A Kőszegi Várszínház idén nyáron is rendkívül színes programkínálattal várja vissza közönségét, bízva abban, hogy újranyithatnak a járványhelyzet miatt bevezetett hosszú bezárás után. Gyermekelőadásokkal, két ősbemutatóval, vendégprodukciókkal, komolyzenei koncertekkel készülnek, így mindenki megtalálja a kedvére való kulturális csemegét. A Kőszegi Várszínház igazgatóját, Pócza Zoltánt a nyári szezon különlegességeiről kérdeztük.
Amíg zárva tart a színház, addig sem tétlenkednek, sokat segítenek a rászorulókon.
P. Z.: Önkénteskedünk, próbáljuk magunkat hasznossá tenni ebben az időszakban is, amikor nem tudunk előadásokat tartani, tehát a kollégák a maszkvarrástól egészen az ügyeletig sok mindent elvállalnak. Most azokat az idősebb honfitársainkat visszük oltásra, akik nem tudják megoldani, vagy nincsenek olyan fizikai állapotban, hogy be tudjanak menni az oltópontokra.
A 2020-as évet a pandémia határozta meg, milyen tapasztalatokkal vágnak neki az idei nyárnak?
P. Z.: Tavaly az volt a tapasztalatunk, hogy a vendégek igénylik a programokat, ezért megpróbáltuk teljesen kihasználni a rendelkezésünkre álló időt, meg is hosszabbítottuk az évadot, eltérően az eddigiektől egész augusztusban játszottunk. Figyeltünk arra, hogy minél több kulturális eseményt hirdessünk, hiszen Főtéri Zenés Esték címen ingyenes programsorozatot is adtunk, gondolván azokra, akik nem tudják megengedni, hogy színházjegyet vásároljanak maguknak. Együttműködtünk a Filharmónia Magyarországgal a Térzene Programban, amely révén novemberig folyamatosan voltak koncertek a Jurisics-várban. A Magyarország, szeretlek! program keretében összesen öt előadást tartottunk, illetve a Déryné Programmal is együttműködtünk, de sajnos a lekötött előadásokat át kellett szerveznünk, mivel azok az időpontok már a zárás időszakába estek. Sokat nem változtattunk a tavalyi elképzelésen. Rengeteg pályázati lehetőség van a kulturális területen, nem panaszkodhatunk arra, hogy nem kapunk támogatást, vagy elvontak volna pénzt. Ennek nagyon örülünk, és ezt nagyon sok szép programmal szeretnénk meghálálni.
Hogyan indul a Kőszegi Várszínház nyári évada?
P. Z.: Be kellene pótolnunk a tavaly tavasszal elmaradt gyermekelőadásainkat, hiszen felépítettünk egy egész éves programsorozatot, ahol nagyon fontos a színházi nevelés. Gyermekszínházi bérletünk révén 400 környékbeli gyerek jár folyamatosan színházba másfél havonta, hiszen ki kell nevelnünk azt a közönséget, amelyik a további évtizedekben is látogatni fogja a Kőszegi Várszínház vagy akár más színházak előadásait is. Úgy készülünk, hogy májustól bármilyen korlátozással is, de lehet előadásokat tartani, akár távolságtartás, akár létszámkorlátozás mellett. Ha kell, többször játsszunk el egy darabot kevesebb nézőnek, de szeretnénk, ha végre beindulna az élet, és a nézők is visszatérnének. Emellett érezzük azt a felelősséget, hogy az emberek ki vannak éhezve az igényes szórakozásra, ezért továbbra is színvonalas előadások létrehozása a célunk, az értékközvetítésről nem szeretnénk lemondani.
Milyen előadásokkal várják az érdeklődőket?
P. Z.: Tavalyi ősbemutatónkat, Az Öreghíd alatt című darabot, amelyet Göttinger Pál írt, csupán egyszer tudtuk bemutatni színészegyeztetés miatt. Reméljük, hogy idén több ezren láthatják majd. Emellett most is zajlik a munka, újabb ősbemutatóval készülünk, amelyet szintén Göttinger Pál ír Manőver címmel. Nagyon büszkék vagyunk arra, hogy ősbemutatókat tudunk megvalósítani, hogy olyan művek születnek, amelyek frissek, mai mondanivalóval bírnak, nem politizálnak, hanem a társadalmi visszásságokra és a hétköznapi élet fonákságára hívják fel a figyelmet szórakoztató, de mégis elgondolkodtató módon. Szinesztézia címmel már elindult Gergye Krisztián kísérletező sorozata, amelynek Kőszeg az egyik fontos állomása. Gergye Krisztián az elmúlt években olyan táncelőadásokat hozott létre, amelyek a képzőművészet képi világát felhasználva érintették meg a nézőket. Új bemutatója attól különleges, hogy egy-egy híres festmény gondolatvilágát próbálja a tánc formanyelvén megjeleníteni. A fabatkák kertje címmel a Mesebolt Bábszínházzal közös gyermekszínházi bemutatót hozunk létre. Emellett készülünk egy egyedülálló kamaraszínházi előadással Weöres Sándor emlékére, aki Vas megyei író-költő, a mi szerzőnk, ha szabad így mondani. Természetesen mindezek mellett még sok vendégprodukciót is várunk.
Mivel örvendeztetik meg a komolyzene szerelmeseit?
P. Z.: Önkormányzatunk idén pályázott a Térzene Programba, tehát saját megvalósításban olyan ingyenes komolyzenei koncertsorozatot indítunk el, ami a város különböző pontjain séta közben szeretné megállítani az embereket, és meggyőzni őket arról, hogy a komolyzene hatalmas élmény, ne idegenkedjenek tőle. A tavalyi évben nagy sikere volt, hiszen olyan előadókat sikerült a Filharmónia Magyarország révén Kőszegre hozni, akiket máskor nem biztos, hogy meg tudtunk volna hívni. A Cziffra György-emlékév alkalmából, aki egyébként Kőszeg díszpolgára, Cziffra-koncertet tartunk Binder Károllyal a nagy művész emlékére. Folytatjuk az ingyenes Főtéri Zenés Esték sorozatot is, ahol a könnyedebb produkciókra, zenei előadásokra koncentrálunk. A Kőszegi Várszínház tagja a Magyar Művészeti Fesztiválok Szövetségének (MMFSZ), amely egy grand openingre készül. A Filharmóniával együttműködve szeretnénk egy olyan nyitást, ahol az MMFSZ tagjai ugyanabban az időpontban ingyenes hangversenyt adnak azon a napon, amikor újra lehet szabadtéri koncerteket tartani. Ezen a grand openingen a Magyar Művészeti Fesztiválok Szövetsége minden tagjánál a tervek szerint felcsendül Erkel Ferenc Ünnepi nyitánya. Ezzel szeretnénk felhívni a figyelmet arra, hogy a szabadterek vannak, léteznek, és jöjjenek a vendégek, mert katartikus élményt szeretnénk nyújtani, ami kilendíti őket a hétköznapok monotóniájából. Úgy gondoljuk, a kultúra lehet a megoldás, a reménysugár, amely a járványhelyzet által megviselt lakosság számára a kiutat jelentheti ebből a nehéz helyzetből.
forrás: https://www.pm.hu |