„Nem én találtam rá a színészetre, hanem a színészet talált rám” – Interjú Ötvös Andrással

Végre-valahára elkészült a magyar karácsonyi film, a Nagykarácsony, amit a #Sohavégetnemérős rendezője, Tiszeker Dániel készített. A férfi főszerepet Ötvös Andrásra osztotta, aki már a rendező első filmjében is felbukkant, illetve olyan mozikban láthattuk őt többek között, mint a Nyitva, az Isteni műszak vagy a Becsúszó szerelem. Ezúttal egy hősszerelmes tűzoltót alakít. Vele beszélgettünk a romantikus komédiákról, a tűzoltókról meg arról, hogy mennyi minden szeretett volna lenni, mígnem – a közönség legnagyobb örömére – rátalált a színészet.

We Love Budapest: A Nagykarácsony című új magyar filmben egy tűzoltót alakítasz, és mivel – azt feltételezem – korábban nem volt dolgod tűzoltókkal, biztos sok időt töltöttél köztük a felkészülés során. Látták már a filmet, hogy tetszett nekik? Meg egyáltalán, a velük kapcsolatos sztereotípiákhoz képest milyen arcok a tűzoltók?

Ötvös András: Nemrég felhívott egy tűzoltó főtörzsőrmester, akivel a forgatás során ismerkedtünk meg és barátkoztunk össze. Ő már látta a filmet, és azt mondta, hogy tipikusan olyan mozi lett a Nagykarácsony, amit az ember december 26-án pizsamában vagy melegítőben néz végig a kanapén fekve, és amikor véget ér, utána jólesően megöleli a feleségét. És még a tűzoltós részeket is rendben találta. Ennél több nekem nem is kellett! Ők is láthatók a filmben, mellettünk, színészek mellett. Eleve a tűzoltóautót csak tűzoltó vezetheti.

De név szerint is megemlíteném azt a nyolc tűzoltót, aki a legtöbbet segített: Oláh Péter, Winkler Sándor, Breiner Gábor, Papcsik Gábor, Égető Szilárd, Szabó Rafael, Kodrucz Norbert és Balázs Mihály. Mind nagyon kemény és nagyon férfias, elképesztő figurák. Nem úgy néznek ki, mint a posztertűzoltók, nincsenek agyontetoválva és nincs trendi szakálluk sem. Amikor velük vagy, akkor azt érzed, hogy nincs bennük semmi kamu, hanem őszinteség, egyenesség és jó értelemben vett egyszerűség van. Életszerűség. Semmi sincs túlbeszélve. Jó velük lenni, köztük lenni, a szemükbe nézni. És elég jó a humoruk is. Annyi borzalmat látnak, hogy azt másképp nem lehet elviselni és feldolgozni. Pedig nem a pénzért csinálják, hanem valami mély, belső elhivatottságból, amiért a legnagyobb tisztelet jár nekik. Azt egyébként – ha csak az említés szintjén is, de – a film is érinti, hogy milyen megalázóan alacsony fizetésért dolgoznak, és hogy mindenkinek van mellékállása, hogy el tudják tartani a családjukat.

WLB: Mi volt a legnagyobb kihívás abban, hogy eljátszottál egy tűzoltót?

Ö. A.: Elsősorban az, hogy egy olyan embert játszhattam el, akinek az a munkája, hogy másokon segítsen, majd váratlanul pont ő kerül nyomorult élethelyzetbe, amit nehezen dolgoz fel, és még nehezebben kér segítséget. Mert ő ahhoz ért, hogy segítsen, ez az alappozíciója. Egy ilyen ember ha bajba kerül, gátlásosabbá válik, mint az átlagember. Azért érdekelt annyira ez a figura és ami történik vele – egy tűzoltó tériszonyossá válik –, mert mély dráma van benne amellett, hogy rengeteg vicces helyzetet is szül. Színészileg ez egy óriási csemege, remek feladat. A szituáció hasonló ahhoz, mint amikor az ember rájön, hogy egyszer bizony meg fog halni. Változtatni nem tud rajta, mert nem egy legyőzhető dologról van szó. Meg kell tanulni tovább és együtt élni ezzel a problémával.

WLB: Ért valami olyan élmény a forgatás során, ami azért keveseknek adatik meg, még akár színészként is?

Ö. A.: Rengeteg ilyen élmény akadt. A Citadellára például már nem fogok tudni többé úgy ránézni, hogy eszembe ne jusson az, amikor ott forgattunk. Egyszer odajött hozzám az egyik tűzoltó kolléga, és azt mondta: „Itt az ebédszünet, gyere, menjünk fel, és lőjünk egy szelfit a csajjal.” Fogalmam sem volt, hogy miről beszél, de követtem. Beszálltunk a tűzoltóautó kosarába, ami felvitt minket közvetlenül a Szabadság-szobor, vagyis a „csaj” mellé. Alattunk a mély, körben meg egy bakancslistás panoráma. Elképesztő volt. Készítettünk is egy szelfit a „csajjal”. Ilyen élmények tömkelege ért a forgatáson.

WLB: Ez már nem az első romantikus komédia az utóbbi évekből, amiben te vagy az egyik főszereplő. Hogy állsz a műfajhoz? Bírod, szoktál nézni romkomot?

Ö. A.: Hogy miért pont engem választottak ki a szerepekre, nem tudom, egyszerűen így hozta az élet. Viccesen azt szoktam mondani, hogy amíg én forgattam egy tűzoltós filmet, addig a többiek meg egy romantikus vígjátékot. Mert hozzám ezeknek a filmeknek inkább a vígjátéki része áll közel, nem pedig a romantikus. Eleve ilyen barokkvízköpő-fejem van, nem épp így képzelünk el egy nőcsábászt vagy egy hősszerelmest. Mesélek ennek kapcsán valamit. Nemrég jöttem ki a karanténból, elég rosszul voltam, és amíg be voltam zárva, gondoltam, hogy akkor most végre olvasni fogok sokat. De egyszer csak azon kaptam magam, hogy régi Szeszélyes évszakokat nézek újra, Koltai kabaréit, Gálvölgyi-show-kat meg csupa olyan sorozatot és filmet, amiket gyerekként imádtam: Kisváros, Sose halunk meg, Szamba. Aztán megnéztem Tom Hanks egy réges-régi moziját, a Pénznyelőt, ami ugyan romantikus komédia, de én elsősorban arra emlékszem a film kapcsán, hogy 12 évesen konkrétan bepisiltem, úgy nevettem a filmen. A romkomban is elsősorban a humor érdekel.

Annak, hogy rövid időn belül két film is a moziba került, amiben főszereplő vagyok, nem feltétlenül lesz az a következménye, hogy egy csapásra sztárrá válok. Eleve hidegrázást kapok már a szótól is, és a jelenségben sem hiszek, szerintem nincsenek sztárok, az egész csak illúzió. Hiába mondják valakire, hogy sztár, ő is ugyanolyan nyomorultul üldögél a WC-n, mint egy egyszerű halandó. A kedvencem a témában az, amit egyszer Faludy György mondott. Amikor közölték vele, hogy az egyik könyvét már milyen sokszor kiadták, és hogy ez micsoda teljesítmény, arra azt válaszolta, hogy ez őt annyira nem izgatja, mert ebben nincs semmi személyes sikere. Abban viszont van, ha puszta kézzel elkapja a legyet.

WLB: A Nagykarácsonyban van jó pár gyerekszereplő. Velük forgatni mennyiben más, mint a felnőttekkel? Az, hogy neked vannak gyerekeid, jól jön ilyenkor?

Ö. A.: Nekem nem volt sok közös jelenetem a gyerekekkel, inkább a másik főszereplőnek, Zsigmond Emőkének volt. Neki lehetett ez komoly meló, meg persze a gyerekeknek, akiknek a harmadik forgatási nap után már nem volt olyan érdekes ez az egész. De amikor egy gyerek a partnered, akkor is ugyanazok a szabályok érvényesülnek, mint máskor. Komolyan kell őt is venni, egyenrangúként, felnőttként kezelni, nem pedig gyerekként. Ő is egy kolléga, amikor forgatunk. Ha másképp viselkedek velük, mondjuk, mint egy gyerekkel, azt egyből megérzik.

WLB: Egyszer azt mondtad, hogy szereted az olyan szitukat, amikor hátrányból indulsz, nem pedig kényelmi helyzetből. A Nagykarácsony esetében mi volt ez a hátrány?

Ö. A.: Például az, hogy nem voltam épp egy hiteles tűzoltóalkat az elején. Sokat kellett fogyni a szerepre, rendszeresen jártam edzeni, másfél évig nyomtam a fekvőtámaszokat, hogy elhiggyék rólam: tűzoltó vagyok. Persze jó az, amikor valami könnyen adja magát, de nagyon szeretem a kihívásokat is. Sőt, kell mindig valami kihívás, mert az motivál, erőt ad. A nehézségekkel együtt kell jól elvégezni az adott munkát, és az a végeredményen is meglátszik, sokat hozzáad.

WLB: Adja magát a kérdés: gyerekként akartál-e tűzoltó lenni?

Ö. A.: Igen, de nem kisgyerekként, hanem 16 évesen. Képes voltam fél napokat állni a fehérvári tűzoltóság előtt arra várva, hogy mikor lesz riasztás. Amikor a forgatás előtt egy fél évet a tűzoltókkal töltöttem, újra előjött ez a régi vágy. Csak hát kopott a térdem ehhez a munkához, meg 37 évesen már öreg is vagyok hozzá, nem beszélve arról, hogy a fizetésből nem tudnám eltartani a családomat. Ennek ellenére nagyon rácsavarodtam a tűzoltótémára, de ilyen vagyok, ha „túlzabálom” magam egy élménnyel. Feleségemnek annyit beszéltem erről, hogy végül már ő is azt mondta, hogy „jó, akkor szerelj föl”. Hiába érzem nagyon jól magam a tűzoltóknál, egy idő után vissza kellett magam rángatni a valóságba. A forgatás után ha nem is lettem depressziós, de a közeg iszonyatosan hiányzott. Minden, ami odakötött, még a ruha is, bár az van otthon sisakkal együtt. Arra azért nagyon büszke vagyok, hogy a tűzoltók befogadtak és hogy a barátjuknak tartanak. A színházba is meghívtam őket, de nem egyszerre, hogy mindig legyen ott legalább egy közülük. Van egy misszió a fejemben, hogy minden hónapban meg akarok invitálni a színházba egy tűzoltót is. Szeretném életben tartani a velük való kapcsolatot, beszélgetni velük, időnként meglátogatni őket a tűzoltóságon.

WLB: Azt jól tudom, hogy volt egy olyan pont az életedben, amikor pap szerettél volna lenni?

Ö. A.: Igen. Csak aztán közölték velem, hogy ahhoz előbb meg kell keresztelkedni. Még kiskamasz voltam, amikor láttam egyszer a Duna TV-ben Böjte Csabát, aki óriási hatással volt rám. Végül nem lettem megkeresztelve, a cölibátus se ment volna, úgyhogy ez a vágyam végül elmúlt.

WLB: Kisgyerekként mi akartál lenni?

Ö. A.: Pilóta. Vadászpilótának készültem, ezért egy nap legalább nyolcszor mostam fogat, hogy azzal ne legyen gond. Csak hát közben meg nem voltam jó tanuló, legalábbis a reál tantárgyakból elég rosszul álltam. De én még láttam Vári Gyulát MIG–29-essel repülni, az egyik repülőnapon pedig Besenyei Péter aláírta a belépőjegyemet. Sőt, még Dévényi Tibi bácsinak is írtam a Három kívánságba, hogy szeretnék találkozni Besenyeivel. Másoknak kedvenc zenekarai meg kedvenc színészei voltak, nekem meg a pilóták jöttek be nagyon. Aztán a gimiben az is felmerült bennem, hogy tanár leszek, így hát elkezdtem zakót hordani. Később tesitanárra módosítottam, és akkor meg melegítőben jártam. Mindig annak öltöztem, ami épp lenni akartam. Amikor még papnak készültem, akkor egy fekete pelerint hordtam, amit anyámtól nyúltam le. Este, amikor nem látta senki, a lakótelepen a pingpongasztaloknál gyakoroltam a misézést, a mozdulatokat, és a háztartási keksz volt az ostya.

WLB: Azért ebben már megmutatkozott a későbbi színész. Arra hogy találtál rá?

Ö. A.: Nem én találtam rá a színészetre, hanem a színészet talált rám. Néha elmentem a Caritas Nőegyletbe, ahol verset mondtam, és ott kérdezték tőlem, hogy miért nem leszek színész. Szinte rábeszéltek, annyira szerették azt, ahogy szavalok. Még a pénzt is összedobták nekem a jelentkezéshez, ami jólesett meg jól is jött, mert egyáltalán nem volt sok pénzünk.

WLB: Egyetem után előbb Egerbe szerződtél, majd a Katonába, ahonnan 2017-ben jöttél el, azóta szabadúszó vagy. Nem bántad meg?

Ö. A.: Nem. Nagyon szerettem a kollégáimat, remek volt a csapat, nagyon-nagyon jó élményekkel gazdagodtam, inspiráló volt a közeg. Csak közben nehezen tudtam más munkákat elvállalni, a pénz pedig nem vetett fel, egyszerűen nem tudtam belőle egy családot eltartani. Ezt pedig mindenki megértette, még Máté Gábor is, aki a tanárom volt az egyetemen. Még el is búcsúztattak. Aztán az is motivált a váltásra, hogy a régi egri társaim – akiknek egy része szintén Máté Gábor-alomból való – éppen akkor voltak váltásban, és szinte mindenki az Orlainál kötött ki. Én is oda mentem. Az egy szabadabb közeg, mint egy hagyományos kőszínház. Sokat járunk vidékre, azt például nagyon szeretem: bejárni az egész országot. Tudom már pontosan, hogy melyik benzinkúton milyen szendvicset lehet kapni, és azt is tudom, hogy melyik művelődési házba hogyan kell eljutni. Ebben benne van a hivatásom eredete is, a vándorszínészet, és ez nekem bejön.

WLB: Most miben láthatunk téged a színházban?

Ö. A.: Két darabot említenék. Bodor Johanna könyvéből (Nem baj, majd megértem) Szikszai Rémusz készített színdarabot, amit a Jurányiban játszok Bánfalvi Eszterrel, Kerekes Évával és Gyabronka Józseffel. Januárban, szintén a Jurányiban, kezdünk próbálni egy friss darabot, amit egy volt katonás kollégám, Kocsis Gergő rendez, ebben Péter Katával játszom. Az a címe, hogy Balkon kilátással, amit én félreolvastam arra, hogy Bacon kiáltással, és mindig az jelent meg a lelki szemeim előtt, hogy egy pasas ordít egy sonka fölött. Tök jó darab, ami egy olyan emberről szól, aki nem mer kimenni a lakásból már másfél éve, gyakorlatilag az erkélyén él, és akkor beköltözik mellé egy nő...

WLB: A baconről jut eszembe A csemegepultos naplója, amit már nagyon régóta játszol, és még mindig kíváncsi rá a közönség. Szerinted mi ennek az oka?

Ö. A.: A darabot 2014-ben mutattuk be, és még mindig havonta legalább egy alkalommal megy. Pont a közelmúltban játszottam, és telt házas előadás volt. Tényleg nagyon szeretik. Szerintem azért, mert piacra mindenki jár, a piacot mindenki ismeri és szereti. Az összes társadalmi réteg megfordul ott, a nagyszájú rossz fej menedzsertől kezdve a nyugdíjasig. Szerintem bírják, hogy minden társadalmi réteg megkapja benne a magáét, meg hogy nagyon tipikusan magyar a helyszín. Azért meg pluszban hálásak, hogy rengeteget tudnak rajta röhögni. Kicsit benne van a régi vásári komédiák szókimondása, hangulata is. Amikor rögzítettük, hogy online is nézhető legyen az előadás, akkor eleinte kicsit szokatlan volt, hogy nincs ott a közönség, és hogy helyettük hat darab piros pontot nézek. Élőben már tudom, hogy hol nevetnek, most síri csend volt. Fura volt, de aztán megszoktam. És még mindig jobb volt, mint amikor egyszer kitüntetett pedagógusoknak adtam elő a darabot. Csupa szűk szájú, savanyú ember ült a nézőtéren, egyetlen nevetés sem hangzott el. Ugyanakkor a budafoki piacon is előadtam egyszer, ami nagyon jól sikerült, talán az autentikus helyszín miatt is.

WLB: Évekkel ezelőtt volt egy komoly betegséged, ami úgy derült ki, hogy egy darabban beszéltél róla. Erre volt szükséged a trauma feldolgozásához?

Ö. A.: Nem. A próbafolyamat során, menet közben jött elő. Németországban kezdtek el olyan darabokat előadni, amikben a színészek a személyes hangjukon szólalnak meg. Mindenki a saját hangján, kíméletlenül őszintén. Az volt a darabunk címe, ami a benne elhangzó monológokat is meghatározta, hogy Second life. A témám az istenkeresés volt, és egy prédikációba ágyaztam a monológot. A betegségemről sosem beszélek interjúkban, mert ez bulvár. Még a kollégáim sem ismerték a teljes történetet, mert előttük is titkoltam, csak annyit tudtak, hogy volt valami műtétem. A darab esetében viszont úgy éreztem, hogy itt most helye van. A prédikációban benne volt az is, hogy mi lett volna, ha papnak megyek, és mi lett volna, ha meghalok. De nem az volt a lényeg, ami történt, hanem az, hogy mindebben hol találtam meg az Istent, vagy épp ellenkezőleg. Nagyon szép és nagyon nehéz feladat volt. Még egy lelkész is segített fölépíteni a prédikációt.



TÁRGYMUTATÓ.

13-as stúdió2 3k színházi fesztivál1 40 év1 42 év2 600 kilométer 100 guinness4 6szín1 7 és fél halál4 a csemegepultos naplója292 a gyáva1 a gyermek és a varázslat3 a haramiák34 a hülyéje21 a kalóz63 a kávé nekem is jár32 a kék hajú lány2 a kéz48 a kis kéményseprő2 a köpeny36 a közös többszörös40 a ló aki elvesztette a szemüvegét1 a ludovika ablakai7 a mester1 a mi osztályunk13 a néző közbeszól43 a nulladik perc135 a rádió ablakai5 a rendező közbeszól38 a színészet képes nagykönyve11 alapítvány a magyar színházakért4 alba regia szimfonikus zenekar7 aldi női futógála1 alkalomadtán1 állj bele1 aNNa29 anyám éhesnek tűnik3 anyóka emlékiratai1 apertúra38 aradi kamaraszínház3 aranytíz4 archívum4 arden1 art-színtér22 átrium25 az elvarázsolt disznó13 az ember tragédiája2 az öreghíd alatt103 az úrhatnám szolgáló11 b3224 baal2 babel sound1 bácskai juli pszichoszínháza5 baja3 balatonboglár3 balatonfüred2 balfácánt vacsorára28 bálna2 bánk bán78 bárka288 bátorságpróba6 bencs villa1 beszélő levelek7 bisb1 bivaly-szuflé54 bob herceg38 bogáncsvirág51 bohémélet108 borral oltó fesztivál1 börtönrádió3 bsi1 budaörs5 budapasta2 budapest improv show12 budapest music center1 budapesti kamaraszínház1 budapesti tavaszi fesztivál1 budapesti vonósok21 budoár kiállítás1 busz-színház12 CAFe Budapest8 caminus72 castel felice46 castel felice vizsga5 centrál3 club701 coming out1 coming soon2 cosí fan tutte47 cupido és a halál30 cv1 családi játszmák59 családi játszmák 20237 családi ünnep3 cseh tamás4 cselényi nóra1 csíkszerda77 csoportterápia18 csukás-díj10 dankó rádió1 dante70 dante első szülinapi fesztivál14 dante-jam2 danubia zenekar6 deák171 debrecen21 debreceni tavaszi fesztivál1 delila2 delta produkció9 deszka fesztivál19 dido és aeneas55 díjak elismerések1 don juan3 dráma kortárs színházi találkozó6 drámaíró verseny1 due1 duett2 dunapart6 dunaújváros159 eger2 egri tavaszi fesztivál2 egy csók és más semmi31 egy kiállítás rémei2 éhség8 éjjel-nappal momentán4 élnek mint a disznók13 előadásszámok1 elte tók vizuális nevelési tanszék2 elveszett idők3 email1 ének a három hollóhoz2 english25 énis teis44 erkel színház67 ernani4 érzékenyítő fesztivál1 és ezt így hogy1 eszínház108 eszínház fesztivál46 esztergom3 eucharisztikus kongresszus7 europa cantat7 ezek mennek16 falaink3 falstaff9 fekete-fehér151 fellegek14 fém színház32 fesz segélyalap9 fiatal írók1 fidelio színházi est3 finito16 firkin310 fischer iván lakásszínháza2 fishing on orfű1 fogság1 főfőnök1 francia sanzonest2 friss hús2 furnitur50 füge145 független előadóművészeti szövetség10 gianni schicchi30 gólem12 gödöllő5 göncz árpád alapítvány1 grecsó3 grisnik petra32 gusztinak megjött az esze1 gyerekstúdió4 gyilkosok1 gyógyír északi szélre86 győr6 győri tavaszi fesztivál3 gyulai várszínház13 ha lenne valakim46 hajmeresztő34 halál hotel24 halastó118 hangok a katakombából1 hangoló1 hárman a padon164 harminchárom változat haydn-koponyára103 háromszögek25 határvonalak színházi fesztivál11 hatok csoport1 hatszín teátrum203 haydn fesztivál10 hazug1 hét domb fesztivál2 hét és fél halál6 hetedik alabárdos1 hetedik mennyország15 hírek3 hírszerzők1 hogy szeret a másik105 hol4 hoppart1 hrabal-vurstli14 humorfesztivál6 hyppolit94 így tanultam meg vezetni1 imprójam6 imprómaraton3 in medias brass1 in memoriam cseh tamás4 interjú130 irodalom éjszakája7 jak2 jászberény6 jegyek1 jó kérdés13 junior príma4 jurányi98 k11 művészeti és kulturális központ4 k2 színház6 kalandra fül fesztivál2 kálid artúr1 kalucsni54 kaposvár152 katona90 keltská noc1 képek496 keszthely3 kibelátó14 kicsi szívem kávéba pottyant1 kis suttogás5 kisfaludy színházi fesztivál2 kisvárda12 kmtg1 kolibri1 kolozsvár35 koma38 komárom5 komédium2 koronavírus136 kortárs drámafesztivál15 kórusok éjszakája77 kovátsműhely1 kőfeszt1 kőszeg466 köszönet estéje-estélye1 kritika514 kritikusdíj-átadó19 kuk3 kultkikötő26 kultúrfürdő26 kurátorok9 lakott sziget19 láthatatlan állomás4 latinovits diákszínpad1 leenane szépe 201731 leenane szépe 20261 leonardo1 lev&te3 limerick-bajnokság7 líra és epika38 lírástudók2 london1 love and money73 love and money vizsga9 macskadémon35 madách színház4 madam rekamié1 madame bizsu94 madame poe7 magdafeszt6 mágnás miska13 magvető4 magyar rádió28 magyar színház149 magyar színházi társaság10 magyar zene háza161 manhattan short5 manna110 manőver43 maradunk3 margó irodalmi fesztivál7 más olvasnivaló3 másik produkció24 mellékhatás3 menház színpad27 merlin6 mesterjátszma24 mesterkurzus11 mézesvölgyi nyár4 mikor2 mikro fesztivál19 milestone1 mindenütt jó34 mindenütt nő1 mintaapák1 miskolc2 miszépmiszépmiszép54 mojo51 momentán295 momkult2 monodráma fesztivál9 monodrámák6 móra kiadó1 most fesztivál28 motto3 mozaik országos színházi találkozó3 mozart-kommandó2 mozgófénykép45 mozsár műhely6 mu6 múzeumok éjszakája1 művészetek palotája17 művészetek völgye63 nagykanizsa1 naptár1 nefelé2 négyhangú opera53 nekem a zene3 nemzeti filharmonikusok7 nemzeti színház14 nézőművészeti kft46 nézőpont színház9 nofilter4 nyílt nap4 nyinyernya30 nyíregyháza407 nyolc nő26 óbudai társaskör29 ómama2 online fordítónapok1 operabeavató548 operaház84 operajátszóház21 operamacera7 operavita13 operettszínház41 orlai921 othello gyulaházán42 ők2 ördögkatlan389 örkény1 örkény vurstli5 örömimpró4 pájinkás jános1 pannonhalma2 pannónia stúdió2 papp jános1 párkák45 patália2 páternoszter1 pécs50 pécsi egyetem2 pesthidegkúti művészeti fesztivál1 pesti barokk88 pesti magyar színiakadémia19 petőfi irodalmi múzeum4 petri versmaraton6 pim dia hangoskönyvek3 pinceszínház43 placcc30 pokol10 portré1 postart1 poszt64 poznan1 pozsonyi piknik6 pure voice akadémia7 ráday utcai színházi találkozó5 rádió1 rádiójátékosok3 radnóti46 ram colosseum4 régebbi havi műsorok1 regnum filmszemle5 remény10 rendezők viadala57 rév fülöp34 rögvest81 rs91 rumini8 russian indie film fesztival1 sakknovella3 semmi baj gyerekek1 sherlock holmes és a moriarty-rejtély1 shots festival1 sinaia1 skvot3 sly59 snowman6 soharóza84 sok-szín-feszt4 sokszemközt1 somló cirqsz7 song-óra1 sopron1 sorozat a vidéki operajátszásról4 spaletta1 stockholm7 stúdió k12 summa summárum1 susotázs132 szabadesés39 szabadka2 szabadtéri színházak találkozója32 szeged339 székely-könyv4 székesfehérvár7 szemes fesztivál2 szénakutyák122 szent imre1 szentendrei teátrum20 szép heléna21 szerzői munkák10 szfe21 szigetszentmiklós1 színház a város16 színház tv73 színházak éjszakája35 színházi törvény1 színházrendezői testület1 színlapok103 szívem szeret4 szkéné30 szóbanforgó4 szombathely82 szöveg4 szputnyik hajózási társaság25 talált posztok15 tárgymutató1 társasjáték2 tartalom2 tatabánya127 telefondoktor206 temesvár46 tengeren 2008107 tengeren 201974 térkép1 terminál workhouse4 teszt16 thália186 thália nyárikert33 the irish coffee56 the pocketstones16 thealter19 tilos rádió3 tivoli3 tóbiás és az angyal30 törőcsik-emlékest12 trapézon tüllben37 trefort színjátszó fesztivál1 újpalotai nyári játékok1 ütközet2 üvegcipő1 váci dunakanyar színház10 vágánybenéző11 valamikor3 van egy határ29 varázsfuvola16 városmajor39 vaskakas5 védőháló9 veled kerek1 vera214 vidéki színházak fesztiválja13 vidor fesztivál83 vigadó2 visszaszámláló1 vízkereszti gritti49 volt egyszer egy ndk3 vonalhúzás34 zalaegerszegi kvártélyház20 zeneakadémia1 zichy major1 zsámbék4 zsolnay negyed5