozsonyi piknik6 pure voice akadémia7 ráday utcai színházi találkozó5 rádió1 rádiójátékosok3 radnóti46 ram colosseum4 régebbi havi műsorok1 regnum filmszemle5 remény10 rendezők viadala57 rév fülöp34 rögvest81 rs91 rumini8 russian indie film fesztival1 sakknovella3 semmi baj gyerekek1 sherlock holmes és a moriarty-rejtély1 shots festival1 sinaia1 skvot3 sly59 snowman6 soharóza84 sok-szín-feszt4 sokszemközt1 somló cirqsz7 song-óra1 sopron1 sorozat a vidéki operajátszásról4 spaletta1 stockholm7 stúdió k12 summa summárum1 susotázs132 szabadesés39 szabadka2 szabadtéri színházak találkozója32 szeged339 székely-könyv4 székesfehérvár7 szemes fesztivál2 szénakutyák122 szent imre1 szentendrei teátrum20 szép heléna21 szerzői munkák10 szfe21 szigetszentmiklós1 színház a város16 színház tv73 színházak éjszakája35 színházi törvény1 színházrendezői testület1 színlapok103 szívem szeret4 szkéné30 szóbanforgó4 szombathely82 szöveg4 szputnyik hajózási társaság25 talált posztok15 tárgymutató1 társasjáték2 tartalom2 tatabánya127 telefondoktor206 temesvár46 tengeren 2008107 tengeren 201974 térkép1 terminál workhouse4 teszt16 thália186 thália nyárikert33 the irish coffee56 the pocketstones16 thealter19 tilos rádió3 tivoli3 tóbiás és az angyal30 törőcsik-emlékest12 trapézon tüllben37 trefort színjátszó fesztivál1 újpalotai nyári játékok1 ütközet2 üvegcipő1 váci dunakanyar színház10 vágánybenéző11 valamikor3 van egy határ29 varázsfuvola16 városmajor39 vaskakas5 védőháló9 veled kerek1 vera214 vidéki színházak fesztiválja13 vidor fesztivál83 vigadó2 visszaszámláló1 vízkereszti gritti49 volt egyszer egy ndk3 vonalhúzás34 zalaegerszegi kvártélyház20 zeneakadémia1 zichy major1 zsámbék4 zsolnay negyed5