Ezeken az oldalakon nincsenek saját írások.
A cikkek automatikusan (szerkesztés és kommentár nélkül) gyűlnek.
A forrásokat a bejegyzések végén lehet megtalálni.

Nem lesz magyar film a 2019-es Oscaron

Nem került be a legjobb öt produkció közé Tóth Barnabás Susotázs című rövidfilmje – derült ki az Amerikai Filmakadémia kedd délutáni (helyi, Los Angeles-i idő szerint kora reggeli) bejelentésén. Ugyancsak lemaradt az eseményről Milorad Krstic Ruben Brandt, a gyűjtő című egész estés animációja, amely a szűkített listán még szerepelt, ám az utolsó körbe már nem került be. Mivel az már korábban kiderült, hogy Nemes Jeles László Napszállta című alkotása sem jutott be a legjobb idegen nyelvű film kategóriájának kilences listájára, idén nem szoríthatunk magyar produkcióért az Oscar-gálán.

A legjobb kisjátékfilmek kategóriájában 110 alkotást jelöltek, ezek közül került a decemberben nyilvánosságra hozott kilences rövidített listára a Susotázs. Tóth Barnabás alkotásában két szinkrontolmács (Göttinger Pál és Takács Géza) igyekszik elnyerni egy konferencián ülő nő (Osvárt Andrea) szívét. Mivel a nő az egyetlen magyar az eseményen, csak ő hallja a fülhallgatójában a tolmácsok szavait, akik azonban eleinte nem tudják, kihez is beszélnek. Amikor felfedezik a széksorok között a vonzó hölgyet, a játszmájuk hirtelen komollyá válik.

A Susotázst elsőként a márciusi Friss Húson mutatták be, ezt követően a BuSho fesztiválon különdíjban részesült, és több európai fesztiválon is sikerrel szerepelt, novemberben elnyerte a 26. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilmfesztivál fődíját Erdélyben, és további 20 elismerést is begyűjtött. Az Oscar-jelölést elsősorban annak köszönhette a kisfilm, hogy bemutatták egy Los Angeles-i filmfesztiválon.

A sokszínűségre figyeltek, de házigazda még nincs

A 2019-es Oscar-díj jelölésénél az Amerikai Filmakadémia ügyelt a sokszínűségre, elkerülendő a korábbi botrányokat, mint például a 2015-16-os eseményeket beárnyékoló #OscarSoWhite, vagyis az „Oscar túl fehér” mozgalmat, amelynek tagjai kifogásolták, hogy a legfontosabb kategóriákban nem jelöltek fekete művészeket. Idén a Marvel-képregényből készült Fekete párduc, vagyis az első fekete szuperhősről szóló alkotás mellett a Klu Klux Klánba beépülő fekete nyomozó történetét elbeszélő BlacKkKlansman, és a ’60-as évek amerikai rasszizmusát feltáró Green Book is bekerült a legjobb film jelöltjei közé.

Az idei Oscar legfőbb nyertesei eddig az egyaránt tíz jelölést begyűjtő A kedvenc és a Roma című filmek. Előbbi a görög fenegyerek, Jorgosz Lantimosz műve, az utóbbi pedig a mexikói Alfonso Cuarón alkotása. Utóbbi volt az első latin-amerikai vagy mexikói rendező, aki elnyerte az Oscar-díjat a 2013-ban bemutatott Gravitációért. A legjobb idegen nyelvű filmek között versenyző lengyel Hidegháború is komoly esélyt kapott azzal, hogy saját kategóriáján kívül operatőrét (Lukasz Zal) és rendezőjét (Pawel Pawlikowski) is jelölték a díjra.

A gálát közvetítő ABC (és a csatornát tulajdonló Disney) a tavalyi nézettségi kudarc után (26,5 millió nézővel történelmi mélypontra zuhant az esemény), idén mindent elkövet, hogy visszacsalogassa a nézőket. A legjobb filmek közé sorolt Fekete párduc mellett ebben Lady Gaga énekesnő is segítségükre lehet, akit a legjobb színésznő díjára jelölték a Csillag születik című filmben nyújtott alakításáért.

Nem sok jót jelent azonban, hogy a gálának egyelőre még nincs házigazdája. Az eseményre eredetileg Kevin Hart komikus-színészt kérték fel, ám róla a bejelentést követően kiderült, homofób bejegyzéseket tett közzé a Twitter-fiókjában, így végül visszalépett a műsorvezetéstől. És azóta sem akadt olyan sztár, aki elvállalta volna a gálát. A legutóbbi pletyka szerint a Bosszúállók című szuperhős-film szereplői vezénylik majd le a műsort, amely a korábbiakhoz képest fél órával rövidebb lesz, hogy így is a nézők kedvére tegyenek.

Bár magyar alkotás nem szerepel a gálán, egy magyar származású filmesért azért így is szoríthatunk, Elizabeth Chai Vásárhelyi a legjobb dokumentumfilmek között versenyez Free solo című, egy hegymászó kötelek nélküli mászásáról szóló alkotásával.

A díjátadót, amelyen az amerikai filmművészet legrangosabb elismeréseit 91. alkalommal adják át, február 24-én tartják Los Angelesben a Dolby Színházban.



Alább pedig összeszedtük a főbb kategóriák nevezettjeit:


A legjobb film:
BlacKkKlansman
Black Panther
Bohemian Rhapsody
The Favourite
Green Book
Roma
A Star Is Born
Vice


A legjobb rendező:
Spike Lee (BlacKkKlansman)
Pavel Pawlikowski, Cold War
Yorgos Lanthimos, The Favourite
Alfonso Cuaron, Roma
Adam McKay, Vice


A legjobb rövidfilm:
Detainment
Fauve
Marguerite
Mother
Skin


A legjobb női főszereplő:
Yalitza Aparicio (Roma)
Glenn Close (The Wife)
Olivia Colman (The Favourite)
Lady Gaga (A Star Is Born)
Melissa McCarthy (Can You Ever Forgive Me?)


A legjobb női mellékszereplő:
Amy Adams (Vice)
Marina de Tavira (Roma)
Regina King (If Beale Street Could Talk)
Emma Stone (The Favourite)
Rachel Weisz (The Favourite)


A legjobb férfi főszereplő:
Christian Bale (Vice)
Bradley Cooper (A Star Is Born)
Willem Dafoe (At Eternity’s Gate)
Rami Malek (Bohemian Rhapsody)
Viggo Mortensen (Green Book)


A legjobb férfi mellékszereplő:
Mahershala Ali (Green Book)
Adam Driver (BlacKkKlansman)
Sam Elliott (A Star Is Born)
Richard E. Grant (Can You Ever Forgive Me?)
Sam Rockwell (Vice)


A legjobb külföldi film:
Capernaum (Lebanon)
Cold War (Poland)
Never Look Away (Germany)
Roma (Mexico)
Shoplifters (Japan)


A legjobb animált rövidfilm:
Animal Behavior
Bao
Late Afternoon
One Small Step
Weekends


A legjobb adattált forgatókönyv:
A Star Is Born (Bradley Cooper, Will Fetters and Eric Roth)
The Ballad of Buster Scruggs (Joel Coen and Ethan Coen)
BlacKkKlansman (Spike Lee, David Rabinowitz, Charlie Wachtel and Kevin Willmott)
If Beale Street Could Talk (Barry Jenkins)
Can You Ever Forgive Me? (Nicole Holofcener and Jeff Whitty)


A legjobb eredeti forgatókönyv:
The Favourite (Deborah Davis and Tony McNamara)
First Reformed (Paul Schrader)
Green Book (Brian Hayes Currie, Peter Farrelly and Nick Vallelonga)
Roma (Alfonso Cuaron)
Vice (Adam McKay)


A legjobb rövid dokumentumfilm:
Black Sheep
End Game
Lifeboat
A Night at the Garden
Period. End of Sentence


A legjobb dokumentumfilm:
Free Solo
Hale County This Morning, This Evening
Minding the Gap
Of Fathers and Sons
RBG


A legjobb operatőr:
The Favourite (Robbie Ryan)
Never Look Away (Caleb Deschanel)
Roma (Alfonso Cuaron)
A Star Is Born (Matty Libatique)
Cold War (Lukasz Zal)


A legjobb betétdal:
“All the Stars” (Black Panther, written by Kendrick Lamar, Al Shux, Sounwave, SZA and Anthony Tiffith)
Performed by Kendrick Lamar and SZA
“I’ll Fight” (RBG, written by Diane Warren)
Performed by Jennifer Hudson
“The Place Where Lost Things Go” (Mary Poppins Returns, written by Marc Shaiman and Scott Wittman)
Performed by Emily Blunt
“Shallow” (A Star Is Born, written by Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando and Andrew Wyatt)
Performed by Bradley Cooper and Lady Gaga
“When a Cowboy Trades His Spurs for Wings” (The Ballad of Buster Scruggs, written by Dave Rawlings and Gillian Welch)
Performed by Tim Blake Nelson and Willie Watson


A legjobb animációs film:
Incredibles 2
Isle of Dogs
Mirai
Ralph Breaks the Internet
Spider-Man: Into the Spider-Verse


A legjobb kosztüm, jelmeztervezés:
The Ballad of Buster Scruggs (Mary Zophres)
Black Panther (Ruth E. Carter)
The Favourite (Sandy Powell)
Mary Poppins Returns (Sandy Powell)
Mary Queen of Scots (Alexandra Byrne)


A legjobb hangvágás:
Black Panther
Bohemian Rhapsody
First Man
A Quiet Place
Roma


A legjobb hangkeverés:
Black Panther
Bohemian Rhapsody
First Man
Roma
A Star Is Born


A legjobb vágás:
BlacKkKlansman
Bohemian Rhapsody
The Favourite
Green Book
Vice





MI TÖRTÉNIK.


EZEK MENNEK.

Az időpontokat lásd itt.


TÁRGYMUTATÓ.

13-as stúdió 3k színházi fesztivál 40 év 600 kilométer 100 guinness 6szín 7 és fél halál a csemegepultos naplója a gyáva a gyermek és a varázslat a haramiák a hülyéje a kalóz a kávé nekem is jár a kék hajú lány a kéz a kis kéményseprő a köpeny a közös többszörös a ló aki elvesztette a szemüvegét a ludovika ablakai a mester a mi osztályunk a néző közbeszól a nulladik perc a rádió ablakai a rendező közbeszól alapítvány a magyar színházakért alba regia szimfonikus zenekar aldi női futógála alkalomadtán állj bele aNNa anyám éhesnek tűnik anyóka emlékiratai apertúra aradi kamaraszínház aranytíz archívum arden art-színtér átrium az elvarázsolt disznó az ember tragédiája az öreghíd alatt az úrhatnám szolgáló b32 baal babel sound bácskai juli pszichoszínháza baja balatonboglár balatonfüred balfácánt vacsorára bálna bánk bán bárka bátorságpróba bencs villa beszélő levelek bisb bivaly-szuflé bob herceg bogáncsvirág bohémélet borral oltó fesztivál börtönrádió bsi budaörs budapasta budapest improv show budapest music center budapesti kamaraszínház budapesti tavaszi fesztivál budapesti vonósok budoár kiállítás busz-színház CAFe Budapest caminus castel felice castel felice vizsga centrál club70 coming soon cosí fan tutte cupido és a halál cv családi játszmák családi játszmák 2023 családi ünnep cseh tamás cselényi nóra csíkszerda csoportterápia csukás-díj dankó rádió dante danubia zenekar deák17 debrecen debreceni tavaszi fesztivál delila delta produkció deszka fesztivál dido és aeneas díjak elismerések don juan dráma kortárs színházi találkozó drámaíró verseny due duett dunapart dunaújváros egri tavaszi fesztivál egy csók és más semmi egy kiállítás rémei éhség éjjel-nappal momentán élnek mint a disznók előadásszámok elte tók vizuális nevelési tanszék elveszett idők email ének a három hollóhoz english énis teis erkel színház ernani érzékenyítő fesztivál eszínház eszínház fesztivál esztergom eucharisztikus kongresszus europa cantat ezek mennek falaink falstaff fekete-fehér fellegek fém színház fesz segélyalap fiatal írók fidelio színházi est finito firkin fischer iván lakásszínháza fishing on orfű fogság francia sanzonest friss hús furnitur füge független előadóművészeti szövetség gianni schicchi gólem gödöllő göncz árpád alapítvány grecsó grisnik petra gusztinak megjött az esze gyerekstúdió gyilkosok gyógyír északi szélre győr győri tavaszi fesztivál gyulai várszínház ha lenne valakim hajmeresztő halál hotel halastó hangoló hárman a padon harminchárom változat haydn-koponyára háromszögek határvonalak színházi fesztivál hatok csoport hatszín teátrum haydn fesztivál hazug hét domb fesztivál hét és fél halál hetedik alabárdos hetedik mennyország hírek hírszerzők hogy szeret a másik hol hoppart hrabal-vurstli humorfesztivál hyppolit így tanultam meg vezetni imprójam imprómaraton in medias brass in memoriam cseh tamás interjú irodalom éjszakája jak jászberény jegyek jó estét nyár jó estét szerelem jó kérdés junior príma jurányi k11 művészeti és kulturális központ k2 színház kalandra fül fesztivál kalucsni kaposvár katona keltská noc képek keszthely kibelátó kicsi szívem kávéba pottyant kis suttogás kisfaludy színházi fesztivál kisvárda kmtg kolozsvár koma komárom komédium koronavírus kortárs drámafesztivál kórusok éjszakája kovátsműhely kőfeszt kőszeg köszönet estéje-estélye kritika kritikusdíj-átadó kuk kultkikötő kultúrfürdő kurátorok lakott sziget láthatatlan állomás latinovits diákszínpad leenane szépe leonardo lev&te limerick-bajnokság líra és epika lírástudók london love and money love and money vizsga macskadémon madách színház madam rekamié madame bizsu madame poe magdafeszt mágnás miska magvető magyar rádió magyar színház magyar színházi társaság magyar zene háza manhattan short manna manőver maradunk margó irodalmi fesztivál más olvasnivaló másik produkció mellékhatás menház színpad merlin mesterjátszma mesterkurzus mikor mikro fesztivál milestone mindenütt jó mindenütt nő mintaapák miskolc miszépmiszépmiszép mojo momentán monodráma fesztivál monodrámák móra kiadó most fesztivál motto mozaik országos színházi találkozó mozart-kommandó mozgófénykép mozsár műhely mu múzeumok éjszakája művészetek palotája művészetek völgye nagykanizsa naptár nefelé négyhangú opera nekem a zene nemzeti filharmonikusok nemzeti színház nézőművészeti kft nézőpont színház nofilter nyílt nap nyinyernya nyíregyháza nyolc nő óbudai társaskör ómama online fordítónapok operabeavató operaház operajátszóház operamacera operavita operettszínház orlai othello gyulaházán ők ördögkatlan örkény örkény vurstli örömimpró pájinkás jános pannonhalma papp jános párkák patália páternoszter pécs pécsi egyetem pesthidegkúti művészeti fesztivál pesti barokk pesti magyar színiakadémia petőfi irodalmi múzeum petri versmaraton pim dia hangoskönyvek pinceszínház placcc pokol portré postart poszt poznan pozsonyi piknik pure voice akadémia ráday utcai színházi találkozó rádió rádiójátékosok radnóti régebbi havi műsorok regnum filmszemle remény rendezők viadala rév fülöp rögvest rs9 rumini russian indie film fesztival sakknovella salgótarján shots festival sinaia sly snowman soharóza sok-szín-feszt sokszemközt somló cirqsz song-óra sopron sorozat a vidéki operajátszásról spaletta stockholm stúdió k summa summárum susotázs szabadesés szabadka szabadtéri színházak találkozója szeged székely-könyv szemes fesztivál szénakutyák szent imre szentendrei teátrum szép heléna szerzői munkák szfe színház a város színház tv színházak éjszakája színházi törvény színházrendezői testület színlapok szívem szeret szkéné szóbanforgó szombathely szöveg szputnyik hajózási társaság talált posztok tárgymutató társasjáték tartalom tatabánya telefondoktor temesvár tengeren 2008 tengeren 2019 térkép terminál workhouse teszt thália thália nyárikert the irish coffee the pocketstones thealter tilos rádió tivoli tóbiás és az angyal törőcsik-emlékest trapézon tüllben trefort színjátszó fesztivál újpalotai nyári játékok ütközet váci dunakanyar színház vágánybenéző valamikor van egy határ varázsfuvola városmajor vaskakas veled kerek vera vidéki színházak fesztiválja vidor fesztivál vigadó visszaszámláló vízkereszti gritti volt egyszer egy ndk vonalhúzás zalaegerszegi kvártélyház zeneakadémia zichy major zsámbék zsolnay negyed

PROJEKTEK.

EGY NAGYOBB NAPTÁR IDE KATTINTVA.



UBI.


TARTALOM.


FACEBOOK.




TALÁLT KÉPEK.