Az elmúlt két évadban többet ültünk otthon a képernyők előtt, mint valódi színházakban, ha új bemutatókat vagy régebbi sikerdarabokat akartunk látni. Bár most ősszel újranyitottak a színházak, az eSzínház úgy döntött, hogy egy stream fesztivállal nyitja meg a 2020/2021-es évadot, mi pedig elhoztuk a 10 legjobban várt előadást, amiket szeptember 17-26 között nézhetünk meg bármikor, bárhonnan.
1. Boross Martin: Kiváló dolgozók - igaz történetek a gondoskodásról (Örkény Színház)
Az előadást ITT nézheted meg az eSzínház Fesztiválon.
A Stereo Akt művészeti vezetője Boross Martin nem először dolgozott színházban a színészek mellett civilekkel is (például legutóbbi rendezésében az Ex Katedrában), viszont az Örkény Színházban ezzel a részvételi színházi előadással mutatkozott be rendezőként. A járvány alatt talán a megszokottnál többször gondoltunk bele némi empátiával a szociális szférában dolgozók helyzetébe, de lássuk be, legtöbbször elfeledkezünk róluk, mindennapi alázatos munkájukat természetesnek vesszük. Boross Martin és az Örkény társulata éppen ezeknek a szakmáknak a képviselőit helyezi reflektorfénybe, hiszen a “kiváló dolgozók” között akad bába, intenzív osztályon dolgozó ápoló, hospice nővér, szociális munkás, pszichológus, valamint olyanok, akik speciális igényű gyerekekkel, vagy épp demens, hajléktalan, vagy alkohol problémákkal küzdő személyekkel foglalkoznak. Izgalmas találkozás kőszínház és a független szféra között, amit mindenképp látnunk kell.
Az előadás trailerét ITT nézheted meg.
Játsszák: Borsi-Balogh Máté, Józsa Bettina, Kerekes Éva, Kókai Tünde, Máthé Zsolt, Novkov Máté, Patkós Márton, Takács Nóra Diána, Znamenák István,
2. Paczolay Béla: A rendes lányok csendben sírnak (Vígszínház)
Az előadást ITT nézheted meg az eSzínház Fesztiválon.
Durica Katarina harmadik regényében arra vállalkozott, hogy egy maffiatörténetet nem túl megszokott módon női szempontból ragad meg, amihez az írónő saját tapasztalatait és emlékeit, valamint valós áldozatok beszámolóit vette alapul. A regény a 90-es években játszódik, ahol három nő életútját ismerhetjük meg, akik ugyanannak a panelháznak a lakói. A szereplők életén keresztül kirajzolódik Európa egyik legsötétebb maffiauralmának időszaka, a magyar határtól nem messze található Dunaszerdahelyen. Az előadás rendezőjével és a csapat legfiatalabb színésznőjével készített páros interjúnkat ITT olvashatják el, a Durica Katarinával készült interjút pedig ITT. A rendes lányok csendben sírnak 2018-ban jelent meg most márciusban pedig az Egyasszony rendezője, Paczolay Béla állította színpadra a Vígszínház legkisebb, legintimebb terében, a Házi Színpadon, amihez Kovács Krisztina közreműködött dramaturgként.
Az előadás trailerét ITT nézheted meg.
Játsszák: Kiss Mari, Balázsovits Edit, Márkus Luca
3. Göttinger Pál: Vera (Kőszegi Várszínház)
Az előadást ITT nézheted meg az eSzínház Fesztiválon.
Grecsó Krisztián 2019-es regénye egy nyolcvanas évekbeli családról, de még inkább a család titkairól szól egy negyedik osztályos kislány szorongásain, ráeszmélésein és felismerésein keresztül. A regény szövegét a Verát játszó színésznő, Grisnik Petra szerkesztette és dolgozta át, akit a regény által felkínált több lehetséges szál közül leginkább az örökbefogadás körüli nyomozás és az első szerelem megtapasztalása érdekelt. Az érzékeny családi témákhoz bensőséges alkotófolyamat is párosult, ugyanis a kislányt, kiskamaszt és felnőtt nőt egyben megtestesítő Grisnik Petrát férje, Göttinger Pál rendezte az előadásban.
Az előadás trailerét ITT nézheted meg.
4. Fodor Orsolya: Orlando (ESZME és FREESZFE Egyesület kooprodukciója)
Az előadást ITT nézheted meg az eSzínház Fesztiválon.
A Freeszfe Egyesületben utolsó évét megkezdő, bábrendező szakos Fodor Orsolyára és munkáira már most biztos, nagyon érdemes lesz odafigyelnünk. Az Orlando igazi fontos bemutatkozás, nem csak a rendezőnek, de a benne játszó fiatal színészeknek, a szöveget adaptáló dramaturgoknak és a látványért felelős tervezőknek is. Az Ódry Színpad hiányában a Kincsem Palota csodálatos, romos talált terében vizsgaelőadásként mutatták be Orlando felnövéstörténetét, a premier előtt viszont kísérleti jelleggel egy snittben felvették a teljes előadást, amit a fesztivál keretein belül nézhetünk meg. Nagyon nagy hiba lenne kihagyni.
Az előadás trailerét ITT nézheted meg.
Játsszák: Bartos Ági, Barna Lilla, Dénes Emőke, Gyabronka József, Király Dániel, Major Erik, Nagyabonyi Emese, Szacsvai István, Tóth Zsófia
5. Kuthy Ágnes: Emma csöndje (Kolibri Színház)
Az előadást ITT nézheted meg az eSzínház Fesztiválon.
Az eredetileg 2020 tavaszára, majd őszére kitűzött bemutatót a járvány miatt végül idén, év elején online mutatta be a Kolibri Színház. Az Emma csöndjéről mi is beszámoltunk akkor: Emma hétéves, most kezdi az iskolát és nem igazán megy neki a beilleszkedés. Az emberekkel nehezen ért szót, a tengeri állatokkal viszont annál jobban. Emma fejében a világ egy hatalmas akvárium, ő pedig egy pici tengeri uborka benne, aki nem zavar sok vizet. Emma lesz az egyetlen, aki képes megérteni a bajba jutott kardszárnyú delfint, és ahhoz, hogy segíteni tudjon rajta, az ő feladata lesz kommunikálni az emberekkel, ezzel legyőzve saját félelmeit. Az előadás kisiskolásoknak mesél klímaváltozásról, környezetvédelemről és az egyéni felelősségvállalás fontosságáról, egy nem mindennapi kislány történetén keresztül. Az elképesztő látványvilágú bábelőadás szerzője a 2017-ben az Év gyerekkönyvírója-díjával kitüntetett Gimesi Dóra, akinek gyermekeknek és fiataloknak szóló könyveivel már foglalkoztunk korábban is, sőt, idén februárban az évtized legizgalmasabb gyerekkönyvei közé válogattuk be az Időfutárt és a Csomótündért is.
Az előadás trailerét ITT nézheted meg.
Játsszák: Alexics Rita, Megyes Melinda, Bodnár Zoltán, Tisza Bea, Mult István, Rácz Kriszta, Bósz Tamás, Szívós Károly, Rácz Kriszta, Rácz Kármen, Nizsai Dániel, Erdei Juli, Dömötör Anna, Fehér Dani
6. Guelmino Sándor: Szutyok (Jászai Mari Színház)
Az előadást ITT nézheted meg az eSzínház Fesztiválon.
Pintér Béla darabját az ősbemutatóhoz képest majdnem tíz évvel később rendezte meg a Jászai Mari Színházban Guelmino Sándor, a cselekmény alapszövete pedig (sajnos) még mindig nagyon aktuális. Az előadás tematizálja a magyar szélsőjobboldal erősödését, a rasszizmus problémáját és a szociális rendszerek működésének gyermekbetegségeit, miközben egy négyfős család intézményi rendszerekkel, saját közösségük lakóival és egymással folytatott harcait és vívódásait követhetjük végig, ami a család teljes széthullásához vezet. A Szkénében bemutatott és mai napig műsoron tartott kultelőadás után merész vállalkozás megrendezni a Szutyok című Pintér-darabot, a tatabányai társulat kezei között viszont jó helyre talált az alapanyag.
Az előadás trailerét ITT nézheted meg.
Játsszák: Bakonyi Csilla, Crespo Rodrigo, Szakács Hajnalka, Danis Lídia, Baksa Imre, Széles Tamás, Honti György, Egri Márta, Kardos Róbert
7. Czukor Balázs: Vonat elé leguggolni részben József Attila (Jászai Mari Színház)
Az előadást ITT nézheted meg az eSzínház Fesztiválon.
Bár a címből is sejthető, hogy a darab történetét József Attila élete inspirálta, Czukor Balázs és alkotótársai nem kifejezetten a költőről készítettek színházi előadást, hanem csak simán Attiláról, egy a mában élő, fiatal, szenzitív srácról, akit most engedtek ki a pszichiátriáról egy öngyilkossági kísérlet után. Az előadás arra keresi a válaszokat, hogy hogyan jut el valaki eddig a tettig, mik azok a belső terhek és külső hatások, amik ide vezethetnek. Figeczky Bence odaadó játéka, az előadás erős, helyenként pszichedelikus vizualitása és a rap- vagy slamszövegekként felbukkanó József Attila versek miatt igazán izgalmas előadás született Tatabányán.
Az előadás trailerét ITT nézheted meg.
Játsszák: Figeczky Bence, Danis Lídia, Kolnai Kovács Gergely, Lass Bea, Nagy Katica, Tóth Rita, Végh Péter
8. Barcsai Bálint: Kutyaportéka (Trafó)
Az előadást ITT nézheted meg az eSzínház Fesztiválon.
A 2019-ben bemutatott Kutyaportéka fikciós és dokumentarista jegyeket ötvözve kérdez rá, helyez fókuszba és mutat meg velünk élő társadalmi jelenségeket, felhívva figyelmünket a vidéki élet nehézségeire, a szegénységből fakadó problémákra, valamint a romák és nem romák együttélésének mindennapi feszültségeire. Az előadás elkészüléséhez az alkotók Bazsalya Balázs szociológus bevonásával egy kelet-magyarországi kisvárosba utaztak anyagot gyűjteni. Az ottani közmunkásokkal, lelkésszel, polgármesterrel folytatott beszélgetésekből Gábor Sára, író-dramaturg készített szövegkönyvet, az előadás rendezője pedig Barcsai Bálint.
Az előadás trailerét ITT nézheted meg.
Játsszák: Békési-Szombati Anett, Hartai Petra, Horváth Dániel Dudu, Martinkovics Máté, Messaoudi Emina, Szabó Zola
9. Tárnoki Márk: Szavalóverseny (Katona József Színház)
Az előadást ITT nézheted meg az eSzínház Fesztiválon.
Idén tavasszal a Katona József Színház saját stream sorozattal jelentkezett, aminek keretében egy új műfajjal próbálkoztak. Egy kicsit film, egy kicsit színház, egy kicsit egyik sem, az etűdök alapanyagait pedig egytől-egyig kortárs magyar szerzők szolgáltatták. Az előadás rendezője, Tárnoki Márk így nyilatkozott nekünk Háy János szövegéről:
“Háy János Szavalóverseny című darabja virtuóz, szellemes szöveg. Kellően abszurd, groteszk, és gondolatébresztő. Jó színházi alapanyagnak gondolom tehát. Bepillantást enged egy ember fejébe, beférkőzhetünk az illető gondolatai közé, sőt, szinte láthatjuk megszületni a soron következő gondolatot. Ahogy az ember képzelete csapong, cikázik, úgy kanyarog, ömlik ez a szertelen szövegfolyam, melynek központjában az irodalom, a versek és maga az alkotás áll. Rámutat a magyar költészetben lévő konvenciókra, sablonokra, sztereotípiákra, miközben magát sem kíméli. Leleplező, önironikus írás, paródia ez. És mint minden jó paródia, a tárgyát nemcsak pellengérre állítja, kigúnyolja, hanem újra is teremti.”
Az előadás trailerét ITT nézheted meg.
Játsszák: Kocsis Gergely, Dankó István, Vizi Dávid, Bán János, Bányai Kelemen Barna, Szacsvay László, Elek Ferenc, Rujder Vivien, Takátsy Péter, Vajdai Vilmos, Bezerédi Zoltán, Ujlaki Dénes, Fekete Ernő, Szirtes Ági
10. Sardar Tagirovsky: 3 nővér (Soltis Lajos Színház)
Az előadást ITT nézheted meg az eSzínház Fesztiválon.
A magyarországi és erdélyi színházművészet egyik legizgalmasabb alakja kétségtelenül Sardar Tagirovsky, aki ezúttal a celldömölki Soltis Lajos Színház és a Szentendrei Teátrum közös produkciójában rendezte meg a 3 nővért. Az előadás egy fiktív dokumentációt kíván bemutatni, központban az álmok és az emlékek játékos, kaleidoszkópszerű természetével. Bár a kötelező szamovárt is megkapjuk a Csehov klasszikusban, a mozaikszerű történetmesélés, a jazzes hangjegyek és a sokszor filmes dramaturgia egy teljesen új irányt hoz az eddig megszokott Csehov-darabokhoz képest.
Az előadás trailerét ITT nézheted meg.
Játsszák: Soltis Lajos, Barna Lilla, Ténai Petra, Boznánszky Anna, Hajba Beatrix, Bruckner Roland, Vasvári Csaba, Ivák Bence, Piller Ádám László, Boda Tibor, Nagy Gábor, Károly Bálint, Szacsvai István, Tóth Ákos, Nagyabonyi Emese, Tegyi Kornél
forrás: https://konyvesmagazin.hu