A vidéki operajátszásról III. – A gyakorlati sík


Mivel a Budapesten kívüli operajátszás kizárólag a vidéki nemzeti színházakban történik, így egyetlen lehetőség az operaélet létrehozására, ha külön tagozatot alkot a színházon belül. Ez persze feltételezi, hogy valóban operaéletet akarunk létrehozni, nem pedig az évi egy előadást, amiért megkapja a színház a „nemzeti” státuszt és az avval járó többlet támogatást. Ennek a tagozatnak a felépítését tárgyalja ez az írás. Az cikksorozat előző részét ide kattintva lehet elolvasni.

Az „operatagozat” mára csak nevében kell, hogy operatagozat legyen, mert az igények, amiket ki kell szolgálnia sokkal több rétegűbb, mint annak okait az elméleti részben taglaltam hosszabban. Ez a több rétegűség nem feltétlenül az énekesi állományban kell megmutatkoznia (ezt is tárgyaljuk majd miért), hanem minden egyéb részletében, ami a tagozathoz tartozik. Ehhez a tagozathoz kell, hogy tartozzanak a zenés műfajú darabok, opera, operett, musical. Hogy melyik típusú előadás milyen arányban kell, hogy együtt működésben legyen a prózai tagozattal, azt természetesen darabja és előadása válogatja. Nyilván egy musical előadásban nagyrészt ebben a stílusban járatos énekesek/színészek lesznek, nem operaiak, de minden egyéb hozzátartozó elemet a tagozat kell, hogy adjon. Az operett már eggyel bonyolultabb kérdés, de ezt is majd a helyén tárgyaljuk.

Az operatagozat felépítése öt nagy egységből kell, hogy álljon: szólisták, kórus, tánckar, zenekar, művészeti ügykezelés. Nézzük meg ezeket az egységeket közelebbről. (Innentől kezdve minden leírásunk egy ideális helyzetet vázol fel, nem a jelenleg még épphogy létező hazai gyakorlatot.)

Szólisták

Ide nem csak az énekes szólisták tartoznak, hanem korrepetitorok, karmesterek szintúgy, olyan művész emberek, akik szólistának tanultak és szólistaként gyakorolják hivatásukat.

Az énekesek terén nyolc különböző hangfajú szükségeltetik egy operai alaprepertoár eljátszásához, megvalósításához. Ekkora énekesi gárda mindenképp kell, ha el akarjuk érni azt, hogy egy színház saját maga ki tudjon állítani egy estét, vendég nélkül. Hiszen addig nem beszélhetünk egy adott városban saját operajátszásról, amíg nincsen annyi a városhoz köthető énekese, akik elő tudnak adni egy operát önállóan. A hangfajok ideális eloszlása a következő:
2 szoprán, egy könnyű lírai, koloratúr készséggel és egy telt lírai szoprán esetleg „jugendlich-dramatisch” tendenciával.
1 klasszikus lírai mezzo.
2 tenor, egy karakter avagy „comprimario” tenor és egy klasszikus lírai tenor.
1 bariton
1 basszbariton
1 basszus

Ezzel az énekes elosztással lefedhető a teljes barokk és klasszikus opera repertoár, a bel canto túlnyomó része, számos Verdi és Puccini opera, a korai német és francia romantika és a modern repertoár jelentős része szintúgy. Ha pusztán erre a társulatra építünk, úgy természetesen kimarad a teljes Wagner életmű, a nagy romantika és a századforduló számos csúcsa. De elérhetővé válnak rögtön ezek is, ha ezeknek az operáknak a 2-3 főszerepére vendéget hívunk és a kisebb szerepeket adjuk a társulat tagjainak.
A korrepetitorok és karmesterek tekintetében a következő eloszlás az ideális:
1 általános korrepetitor, aki épp úgy tanít be operát, mint a többi műfajú dolgot akár a színészeknek is.
1 kórus korrepetitor, aki nagyrészt a kórussal dolgozik, de szükség esetén egyéb betanításokra is alkalmas.
1 karmester, aki kötelező módon tudjon zongorázni is és a három műfaj mindegyikére kiírható legyen akár vezényelni, akár zongorázni. Sőt, ha zongora mellől kell levezényelni egy előadást, azt is tudja.
1 első karmester, aki a zenei vezető helyettese is egyben. Mindegyik műfajban jártas kell legyen és zongorázni is tudjon. Munkaköréből adódóan tudja helyettesíteni a zenei vezetőt akár próbákon, akár tárgyalásokon, döntési jogkörrel és felelőséggel.
1 kórus vezető karnagy, aki a kórus betanításáért és minden művészettel kapcsolatos kérdéséért felel. Ha ezen felül még előadásokat is tud vezényelni, csak plusz a színház életében.
zenei vezető, aki az egész tagozatot egyben tartja, felel a művészeti és működési kérdésekért.

Kórus

A kórus létszámot illetően az ideális a 30 fő. Így szólamonként 7-8 ember jön ki, ami már egységes hangzást tud alkotni és ha ketté osztott szólam lenne, akkor is képes megszólalni. Ezzel a létszámmal az operarepertoár legjelentősebb része előadható, csak a legnagyobb, úgynevezett „kórus-operák”-at kell kisegítőkkel kiegészíteni, felduzzasztani 40-50 főre. De ezek a legritkábban fordulnak elő vidéki viszonylatban hol a színpadok, hol a lehetőségek szűkössége folytán. A kórusnak a vidéki sokszínűséget kötelezően felmutató műsorpolitika miatt nem csak operát kell tudniuk énekelni, hanem operettet és musicalt is. Mindezeket úgy, hogy az stílusos legyen. Ezáltal minimum háromfajta hangképzési metódust kell ismerniük és elsajátítaniuk úgy, hogy megfelelő legyen az adott műfajnak. Ez komoly és megterhelő feladat, ami a legnagyobb odafigyelést kívánja a zenei vezetőtől éppúgy, mint a kórus vezető karnagytól. A kórus fontosságát és lehetőségeit később részletezzük még.

Tánckar

Ez a kar leginkább operettekben és musicalekben használatos, bár természetesen operákban is fordul elő balett betét. Ennek okán ugyanúgy, mint a kórusnál, rendkívül sokoldalúan képzett táncosok kellenek egy ilyen karba, akik egy sztepp betéttől ugyanúgy nem riadnak meg, mint egy operai balettől, vagy magyaros csűrdöngölőtől. A létszámuk minimum öt párnak kell lennie, de a legideálisabb a hat pár táncos. Ez a létszám már jól mutat a színpadon, akár az operett, akár a musical nagy táncbetétjeiről beszélünk. Létfontosságú, hogy mindennap legyen balett gyakorlatuk, és állandó edzésben legyenek a különböző műfajokkal, hogy amikor egy koreográfus odaáll eléjük, akkor bármilyen kérést azonnal meg tudjanak valósítani.

Zenekar

A vidéki nemzeti színházaknál ez a leginkább megoldott kérdés jelenleg. Mindenhol vagy olyan megállapodás van a színház és a regnáló szimfonikus zenekar között, ami lehetővé teszi a zenés műfaj játszását, vagy saját zenekarral rendelkezik a színház. Biztosan állíthatjuk, hogy lehetne előnyösebb szerződéseket kötni, de a helyzet itt korántsem lehetetlen úgy, mint a kérdéskör egyéb részeiben. A megállapodás esetében általában egy zenekari szolgálatszámról van szó, ami felett a színház szabadon rendelkezhet, ha meg saját zenekara van, akkor értelemszerűen minden a zenei vezetőn múlik.
Művészeti ügykezelés

Ez alatt azokat a színpadi dolgozókat értjük, akik nélkülözhetetlenek egy produkció létrehozásában, ám mégis láthatatlanok a nagyközönség számára. Azért érdemes külön felvetni a zenés tagozat kapcsán őket, mert mindannyian különleges előképzettséget és érzéket kívánnak, koránt sem elég a prózai színházas gyakorlat. Ezek között a szakmák közt mind feltétel a kotta ismerete és a zene olyan magabiztos „meghallása”, hogy a zenei végszóra ugyanúgy tudjon dolgozni, mint a szöveges végszóra. A következőre van feltétlenül szüksége egy zenei tagozatnak: zenés ügyelőre, zenés súgóra, zenés rendező asszisztensre és kórus titkárra. És természetesen mindenekelőtt egy saját tagozati művészeti titkárra, aki bár nem a színpadon dolgozik, de minden egyeztetésért és a tagozaton folyó ügyvezetésért felel a zenei vezetővel egyetemben.

Most térjünk vissza a kórushoz, mert sokan nem ismerik fel, hogy a vidéki operajátszás és egyáltalán, az operaénekes utánpótlás nevelésben a legfontosabb tényezőnek kéne lennie az operai kórusnak. Ugyanis elveszőben van az a régi hagyomány, hogy mindenki, aki a színpadra akar kerülni szólistaként, az egy operaház kórusában kezdi a pályát. Mára ennek lett egy lenéző, megvetendő aspektusa, hogy ez nem “comme il faut” egy leendő szólistánál. Az egyetemen tanuló énekesek is azt érzik, “nem azért tanultam öt évig, hogy aztán egy kórusban énekeljek!”.

Valóban vannak olyan kiemelkedő tehetségnek induló énekesek, akiknél rögtön az egyetem elvégzése után azt érezzük, hogy azonnal adjunk neki mindent és söpörje le a regnáló fach társakat, mert friss, fiatal és makulátlan hangja van. Egy új erő. És ez (jó esetben) működik is négy-öt, de nem tovább, mint tíz évig. Azután nem értjük, hogy miért szürkült el. “Valahogy nem átütő” lett a hangja, és a kiégés minden jelét tapasztaljuk rajta. De semmi gond, jön az újabb ügyeletes fach zseni, akiért ugyanúgy lehet rajongani és vele kapcsolatban az előző énekest, úgy emlegetjük, mint egy megelőző “öreget”. Csak eközben az évszámokat nem vesszük észre. Hogy akit nagy elődként emlegetünk, az mára már alig éri el a negyven éves kort és “nagy előd” lesz, aki valaha(!) ugyanilyen lendülettel indult. Az a legritkább esetben történik meg, hogy valaki üstökösként berobban és még legalább harminc évig világít is az égen. Sajnos az “üstökös” hasonlat elég kegyetlenül beszél a sorsról is, amit neki szánnak, csak éppen az emberi emlékezet olyan, hogy odáig ismeri a csillagászati jelenséget, hogy feltűnik és lángol. Azt már nem szokták hozzá tenni, hogy a hosszú életű üstökösök a földről maximum egy percig láthatóak, de az átlagos életűek, épp csak feltűnnek és már el is halnak.

Miből is következhet ez? Pusztán abból, hogy nem tanulja meg pályakezdő korában a “szakmát”. Mit is értünk ezalatt? Nem az éneklést, hiszen a zenei egyetemek nagyrészt csak ezzel foglalkoznak, onnan kikerülve az már egy adottság lesz. Ám ami egyszerűen nem tanulható az iskolákban az maga a színházi szakma. Ezt a szakmát csak ellesni és napi rutinnal lehet megtanulni. Azt hogy hogyan ossza be az energiáit egy énekes a próbafolyamat alatt, az csakis élesben megtanulható. Hogy ne az történjen, ami a legáltalánosabb itthon, hogy az első próbán a legjobb és a premierre fárad el teljesen. Ahogy Kovács Dénes mondta: ” az ember felmegy a színpadra, mint Jasha Heifetz és lejön, mint Kovács Dénes…”. Ez a tipikusnak mondható jelenség előzhető meg a szakma tökéletes elsajátításával. Egy szerep energia eloszlása, egy hat hetes próbafolyamat beosztása, hogyan tanul meg úgy valamit, hogy a többieket is helyzetbe tudja hozni a színpadon, ne csak magát és hogy mit jelenet egy szerep kidolgozás a karmesterrel szoros együttműködésben. Ez mind olyan, amit először a kórusból ellesni a legkönnyebb, hogy hogyan csinálják a kollégák, aztán pedig a kis szerepek által megismerni az összes lépcsőfokát ennek.

A színészi létezést is először egy közösségben lehet a legjobban megtapasztalni. Testközelből átélni, hogy milyen egy színpadi “nagybölény” magam mellett. Miközben áriát énekel, hogyan osztja be az áriáját, hogyan építi fel, mi a különbség próba és előadás között és miképp reagál ha van nézői reakció, és miként, ha nincs? Mi a különbség közönség és közönség közt? hogy ment meg a szólista egy színpadi vagy zenei szituációt? Ezekről lehet ugyan iskolapadokban mesélni, de csak tapasztalás útján megtanulhatóak. Nem beszélve arról, hogy kórustagként megtanulja az egyik legfontosabb tapasztalatot a színházról: a közös munkát. A közösségért való dolgozást és közösséggel együttműködés minden fázisát. Ezekre mind-mind való a kórus és ennek nevelő, szociális hatása mindennel vetekszik.

Természetesen a szólistának készülőknek, akik kijönnek az egyetemről huszonpár évesen nem kell két-három évnél többet eltöltenie itt, mert bele is lehet ragadni, ha nem vigyáz, de mindennél fontosabb első tapasztalatnak kéne lennie. Nem beszélve arról, hogy így ismerni meg a repertoárt, az csak hasznára lesz a későbbiekben, amikor már szólistaként lép fel ugyanabban az operában, hiszen kívülről belülről ismerni fogja a műveket, ezáltal olyan zenei magabiztosságot szed magára, ami szintén egyre ritkább a honi operajátszás előadói praxisában.

Ez a hagyomány még él valamennyire Kolozsváron, Szegeden, Debrecenben, de véleményem szerint épphogy nem temetni, hanem feléleszteni kéne. Már csak azért is, mert ezáltal magabiztos belépő pontokat teremtenénk az énekeseknek a szakmába és nem rejtekúton vagy surranó pályán kéne belecsöppeni. Mert jelenleg mindig megvan az a három évenkénti három kiválasztott, aki nagy dérrel-dúrral érkezik több szólamú szakmai és sajtó halleluja közepette. De a “többiek”, a maradék tizenöt-húsz énekes, meg próbál öt másodpercre megnyíló lehetőség lukakat betömködni, réseket keresni a pajzson és elnézést kérve örömmel megbukni egy nem neki való szerepkörben, csak felléphessen a deszkákra. Mára mindenki elfelejtkezett arról, hogy az énekesek közt eredendően sok a született hosszútáv futó, ugyanis sok mindent tud az ember siettetni, de a biológiát nem. Az éneklés olyan sport, ahol minden izomnak fejlődnie kell és a hangoknak meg érni. A csúcsformát épp 40 éves koruk környékére kéne mindannyiuknak elérni, a basszusoknak, altoknak még később. Szórakoztató figyelni a tendenciát, hogy miközben az emberi élet határát dühödten próbáljuk egyre kijjebb és kijjebb tolni, a színpadokon csak és kizárólag fiatalokat akarunk látni és lenagymamázzuk az erejük teljében lévő énekeseket.

Sokban segítene ezen, ha a vidéki vagy fővárosi operakórusok szoros összeköttetésben lennének az egyetemek ének képzésével, és minden évben fogadnák a leendő szólista reményű énekeseket és ők is a kórus védőburkában “nőnének fel” nem pedig rögtön a legkeményebb farkas törvények közt találnák magukat. A kórusokhoz szükség lenne énekmesterekre, akik a legideálisabb esetben az adott város “nagyöreg” szólistái, akiktől nem csak éneket, de szakmai tanácsot és tapasztalatot is magára szedhet a leendő szólista.

Fontos, hogy a zenei vezető megteremtse a kórus tagjai számára az egyéni korrepetálások lehetőségét is és emellett pedig kisebb bemutatkozó koncerteket hívjon létre, nem csak annak okán, hogy az énekes kipróbálhassa magát, hanem azért is, hogy a közönség minél hamarabb találkozhasson leendő kedvencével. A színpadi létezést pedig nem csak a kis szerepekkel lehetne elkezdeni a kórus esetén, hanem azzal is, hogy minden évadban létrehozni egy olyan előadást, amikor kizárólag a kórus lép fel. Belőlük kerüljenek ki a darab szólistái is, azok, akik avval a reménnyel vannak ott, hogy később szólistákká válhatnak. Olyan tapasztalatokat szerezhetnek ezáltal, ami a későbbi években megfizethetetlen lesz, itt viszont még nem akkora a tét, mint később. Nem beszélve arról az élményről, amit a teljes kórusnak ad, hogy végre nem valami nagynak a részei, hanem a főszereplői az estének. Ez önbecsülésnek és színvonalnak egyaránt jót tesz. Ugyanilyen este a tánckarral is csodákat tud művelni.

A folytatásban szót ejtünk még a műsorpolitikáról, szerződésekről, közönség nevelésről, pénzről és hogy mire is volt való ez az egész tanulmány.

A cikknek hamarosan folytatása következik.



TÁRGYMUTATÓ.

13-as stúdió2 3k színházi fesztivál1 40 év1 42 év2 600 kilométer 100 guinness4 6szín1 7 és fél halál4 a csemegepultos naplója292 a gyáva1 a gyermek és a varázslat3 a haramiák34 a hülyéje21 a kalóz63 a kávé nekem is jár32 a kék hajú lány2 a kéz48 a kis kéményseprő2 a köpeny36 a közös többszörös40 a ló aki elvesztette a szemüvegét1 a ludovika ablakai7 a mester1 a mi osztályunk13 a néző közbeszól43 a nulladik perc135 a rádió ablakai5 a rendező közbeszól38 a színészet képes nagykönyve11 alapítvány a magyar színházakért4 alba regia szimfonikus zenekar7 aldi női futógála1 alkalomadtán1 állj bele1 aNNa29 anyám éhesnek tűnik3 anyóka emlékiratai1 apertúra38 aradi kamaraszínház3 aranytíz4 archívum4 arden1 art-színtér22 átrium25 az elvarázsolt disznó13 az ember tragédiája2 az öreghíd alatt103 az úrhatnám szolgáló11 b3224 baal2 babel sound1 bácskai juli pszichoszínháza5 baja3 balatonboglár3 balatonfüred2 balfácánt vacsorára28 bálna2 bánk bán78 bárka288 bátorságpróba6 bencs villa1 beszélő levelek7 bisb1 bivaly-szuflé54 bob herceg38 bogáncsvirág51 bohémélet108 borral oltó fesztivál1 börtönrádió3 bsi1 budaörs5 budapasta2 budapest improv show12 budapest music center1 budapesti kamaraszínház1 budapesti tavaszi fesztivál1 budapesti vonósok21 budoár kiállítás1 busz-színház12 CAFe Budapest8 caminus72 castel felice46 castel felice vizsga5 centrál3 club701 coming out1 coming soon2 cosí fan tutte47 cupido és a halál30 cv1 családi játszmák59 családi játszmák 20237 családi ünnep3 cseh tamás4 cselényi nóra1 csíkszerda77 csoportterápia18 csukás-díj10 dankó rádió1 dante70 dante első szülinapi fesztivál14 dante-jam2 danubia zenekar6 deák171 debrecen21 debreceni tavaszi fesztivál1 delila2 delta produkció9 deszka fesztivál19 dido és aeneas55 díjak elismerések1 don juan3 dráma kortárs színházi találkozó6 drámaíró verseny1 due1 duett2 dunapart6 dunaújváros159 eger2 egri tavaszi fesztivál2 egy csók és más semmi31 egy kiállítás rémei2 éhség8 éjjel-nappal momentán4 élnek mint a disznók13 előadásszámok1 elte tók vizuális nevelési tanszék2 elveszett idők3 email1 ének a három hollóhoz2 english25 énis teis44 erkel színház67 ernani4 érzékenyítő fesztivál1 és ezt így hogy1 eszínház108 eszínház fesztivál46 esztergom3 eucharisztikus kongresszus7 europa cantat7 ezek mennek16 falaink3 falstaff9 fekete-fehér151 fellegek14 fém színház32 fesz segélyalap9 fiatal írók1 fidelio színházi est3 finito16 firkin310 fischer iván lakásszínháza2 fishing on orfű1 fogság1 főfőnök1 francia sanzonest2 friss hús2 furnitur50 füge145 független előadóművészeti szövetség10 gianni schicchi30 gólem12 gödöllő5 göncz árpád alapítvány1 grecsó3 grisnik petra32 gusztinak megjött az esze1 gyerekstúdió4 gyilkosok1 gyógyír északi szélre86 győr6 győri tavaszi fesztivál3 gyulai várszínház13 ha lenne valakim46 hajmeresztő34 halál hotel24 halastó118 hangok a katakombából1 hangoló1 hárman a padon164 harminchárom változat haydn-koponyára103 háromszögek25 határvonalak színházi fesztivál11 hatok csoport1 hatszín teátrum203 haydn fesztivál10 hazug1 hét domb fesztivál2 hét és fél halál6 hetedik alabárdos1 hetedik mennyország15 hírek3 hírszerzők1 hogy szeret a másik105 hol4 hoppart1 hrabal-vurstli14 humorfesztivál6 hyppolit94 így tanultam meg vezetni1 imprójam6 imprómaraton3 in medias brass1 in memoriam cseh tamás4 interjú130 irodalom éjszakája7 jak2 jászberény6 jegyek1 jó kérdés13 junior príma4 jurányi98 k11 művészeti és kulturális központ4 k2 színház6 kalandra fül fesztivál2 kálid artúr1 kalucsni54 kaposvár152 katona90 keltská noc1 képek496 keszthely3 kibelátó14 kicsi szívem kávéba pottyant1 kis suttogás5 kisfaludy színházi fesztivál2 kisvárda12 kmtg1 kolibri1 kolozsvár35 koma38 komárom5 komédium2 koronavírus136 kortárs drámafesztivál15 kórusok éjszakája77 kovátsműhely1 kőfeszt1 kőszeg466 köszönet estéje-estélye1 kritika514 kritikusdíj-átadó19 kuk3 kultkikötő26 kultúrfürdő26 kurátorok9 lakott sziget19 láthatatlan állomás4 latinovits diákszínpad1 leenane szépe 201731 leenane szépe 20261 leonardo1 lev&te3 limerick-bajnokság7 líra és epika38 lírástudók2 london1 love and money73 love and money vizsga9 macskadémon35 madách színház4 madam rekamié1 madame bizsu94 madame poe7 magdafeszt6 mágnás miska13 magvető4 magyar rádió28 magyar színház149 magyar színházi társaság10 magyar zene háza161 manhattan short5 manna110 manőver43 maradunk3 margó irodalmi fesztivál7 más olvasnivaló3 másik produkció24 mellékhatás3 menház színpad27 merlin6 mesterjátszma24 mesterkurzus11 mézesvölgyi nyár4 mikor2 mikro fesztivál19 milestone1 mindenütt jó34 mindenütt nő1 mintaapák1 miskolc2 miszépmiszépmiszép54 mojo51 momentán295 momkult2 monodráma fesztivál9 monodrámák6 móra kiadó1 most fesztivál28 motto3 mozaik országos színházi találkozó3 mozart-kommandó2 mozgófénykép45 mozsár műhely6 mu6 múzeumok éjszakája1 művészetek palotája17 művészetek völgye63 nagykanizsa1 naptár1 nefelé2 négyhangú opera53 nekem a zene3 nemzeti filharmonikusok7 nemzeti színház14 nézőművészeti kft46 nézőpont színház9 nofilter4 nyílt nap4 nyinyernya30 nyíregyháza407 nyolc nő26 óbudai társaskör29 ómama2 online fordítónapok1 operabeavató548 operaház84 operajátszóház21 operamacera7 operavita13 operettszínház41 orlai921 othello gyulaházán42 ők2 ördögkatlan389 örkény1 örkény vurstli5 örömimpró4 pájinkás jános1 pannonhalma2 pannónia stúdió2 papp jános1 párkák45 patália2 páternoszter1 pécs50 pécsi egyetem2 pesthidegkúti művészeti fesztivál1 pesti barokk88 pesti magyar színiakadémia19 petőfi irodalmi múzeum4 petri versmaraton6 pim dia hangoskönyvek3 pinceszínház43 placcc30 pokol10 portré1 postart1 poszt64 poznan1 pozsonyi piknik6 pure voice akadémia7 ráday utcai színházi találkozó5 rádió1 rádiójátékosok3 radnóti46 ram colosseum4 régebbi havi műsorok1 regnum filmszemle5 remény10 rendezők viadala57 rév fülöp34 rögvest81 rs91 rumini8 russian indie film fesztival1 sakknovella3 semmi baj gyerekek1 sherlock holmes és a moriarty-rejtély1 shots festival1 sinaia1 skvot3 sly59 snowman6 soharóza84 sok-szín-feszt4 sokszemközt1 somló cirqsz7 song-óra1 sopron1 sorozat a vidéki operajátszásról4 spaletta1 stockholm7 stúdió k12 summa summárum1 susotázs132 szabadesés39 szabadka2 szabadtéri színházak találkozója32 szeged339 székely-könyv4 székesfehérvár7 szemes fesztivál2 szénakutyák122 szent imre1 szentendrei teátrum20 szép heléna21 szerzői munkák10 szfe21 szigetszentmiklós1 színház a város16 színház tv73 színházak éjszakája35 színházi törvény1 színházrendezői testület1 színlapok103 szívem szeret4 szkéné30 szóbanforgó4 szombathely82 szöveg4 szputnyik hajózási társaság25 talált posztok15 tárgymutató1 társasjáték2 tartalom2 tatabánya127 telefondoktor206 temesvár46 tengeren 2008107 tengeren 201974 térkép1 terminál workhouse4 teszt16 thália186 thália nyárikert33 the irish coffee56 the pocketstones16 thealter19 tilos rádió3 tivoli3 tóbiás és az angyal30 törőcsik-emlékest12 trapézon tüllben37 trefort színjátszó fesztivál1 újpalotai nyári játékok1 ütközet2 üvegcipő1 váci dunakanyar színház10 vágánybenéző11 valamikor3 van egy határ29 varázsfuvola16 városmajor39 vaskakas5 védőháló9 veled kerek1 vera214 vidéki színházak fesztiválja13 vidor fesztivál83 vigadó2 visszaszámláló1 vízkereszti gritti49 volt egyszer egy ndk3 vonalhúzás34 zalaegerszegi kvártélyház20 zeneakadémia1 zichy major1 zsámbék4 zsolnay negyed5