Az ember oda megy, ahol szeretik

Az Oscarra nevezett Tóth Barnabással beszélgettünk

Év elején már közel járt az Oscar-jelöléshez a Susotázzsal, jövő év elején pedig új nagyjátékfilmje, az Akik maradtak lehet a befutó, ami a semmiből tűnt fel néhány hete, cserébe máris kiderült, hogy Magyarország ezt a filmet nevezte a jövő évi Oscarra. Az újabb siker kapujában álló Tóth Barnabással beszélgettünk.

Mondhatjuk, hogy felérsz egy egyszemélyes stábbal, hiszen színészkedsz, írsz, produceri munkát végzel, rendezel, vágsz, sőt volt olyan filmed, amit magad is fényképeztél. Ehhez képest azt vallod, hogy nem szereted a forgatásokat. Miért?

Gyerekként nagyon szerettem a forgatásokat, amikor még szereplő voltam, sőt színészként vagy producerként is jó dolog kimenni. Egyedül rendezőként vagy rendezőasszisztensként van vele bajom. Hatalmas a stressz, hogy a napi anyagot minden áron meg kell csinálnod a lehető legjobb minőségben, és nekem ezt sosem sikerült kikapcsolnom. Nemes Jeles is mondta, hogy Fóton a Saul fia első napján a stressztől nem tudott kijönni a tartózkodójából, nem érzett elég erőt hozzá. Én ezt teljesen meg tudom érteni, mert olyanfajta lelki teher, hogy már kora reggel (eleve gyűlölöm a reggeleket) a topon kell lenned, hogy az leírhatatlan. Ott vár egy csomó ember, akik közül jó néhányat nem, vagy csak alig ismersz, és mind azt várják tőled, hogy mondd meg nekik, mit kéne csinálniuk. Nincs idő semmire, és percenként tíz döntést kell meghozni. Ez nem színház, hogy majd jövő héten kijavítom. Ha itt egy hiba rákerült a winchesterre, azt az életben nem javítod ki. Az a stressz, hogy már délután négy van, de még csak a délelőtt tizenegyre tervezett felvételt csináljuk… amúgy is stresszelős vagyok, nemcsak a munkában, hanem a magánéletben is csomó mindenre rá tudok feszülni, szóval egy ilyen helyzet az én halálom. Imádok előkészíteni, imádom a castingot, a terepszemlét, szeretem a vágást, a hangkeverést, de a forgatást nem tudtam máig sem megszeretni. Dolgozom rajta. Ezért is viszem magammal mindig a feleségemet (Lisztes Linda – a szerző), mert rengeteg dologban segít nekem, tanácsokkal lát el, és így egy csomó stresszt levesz a vállamról. Amíg én szaladgálok és intézkedem, ő ott ül a monitor előtt és figyeli, hogy minden oké legyen.

A feleségednek milyen kreditje van a filmben?

Úgy szerepel a stáblistán, hogy a rendező munkatársa. Nem asszisztens, mert az egy külön szakma, és csodálatos rendezőasszisztensem volt Gyovai Zoltán személyében. Linda amúgy hatalmas segítség volt, és a Telluride Filmfesztiválra is jött velem.

Tóth Barnabás az Akik maradtak c. film rendezője

Lindával az első nagyjátékfilmedben, a Rózsaszín sajtban szerepeltél együtt, de az a film már tízéves. Miért tartott ilyen sokáig összehozni a másodikat?

Nem szeretek panaszkodni, pláne most, hogy elkészült a második filmem, és az Akik maradtakot nevezte idén Magyarország az Oscarra. Eddig valóban nem találtam meg a közös hangot a Filmalappal, de ez részben az én hibám. Folyamatosan bombáztam őket filmötletekkel az évek során, de közben mégis annyira naiv voltam, hogy azt gondoltam, elég írnom ehhez egy jó könyvet, amit ők elbírálnak, és én erre majd kapok pénzt. Ennél többet kellett volna csinálni, minimum egy mood boardot (ötlettáblát) készíteni, vagy egy animaticot, esetleg egy stáblistát, vagy el kellett volna menni személyesen találkozni velük… Igenis lobbizni kell, a pályázat önmagában nem elég. Ezt korábban nem tudtam, most tanulom. Terveim továbbra is vannak, bizakodva tekintek a jövőre.

Az Akik maradtak nem Filmalap-pénzből készült, hanem az NMHH Médiatanácsa Magyar Média Mecenatúra Program adott rá pénzt, vagyis gyakorlatilag tévéfilmes keretből született. Ehhez képest hogy sikerült elérni, hogy egyrészt mozikban bemutassák, másrészt ez a film lehessen a magyar Oscar-nevezett 2019-ben?

Ez elsősorban Mécs Mónika érdeme, aki egy csodálatos producer, és a filmünk szülőanyja. Közrejátszott, hogy sikerült szereznünk egy amerikai forgalmazót, közrejátszott a film minősége, közrejátszott a meghívás a Telluride Filmfesztivál programjába… Szerencsére eleve támogatták a film fesztiváloztatását, és valószínűleg senki sem számított rá, hogy ez ilyen intenzíven indul majd be, ahogy arra sem, hogy bármi köze lehet az Oscarhoz. Ugyanakkor az Oscar előfeltétele, hogy előtte ne adja le televízió a filmet. A megfelelő fórumokon kérvényeztük józan érvekkel alátámasztva, és sikerült. Nemcsak a Telluride nyomott sokat a latban, hanem már most meghívásunk van Palm Springsbe, Chicagóba, Vancouverbe, Busanba, Jeruzsálembe… A nevezésünkben benne van az én előző kisfilmem, a Susotázs Oscar shortlistbe kerülése is, de benne van Móni sikere is a Brazilokkal vagy az, hogy a Testről és lélekről című filmjével az Oscar-jelölésig jutott. (az említett két filmnek szintén Mécs volt a producere – a szerk.) Csináltam egy sajtófüzetet, benne a Variety kritikájának vázlatával, Peter Medak rendező dicsérő levelével, a fesztiválszerepléseinkkel stb., és ezt eljuttattam a Filmalaphoz, és az amerikai forgalmazó is felvette velük a kapcsolatot. Lobbiztunk érte, de ezt így kell csinálni.

Úgy tudom, hogy Telluride előtt a hagyományos európai nagyoknál, Berlinben, Cannes-ban és Velencében is próbálkoztatok…

Bizarrnak tartom, hogy az európai fesztiválok csak azután kezdtek érdeklődni az Akik maradtak után, hogy Amerikában és Ázsiában befutó lett. Most már megjelentek, és kérik a filmet európai fesztiválok, de nagy csalódás nekem, hogy Európa ennyire elment az úgynevezett fesztiválfilmek irányába. Szinte csak száraz, megfigyelő, realisztikus, lomha, lassú filmeknek van esélye a befutásra. Nem azt mondom, hogy ezek a filmek nem kellenek, sőt olykor még inspiratívak is, de zavar, hogy ennyire nyomasztó fölényben vannak az európai fesztiválokon. Közben meg a fesztiválokon kívül a nézők többnyire magasról letojják ezeket. Kellenek ilyen filmek, de nem ilyen arányban.

A legtöbb magyar embernek nem sokat mond a Telluride Filmfesztivál, ahol elkezdődött az Akik maradtak nagy menetelése. Elmondanád, hogy miért fontos ez a fesztivál?

Egy évvel korábban még én sem sokat tudtam róla. Az amerikai forgalmazó mondta, hogy a négy nagy őszi fesztivál (Velence, Telluride, Toronto és New York) valamelyikére be kellene jutni, mert a későbbi Oscar-jelölteket nagyrészt ezeknek a mezőnyéből halászgatják. Amúgy nem az én kattanásom volt, hogy az Akik maradtakból csináljunk Oscar-jelölt filmet. Az amerikai forgalmazónk, a Menemsha Films vezetője, Neil Friedman fejéből pattant ki a dolog. Ő mesélt nekem először Telluride-ról is. Mondta, hogy egy pici, bensőséges fesztivál a hegyekben. Szuper laza hangulatú hely, rengeteg fontos emberrel lehet ott nem formális körülmények között beszélgetni, és a legtöbb filmes nem munkának vagy promózásnak tekinti azt, hogy oda kell mennie, hanem kirándulásnak. Mindenki imádja ott a mozit, bármikor beszélgetésekbe lehet bocsátkozni a kelet-európai filmekről, Szabó Istvánról, Mészáros Mártáról vagy Balázs Béláról. Nincs zsűri, nincs verseny, ezért senki sem feszül rá a dologra, senki sem akar nyerni. A fesztivál vezetőjét, Tom Luddy-t nagyon megszerettem, rengeteget foglalkozott velünk. Folyton odaült az asztalunkhoz, pedig a többi asztaloknál olyanok ültek, mint Martin Scorsese vagy Eddie Redmayne.

Mi a következő lépés az Oscar-jelölés felé vezető úton?

Először jön a fesztiváloztatás, majd valamikor decemberben az amerikai mozik bemutatják a filmet: a legnagyobb városok mozijai biztosan műsorra tűzik. Most keresnek Oscar publicistet a filmhez, ami egy külön szakma, nem olyan a munkája, mint egy sima PR-osé. A forgalmazónak már van ebben rutinja, az évek során öt jelölést sikerült összegyűjtenie.

Beszéljünk a filmedről! Hogyan találtál rá a női főszereplődre, a Variety kritikájában is agyondicsért Szőke Abigélre?

Nem volt egyszerű meglátni benne Klárát, mert Abigél nagyon más személyiség, mint a filmbéli karaktere. Állandóan mondanom kellett neki, hogy ez egy dacos, tüskés karakter, és mindig nagy energiával kellett játszania. Fel kellett építeni ezt a figurát. Amikor az első castingon szembe jött az arca, elsőre simán továbblapoztam. Ascher Irma castingos mondta, hogy nézzem meg jobban. Megkért, hogy nézzem meg szemüveg nélkül is, és akkor már láttam, milyen szép, kifejező szemei vannak, és a kamera mennyire szereti. Behívtuk második körre is, akkor meg bejött hófehérre szívott hajjal, mert épp vámpírt játszott Pálfi György darabjában. Néztem is, hogy mi ez. Felvettük a jelenetet Karcsival (Hajduk Károly, a film főszereplője – a szerző.), és kiderült számomra, hogy ők ketten jóban vannak, mert A martfűi rémben Abigél alakította a Karcsi által játszott sorozatgyilkos egyik áldozatát. Ahhoz képest, hogy abban a filmben a hulláját megerőszakolja, nagyon szívélyesen üdvözölték egymást (nevet). A közös felvételek már jók voltak, de mindig közel kellett menni az arcához a kamerával, hogy rájöjjek, mekkora lehetőség van ebben a lányban. Alapból is nagyon vékony lány, és kitalálta, hogy még fogyjon is. Egy nagyon tudatos és nagyon ambiciózus színésznőt ismertem meg benne.

Amúgy a film alapjául szolgáló regénnyel, a Férfiidők lányregényével hogyan találkoztál?

Az írónő, F. Várkonyi Zsuzsa pszichológus a szakmájából kifolyólag ott ült a Fröccs című Momentán Társulatos előadásainkon, ahol különböző improvizált helyzeteket játszunk, és van egy pszichológus – Zsuzsa –, aki elemzi őket a nézőkkel egyetemben. Egyszer szóba került, hogy írt egy regényt is. Kíváncsi voltam, elolvastam, és rögtön megtetszett a két karakter, a dialógok, a helyzetek, a történelmi háttér, meg az, hogy a könyv szép, emberi dolgokkal foglalkozik. A legtöbb holokausztot, vagy a vörös diktatúrát bemutató történet az emberiség ocsmány oldalát mutatja be, de ez a sztori nem. Ráadásul nagyon érdekelt a felnőtt férfi, fiatal lány viszony, és nem feltétlenül szexuális értelemben. A Léon, a profiban is az a felállás, mint a mi filmünkben, és ott sem a szexualitásra helyezték a hangsúlyt.

Nagyon sokat kellett változtatnod a regényhez képest, hogy a viszonylag alacsony, tévéfilmes büdzsébe beleférj?

A lényegét tekintve nem változtattunk. Nagyon sok a regényben a beszédes flashback, amiket kihagytunk. Használok flashbacket, de azok majdnem némák és intimek. Nyilván kihívás volt kis költségvetésből megcsinálni, de minden relatív. Nekem ez a legmagasabb költségvetésű filmem, sosem dolgoztam még ennyi pénzből.

Igaz, hogy majdhogynem szappanoperai tempóban kellett haladnotok?

Ez azért kicsit túlzás, egy jelenetre úgy két óránk volt. De ez is nagyon kevés. 19 nap alatt forgott le a film. Ahhoz, hogy a tempót tartani tudjuk, nagyon sokat kellett próbálni hetekkel előtte. Rengeteget próbáltunk Abigéllel és Karcsival hármasban. Minden jeleneten többször végigmentünk. Színházszerűen gyakoroltuk be az egészet.

Családilag érintett voltál a film történelmi hátterében? Ilyen szempontból személyes történet számodra az Akik maradtak, vagy úgymond kívülállóként mesélted el?

Származásilag kívülállóként, de ettől még ugyanúgy feldolgozhatatlan traumaként hordozom magamban nemcsak a holokausztot, de a gulágot is. Az ezekről szóló könyvek, filmek engem mindig nagyon megérintenek.

Holokauszt-filmnek tartod az Akik maradtakat?

Mécs Móni mondja erre, hogy poszt-holokauszt Lolita. Ha szabad kitalálhatunk egy ilyen alműfajt. (nevet) Persze ez nyilván vicc, mert a Lolitának sok szempontból pont az ellentéte. Az a sztori egy érzelemmentes, lélektelen testi kihasználás története, nálunk meg semmi testiség nem történik, és a lényeg a lelkeken, az érzelmeken és az önfeláldozáson van. Hogy holokauszt-filmnek tartom-e? A besorolását majd a filmkritikusok eldöntik. Szerintem a szellemisége és a megközelítése más, mint a többi holokauszt-filmnek.

Arról már beszéltél, hogy Abigélre hogyan találtál rá, de a férfi főszerepre miért épp Hajduk Károlyt választottad?

A testi adottságai miatt gyorsan képbe került. Egy negyven év körüli, nagyon sovány férfira volt szükségünk. Ez a kívánalom kapásból megtizedeli a magyar férfi színésztársadalmat. Emellett nagyon szeretem a visszafogott játékát, az intellektusát, a szeméből áradó jóságot és nyugalmat. Rendkívüli színészintelligenciája van. Csodálatos volt látni, ahogy fizikailag felépíti Aldót. A karakter ugyan 42 éves, de úgy kellett kinéznie, mintha hatvan körüli lenne. Miután megtaláltam a figurát, a forgatáson 19 napon át szinte egyáltalán nem kellett instruálnom. Így legalább Abigélre koncentrálhattam, akivel több munka volt. Ez egy nagyon összetett szerep volt, és neki még nem volt meg az eszköztára ehhez. Ahogy az Aldó jellemzi Klárát: 5 és 70 év között bármennyi tud lenni. Egyszer kislányként, egyszer kamaszként, egyszer nőként, egyszer öregasszonyként viselkedik. Ráadásul gyakran jeleneten belül vált. Ezt mondatról mondatra fel kellett építeni Abigéllel.

A film történetének idején, vagy most néztek rosszabb szemmel egy nagy korkülönbségű férfi–nő kapcsolatra az emberek?

Akkor sokkal rosszabb szemmel nézték az ilyesmit. Indiában vagy Európától keletre talán normális volt egy nagy korkülönbségű párkapcsolat, errefelé annyira nem. Ha egy 42 éves faszi és egy 16 éves lány együtt alszik, az akkoriban nagyobb botrány, mint ma. Nem mintha ma nem lenne az. A házmester vagy az iskolaigazgató szemén keresztül ezt akartuk is érzékeltetni. Ami a nézőt illeti, ez a kettősség végig benne van a filmben. Végig lebegtetni akartuk köztük a testiség lehetőségét. Már a trailer vágásánál is figyeltünk arra, hogy ez megjelenjen.

Attól nem tartasz, hogy a téma sok nézőt elidegeníthet?

A Susotázst is megtámadták #metoo-sok. Innentől kezdve bármi támadható. Edward Nortonnal volt kerekasztal-beszélgetésem Telluride-on, és kérdezték tőle, hogy a Harcosok klubja tényleg homoerotikus film-e, és a szájba vett pisztoly valójában péniszt képvisel-e? Norton csak annyit válaszolt, hogy ez ugyanolyan jó magyarázat, mint az összes többi. A nézői interpretációk száma végtelen lehet. Nyilván lesz, aki azért nem nézi meg, mert zsidó témájú, nyilván lesz olyan, aki azért nem nézi meg, mert azt hiszi, hogy pedofília van benne. Én azokkal szeretnék róla beszélgetni, akik megnézték.

AZ INTERJÚ INNENTŐL SPOILEREKET TARTALMAZHAT!

Nagyon óvatosan és rendkívül átgondoltan van felépítve Klára és Aldó kapcsolata. Volt olyan pont, amikor ezt továbbvitted volna?

A könyv egyszerre kezeli sokkal prűdebben, és egy jelenet erejéig pedig sokkal explicitebben. Ha ezt az explicit jelenetet a filmbe belerakom, teljesen más értelmet nyer az egész, ezért már a forgatókönyv első változatából is kihagytam. Ugyanakkor ezt leszámítva a könyvben nincs nagyon utalás a kettejük közti férfi-női dolgokra. A házmester és az iskolaigazgató sincs benne. Ezt a forgatókönyvírótársam, Muhi Klára hozta bele. Általa el tudtuk vinni egy kicsit a melodráma irányába. Vettem fel több simogatást és több puszit Aldó és Klára (a Klárát játszó Szőke Abigél a forgatás idején már nagykorú, 19 éves volt – a szerző) között. Volt is olyan vágat, amiben ezek benne voltak, és óriási csata ment a stábban, hogy mi legyen ezekkel a jelenetekkel, és végül a konzervatívabb hozzáállás nyert. Aldó arcán úgyis látszik minden. A karakterből kell kiindulni. Mit tenne Aldó? Idegen-e Aldótól, hogy visszacsókoljon? Igen. Akkor nem csókol vissza. Szép, jól sikerült jelenetek voltak, de kissé karakteridegenek. Elveszíthettük volna a nézőket miattuk.

A helyes egyensúly megtalálása volt a legnehezebb ebben a filmben?

Írói szempontból inkább az, hogy a regény utolsó harmadát el kellett dobni, és gyakorlatilag egy új befejezést kellett neki írni. Szóval a film 70 százalékig adaptáció, utána pedig valami teljesen újat kellett írni, mert nem voltam elégedett a regény végével.

Te Magyarországon elsősorban az olyan kisfilmjeidről vagy ismert mint az Újratervezés vagy a Susotázs. Egy ilyen nagyjátékfilmes siker után fogsz te még kisfilmet készíteni?

Pillanatnyilag nagyobb kihívásnak érzem, és jobban izgatnak a nagyjátékfilmes terveim. Szeretnék végre közönségfilmet csinálni. Akarok egy közönségfilmet, és hidd el, tudok is. Úgy érzem, tudok hatni az emberekre, és olyan sztorijaim vannak, ami szórakoztatók, elgondolkodtatók, látványosak és fordulatosak. Ott vannak a fiókomban.

Attól nem tartasz, hogyha közönségfilmeket rendezel, azokkal megragadsz a hazai közönségnél? A közönségfilmek elég nehezen exportálhatók…

Hiszek abban, hogy a történeteimre vevők külföldön is. Az Újratervezést és a Susotázst is rengeteg országba eladtuk. A Susotázs 70 fesztiválon harminc díjat nyert, a fél világ megvásárolta. Az Újratervezést dettó.

Hozzád amúgy az európai vagy az amerikai filmkészítési stílus áll közelebb? Javíts ki, ha tévedek, de én úgy érzem, hogy inkább az amerikai.

Érzek egy ívet magamon. A Vonaton, az Autogram vagy a Rózsaszín sajt francia témájú filmek, részben francia nyelven forogtak. A családi hátterem is francia, ott születtem, édesapám franciatanár. Ez a dolog azonban kicsit elfogyott bennem. Az ember olyan, hogy oda megy, ahol szeretik. Az Újratervezést amerikai és angol fesztiválok vitték és szerették. A Susotázs sem a franciáknál vagy a latin országokban volt siker, hanem Amerikában. Ha én valakinek több örömet tudok okozni, több visszhangot kapok onnan, akkor arrafelé megyek.

forrás: https://nlc.hu


TÁRGYMUTATÓ.

13-as stúdió2 3k színházi fesztivál1 40 év1 42 év2 600 kilométer 100 guinness4 6szín1 7 és fél halál3 a csemegepultos naplója292 a gyáva1 a gyermek és a varázslat3 a haramiák34 a hülyéje21 a kalóz63 a kávé nekem is jár32 a kék hajú lány2 a kéz48 a kis kéményseprő2 a köpeny36 a közös többszörös40 a ló aki elvesztette a szemüvegét1 a ludovika ablakai7 a mester1 a mi osztályunk13 a néző közbeszól43 a nulladik perc135 a rádió ablakai5 a rendező közbeszól38 a színészet képes nagykönyve8 alapítvány a magyar színházakért4 alba regia szimfonikus zenekar7 aldi női futógála1 alkalomadtán1 állj bele1 aNNa29 anyám éhesnek tűnik3 anyóka emlékiratai1 apertúra38 aradi kamaraszínház3 aranytíz4 archívum4 arden1 art-színtér22 átrium25 az elvarázsolt disznó13 az ember tragédiája2 az öreghíd alatt103 az úrhatnám szolgáló11 b3224 baal2 babel sound1 bácskai juli pszichoszínháza5 baja3 balatonboglár3 balatonfüred2 balfácánt vacsorára28 bálna2 bánk bán78 bárka288 bátorságpróba6 bencs villa1 beszélő levelek7 bisb1 bivaly-szuflé54 bob herceg38 bogáncsvirág51 bohémélet108 borral oltó fesztivál1 börtönrádió3 bsi1 budaörs5 budapasta2 budapest improv show12 budapest music center1 budapesti kamaraszínház1 budapesti tavaszi fesztivál1 budapesti vonósok21 budoár kiállítás1 busz-színház12 CAFe Budapest8 caminus72 castel felice46 castel felice vizsga5 centrál3 club701 coming out1 coming soon2 cosí fan tutte47 cupido és a halál30 cv1 családi játszmák59 családi játszmák 20237 családi ünnep3 cseh tamás4 cselényi nóra1 csíkszerda77 csoportterápia18 csukás-díj10 dankó rádió1 dante64 dante első szülinapi fesztivál14 dante-jam2 danubia zenekar6 deák171 debrecen21 debreceni tavaszi fesztivál1 delila2 delta produkció9 deszka fesztivál19 dido és aeneas55 díjak elismerések1 don juan3 dráma kortárs színházi találkozó6 drámaíró verseny1 due1 duett2 dunapart6 dunaújváros159 eger2 egri tavaszi fesztivál2 egy csók és más semmi31 egy kiállítás rémei2 éhség8 éjjel-nappal momentán4 élnek mint a disznók13 előadásszámok1 elte tók vizuális nevelési tanszék2 elveszett idők3 email1 ének a három hollóhoz2 english25 énis teis44 erkel színház67 ernani4 érzékenyítő fesztivál1 és ezt így hogy1 eszínház108 eszínház fesztivál46 esztergom3 eucharisztikus kongresszus7 europa cantat7 ezek mennek16 falaink3 falstaff9 fekete-fehér151 fellegek14 fém színház32 fesz segélyalap9 fiatal írók1 fidelio színházi est3 finito16 firkin310 fischer iván lakásszínháza2 fishing on orfű1 fogság1 főfőnök1 francia sanzonest2 friss hús2 furnitur50 füge145 független előadóművészeti szövetség10 gianni schicchi30 gólem12 gödöllő5 göncz árpád alapítvány1 grecsó3 grisnik petra32 gusztinak megjött az esze1 gyerekstúdió4 gyilkosok1 gyógyír északi szélre86 győr6 győri tavaszi fesztivál3 gyulai várszínház13 ha lenne valakim46 hajmeresztő34 halál hotel24 halastó118 hangok a katakombából1 hangoló1 hárman a padon164 harminchárom változat haydn-koponyára103 háromszögek25 határvonalak színházi fesztivál11 hatok csoport1 hatszín teátrum203 haydn fesztivál10 hazug1 hét domb fesztivál2 hét és fél halál6 hetedik alabárdos1 hetedik mennyország15 hírek3 hírszerzők1 hogy szeret a másik105 hol4 hoppart1 hrabal-vurstli14 humorfesztivál6 hyppolit94 így tanultam meg vezetni1 imprójam6 imprómaraton3 in medias brass1 in memoriam cseh tamás4 interjú130 irodalom éjszakája7 jak2 jászberény6 jegyek1 jó kérdés13 junior príma4 jurányi98 k11 művészeti és kulturális központ4 k2 színház6 kalandra fül fesztivál2 kálid artúr1 kalucsni54 kaposvár152 katona90 keltská noc1 képek496 keszthely3 kibelátó14 kicsi szívem kávéba pottyant1 kis suttogás5 kisfaludy színházi fesztivál2 kisvárda12 kmtg1 kolibri1 kolozsvár35 koma38 komárom5 komédium2 koronavírus136 kortárs drámafesztivál15 kórusok éjszakája77 kovátsműhely1 kőfeszt1 kőszeg466 köszönet estéje-estélye1 kritika514 kritikusdíj-átadó19 kuk3 kultkikötő26 kultúrfürdő26 kurátorok9 lakott sziget19 láthatatlan állomás4 latinovits diákszínpad1 leenane szépe 201731 leenane szépe 20261 leonardo1 lev&te3 limerick-bajnokság7 líra és epika38 lírástudók2 london1 love and money73 love and money vizsga9 macskadémon35 madách színház4 madam rekamié1 madame bizsu94 madame poe7 magdafeszt6 mágnás miska13 magvető4 magyar rádió28 magyar színház149 magyar színházi társaság10 magyar zene háza160 manhattan short5 manna110 manőver43 maradunk3 margó irodalmi fesztivál7 más olvasnivaló3 másik produkció24 mellékhatás3 menház színpad27 merlin6 mesterjátszma24 mesterkurzus11 mézesvölgyi nyár4 mikor2 mikro fesztivál19 milestone1 mindenütt jó34 mindenütt nő1 mintaapák1 miskolc2 miszépmiszépmiszép54 mojo51 momentán295 momkult2 monodráma fesztivál9 monodrámák6 móra kiadó1 most fesztivál28 motto3 mozaik országos színházi találkozó3 mozart-kommandó2 mozgófénykép45 mozsár műhely6 mu6 múzeumok éjszakája1 művészetek palotája17 művészetek völgye63 nagykanizsa1 naptár1 nefelé2 négyhangú opera53 nekem a zene3 nemzeti filharmonikusok7 nemzeti színház14 nézőművészeti kft46 nézőpont színház9 nofilter4 nyílt nap4 nyinyernya30 nyíregyháza407 nyolc nő26 óbudai társaskör29 ómama2 online fordítónapok1 operabeavató546 operaház84 operajátszóház21 operamacera7 operavita13 operettszínház41 orlai921 othello gyulaházán42 ők2 ördögkatlan389 örkény1 örkény vurstli5 örömimpró4 pájinkás jános1 pannonhalma2 pannónia stúdió1 papp jános1 párkák45 patália2 páternoszter1 pécs50 pécsi egyetem2 pesthidegkúti művészeti fesztivál1 pesti barokk88 pesti magyar színiakadémia19 petőfi irodalmi múzeum4 petri versmaraton6 pim dia hangoskönyvek3 pinceszínház43 placcc30 pokol10 portré1 postart1 poszt64 poznan1 pozsonyi piknik6 pure voice akadémia7 ráday utcai színházi találkozó5 rádió1 rádiójátékosok3 radnóti46 ram colosseum4 régebbi havi műsorok1 regnum filmszemle5 remény10 rendezők viadala57 rév fülöp34 rögvest81 rs91 rumini8 russian indie film fesztival1 sakknovella3 semmi baj gyerekek1 sherlock holmes és a moriarty-rejtély1 shots festival1 sinaia1 skvot3 sly59 snowman6 soharóza84 sok-szín-feszt4 sokszemközt1 somló cirqsz7 song-óra1 sopron1 sorozat a vidéki operajátszásról4 spaletta1 stockholm7 stúdió k12 summa summárum1 susotázs132 szabadesés39 szabadka2 szabadtéri színházak találkozója32 szeged339 székely-könyv4 székesfehérvár7 szemes fesztivál2 szénakutyák122 szent imre1 szentendrei teátrum17 szép heléna21 szerzői munkák10 szfe21 szigetszentmiklós1 színház a város16 színház tv73 színházak éjszakája35 színházi törvény1 színházrendezői testület1 színlapok103 szívem szeret4 szkéné30 szóbanforgó4 szombathely82 szöveg4 szputnyik hajózási társaság25 talált posztok15 tárgymutató1 társasjáték2 tartalom2 tatabánya127 telefondoktor206 temesvár46 tengeren 2008107 tengeren 201974 térkép1 terminál workhouse4 teszt16 thália186 thália nyárikert33 the irish coffee56 the pocketstones16 thealter19 tilos rádió3 tivoli3 tóbiás és az angyal30 törőcsik-emlékest12 trapézon tüllben34 trefort színjátszó fesztivál1 újpalotai nyári játékok1 ütközet2 üvegcipő1 váci dunakanyar színház10 vágánybenéző11 valamikor3 van egy határ29 varázsfuvola16 városmajor39 vaskakas5 védőháló8 veled kerek1 vera214 vidéki színházak fesztiválja13 vidor fesztivál83 vigadó2 visszaszámláló1 vízkereszti gritti49 volt egyszer egy ndk3 vonalhúzás34 zalaegerszegi kvártélyház20 zeneakadémia1 zichy major1 zsámbék4 zsolnay negyed5