Ők minden szombaton háborúba mennek együtt, a csapatért – Ötvös András színésszel beszélgettünk

November 12-től látható a hazai mozikban a Becsúszó szerelem című vígjáték, ami a focidrukkerek lelkes, de ellentmondásos világába, az örökbefogadás bonyodalmaiba és a gyerekvárás izgalmaiba enged bepillantást. A film főszereplőjével, Ötvös Andrással többek között arról beszélgettünk, hogyan készült fel a kemény drukker karakterének megformálására, hogy mennyire engedi meg a vígjáték műfaja fontos társadalmi problémák boncolgatását, és arról is kérdeztük, van-e forgatókönyve arra az esetre, ha bezárnak a színházak.

MÉNES MÁRTA – 061.hu

Casting útján kerültél a Becsúszó szerelem című filmbe vagy Nagy Viktor Oszkár rendező eleve rád gondolt?

Nem szeretem a casting szót, mondjuk úgy, hogy behívtak próbafelvételre. Ez a szó legalább emlékeztet arra, ami a mi munkánk. Nagy Viktor Oszkár ült egy asztalnál és elkezdett kérdezgetni. Azt mondta, válaszoljak úgy, mintha drukker lennék. Több kör volt, legalább három vagy négy.

Vannak személyes élményeid, jártál meccsekre?

Székesfehérváron nőttem fel, egy nagy gyár lakótelepén, lakott ott egy srác, aki egyszer vagy kétszer elvitt magával a B-középbe. Szóval kicsit távolabbról megvolt az élmény, de a témában való elmélyülés csak a film kapcsán indult el. Nyilván nem lehet olyat játszani, amit az ember nem szeret, a szurkolói világtól viszont inkább fél az ember, vagy megretten tőle. Ugyanakkor színészként egy ilyen karaktert eljátszani hálás feladat, és persze kihívás is. Viktorral több meccsre is elmentünk a B-középbe, még Fradi-UTE rangadón is voltunk.

Melyik oldalon?

Fradi, de pont mellettünk volt az újpesti keménymag.

Balhé volt?

Szerencsére nem, de egyébként is rendkívül gyáva ember vagyok, agressziót látva gyerekkorom óta lebénulok. Nem vagyok egy nagy harcos, Gyula viszont, akit játszom, érzelmek terén bénul le. Neki az az oldal megy, úgyhogy cseréltünk. Én ebből az oldalamból adok Gyulának, Gyula meg abból, ami nekem nem megy, ezt a játékot találtam ki. Az egyik ilyen próbafelvételen eszembe jutott, hogy nemrég arról olvastam, hogy etológusok szerint egyre kevésbé léteznek közösségek. Persze az emberek eljárnak konditerembe, meg zumbázni, de igazán összetartó közösségek – a vallási közösségeken és a szűk családon kívül – már nem nagyon vannak. A drukkereké viszont ilyen, egy valódi összetartást adó, erős közösség.

Ők minden szombaton háborúba mennek együtt, a csapatért. Remélem érződik majd a vászonról, hogy mi ezt tényleg komolyan vettük, hogy ezt a világot nem felületesen, nem véleményezve, hanem teljesen belebújva szerettük volna bemutatni.

Beszéltetek szurkolókkal?

Igen, a forgatáson is ott volt néhány kemény drukker, nekik köszönhetően sokat megtudtam a szurkolói létről. És a sejtésem is beigazolódott azzal kapcsolatban, hogy ők nem csak a pálya mellett tartanak össze, ott vannak egymásnak akkor is, ha tapétázni kell, vagy ha valamelyiküknek gyereke születik. Lássuk be, kevés olyan munkahely, vagy baráti kapcsolat van, ahol az ember összevereti az arcát a másikért. Szerintem ez egyfajta szelepként is működik, egy-egy ilyen meccsen az ember ki tudja adni a gőzt. Beszéltem például egy olyan óvónővel, aki jégkorong drukker és a meccseken ordítja ki magából a felgyülemlett feszültséget. Szóval ez valóban olyat tud adni, amit más nem, sem egy szórakoztatóközpont, sem a tévécsatornák. És azt is tök jó látni, ahogy több generáció, a nagypapa, az apa és az unoka együtt szurkol egy meccsen, sok esetben függetlenül a foci színvonalától, vagy a meccs végeredményétől.

Komoly témákat – meddőség, örökbefogadás, rasszizmus – érintő vígjátékról van szó. Szerinted ez a műfaj mennyire engedi meg fontos társadalmi problémák boncolgatását? Hogyan tud érzékenyíteni egy vígjáték?

Szerintem egy vígjáték is alkalmas erre, mert ahogy a drukkereknek szelep tud lenni a szurkolás, úgy a társadalomnak is nagy szüksége van arra, főleg most, egy világjárvány közepén, hogy akár a humor segítségével ismerje fel, vagy dolgozza fel az őt körülvevő problémákat. Az ember mindig akkor nevet nagyot, amikor ráismer valamire. Ahol van önirónia, ott az ember felszabadul az által, hogy röhög.

A filmben egy elég vastag szelet, mindenféle szintje megnyílik a társadalomnak a budai gazdag szülők csakrás uszodai felkészítésétől a szélsőséges, szombatonként háborúba menő drukkerekig. Mindez úgy feldolgozva, hogy az ember tud röhögni rajta. Sokszor így jobban célba is ér egy üzenet, mint egy, a témában születő riport vagy dokumentfilm által.

Egy interjúban azt mondtad, ha 40 napig egy kemény futballszurkoló szerepében vagy, abból nehéz kijönni.

Nem vagyok az a típus, aki ha lejön a színpadról, meg órákig “szerepben” ül a büfében. De emlékszem, volt egy nagy családi összejövetel és a feleségemet kérdezgették, hogy mi van velem, fáradt vagyok, vagy mi történt? Persze, valamilyen szinten ráragad az emberre, ha intenzíven benne van egy szerepben. Nem arról van szó, hogy “elgyulásodtam” vagy verekedtem volna, de hosszú hetekig felnyírt, hátrazselézett hajjal léteztem, sokszor a tetoválásokat sem szedtük le, szóval érdekes volt egy kerti partin így ülni (nevet). Egy-egy megszólalás, vagy pont egy-egy elhallgatás, csönd miatt érezhették, hogy ez az ember most más, mint szokott. Pedig ő is én voltam. Annál is inkább, mert szerintem egy színész mindig saját magáról vall a szerepeiben, csak odateszi a „Ha így lett volna…” félmondatot.

Ez a második nagyjátékfilmes szereped az Isteni műszak után. Mennyire kaptál rá a filmezés ízére?

Ez nem így működik Magyarországon…Nem gondolkodom ezen. A forgatás egy jóval technikaibb sport, mint a színház. A színház sokkal élőbb. Egy forgatásnak vége, aztán hosszan folynak az utómunkálatok, és csak most, novemberben látom azt, amiben több mint egy éve voltam benne. Most van az, hogy hamarosan moziba kerül a film és interjúkat kell adni. Ezt nem szeretem.

Menjek el?

Nem! (nevet) Mert ennek most van itt az ideje, most ezt kell csinálnom, csak azt mondom, hogy van, aki ezt szereti, én meg nem annyira.

Pedig hamarosan indul a pózolás a Becsúszó szerelem feliratú plakátok előtt…

Tudom…Ezt már az Isteni műszaknál is nehezen viseltem…Persze, ha ott van Thuróczy Szabolcs, akkor az egész más, mond három olyat, hogy összekacsintunk, vagy elröhögjük magunkat. De önmagában ez a része a dolognak nem pörget fel. Amikor forgatunk, az nagyon izgalmas, de ilyenkor egy színész egyáltalán nem azzal van elfoglalva, hogy hűha, ez egy film, amiben én vagyok a főszereplő, hanem például azzal, hány kávét kell meginnia ahhoz, hogy felébredjen, hol tart a történetben, stb. Valójában semmi nem történik attól, hogy főszerepet játszik valaki egy filmben, ettől nem változik meg az ember élete. Esetleg kap újabb munkát, megjegyzem, az Isteni műszak után nem így volt. Az ember nem is tudja, miért van az, hogy egyszer elhívják próbafelvételre, máskor meg egyáltalán nem. Hogy tetszik-e a fizimiskája vagy nem, ma főleg ezen múlik szerintem.

Meg azon, hány követője van az Instagramon.

Igen… Ma sok esetben jobban számít, hogy az Instagramon fent vagy-e, minthogy jó színész vagy-e. Ez nagyon rossz. Nem tudom komolyan venni a sztárságot egy ekkora országban, nem is értem, mi ez, mi van akkor, ha ezt mondják valakire. Aztán ott van a celeb, ezt meg nem tudom összekötni azzal, hogy valaki jó színész. A kettő együtt nálam nem stimmel. A sztárság hülyeség, az meg fölháborító, hogy a tehetség helyett Insta-követés van, és az az elgondolás, hogy ha sokat mutogatok valamit, és sokan nézik, az már biztos, hogy jó.

Sok színész próbálkozott tavasszal a karanténvideókkal. Erről mit gondolsz?

Azt, hogy egy ilyen felolvasós videó teljesen kiheréli a színházat. A kérdés valójában az, miért fogtak ebbe bele: hogy ne felejtsék el őket, vagy hogy pénzt csináljanak belőle? Én maximum ez utóbbi miatt vágnék bele. De szerintem színházat csak élőben lehet csinálni. Lassan a kétszázadik előadásnál járunk A csemegepultos naplójával, és sosem volt még két ugyanolyan. Valamikor csak az előadás felénél tudom megfogni a nézőket, valamikor meg csemegepultos nők ülnek be az első két sorba, mert ezt kapták ajándékba a munkáltatótól, és az első pillanattól fogva óriási röhögés kíséri a darabot.


Mindig az aktuális közönségtől függ, hol, melyik ponton lehet megfogni őket. Ez a színházban kiderül, az Instagramon viszont nem. És persze a Instán lehet csalni, a színházban viszont nem.

Főpróbahét van épp a Belvárosi Színházban, pár nap múlva mutatjátok be a Nyakunkon a revizort (időközben a színház kiadott egy közleményt, mely szerint a koronavírus elérte az intézményt, így a bemutató elmarad), amihez Gogol műve adta az inspirációt. Mikor találkoztál először ezzel a szöveggel?

Főiskolán, másodév első felében foglalkoztunk Gogol karaktereivel Máté Gáborral, de ennél a darabnál ez a színmű inkább csak egy inspiráció. Egy revizor érkezik egy színházi társulathoz, akit én játszom, de várnak egy gyakorlaton lévő színészt is. A darab bonyodalmát egy klasszikus félreértés adja – elkezdenek úgy viselkedni a főiskolással, mintha a revizor lenne, a revizorral meg mintha a gyakorlaton lévő főiskolás lenne. Érdekes, hogy szerintem van egy olyan kelet-európai berögződés, hogy ha jön egy ellenőrzés, akkor az helyből olyat ébreszt az emberben, hogy valamit biztos rosszul csinált. Nekem például nincs jogsim, de ha az anyósommal ülök az autóban, és mondjuk megállítanak a rendőrök, mindig elkezdek izgulni. Mintha valami rosszat csináltam volna, ami miatt elővehetnek, pedig nem így van. Több emberrel is beszéltem erről, és ők is azt mondták, hogy egy ilyen ellenőrzés behozza azt a reflexet, hogy húha, biztos találnak majd valamit…A darab azt járja körül, mi történik akkor, ha meghalljuk, hogy ellenőrizni fognak bennünket, hogy milyen a revízióhoz való viszonyulásunk. Igyekeztem olyan pontokat találni ebben a karakterben, amelyek által kiderül, hogy a revizor is csak egy szerepben van, egyébként ugyanolyan nyomorult tud lenni, mint bárki más.

Milyen előadásokat viszel még?

A csemegepultos naplója havi kétszer még pont tud menni és a Belvárosiban is van még öt-hat előadásom. Nagyon fontos és jó előadás – ami miatt még a villamoson is megállítanak – a Határátlépések, ezt mi, volt Máté Gábor osztályosok visszük itt, az Orlai Produkciónál. Az első ilyen, az életünkből vett alapanyagból készült előadás a Second Life volt, ezt már két éve játsszuk. A darab a Mi lett volna, ha…-kérdéssel játszik, azaz töréspontokat kerestünk az életünkből, hogy ha máshogy alakult volna, és nem színészek leszünk, akkor mivel foglalkoznánk. És ilyen a Határátlépések is, ami már a karantén alatt készült, úgyhogy Zoom-on kezdtünk el jeleneteket gyűjteni. Van benne egy szerintem fergeteges, a távoktatásról szóló jelenet, amikor olyan felszabaduló, feltörő, velőt rázó röhögés van a nézőtéren, hogy az elképesztő.

Mennyire lehet színészként felkészülni a második hullámra? Azt mondják, novemberre várható a tetőzés, és hasonló járványügyi intézkedésekre lehet számítani, mint tavasszal. Akkor viszont már maszkos színházazás sem lesz.

Nem vagyok felkészülve erre. Az Orlai Produkciós Iroda egy magánszínház, nekünk akkor van munkánk és keresetünk, ha játszunk. Negyed- félházakkal megyünk most. Kemény időszak ez…

Ha bezár a színház, van B-terved?

Nincs. Esetleg fizikai munkát fogok tudni végezni, ebben az irányban már elkezdtem kérdezősködni. De a színészeten kívül semmi máshoz nem értek.

Az idei év azért még be van táblázva?

Igen, már megkaptam a novemberi beosztásomat is, de még nem mertem beírni a naptárba. És készülünk egy filmre is, ami végre, két év után zöld utat kapott. Egy karácsonyi vígjátékról van szó, Nagykarácsony a címe, Tiszeker Dániel rendezi.



TÁRGYMUTATÓ.

13-as stúdió2 3k színházi fesztivál1 40 év1 42 év2 600 kilométer 100 guinness4 6szín1 7 és fél halál3 a csemegepultos naplója292 a gyáva1 a gyermek és a varázslat3 a haramiák34 a hülyéje21 a kalóz63 a kávé nekem is jár32 a kék hajú lány2 a kéz48 a kis kéményseprő2 a köpeny36 a közös többszörös40 a ló aki elvesztette a szemüvegét1 a ludovika ablakai7 a mester1 a mi osztályunk13 a néző közbeszól43 a nulladik perc135 a rádió ablakai5 a rendező közbeszól38 a színészet képes nagykönyve8 alapítvány a magyar színházakért4 alba regia szimfonikus zenekar7 aldi női futógála1 alkalomadtán1 állj bele1 aNNa29 anyám éhesnek tűnik3 anyóka emlékiratai1 apertúra38 aradi kamaraszínház3 aranytíz4 archívum4 arden1 art-színtér22 átrium25 az elvarázsolt disznó13 az ember tragédiája2 az öreghíd alatt103 az úrhatnám szolgáló11 b3224 baal2 babel sound1 bácskai juli pszichoszínháza5 baja3 balatonboglár3 balatonfüred2 balfácánt vacsorára28 bálna2 bánk bán78 bárka288 bátorságpróba6 bencs villa1 beszélő levelek7 bisb1 bivaly-szuflé54 bob herceg38 bogáncsvirág51 bohémélet108 borral oltó fesztivál1 börtönrádió3 bsi1 budaörs5 budapasta2 budapest improv show12 budapest music center1 budapesti kamaraszínház1 budapesti tavaszi fesztivál1 budapesti vonósok21 budoár kiállítás1 busz-színház12 CAFe Budapest8 caminus72 castel felice46 castel felice vizsga5 centrál3 club701 coming out1 coming soon2 cosí fan tutte47 cupido és a halál30 cv1 családi játszmák59 családi játszmák 20237 családi ünnep3 cseh tamás4 cselényi nóra1 csíkszerda77 csoportterápia18 csukás-díj10 dankó rádió1 dante64 dante első szülinapi fesztivál14 dante-jam2 danubia zenekar6 deák171 debrecen21 debreceni tavaszi fesztivál1 delila2 delta produkció9 deszka fesztivál19 dido és aeneas55 díjak elismerések1 don juan3 dráma kortárs színházi találkozó6 drámaíró verseny1 due1 duett2 dunapart6 dunaújváros159 eger2 egri tavaszi fesztivál2 egy csók és más semmi31 egy kiállítás rémei2 éhség8 éjjel-nappal momentán4 élnek mint a disznók13 előadásszámok1 elte tók vizuális nevelési tanszék2 elveszett idők3 email1 ének a három hollóhoz2 english25 énis teis44 erkel színház67 ernani4 érzékenyítő fesztivál1 és ezt így hogy1 eszínház108 eszínház fesztivál46 esztergom3 eucharisztikus kongresszus7 europa cantat7 ezek mennek16 falaink3 falstaff9 fekete-fehér151 fellegek14 fém színház32 fesz segélyalap9 fiatal írók1 fidelio színházi est3 finito16 firkin310 fischer iván lakásszínháza2 fishing on orfű1 fogság1 főfőnök1 francia sanzonest2 friss hús2 furnitur50 füge145 független előadóművészeti szövetség10 gianni schicchi30 gólem12 gödöllő5 göncz árpád alapítvány1 grecsó3 grisnik petra32 gusztinak megjött az esze1 gyerekstúdió4 gyilkosok1 gyógyír északi szélre86 győr6 győri tavaszi fesztivál3 gyulai várszínház13 ha lenne valakim46 hajmeresztő34 halál hotel24 halastó118 hangok a katakombából1 hangoló1 hárman a padon164 harminchárom változat haydn-koponyára103 háromszögek25 határvonalak színházi fesztivál11 hatok csoport1 hatszín teátrum203 haydn fesztivál10 hazug1 hét domb fesztivál2 hét és fél halál6 hetedik alabárdos1 hetedik mennyország15 hírek3 hírszerzők1 hogy szeret a másik105 hol4 hoppart1 hrabal-vurstli14 humorfesztivál6 hyppolit94 így tanultam meg vezetni1 imprójam6 imprómaraton3 in medias brass1 in memoriam cseh tamás4 interjú130 irodalom éjszakája7 jak2 jászberény6 jegyek1 jó kérdés13 junior príma4 jurányi98 k11 művészeti és kulturális központ4 k2 színház6 kalandra fül fesztivál2 kálid artúr1 kalucsni54 kaposvár152 katona90 keltská noc1 képek496 keszthely3 kibelátó14 kicsi szívem kávéba pottyant1 kis suttogás5 kisfaludy színházi fesztivál2 kisvárda12 kmtg1 kolibri1 kolozsvár35 koma38 komárom5 komédium2 koronavírus136 kortárs drámafesztivál15 kórusok éjszakája77 kovátsműhely1 kőfeszt1 kőszeg466 köszönet estéje-estélye1 kritika514 kritikusdíj-átadó19 kuk3 kultkikötő26 kultúrfürdő26 kurátorok9 lakott sziget19 láthatatlan állomás4 latinovits diákszínpad1 leenane szépe 201731 leenane szépe 20261 leonardo1 lev&te3 limerick-bajnokság7 líra és epika38 lírástudók2 london1 love and money73 love and money vizsga9 macskadémon35 madách színház4 madam rekamié1 madame bizsu94 madame poe7 magdafeszt6 mágnás miska13 magvető4 magyar rádió28 magyar színház149 magyar színházi társaság10 magyar zene háza160 manhattan short5 manna110 manőver43 maradunk3 margó irodalmi fesztivál7 más olvasnivaló3 másik produkció24 mellékhatás3 menház színpad27 merlin6 mesterjátszma24 mesterkurzus11 mézesvölgyi nyár4 mikor2 mikro fesztivál19 milestone1 mindenütt jó34 mindenütt nő1 mintaapák1 miskolc2 miszépmiszépmiszép54 mojo51 momentán295 momkult2 monodráma fesztivál9 monodrámák6 móra kiadó1 most fesztivál28 motto3 mozaik országos színházi találkozó3 mozart-kommandó2 mozgófénykép45 mozsár műhely6 mu6 múzeumok éjszakája1 művészetek palotája17 művészetek völgye63 nagykanizsa1 naptár1 nefelé2 négyhangú opera53 nekem a zene3 nemzeti filharmonikusok7 nemzeti színház14 nézőművészeti kft46 nézőpont színház9 nofilter4 nyílt nap4 nyinyernya30 nyíregyháza407 nyolc nő26 óbudai társaskör29 ómama2 online fordítónapok1 operabeavató546 operaház84 operajátszóház21 operamacera7 operavita13 operettszínház41 orlai921 othello gyulaházán42 ők2 ördögkatlan389 örkény1 örkény vurstli5 örömimpró4 pájinkás jános1 pannonhalma2 pannónia stúdió1 papp jános1 párkák45 patália2 páternoszter1 pécs50 pécsi egyetem2 pesthidegkúti művészeti fesztivál1 pesti barokk88 pesti magyar színiakadémia19 petőfi irodalmi múzeum4 petri versmaraton6 pim dia hangoskönyvek3 pinceszínház43 placcc30 pokol10 portré1 postart1 poszt64 poznan1 pozsonyi piknik6 pure voice akadémia7 ráday utcai színházi találkozó5 rádió1 rádiójátékosok3 radnóti46 ram colosseum4 régebbi havi műsorok1 regnum filmszemle5 remény10 rendezők viadala57 rév fülöp34 rögvest81 rs91 rumini8 russian indie film fesztival1 sakknovella3 semmi baj gyerekek1 sherlock holmes és a moriarty-rejtély1 shots festival1 sinaia1 skvot3 sly59 snowman6 soharóza84 sok-szín-feszt4 sokszemközt1 somló cirqsz7 song-óra1 sopron1 sorozat a vidéki operajátszásról4 spaletta1 stockholm7 stúdió k12 summa summárum1 susotázs132 szabadesés39 szabadka2 szabadtéri színházak találkozója32 szeged339 székely-könyv4 székesfehérvár7 szemes fesztivál2 szénakutyák122 szent imre1 szentendrei teátrum17 szép heléna21 szerzői munkák10 szfe21 szigetszentmiklós1 színház a város16 színház tv73 színházak éjszakája35 színházi törvény1 színházrendezői testület1 színlapok103 szívem szeret4 szkéné30 szóbanforgó4 szombathely82 szöveg4 szputnyik hajózási társaság25 talált posztok15 tárgymutató1 társasjáték2 tartalom2 tatabánya127 telefondoktor206 temesvár46 tengeren 2008107 tengeren 201974 térkép1 terminál workhouse4 teszt16 thália186 thália nyárikert33 the irish coffee56 the pocketstones16 thealter19 tilos rádió3 tivoli3 tóbiás és az angyal30 törőcsik-emlékest12 trapézon tüllben34 trefort színjátszó fesztivál1 újpalotai nyári játékok1 ütközet2 üvegcipő1 váci dunakanyar színház10 vágánybenéző11 valamikor3 van egy határ29 varázsfuvola16 városmajor39 vaskakas5 védőháló8 veled kerek1 vera214 vidéki színházak fesztiválja13 vidor fesztivál83 vigadó2 visszaszámláló1 vízkereszti gritti49 volt egyszer egy ndk3 vonalhúzás34 zalaegerszegi kvártélyház20 zeneakadémia1 zichy major1 zsámbék4 zsolnay negyed5