Csak a színház — beszélgetés Lengyel János ügyelővel


A Vörös Postakocsi Zsöllye rovata a nyíregyházi Móricz Zsigmond Színházban dolgozókat mutatja be: a színészeket és azokat, akik nélkül ugyancsak nem lenne előadás: az ügyelőt, a súgót, a színpadmestert és a többieket.
Úgy sejtettem, az ügyelő szervez, felvigyáz, figyel mindenre, szó szerint ügyel: a rendre, a részletekre és a színészekre. Azért, hogy minden és mindenki jókor legyen jó helyen. Nevezhetjük stage managernek is.
A nem titkolt kíváncsiság is motivált arra, hogy megkérjem Lengyel Jánost, a rangidős ügyelőt, hadd nézzek meg egy előadást az ő helyéről, a színpad széléről, így kísérném figyelemmel munkáját. Rögtön ráállt, egy szerda délelőttöt beszéltünk meg.
Bátran kijelenthető: Lengyel János – akit pödrött, kackiás szőrzete okán Bajszinak, Bajszi bácsinak becéznek – kultikus figura a színházban. A büfépultnál saját, jelzett törzshelye van. Beszélgettünk konyáriságról, színészi alakításairól és kirándulásokról is. A sztorizás sem maradhatott el.
Dőljön tehát hátra, Kedves Olvasó: a színpadon Lengyel János!

A Castel Felice próbája kezdődik hamarosan, három nappal a bemutató előtt. A rendező, a szereplők és a stáb többi tagjai is készülődnek. Bajszi bá’ körbevezet a színpadon, így bejárom az óceánjáró hajót: férfi és női hálókabin a színpad két oldalán, a nézőtérhez legközelebb, az alsó fedélzetet két korlát jelzi, középen a bár, előtte székek és asztalok, a fejem fölött a felső fedélzet magasodik. A díszletek mögött már oda készítve a ruhák és a kellékek, Illyés Ákos éppen egy törött szemüveget keres (aminek fontos szerepe van a darabban, és persze hamar előkerül).

Az ügyelő állás (ülés) a színpad szélén, takarásban. Monitorral, mikrofonnal, és jó néhány kezelőgombbal. A monitoron a színpad totálképe, de kísérőm megmutatja: akár egyszerre is követhető, mi történik a színpadon, a folyosón, a társalgóban, a nézőtéren… Az asztalon a szövegkönyv, benne bejegyzésekkel. Olyasmikkel, hogy mikor van szükség a kellék cigire, mikor megy le a függöny, mikor kell bemenni a hamuzóért, vagy éppen melyik színész kellékeit kell ellenőrizni szünetben, hogy minden a helyén van-e.

Lengyel János a mikrofonhoz lép, s bemondja: öt perc múlva kezdődik a próba.

Egyszer úgy fogalmaztál arra a kérdésre, hogy mit csinál az ügyelő: idegbajt kap a fegyelmezetlen színészek koordinálásától.

Van benne igazság – feleli mosolyogva. – Az ügyelő feladata a színházi előadás levezetése, összefogja az előadásban dolgozó emberek tevékenységét a műszaktól a színészekig. A próbákon is ott vagyok, hogy megismerjem az előadás menetét és a rendező elgondolásait: mit és hogyan szeretne látni a színpadon. A bútorosok, zsinórosok, díszítők, hangosítók, világosítók, kellékesek és öltöztetők munkáját koordinálom, hogy az előadás zökkenőmentes legyen. Este fél héttől az előadás végéig én felelek a technikától az emberekig mindenért, ami a színpadon és mögötte történik. Hatalmas felelősség ez, itt mindig helyén kell, hogy legyen az ember szíve és esze. Olykor nem könnyű, de már semmi mást nem tudnék csinálni, csak ezt.

Ismét a mikrofonhoz lép: Kezdéshez kérem a szereplőket, kezdjük a próbát! Mivel kissé lassan gyülekeznek a színészek, újra a mikrofonba szól: Lehet menni kifelé, gyerekek!

Most nincs túl sok dolgom, mert az első felvonásban mindenki végig a színpadon van, csak az átöltözésekre mennek ki a színről – mondja. – A Helló, Dolly nagyon más lesz, az sokkal összetettebb feladat.

Hogyan indult a színházi pályád?

Hajdú-Bihar megyében, Konyáron születtem, az egy szent hely. A „konyáriság” nagyon fontos dolog: őszinteség, pontosság, barátság jellemzi az igazi konyári embert. Apám klarinétozott, az ötvenes években műkedvelő színészként is gyakorta fellépett, gyermekként én is rendszeresen ott voltam a Kurucz Albert tanár úr vezette próbákon. Fiatalon sok mindenbe belefogtam, de sehol sem találtam a helyem.

1970-ben egy barátom ajánlása révén kerültem be az Állami Operaházba, ez volt az első színházi munkahelyem. Négy hónapig bírtam. Maga az Operaház egy igencsak elgondolkoztató világ, hatalmas üzem. Rá kellett jönnöm, nem nekem, kis vidéki fiúnak való az a hatalmas, idegen város. Olyan voltam, mint Louis de Funes A csendőr New Yorkban c. filmben: csak bámultam ki a fejemből. Budapest túl nagy volt nekem, napjainkban így érzem Debrecennel kapcsolatosan is.

Debrecenben kellékes voltam a színháznál, sok emlékem fűződik hozzá. Elmondok egy történetet, ami hasonló Hauzer Jóska kisvárdai esetéhez. (Lásd:http://www.avorospostakocsi.hu/2017/02/08/35-ev-a-szinhazban-beszelgetes-hauzer-jozsef-hangtarvezetovel/ K.D.) Szolnokra mentünk a Traviata előadással, ott derült ki, hogy a Pilllangókisasszony kottáit tettem be. Fejvakarás, töprengés, majd az ottani igazgató sofőrjének szóltam – aki régi ismerősöm – hogy el kéne ugrani Debrecenbe. Akkor még több időbe telt megjárni a Szolnok-Debrecen-Szolnok utat, de nekivágtunk. Az eredeti kezdéshez képest fél órát késtem a kottákkal, mindenki ránk várt. Majd’ háromhavi fizetésemnek megfelelő büntetést kaptam, drága lecke volt…

Az ügyelő a szünetben sem pihenhet, figyelnie kell, hogy minden rendben menjen. Ezúttal a takarítónőket figyelmezteti, hogy igyekezzenek felsöpörni a színpadot. Közben szóba kerül németországi „kiruccanása” – akkor disszidálásnak hívták.

Kétszer akadtam meg a pályán, mindkétszer volt, aki segítsen – utal a visszatérés nehézségeire. – Állást nem kaptam sehol, így felhívtam a kecskeméti színház igazgatóját, Lendvay Feri bácsit, hogy mennénk oda a feleségemmel, aki balett táncos. Feri bácsit gyerekkorom óta ismertem, szinte a szeme előtt nőttem fel, nem mondott nemet. A kecskeméti időszakra esett a válásom, így megint útnak indultam, szintén ismerősi segédlettel. Csikos Sándort még Debrecenből ismertem, hozzá fordultam, és átvettek a nyíregyházi színház állományába. 1989-tól vagyok tagja a Móricz Zsigmond Színház csapatának. Itt is kellékes munkakörben dolgoztam, majd – mondván, könnyebb munkát kapok – ügyelő lettem. (Nevet, hogy ez nem így van, majd elnézést kérve távozik, hogy megnézze, felsöpörték-e a színpadot.)

Csak a színház! Sehol máshol nem találtam meg a helyem – folytatja, miután visszatért. – Ha „civil” társaságban mesélem a színházi sztorikat olyanoknak, akik nem ismerik ezt a világot, nem nagyon értik a poént. Persze a másik oldal is igaz: számomra sem érthető mindig a „civilek” vicces története.

Nem vagyok nagy tekergő – feleli a szabadidő eltöltését firtató kérdésemre – nyáron besegítek Hauzinak, (a már említett Hauzer József), aki olykor vállal szerelést, megyek hozzá segédmunkásnak. Fizikailag is megmozgat, hiszen itt csak terpeszti az ember a seggét. Olykor pecázunk, időnként kirándulok, például a túristvándi vízimalomhoz, de a szatmárcsekei csónak fejfákat is megnéztem, a Hortobágyi Lovasnapokat pedig már meg sem rendeznék nélkülem.

Kitől kaptad a Bajszi nevet? A miértet sejtem…

Még új voltam Kecskeméten, sokan nem tudták a nevem, csak úgy emlegettek: az a bajuszos…

Az ügyelői munkának milyen szépségei és árnyoldalai vannak?

Mik a szépségei? Teremtő jó Isten! Talán az, hogy egy jól sikerült előadásnak én is részese vagyok, így az én hiúságomat is legyezi, ha pozitív a fogadtatása. De ez mégiscsak olyan munka, amit nem lehet ahhoz hasonlítani, mint amikor az asztalos elkészít egy szép komódot, vagy a színész gyönyörűen elszaval egy verset. Ha nem késik el senki, ha nem szakad le semmi, azaz zökkenőmentesen zajlik le egy előadás, ha csend, rend, fegyelem van, az megnyugtató. Az árnyoldala, hogy rengeteget kell konfrontálódni, ezt pedig már a koromnál fogva sem szeretem. Bosszantó és bánt, ha annak ellenére, hogy mindent elkövetek, mégis sor kerül konfliktusra. Akad egy-két kolléga – nem színész – aki addig feszíti a húrt, míg el nem fogy a türelmem. Ha megértenék, hogy ez engem mennyire zavar, talán nem csinálnák. Persze a színészek között is van, aki rendszeresen eljátssza, hogy a színpadra hívó szóra nem mozdul, majd a késve érkezés után azt mondja, őt nem szólítottam név szerint… Én amúgy magamat is kigúnyolom, ha kell. Nagyhangú pasas vagyok, aki elviccelődik, de nem szeretem a konfrontációt. A munkában azonban szükséges a fegyelem. A focista, ha sorra elblicceli az edzéseket, a mérkőzésen 10 perc után kiköpi a tüdejét, s messzire pattan tőle a labda. Nálunk a rendelkező próbákon kell begyakorolni mindent, hogy jól működjön majd az előadás, itt sem lehet elbliccelni a dolgokat. Sértődékeny, ideges ember nem való a színházba, ha frusztrált, vegyen erőt magán, ne mutassa ki, mert az régen rossz.

A műszakis srácok jó képességű gyerekek, nem nagyon igénylik, hogy kézen fogva vezessék őket, mint az óvodásokat, de figyelniük kell a végszavakra. A rendezők már hozzá vannak szokva – olykor talán vissza is élnek vele –, hogy ha egyszer elmondanak, megmutatnak valamit, az már egyenlő a tudással. Többnyire így is van, de ha becsúszik egy baki, már kérdezik is: hát mi történt, fiúk? Pedig óhatatlan, hogy mi is bakizzunk. Fontosnak tartom megjegyezni, hogy a köreinkben szinte nincs fluktuáció, úgy érzem magam, mint fiatal koromban: aki megmaradt, a színházból ment nyugdíjba. Most is hasonló a helyzet, jó szakembereink vannak.

Az én helyzetem olyan itt, mint a háborúban az első vonalban lévő hadnagyé, ő van elöl, tehát ő tudja, mit kell tenni, nem a jóval hátrább tanyázó őrnagy. A színházi előadáson én vagyok a frontvonalban.

2012-ben Te kaptad az Arany Kalapács Díjat.

Jó érzés volt, különösen annak fényében, hogy pályám során nem kényeztettek el a kitüntetésekkel.

Én a kollégákat egyenrangú partnereknek tekintem, nem csatázom velük, de amit meg kell csinálni, azt elvárom tőlük. Moldova Györgyöt idézve: a beosztottaktól szellemileg kikapni szégyen, legyőzni őket méltatlan. Van benne igazság. Én csak a főnökeimmel csatáztam, velük állandó harcban álltam. Ők osztják a sarzsit, gondolom, lehúztak, mint nagypofájút a listáról. Igazából számomra az a fontos – minden nagyképűség nélkül –, hogy engem a környezetemben lévők túlnyomó többsége megsüvegel, értékeli a „bajszibácsiságomat”. Kicsit udvari bohóc státusz ez, mert bár nem akarok én szerepelni, de ha látom, hogy valaki ül, punnyad, eszembe jut valami marhaság, igyekszem felvidítani. 

Megyeri Zoli és Horváth Lackó például komoly próbasorozatban voltak, úgy gondoltam, rájuk fér némi vidámság. Az egyik szünetben odamentem hozzájuk, hogy mondják el A cinege cipője című verset. Elkezdték, de az utolsó versszak nem jutott eszükbe. Kinevettem őket, hogy még ezt sem tudják. Mikor a következő szünetben kijöttek a próbáról, szóltak, megvan a vége! Kitaláltak egy záró versszakot, amivel jól kicsúfoltak… 

Azt mondják ­– s látom, igaz –, sztorikból kifogyhatatlan vagy. Folytasd, kérlek!

A Castel Felice próbája kezdődött, mondtam Totyának (Tóth Károly), látom, jó szerepet kaptál, mert a Castel Felice egy jó szerep. Visszaszólt: te hülye, az egy hajó!

Egyszer az egyik iskolából két bordásfalat kértem kölcsön, de jó ideig nem vittem vissza. Kornis Mihály Hallelúja című darabjában én is szerepet kaptam, egy „fekete vonatos” cigányembert játszottam. Az volt a szerepem, hogy mialatt a közönség érkezik az eladásra, vágjak bele egy kést a falba, majd vegyem ki, és kérjek bocsánatot a gyülekezőktől a rémisztgetés miatt. Nem nagyon figyeltem, éppen ki elé térdelek le bocsánatért esedezni, egyszer csak megszólal egy hang: megbocsátok, Bajszi, csak hozd vissza a bordásfalakat!…

Te színészkedsz is?

Bizony, többször is kaptam szerepet. Legutóbb szegény Józsa Imrével volt közös jelenetem a Dollárpapában, Szalavecet, a rendőrkapitányt alakítottam. Az Aranycsapatban a csapost, tíz éve a Csárdáskirálynőben Lazarovics Ödön földbirtokost. De voltam már a színpadon katona, pap és hóhérsegéd is. Ruszt József és Verebes István sokat foglalkoztatott.

Debrecenben például én voltam a sárkány, akit egy zongora mozgatására használatos kis kocsin belöktek a színpadra, számban 3-4 füstölő cigarettával. Egy madzaggal húztak vissza a jelenet végén. Egyszer – valószínűleg elszakadt a madzag –, a sárkányfarkamnál fogva akartak kirántani, s leszakadt rólam a jelmez. Egy trikóban maradtam ott. Felkeltem, hónom alá csaptam a kocsit, és kisétáltam a színpadról.

Meddig még?

Az igazgató, Kirják Róbert azt mondta legutóbb: amíg egészséggel bírom, számít a munkámra. Ez csak jelent valami garanciát…

Az egészségem amúgy stagnál, rendben van, bár korábban két infarktusom is volt. Júniusban lesz majd jelenésem a kardiológusnál, addig biztos bírom, különben nem hívott volna vissza. Az első infarktus a Színészház előtt ért, s amikor beértem, mondtam Horváth László Attilának: te Lackó, három perce a Színészház előtt megállt a szívem. Nyilván azt hitte, viccelek, mert azt felelte: akkor menjél el gyöngyhalásznak. Három nappal később szemvizsgálatra mentem Debrecenbe, a főorvos asszony azt mondta: nekem a napokban infarktusom volt. Át is küldött a kardiológiára, ott bebizonyosodott, tényleg. Ami rá két hónapra történt, már nem gyerekjáték: éppen otthon voltam Konyáron, nem sok híja volt, hogy találkozzak Szent Péterrel. Rosszul lettem, édesanyám rögtön hívta a mentőt, a műtőasztalon zajlott le az infarktus. Azt éreztem, a bal karomról szinte leszakad a hús. Kőszegi doktor azt mondta, nézzem a monitort, s ha az a mozgó valami odaér, megszűnik a fájdalom. Igaza lett.

Azóta stagnálok, évente kétszer megyek kontrollra. Amíg azt nem mondja a doktor úr, hogy már ne vegyek télikabátot, nincs gond. Ha úgy lesz, nem szomorkodom, tudomásul veszem. 



Névjegy:

Lengyel János, Bajszi

ügyelő

Konyár, 1953. február 16.



Díja:

Arany Kalapács Díj (2012)




TÁRGYMUTATÓ.

13-as stúdió2 3k színházi fesztivál1 40 év1 42 év2 600 kilométer 100 guinness4 6szín1 7 és fél halál3 a csemegepultos naplója292 a gyáva1 a gyermek és a varázslat3 a haramiák34 a hülyéje21 a kalóz63 a kávé nekem is jár32 a kék hajú lány2 a kéz48 a kis kéményseprő2 a köpeny36 a közös többszörös40 a ló aki elvesztette a szemüvegét1 a ludovika ablakai7 a mester1 a mi osztályunk13 a néző közbeszól43 a nulladik perc135 a rádió ablakai5 a rendező közbeszól38 a színészet képes nagykönyve1 alapítvány a magyar színházakért4 alba regia szimfonikus zenekar7 aldi női futógála1 alkalomadtán1 állj bele1 aNNa29 anyám éhesnek tűnik3 anyóka emlékiratai1 apertúra38 aradi kamaraszínház3 aranytíz4 archívum4 arden1 art-színtér22 átrium24 az elvarázsolt disznó13 az ember tragédiája2 az öreghíd alatt103 az úrhatnám szolgáló11 b3224 baal2 babel sound1 bácskai juli pszichoszínháza4 baja3 balatonboglár3 balatonfüred2 balfácánt vacsorára28 bálna2 bánk bán78 bárka288 bátorságpróba6 bencs villa1 beszélő levelek7 bisb1 bivaly-szuflé54 bob herceg38 bogáncsvirág51 bohémélet108 borral oltó fesztivál1 börtönrádió3 bsi1 budaörs5 budapasta2 budapest improv show12 budapest music center1 budapesti kamaraszínház1 budapesti tavaszi fesztivál1 budapesti vonósok21 budoár kiállítás1 busz-színház12 CAFe Budapest8 caminus72 castel felice46 castel felice vizsga5 centrál3 club701 coming soon2 cosí fan tutte47 cupido és a halál30 cv1 családi játszmák59 családi játszmák 20237 családi ünnep3 cseh tamás4 cselényi nóra1 csíkszerda77 csoportterápia18 csukás-díj10 dankó rádió1 dante51 dante-jam2 danubia zenekar6 deák171 debrecen21 debreceni tavaszi fesztivál1 delila2 delta produkció9 deszka fesztivál19 dido és aeneas55 díjak elismerések1 don juan3 dráma kortárs színházi találkozó6 drámaíró verseny1 due1 duett2 dunapart6 dunaújváros156 eger2 egri tavaszi fesztivál2 egy csók és más semmi31 egy kiállítás rémei2 éhség8 éjjel-nappal momentán4 élnek mint a disznók13 előadásszámok1 elte tók vizuális nevelési tanszék2 elveszett idők3 email1 ének a három hollóhoz2 english25 énis teis44 erkel színház67 ernani4 érzékenyítő fesztivál1 és ezt így hogy1 eszínház108 eszínház fesztivál46 esztergom3 eucharisztikus kongresszus7 europa cantat7 ezek mennek16 falaink3 falstaff9 fekete-fehér150 fellegek14 fém színház31 fesz segélyalap9 fiatal írók1 fidelio színházi est3 finito16 firkin309 fischer iván lakásszínháza2 fishing on orfű1 fogság1 főfőnök1 francia sanzonest2 friss hús2 furnitur50 füge145 független előadóművészeti szövetség10 gianni schicchi30 gólem12 gödöllő5 göncz árpád alapítvány1 grecsó3 grisnik petra32 gusztinak megjött az esze1 gyerekstúdió4 gyilkosok1 gyógyír északi szélre86 győr5 győri tavaszi fesztivál3 gyulai várszínház13 ha lenne valakim46 hajmeresztő34 halál hotel24 halastó118 hangoló1 hárman a padon164 harminchárom változat haydn-koponyára103 háromszögek25 határvonalak színházi fesztivál11 hatok csoport1 hatszín teátrum203 haydn fesztivál10 hazug1 hét domb fesztivál2 hét és fél halál2 hetedik alabárdos1 hetedik mennyország15 hírek3 hírszerzők1 hogy szeret a másik105 hol4 hoppart1 hrabal-vurstli14 humorfesztivál6 hyppolit91 így tanultam meg vezetni1 imprójam6 imprómaraton3 in medias brass1 in memoriam cseh tamás4 interjú129 irodalom éjszakája7 jak2 jászberény6 jegyek1 jó kérdés13 junior príma4 jurányi98 k11 művészeti és kulturális központ4 k2 színház6 kalandra fül fesztivál2 kálid artúr1 kalucsni54 kaposvár152 katona90 keltská noc1 képek496 keszthely3 kibelátó14 kicsi szívem kávéba pottyant1 kis suttogás5 kisfaludy színházi fesztivál2 kisvárda12 kmtg1 kolibri1 kolozsvár35 koma38 komárom5 komédium2 koronavírus136 kortárs drámafesztivál15 kórusok éjszakája77 kovátsműhely1 kőfeszt1 kőszeg463 köszönet estéje-estélye1 kritika514 kritikusdíj-átadó19 kuk3 kultkikötő26 kultúrfürdő26 kurátorok9 lakott sziget19 láthatatlan állomás4 latinovits diákszínpad1 leenane szépe 201731 leenane szépe 20261 leonardo1 lev&te3 limerick-bajnokság7 líra és epika38 lírástudók2 london1 love and money73 love and money vizsga9 macskadémon35 madách színház4 madam rekamié1 madame bizsu93 madame poe7 magdafeszt6 mágnás miska13 magvető4 magyar rádió28 magyar színház149 magyar színházi társaság10 magyar zene háza156 manhattan short5 manna110 manőver43 maradunk3 margó irodalmi fesztivál7 más olvasnivaló3 másik produkció24 mellékhatás3 menház színpad27 merlin6 mesterjátszma24 mesterkurzus11 mézesvölgyi nyár4 mikor2 mikro fesztivál19 milestone1 mindenütt jó34 mindenütt nő1 mintaapák1 miskolc2 miszépmiszépmiszép54 mojo51 momentán293 momkult2 monodráma fesztivál9 monodrámák6 móra kiadó1 most fesztivál28 motto3 mozaik országos színházi találkozó3 mozart-kommandó2 mozgófénykép45 mozsár műhely6 mu6 múzeumok éjszakája1 művészetek palotája17 művészetek völgye63 nagykanizsa1 naptár1 nefelé2 négyhangú opera53 nekem a zene3 nemzeti filharmonikusok7 nemzeti színház14 nézőművészeti kft46 nézőpont színház9 nofilter4 nyílt nap4 nyinyernya30 nyíregyháza407 nyolc nő26 óbudai társaskör29 ómama2 online fordítónapok1 operabeavató540 operaház84 operajátszóház21 operamacera7 operavita13 operettszínház41 orlai921 othello gyulaházán42 ők2 ördögkatlan389 örkény1 örkény vurstli5 örömimpró4 pájinkás jános1 pannonhalma2 papp jános1 párkák45 patália2 páternoszter1 pécs50 pécsi egyetem2 pesthidegkúti művészeti fesztivál1 pesti barokk88 pesti magyar színiakadémia19 petőfi irodalmi múzeum4 petri versmaraton6 pim dia hangoskönyvek3 pinceszínház43 placcc30 pokol10 portré1 postart1 poszt64 poznan1 pozsonyi piknik6 pure voice akadémia7 ráday utcai színházi találkozó5 rádió1 rádiójátékosok3 radnóti46 ram colosseum2 régebbi havi műsorok1 regnum filmszemle5 remény10 rendezők viadala57 rév fülöp34 rögvest81 rs91 rumini8 russian indie film fesztival1 sakknovella3 semmi baj gyerekek1 sherlock holmes és a moriarty-rejtély1 shots festival1 sinaia1 skvot3 sly59 snowman6 soharóza84 sok-szín-feszt4 sokszemközt1 somló cirqsz7 song-óra1 sopron1 sorozat a vidéki operajátszásról4 spaletta1 stockholm7 stúdió k11 summa summárum1 susotázs132 szabadesés39 szabadka2 szabadtéri színházak találkozója32 szeged339 székely-könyv4 székesfehérvár2 szemes fesztivál2 szénakutyák121 szent imre1 szentendrei teátrum17 szép heléna21 szerzői munkák10 szfe21 szigetszentmiklós1 színház a város16 színház tv73 színházak éjszakája35 színházi törvény1 színházrendezői testület1 színlapok102 szívem szeret4 szkéné30 szóbanforgó4 szombathely82 szöveg4 szputnyik hajózási társaság25 talált posztok12 tárgymutató1 társasjáték2 tartalom2 tatabánya127 telefondoktor205 temesvár46 tengeren 2008107 tengeren 201974 térkép1 terminál workhouse4 teszt16 thália185 thália nyárikert33 the irish coffee56 the pocketstones16 thealter19 tilos rádió3 tivoli3 tóbiás és az angyal30 törőcsik-emlékest12 trapézon tüllben34 trefort színjátszó fesztivál1 újpalotai nyári játékok1 ütközet2 üvegcipő1 váci dunakanyar színház10 vágánybenéző11 valamikor3 van egy határ29 varázsfuvola16 városmajor39 vaskakas5 védőháló5 veled kerek1 vera214 vidéki színházak fesztiválja13 vidor fesztivál83 vigadó2 visszaszámláló1 vízkereszti gritti49 volt egyszer egy ndk3 vonalhúzás34 zalaegerszegi kvártélyház20 zeneakadémia1 zichy major1 zsámbék4 zsolnay negyed5