Két szék között süllyedt el a Bárka

Az önkormányzat nem akarta adni, az átvevő meg nem akarta átvenni, az eredmény: mára teljesen ellehetetlenült a Bárka Színház. Józsefváros polgármestere Seress Zoltán volt igazgatót teszi felelőssé a kialakult helyzetért, de közben az önkormányzat kiszállt a színház finanszírozásából úgy, hogy a beígért állami átvétel a mai napig nem történt meg. Sőt, Kocsis Máté azt is állítja: ő szereti a Bárkát.

A lassan négyéves exlex állapotnak köszönhetően mára a Bárka Színház tulajdonképpen megszűnt létezni, az önkormányzat várhatóan – az adósság rendezés után – megszünteti a színházat jelentő nonprofit kft.-t. A műhely sorsát ugyanis egy 2011-es kormányrendelet pecsételte meg, amelyben a Ludovika campus projekt miatt az állam „megkérte” a VIII. kerületet: adja át a színházat működtető nonprofit céget, és az annak otthont adó épületet is. (A Bárkát 1996-ban alapította a Józsefvárosi Önkormányzat, és a műemlék jellegű, egykor a Ludovika vívótermeként funkcionáló épületben működött.)

És jött az állam...

A színházat első lépésben a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt.-nek kellett volna átvennie mint állami tulajdont, amely azután vagyonkezelőt jelölt volna ki. Úgy képzelték, a színház a Nemzeti Közszolgálati Egyetembe (NKE) tagozódva működik majd, így vagyonkezelőnek az akkori Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumot (KIM) szánták, bár azt nem tisztázta senki, mit is keresne az igazságügyi tárca portfóliójában egy színház. Az átvétel tervéről szóló információkat mindenesetre megerősítette, hogy a KIM 2012-es költségvetésében már megjelent a Bárka finanszírozása.

Mint azt Kocsis Máté józsefvárosi polgármester e héten egy sajtóbeszélgetésen elmondta, a kerület nem szívesen tett eleget a kérésnek, ugyanis szavai szerint Józsefvárosnak fontos volt a Bárka Színház. (A VIII. kerület 96 százalékos tulajdonrésszel rendelkezett a működtető kft.-ben, az egyik alapító, Csányi János pedig néggyel, de ő ezt hajlandó volt ingyen átadni az önkormányzatnak azzal a feltétellel, hogy a Bárka nem szűnik meg.) Ám 2011 novemberében a campusért felelős kormánybiztos levélben kérte fel az önkormányzatot a színház átadására, az pedig végül ingyen felajánlotta a Bárkát működtető gazdasági társaságot az államnak. A 2012-es költségvetésbe egyébként már az egyetem is beszállt 70 millió forinttal, mellette az önkormányzat 60 milliót adott a színháznak, az állami támogatás pedig 105 millió forint volt. Csakhogy már ez is visszalépés volt a színház korábbi éves büdzséjéhez képest. Mint azt Seress Zoltán, a Bárka Színház volt igazgatója a hvg.hu-nak elmondta, akkor tudtak volna stabilan működni, ha az összes bevétel elérni a 250 millió forintot, ez azonban végő soron már 2011-ben sem jött össze.

2012 közepén meg is kezdődött az átadás-átvétel, ennek részeként pedig a MNV auditálta a színházat, ami azonban Kocsis Máté szerint azért csúszott hónapokat, mert Seress nem volt együttműködő, nem szolgáltatott adatokat. Sőt, a polgármester állítja: az auditálás után a 2012-es évet újra is kellett könyvelni. Seress viszont azt mondja, igazából csak az első negyedévet kellett újrakönyvelni, ezt is azért, mert év közben könyvelőcéget váltottak, az új társaság pedig a tisztánlátás kedvéért így végezte el a feladatát. Ami pedig a "nem együttműködést" illeti, az igazgató szerint a KIM-mel kötött támogatási szerződés nem tette lehetővé rezsijellegű költségek kifizetését, ennek következtében pedig már akkor is tartozást halmoztak fel a könyvelőcéggel szemben. Így – magyarázza – nem ő, hanem a régi könyvelőcég szolgáltatott késve – vagy nem szolgáltatott – adatokat, s ez vezetett a csúszáshoz.

A papírmunka 2013 végére fejeződött be, ekkor hozták meg az az önkormányzati döntést is, hogy átadják a KIM-nek a Bárkát. Józsefváros 2013-ban még 20 millió forintos tagi kölcsönnel és 24 milliós átmeneti támogatással finanszírozta a színházat, továbbá fenntartották a közszolgálati szerződést, ami az állami támogatás folyósításának feltétele volt, 2014-re azonban már nem terveztek a kerületi költségvetésben az intézménnyel.

Mindeközben az Állami Számvevőszék is vizsgálta a színház 2008 és 2012 közötti működését, amint tette azt más hasonló intézmény esetében is. Megállapították, hogy a Bárka Színház Nonprofit Kft. 2009 kivételével minden évben negatív mérleg szerinti eredménnyel zárt; a számviteli törvényben foglaltakat az elszámolások során nem tartották be teljes körűen, illetve több területen megsértették a leltározási és selejtezési szabályzat előírásait is. Mint azt az ÁSZ-tól megtudtuk, az ellenőrzés megállapításai alapján 2013. november elején "jelzéssel éltek" a Fővárosi Főügyészségnél, ezt követően pedig a VIII. kerületi ügyészség nyomozást rendelt el. A fővárosi ügyészségnél egyébként úgy tudják, a nyomozás még mindig folyamatban van, így nem lehet megtudni arról részleteket. Azt azonban igen, hogy a nyomozás hűtlen kezelés gyanújával folyik, és kiderült az is, hogy Seresst még tanúként sem hallgatták ki.

Kocsis Máté mostani háttérbeszélgetésen mindenesetre azt állította, hogy az átadás Seress Zoltán „gazdasági trollkodása” miatt nem sikerült. A polgármester egyebek között egy egynaposan leselejtezett, 1,5 millió forintos plazmatévével példálózott. Más kérdés, hogy az ÁSZ jelentése ilyet meg sem említ, bár valóban leselejteztek két, szinte aznap vásárolt tárgyat, de ennek összértéke nem érte el a 200 ezer forintot.

Ráadásul azt Kocsis is elismerte, hogy a KIM korábban nem állította feltételként a tiszta működést. Az ÁSZ által feltárt problémák amúgy akár indokot is szolgáltathattak volna a visszalépéshez, de az önkormányzatnak semmilyen formában nem jelezték, hogy mégsem akarják átvenni a színházat.

… de nem vette át

A VIII. kerület 2013 végén jelezte az MNV Zrt.-nek, hogy részükről lezártnak tekinthető az átadás, az átvételre viszont azóta sem jelentkezett senki, így Kocsis tavaly februárban a miniszterelnökhöz fordult. Az átvétel elmaradása azért is furcsa, mert a KIM februárban elfogadta a színház üzleti tervét, márciusban pedig a Bárka megkapta a neki szánt 179 millió forintot. Igaz, ebből nyomban ki kellett fizetni 50 millió adó- és járuléktartozást, 17 millió büntetést, plusz 2,5 millió kamatot. Így maradt 100 millió, ami fél évre volt elég. (A tartozás úgy gyűlt fel, hogy 2013-ban már csak 24 millió forintot kaptak az önkormányzattól, 105,5 milliót állami, hetvenet pedig KIM támogatásként. Volt még egy Kohut Balázs közigazgatási államtitkár által írt – márciusban keltezett –, 50 millió forintos írásbeli ígéret is a KIM-től, ám ez soha nem érkezett meg.)

Az önkormányzat 2014-ben már egyáltalán nem finanszírozta a Bárkát, a korábbi évek negatív mérlegei miatt azonban tőkepótlási kötelezettsége volt, aminek nem tett eleget, amiért törvényességi felügyeleti eljárás is indult. Ráadásul Seress állítása szerint Kocsis Máté polgármester a színháznak korábban írt levelében (egy jogszabályra hivatkozva) 2014. augusztus 28-ában határozta meg az önkormányzat azon döntésének időpontját, amelyben helyreállítják a Bárka Színház törvényes működésének feltételeit – ez azonban nem történt meg.

A helyzetet bonyolítja, hogy a tavalyi választások után a KIM is megszűnt, a támogatási előirányzat pedig a Miniszterelnökséghez került. Miután a KIM utódjához, az Igazságügyi Minisztériumhoz aligha kerül majd színház, a logikus az lenne, ha a kultúráért is felelős Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) lehetne a vagyonkezelő. Ha viszont azt vesszük figyelembe, hogy az Emmi (akkor még Nemzeti Erőforrás Minisztérium) mindkét saját színházát (Játékszín, illetve Budapesti Kamaraszínház) bedöntötte 2012-ben, elképzelhető, hogy egyáltalán nem akar színházműködtetéssel foglalkozni.

Elsüllyedt

Most úgy tűnik, a Miniszterelnökség kifizetné a felhalmozódott adósság (az önkormányzati tagi kölcsönnel együtt 180 millió forint) jelentős részét, de ezzel feltehetően le is zárná az ügyet, a színház pedig továbbra is az önkormányzat kezében maradna. A Bárka azonban tavaly szeptembere óta nem működik, időközben elvesztette kiemelt státuszát is. Az igazgató megbízása ugyanis tavaly tavasszal lejárt, a posztra pedig a tulajdonosnak kellett volna kiírnia pályázatot, amit viszont az önkormányzat nem tett meg. Helyette arra hivatkoztak – állítólag a KIM-mel egyeztetve –, hogy nem lett volna „elegáns” öt évre kinevezni valakit, amikor hónapokon belül megtörténik a tulajdonosváltás. Így azután a korábbi igazgató, Seress Zoltán megbízatását hosszabbították meg 2014 év végéig. Az azonban, hogy nincs pályáztatott igazgató, már elég volt a lekerüléshez a kiemelt színházak listájáról, visszakerülni pedig egyfelől nem egyszerű, másrészt legközelebb 2017-ben lehetne rá sansz.

A színház végül tavaly ősszel már nem kezdte meg a 2014/2015-ös évadot. Az önkormányzat ugyan év végén újabb három hónapra, március 31-ig ismét meghosszabbította volna Seress megbízását, ő azonban ezt már nem vállalta el. A jelenlegi állapot tehát az, hogy papíron a Bárkában jelenleg is 30 ember dolgozik, de a színház nem üzemel, közműtartozásai miatt pedig a napokban kikapcsolták a fűtést is.

Miközben Kocsis Máté lényegében elsősorban Seresst vádolja a jelenlegi helyzet kialakulásáért, a volt igazgató többször azt nyilatkozta, hogy az önkormányzat nem tett meg mindent a színház megmentéséért. Példaként hozza fel, hogy amikor az átvétel elmaradt, Józsefváros nem szállt be a finanszírozásba. „Voltak hibáim. Szakmai hibáim is. De tudni kell, hogy a Bárka egy szűk mezsgyén tudott mozogni. Mi kizárólag kortárs darabokat mutattunk be, a nézőink többsége 35 éve alatti volt, ráadásul mi már külvárosi színháznak számítottunk, ezek miatt nem dolgozhattunk 4-5 ezer forintos jegyárakkal. De azt azért tudni kell, hogy a legnagyobb nehézségek ellenére, 2500 forintos jegyárakkal, 2013-ban 83 százalék feletti volt a színház látogatottsága. 2000 óta ez csak négy alkalommal volt magasabb, mint 80 százalék, sőt, a nettó jegybevételek és tao-bevételek is növekedtek” – mondta Seress.

Az önkormányzat most megszűntetné a Bárkát eddig működtető gazdasági szervezetet, és a nevet meghagyva, de új gazdasági szervezet alatt szervezné újra a színházat. Ennek egyik feltétele, hogy megfelelő igazgatót találjanak a posztra, de Kocsis állítólag két színésszel is tárgyal ez ügyben.

Egyelőre azonban az sem tisztázott, hogy mi lesz a színháznak otthont adó épület sorsa Ez ugyanis most a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tulajdonában van, bár a kezelői jog az önkormányzaté. Igaz, a helyzet bármikor változhat, az NKE – ha akar – alapíthat akár saját egyetemi színpadot is, de hallani olyat is, hogy az épület egyáltalán nem színházként funkcionálna majd tovább. Addig is, amíg ez eldől, egy dolog mindenképpen biztos: a Bárka jelenlegi formájában szinte biztos, hogy megszűnik.

forrás: http://hvg.hu/


TÁRGYMUTATÓ.

13-as stúdió2 3k színházi fesztivál1 40 év1 42 év2 600 kilométer 100 guinness4 6szín1 7 és fél halál3 a csemegepultos naplója292 a gyáva1 a gyermek és a varázslat3 a haramiák34 a hülyéje21 a kalóz63 a kávé nekem is jár32 a kék hajú lány2 a kéz48 a kis kéményseprő2 a köpeny36 a közös többszörös40 a ló aki elvesztette a szemüvegét1 a ludovika ablakai7 a mester1 a mi osztályunk13 a néző közbeszól43 a nulladik perc135 a rádió ablakai5 a rendező közbeszól38 a színészet képes nagykönyve8 alapítvány a magyar színházakért4 alba regia szimfonikus zenekar7 aldi női futógála1 alkalomadtán1 állj bele1 aNNa29 anyám éhesnek tűnik3 anyóka emlékiratai1 apertúra38 aradi kamaraszínház3 aranytíz4 archívum4 arden1 art-színtér22 átrium25 az elvarázsolt disznó13 az ember tragédiája2 az öreghíd alatt103 az úrhatnám szolgáló11 b3224 baal2 babel sound1 bácskai juli pszichoszínháza5 baja3 balatonboglár3 balatonfüred2 balfácánt vacsorára28 bálna2 bánk bán78 bárka288 bátorságpróba6 bencs villa1 beszélő levelek7 bisb1 bivaly-szuflé54 bob herceg38 bogáncsvirág51 bohémélet108 borral oltó fesztivál1 börtönrádió3 bsi1 budaörs5 budapasta2 budapest improv show12 budapest music center1 budapesti kamaraszínház1 budapesti tavaszi fesztivál1 budapesti vonósok21 budoár kiállítás1 busz-színház12 CAFe Budapest8 caminus72 castel felice46 castel felice vizsga5 centrál3 club701 coming out1 coming soon2 cosí fan tutte47 cupido és a halál30 cv1 családi játszmák59 családi játszmák 20237 családi ünnep3 cseh tamás4 cselényi nóra1 csíkszerda77 csoportterápia18 csukás-díj10 dankó rádió1 dante64 dante első szülinapi fesztivál14 dante-jam2 danubia zenekar6 deák171 debrecen21 debreceni tavaszi fesztivál1 delila2 delta produkció9 deszka fesztivál19 dido és aeneas55 díjak elismerések1 don juan3 dráma kortárs színházi találkozó6 drámaíró verseny1 due1 duett2 dunapart6 dunaújváros159 eger2 egri tavaszi fesztivál2 egy csók és más semmi31 egy kiállítás rémei2 éhség8 éjjel-nappal momentán4 élnek mint a disznók13 előadásszámok1 elte tók vizuális nevelési tanszék2 elveszett idők3 email1 ének a három hollóhoz2 english25 énis teis44 erkel színház67 ernani4 érzékenyítő fesztivál1 és ezt így hogy1 eszínház108 eszínház fesztivál46 esztergom3 eucharisztikus kongresszus7 europa cantat7 ezek mennek16 falaink3 falstaff9 fekete-fehér151 fellegek14 fém színház32 fesz segélyalap9 fiatal írók1 fidelio színházi est3 finito16 firkin310 fischer iván lakásszínháza2 fishing on orfű1 fogság1 főfőnök1 francia sanzonest2 friss hús2 furnitur50 füge145 független előadóművészeti szövetség10 gianni schicchi30 gólem12 gödöllő5 göncz árpád alapítvány1 grecsó3 grisnik petra32 gusztinak megjött az esze1 gyerekstúdió4 gyilkosok1 gyógyír északi szélre86 győr6 győri tavaszi fesztivál3 gyulai várszínház13 ha lenne valakim46 hajmeresztő34 halál hotel24 halastó118 hangok a katakombából1 hangoló1 hárman a padon164 harminchárom változat haydn-koponyára103 háromszögek25 határvonalak színházi fesztivál11 hatok csoport1 hatszín teátrum203 haydn fesztivál10 hazug1 hét domb fesztivál2 hét és fél halál6 hetedik alabárdos1 hetedik mennyország15 hírek3 hírszerzők1 hogy szeret a másik105 hol4 hoppart1 hrabal-vurstli14 humorfesztivál6 hyppolit94 így tanultam meg vezetni1 imprójam6 imprómaraton3 in medias brass1 in memoriam cseh tamás4 interjú130 irodalom éjszakája7 jak2 jászberény6 jegyek1 jó kérdés13 junior príma4 jurányi98 k11 művészeti és kulturális központ4 k2 színház6 kalandra fül fesztivál2 kálid artúr1 kalucsni54 kaposvár152 katona90 keltská noc1 képek496 keszthely3 kibelátó14 kicsi szívem kávéba pottyant1 kis suttogás5 kisfaludy színházi fesztivál2 kisvárda12 kmtg1 kolibri1 kolozsvár35 koma38 komárom5 komédium2 koronavírus136 kortárs drámafesztivál15 kórusok éjszakája77 kovátsműhely1 kőfeszt1 kőszeg466 köszönet estéje-estélye1 kritika514 kritikusdíj-átadó19 kuk3 kultkikötő26 kultúrfürdő26 kurátorok9 lakott sziget19 láthatatlan állomás4 latinovits diákszínpad1 leenane szépe 201731 leenane szépe 20261 leonardo1 lev&te3 limerick-bajnokság7 líra és epika38 lírástudók2 london1 love and money73 love and money vizsga9 macskadémon35 madách színház4 madam rekamié1 madame bizsu94 madame poe7 magdafeszt6 mágnás miska13 magvető4 magyar rádió28 magyar színház149 magyar színházi társaság10 magyar zene háza160 manhattan short5 manna110 manőver43 maradunk3 margó irodalmi fesztivál7 más olvasnivaló3 másik produkció24 mellékhatás3 menház színpad27 merlin6 mesterjátszma24 mesterkurzus11 mézesvölgyi nyár4 mikor2 mikro fesztivál19 milestone1 mindenütt jó34 mindenütt nő1 mintaapák1 miskolc2 miszépmiszépmiszép54 mojo51 momentán295 momkult2 monodráma fesztivál9 monodrámák6 móra kiadó1 most fesztivál28 motto3 mozaik országos színházi találkozó3 mozart-kommandó2 mozgófénykép45 mozsár műhely6 mu6 múzeumok éjszakája1 művészetek palotája17 művészetek völgye63 nagykanizsa1 naptár1 nefelé2 négyhangú opera53 nekem a zene3 nemzeti filharmonikusok7 nemzeti színház14 nézőművészeti kft46 nézőpont színház9 nofilter4 nyílt nap4 nyinyernya30 nyíregyháza407 nyolc nő26 óbudai társaskör29 ómama2 online fordítónapok1 operabeavató546 operaház84 operajátszóház21 operamacera7 operavita13 operettszínház41 orlai921 othello gyulaházán42 ők2 ördögkatlan389 örkény1 örkény vurstli5 örömimpró4 pájinkás jános1 pannonhalma2 pannónia stúdió1 papp jános1 párkák45 patália2 páternoszter1 pécs50 pécsi egyetem2 pesthidegkúti művészeti fesztivál1 pesti barokk88 pesti magyar színiakadémia19 petőfi irodalmi múzeum4 petri versmaraton6 pim dia hangoskönyvek3 pinceszínház43 placcc30 pokol10 portré1 postart1 poszt64 poznan1 pozsonyi piknik6 pure voice akadémia7 ráday utcai színházi találkozó5 rádió1 rádiójátékosok3 radnóti46 ram colosseum4 régebbi havi műsorok1 regnum filmszemle5 remény10 rendezők viadala57 rév fülöp34 rögvest81 rs91 rumini8 russian indie film fesztival1 sakknovella3 semmi baj gyerekek1 sherlock holmes és a moriarty-rejtély1 shots festival1 sinaia1 skvot3 sly59 snowman6 soharóza84 sok-szín-feszt4 sokszemközt1 somló cirqsz7 song-óra1 sopron1 sorozat a vidéki operajátszásról4 spaletta1 stockholm7 stúdió k12 summa summárum1 susotázs132 szabadesés39 szabadka2 szabadtéri színházak találkozója32 szeged339 székely-könyv4 székesfehérvár7 szemes fesztivál2 szénakutyák122 szent imre1 szentendrei teátrum17 szép heléna21 szerzői munkák10 szfe21 szigetszentmiklós1 színház a város16 színház tv73 színházak éjszakája35 színházi törvény1 színházrendezői testület1 színlapok103 szívem szeret4 szkéné30 szóbanforgó4 szombathely82 szöveg4 szputnyik hajózási társaság25 talált posztok15 tárgymutató1 társasjáték2 tartalom2 tatabánya127 telefondoktor206 temesvár46 tengeren 2008107 tengeren 201974 térkép1 terminál workhouse4 teszt16 thália186 thália nyárikert33 the irish coffee56 the pocketstones16 thealter19 tilos rádió3 tivoli3 tóbiás és az angyal30 törőcsik-emlékest12 trapézon tüllben34 trefort színjátszó fesztivál1 újpalotai nyári játékok1 ütközet2 üvegcipő1 váci dunakanyar színház10 vágánybenéző11 valamikor3 van egy határ29 varázsfuvola16 városmajor39 vaskakas5 védőháló8 veled kerek1 vera214 vidéki színházak fesztiválja13 vidor fesztivál83 vigadó2 visszaszámláló1 vízkereszti gritti49 volt egyszer egy ndk3 vonalhúzás34 zalaegerszegi kvártélyház20 zeneakadémia1 zichy major1 zsámbék4 zsolnay negyed5