Ezeken az oldalakon nincsenek saját írások.
A cikkek automatikusan (szerkesztés és kommentár nélkül) gyűlnek.
A forrásokat a bejegyzések végén lehet megtalálni.

A "mezei néző" blog a Cosí fan tuttéról

Június 5-én az utolsó nyílt próbával véget ért Dinyés Dániel és Göttinger Pál Operabeavató programja és ezek után már élesben, az előadások (hat, június 24-ig!) következnek a beavató-jelleg megtartásával. A rendező magyarázatai szakítják meg a történéseket, amelyek alatt a színpad átrendezése is végbemegy.

Miután a Katona premierjei a leginkább számon tartott színházi események közé tartoznak, hat neves kritikus is látta a pénteki előadást és így várhatóan még a sorozat vége előtt sokféle vélemény lát majd napvilágot, olyanoké, akik csak ezt a kész előadást nézték meg, nem fognak viszonyítani a nyílt próbákon látottakhoz.

Mivel én az elsőt leszámítva végig jelen lehettem, megfigyelhettem azt is, hogy épültek be a nyílt próbákon felmerülő ötletek, sok jelenet még színesebbé vált, például a lányok első beszélgetése is, amikor kedveseik képeit festegetik – de részleteket nem szivárogtatok ki erről, az már spoiler lenne. Nézzétek meg!

Ami szerencsés, a rendező egy „jelzésszerű” díszletre támaszkodva (tervező: Tóth László) egyberántotta az egészet, adott egy keretet és egy egyedi stílust a jelenetsornak. Ha az átdíszítés miatt nyilvánvalóan nem lett volna célszerű néhány szünetet beiktatni, egyértelműen működhetett volna ez az előadás magyarázatok nélkül is, amelyek ráadásul direkt módon közvetítették azt a rendezői értelmezést, amelyet a jelenetekből egyébként is le tudtunk volna önállóan szűrni. (Néhány előadásnak jót tenne, ha a rendező elmondja mire gondolt, de ez esetben a színpadi játék önállóan is képes közvetíteni.)

Én, aki a korábbi rendezői elemzéseket is hallottam, elégedettebb lettem volna kevesebb megszakítással, különösen a második felvonás során éreztem azt, hogy feleslegesen törik meg többször az előadás ívét. Ennek az „elidegenítő effektnek” dacára mégis percek alatt mindig visszazökkentünk a történetbe, az október óta megszokott-megszeretett szereplőink világába.

A díszlet és még a kellék-bögrék is egységes barna borítást kaptak, és ugyanolyan barna textil fedi a háttérben elhelyezett paravánokat, és ebből készült egy hasonlóan paraván szerepet is betöltő előfüggöny, amelyet kimerevítettek, és nem széthúznak, ha nem le-föl engednek. Egyszerű, de szellemes (bábszínházra emlékeztető) megoldás és az előadás szempontjából igazán praktikus, hogy így a színpad eltakarása megoldható részleteiben is. Néha, mégpedig a legfontosabb áriáknál és együtteseknél elékerülnek a szereplők, teljes életnagyságban nézhetjük őket. Mivel ez ritka helyzet ebben az előadásban, legtöbbször csak a felsőtestük látszik ki, így már ez is külön hangsúlyossá válik. Ugyanígy kiemelődnek azok a helyzetek is, amikor a szereplőknek csak a feje, máskor csak a haja kerül a szemünk elé. Ezek nemcsak humorosak, de áttételesen arra is utalnak, hogy süllyednek szereplőink egyre reménytelenebb helyzetbe – a fiúk elveszítik a fogadást, a lányok pedig az ellenállóképességüket.

Önmagában a függöny beállításával a rendező szabályozni tudja a figyelmünket, ráadásul előnyt kovácsol abból, hogy egy részletesen kidolgozott „operai” díszlet megépítésére nem is lett volna lehetőség. Nem is hiányzik. Ebben a díszletben a világ összes színdarabja lejátszható volna, közli velünk Göttinger Pál még az elején, és ezzel egyet is érthetünk. A látványt dominálja ez a mindent elárasztó barnaság, amelyben a szereplők (néhány kiegészítőt leszámítva) fekete ruhában jelennek meg (jelmeztervező: Kovács Ildikó), mintha bábszínészek lennének. Az, hogy ez a barna milyen hangulatot áraszt, kire milyen hatással van, nyilván egyénfüggő – lehet megnyugtató, de akár lehangoló látvány is. Egy biztos, nem vonja el a nézőt a játéktól, inkább a szereplőkre tereli a figyelmet.

Kedvem lenne jelenetről jelenetre végigírni, hogy mikor milyen ötletekkel ragad meg minket Göttinger Pál – a nyílt próbák leírásánál néhányszor megtettem ezt, leginkább nyomhagyás céllal, mivel azok egyszeri eseménynek számítottak. Mivel ez a Cosí még ötször lesz, sőt későbbvendégszerepel Zalaegerszegen, sőt az Ördögkatlan fesztiválnak is nyilván az egyik legnézettebb programja lesz, és ha a papírforma jön be, akkor a Katona repertoárján marad jövőre is, nem tartanám szerencsésnek ezt a húzást. Eleve esélytelen szavakkal visszaadni a szereplők gesztusait, másfelől az élő előadás élménye pótolhatatlan.

Az ötletek a vígoperai jelleget erősítették, nagyon kevés olyan ária maradt, amelyik nem kapott ironikus felhangot, nem volt idézőjelben. Ilyen Fiordiligi második felvonásbeli áriája, amelyet a zongora mellett a földre kuporodva, „eszköztelenül” énekel el Kolonits Klára. Ez esetben a szereplő mély kétségbeesése nem válik nevetségessé, hanem valóban egy az egyben értendő, így duplán kiemelődik: a rendezői gesztus és Kolonits Klára természetes és valóban magától értetődő éneklése által is. Nincsenek kétségeink, hogy akármilyen egyszerű és ostoba lány is ez a Fiordiligi, és eléggé el nem ítélhetően nincs semmiféle jövőképe, kizárólag a szerelem tölti ki az egész életét, valóban őszintén vágyott egy tiszta, jól áttekinthető, biztonságos életre szerelmese oldalán. Sajnáljuk és a rendező vigaszként ezúttal meghagyja átélhetőnek a fájdalmát. Ez az egy jelenet színházilag annyira elválik az egésztől, ráadásul megérint minket Kolonits Klára világszép hangja is, hogy képes néhány percben a történet mélyén rejlő tragikum igazán érvényesülni.

Kolonits Klára első nagy áriájából („Come scoglio”) viszont egy hatalmas jelenet lesz, amelyet egy korábbi operabeavatóban is részletesen elemeztek nekünk. A beállítás értelmezése nem változott, ez a Fiordiligi nagy elszántságával szinte terrorizálja a férfiakat, mindenáron meggyőzni őket és saját magát is rendíthetetlen hűségéről, őket, akik leginkább kávézni szerettek volna ehelyett. Ez a két ária eltérő jellege ellenére, de nem kis részben az énekes rendkívül szuggesztív hangja és előadásmódja miatt is a premier két igazi csúcspontja volt.

A beavató sorozatban nagy hangsúlyt helyeztek a két férfi és a két nő alkati különbözőségére. Hiába van mindenki bábszínésznek öltöztetve, mind a hat szereplő markáns egyéniség, nyoma nincs annak sem, hogy jellegtelenek és akár felcserélhetőek.

Szolnoki Apollónia a spontán módon élő, nem önelemző típusút testesíti meg, aki éppen ezért kevésbé is sérül a történet folyamán. Ahogy ránézünk, érezzük, hogy megrázza magát és hamar elfelejti majd azt, amit átélt. Ne feledjük, egy napról van szó mindössze és mentegetheti magát, hogy embert nem ostromoltak még ilyen energiákkal, nem csoda, ha engedett. Mintha Mozart is Fiordiliginek kedvezne jobban, de Dorabella is kap azért megfelelően hangsúlyos helyzeteket. A pénteki estét visszaidézve az első (már említett portréfestő) jelenetben és Cseh Antallal játszott „szívcserélős” szerelmi kettősben talán a legemlékezetesebb a játéka, bár végiggondolva a teljes operát, az a legjobb, hogy a két énekesnőről elhihettük végig, hogy van közöttük kapcsolat és jó párost alkottak, akkor is amikor Despinával kerültek szembe.

Despina szólamát szépen elénekelte Pálmai Anna, akinek ebben az előadásban semmiképp nem a színészi feladat abszolválása, hanem éppen maga az éneklés volt az igazi kihívás. Minden beavatón érződött, hogy nem találja egyszerűnek, hogy profi operaénekesekhez hasonlítódik óhatatlanul. Az orgánuma ebben a kis térben éppen jó (az operaénekesek alkalmanként igazán hangosak, mert jóval nagyobb terek kitöltéséhez vannak szokva), és szép is a hangszíne, játékával pedig elhiteti velünk, hogy végül ő élte át az igazi tragédiát, őt csapták be a szerelmesek, vele érzünk. Nem tételeztem fel, hogy meghagyják azt az álruhát, amelyiketdoktorként már a korábbi beavatón is használt (DE!), valószínűleg az új nézőknek ez igazán sokkos lehetett, most is nagy nevetéssel értékelték.

A fiúk eltérő vonásai most is szépen kijöttek. Még karikatúraszerűbbek lettek, különösen Varga Donát, aki nagyon flexibilisen bánik arcizmaival és sokszor fintorog, meresztgeti a szemét és igazán vicces lesz az alakítása, bár ő Fiordiligi igazi párja, aki mélyebben átéli a szerelmet, a megcsalás is összetöri, míg kontrasztként Cseh Antal inkább mérges lesz, hiszen hiúságában sértették meg. Számomra úgy tűnt, hogy Varga Donát még szélsőségesebbre vette a karakterét, élvezettel komédiázik, míg a kettőjük közül jelentősen több színpadi tapasztalattal rendelkező Cseh Antal visszafogottabb. Ez szerencsés kontraszt. Őket nézve még képtelenebbnek tűnik a műnek az az alaphelyzete, hogy szerelmeseik hosszú jegyesség után sem ismerik fel őket.

A korábbi beavatók után jelenleg számomra talán az volt a legérdekesebb részletkérdés, hogy miként illeszkedik be az előadásba a szinte beugrónak számító Kálid Artúr.

Kálid Artúr az én figyelmemet is 1988-ban keltette fel, neki drukkoltam, amikor egy tehetségkutató műsorban verset mondott. Akkor még Miskolcon a szüleimmel laktam, az volt az utolsó év, amikor még néztem tévét. Kálid Artúrt mindenesetre megjegyeztem és azóta figyeltem a színházi felbukkanásait. Visszanézve úgy tűnt és most is úgy tűnik, hogy méltatlanul alul van foglalkoztatva színházi színészként, és ezt az előadást végignézve még fokozottabban így érzem. Nem lenne rossz, ha ez a Cosí most mellékesen rá is nagyobb figyelmet irányítana. (Most már akár az Otellót is eljátszhatná, amelyikről még 1988-ban is szó volt, hogy na, az passzolni fog neki MAJD. Rajta, most már jöjjön, már itt van az idő.)

Kálid Artúr hangja természetesen nem olyan bariton, mint Cseh Antalé (pl.), egyáltalán nem lenne versenyképes énekesként, viszont a rendező eleve „igazi” színészre vágyott Don Alfonso szerepében, valószínűleg azért, mert ez a szereplő mozgatja a szálakat, el kell neki hinnünk, hogy végigviszi a fogadás-projektet. Elhisszük. A szerep az övé, nem érzékelhető, hogy később állt be. Van benne valami démoni, feltételezhető, hogy éppen személyes kisugárzása miatt kerülhetett Kulka János helyére. A rendező szavaival élve, „kiműti a biztonságot” a többiek életéből, talán azért, hogy felrázza őket, de az is lehet, hogy csak unaloműzésből.

Miután ezt a bejegyzést most már két napja írom, legalább hat ülésben és egyre biztosabban érzem, hogy nem lesz az előadáshoz méltó, csak azzal vigasztalhatom magam, hogy majd a kritikusok profi módon nyomot hagynak, ezúttal nem én vagyok az egyetlen krónikás.

Egyre inkább érzem, hogy a rendező gesztusaiban valóban van valamiféle Don Alfonso-szerű, nagyon szeretne ő is felrázni minket, hogy az élet nem rózsaszín, nehogy elringassuk magunkat, attól, hogy most Mozart zenéjét hallgatjuk nincs minden rendben, még így sem, hogy ezúttal invenciózus rendezés is társul hozzá. Ezért minden, a megszakítások és a karikatúrára emlékeztető beállítások. Attól tartok, hogy hiába, mi ennek ellenére pofátlanul jól érezzük magunkat, így is fürdőzünk a zenében, nagyon optimális az egy szál zongora is és amíg az előadás tart, semmi bajunk nincs.

De ezek után, ha még egyszer valamiféle szereposztási kényszer miatt vissza kellene ülnünk az Operaház egészen semmilyen Cosí előadására, vagy akár más hasonló rendezésre, amelyik semmiről nem szól, akkor majd fájni fog a kontraszt, utólag. Már be vagyunk avatva, látjuk, hogy másként is lehetne operát játszani. Ezek után csak azt kívánom, hogy kapja meg a rendező az esélyt hamarosan, hogy a Sly után megint nagyszínpadi operaelőadást rendezzen, sőt ne is egyet, hanem sorozatban....






MI TÖRTÉNIK.


EZEK MENNEK.

Az időpontokat lásd itt.


TÁRGYMUTATÓ.

13-as stúdió 3k színházi fesztivál 40 év 600 kilométer 100 guinness 6szín 7 és fél halál a csemegepultos naplója a gyáva a gyermek és a varázslat a haramiák a hülyéje a kalóz a kávé nekem is jár a kék hajú lány a kéz a kis kéményseprő a köpeny a közös többszörös a ló aki elvesztette a szemüvegét a ludovika ablakai a mester a mi osztályunk a néző közbeszól a nulladik perc a rádió ablakai a rendező közbeszól alapítvány a magyar színházakért alba regia szimfonikus zenekar aldi női futógála alkalomadtán állj bele aNNa anyám éhesnek tűnik anyóka emlékiratai apertúra aradi kamaraszínház aranytíz archívum arden art-színtér átrium az elvarázsolt disznó az ember tragédiája az öreghíd alatt az úrhatnám szolgáló b32 baal babel sound bácskai juli pszichoszínháza baja balatonboglár balatonfüred balfácánt vacsorára bálna bánk bán bárka bátorságpróba bencs villa beszélő levelek bisb bivaly-szuflé bob herceg bogáncsvirág bohémélet borral oltó fesztivál börtönrádió bsi budaörs budapasta budapest improv show budapest music center budapesti kamaraszínház budapesti tavaszi fesztivál budapesti vonósok budoár kiállítás busz-színház CAFe Budapest caminus castel felice castel felice vizsga centrál club70 coming soon cosí fan tutte cupido és a halál cv családi játszmák családi játszmák 2023 családi ünnep cseh tamás cselényi nóra csíkszerda csoportterápia csukás-díj dankó rádió dante danubia zenekar deák17 debrecen debreceni tavaszi fesztivál delila delta produkció deszka fesztivál dido és aeneas díjak elismerések don juan dráma kortárs színházi találkozó drámaíró verseny due duett dunapart dunaújváros egri tavaszi fesztivál egy csók és más semmi egy kiállítás rémei éhség éjjel-nappal momentán élnek mint a disznók előadásszámok elte tók vizuális nevelési tanszék elveszett idők email ének a három hollóhoz english énis teis erkel színház ernani érzékenyítő fesztivál eszínház eszínház fesztivál esztergom eucharisztikus kongresszus europa cantat ezek mennek falaink falstaff fekete-fehér fellegek fém színház fesz segélyalap fiatal írók fidelio színházi est finito firkin fischer iván lakásszínháza fishing on orfű fogság francia sanzonest friss hús furnitur füge független előadóművészeti szövetség gianni schicchi gólem gödöllő göncz árpád alapítvány grecsó grisnik petra gusztinak megjött az esze gyerekstúdió gyilkosok gyógyír északi szélre győr győri tavaszi fesztivál gyulai várszínház ha lenne valakim hajmeresztő halál hotel halastó hangoló hárman a padon harminchárom változat haydn-koponyára háromszögek határvonalak színházi fesztivál hatok csoport hatszín teátrum haydn fesztivál hazug hét domb fesztivál hét és fél halál hetedik alabárdos hetedik mennyország hírek hírszerzők hogy szeret a másik hol hoppart hrabal-vurstli humorfesztivál hyppolit így tanultam meg vezetni imprójam imprómaraton in medias brass in memoriam cseh tamás interjú irodalom éjszakája jak jászberény jegyek jó kérdés junior príma jurányi k11 művészeti és kulturális központ k2 színház kalandra fül fesztivál kalucsni kaposvár katona keltská noc képek keszthely kibelátó kicsi szívem kávéba pottyant kis suttogás kisfaludy színházi fesztivál kisvárda kmtg kolibri kolozsvár koma komárom komédium koronavírus kortárs drámafesztivál kórusok éjszakája kovátsműhely kőfeszt kőszeg köszönet estéje-estélye kritika kritikusdíj-átadó kuk kultkikötő kultúrfürdő kurátorok lakott sziget láthatatlan állomás latinovits diákszínpad leenane szépe 2017 leonardo lev&te limerick-bajnokság líra és epika lírástudók london love and money love and money vizsga macskadémon madách színház madam rekamié madame bizsu madame poe magdafeszt mágnás miska magvető magyar rádió magyar színház magyar színházi társaság magyar zene háza manhattan short manna manőver maradunk margó irodalmi fesztivál más olvasnivaló másik produkció mellékhatás menház színpad merlin mesterjátszma mesterkurzus mikor mikro fesztivál milestone mindenütt jó mindenütt nő mintaapák miskolc miszépmiszépmiszép mojo momentán monodráma fesztivál monodrámák móra kiadó most fesztivál motto mozaik országos színházi találkozó mozart-kommandó mozgófénykép mozsár műhely mu múzeumok éjszakája művészetek palotája művészetek völgye nagykanizsa naptár nefelé négyhangú opera nekem a zene nemzeti filharmonikusok nemzeti színház nézőművészeti kft nézőpont színház nofilter nyílt nap nyinyernya nyíregyháza nyolc nő óbudai társaskör ómama online fordítónapok operabeavató operaház operajátszóház operamacera operavita operettszínház orlai othello gyulaházán ők ördögkatlan örkény örkény vurstli örömimpró pájinkás jános pannonhalma papp jános párkák patália páternoszter pécs pécsi egyetem pesthidegkúti művészeti fesztivál pesti barokk pesti magyar színiakadémia petőfi irodalmi múzeum petri versmaraton pim dia hangoskönyvek pinceszínház placcc pokol portré postart poszt poznan pozsonyi piknik pure voice akadémia ráday utcai színházi találkozó rádió rádiójátékosok radnóti ram colosseum régebbi havi műsorok regnum filmszemle remény rendezők viadala rév fülöp rögvest rs9 rumini russian indie film fesztival sakknovella shots festival sinaia skvot sly snowman soharóza sok-szín-feszt sokszemközt somló cirqsz song-óra sopron sorozat a vidéki operajátszásról spaletta stockholm stúdió k summa summárum susotázs szabadesés szabadka szabadtéri színházak találkozója szeged székely-könyv szemes fesztivál szénakutyák szent imre szentendrei teátrum szép heléna szerzői munkák szfe színház a város színház tv színházak éjszakája színházi törvény színházrendezői testület színlapok szívem szeret szkéné szóbanforgó szombathely szöveg szputnyik hajózási társaság talált posztok tárgymutató társasjáték tartalom tatabánya telefondoktor temesvár tengeren 2008 tengeren 2019 térkép terminál workhouse teszt thália thália nyárikert the irish coffee the pocketstones thealter tilos rádió tivoli tóbiás és az angyal törőcsik-emlékest trapézon tüllben trefort színjátszó fesztivál újpalotai nyári játékok ütközet váci dunakanyar színház vágánybenéző valamikor van egy határ varázsfuvola városmajor vaskakas veled kerek vera vidéki színházak fesztiválja vidor fesztivál vigadó visszaszámláló vízkereszti gritti volt egyszer egy ndk vonalhúzás zalaegerszegi kvártélyház zeneakadémia zichy major zsámbék zsolnay negyed

PROJEKTEK.

EGY NAGYOBB NAPTÁR IDE KATTINTVA.



UBI.


TARTALOM.


FACEBOOK.




TALÁLT KÉPEK.