Tötös Roland: „Amiről az ember nem tud, az nem is teszi tönkre”

Tötös Roland kipróbálta magát informatikai műszerészként, szereléstechnológiai asszisztensként, de médiatechnológiát is tanult mielőtt az éneklés mellett döntött. Abban viszont biztos, hogy a vidéki színházak számos előnyt biztosítanak a színészeknek. Hagynak időt a szerepek átgondolására, megdolgozására, a színészek hangjának kiteljesedésére, alakítására. A Szegedi Színház tenorját Dinyés Dániel kérdezte a karrierjéről.

– Mikor vált egyértelművé számodra, hogy énekes leszel? Emlékszel erre a pontra az életedben?

– A zene gyakorlatilag születésem óta az életem része, édesapám ugyanis szórakoztató zenész. Sokáig rendezvényeken lépett fel, én pedig ennek köszönhetően belenevelkedtem ebbe.

– Ez hol volt?

– Sajóvámos, Miskolc mellett tizenkét kilométerre egy kis község. Nagyon szerethető, 2500 lakos, csupa jó fej ember. Mindenki ismer mindenkit.

– Akkor gyakran hallottad: ott a kis Tötös!

– Pontosan. Nagyon örülök és hálás vagyok, hogy itt nőhettem fel. Rengeteg emlék fűz ide, ha elkezdeném sorolni valószínű estére sem érnénk a végére. Sok rendezvényre kísértem el apukámat, így került képbe az éneklés. A lakodalmakon már négyévesen népdalokat, később pedig a görögkatolikus bálokon, illetve karácsonyi és ünnepi műsorokon énekeltem musicaleket. Már kiskoromban természetes volt, hogy tanulok majd zenélni.

– Milyen hangszeren?

– Szintetizátoron. Négyévesen kaptam, nyomogattam, megszerettem, általános iskolában pedig négy évig zongorázni tanultam, de akkor még izgalmasabbnak tartottam a szintetizátort.

– Mikor mutáltál?

– Ezt nem tudom megmondani.

– Tehát végig énekelted az egész gyerek és serdülő korod?

– Végig.

– Mert azért majdnem mindenkinek van egy-másfél éve, amikor egyszerűen használhatatlan a hang, össze-vissza csuklik minden.

– Nem emlékszem ilyenre, mert annyira azért nem voltam én belebolondulva ebbe az egész éneklésbe. Hobbi szinten csináltam, mert a szüleim nagyon büszkék voltak rám emiatt.

– Szeretted a musicaleket?

– Úgy ismerkedtem meg a műfajjal, hogy CD-n kölcsönkaptam az operettszínházas Rómeó és Júliát, amin Dolhai Attila és Szinetár Dóra énekelt, és nagyon megtetszett.

– De az előadást nem láttad, csak a felvételt hallottad?

– Nem láttam az előadást, de egyáltalán színházban sem nagyon voltam.

– És operát sem láttál vagy hallottál?

– Nem láttam operát gyerekkoromban. Az első operaélményem akkor volt, amikor beálltam a Miskolci Színház kórusába énekelni egy operaelőadásban.

– Ekkor hány éves voltál?

– 20-22 körül. Jóval már érettségi után volt, hogy bekerültem a színházba.

– Konkrét célod volt, hogy pontosan mit szeretnél kezdeni a zenéléssel, milyen irányba indulnál?

– Sokáig nem, ezért is szereztem több szakmát. Végeztem például informatikai műszerészként, szereléstechnológiai asszisztensként, de médiatechnológiát is tanultam. Mellette pedig hobbiból énekeltem, így kerültem Miskolcon a 4-Dance Club Tánc és Musical stúdióba. Itt rengeteg barátra leltem, akikkel csodálatos színdarabokat játszottunk.

– Az hamar kiderült, hogy tenor hangod van?

– Nem, amikor bekerültem a stúdióba volt ott egy énekmester, akihez javasolták, hogy menjek el. Az első órán megskáláztatott, én meg sötétítettem ahogy csak tudtam, mert azt hittem, hogy attól jó. Összesen F-ig vagy G-ig tudtam felskálázni. Tisztán emlékszem, azt mondta, vagy egy jó baritont vagy egy jó tenort csinál belőlem, de ez majd az órák alatt kiderül, hogy felfelé vagy lefelé nyílik inkább a hangom. Aztán elkezdtünk dolgozni és nagyon nagy hatással volt rám. Sokat köszönhetek neki, Csizmadia Gézának hívják. Mai napig tartom vele a kapcsolatot, most a Honvéd Együttes Férfikarában hangképző énekmester.

– A stúdióban rendes egész estés előadások is születtek, vagy csak gála jellegű dolgok?

– Persze, voltak egész estés rendes előadásaink is, illetve minden évben jártunk a Scherzo Musical Fesztiválra, ahonnan sok díjat elhoztunk a csapattal.

– De még akkor sem volt számodra világos, hogy az énekléssel foglalkozz?

– Nem, tanácstalan voltam. Nem láttam a végét, hogy ha elvégzem az informatikai műszerészetet, akkor hogyan és hol fogok dolgozni ezzel? És ha őszinte akarok lenni nem is igazán kötött le. Mert megtanultuk, hogy megforrasztjuk az alkatrészt, de a mai világban már fogják a rossz videokártyát, kicserélik és kész. Próbáltam elhelyezkedni ezzel a szakmával, de nem kaptam volna normális állást, csak Pesten. Oda meg nem akartam menni, mert nem akartam itthagyni a családot, és úgy voltam vele, hogy hát akkor elkezdek még egy iskolát. Ez volt az a médiatechnológus-asszisztens. Egészen másfél évig csináltam, és mellette pedig jártam a tánc stúdióba.

– Mi rángatott ki ebből az állapotból?

– A Nyomorultak musicalre kerestek kisegítőket a Miskolci Színházban. Volt ott egy barátom a kórusban, akivel együtt kezdtük a stúdióban és ő szólt, hogy jelentkeznem kéne. Nagyon hirtelen jött, mentem volna haza a busszal, de meggyőzött, hogy ne szálljak fel, hanem azonnal menjek be a meghallgatásra. Mindenki lement már, nem volt több jelentkező. A kórus vezető, Regős Zsolt ment volna haza. Kérdezte, hogy tudok-e valamit énekelni? Mondtam, hogy nem nagyon ismerem a klasszikusokat, csak musicalt. Nem baj, akkor esetleg valami népdalt. Akkor elénekeltem, az A jó lovas katonának kezdetűt. Kérdezte, hogy operettet tudnék-e? Az volt a szerencsém, hogy a médiatechnológus-asszisztens osztállyal pont az előző héten néztük meg A mosoly országát. Nagyon tetszett a Vágyom egy nő után, amikor hazamentem, meghallgattam párszor.

– Emlékszel, hogy ki énekelte?

– Balczó Péter. Mondtam Regősnek, hogy bele tudok dúdolni, de a szöveget nem tudom. Azt mondta nem baj, Ricsi barátod előre súgja neked a szöveget. Így is lett. Akkor mondta, hogy jó, jó, holnap lehetne kezdeni.

– Ez gyors volt!

– Akkor választás elé kerültem, hogy befejezzem az iskolát, vagy pedig menjek színházba dolgozni? De az az igazság, hogy az a pár nap és az a légkör, amikor bekerültem oda, és Nyomorultakat próbáltam, az annyira elvarázsolt, hogy én már nem is láttam semmi mást. Végül az akkori zeneigazgató, Váradi Kati néni mondta rám az áment, így lettem a társulat tagja.


Bohémélet – Máthé Beáta és Tötös Roland – fotó: Szabó Luca / Szegedi Nemzeti Színház



– A musical után hogy jött az opera?

– Ebben a Váradi Kati nénis időszakban a Bohémélet és a Nyomorultak párhuzamosan futottak egymás mellett. A Bohémélet volt az első opera az életemben és rögtön nagy hatást tett rám.

– És ott ki volt a tenorista?

– Horváth István és Balczó Péter. Az akkor tényleg olyan mély hatást tett rám, hogy azt kell mondjam, hogy nagyon tetszett a Nyomorultak, de közel sem volt az az érzés, mint a Bohémélet.

– Ez érdekes, hogy végig a musicalen és a lakodalmason nőttél fel, és mégis az opera taglózott le. Hogy tudtad volna megfogalmazni magadnak akkor, hogy mitől fantasztikus a Bohémélet? Mitől több neked, mint a Nyomorultak?

– Nem tudom, az okát, ez egy olyan dolog, hogy ott állsz azon a deszkán és érzel valamit, de nem tudod, megmondani mit, csak azt, hogy jó. A Nyomorultak sokkal látványosabb volt színpadilag, de a zene valahogy…valahogy az a légkör, ha lehet ilyet mondani, a zene természetes ereje. Hogy itt nincs hangosítás, minden természetes volt, és ez ettől sokkal jobban szíven ütött engem.

– Ekkor dőlt el, hogy szólista leszel?

– Igen, csodáltam az Istit, meg a Petit, hogy olyan nagyon szépen énekeltek. Akkor eldöntöttem, hogy ezt szeretném csinálni.

– Mit tettél ennek érdekében?

– Heti háromszor jártam Csizmadia Géza énekmesterhez, aki nem erőltetett rám semmit, segített rátalálni a saját hangomra. Azt mondta, hogy neki nem egy módszere van, hanem mindenkivel személyre szabottan találja meg a helyes utat. Mindig azt tanította, hogy azt a természetességet kell megkeresni, amikor a csecsemő ösztönösen felsír. Egy kis csecsemő úgy tud kiabálni azzal a pici hangszalaggal, hogy mi felnőttként azt nem tudjuk produkálni, ellustulunk. Nem jártam zeneiskolába sajnos, így nehezen ment akkor még a kottaolvasás. Azért mondom ezt, mert a magasságoknak érdekes módon az segített, hogy nem tudtam, hogy milyen hang. Azt vettem észre, hogy amikor tudatosul az emberben, hogy milyen hang, és hogy ez nehéz, mert egy magas C, akkor úgy meghőköl tőle, és már nem úgy működik. Ezért volt az, hogy amikor skáláztam a Gézával, és lestem a zongorán, hogy hol járunk, akkor mindig elzavart, hogy „ne nézzed!”. Ha nem néztem, és nem tudtam, hogy hol járunk, akkor szárnyaltam. Ha kimondta, hogy na, ez most egy magas D volt, és még egyszer megpróbáltam, már nem biztos, hogy úgy sikerült. Így amíg nem ismertem annyira a kottát, sokszor csináltam olyat, hogy mondjuk volt egy magas C, vagy H, és ha nem tudtam magabiztosan énekelni, akkor kisatíroztam, és leírtam G-nek, meg A-nak. A vizuális élmény más tudatot eredményezett. Ez nagyon működött nálam.

– Hogy pótoltad be a zeneelméleti lemaradásodat?

– Magánúton elkezdtem tanulni, illetve a próbák és előadások között bekéredzkedtem a színházhoz közeli zeneiskolába az ismerőseim órájára. Elvileg nem járhattam volna be, de az óraadók kedvesek voltak és mindig beengedtek. Így mindig ott ültem az ismerőseim mellett és tanultam én is szolmizálni, kottát olvasni. Később a színház a miskolci Zenepalotán keresztül indított egy emelt szintű magánénekesi szakot, ahova a színházban dolgozók is jelentkezhettek. Közben a színházban megtaláltak kisebb feladatok és szerepek az énekkar mellett. Két év után Bánkot énekeltem egy kis ifjúsági előadásban – ahhoz képest, amilyen szinten voltam akkor, jól sikerült.

– Ezek szerint két éve ismerted az opera műfaját, mikor megkínáltak egy Bánk bán-áriával.

– Igen, és abban az évben megkaptam az Év hangja díjat. Nagyon örültem, sokat lendített rajtam, és megerősített abban, hogy az opera az én utam. Ezután bekerültem a Honvéd Férfikarba és vele párhuzamosan Gulyás Dénes elhívott egy Pécsi Nemzeti Színházas produkcióba.

– Hogyhogy nem maradtál a Honvédban hosszabb ideig állásban?

– Nagyon szerettem ott dolgozni, a fiúk nagy szeretettel fogadtak és támogattak mindig. Tulajdonképpen ez egy nyugdíjas állás lett volna, de tudtam, hogy engem a színpad érdekel. Nagyon jó volt megtapasztalni azt a közeget is, de azért hiányzott a színpad. Meg az a fajta közönség, amit a színházban tapasztal az ember. De a Honvéd Férfikar biztonságot nyújtott számomra, és mellette pedig ki tudtam próbálni magam szólistaként Pécsett. Ott a Parasztbecsülettel debütáltam, csak 26 éves voltam akkor. Ami több mint merész. Teszem hozzá, hogy megint a tudatosság: amiről az ember nem tud, hogy ebbe tönkre lehet menni, akkor az nem is lesz úgy. Elénekeltem, és nem volt sok előadás belőle, összesen, ha hatot csináltam. Azt gondolom, hogy azért fontos, hogy vidéken kezdődjön el egy pálya, mert ott kevesebb eséllyel tud tönkremenni egy énekes a leterheltség miatt, még akkor is ha egy szerep nehéz, hiszen sokkal alaposabban fel tud készülni a feladatra.

– Az egyéni fejlődést hogy éled meg? Mit gondolsz, tisztán látod/hallod magad vagy külső fülekre hagyatkozol?

– Kellenek a külső fülek, nagyon fontos a kontroll. Azt gondolom, ezt egy jó énektanár és egy korrepetitor meg tudja adni. Én a szerepeim által fejlődtem a legtöbbet, a nagy áttörést Massenet Manonja hozta. A francia nyelv sokat segített az énektechnikai fejlődésben. Aztán minden szót lefordítottam, gyakoroltam a francia kiejtést, francia tanárhoz jártam, megtanultam zongorázni a nagyobb áriákat. Meghallgattam a kíséretet, kerestem, hogy melyik akkord miért és hogyan oldódik, hogy jön össze a szöveg a zenével. Fél év alatt már olyan szintre került az életemben, hogy néha éjjel fölébredtem, mert beugrott, hogy „Úristen, azért mondja azt, mert hogy a kíséretben úgy jelenik meg az akkord!” Ezért is jó vidéken játszani, mert ilyen szintű felkészülésre csak itt van lehetőség. Itt tanultam meg elkönnyíteni a hangom, egyfajta irányított, tudatos természetességgel énekelni.

– Most hogy látod magad, miben kellene fejlődnöd?

– Mindenben, hiszen mindig van mit tanulni, egy énekes sosincs készen. A járvány miatt sok minden átértékelődött bennem. Tele voltam tervekkel, majd a vírus elmosott mindent. Arra jutottam, talán nem is jó, ha a jövőt kergetjük, hanem a pillanatnak élve a jelen helyzetből hozzuk ki a maximumot. A fejlődés úgyis csak akkor látszik majd, ha a múltba tekintünk vissza. Persze jó célokat kitűzni, de azt gondolom, fontosabb minden nap száz százalékot nyújtani a tudásunkhoz mérten, és azt nézni, hogyan tudunk rövid távon is fejlődni.

– Van olyan szerep, amit mindenképp szeretnél elénekelni?

– Nincs. Mondjuk ki: Miskolc mellől, egy kis községből már az is nagy dolog volt az ottani embereknek és nekem is, hogy a Miskolci Nemzeti Színházban énekeltem a kórusban. Ahhoz képest hatalmas lépés számomra a Honvéd Férfikar. Akkor azt gondoltam már, hogy ó, ez már a legnagyobb dolog, amit elérhettem! Aztán szólista lehettem egy igazi operaprodukcióban, Pécsett. Eljutottam odáig! És most Szegedre szerződtetek szólistaként. Hatalmas dolog, hogy itt énekelhetek. Mindig hálát adok a Jóistennek, hogy nem vagyok nagyravágyó és azért, hogy erre a csodálatos pályára terelt engem. Nekem már ez is nagy dolog, hogy itt lehetek, hogy ezt csinálhatom, és abból élhetek, amit szeretek.

– Egyébként hiányzik a musical?

– Nem, már csak a múltamhoz tartozik.

– De mégis csak micsoda fantasztikus dolog, hogy volt zene az életedben, mindegy, hogy milyen stílusú, ami berántott téged ebbe az egészbe és nem engedte el az üstöködet. Megfogott téged, és addig ott tartott a színpadon, amíg meg nem találtad, hogy mit szeretnél.

– Igen.

– Azért ez csodálatos.

– Igen, ez az.



TÁRGYMUTATÓ.

13-as stúdió2 3k színházi fesztivál1 40 év1 42 év2 600 kilométer 100 guinness4 6szín1 7 és fél halál4 a csemegepultos naplója292 a gyáva1 a gyermek és a varázslat3 a haramiák34 a hülyéje21 a kalóz63 a kávé nekem is jár32 a kék hajú lány2 a kéz48 a kis kéményseprő2 a köpeny36 a közös többszörös40 a ló aki elvesztette a szemüvegét1 a ludovika ablakai7 a mester1 a mi osztályunk13 a néző közbeszól43 a nulladik perc135 a rádió ablakai5 a rendező közbeszól38 a színészet képes nagykönyve11 alapítvány a magyar színházakért4 alba regia szimfonikus zenekar7 aldi női futógála1 alkalomadtán1 állj bele1 aNNa29 anyám éhesnek tűnik3 anyóka emlékiratai1 apertúra38 aradi kamaraszínház3 aranytíz4 archívum4 arden1 art-színtér22 átrium25 az elvarázsolt disznó13 az ember tragédiája2 az öreghíd alatt103 az úrhatnám szolgáló11 b3224 baal2 babel sound1 bácskai juli pszichoszínháza5 baja3 balatonboglár3 balatonfüred2 balfácánt vacsorára28 bálna2 bánk bán78 bárka288 bátorságpróba6 bencs villa1 beszélő levelek7 bisb1 bivaly-szuflé54 bob herceg38 bogáncsvirág51 bohémélet108 borral oltó fesztivál1 börtönrádió3 bsi1 budaörs5 budapasta2 budapest improv show12 budapest music center1 budapesti kamaraszínház1 budapesti tavaszi fesztivál1 budapesti vonósok21 budoár kiállítás1 busz-színház12 CAFe Budapest8 caminus72 castel felice46 castel felice vizsga5 centrál3 club701 coming out1 coming soon2 cosí fan tutte47 cupido és a halál30 cv1 családi játszmák59 családi játszmák 20237 családi ünnep3 cseh tamás4 cselényi nóra1 csíkszerda77 csoportterápia18 csukás-díj10 dankó rádió1 dante70 dante első szülinapi fesztivál14 dante-jam2 danubia zenekar6 deák171 debrecen21 debreceni tavaszi fesztivál1 delila2 delta produkció9 deszka fesztivál19 dido és aeneas55 díjak elismerések1 don juan3 dráma kortárs színházi találkozó6 drámaíró verseny1 due1 duett2 dunapart6 dunaújváros159 eger2 egri tavaszi fesztivál2 egy csók és más semmi31 egy kiállítás rémei2 éhség8 éjjel-nappal momentán4 élnek mint a disznók13 előadásszámok1 elte tók vizuális nevelési tanszék2 elveszett idők3 email1 ének a három hollóhoz2 english25 énis teis44 erkel színház67 ernani4 érzékenyítő fesztivál1 és ezt így hogy1 eszínház108 eszínház fesztivál46 esztergom3 eucharisztikus kongresszus7 europa cantat7 ezek mennek16 falaink3 falstaff9 fekete-fehér151 fellegek14 fém színház32 fesz segélyalap9 fiatal írók1 fidelio színházi est3 finito16 firkin310 fischer iván lakásszínháza2 fishing on orfű1 fogság1 főfőnök1 francia sanzonest2 friss hús2 furnitur50 füge145 független előadóművészeti szövetség10 gianni schicchi30 gólem12 gödöllő5 göncz árpád alapítvány1 grecsó3 grisnik petra32 gusztinak megjött az esze1 gyerekstúdió4 gyilkosok1 gyógyír északi szélre86 győr6 győri tavaszi fesztivál3 gyulai várszínház13 ha lenne valakim46 hajmeresztő34 halál hotel24 halastó118 hangok a katakombából1 hangoló1 hárman a padon164 harminchárom változat haydn-koponyára103 háromszögek25 határvonalak színházi fesztivál11 hatok csoport1 hatszín teátrum203 haydn fesztivál10 hazug1 hét domb fesztivál2 hét és fél halál6 hetedik alabárdos1 hetedik mennyország15 hírek3 hírszerzők1 hogy szeret a másik105 hol4 hoppart1 hrabal-vurstli14 humorfesztivál6 hyppolit94 így tanultam meg vezetni1 imprójam6 imprómaraton3 in medias brass1 in memoriam cseh tamás4 interjú130 irodalom éjszakája7 jak2 jászberény6 jegyek1 jó kérdés13 junior príma4 jurányi98 k11 művészeti és kulturális központ4 k2 színház6 kalandra fül fesztivál2 kálid artúr1 kalucsni54 kaposvár152 katona90 keltská noc1 képek496 keszthely3 kibelátó14 kicsi szívem kávéba pottyant1 kis suttogás5 kisfaludy színházi fesztivál2 kisvárda12 kmtg1 kolibri1 kolozsvár35 koma38 komárom5 komédium2 koronavírus136 kortárs drámafesztivál15 kórusok éjszakája77 kovátsműhely1 kőfeszt1 kőszeg466 köszönet estéje-estélye1 kritika514 kritikusdíj-átadó19 kuk3 kultkikötő26 kultúrfürdő26 kurátorok9 lakott sziget19 láthatatlan állomás4 latinovits diákszínpad1 leenane szépe 201731 leenane szépe 20261 leonardo1 lev&te3 limerick-bajnokság7 líra és epika38 lírástudók2 london1 love and money73 love and money vizsga9 macskadémon35 madách színház4 madam rekamié1 madame bizsu94 madame poe7 magdafeszt6 mágnás miska13 magvető4 magyar rádió28 magyar színház149 magyar színházi társaság10 magyar zene háza161 manhattan short5 manna110 manőver43 maradunk3 margó irodalmi fesztivál7 más olvasnivaló3 másik produkció24 mellékhatás3 menház színpad27 merlin6 mesterjátszma24 mesterkurzus11 mézesvölgyi nyár4 mikor2 mikro fesztivál19 milestone1 mindenütt jó34 mindenütt nő1 mintaapák1 miskolc2 miszépmiszépmiszép54 mojo51 momentán295 momkult2 monodráma fesztivál9 monodrámák6 móra kiadó1 most fesztivál28 motto3 mozaik országos színházi találkozó3 mozart-kommandó2 mozgófénykép45 mozsár műhely6 mu6 múzeumok éjszakája1 művészetek palotája17 művészetek völgye63 nagykanizsa1 naptár1 nefelé2 négyhangú opera53 nekem a zene3 nemzeti filharmonikusok7 nemzeti színház14 nézőművészeti kft46 nézőpont színház9 nofilter4 nyílt nap4 nyinyernya30 nyíregyháza407 nyolc nő26 óbudai társaskör29 ómama2 online fordítónapok1 operabeavató548 operaház84 operajátszóház21 operamacera7 operavita13 operettszínház41 orlai921 othello gyulaházán42 ők2 ördögkatlan389 örkény1 örkény vurstli5 örömimpró4 pájinkás jános1 pannonhalma2 pannónia stúdió2 papp jános1 párkák45 patália2 páternoszter1 pécs50 pécsi egyetem2 pesthidegkúti művészeti fesztivál1 pesti barokk88 pesti magyar színiakadémia19 petőfi irodalmi múzeum4 petri versmaraton6 pim dia hangoskönyvek3 pinceszínház43 placcc30 pokol10 portré1 postart1 poszt64 poznan1 pozsonyi piknik6 pure voice akadémia7 ráday utcai színházi találkozó5 rádió1 rádiójátékosok3 radnóti46 ram colosseum4 régebbi havi műsorok1 regnum filmszemle5 remény10 rendezők viadala57 rév fülöp34 rögvest81 rs91 rumini8 russian indie film fesztival1 sakknovella3 semmi baj gyerekek1 sherlock holmes és a moriarty-rejtély1 shots festival1 sinaia1 skvot3 sly59 snowman6 soharóza84 sok-szín-feszt4 sokszemközt1 somló cirqsz7 song-óra1 sopron1 sorozat a vidéki operajátszásról4 spaletta1 stockholm7 stúdió k12 summa summárum1 susotázs132 szabadesés39 szabadka2 szabadtéri színházak találkozója32 szeged339 székely-könyv4 székesfehérvár7 szemes fesztivál2 szénakutyák122 szent imre1 szentendrei teátrum20 szép heléna21 szerzői munkák10 szfe21 szigetszentmiklós1 színház a város16 színház tv73 színházak éjszakája35 színházi törvény1 színházrendezői testület1 színlapok103 szívem szeret4 szkéné30 szóbanforgó4 szombathely82 szöveg4 szputnyik hajózási társaság25 talált posztok15 tárgymutató1 társasjáték2 tartalom2 tatabánya127 telefondoktor206 temesvár46 tengeren 2008107 tengeren 201974 térkép1 terminál workhouse4 teszt16 thália186 thália nyárikert33 the irish coffee56 the pocketstones16 thealter19 tilos rádió3 tivoli3 tóbiás és az angyal30 törőcsik-emlékest12 trapézon tüllben37 trefort színjátszó fesztivál1 újpalotai nyári játékok1 ütközet2 üvegcipő1 váci dunakanyar színház10 vágánybenéző11 valamikor3 van egy határ29 varázsfuvola16 városmajor39 vaskakas5 védőháló9 veled kerek1 vera214 vidéki színházak fesztiválja13 vidor fesztivál83 vigadó2 visszaszámláló1 vízkereszti gritti49 volt egyszer egy ndk3 vonalhúzás34 zalaegerszegi kvártélyház20 zeneakadémia1 zichy major1 zsámbék4 zsolnay negyed5