Maximalista a végletekig

Nehéz eldönteni, hogy ki a legcsinosabb primadonna az Operettszínházban, ez ízlés kérdése. Azt is nehéz meghatározni, ki a legjobb énekes közülük, hisz ez pedig szakértelem kérdése. Az viszont e sorok írójának lehet a szubjektív megítélése, hogy az egyik legkedvesebb közülük Bordás Barbara, akinek nem csak a hangja lenyűgöző, de a gondolatai, meglátásai is figyelemre méltóak.

Még a legsikeresebb ember élete is a születéssel kezdődik, majd nemsokára jönnek az iskolák. Az ön esetében hogyan alakultak ezek a dolgok.
A csepeli szülőotthonban láttam meg a napvilágot, szüleim közül apukám zongorázott, anyukám pedig fuvolázott – bár egyiküknek sem ez volt a főállása, inkább hobbiként – apai nagyapám viszont hegedűművész volt és szaxofonosként dolgozott az akkori Nyugat-Németországban. Tehát valami indíttatást hozhattam a génjeimben, amit az is bizonyít, hogy már az óvodában felfedezték bennem a zenére való hajlamot.
A jó nevű szigetszentmiklósi József Attila általános iskolába jártam, zenei osztályba, kórusgyakorlatokkal, szolfézzsal teltek a napjaim. Így, amikor mások élvezték a boldog gyermekkort – persze azért ez nekem sem volt boldogtalan, csak délutánonként néha szívesebben játszótereztem volna – én például szólampróbákon töltöttem az időt, így az egész zenei világ kellőképpen ellenszenves lett a számomra.
Nyilván e miatt is – anyai nagymamám példáját – követve közgazdasági középiskolába mentem, de eközben elkezdett mégis hiányozni a zene, ezért egy helyi musical stúdióban éltem ki az ez irányú vágyaimat.

Ezek szerint nem tudott szakítani már akkor sem a zenével?
Nem, hiszen nagyon jó volt a hely, énekléssel, tánccal, színjátszással és egy remek társasággal. A szigetszentmiklósi művelődési házban évente egy-két darabot adtunk elő, szombatonként erre készültünk.
A középiskola végére ez a társulat annyira profivá fejlődtünk, hogy már vidékre jártunk és hozzánk is jöttek vendégművészek, Pintér Tibor vezetésével egy valóságos utazószínházzá nőttük ki magunkat. Ebben az időszakban már biztos voltam abban – nagyon megszerettem ezt a közeget, és jól estek a sikereim is – hogy az életben én ezzel szeretnék foglalkozni, s meg is tettem minden telhetőt ennek érdekében. A gimnázium befejezése után egy évig csak az angol nyelvvizsgára készültem és összhangzattan, szolfézst tanultam, hogy felvegyenek a Bartók Béla Konzervatóriumba.
Sikerült a felvételim, kijártam a három évet, de eközben is csináltam a színházzal az előadásokat, jártam Misura Zsuzsához éneket tanulni. S ha már őt megemlítem, hadd köszönjem meg itt másik két tanáromnak, Kovács Brigittának (Konzervatórium) és Kéringer Lászlónak (Operett Akadémia) is, azt a sok-sok jót, amit minden tekintetben kaptam tőlük. Egyszóval zajlott körülöttem az élet, sokfelé megfordultam, többek között ide az Operettszínházba is jöttem meghallgatásokra.

Ez utóbbiak milyen eredménnyel zárultak?
A harmadik meghallgatáson – ez a Tavaszébredés musical volt – a harmadik rostáig jutottam, amikor Kerényi Miklós Gábor kifejtette mi a véleménye velem kapcsolatban. Szimpatizált velem, nagyon tetszett az, amit nyújtottam, mégis azt érzi, hogy nem ez az amerikai rock musical az én vonalam. Viszont ezzel párhuzamosan volt egy primadonna meghallgatásom is, ott is továbbjutottam, s ott is ő volt, akinek a szava döntött. Egy versszakot énekeltem el a Szaffi belépőjéből, ekkor Kero leállított – bennem persze meghűlt a vér – s közölte, hogy fel vagyok véve az Operettszínház akadémiájába. Meghallgatásra jöttem – ami nem sikerült – mégis nagyon boldogan távoztam, hiszen felvételt nyertem az itteni akadémiára.
Ez tulajdonképpen csak a nevében volt iskola, de alapvetően lehetőséget kaptunk arra, hogy a raktárszínházbeli előadásokban – amit a vezetőség nézett meg – kipróbáljuk magunkat. Azt nézték meg, arra voltak kíváncsiak, milyen szinten vagyunk, hogyan fejlődünk. mi lenne, ha velünk kellene majd nekik a nagyszínpadon dolgozniuk?

S hogyan haladt?
2009-ben Kero egy ösztöndíjat ajánlott nekem, ami anyagilag hozzásegített ahhoz, hogy Pesten maradva folytathassam a tanulási folyamatokat.
Év végén felléptem a Tenorvásár nevű gálakoncertben, ekkor dolgoztam vele először színpadon. Az egyik próba után kellemetlen meglepetésként ért, amikor Kero azt mondta, hogy nem szeretné nekem januártól tovább fizetni ezt az ösztöndíjat. Rettentően elkeseredtem, de egy perc múlva azzal vigasztalt meg, ha viszont ügyes leszek az előadáson, akkor elsejétől leszerződtet az Operettszínházhoz. Határtalanul boldog voltam, mert így 2010. január elsejétől tagja lettem a társulatnak.

Konzervatóriumot végzett, nem érezte soha a színművészeti diploma hiányát?
Nagyon sokszor gondoltam arra, hogy nekem nincs művészeti diplomám – a Konzi OKJ-s papírt ad csak – s néha azért úgy érzem, mégis jó volna, ha lenne. Ugyanakkor azt is éreztem, hogy az, hogy 23 évesen leszerződhettem ide, s miközben tanulom ezt a szakmát, még fizetnek is azért, hogy mindent jól elsajátítsak. Úgy éreztem, hogy mindig megkaptam a megfelelő segítséget, az pedig már rajtam múlt, hogy én magam mit tudok ehhez hozzátenni a saját személyiségemből.

Hamar bekerült a vágyott helyre, nem volt önben néha elbizonytalanodás emiatt?
Nagyjából még napjainkban is mindig ez van bennem. Régebben azt reméltem, hogyha az ember túl van bizonyos dolgokon, akkor megnyugszik majd, viszont azt is látom, sokkal nehezebb, a már elért magas szintet legalább tartani, de lehetőség szerint akár újra és újra túlszárnyalni. Nem tudom, hogy jó-e ez, de míg másokkal szemben nagyon elnéző vagyok, sok mindenkit magam elé helyezek, addig magammal szemben pedig maximalista vagyok. Bevallom, nem tudom a díjakat, dicséreteket sem a helyükön kezelni, s bár jól esett, hogy így értékeltek, abban bizonytalan voltam, hogy valóban megérdemeltem-e ezeket?

Más színpadokon is láthatja önt a közönség?
Manapság már igen, de az első tíz évemben csak itt játszottam. Ennek az volt egyrészt az oka, hogy iszonyatosan sok dolgom volt, szinte egyik darabból estem a másikba. Sokat játszottam, s mivel akkor még kettős szereposztások voltak nem is volt ennyi szabadidőnk. Ebben az évadban a Mosoly országával letudtam az itteni bemutatóimat – egyelőre még többről nem tudok – s persze játszom az itteni előadásimat.
Más operettszínpadokat említve Miskolcon a Bál a Savoyban-ban és a Mágnás Miskában találkozhatnak velem a nézők. Szegeden viszont a Mimi szerepét játszom a Bohéméletben, ez egy nagyon szép feladat, igyekszem az operaszínpadon is megállni a helyem. Ez egy más kihívás, itt nem mikroportba éneklünk. A mikroportnál azért tudat alatt bennünk van az a megnyugtató érzés, hogy ha valami nem úgy szól, akkor azt a technika kicsit tudja javítani, az operában viszont nincs ilyen segítségünk. Természetesen a mikroportba is kell tudni énekelni, sőt mi az operettben prózát is mondunk, táncolunk is, ami szintén sokfajta igénybevétel a számunkra.

Van más különbség is a két műfaj előadás között?
A játékban mindenképpen, hisz az operettben oda tudunk fordulni a partnerhez, létrejöhet a szemkontaktus, ezáltal sokkal több érzelem születhet meg, az előadásban jóval természetesebbek lehetünk, jóval erősebb a színészi hatás. Az operák ezzel ellentétben nagyon sokszor megkövetelik a kifelé éneklést, ami a játék rovására mehet.
Nyitott lennék egyébként prózai előadásokban is fellépni, ezektől egyáltalán nem zárkóznék el a későbbiekben, de most még azt érzem, a zenés színjátszás területén is vannak számomra érdekességek, kipróbálni valók.

A zenés színész lét, a színpadon kívüli életre is rányomja a bélyegét?
Természetesen én is járok magánének tanárhoz, pilatesezem otthon, hogy megőrizzem a kondíciómat. Oda kell figyelnem arra, hogy mikor és mennyit eszem, szénsavasat egyáltalán nem iszom, s alkoholt is csak nagyon módjával. Figyelnem kell arra, hogy eleget aludjak, mert ha ez nem történik meg, másnap nem lesz hangom.
Úgy érzem az énekes olyan, mint a hivatásos sportoló, kell neki egy edző – ez esetünkben az énektanár – aki átlátja a dolgokat, észreveszi, ha fáradt vagyok. S velünk kapcsolatban az is érdekes, hogy az ember belülről egészen másképpen hallja magát, mint kívülről – ezt bárki megtapasztalhatja, ha visszahallgatja önmagát – tehát nekem, mint énekesnek sem szabad arra hagyatkoznom, amit érzékelek. Nálunk tehát fokozottan fontos a külső kontroll, legyen az énektanár, korrepetitor, vagy akár egy karmester.

A legutóbbi bemutatója a Mosoly országa volt. Tesz különbséget szerep és szerep között, vannak kedvencei?
Ez nagyon összetett dolog, hisz van olyan előadás, amit azért szeret az ember, mert lubickol benne, és fölényesen tud benne létezni, hiszen sokkal nehezebb szerepeket is sikerrel eljátszott már, mások pedig a bennük lévő kihívás miatt vonzanak.
A primadonna szerepkör egyébként is olyan, hogy tele van szélsőséges érzelmekkel, sok mindent bejárunk egy-egy darab alatt, így biztos, hogy mindegyikben van olyan mozzanat, amit nagyon vár az ember, mert az abbéli érzést nagyon magáénak érzi. Persze az is lehet, hogy egy előadást nagyon közel állónak érzek magamhoz, mégis az adott este nem úgy sikerül – hiszen mégiscsak emberek vagyunk – ahogy szerettem volna.
Szerencsésnek tartom magam a miatt is, hogy még nem volt olyan szerepem, amit nem tudtam volna – előbb vagy utóbb – megszeretni. Ehhez az elfogadó hozzáállásomhoz hozzásegített bizonyára az is, hogy a pályám során nagyon sok karakterszerepben kipróbálhattam magam, ami gazdagította az eszköztáramat.
A Mosoly országa különlegesség abban a tekintetben, hogy nem happyend a vége, mint minden operettnek. A mondanivalója is elgondolkodtató, hisz azt a kérdést veti fel, hogy az ember elképzelt álomvilágát rá tudja-e erőszakolni a rideg valóságra. S a darabból az derül ki – amit a saját élettapasztalatomban is megéltem – hogy ez nem megy. Lehet úgy csinálni, abban a hitben élni, mintha valami felhőtlenül jó lenne, de idővel kibukik, hogy valami nem gömbölyű, nem passzolnak egymáshoz az „alkatrészek.” Meg lehet persze oldani, hogy erőszakosan egyben tartsunk valamit, de ekkor valaki sérülni fog, ő nem fogja jól érezni magát, feszíteni, feszélyezni fogja az az állapot, amibe beleerőszakolták. Ennél sokkal tisztességesebb, emberibb, ha valaki felismeri, hogy a másikban nem tudja azt szeretni, ami ő maga. S ezért nem fogja arra kérni, hogy változtassa meg az életét, hozzáállását, nem akarja, hogy majd egész életében szerepet játsszon, mert más dolog alkalmazkodni, s megint más, mássá válni.
A mai időben teljesen természetes, hogyha valami nem működik, akkor lecserélem, s ez áttevődött az emberi kapcsolatokra is. Liza azonban nem ezt az utat választja, hiszen a darabban elutazik Kínába, s aláveti magát sok mindennek, mert azt reméli, ettől a szerelmük működhet. Ez az operett azonban azt mutatja meg, van, amikor ez sem elég, mert egy másik kultúrában – ahol nagyon fontos tényező az, hogy mások a tanult, sajátnak érzett minták – neki nem alkalmazkodnia kellene, hanem egy másik emberré válnia. S ez már – hiába a kölcsönös szerelem – az eltérő kulturális különbségek miatt nem tud megvalósulni.
Ez a darab azért is nagyon jó, mert mindkét felet védi, s nem ad egyértelműen egyiknek sem igazat, hiszen mindenkinek megvan a maga igazsága. Az embernek egy idő után el kell engednie a másikat, mert ha arra várunk, hogy majd csak megváltozik olyanná, amilyenné szeretnénk, akkor egy olyan dologra várunk, amiről legbelül tudjuk, hogy soha nem fog bekövetkezni.
Ez az operett nem a rózsaszín álomvilágot vetíti elénk, hanem a komoly kérdéseket felvető, elgondolkodtató valóságot, aminek kérdéseire – miként az életben, oly sokszor – itt sem kapunk egyértelmű és megnyugtató válaszokat.

Tölgyesi Tibor



TÁRGYMUTATÓ.

13-as stúdió2 3k színházi fesztivál1 40 év1 42 év2 600 kilométer 100 guinness4 6szín1 7 és fél halál3 a csemegepultos naplója292 a gyáva1 a gyermek és a varázslat3 a haramiák34 a hülyéje21 a kalóz63 a kávé nekem is jár32 a kék hajú lány2 a kéz48 a kis kéményseprő2 a köpeny36 a közös többszörös40 a ló aki elvesztette a szemüvegét1 a ludovika ablakai7 a mester1 a mi osztályunk13 a néző közbeszól43 a nulladik perc135 a rádió ablakai5 a rendező közbeszól38 a színészet képes nagykönyve7 alapítvány a magyar színházakért4 alba regia szimfonikus zenekar7 aldi női futógála1 alkalomadtán1 állj bele1 aNNa29 anyám éhesnek tűnik3 anyóka emlékiratai1 apertúra38 aradi kamaraszínház3 aranytíz4 archívum4 arden1 art-színtér22 átrium25 az elvarázsolt disznó13 az ember tragédiája2 az öreghíd alatt103 az úrhatnám szolgáló11 b3224 baal2 babel sound1 bácskai juli pszichoszínháza5 baja3 balatonboglár3 balatonfüred2 balfácánt vacsorára28 bálna2 bánk bán78 bárka288 bátorságpróba6 bencs villa1 beszélő levelek7 bisb1 bivaly-szuflé54 bob herceg38 bogáncsvirág51 bohémélet108 borral oltó fesztivál1 börtönrádió3 bsi1 budaörs5 budapasta2 budapest improv show12 budapest music center1 budapesti kamaraszínház1 budapesti tavaszi fesztivál1 budapesti vonósok21 budoár kiállítás1 busz-színház12 CAFe Budapest8 caminus72 castel felice46 castel felice vizsga5 centrál3 club701 coming out1 coming soon2 cosí fan tutte47 cupido és a halál30 cv1 családi játszmák59 családi játszmák 20237 családi ünnep3 cseh tamás4 cselényi nóra1 csíkszerda77 csoportterápia18 csukás-díj10 dankó rádió1 dante63 dante első szülinapi fesztivál14 dante-jam2 danubia zenekar6 deák171 debrecen21 debreceni tavaszi fesztivál1 delila2 delta produkció9 deszka fesztivál19 dido és aeneas55 díjak elismerések1 don juan3 dráma kortárs színházi találkozó6 drámaíró verseny1 due1 duett2 dunapart6 dunaújváros159 eger2 egri tavaszi fesztivál2 egy csók és más semmi31 egy kiállítás rémei2 éhség8 éjjel-nappal momentán4 élnek mint a disznók13 előadásszámok1 elte tók vizuális nevelési tanszék2 elveszett idők3 email1 ének a három hollóhoz2 english25 énis teis44 erkel színház67 ernani4 érzékenyítő fesztivál1 és ezt így hogy1 eszínház108 eszínház fesztivál46 esztergom3 eucharisztikus kongresszus7 europa cantat7 ezek mennek16 falaink3 falstaff9 fekete-fehér151 fellegek14 fém színház32 fesz segélyalap9 fiatal írók1 fidelio színházi est3 finito16 firkin310 fischer iván lakásszínháza2 fishing on orfű1 fogság1 főfőnök1 francia sanzonest2 friss hús2 furnitur50 füge145 független előadóművészeti szövetség10 gianni schicchi30 gólem12 gödöllő5 göncz árpád alapítvány1 grecsó3 grisnik petra32 gusztinak megjött az esze1 gyerekstúdió4 gyilkosok1 gyógyír északi szélre86 győr6 győri tavaszi fesztivál3 gyulai várszínház13 ha lenne valakim46 hajmeresztő34 halál hotel24 halastó118 hangok a katakombából1 hangoló1 hárman a padon164 harminchárom változat haydn-koponyára103 háromszögek25 határvonalak színházi fesztivál11 hatok csoport1 hatszín teátrum203 haydn fesztivál10 hazug1 hét domb fesztivál2 hét és fél halál6 hetedik alabárdos1 hetedik mennyország15 hírek3 hírszerzők1 hogy szeret a másik105 hol4 hoppart1 hrabal-vurstli14 humorfesztivál6 hyppolit94 így tanultam meg vezetni1 imprójam6 imprómaraton3 in medias brass1 in memoriam cseh tamás4 interjú130 irodalom éjszakája7 jak2 jászberény6 jegyek1 jó kérdés13 junior príma4 jurányi98 k11 művészeti és kulturális központ4 k2 színház6 kalandra fül fesztivál2 kálid artúr1 kalucsni54 kaposvár152 katona90 keltská noc1 képek496 keszthely3 kibelátó14 kicsi szívem kávéba pottyant1 kis suttogás5 kisfaludy színházi fesztivál2 kisvárda12 kmtg1 kolibri1 kolozsvár35 koma38 komárom5 komédium2 koronavírus136 kortárs drámafesztivál15 kórusok éjszakája77 kovátsműhely1 kőfeszt1 kőszeg466 köszönet estéje-estélye1 kritika514 kritikusdíj-átadó19 kuk3 kultkikötő26 kultúrfürdő26 kurátorok9 lakott sziget19 láthatatlan állomás4 latinovits diákszínpad1 leenane szépe 201731 leenane szépe 20261 leonardo1 lev&te3 limerick-bajnokság7 líra és epika38 lírástudók2 london1 love and money73 love and money vizsga9 macskadémon35 madách színház4 madam rekamié1 madame bizsu94 madame poe7 magdafeszt6 mágnás miska13 magvető4 magyar rádió28 magyar színház149 magyar színházi társaság10 magyar zene háza160 manhattan short5 manna110 manőver43 maradunk3 margó irodalmi fesztivál7 más olvasnivaló3 másik produkció24 mellékhatás3 menház színpad27 merlin6 mesterjátszma24 mesterkurzus11 mézesvölgyi nyár4 mikor2 mikro fesztivál19 milestone1 mindenütt jó34 mindenütt nő1 mintaapák1 miskolc2 miszépmiszépmiszép54 mojo51 momentán295 momkult2 monodráma fesztivál9 monodrámák6 móra kiadó1 most fesztivál28 motto3 mozaik országos színházi találkozó3 mozart-kommandó2 mozgófénykép45 mozsár műhely6 mu6 múzeumok éjszakája1 művészetek palotája17 művészetek völgye63 nagykanizsa1 naptár1 nefelé2 négyhangú opera53 nekem a zene3 nemzeti filharmonikusok7 nemzeti színház14 nézőművészeti kft46 nézőpont színház9 nofilter4 nyílt nap4 nyinyernya30 nyíregyháza407 nyolc nő26 óbudai társaskör29 ómama2 online fordítónapok1 operabeavató546 operaház84 operajátszóház21 operamacera7 operavita13 operettszínház41 orlai921 othello gyulaházán42 ők2 ördögkatlan389 örkény1 örkény vurstli5 örömimpró4 pájinkás jános1 pannonhalma2 pannónia stúdió1 papp jános1 párkák45 patália2 páternoszter1 pécs50 pécsi egyetem2 pesthidegkúti művészeti fesztivál1 pesti barokk88 pesti magyar színiakadémia19 petőfi irodalmi múzeum4 petri versmaraton6 pim dia hangoskönyvek3 pinceszínház43 placcc30 pokol10 portré1 postart1 poszt64 poznan1 pozsonyi piknik6 pure voice akadémia7 ráday utcai színházi találkozó5 rádió1 rádiójátékosok3 radnóti46 ram colosseum4 régebbi havi műsorok1 regnum filmszemle5 remény10 rendezők viadala57 rév fülöp34 rögvest81 rs91 rumini8 russian indie film fesztival1 sakknovella3 semmi baj gyerekek1 sherlock holmes és a moriarty-rejtély1 shots festival1 sinaia1 skvot3 sly59 snowman6 soharóza84 sok-szín-feszt4 sokszemközt1 somló cirqsz7 song-óra1 sopron1 sorozat a vidéki operajátszásról4 spaletta1 stockholm7 stúdió k12 summa summárum1 susotázs132 szabadesés39 szabadka2 szabadtéri színházak találkozója32 szeged339 székely-könyv4 székesfehérvár7 szemes fesztivál2 szénakutyák122 szent imre1 szentendrei teátrum17 szép heléna21 szerzői munkák10 szfe21 szigetszentmiklós1 színház a város16 színház tv73 színházak éjszakája35 színházi törvény1 színházrendezői testület1 színlapok103 szívem szeret4 szkéné30 szóbanforgó4 szombathely82 szöveg4 szputnyik hajózási társaság25 talált posztok15 tárgymutató1 társasjáték2 tartalom2 tatabánya127 telefondoktor206 temesvár46 tengeren 2008107 tengeren 201974 térkép1 terminál workhouse4 teszt16 thália186 thália nyárikert33 the irish coffee56 the pocketstones16 thealter19 tilos rádió3 tivoli3 tóbiás és az angyal30 törőcsik-emlékest12 trapézon tüllben34 trefort színjátszó fesztivál1 újpalotai nyári játékok1 ütközet2 üvegcipő1 váci dunakanyar színház10 vágánybenéző11 valamikor3 van egy határ29 varázsfuvola16 városmajor39 vaskakas5 védőháló8 veled kerek1 vera214 vidéki színházak fesztiválja13 vidor fesztivál83 vigadó2 visszaszámláló1 vízkereszti gritti49 volt egyszer egy ndk3 vonalhúzás34 zalaegerszegi kvártélyház20 zeneakadémia1 zichy major1 zsámbék4 zsolnay negyed5