Ezeken az oldalakon nincsenek saját írások.
A cikkek automatikusan (szerkesztés és kommentár nélkül) gyűlnek.
A forrásokat a bejegyzések végén lehet megtalálni.

Kezdet vagy keserű vég?

Új ügyvezetése lesz a Pécsi Országos Színházi Találkozónak. A győztes team – Magyar Attila, Szűcs Gábor és Kővári Zsuzsa – elsősorban a város és a Magyar Teátrumi Társaság vezetésének a bizalmát élvezi. De mindent megtesz egy egyelőre nehezen elhihető, szakmai konszenzus kialakítására is. Lesz bőven feladata, hiszen a POSZT körül sok botrányos esemény történt az utóbbi időben. A holnapi tulajdonosi taggyűlésre a győztesek állítólag egy egyeztetett tanácsadói listával érkeznek, a grémium elnöke Hegedűs D. Géza lehet.

Sokan temetik a tizenöt éves Pécsi Országos Színházi Találkozót. Az egyre többet bírált fesztiválnak a tavalyi botrányok sem tettek jót. Emlékezetes, hogy nagy vihar kerekedett a zsűri összetétele és végül a díjazás körül is. Több társulat nem volt hajlandó részt venni a versenyben, sokan kiléptek a Magyar Színházi Társaságból. A találkozót, mint ahogy a hazai színházi életet is teljesen átszőtte, durvábban fogalmazva, megmérgezte a politika. A POSZT esetében Pécs és a Magyar Színházi Társaság mellé néhány éve belépett egy harmadik tulajdonos, a jobb oldalhoz közel álló Magyar Teátrumi Társaság, azóta állandó térnyerési tereppé vált a jobb napokat megért seregszemle. Ilyen előzmények után írtak ki tavaly december elején pályázatot a fesztivált működtető nonprofit kft. ügyvezetői posztjára. A törvények szerint nem lett volna kötelező a pályázat kiírása, de a tulajdonosok képviselői, beleértve Páva Zsolt pécsi polgármestert, mégis úgy látták jónak, hogy legyen pályázat, hiszen így a döntés kevésbé támadható. Más kérdés, hogy most is úgy látszik, hogy a pályázat igazából csupán formalitásnak tekinthető. Történt ugyanis, hogy a pályázatra hárman aspiráltak.

Magyar Attila, aki nem azonos az ismert színésszel, hanem jelenleg a pécsi Zsolnay Örökségkezelő Kft. gazdasági igazgatója, korábban pedig szintén a baranyai városban dolgozott, méghozzá a Pécsi Janus Pannonius Múzeum gazdasági és műszaki vezetőjeként. Állítólag őt a városvezetés kapacitálta, hogy induljon. Arról nem tudni, hogy lenne bármilyen színházi kötődése. Magyar Attila pályázatában helyet kapott Szűcs Gábor rendező, a Mozaik Művészegyesület elnöke, az NKA Színház és Táncművészeti Kollégiuma, valamint a Nemzeti Előadó-művészeti Érdekegyeztető Tanács (NEÉT) tagja. Előtte az Echo TV kreatív igazgatójaként is dolgozott és egy ideig a székesfehérvári Vörösmarty Színház művészeti igazgatójaként is tevékenykedett. Harmadikként Kővári Zsuzsa, a Zöld Pardon Kft. ügyvezetője jegyzi Magyar Attila pályázatát. A POSZF Kft. korábban rendelt egy, a POSZT történetéről és lehetséges jövőjéről szóló tanulmányt a Mozaik Művészegyesülettől, amelynek elkészülését a Nemzeti Kulturális Alap a miniszteri keretéből 5 millió forinttal támogatta. A tanulmány szerzője, micsoda véletlen, éppen Szűcs Gábor volt, a tanulmány elkészítésében pedig mások mellett Kővári Zsuzsa is közreműködött.

A POSZT megreformálására vonatkozó tanulmányt, miközben közpénzt használtak fel az elkészítésére, eddig hivatalosan sehol nem publikálták. Tavaly volt a dokumentumnak egy nyilvános reprezentációja a fesztivál ideje alatt. Annyit láthattunk, hogy sok ábrából, táblázatból áll, az ottani benyomás szerint nélkülözi a konkrét megoldásokat, inkább az üzleti szakzsargon szellemét igyekszik követni, divatos kifejezésekkel tarkítva. A reprezentáción, amelyen nem derült ki miért éppen a Mozaik Művészegyesület kérték fel a tanulmány elkészítésére, többen vitába szálltak a bemutatót moderáló Gáspár Andrással, aki projektvezetőként Szűcs Gábor egyik jobb keze volt a tanulmánykészítésben. Többeknek nem tetszett a színész túlzott magabiztossága sem.

Magyar Attilával mit sem törődve pályázott egy másik csapat is, méghozzá egy szakmában ismert nevekből álló gárda. Az ügyvezetői posztot a csapatból Komáromi György, a Radnóti Színház gazdasági igazgatója töltötte volna be, a művészeti igazgató Göttinger Pál rendező lett volna, a kommunikációs vezető pedig Lévai Balázs televíziós riporter, aki évek óta vezeti a POSZT szakmai beszélgetéseit. A harmadik pályázó Kiss László rendező volt, akinek a pályázatát a háromtagú szakmai kuratórium formai okok miatt egyhangúlag elutasította.

A bírálók összetétele egyébként pikánsnak is nevezhető, hiszen egy testületbe került Jordán Tamás, a szombathelyi teátrum igazgatója, a POSZT egyik elindítója, akit a Magyar Színházi Társaság delegált a testületbe, és két pécsi, a Magyar Teátrumi Társaság küldöttjeként a pécsi színház direktora, Rázga Miklós, valamint Pécs városának képviseletében Őri László alpolgármester. Kisebb meglepetésre Komáromi György pályázatát a színházi társaság sem támogatta, csak úgy, mint a másik két kurátor - ez utóbbi már egyáltalán nem meglepetés. Komáromiék szerint az lett volna az üdvös, ha nem lenne verseny a fesztiválon, bár a szakmai szervezetek oszthatnának díjakat. A versenyprogram válogatását pedig három konkrétan megnevezett kritikusra – Kovács Bálintra, Sándor L. Istvánra és Urbán Balázsra – bízták volna, mellettük egy-egy tagot küldhetett volna a válogatók közé a színházi és a teátrumi társaság is.

Jordán Tamás lapunknak elmondta, hogy ezek a megoldások a színházi társaság elnökségének, amely megvitatta a pályázatokat, egyáltalán nem tetszettek. Jordán szerint a válogatók személyének kiválasztását, ha már kritikusokról van szó, a Színházi Kritikusok Céhére kellett volna bízni. A direktor szerint az sem szerencsés, hogy bár nem lenne verseny, mégis osztanának díjakat. A zsűri Magyar Attila pályázatát végül kettő egy arányban támogatta. Jordán Tamás elmondta, ő a színházi társaság álláspontját képviselte és azért nem támogatta a pályázatot, mert szerinte nem adott egyértelmű választ a pályázat a versenyprogram válogatására és elbírálásának módjára.

Egyébként Szűcs Gáborék támogatóként több nevet is felsorolnak: például Máté Gábort és Mácsai Pált, de az aláírt támogatói nyilatkozatuk nem szerepel a pályázatban. Megemlítenek viszont egy tanácsadó testületet, de csak a grémium leendő vezetőjének, Lőrinczy Györgynek, a Budapesti Operettszínház igazgatójának a nevét olvashatjuk konkrétan. Úgy tudjuk, Magyar Attila és Szűcs Gábor a szakmai kuratórium intelmét betartva találkozót kértek a színházi és teátrumi társaság vezetőitől is, hogy tisztázzák a nyitott kérdéseket, tárgyaltak is az elmúlt hétvégén, és minden bizonnyal a holnapi tulajdonosi taggyűlésre, melyen gyakorlatilag végső döntés várható, a lehetséges tanácsadók neveivel is előállnak. Úgy értesültünk, elképzelhető egy konszenzusos lista, amely tartalmazza a tizenkét fős tanácsadó testület tagjait. Legutóbbi információ szerint a grémium elnöke végül Hegedűs D. Géza színész lehet, aki akárcsak Lőrinczy, a színházi társaság új elnökségében is benne van. Bekerülhet a tagok közé a már korábban említett Máté Gábor és Mácsai Pál is, várhatóan jelölhet delegáltat a kritikusok céhe, a Független Előadó-művészeti Szövetség és a Magyar Művészeti Akadémia is. Ez a testület tehetne javaslatot az új versenyszabályzatra.

Még az is elképzelhető, hogy a színházi társaság holnap a pályázattal ellentétben Magyar Attila kinevezését tulajdonosként elfogadná, amennyiben megszületne ez a bizonyos konszenzusos tanácsadói lista. Egyelőre kérdéses, hogy a mostani események egy új korszak kevésbé botrányos kezdetét, vagy egy tizenöt éves történet keserű végjátékát jelentik majd.

Balogh Gyula






MI TÖRTÉNIK.


EZEK MENNEK.

Az időpontokat lásd itt.


TÁRGYMUTATÓ.

13-as stúdió 3k színházi fesztivál 40 év 600 kilométer 100 guinness 6szín 7 és fél halál a csemegepultos naplója a gyáva a gyermek és a varázslat a haramiák a hülyéje a kalóz a kávé nekem is jár a kék hajú lány a kéz a kis kéményseprő a köpeny a közös többszörös a ló aki elvesztette a szemüvegét a ludovika ablakai a mester a mi osztályunk a néző közbeszól a nulladik perc a rádió ablakai a rendező közbeszól alapítvány a magyar színházakért alba regia szimfonikus zenekar aldi női futógála alkalomadtán állj bele aNNa anyám éhesnek tűnik anyóka emlékiratai apertúra aradi kamaraszínház aranytíz archívum arden art-színtér átrium az elvarázsolt disznó az ember tragédiája az öreghíd alatt az úrhatnám szolgáló b32 baal babel sound bácskai juli pszichoszínháza baja balatonboglár balatonfüred balfácánt vacsorára bálna bánk bán bárka bátorságpróba bencs villa beszélő levelek bisb bivaly-szuflé bob herceg bogáncsvirág bohémélet borral oltó fesztivál börtönrádió bsi budaörs budapasta budapest improv show budapest music center budapesti kamaraszínház budapesti tavaszi fesztivál budapesti vonósok budoár kiállítás busz-színház CAFe Budapest caminus castel felice castel felice vizsga centrál club70 coming soon cosí fan tutte cupido és a halál cv családi játszmák családi játszmák 2023 családi ünnep cseh tamás cselényi nóra csíkszerda csoportterápia csukás-díj dankó rádió dante danubia zenekar deák17 debrecen debreceni tavaszi fesztivál delila delta produkció deszka fesztivál dido és aeneas díjak elismerések don juan dráma kortárs színházi találkozó drámaíró verseny due duett dunapart dunaújváros egri tavaszi fesztivál egy csók és más semmi egy kiállítás rémei éhség éjjel-nappal momentán élnek mint a disznók előadásszámok elte tók vizuális nevelési tanszék elveszett idők email ének a három hollóhoz english énis teis erkel színház ernani érzékenyítő fesztivál eszínház eszínház fesztivál esztergom eucharisztikus kongresszus europa cantat ezek mennek falaink falstaff fekete-fehér fellegek fém színház fesz segélyalap fiatal írók fidelio színházi est finito firkin fischer iván lakásszínháza fishing on orfű fogság főfőnök francia sanzonest friss hús furnitur füge független előadóművészeti szövetség gianni schicchi gólem gödöllő göncz árpád alapítvány grecsó grisnik petra gusztinak megjött az esze gyerekstúdió gyilkosok gyógyír északi szélre győr győri tavaszi fesztivál gyulai várszínház ha lenne valakim hajmeresztő halál hotel halastó hangoló hárman a padon harminchárom változat haydn-koponyára háromszögek határvonalak színházi fesztivál hatok csoport hatszín teátrum haydn fesztivál hazug hét domb fesztivál hét és fél halál hetedik alabárdos hetedik mennyország hírek hírszerzők hogy szeret a másik hol hoppart hrabal-vurstli humorfesztivál hyppolit így tanultam meg vezetni imprójam imprómaraton in medias brass in memoriam cseh tamás interjú irodalom éjszakája jak jászberény jegyek jó kérdés junior príma jurányi k11 művészeti és kulturális központ k2 színház kalandra fül fesztivál kalucsni kaposvár katona keltská noc képek keszthely kibelátó kicsi szívem kávéba pottyant kis suttogás kisfaludy színházi fesztivál kisvárda kmtg kolibri kolozsvár koma komárom komédium koronavírus kortárs drámafesztivál kórusok éjszakája kovátsműhely kőfeszt kőszeg köszönet estéje-estélye kritika kritikusdíj-átadó kuk kultkikötő kultúrfürdő kurátorok lakott sziget láthatatlan állomás latinovits diákszínpad leenane szépe 2017 leenane szépe 2026 leonardo lev&te limerick-bajnokság líra és epika lírástudók london love and money love and money vizsga macskadémon madách színház madam rekamié madame bizsu madame poe magdafeszt mágnás miska magvető magyar rádió magyar színház magyar színházi társaság magyar zene háza manhattan short manna manőver maradunk margó irodalmi fesztivál más olvasnivaló másik produkció mellékhatás menház színpad merlin mesterjátszma mesterkurzus mikor mikro fesztivál milestone mindenütt jó mindenütt nő mintaapák miskolc miszépmiszépmiszép mojo momentán momkult monodráma fesztivál monodrámák móra kiadó most fesztivál motto mozaik országos színházi találkozó mozart-kommandó mozgófénykép mozsár műhely mu múzeumok éjszakája művészetek palotája művészetek völgye nagykanizsa naptár nefelé négyhangú opera nekem a zene nemzeti filharmonikusok nemzeti színház nézőművészeti kft nézőpont színház nofilter nyílt nap nyinyernya nyíregyháza nyolc nő óbudai társaskör ómama online fordítónapok operabeavató operaház operajátszóház operamacera operavita operettszínház orlai othello gyulaházán ők ördögkatlan örkény örkény vurstli örömimpró pájinkás jános pannonhalma papp jános párkák patália páternoszter pécs pécsi egyetem pesthidegkúti művészeti fesztivál pesti barokk pesti magyar színiakadémia petőfi irodalmi múzeum petri versmaraton pim dia hangoskönyvek pinceszínház placcc pokol portré postart poszt poznan pozsonyi piknik pure voice akadémia ráday utcai színházi találkozó rádió rádiójátékosok radnóti ram colosseum régebbi havi műsorok regnum filmszemle remény rendezők viadala rév fülöp rögvest rs9 rumini russian indie film fesztival sakknovella semmi baj gyerekek sherlock holmes és a moriarty-rejtély shots festival sinaia skvot sly snowman soharóza sok-szín-feszt sokszemközt somló cirqsz song-óra sopron sorozat a vidéki operajátszásról spaletta stockholm stúdió k summa summárum susotázs szabadesés szabadka szabadtéri színházak találkozója szeged székely-könyv szemes fesztivál szénakutyák szent imre szentendrei teátrum szép heléna szerzői munkák szfe szigetszentmiklós színház a város színház tv színházak éjszakája színházi törvény színházrendezői testület színlapok szívem szeret szkéné szóbanforgó szombathely szöveg szputnyik hajózási társaság talált posztok tárgymutató társasjáték tartalom tatabánya telefondoktor temesvár tengeren 2008 tengeren 2019 térkép terminál workhouse teszt thália thália nyárikert the irish coffee the pocketstones thealter tilos rádió tivoli tóbiás és az angyal törőcsik-emlékest trapézon tüllben trefort színjátszó fesztivál újpalotai nyári játékok ütközet üvegcipő váci dunakanyar színház vágánybenéző valamikor van egy határ varázsfuvola városmajor vaskakas veled kerek vera vidéki színházak fesztiválja vidor fesztivál vigadó visszaszámláló vízkereszti gritti volt egyszer egy ndk vonalhúzás zalaegerszegi kvártélyház zeneakadémia zichy major zsámbék zsolnay negyed

PROJEKTEK.

EGY NAGYOBB NAPTÁR IDE KATTINTVA.



UBI.


TARTALOM.


FACEBOOK.




TALÁLT KÉPEK.