POSZT MORTEM

Stuber Andrea a POSZT ügyvezetői pályázatairól - JEGYZET

Mindkét pályamunkán érződik, hogy a jelentkezők szeretnék kiszabadítani a POSZT-ot a politikai megosztottság fogságából.

Nem könnyű azoknak, akik a POSZF (Pécsi Országos Színházi Fesztivál Közhasznú Nonprofit Kft) ügyvezető állására jelentkeztek. Arra vállalkoztak, hogy újraélesszék, újrapozicionálják, újraértelmezzék a tizenöt év alatt erősen amortizálódott Pécsi Országos Színházi Találkozót. A rendezvényből a kezdeti „a szakma nagy közös ünnepe” hangulat kiveszett, a verseny erodálódott, az off-program az anyagi források szűkülésével arányosan fogyatkozott. A POSZT megérett vagy a pusztulásra, vagy az újjászületésre. A sorsa alighanem azon múlik, hogy lesz-e pénz rá, és hogy akik a pénzt adják, mit akarnak. A POSZF Kft, vagyis a Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzata, a Magyar Színházi Társaság (MSZT) és a Magyar Teátrumi Társaság (MTT) tulajdonában lévő közhasznú nonprofit gazdasági társaság pályázatot hirdetett a POSZT ügyvezetésére, ami azt jelzi, hogy szeretnék továbbvinni és szakmai alapokon megreformálni ezt az immár közepesen nagy múltú projektet. A pályázati kiírás alapján a tulajdonosok szándéka komoly és a versengés nyílt. Rokonszenves, hogy a jelentkezőket nyilvánosság elé állítják. A pályázatok publikusak, a meghallgatás nyilvános lesz. Módunkban áll tehát összehasonlítani az aspiránsok ajánlatait.

Három pályázat érkezett be a december 30-i határidőre. Minden bizonnyal gyorsított eljárásban zajlik majd az elbírálásuk, hiszen február elsején már munkába kell állnia az új vezetőnek. Így is eléggé későn foghat majd hozzá a 2016-os POSZT előkészítéséhez és szervezéséhez.

Kik pályáztak?

Komáromi György és Magyar Attila pályázata egy-egy szakmai teamet foglal magába, Kiss László pedig egyszemélyes jelentkező.

Komáromi György a Radnóti Színház gazdasági igazgatója, a Színházak éjszakája projektvezetője, egyetemi docens a Budapesti Gazdasági Főiskolán. Művészeti vezetőként Göttinger Pál szabadúszó színházrendező, az Ördögkatlan fesztivál munkatársa a partnere. Kommunikációs vezetőként Lévai Balázsra számíthatnak, aki az utóbbi években a POSZT szakmai beszélgetéseit moderálta, tapasztalatai a dramaturgi, művészeti vezetői, rendezői és televíziós munkákig terjednek. (Sőt publikál alkalmi színikritikusként a Nemzeti Színház folyóiratában a Nemzeti Színház bemutatóiról.)

Magyar Attila szintén közgazdász; a Pécsi Janus Pannonius Múzeum gazdasági és műszaki vezetőjéből lett 2015-ben a pécsi Zsolnay Örökségkezelő Nkft gazdasági igazgatója. Művészeti munkatársa Szűcs Gábor Jászai Mari-díjas rendező, a Mozaik Művészegyesület elnöke, az NKA Színház és Táncművészeti Kollégiumának tagja, aki az Echo TV kreatív igazgatójaként és a székesfehérvári Vörösmarty Színház művészeti igazgatójaként tett szert vezetői tapasztalatokra. A csapat harmadik tagja Kővári Zsuzsa, a Zöld Pardon szórakozóhely tulajdonosa.

Kiss Lászlóról a Szlovák Nemzetiségi Színház honlapján azt lehet megtudni, hogy 1985-ben végzett színészként, továbbá: „2002. Magyar Művelődési Intézet: kultúrális menedzser”. Komáromi, kassai, veszprémi, zalaegerszegi és szegedi színészévek után a kétezres évek elején váratlanul megbízott igazgatója-rendezője lett a Miskolci Nemzeti Színháznak egy esztendőre. Bő tíz éve szabadúszó, legutóbb a székesfehérvári színház igazgatói pályázatára jelentkezett 2012-ben. Kiss László pályázatával nem nagyon érdemes itt a helyet foglalni. (Jóllehet tudnék hozni derűt keltő idézeteket a 16 oldalas pályamunkából.) Kiss László henyén megformált dolgozatában kevés a figyelemreméltó elem, legfeljebb koncepcióvázlatnak tekinthető. Írója általában véve önmagát ajánlja és fiatalokra építene. A koncepció egészét és részleteit közösen kívánná majd kidolgozni, a saját problémafelvetéseire pedig önbizalomteli ígéretekkel válaszol. Pályázata formailag feltehetően nem érvényes, mivel üzleti tervet nem tartalmaz, noha a pályázati kiírás annak benyújtását is igényelte.

Mielőtt Komáromi György és Magyar Attila pályázatának áttekintésébe fognánk, szóba kell hoznom egy aggályos pontot. Azt a POSZT-tanulmányt, amelyre a POSZF Kft. megbízásából és az NKA miniszteri támogatás keretéből 2014 augusztusában 5 millió forintot nyert Mozaik Művészegyesület vállalkozott. A tanulmány szerzője Szűcs Gábor, aki tehát másfél éve dolgozik együtt a pécsi fesztivál tulajdonosaival azon, hogy feldolgozza a POSZT történetét, tapasztalatait, és javaslatokat tegyen a jövőjére, a stratégiai változtatásra. E munka végzését, a tanulmány készülését említi Magyar Attila pályázata, és természetesen bőségesen merít belőle. (Szűcs Gábor számos színházi embernek megmutatta dolgozatát, magam is azok közé tartozom, akik olvasták az egyeztetés alatt álló munkaanyagot, és véleményt mondtak róla.) Természetesen avval semmi probléma nincs, hogy a Magyar-Szűcs pályázat erre a riportra és elemzésre támaszkodik. De mivel a tanulmány születése közpénzt emésztett fel, elvárható lett volna, hogy nyilvánosságra hozzák, vagy legalább a pályázók rendelkezésére bocsássa a kiíró, mert így Szűcs Gábor és társa óriási előnnyel startoltak a versenyben. Már csak azért is, mert a pályázat meghirdetése és a beadási határidő között nem telt el egy hónap sem, tehát igen kevés idő állt rendelkezésre a pályamunkák elkészítéséhez.

Miről szóljon a POSZT?

A POSZF tulajdonosainak helyzete nem olyan nehéz, mint a pályázóké. Csak el kell dönteniük, mit akarnak. Komáromi György és Magyar Attila pályázata ugyanis markánsan különböznek egymástól szemléletüket, irányukat tekintve. Miközben van azonos vonásuk is, és mindkettőben találhatók igen értékes részletek.

Komáromi György és Göttinger Pál munkája a színházra fókuszál: egy progresszív, előretekintő, a magyar színházművészet jövőjére koncentráló fesztivált tervez, amelynek szakmai színvonalát az elvek és a gyakorlati megvalósítás szintjén is biztosítani kívánja. A válogatásban a szakszerűség, a transzparencia és az erős indoklási kötelezettség játszaná a főszerepet. Az eseménysorozat a színházi és társadalmi párbeszédet szorgalmazná, nemcsak verbálisan, hanem a kísérőprogramok terén is.

Magyar Attila és Szűcs Gábor pályázata elsősorban arra irányul, hogy a POSZT-ot mint brandet új, változatosabb és üzletileg sikeresebb tartalommal töltse meg. Ez a pályázat a színházi szakma vonatkozásában talán békét és kiegyensúlyozást kínál, gazdaságilag pedig a korábbinál profitábilisabb működést ígér. A tervezet nagy hangsúlyt fektet a pécsi színházi fesztivál összművészeti jellegére és turisztikai vetületére. (Természetesen lehet a turizmust fő iránynak tekinteni. Ha belegondolunk, a magyar állami költségvetés turisztikai célelőirányzat címszó alatt például a Forma 1 autóversenyt meglehetősen sok milliárd forinttal támogatta már.) Magyar Attila pályázata a színházművészet szempontjából nem releváns, pontosabban e tárgyban a dolgozat különböző fejezetei helyenként ellentmondanak egymásnak. Nehéz felfedezni a világosan megfogalmazott szándékot: mi legyen a POSZT célkitűzése, fő vonala, meghatározó koncepciója.

Magyar Attila beadványában komoly fejezetek szólnak SWOT-analízisről, marketingről és még néhány olyasmiről, amihez az egyszeri színikritikus hozzászólni sem igen tud. Az ötletek tárházából azonban szívesen kiemelek néhány üdvöset és izgalmasat. Ilyen például a versenyelőadások kivetítése (egyben rögzítése is nyilván) a Zsolnay Negyedben, vagy ugyanott a díszletekből felépített színházi kalandpark. Szűcs Gábor fesztiválja oly széles skálán kíván megmutatkozni, hogy nehéz eldönteni, mely közönség(ek)re irányul. Vajon a színházkedvelőket kívánja például popkoncertekkel bevonzani a Zsolnay Negyedbe? Vagy a popkoncerteket kultiválókat igyekszik színházzal megszólítani? Elképzelésük az egyetemistáktól kezdve a családokon át a határon túli magyarokig és a külföldi turistákig mindenkinek kedvére kíván tenni, ami meglehetősen sok irányba látszik vinni a rendezvénysorozatot. Ennek céljából területileg és időszakaszosan is több részre osztanák a fesztivált. (ElőJÁTÉK, versenyprogram, rájátszás.)

A Komáromi-Göttinger terv talán kevesebbet akar markolni, de azt feltehetőleg meggyőzően meg tudja fogni. A POSZT„találja meg és mutassa be az érvényes és fenntartható gondolatokat, formákat, munkákat, azaz a jövőben is érvényességét őrző és valóban működő, célkitűzéseit meg is valósító színházi alkotók és szereplők előadásait. A POSZT nem arra ad választ, hogy mi volt a színházi helyzet, hanem azt keresi, hogy mi lesz a jövőre nézve lényeges. Kiemelt feladata felkarolni az új generációk törekvéseit. A jelentős és előremutató előadásokon túl a személyes találkozások és beszélgetések is létfontosságúak”.

El a politikától!

Mindkét pályamunkán érződik, hogy a jelentkezők szeretnék kiszabadítani a POSZT-ot a politikai megosztottság fogságából. Kérdéses, hogy ez a koncepciót illetően mennyire lehet sikeres. Ugyanis nem csupán politikai különbségek mentén szakad a szakma, hanem eltérő a fesztiváltulajdonos társaságok színházi szemlélete is. (Szórakoztatás/népnevelés vs. valóságábrázolás/kérdésfelvetés.) Mindkét pályázat igyekszik a szakmai döntések terén kikerülni a POSZT-ot tulajdonló színházi társaságokat, inkább a szakemberek és a szakmai szervezetek közvetlen részvételére számítanak. Hoznak is erre jó ötleteket. A Komáromi-Göttinger verzióban például nincs szakmai zsűri, mivel nincs versenyprogram. Főprogram van. Itt a POSZT-díj az, hogy a beválogatott produkció bejutott a pécsi 12-be. Ugyanakkor minden szakmai szervezet adhat díjat, ha képviselője-döntnöke végignézte az előadásokat. (E ponton a pályázat a lehetséges díjadókat a teljesség igénye nélkül sorolja a MASZK-tól a színházi kritikusok, a dramaturgok, a látványtervezők céhén át a Magyar Művészeti Akadémiáig.) A Magyar-Szűcs pályázat pedig a szakmai zsűri összeállítását bízná a versenybe hívott produkciók alkotóira, több körös szavazás eredményeként.

A pályázatokról való tájékozódásunk során bízvást tekinthetjük kardinális kérdésnek azt, hogy mi a jelentkezők elképzelése a válogatásról. Kézenfekvő gondolat, hogy ha tudjuk, mi a válogatás célja, vagyis milyen előadásokat kívánunk a legrangosabb színházi fesztiválon reflektorfénybe állítani, az meg is határozza a válogatás mikéntjét. E tekintetben a Magyar-Szűcs pályázat nem egyértelmű. A Komáromi-Göttinger duó az okadatolt progresszivitást célozva meg alapvetően számít az általa kiválasztott színikritikusok felkészültségére és tájékozottságára.

A válogatás és a zsűrizés

A Magyar Attila írta Személyes motiváció című fejezetben az olvasható, hogy POSZT „az adott évad legjobb előadásait” mutatja be. „Tekintettel a színházi szakma jelenlegi megosztottságára a legjobb megoldásnak a konszenzuson alapuló kiválasztást tartom – írja. – Úgy gondolom a két eltérő véleménnyel bíró szervezet, a Színházi és a Teátrumi Társaság, azonos súllyal kell, hogy érvényesítse akaratát a POSZT-on szereplő versenyelőadások kiválasztása során.” Ez aggasztóan emlékeztet a múlt évi válogatásra: ez a produkció az egyik fél akaratából van itt, amaz a másikéből. Magyar Attila szerint elképzelhető egy közös bizottság létrehozása, amelyben egyenlő létszámmal szerepelnének mindkét Társaság képviselői. „Ez a Szakmai Tanács alkotná meg a versenyprogram és a zsűri tagjai kiválasztásának, továbbá a díjazás alapelvének szabályrendszerét, mely dokumentum évekre biztosíthatná a konszenzusos együttműködést. Véleményem szerint, ilyenformán megőrizhető mindkét fél szakmai szuverenitása.” A Szakmai Tanács – amely feltehetően ugyanaz, mint a pályázatban később emlegetett Szakmai Tanácsadó Testület – paritásos alapon szerveződve kidolgozza tehát a válogatás, a zsűrizés, a díjazás módozatait. Vezetőjének Lőrinczy Györgyöt, a Budapesti Operettszínház igazgatóját szeretnék felkérni. Nem tudni, hogy ez az óhaj egyeztetett-e. Szándéknyilatkozatokat a pályázat nem tartalmaz, így azt is csak találgathatjuk, hogy az Együttműködő szakmai partnerek, belföldi és külföldi szakmai kapcsolatok, együttműködések fejezet Szűcs Gáborral és Kővári Zsuzsával kezdődő, Vasvári Csaba – Színházművészeti Bizottság (EEMI), Kiss János – Táncművészeti Bizottság (EEMI) sorokkal végződő listája a pályázat támogatóit sorolja-e, vagy pedig a poszt és a POSZT elnyerése utáni együttműködési szándékkal megkeresendő személyeket és szervezeteket jelöli meg. (Mit jelenthet például az, hogy két fővárosi színház, az Örkény és a Katona igazgatójának együttműködésére számít Szűcs Gáborék fesztiválja? A többi színházéra talán nem?)

Egy későbbi fejezetében a Magyar-Szűcs pályázat olyan válogatási szisztéma megvalósítását javasolja, „amely lehetővé teszi a közönség bevonását már a kiválasztás folyamatába is. Szavazatot bármely néző leadhat egy-egy előadásra, aki országos internetes jegyértékesítési rendszeren keresztül vásárolt jegyet egy adott előadásra.” Vajon ez a szavazás meggyőző hitelességgel működtethető-e (auditált nézőszám vs. szavazatszám), és összeegyeztethető-e a pályázati kiírás feltételével: „a versenyprogram szakmai alapokon nyugvó válogatási módjának és szempontjainak meghatározása”?

Abban viszont semmi kivetnivalót nem találhatunk, ha a közönség részvétele és véleménynyilvánítása nagyobb hangsúlyt kap a versenyprogram díjazásában. Szűcs Gábor tervezete fontos szerepet szán a közönségzsűrinek, ugyanakkor nincs szó a pályázatban arról, hogy a szakmai zsűri hogyan dolgozik és milyen díjakat oszt ki. (Alighanem ennek eldöntése is a paritásos testületre vár.)

Komáromi György pályázata szerint a kísérőprogramok szervezése az ügyvezető kompetenciája, a főprogram válogatását azonban ötfős testület végzi, amelynek munkáját a művészeti vezető Göttinger Pál moderátorként és konzultálási joggal kíséri. A válogató bizottság tagjai (egyben a leendő válogatói kódex kidolgozói) Kovács Bálint, Sándor L. István és Urbán Balázs kritikusok, hozzájuk csatlakozik egy-egy szakember, aki a Magyar Színházi Társaság, illetve a Magyar Teátrumi Társaság delegáltja. Az ötfős grémium a nemzetközi gyakorlat szerint ideális létszámú. Az összetétele és transzparens működése, az indoklások nyilvánossága vélhetően kikényszeríti a válogatásban a szakmai egyeztetést és a konszenzust. A díjosztás pedig – mint arról már szó volt – minden szakmai szervezet szuverén joga, lehetősége és ügye.

Működési keretek, finanszírozás

Komáromi György pályázatában a működés biztosításának ajánlata az, hogy a POSZF közszolgáltatási szerződést köt az Emberi Erőforrások Minisztériumával, amely három éves, előre tervezett ciklusban gondoskodna a fesztivál anyagi támogatásáról. Az üzleti terv a Pécs által rendszeresen biztosított 75 millió mellett avval az évi 60 millióval számol, amelyet a központi költségvetés eddig juttatott a POSZT-nak. (Illetve 2015-ben váratlanul és az utolsó pillanatban csökkent az összeg tízmillióval, de ígéret történt a pótlásra.) Komáromiék üzleti terve három verziót kínál a következő évekre, „fapados” POSZT-ot, biztonságos POSZT-ot és megújuló POSZT-ot, az anyagi lehetőségek és a megrendelés függvényében.

Magyar Attila és Szűcs Gábor munkája a programok sokféleségével és a bevételi források bővítésével nagyobb költségvetésre számít – az államtól is több pénzzel, 75 millióval kalkulál –, valamint szándékában áll a POSZT-ot előadó-művészeti szervezetté alakítani. Ily módon megcélozhatja a TAO-bevételeket. (Komáromiék tartózkodóak a TAO-irányultsággal szemben: „Ahogyan azt a művészprofilú színházak esetén, a POSZT-nál is megjelenhet a TAO-támogatás káros hatása olyan döntéseknél, melyeknél kizárólag művészi szempontoknak kellene érvényesülnie. Ezt mindenképpen el kívánjuk kerülni a fő- és kísérőprogramok összeállításánál.”)

Mivel a terjedelemnek határt kell szabni, nem térhetek ki a pályázatok minden elemére: például helyszínekre (Zsolnay Negyed, Expo center), a legfontosabb együttműködő partnerekre (amelyek közül mindenképpen a Pécsi Nemzeti Színház az elsődleges), a szakmai programok gazdagságára és sokszínűségére (Komárominál például színházi nevelés, színészzenekarok, színházi alapú képzőművészet, Magyarnál: Európai Színházi és Filmes Akadémiák Találkozója, zenés műfajok, nagy kiállítású, nagy közönség előtti produkciók) avagy minden érdekes és hasznos ötletre. (Akár Kiss Lászlótól is, aki sikeres fesztiválokat szervezne be „co producernek”, szintén preferálná a Zsolnay Negyedet mint helyszínt, s ugyancsak szívesen fogadna nagyszabású, sikeres zenés produkciókat.)

Végül is

A Komáromi-Göttinger páros pályázata átgondolt, koherens és színházközpontú. Abban határozott, amiben kell, és ott nyitott, ahol arra lesz szükség. Az ügyvezetői állás elnyerése után széles körű pécsi, illetve szakmai fórumon vitatnák meg a részleteket. Komáromi György a megbízatást csak akkor vállalja el, ha a három tulajdonos egyetértésben, háromból három igen szavazattal kéri fel a koncepciójuk megvalósítására. A csapongóbb és szerteágazóbb, nagyobb üzletet célzó pályázattal jelentkező Magyar Attilának és Szűcs Gábornak a 2:1-es voksolási arány is elég lesz. Az ő verziójuk megvalósítása sok érdekes elemmel és fenntartható fejlődéssel kecsegtet, valamint nagy közös munkához, megállapodáskényszerekhez, avagy végső soron az ügyvezető felelős döntéseihez vezethet.

Lehetséges, hogy a POSZT egyáltalán nem tud másmilyen lenni, mint amilyen a mai magyar színházi (és egyéb) élet: megosztott, zavaros (és abban talán halászó is), ambiciózus, reménykereső, küzdelmes, ügyeskedő, elszánt, becsvágyó. Reméljük azért a legjobbakat.



TÁRGYMUTATÓ.

13-as stúdió2 3k színházi fesztivál1 40 év1 42 év2 600 kilométer 100 guinness4 6szín1 7 és fél halál4 a csemegepultos naplója292 a gyáva1 a gyermek és a varázslat3 a haramiák34 a hülyéje21 a kalóz63 a kávé nekem is jár32 a kék hajú lány2 a kéz48 a kis kéményseprő2 a köpeny36 a közös többszörös40 a ló aki elvesztette a szemüvegét1 a ludovika ablakai7 a mester1 a mi osztályunk13 a néző közbeszól43 a nulladik perc135 a rádió ablakai5 a rendező közbeszól38 a színészet képes nagykönyve11 alapítvány a magyar színházakért4 alba regia szimfonikus zenekar7 aldi női futógála1 alkalomadtán1 állj bele1 aNNa29 anyám éhesnek tűnik3 anyóka emlékiratai1 apertúra38 aradi kamaraszínház3 aranytíz4 archívum4 arden1 art-színtér22 átrium25 az elvarázsolt disznó13 az ember tragédiája2 az öreghíd alatt103 az úrhatnám szolgáló11 b3224 baal2 babel sound1 bácskai juli pszichoszínháza5 baja3 balatonboglár3 balatonfüred2 balfácánt vacsorára28 bálna2 bánk bán78 bárka288 bátorságpróba6 bencs villa1 beszélő levelek7 bisb1 bivaly-szuflé54 bob herceg38 bogáncsvirág51 bohémélet108 borral oltó fesztivál1 börtönrádió3 bsi1 budaörs5 budapasta2 budapest improv show12 budapest music center1 budapesti kamaraszínház1 budapesti tavaszi fesztivál1 budapesti vonósok21 budoár kiállítás1 busz-színház12 CAFe Budapest8 caminus72 castel felice46 castel felice vizsga5 centrál3 club701 coming out1 coming soon2 cosí fan tutte47 cupido és a halál30 cv1 családi játszmák59 családi játszmák 20237 családi ünnep3 cseh tamás4 cselényi nóra1 csíkszerda77 csoportterápia18 csukás-díj10 dankó rádió1 dante70 dante első szülinapi fesztivál14 dante-jam2 danubia zenekar6 deák171 debrecen21 debreceni tavaszi fesztivál1 delila2 delta produkció9 deszka fesztivál19 dido és aeneas55 díjak elismerések1 don juan3 dráma kortárs színházi találkozó6 drámaíró verseny1 due1 duett2 dunapart6 dunaújváros159 eger2 egri tavaszi fesztivál2 egy csók és más semmi31 egy kiállítás rémei2 éhség8 éjjel-nappal momentán4 élnek mint a disznók13 előadásszámok1 elte tók vizuális nevelési tanszék2 elveszett idők3 email1 ének a három hollóhoz2 english25 énis teis44 erkel színház67 ernani4 érzékenyítő fesztivál1 és ezt így hogy1 eszínház108 eszínház fesztivál46 esztergom3 eucharisztikus kongresszus7 europa cantat7 ezek mennek16 falaink3 falstaff9 fekete-fehér151 fellegek14 fém színház32 fesz segélyalap9 fiatal írók1 fidelio színházi est3 finito16 firkin310 fischer iván lakásszínháza2 fishing on orfű1 fogság1 főfőnök1 francia sanzonest2 friss hús2 furnitur50 füge145 független előadóművészeti szövetség10 gianni schicchi30 gólem12 gödöllő5 göncz árpád alapítvány1 grecsó3 grisnik petra32 gusztinak megjött az esze1 gyerekstúdió4 gyilkosok1 gyógyír északi szélre86 győr6 győri tavaszi fesztivál3 gyulai várszínház13 ha lenne valakim46 hajmeresztő34 halál hotel24 halastó118 hangok a katakombából1 hangoló1 hárman a padon164 harminchárom változat haydn-koponyára103 háromszögek25 határvonalak színházi fesztivál11 hatok csoport1 hatszín teátrum203 haydn fesztivál10 hazug1 hét domb fesztivál2 hét és fél halál6 hetedik alabárdos1 hetedik mennyország15 hírek3 hírszerzők1 hogy szeret a másik105 hol4 hoppart1 hrabal-vurstli14 humorfesztivál6 hyppolit94 így tanultam meg vezetni1 imprójam6 imprómaraton3 in medias brass1 in memoriam cseh tamás4 interjú130 irodalom éjszakája7 jak2 jászberény6 jegyek1 jó kérdés13 junior príma4 jurányi98 k11 művészeti és kulturális központ4 k2 színház6 kalandra fül fesztivál2 kálid artúr1 kalucsni54 kaposvár152 katona90 keltská noc1 képek496 keszthely3 kibelátó14 kicsi szívem kávéba pottyant1 kis suttogás5 kisfaludy színházi fesztivál2 kisvárda12 kmtg1 kolibri1 kolozsvár35 koma38 komárom5 komédium2 koronavírus136 kortárs drámafesztivál15 kórusok éjszakája77 kovátsműhely1 kőfeszt1 kőszeg466 köszönet estéje-estélye1 kritika514 kritikusdíj-átadó19 kuk3 kultkikötő26 kultúrfürdő26 kurátorok9 lakott sziget19 láthatatlan állomás4 latinovits diákszínpad1 leenane szépe 201731 leenane szépe 20261 leonardo1 lev&te3 limerick-bajnokság7 líra és epika38 lírástudók2 london1 love and money73 love and money vizsga9 macskadémon35 madách színház4 madam rekamié1 madame bizsu94 madame poe7 magdafeszt6 mágnás miska13 magvető4 magyar rádió28 magyar színház149 magyar színházi társaság10 magyar zene háza161 manhattan short5 manna110 manőver43 maradunk3 margó irodalmi fesztivál7 más olvasnivaló3 másik produkció24 mellékhatás3 menház színpad27 merlin6 mesterjátszma24 mesterkurzus11 mézesvölgyi nyár4 mikor2 mikro fesztivál19 milestone1 mindenütt jó34 mindenütt nő1 mintaapák1 miskolc2 miszépmiszépmiszép54 mojo51 momentán295 momkult2 monodráma fesztivál9 monodrámák6 móra kiadó1 most fesztivál28 motto3 mozaik országos színházi találkozó3 mozart-kommandó2 mozgófénykép45 mozsár műhely6 mu6 múzeumok éjszakája1 művészetek palotája17 művészetek völgye63 nagykanizsa1 naptár1 nefelé2 négyhangú opera53 nekem a zene3 nemzeti filharmonikusok7 nemzeti színház14 nézőművészeti kft46 nézőpont színház9 nofilter4 nyílt nap4 nyinyernya30 nyíregyháza407 nyolc nő26 óbudai társaskör29 ómama2 online fordítónapok1 operabeavató548 operaház84 operajátszóház21 operamacera7 operavita13 operettszínház41 orlai921 othello gyulaházán42 ők2 ördögkatlan389 örkény1 örkény vurstli5 örömimpró4 pájinkás jános1 pannonhalma2 pannónia stúdió2 papp jános1 párkák45 patália2 páternoszter1 pécs50 pécsi egyetem2 pesthidegkúti művészeti fesztivál1 pesti barokk88 pesti magyar színiakadémia19 petőfi irodalmi múzeum4 petri versmaraton6 pim dia hangoskönyvek3 pinceszínház43 placcc30 pokol10 portré1 postart1 poszt64 poznan1 pozsonyi piknik6 pure voice akadémia7 ráday utcai színházi találkozó5 rádió1 rádiójátékosok3 radnóti46 ram colosseum4 régebbi havi műsorok1 regnum filmszemle5 remény10 rendezők viadala57 rév fülöp34 rögvest81 rs91 rumini8 russian indie film fesztival1 sakknovella3 semmi baj gyerekek1 sherlock holmes és a moriarty-rejtély1 shots festival1 sinaia1 skvot3 sly59 snowman6 soharóza84 sok-szín-feszt4 sokszemközt1 somló cirqsz7 song-óra1 sopron1 sorozat a vidéki operajátszásról4 spaletta1 stockholm7 stúdió k12 summa summárum1 susotázs132 szabadesés39 szabadka2 szabadtéri színházak találkozója32 szeged339 székely-könyv4 székesfehérvár7 szemes fesztivál2 szénakutyák122 szent imre1 szentendrei teátrum20 szép heléna21 szerzői munkák10 szfe21 szigetszentmiklós1 színház a város16 színház tv73 színházak éjszakája35 színházi törvény1 színházrendezői testület1 színlapok103 szívem szeret4 szkéné30 szóbanforgó4 szombathely82 szöveg4 szputnyik hajózási társaság25 talált posztok15 tárgymutató1 társasjáték2 tartalom2 tatabánya127 telefondoktor206 temesvár46 tengeren 2008107 tengeren 201974 térkép1 terminál workhouse4 teszt16 thália186 thália nyárikert33 the irish coffee56 the pocketstones16 thealter19 tilos rádió3 tivoli3 tóbiás és az angyal30 törőcsik-emlékest12 trapézon tüllben37 trefort színjátszó fesztivál1 újpalotai nyári játékok1 ütközet2 üvegcipő1 váci dunakanyar színház10 vágánybenéző11 valamikor3 van egy határ29 varázsfuvola16 városmajor39 vaskakas5 védőháló9 veled kerek1 vera214 vidéki színházak fesztiválja13 vidor fesztivál83 vigadó2 visszaszámláló1 vízkereszti gritti49 volt egyszer egy ndk3 vonalhúzás34 zalaegerszegi kvártélyház20 zeneakadémia1 zichy major1 zsámbék4 zsolnay negyed5