Ezeken az oldalakon nincsenek saját írások.
A cikkek automatikusan (szerkesztés és kommentár nélkül) gyűlnek.
A forrásokat a bejegyzések végén lehet megtalálni.

„Nehezen beskatulyázható a hangom”

MÁTHÉ BEÁTA A BOHÉMÉLET MIMIJE UTÁN DIDO SZEREPÉT ÉNEKLI

A Göttinger Pál rendezte új Bohémélet-produkcióban vasárnap és kedden láthatja a közönség Mimi szerepében Máthé Beátát a Szegedi Nemzeti Színházban. Az SZTE-n diplomázott fiatal énekesnő szerepkört vált ezzel, hiszen néhány éve még mezzoszopránként a Parasztbecsület Santuzzájával debütált.

– A Bohémélet a fiatalok operája, azok a produkciók a leghatásosabbak, amikor valóban ifjú énekesekkel állítják színpadra. Egyenesen vezetett a pályája Mimi szerepéig?

– Sohasem gondoltam volna, hogy egyszer majd eléneklem Mimit. Az egyetemen a tanáraimtól nem ilyen típusú szerepeket kaptam, és néhány évvel ezelőtt a Szegedi Nemzeti Színházban is a Parasztbecsület Santuzzájaként debütáltam. Valószínűleg azért alakulhatott így, mert kicsit nehezen beskatulyázható az énekhangom. A beszédhangom mélyebb, ugyanakkor az éneklésben a magasságok természetesen jönnek, nem okoznak gondot. Hálás vagyok, hogy megkaptam most a Bohémélet Mimijét. Amikor ismerkedni kezdtem a szereppel, először azt gondoltam, hogy semmi közöm ehhez a karakterhez. Aztán hallgattam lemezeket, megnéztem videófelvételeket, mert kíváncsi voltam rá, hogy kik, hogyan adták elő. Anna Netrebko és Rolando Villazón filmváltozata tetszett a legjobban, azt jó támpontnak találtam. Zeneigazgatónkkal, Dinyés Dániel karmesterrel és Göttinger Pál rendezővel sokat beszélgettünk a darabról, így lassan kezdtem megtalálni azokat a pontokat, amik mégiscsak összekapcsolhatnak a figurával. Mimi azért is megy le a padlásszobájából Rodolfóhoz, mert egyedül érzi magát. A „kialudt a gyertyám” és az „elvesztettem a kulcsot” csak ürügy, egyszerűen nem akar egyedül lenni, szeretetre vágyik, mint mindenki. Ahogyan összetereli őket az élet, úgy Mimi betegségével később szét is választja.

– Fontos az élettapasztalat ehhez a szerephez is?

– Aki elmúlt már tinédzser, biztosan átesett élete első szerelmi csalódásán, így tudja, milyen az, amikor a szívünket-lelkünket odaadjuk valakinek, de nem azt kapjuk vissza, amire vágyunk. Amikor két ember végül mégsem találkozik. Mimi a harmadik felvonásban elfogadja, hogy Rodolfo fél attól, hogy ő meg fog halni; elfogadja, hogy nincs készen a fiú arra, hogy felvállalja a ’jóban-rosszban’ kapcsolati helyzetből a ’rosszban’ részt. Viszont érzi, felnőttnek kell lennie, és neki kell kimondania: akkor most legyen vége. Mint ahogyan az operairodalom bármelyik karakteréhez, Mimihez is szükséges az élettapasztalat. A színiiskolában annak idején azt tanították nekünk, minden szerephez lehet találni a saját életünkből egy-egy olyan kapaszkodót, amiből már elkezdhetjük felépíteni a karaktert. A rendezőnk, Göttinger Pál sokat segített ebben.

– Színiiskoláról beszélt, azaz eredetileg nem is operaénekesnek készült?

– Nem, budapesti lányként prózai színész szerettem volna lenni. Édesanyám támogatott ebben, de azt kérte, tanuljak valami civil szakmát is, mert több lábon kell állni. Az informatika is érdekelt, így abból is szereztem végzettséget, és szeretek masszírozni is, így hivatásos gyógymasszőr lettem. Két évig a Budai Irgalmasrendi Kórházban dolgoztam, ami jó iskola volt az életre. Rehabilitációval foglalkoztam, nemcsak masszíroztam a betegeket, hanem súlyfürdőt, tangentoros kezelést és szénsavas fürdőt is végeztem. Hálás vagyok az életnek, hogy ilyen tapasztalatot is szerezhettem, empátiát tanulhattam.

– A színművészetire is jelentkezett?

– Ma már azt mondom, szerencsére nem vettek fel. Hálás vagyok a sorsnak azért, hogy nem abba az irányba indultam el. Már a budapesti Főnix Művészeti Műhely Színiiskolában kiderült, hogy jó hangom van, ezért musicaleket, operetteket énekeltem. A súlyfürdős kezelés közben énekléssel szórakoztattam a betegeket. Az egyik hölgy beajánlott a barátnőjéhez, a Zeneakadémián is tanító neves koloratúrszopránhoz, Nádor Magdához, aki miután meghallgatott, azzal biztatott, hogy ezzel a hangi adottsággal érdemes valamit kezdeni. Átirányított egyik korábbi tanítványához, Kármán Emeséhez, aki fél év elteltével azt mondta, döntsem el, hogy hobbiból szeretnék énekelni vagy komolyan. Az utóbbit választottam, mire azt felelte, akkor van egy évem, hogy felkészüljek az egyetemi felvételire. Szinte a nulláról kellett mindent megtanulnom a szolfézs-zeneelmélettől a kötelező zongoráig. Sólyom-Nagy Sándor és Kertesi Ingrid is biztatott a felvételin a Zeneakadémián, de az írásbelim sajnos nem sikerült elég jól. Szegeden viszont azt mondták, megelőlegezik a bizalmat, be tudom pótolni a lemaradásomat. Nagyon hálás vagyok nekik ezért mind a mai napig.

– Kinél tanult Szegeden?

– Első évben Temesi Máriánál, majd Andrejcsik Istvánnál, mindkettőjüktől sokat tanultam.

– Részt vett Vizin Viktória, Rost Andrea, Szinetár Miklós, Sass Sylvia és Marton Éva mesterkurzusán is. Kitől tartott a legjobban?

– Kicsit aggódtam amiatt, hogy Marton Évának kell énekelnem, ezért mindent vagy semmit alapon Turandot nagyáriáját vittem a mesterkurzusára. Nagy élmény volt, hogy miután meghallgatott, azt mondta. „Ezért kellett lejönnöm Szegedre!” Az idei Marton Éva Énekversenyen is részt vettem, az erős nemzetközi mezőnyben a középdöntőig jutottam, aminek nagyon örültem. Pedig igazából csak az volt a célom, hogy kipróbáljam, megmutassam az új, szoprán repertoáromat, amit a szegedi színház új zenei vezetésével közösen megbeszéltünk. Így Liu és Micaela áriáját énekeltem többek között. Fiatal vagyok, tudom, hogy sokat kell még tanulnom, és ezek mind olyan szerepek, amelyekkel lehet is. Hamarosan Zerlina leszek a Don Giovanni-produkcióban, ami szintén remek tanulási lehetőség. A következő években érnie kell még a hangomnak és a szellememnek is ahhoz, hogy majd egyszer Turandot szerepét is elénekelhessem. Szeretném türelmesen és okosan felépíteni a pályámat. Követendő példa ebben számomra Anna Netrebko.

– Mit csinál, amikor nem énekel?

– Érdekel a videókészítés, például az Eprésző kislány című produkció riport-videóanyagait én készítettem Szilágyi Annamária irányításával. A saját YouTube-csatornámhoz is magam veszem fel és vágom meg az anyagokat. A mi szakmánkban, a mai világban elengedhetetlen a közösségi média napi szintű használata. Gyerekkoromban versenyszerűen röplabdáztam, mostanában pedig edzőterembe szeretek járni, és mellette jógával nyújtok. Ezek fontosak az állóképesség, az erőnlét fejlesztéséhez, ami minden színpadi előadónak jól jön. A fizikai állapot az éneklésre éppúgy kihat, mint az élet minden területére. Szeretek főzni is, ha marad rá időm.

– Milyen feladatok várják még ebben az évadban?

– Tavaly próbáltuk Purcell Dido és Aeneas című operáját, de a pandémia miatt már nem tudtuk megtartani a bemutatót, novemberben ezt is pótoljuk. A Magyar Állami Operaház István, a király-produkciójában is részt veszek Réka szerepében. Ebből is lesznek előadások novemberben. Nagyon várom a Maria Stuarda című Donizetti-opera koncertszerű előadását, amelyben nagyszerű kollégák partnereként Anna szerepét éneklem. Márciusban mutatjuk be a Don Giovannit, amiben Zerlina leszek. Május végén pedig Juronics Tamás rendezésében tartjuk majd a Marica grófnő premierjét. Örülök, hogy elénekelhetem Kálmán Imre népszerű operettjének a címszerepét.

– Dido szerepére felkészült már tavaly, mi volt a legnagyobb kihívás benne?

– Kevés barokkot énekeltem eddig. A Dido és Aeneas azért is különleges a számomra, mert rengeteg érzelem van benne megjelenítve, szinte romantikus operaként lehet rá tekinteni. A produkciót rendező Göttinger Pállal sokat beszélgettünk arról, hogy ezt a komoly szerelmi drámát természetes egyszerűséggel kell előadni, attól válik igazán élővé és átérezhetővé. Dido szerepében Tatiana Troyanos énekesi teljesítménye és színészi alakítása a favoritom.

H. Zs.






MI TÖRTÉNIK.


EZEK MENNEK.

Az időpontokat lásd itt.


TÁRGYMUTATÓ.

13-as stúdió 3k színházi fesztivál 40 év 600 kilométer 100 guinness 6szín 7 és fél halál a csemegepultos naplója a gyáva a gyermek és a varázslat a haramiák a hülyéje a kalóz a kávé nekem is jár a kék hajú lány a kéz a kis kéményseprő a köpeny a közös többszörös a ló aki elvesztette a szemüvegét a ludovika ablakai a mester a mi osztályunk a néző közbeszól a nulladik perc a rádió ablakai a rendező közbeszól alapítvány a magyar színházakért alba regia szimfonikus zenekar aldi női futógála alkalomadtán állj bele aNNa anyám éhesnek tűnik anyóka emlékiratai apertúra aradi kamaraszínház aranytíz archívum arden art-színtér átrium az elvarázsolt disznó az ember tragédiája az öreghíd alatt az úrhatnám szolgáló b32 baal babel sound bácskai juli pszichoszínháza baja balatonboglár balatonfüred balfácánt vacsorára bálna bánk bán bárka bátorságpróba bencs villa beszélő levelek bisb bivaly-szuflé bob herceg bogáncsvirág bohémélet borral oltó fesztivál börtönrádió bsi budaörs budapasta budapest improv show budapest music center budapesti kamaraszínház budapesti tavaszi fesztivál budapesti vonósok budoár kiállítás busz-színház CAFe Budapest caminus castel felice castel felice vizsga centrál club70 coming soon cosí fan tutte cupido és a halál cv családi játszmák családi játszmák 2023 családi ünnep cseh tamás cselényi nóra csíkszerda csoportterápia csukás-díj dankó rádió dante danubia zenekar deák17 debrecen debreceni tavaszi fesztivál delila delta produkció deszka fesztivál dido és aeneas díjak elismerések don juan dráma kortárs színházi találkozó drámaíró verseny due duett dunapart dunaújváros egri tavaszi fesztivál egy csók és más semmi egy kiállítás rémei éhség éjjel-nappal momentán élnek mint a disznók előadásszámok elte tók vizuális nevelési tanszék elveszett idők email ének a három hollóhoz english énis teis erkel színház ernani érzékenyítő fesztivál eszínház eszínház fesztivál esztergom eucharisztikus kongresszus europa cantat ezek mennek falaink falstaff fekete-fehér fellegek fém színház fesz segélyalap fiatal írók fidelio színházi est finito firkin fischer iván lakásszínháza fishing on orfű fogság francia sanzonest friss hús furnitur füge független előadóművészeti szövetség gianni schicchi gólem gödöllő göncz árpád alapítvány grecsó grisnik petra gusztinak megjött az esze gyerekstúdió gyilkosok gyógyír északi szélre győr győri tavaszi fesztivál gyulai várszínház ha lenne valakim hajmeresztő halál hotel halastó hangoló hárman a padon harminchárom változat haydn-koponyára háromszögek határvonalak színházi fesztivál hatok csoport hatszín teátrum haydn fesztivál hazug hét domb fesztivál hét és fél halál hetedik alabárdos hetedik mennyország hírek hírszerzők hogy szeret a másik hol hoppart hrabal-vurstli humorfesztivál hyppolit így tanultam meg vezetni imprójam imprómaraton in medias brass in memoriam cseh tamás interjú irodalom éjszakája jak jászberény jegyek jó kérdés junior príma jurányi k11 művészeti és kulturális központ k2 színház kalandra fül fesztivál kalucsni kaposvár katona keltská noc képek keszthely kibelátó kicsi szívem kávéba pottyant kis suttogás kisfaludy színházi fesztivál kisvárda kmtg kolibri kolozsvár koma komárom komédium koronavírus kortárs drámafesztivál kórusok éjszakája kovátsműhely kőfeszt kőszeg köszönet estéje-estélye kritika kritikusdíj-átadó kuk kultkikötő kultúrfürdő kurátorok lakott sziget láthatatlan állomás latinovits diákszínpad leenane szépe 2017 leonardo lev&te limerick-bajnokság líra és epika lírástudók london love and money love and money vizsga macskadémon madách színház madam rekamié madame bizsu madame poe magdafeszt mágnás miska magvető magyar rádió magyar színház magyar színházi társaság magyar zene háza manhattan short manna manőver maradunk margó irodalmi fesztivál más olvasnivaló másik produkció mellékhatás menház színpad merlin mesterjátszma mesterkurzus mikor mikro fesztivál milestone mindenütt jó mindenütt nő mintaapák miskolc miszépmiszépmiszép mojo momentán monodráma fesztivál monodrámák móra kiadó most fesztivál motto mozaik országos színházi találkozó mozart-kommandó mozgófénykép mozsár műhely mu múzeumok éjszakája művészetek palotája művészetek völgye nagykanizsa naptár nefelé négyhangú opera nekem a zene nemzeti filharmonikusok nemzeti színház nézőművészeti kft nézőpont színház nofilter nyílt nap nyinyernya nyíregyháza nyolc nő óbudai társaskör ómama online fordítónapok operabeavató operaház operajátszóház operamacera operavita operettszínház orlai othello gyulaházán ők ördögkatlan örkény örkény vurstli örömimpró pájinkás jános pannonhalma papp jános párkák patália páternoszter pécs pécsi egyetem pesthidegkúti művészeti fesztivál pesti barokk pesti magyar színiakadémia petőfi irodalmi múzeum petri versmaraton pim dia hangoskönyvek pinceszínház placcc pokol portré postart poszt poznan pozsonyi piknik pure voice akadémia ráday utcai színházi találkozó rádió rádiójátékosok radnóti ram colosseum régebbi havi műsorok regnum filmszemle remény rendezők viadala rév fülöp rögvest rs9 rumini russian indie film fesztival sakknovella shots festival sinaia skvot sly snowman soharóza sok-szín-feszt sokszemközt somló cirqsz song-óra sopron sorozat a vidéki operajátszásról spaletta stockholm stúdió k summa summárum susotázs szabadesés szabadka szabadtéri színházak találkozója szeged székely-könyv szemes fesztivál szénakutyák szent imre szentendrei teátrum szép heléna szerzői munkák szfe színház a város színház tv színházak éjszakája színházi törvény színházrendezői testület színlapok szívem szeret szkéné szóbanforgó szombathely szöveg szputnyik hajózási társaság talált posztok tárgymutató társasjáték tartalom tatabánya telefondoktor temesvár tengeren 2008 tengeren 2019 térkép terminál workhouse teszt thália thália nyárikert the irish coffee the pocketstones thealter tilos rádió tivoli tóbiás és az angyal törőcsik-emlékest trapézon tüllben trefort színjátszó fesztivál újpalotai nyári játékok ütközet váci dunakanyar színház vágánybenéző valamikor van egy határ varázsfuvola városmajor vaskakas veled kerek vera vidéki színházak fesztiválja vidor fesztivál vigadó visszaszámláló vízkereszti gritti volt egyszer egy ndk vonalhúzás zalaegerszegi kvártélyház zeneakadémia zichy major zsámbék zsolnay negyed

PROJEKTEK.

EGY NAGYOBB NAPTÁR IDE KATTINTVA.



UBI.


TARTALOM.


FACEBOOK.




TALÁLT KÉPEK.