Semmi sem tudja felülmúlni az élő kapcsolat varázsát

Hogyan lehet tervezni a bizonytalannal és helyettesíthető-e az élő színház misztériuma? Mindennapi létezésünkről és a művészetet érintő alapvető kérdésekről beszélgettünk Barnák Lászlóval, a Szegedi Nemzeti Színház főigazgatójával és Horgas Ádámmal, a teátrum főrendezőjével. Színházcsinálás vészjelzések és „becsomagolt bemutatók” közt téblábolva. Olyan időkben, amikor szó szerint „történik velünk a történelem”.

Most tartottátok a házi főpróbáját Hitchcock 39 lépcsőfokának. Hogyan épít föl a rendező a színészekben egy alkotói folyamatot úgy, hogy nem tudni, mikor kerülhet a darab nézők elé?

Horgas Ádám: Meghatároztunk egy úgynevezett bemutató időpontot, mert az időrend mindenkinek nagyon fontos kényszerítő erő. Egy próbafolyamatot pedagógiailag ugyanúgy fel lehetett építeni, azzal a szomorú különbséggel, hogy a végén nem ültek be nézők. Vígjátéknál nagyon bizarr, hogy nincs semmi reakció, tehát az üres székeknek kell játszani és ez nagyon megterhelő. Azért választottuk ezt a darabot, mert kevés szereplős, rögtön le is kettőztük. Tehát bármilyen egészségügyi vészhelyzet adódik, akkor is tudjuk játszani, s mind a nagy, mind a kicsi színpadra egyaránt alkalmas.

A koronavírus járvány épp a tervezhetőségnek tett be, ami az egyik kulcsszava volt az igazgatói pályázatodnak.

Barnák László: A tervezhetőség most valahogy elvesztette körvonalát és helyére furakodott a bizonytalanság. Mondjuk úgy, hogy az újratervezés és a rugalmasság lépett a tervezhetőség helyére. Nemrég készült el A padlás című előadásunk is és most jön a Dido és Aeneas, meg a Négyhangú opera házi főpróbánk. Halmozódnak a becsomagolt bemutatók.

Két éve kaptad meg a főigazgatói széket. Mondhatni, „szép kis” mélyvíz ez.

BL: Valóban, de igazgatóként színházbezárást még senki nem élt át azok közül, akik ma a pályán vannak. Mindig Ádámmal, Dinyés Danival és a többi kollégámmal együtt vitatjuk meg a problémákat. A színházigazgató kollégákkal is nagyon sokat egyeztetünk, illetve az államtitkárság minden héten videó-konferencián ad tájékoztatást. Vannak olyan intézkedések, amelyek jót tesznek az adott színháznak, de nem tudják pótolni azt a közel 150 milliós hiányt, amit létrehozott nálunk a pandémiás helyzet.

Idén mindössze négy hónapot játszhattunk, de még így is lement 165 előadás.

Az évad nagy durranása volt – Ádám rendezésében – az 1984 című, összművészeti előadás, amit sajnos nem sokkal a lezárások előtt mutattatok be, így csak kevésszer ment. Izgalmas, hogy a világon mindössze két változatot játszanak: az angolt és a tiedet.

HÁ: Az angol verziót New Yorkban játszották. Meg is néztem, de nem tetszett, mert azt éreztem, ez csak egy keskeny kivonata a regénynek, nagyon sok alapvető motívum hiányzott belőle. Írtam egy saját verziót, amit lefordíttattam angolra és kiküldtük az örökösöknek. Ők visszaírtak egy kérdéssort, hogy mit miért csináltam. Válaszul egy kis dolgozatot kellett írnom és

borzasztó nagy megtiszteltetés volt, hogy végül azt mondták, erre is ráütik a pecsétet.

Tehát ezt a kettőt lehet a világban játszani, ami azért is nagy dolog, mert az örökösök úgy gondolják, az én verzióm is hűen dolgozza fel az eredeti regényt.

Az összművészeti feldolgozás milyen plusz rétegeket adhat egy produkciónak?

HÁ: A szöveghez kapcsolódó asszociációkat gazdagítja, olyan plusz jelentéstartalmakat tud adni a jelenetek primer mondanivalójához, amelyek igen nagy gazdagságot kölcsönöznek az előadásnak. Azért szeretem, mert több formanyelvvel tudok ugyanarról beszélni. Az 1984 utópisztikus mű, tulajdonképpen egy sci-fi, amiben különös jelentőségük van az álmoknak. Több motívum is alkalmassá teszi az összművészeti feldolgozásra.

Mennyire tartod bátor alkotónak magad?

HÁ: Elmesélek egy történetet. Amikor Lacival megtudtuk, hogy megkaptuk a Szegedi Nemzeti Színházat, elementáris szükségem volt rá, hogy elmenjek egy mesterhez, aki ellát tanácsokkal. Felhívtam Székely Gábort. Mondtam neki, hogy ugyan nem ismerjük egymást személyesen, de ahogy végignézek a magyar szakmai élet palettáján, őt érzem igazi mesternek, ezért engedje meg, hogy elmenjek hozzá és beszélgessünk egy kicsit. Eszméletlenül nyitott és kedves volt, azonnal adott időpontot. Elmentem a lakására, ahol körülbelül két órán keresztül beszélgettünk. Amikor elmeséltem neki, hogy szeretném az 1984-et színpadra vinni, ő azt felelte: „Amíg mondani lehet, addig mondani kell”. S ez irányadó volt, mert megkaptam azt az élményt, amire vártam, hogy egy mester elindítson az úton. Úgy gondolom, ez nem bátorság, hanem inkább felelősség.

Amíg van mit mondanom – és még hagyják, hogy kinyissam a szám –, addig mondanom kell.

Hogy összegeznétek az elmúlt két évet?

BL: Nagyon sok előadásunk teltházas volt, ugyanakkor idén nem jöhettek a gyerekek, ami egy vidéki színház esetében – ha csak azt nézem, hogy tavaly 11.000 gyerekbérletünk volt – elég fájdalmas kiesés. Olyan rendezők és társulati tagok érkeztek hozzánk, akikkel olyan dolgokat tudtunk létrehozni, amiktől több lett a színház. Nyitottabbá váltunk a változtatásra, rugalmasan tudtunk reagálni. Újra és újra át kellett gondolnunk, mit is jelent a színház.

Szerencsére a nézők érdeklődése megmutatta, hogy szükség van rá.

HÁ: Nagyon fontos, hogy be tudjuk vonzani az embereket, de ami engem talán a legjobban izgat, hogy a társulat milyen mértékben nevezhető csapatnak. Mennyire egy minőség felé tartó emberek közössége. Azt gondolom, ez alatt a rövid idő alatt látványos eredményeket értünk el, mert az új emberek is – akiket hívtunk, illetve a castingok során felvettünk – nagyon harmonikus közösségbe kerültek a régebbi társulati tagokkal. Úgy érzékeljük, hogy igen jó csapat lett a társulat és ez a legnagyobb sikerélmény, amit én megélek.

A pandémia miatt különleges összetartozás alakult ki a játszók és mindvégig hősiesen kitartó közönségük között. Az előadások végén már sokszor a színészek is megtapsolták a nézőket.

BL: Akárhányan ülnek a széksorokban, ha harmadolják a házat, ha ötödölik, mi akkor is azért dolgozunk, hogy adjunk nekik valamit. Nyilván félházaknak, üres házaknak nem éri meg játszani, de nem ez volt az elsődleges szempont, hanem a találkozás és a közösségi élmény megélése.

Az embereknek nagyon hiányzik a kreativitás, az alkotói folyamat és a közös élmény, amit a néző és az előadó találkozása gerjeszt.

Ez mindannyiunkban hiányt teremt, a közönségben ugyanúgy, mint a fellépőkben.

Rengeteg színház streameli most az előadásait. Úgy tudom, érkezett megkeresés hozzátok az 1984 fölvételére is, de nem mentél bele.

HÁ: Vannak félelmeim a streammel kapcsolatban! Az egyik, hogy

ne gondolják a nézők, hogy ha streamelve látnak egy előadást, akkor színházban voltak.

Mindkettő élmény, de össze sem hasonlítható. Az 1984 hál’ istennek, országos ismertségű üggyé tudott nőni. Ez egy vízfejű ország, a kulturális események központja a főváros. Éppen ezért, nekünk kiemelt fontosságú egy olyan produkció, ami ide, Szegedre tudja csábítani az embereket. Már csak ezért sem szeretnénk streamelni, mert nem akarjuk elvenni annak a lehetőségét, hogy amikor kinyitunk, Szegeden láthassuk vendégül a nézőket. Maga az előadás is nagyon élő, kimondottan interaktív részekkel. Amikor egy 40 tagú kórus énekel, a tánckar mindenhol megjelenik a színpadon, képzőművészeti látványok vannak, azt kisebb mértékben tudja képviselni a stream, mint egy élő előadásban. A stream egy kicsit közelebb van a tévéjátékhoz, mint a színházhoz. De mivel nagy érdeklődés övezi, oda kell figyelni rá.

BL: A színház szubjektív, a kamera pedig objektív képet mutat, amit egy ember – az adásrendező – választ ki a saját szemszögéből. A nézőtéren ülve, viszont bárhova nézhetek, az én döntésem, hogy melyik szereplőt, vagy éppen részletet figyelem. Nálunk is fölmerült a streamelés kérdése. De ha arra gondolok, hogy valaki egy adott előadást kijelzőn próbáljon meg élvezni, vagy inkább bejöjjön helyette a Szegedi Nemzeti Színház hatalmas, több mint 600 férőhelyes terébe, akkor föl sem merülhet, hogy a kis képernyőre gondoljon, hiszen színházi előadásról beszélünk! A színházban ott kell lenni ahhoz, hogy átéld az élményt. És csak így lehet a Szegedi Nemzeti Színház a jövőben is „A nap fénypontja”, ha már ezt a szlogent választottuk.

Az élő kapcsolatot semmi más nem tudja felülmúlni.

HÁ: Száz százalékosan egyetértek. Tinédzserként, amikor beleszerettem a színházba, pontosan ez a hatás volt. Hogy a szemem előtt főznek ki valamit a színpadon, ott történik, én is a szereplője vagyok, hisz’ abban a pillanatban én is ott vagyok a jelenben és ez olyan fajta varázslat, ami semmi mással nem írható fölül.

Milyen belülről megélni az elmúlt két év sikereit? Óvatosan kezelitek?

BL: Még előttünk a ciklus második fele. Napi szinten kell gondolkodnunk arról, hogy oké, amit eddig csináltunk, úgy tűnik, működik és jók a reakciók. De hogyan tovább? Miként tudjuk mindezt egyrészt fenntartani, másrészt valamelyest fokozni, vagy más irányban megerősíteni? Ádám nagyon intenzíven jelen van a társulat életében, miközben nem titok, hogy a családja Budapesthez köti. De folyamatosan itt van, nézi az előadásokat. Dinyés Dani, színházunk zenei vezetőjeként most érkezett az operatagozat élére, szintén ilyen elánnal vetette bele magát a munkába. Jó dolog a pozitív véleményeket hallgatni, örülök és elteszem egy kis polcra a pozitív dolgok mellé. De átnézek a másik polcra is, és azt mondom, azért még sok mindent át kell onnan rakni ahhoz, hogy tényleg jó legyen.

HÁ: Valóban kemény az ingázás, mert a család Budapesthez köt. Amikor rendezek, Szegeden lakom, ha nem rendezek, akkor is hetente kétszer jövök és figyelemmel kísérem a dolgokat. Folyamatos, nagyon aktív munkának élem meg ezt a szegedi időszakot és – noha érzékelem – kevés időm marad arra, hogy kiértékeljem a sikerélményeket. De a homlokteremben ott vannak a problémák is, amiket meg kell oldani, mert ez mindig összetett folyamat.

Hogyan alakul az elkövetkező időszak, miként tudtok tervezni a bizonytalannal?

BL: A műsortervünket próbáljuk úgy alakítani, hogy a már elkészült produkcióinkat és a meglévőket ki tudjuk játszani, s ha ennek az az ára, hogy új bemutatókat kell elcsúsztatnunk, esetleg lemondanunk róluk, akkor ezt meg kell lépnünk. Miközben azokkal a rendezőkkel, akiket felkértünk, keressük a lehetőségét, hogy egy későbbi időpontban ugyanúgy el tudjanak jönni hozzánk dolgozni. Nyitottnak kell lennünk rá, hogy milyen intézkedések várhatók, azok mentén vannak A, B, C, D tervek. Éves szinten most talán az L-nél tartunk, s remélhetőleg a ZS-ig nem fogunk eljutni...

Függetlenül attól, hogy most nehéz időszakban vagyunk, és azt lehet gondolni, hogy az embereknek sokkal több vidámságra van szükségük, mégsem hiszem, hogy csak a könnyedebb műfaj felé kellene elmennünk.

Jó előadásokat kell csinálni és – ha jó a szerző, a rendező – ezt minden alapanyagból lehet. Arra készülünk, hogy azt a gondolatiságot vigyük tovább, amit az elmúlt két évben is tettünk, mert a jó előadásokra bejönnek az emberek. 

A színháznak mennyire kell foglalkoznia azzal a világgal, amiben élünk?

HÁ: A színház annyira a jelen művészete, hogy jó, ha foglalkozik a jelennel. Biztosan van pozitív hozadéka, ha a nézők ráismernek a saját korukra, de sokféle színház van. Azt sem érzem kötelező érvényűnek, hogy csak olyat szabad bemutatni, ami mindenképpen reagál a mára. Az 1984-nél kimondottan jólesett, hogy meg lehet fogalmazni ebben a formában a saját korunkat, de készítettem olyan előadást is, amelyben pont az volt az érdekes, hogy egy múltbéli kort miként ábrázolunk.

A színháznak több célja is lehet.

A 39 lépcsőfok című Hitchcock darabot például miért vettétek most elő?

HÁ: Az előadás központi eleme a kapcsolatkeresés a nézővel. Az az ősi színházcsinálás, amikor egyedül kiállok és minimális eszközökkel bármit létre tudok hozni a testemből. A 39 lépcsőfok ennek a néha infantilis örömét fogalmazza meg. Négy színész, rengeteg bőrbe bújva, az őrületig fokozott, szélsőséges helyzetekben mutatja meg magát, ami – azt remélem – nagyon szórakoztató előadás lesz.

BL: A 39 lépcsőfokban én is játszom és nagyon jó volt újra együtt dolgozni a színész kollégákkal és a háttércsapatunkkal. A saját bőrömön éreztem a működésünket. Hogy nem csak itt fönt, az irodában osztom be mások idejét, hanem ott vagyok köztük és együtt dolgozunk.

Túl vagytok a főpróbán. Mi jelenti most a legaktuálisabb kihívást?

BL: A 2020-as évet talán sokan szeretnék elfelejteni, de nem szabad, mert nagyon fontos mérföldkő. Globálisan és társadalmilag, egy újfajta korszak kezdete. Igen sok tanulságot át kell mentenünk ebből az időszakból, és ez nyilván a lelki folyamatokra is igaz. Hiszen már kezelni kell azt, ha egy előadásban egyszerre 40-50 ember van együtt a színpadon és majdnem ugyanennyien a színfalakon kívül. Hogyan tudunk így dolgozni a jövőben? Most szeparáltuk az énekkart és szólamonként próbáltak, külön-külön termekben. De ha összeengedjük őket, akkor mi zajlik le azokban az emberekben, akik ott állnak egymás mellett?

Egy ilyen kommunikációban, ami csak azt sugallja, hogy veszély, veszély, veszély, vigyázz, vigyázz, vigyázz, hogyan lehet újra felszabadultan, kreatívan dolgozni, alkotni és miként lehet a nézőinket becsábítani a terekbe?

HÁ: Egész eddigi életem során nem tudtam kimondani élményszerűen, hogy megélem a történelmet. Hogy épp „történik a történelem”. Az ember utólag tud bizonyos eseményeket, de az nagyon új jelenség, amikor a hétköznapokat is áthatja, hogy egy történelmi helyzetben vagyunk. Kemény lelki folyamatokon vezeti át az embert. Kiránt a lába alól megszokott, biztonságos dolgokat. Engem arra kényszerített, hogy újra értékeljek sok mindent. Hogy mi az igazán fontos, hogy újra kérdezzem magamtól, minek hol van a helye az értékrendben.

A bőrömön érzem ezt a történelmi helyzetet és még nem értem a végére.

Amikor a történelem egyik korszakból átlép a másikba, a kettő közti átmenet idejében történhetnek a nagy dolgok. Vagyis most alakítói lehetünk a világnak.

HÁ: Aki színházzal foglalkozik, abban jó esetben van olyan igény, hogy alakítsa a világot – bennem legalábbis van. Épp nemrég mondtam egy interjúban, hogy 18 éves koromban ki tudtam mondani, hogy azért csinálok színházat, hogy ha bejönnek a nézők, az előadás végére teljesen más emberek legyenek! Nyilván ebben a 18 éves naivitásom is benne volt, de mégis, szeretettel ragaszkodom ehhez a gondolathoz.

BL: Az nagy kérdés, hogy egy megváltozott 21. század közepe felé tolódó korszakban hogyan definiáljuk a színházat? Mentális egészségközponttá is válhat, vagy majd új kifejezéseket kell találnunk a megfogalmazásra? Azt gondolom, ha „rossz dolgokat” is át lehet fordítani és a problémákra közösen megoldható kihívásként tudunk tekinteni, ha segíteni tudunk egymásnak és ezt az energiát – a színházon keresztül – át is tudjuk adni, akkor a „Miért is csinálunk egy előadást?” című kérdés is felértékelődhet.

Most az a legfontosabb, hogy ne csak egészségileg vigyázzunk egymásra, hanem hogy ne hülyüljünk bele ebbe az egészbe!

Ne higgyük el azt, hogy minden helyettesíthető – mert nem az! Miközben a médiumokból az sugárzik, hogy bármit le lehet cserélni, bármilyen élményt ki lehet váltani. Hogy nem kell külföldre menned, nem kell színházba menned, nem kell közösségbe menned. De: kell! Közösségbe kell menni, színházba kell menni és át kell élni az élményt. Ez a legfontosabb.



TÁRGYMUTATÓ.

13-as stúdió2 3k színházi fesztivál1 40 év1 42 év2 600 kilométer 100 guinness4 6szín1 7 és fél halál3 a csemegepultos naplója292 a gyáva1 a gyermek és a varázslat3 a haramiák34 a hülyéje21 a kalóz63 a kávé nekem is jár32 a kék hajú lány2 a kéz48 a kis kéményseprő2 a köpeny36 a közös többszörös40 a ló aki elvesztette a szemüvegét1 a ludovika ablakai7 a mester1 a mi osztályunk13 a néző közbeszól43 a nulladik perc135 a rádió ablakai5 a rendező közbeszól38 a színészet képes nagykönyve7 alapítvány a magyar színházakért4 alba regia szimfonikus zenekar7 aldi női futógála1 alkalomadtán1 állj bele1 aNNa29 anyám éhesnek tűnik3 anyóka emlékiratai1 apertúra38 aradi kamaraszínház3 aranytíz4 archívum4 arden1 art-színtér22 átrium25 az elvarázsolt disznó13 az ember tragédiája2 az öreghíd alatt103 az úrhatnám szolgáló11 b3224 baal2 babel sound1 bácskai juli pszichoszínháza5 baja3 balatonboglár3 balatonfüred2 balfácánt vacsorára28 bálna2 bánk bán78 bárka288 bátorságpróba6 bencs villa1 beszélő levelek7 bisb1 bivaly-szuflé54 bob herceg38 bogáncsvirág51 bohémélet108 borral oltó fesztivál1 börtönrádió3 bsi1 budaörs5 budapasta2 budapest improv show12 budapest music center1 budapesti kamaraszínház1 budapesti tavaszi fesztivál1 budapesti vonósok21 budoár kiállítás1 busz-színház12 CAFe Budapest8 caminus72 castel felice46 castel felice vizsga5 centrál3 club701 coming out1 coming soon2 cosí fan tutte47 cupido és a halál30 cv1 családi játszmák59 családi játszmák 20237 családi ünnep3 cseh tamás4 cselényi nóra1 csíkszerda77 csoportterápia18 csukás-díj10 dankó rádió1 dante63 dante első szülinapi fesztivál14 dante-jam2 danubia zenekar6 deák171 debrecen21 debreceni tavaszi fesztivál1 delila2 delta produkció9 deszka fesztivál19 dido és aeneas55 díjak elismerések1 don juan3 dráma kortárs színházi találkozó6 drámaíró verseny1 due1 duett2 dunapart6 dunaújváros159 eger2 egri tavaszi fesztivál2 egy csók és más semmi31 egy kiállítás rémei2 éhség8 éjjel-nappal momentán4 élnek mint a disznók13 előadásszámok1 elte tók vizuális nevelési tanszék2 elveszett idők3 email1 ének a három hollóhoz2 english25 énis teis44 erkel színház67 ernani4 érzékenyítő fesztivál1 és ezt így hogy1 eszínház108 eszínház fesztivál46 esztergom3 eucharisztikus kongresszus7 europa cantat7 ezek mennek16 falaink3 falstaff9 fekete-fehér151 fellegek14 fém színház32 fesz segélyalap9 fiatal írók1 fidelio színházi est3 finito16 firkin310 fischer iván lakásszínháza2 fishing on orfű1 fogság1 főfőnök1 francia sanzonest2 friss hús2 furnitur50 füge145 független előadóművészeti szövetség10 gianni schicchi30 gólem12 gödöllő5 göncz árpád alapítvány1 grecsó3 grisnik petra32 gusztinak megjött az esze1 gyerekstúdió4 gyilkosok1 gyógyír északi szélre86 győr6 győri tavaszi fesztivál3 gyulai várszínház13 ha lenne valakim46 hajmeresztő34 halál hotel24 halastó118 hangok a katakombából1 hangoló1 hárman a padon164 harminchárom változat haydn-koponyára103 háromszögek25 határvonalak színházi fesztivál11 hatok csoport1 hatszín teátrum203 haydn fesztivál10 hazug1 hét domb fesztivál2 hét és fél halál6 hetedik alabárdos1 hetedik mennyország15 hírek3 hírszerzők1 hogy szeret a másik105 hol4 hoppart1 hrabal-vurstli14 humorfesztivál6 hyppolit94 így tanultam meg vezetni1 imprójam6 imprómaraton3 in medias brass1 in memoriam cseh tamás4 interjú130 irodalom éjszakája7 jak2 jászberény6 jegyek1 jó kérdés13 junior príma4 jurányi98 k11 művészeti és kulturális központ4 k2 színház6 kalandra fül fesztivál2 kálid artúr1 kalucsni54 kaposvár152 katona90 keltská noc1 képek496 keszthely3 kibelátó14 kicsi szívem kávéba pottyant1 kis suttogás5 kisfaludy színházi fesztivál2 kisvárda12 kmtg1 kolibri1 kolozsvár35 koma38 komárom5 komédium2 koronavírus136 kortárs drámafesztivál15 kórusok éjszakája77 kovátsműhely1 kőfeszt1 kőszeg466 köszönet estéje-estélye1 kritika514 kritikusdíj-átadó19 kuk3 kultkikötő26 kultúrfürdő26 kurátorok9 lakott sziget19 láthatatlan állomás4 latinovits diákszínpad1 leenane szépe 201731 leenane szépe 20261 leonardo1 lev&te3 limerick-bajnokság7 líra és epika38 lírástudók2 london1 love and money73 love and money vizsga9 macskadémon35 madách színház4 madam rekamié1 madame bizsu94 madame poe7 magdafeszt6 mágnás miska13 magvető4 magyar rádió28 magyar színház149 magyar színházi társaság10 magyar zene háza160 manhattan short5 manna110 manőver43 maradunk3 margó irodalmi fesztivál7 más olvasnivaló3 másik produkció24 mellékhatás3 menház színpad27 merlin6 mesterjátszma24 mesterkurzus11 mézesvölgyi nyár4 mikor2 mikro fesztivál19 milestone1 mindenütt jó34 mindenütt nő1 mintaapák1 miskolc2 miszépmiszépmiszép54 mojo51 momentán295 momkult2 monodráma fesztivál9 monodrámák6 móra kiadó1 most fesztivál28 motto3 mozaik országos színházi találkozó3 mozart-kommandó2 mozgófénykép45 mozsár műhely6 mu6 múzeumok éjszakája1 művészetek palotája17 művészetek völgye63 nagykanizsa1 naptár1 nefelé2 négyhangú opera53 nekem a zene3 nemzeti filharmonikusok7 nemzeti színház14 nézőművészeti kft46 nézőpont színház9 nofilter4 nyílt nap4 nyinyernya30 nyíregyháza407 nyolc nő26 óbudai társaskör29 ómama2 online fordítónapok1 operabeavató546 operaház84 operajátszóház21 operamacera7 operavita13 operettszínház41 orlai921 othello gyulaházán42 ők2 ördögkatlan389 örkény1 örkény vurstli5 örömimpró4 pájinkás jános1 pannonhalma2 pannónia stúdió1 papp jános1 párkák45 patália2 páternoszter1 pécs50 pécsi egyetem2 pesthidegkúti művészeti fesztivál1 pesti barokk88 pesti magyar színiakadémia19 petőfi irodalmi múzeum4 petri versmaraton6 pim dia hangoskönyvek3 pinceszínház43 placcc30 pokol10 portré1 postart1 poszt64 poznan1 pozsonyi piknik6 pure voice akadémia7 ráday utcai színházi találkozó5 rádió1 rádiójátékosok3 radnóti46 ram colosseum4 régebbi havi műsorok1 regnum filmszemle5 remény10 rendezők viadala57 rév fülöp34 rögvest81 rs91 rumini8 russian indie film fesztival1 sakknovella3 semmi baj gyerekek1 sherlock holmes és a moriarty-rejtély1 shots festival1 sinaia1 skvot3 sly59 snowman6 soharóza84 sok-szín-feszt4 sokszemközt1 somló cirqsz7 song-óra1 sopron1 sorozat a vidéki operajátszásról4 spaletta1 stockholm7 stúdió k12 summa summárum1 susotázs132 szabadesés39 szabadka2 szabadtéri színházak találkozója32 szeged339 székely-könyv4 székesfehérvár7 szemes fesztivál2 szénakutyák122 szent imre1 szentendrei teátrum17 szép heléna21 szerzői munkák10 szfe21 szigetszentmiklós1 színház a város16 színház tv73 színházak éjszakája35 színházi törvény1 színházrendezői testület1 színlapok103 szívem szeret4 szkéné30 szóbanforgó4 szombathely82 szöveg4 szputnyik hajózási társaság25 talált posztok15 tárgymutató1 társasjáték2 tartalom2 tatabánya127 telefondoktor206 temesvár46 tengeren 2008107 tengeren 201974 térkép1 terminál workhouse4 teszt16 thália186 thália nyárikert33 the irish coffee56 the pocketstones16 thealter19 tilos rádió3 tivoli3 tóbiás és az angyal30 törőcsik-emlékest12 trapézon tüllben34 trefort színjátszó fesztivál1 újpalotai nyári játékok1 ütközet2 üvegcipő1 váci dunakanyar színház10 vágánybenéző11 valamikor3 van egy határ29 varázsfuvola16 városmajor39 vaskakas5 védőháló8 veled kerek1 vera214 vidéki színházak fesztiválja13 vidor fesztivál83 vigadó2 visszaszámláló1 vízkereszti gritti49 volt egyszer egy ndk3 vonalhúzás34 zalaegerszegi kvártélyház20 zeneakadémia1 zichy major1 zsámbék4 zsolnay negyed5