VOLT EGYSZER EGY BÁRKA SZÍNHÁZ JÓZSEFVÁROSBAN

“Érthetetlen politikai nemtörődömség áldozata lett a Bárka Színház”

A magyar kultúra napján Józsefváros egykori színházára, a Bárkára emlékezünk. Vidovszky Györggyel készítettünk interjút, aki oszlopos tagja volt a színháznak.

– Jól tudom, hogy ön a kezdetektől fogva bárkás volt?

– Bár nem voltam alapító tag, de tulajdonképpen mégis a kezdetektől fogva ott voltunk. Én akkor ugyanis a józsefvárosi Vörösmarty Mihály Gimnázium dráma tagozatán tanítottam, és már a megalakulás pillanatában egyfajta szakmai együttműködés jött létre a gimnázium és az alakuló Bárka Színház között. Ez már jelezte a színház nyitottságát is, hogy nemcsak fölfelé, a mainstream irányba próbálta a művészi ambícióit kifejezni, hanem gyakorlatilag az amatőrök felé is. És hát akkor gyakorlatilag, amikor az első Bárka-napok voltak az igazi megnyitás előtti évben, akkor a gimnázium tanulói segítettek gyakorlatilag mindenben. Ilyen értelemben tehát az első pillanattól kezdve ott voltam, aztán évekig a színházban működő filmklubot vezettem, 2002-től pedig már rendes tagja voltam a színháznak, és a produkciós vezetője.

– Eleve hogy merült fel az az ötlet, hogy Józsefvárosnak legyen egy saját színháza?

– Valójában Csányi Jánosnak, az alapító-igazgatónak volt ez az – elég merész – ötlete. Ő akkor fiatal rendezőként egy, a Szentivánéji álomból készített kultikus előadást tudhatott magáénak ismert színészekkel, Kulka Jánostól Udvaros Dorottyáig, akikkel ezt annak idején még az Új Színháznak a stúdiójában játszotta késői esténként. Ez egy független előadás volt, aminek olyan szakmai sikere és híre volt, hogy tulajdonképpen ez jelentette a szakmai tőkéjét a színházalapításnak. És akkor János úgy gondolta, hogy ehhez az összeverbuvált társulathoz kellene egy színházépület. Szívós munkával kijárta a Józsefvárosi Önkormányzatnál, hogy azt az épületet, az egykori Ludovika vívótermét kaphassa meg a Bárka Színház. Ennek a megfelelő jogi procedúrái után végül is a Kulturális Bizottság hozta meg a döntést, és így lett a tornateremből színház. Aztán újabb pályázatok révén az épületet sikerült átalakítani egy kicsit, megőrizve természetesen a vívótermet, ami egy stúdióval és egy másik szinttel kiegészült. Ez is elkészült, és akkor hivatalosan megnyílt, ha jól emlékszem 1996-ban. A Bárka Színház ebben az átépített épületben indult el, ez az épület a jelen pillanatban is ebben a formájában van ott.

– Hogyan sikerült ilyen neves színészeket leigazolni rögtön az elején? Mert azért ha visszanézi az ember, hogy kik voltak a társulat tagjai már a kezdetekkor, azért az látszik, hogy szokatlanul egy erős csapat volt.

– Ez ennek a legendás előadásnak volt köszönhető, hiszen akkor még mindenki magához a Szentivánéji álomhoz csatlakozott úgymond szeretetből vagy izgalomból. És aztán sokan ezek közül a színészek közül úgy gondolták, hogy ebben a szellemi műhelyben szívesen folytatnák a munkát, és így csatlakoztak. De másrészről azt is fontos elmondani, hogy sok olyan színész, akinek a nevét ma jól ismerjük, akkor még egyáltalán nem volt ennyire ismert. Akár Mucsi Zoltán vagy Scherer Péter. Ők akkor részben a független színházi terepen – akkor még alternatív színháznak hívtuk ezt a független világot – voltak ismertek is, illetve Mucsi Zoltán Szolnokon már játszott korábban. Szikszai Rémusz neve sem volt ennyire ismert, ők akkor pályakezdő színészek voltak. Vagy említhetném Pokorny Liát is, aki a Bárka stúdiósa volt, őt színházi gyakorlatra vette fel a színház. Tehát a nagy nevek vagy az ismert nevek mellett, mint mondjuk Udvaros Dorottya, azért voltak olyanok is, akik csak később lettek sokkal ismertebbek. Még hosszan sorolhatnám a neveket, a mai olvasó igencsak meglepődne, micsoda első osztályú csapat jött akkoriban össze.

– A Bárka fogalommá vált, a mából visszanézve olyan dolgokat honosított meg a hazai színházi életben kvázi kőszínházi keretek között, amiket ma már természetesnek veszünk, most pedig eléggé másképp működik a színházi világ. Gyakoribb, hogy nincsenek fix társulatok, nincsenek fix helyek, hanem projektek születnek. Az is általánosabb, hogy valaki köré szerveződik egy társaság, és befogadóhelyeken lépnek fel. Jól látom, hogy a Bárka sok tekintetben úttörő volt ebben a klasszikus kőszínházi világban azzal, hogy egy alternatív vonalat hozott be a hagyományos színházi keretek közé? Plusz befogadó színházi helyként is működött, rengeteg, akár hazai, akár külföldi társulat számára. Hogyan és miért alakult ez így, illetve hogy mennyire volt úttörő szerepe a Bárkának?

– Igen, szerintem is úttörő volt a Bárka sok szempontból. Ez a színház az első pillanattól kezdve nem úgy tekintett magára, mint egy sokadik budapesti kőszínházra. Már maga az épület sem ilyen volt. Tulajdonképpen ma Budapesten talán csak a Trafót lehetne említeni, meg a Jurányi Házat, ahol hasonló „fekete dobozok” vannak, amikor a színházi tér nem egy megépített színpadból és egy rögzített nézőtérből áll, hanem egy nagy fekete teremből, ahol a nézőtér és a színpad elhelyezkedése mindig minden előadásnál más lehet. Ez a koncepció, az ilyen működés, az ilyen színházi gondolkodás már eleve inkább közelebb viszi az egészet az alternatív színházhoz, mint a kőszínházhoz.

A Bárka részben az épület adottságai miatt is, valamint a szellemi kihívásból adódóan is kereste az új színházi formákat is, valamint nyitott volt a társművészetekre is. Volt egy kiállítótere, a Bárka Kávézó, ahol tényleg állandóan volt valamilyen kiállítás, ezek nagyjából havonta cserélődtek, fotók, festmények, mindenféle tematikus kiállítások voltak. Működött a színházban, ugyancsak a kávézóban, éveken keresztül egy zenei klub is, a józsefvárosi jazz-zenészek, Balázs Elemér és csapata tartott ott minden kedden jazz-klubot. De itt lépett fel rendszeresen, akkor még kevésbé ismertként Palya Bea is az akkori zenekarával, a Folkestrával. Említettem már, hogy működött filmklub is, mindenféle tematikus sorozatokkal. Volt, hogy a színészek választottak filmet, és ennek is elég nagy közönsége volt.

Gyakorlatilag a színház, ez az épület mindig is több volt, mint csak színház. De közben emellett természetesen repertoárszínházként kezdett működni. Egy kicsit igazából ebből is adódott az első művészi megroppanása a Bárkának, hogy hogyan lehet rendes – most ezt idézőjelben mondom, hogy rendes – színházként, repertoárszínházként működni, de közben mégis megőrizni ezt a fajta művészi szabadságot és kísérletezést, amiből tulajdonképpen elindult a színház.

– Említette, hogy voltak ezek a rendezvények rendszeres látogatókkal. Sokan látogatták a Bárkát? Azt tudom, hogy a színházi része kultikus volt, sok-sok teltházzal. De mennyire sikerült a környékbelieket is megszólítania a Bárkának?

– Hát, ez folyamatos ambíciója maradt a színháznak, hogy józsefvárosi színház is legyen. A jazzklubba elsősorban a helyi közönség jött. De ezenkívül egyébként a színház látogatottsága is változó volt. Pont a kísérletezésből adódóan voltak olyan előadások, amelyek nem jelentettek közönségsikert, de voltak kifejezetten népszerű adások is.

Ha szabad említenem még egy különlegességet, ami pont ilyen értelemben hozzánk köthető, hogy a Bárka nyitott volt arra, hogy olyan előadások jöjjenek létre, amikben részben amatőrök is szerepelhetnek. Így hoztuk létre pont húsz évvel ezelőtt, 2002-ben A Pál utcai fiúkat. Akkor még nem létezett a musical változat, ez egy prózai színházi előadás volt. És ezt ott először nyári előadásként az Orczy-kertben, szabadtéren, a színház oldalában hoztuk létre. Ebben közel húsz olyan tizenéves fiú volt vegyítve a színház profi társulati tagjaival is, akik aztán két éven keresztül játszották ezt, és most megint csak nem kezdem el sorolni azt, ki mindenki tűnt föl akkor, de mondjuk ott volt Molnár Áron kisfiúként abban a csapatban, vagy Farkas Dénes, aki ma a Nemzeti Színház tagja. A Bárka arra is nyitott volt, hogy részben gyerekekkel és felnőttekkel profi igényű és hosszú nagy szériákat befutó előadásokat játsszon.

Ezt azért fontos említeni, mert én azóta sem találok ilyen színházat, ahol ezt a működést folytatni lehetne. Hiszen ez nagyon sok pénzbe kerül és nagyon sok plusz tervezést jelent, mármint az, hogy egy színház nem a saját társulatával dolgozik kizárólag, hanem beenged vendégeket. De beengedtek más vendégeket is, a Krétakör Színház is tagja volt a Bárka Színháznak egy ideig, aztán a Maladype Társulat is itt kezdte a működését. Ezek a műhelyek gyakorlatilag részben otthonra leltek itt, és olyan profi lehetőségeket kaptak, amilyenekhez másutt nem juthattak hozzá. Nagyon sok olyan újítás volt ebben a színházban, amilyen manapság is ritkán fordul elő.Egy angol rendező, Tim Carroll rendezett a Bárkában néhány előadást, egészen különleges sikerekkel mentek ezek. A leginkább egyedi a Hamlet volt, aminek az volt a különlegessége, hogy a színészek több szerepet tanultak meg előre, és a közönség kő-papír-olló sorsolással döntötte el, aznap ki melyik szerepet játssza. Csak Hamlet szerepe volt állandó, az mindig Balázs Zoltán volt. És a tér is mindig változott minden előadáson, és a nézők hozták a kellékeket is, amelyeket fölmutattak, és aztán a színészek a nézők kezéből elvették, és így használták őket az előadás során. Minden egyes alkalommal más lett az előadás, ez egy hihetetlen színházi ünnep volt óriási sikerrel. Az egyik alkalommal Tim Carroll barátja, Mark Rylance is eljött, hogy megnézze az előadást. Őt hollywoodi filmekből is ismerhetjük, több Spielberg-alkotásban is szerepelt. Ezen az előadáson, mivel Mark Rylance előtte már több százszor eljátszotta Hamlet szerepét, Balázs Zoltán odament hozzá, és a Lenni vagy nem lenni monológot együtt mondták el. Mark angolul, Zoltán persze magyarul.

– Január 22. nem csak a magyar kultúra napja, hanem Cseh Tamás születésnapja is. Ő is kötődött a Bárkához, hiszen ha jól tudom, tagja volt a társulatnak.

– Így van.

– Mikortól és hogy került oda?

– Ő alapító tagja volt a színháznak, Bérczes László – ugyancsak alapító tag – révén, aki az Ördögkatlan Fesztiválnak a vezetője, és ismert rendező. Ő jól ismerte Cseh Tamást, akinek már korábban is voltak színházban előadott előadássorozatai. Például a Katona József Színházban énekelte el a dalait, és gyakorlatilag az ötlet az volt, hogy a Bárka Színházban az összes dalt, amit valaha énekelt, tematikusan lemezről lemezre újra elővegye és ezeket újra elénekelje. Létre is jöttek ezek a koncertek, igazán csodálatos előadások voltak. Szerencsére ezt annak idején a Duna TV rögzítette is, így ma is létező kultúrtörténeti kincs az, amit a Bárka akkor saját erejéből létre tudott hozni. A Cseh Tamás Archívum egy jelentős része a Bárkában készült koncertfelvételekből áll.

– Ugyanakkor bár szavakban Cseh Tamás emlékét próbálják megőrizni, de a művész halála után a vívóterem ajtóra kikerült egy fémtábla, hogy Cseh Tamás terem, ez azóta már sehol nincsen. Illetve egy fát is ültettek az épület mellett négy polgármester jelenlétével a halála után. Ez a fa sincsen már meg.

– Hát bizony. Tulajdonképpen ez a szomorú része a történetnek, hogy jelen pillanatban nem tudom, mi működik a Bárka Színházban. Néhány évvel ezelőtt, amikor jártam arra, akkor egy A4-es papíron az volt kiragasztva az üvegajtóra, hogy beruházási projektiroda. Ami hát lehet, hogy a campuson történő építkezéshez tartozott. De gyakorlatilag az épületnek a színházi adottságai tudtommal most egyáltalán nincsenek kihasználva. És ez szomorú.

A megszűnés kapcsán annyit tudok mondani, hogy ez részben összefügg azzal, hogy a Közszolgálati Egyetem campusa odakerült az Orczy-kertbe, és elindult ez a nagy beruházás. Ilyen értelemben a Bárka Színház épülete – a Ludovika vívóterme – hirtelen része lett ennek a campusnak. Az akkori önkormányzat akkori vezetése Kocsis Mátéval az élén egyáltalán nem kívánta a Bárka Színházat a továbbiakban támogatni, ezért átadta azt az egyetemnek, akiknek viszont nem volt szüksége színházra, hiszen egy közszolgálati egyetemnek semmi szüksége nincsen egy ilyen jellegű műhelyre. Ráadásul jogi problémák is fölmerültek, hogy azt a támogatást, amit addig az önkormányzat, illetve az állam adott, azt egy egyetemen keresztül hogyan kaphatja meg a színház.

Ez súlyos likviditási problémákat jelentett az utolsó években, ami aztán végül is felelős döntéshozás nélkül egyszer csak úgy érte a színházat, hogy kivérzett. Nehéz megmondani, melyik volt a Bárka Színház utolsó napja, hiszen igazából senki nem mondta ki, hogy bezárja, senki nem mondta ki, hogy itt a vége, hanem egész egyszerűen elfogyott minden lehetőség. Egy éven keresztül 2014-ben már a vívóterem tulajdonképpen csak raktárként működött, még akkor is reménykedtek néhányan, hogy hátha tovább fog tudni működni a színház, és megőrizték ott a díszleteket egy ideig. Aztán utána egy felszámoló bizottság – ki tudja hová – ezeket is elvitte.

Egy nagyjából érthetetlen politikai nemtörődömség áldozata lett a Bárka Színház, legalábbis az én megítélésem szerint. Én akkor ott voltam, és a társulat oldaláról éltem ezt végig, sőt, az enyém volt az utolsó próbaidőszak is. Tasnádi István Rovarok című darabján dolgoztunk, amit többszöri nekifutásra néhány héten át próbáltuk, de egy idő után le kellett vele állnunk, mert látszott, hogy nem fogjuk tudni bemutatni már.

– Mit lehet mondani arról, mi a Bárka Színház öröksége most így 2022-ből visszanézve azon kívül, hogy volt itt egy szép történet. Hogy él tovább ma a Bárka szelleme?

– Az egy nagyon fontos – bár közhelyes – lényegi állítás, hogy a színháznak csak jelen ideje van. Nincs múlt ideje, tehát a tegnapi előadás az a mai előadás nézőinek nem jelent semmit; és nincs jövő ideje sem. Gyakorlatilag ahogy egy előadás lemegy, akkor az elmúlik.

De ezzel együtt természetesen a hatása megvan. Ha csak azokat a színészeket soroljuk föl, akiket a Bárka Színház adott, vagy akik a Bárka Színházban váltak részben azzá, akik ma lettek, már az is egy óriási örökség. Az is mindenképpen az örökség része, hogy Cseh Tamás még az élete utolsó éveiben a teljes életművét elénekelhette megfelelő körülmények között. Azt is remélem, hogy 2022-ben még sok-sok néző emlékezetében él néhány előadás. És mi sem felejtjük, akik itt dolgoztunk. Ha néha találkozom újabb munkák során – mondjuk Tasnádi Istvánnal vagy Mucsi Zoltánnal –, gyakorlatilag nem múlik el úgy beszélgetés, hogy valamit ne idéznénk föl, és ne kapaszkodnánk érzelmileg is abba, ami akkor ott történt velünk.



TÁRGYMUTATÓ.

13-as stúdió2 3k színházi fesztivál1 40 év1 42 év2 600 kilométer 100 guinness4 6szín1 7 és fél halál3 a csemegepultos naplója292 a gyáva1 a gyermek és a varázslat3 a haramiák34 a hülyéje21 a kalóz63 a kávé nekem is jár32 a kék hajú lány2 a kéz48 a kis kéményseprő2 a köpeny36 a közös többszörös40 a ló aki elvesztette a szemüvegét1 a ludovika ablakai7 a mester1 a mi osztályunk13 a néző közbeszól43 a nulladik perc135 a rádió ablakai5 a rendező közbeszól38 a színészet képes nagykönyve2 alapítvány a magyar színházakért4 alba regia szimfonikus zenekar7 aldi női futógála1 alkalomadtán1 állj bele1 aNNa29 anyám éhesnek tűnik3 anyóka emlékiratai1 apertúra38 aradi kamaraszínház3 aranytíz4 archívum4 arden1 art-színtér22 átrium24 az elvarázsolt disznó13 az ember tragédiája2 az öreghíd alatt103 az úrhatnám szolgáló11 b3224 baal2 babel sound1 bácskai juli pszichoszínháza4 baja3 balatonboglár3 balatonfüred2 balfácánt vacsorára28 bálna2 bánk bán78 bárka288 bátorságpróba6 bencs villa1 beszélő levelek7 bisb1 bivaly-szuflé54 bob herceg38 bogáncsvirág51 bohémélet108 borral oltó fesztivál1 börtönrádió3 bsi1 budaörs5 budapasta2 budapest improv show12 budapest music center1 budapesti kamaraszínház1 budapesti tavaszi fesztivál1 budapesti vonósok21 budoár kiállítás1 busz-színház12 CAFe Budapest8 caminus72 castel felice46 castel felice vizsga5 centrál3 club701 coming soon2 cosí fan tutte47 cupido és a halál30 cv1 családi játszmák59 családi játszmák 20237 családi ünnep3 cseh tamás4 cselényi nóra1 csíkszerda77 csoportterápia18 csukás-díj10 dankó rádió1 dante53 dante-jam2 danubia zenekar6 deák171 debrecen21 debreceni tavaszi fesztivál1 delila2 delta produkció9 deszka fesztivál19 dido és aeneas55 díjak elismerések1 don juan3 dráma kortárs színházi találkozó6 drámaíró verseny1 due1 duett2 dunapart6 dunaújváros156 eger2 egri tavaszi fesztivál2 egy csók és más semmi31 egy kiállítás rémei2 éhség8 éjjel-nappal momentán4 élnek mint a disznók13 előadásszámok1 elte tók vizuális nevelési tanszék2 elveszett idők3 email1 ének a három hollóhoz2 english25 énis teis44 erkel színház67 ernani4 érzékenyítő fesztivál1 és ezt így hogy1 eszínház108 eszínház fesztivál46 esztergom3 eucharisztikus kongresszus7 europa cantat7 ezek mennek16 falaink3 falstaff9 fekete-fehér151 fellegek14 fém színház31 fesz segélyalap9 fiatal írók1 fidelio színházi est3 finito16 firkin309 fischer iván lakásszínháza2 fishing on orfű1 fogság1 főfőnök1 francia sanzonest2 friss hús2 furnitur50 füge145 független előadóművészeti szövetség10 gianni schicchi30 gólem12 gödöllő5 göncz árpád alapítvány1 grecsó3 grisnik petra32 gusztinak megjött az esze1 gyerekstúdió4 gyilkosok1 gyógyír északi szélre86 győr5 győri tavaszi fesztivál3 gyulai várszínház13 ha lenne valakim46 hajmeresztő34 halál hotel24 halastó118 hangoló1 hárman a padon164 harminchárom változat haydn-koponyára103 háromszögek25 határvonalak színházi fesztivál11 hatok csoport1 hatszín teátrum203 haydn fesztivál10 hazug1 hét domb fesztivál2 hét és fél halál2 hetedik alabárdos1 hetedik mennyország15 hírek3 hírszerzők1 hogy szeret a másik105 hol4 hoppart1 hrabal-vurstli14 humorfesztivál6 hyppolit91 így tanultam meg vezetni1 imprójam6 imprómaraton3 in medias brass1 in memoriam cseh tamás4 interjú129 irodalom éjszakája7 jak2 jászberény6 jegyek1 jó kérdés13 junior príma4 jurányi98 k11 művészeti és kulturális központ4 k2 színház6 kalandra fül fesztivál2 kálid artúr1 kalucsni54 kaposvár152 katona90 keltská noc1 képek496 keszthely3 kibelátó14 kicsi szívem kávéba pottyant1 kis suttogás5 kisfaludy színházi fesztivál2 kisvárda12 kmtg1 kolibri1 kolozsvár35 koma38 komárom5 komédium2 koronavírus136 kortárs drámafesztivál15 kórusok éjszakája77 kovátsműhely1 kőfeszt1 kőszeg463 köszönet estéje-estélye1 kritika514 kritikusdíj-átadó19 kuk3 kultkikötő26 kultúrfürdő26 kurátorok9 lakott sziget19 láthatatlan állomás4 latinovits diákszínpad1 leenane szépe 201731 leenane szépe 20261 leonardo1 lev&te3 limerick-bajnokság7 líra és epika38 lírástudók2 london1 love and money73 love and money vizsga9 macskadémon35 madách színház4 madam rekamié1 madame bizsu93 madame poe7 magdafeszt6 mágnás miska13 magvető4 magyar rádió28 magyar színház149 magyar színházi társaság10 magyar zene háza156 manhattan short5 manna110 manőver43 maradunk3 margó irodalmi fesztivál7 más olvasnivaló3 másik produkció24 mellékhatás3 menház színpad27 merlin6 mesterjátszma24 mesterkurzus11 mézesvölgyi nyár4 mikor2 mikro fesztivál19 milestone1 mindenütt jó34 mindenütt nő1 mintaapák1 miskolc2 miszépmiszépmiszép54 mojo51 momentán294 momkult2 monodráma fesztivál9 monodrámák6 móra kiadó1 most fesztivál28 motto3 mozaik országos színházi találkozó3 mozart-kommandó2 mozgófénykép45 mozsár műhely6 mu6 múzeumok éjszakája1 művészetek palotája17 művészetek völgye63 nagykanizsa1 naptár1 nefelé2 négyhangú opera53 nekem a zene3 nemzeti filharmonikusok7 nemzeti színház14 nézőművészeti kft46 nézőpont színház9 nofilter4 nyílt nap4 nyinyernya30 nyíregyháza407 nyolc nő26 óbudai társaskör29 ómama2 online fordítónapok1 operabeavató540 operaház84 operajátszóház21 operamacera7 operavita13 operettszínház41 orlai921 othello gyulaházán42 ők2 ördögkatlan389 örkény1 örkény vurstli5 örömimpró4 pájinkás jános1 pannonhalma2 papp jános1 párkák45 patália2 páternoszter1 pécs50 pécsi egyetem2 pesthidegkúti művészeti fesztivál1 pesti barokk88 pesti magyar színiakadémia19 petőfi irodalmi múzeum4 petri versmaraton6 pim dia hangoskönyvek3 pinceszínház43 placcc30 pokol10 portré1 postart1 poszt64 poznan1 pozsonyi piknik6 pure voice akadémia7 ráday utcai színházi találkozó5 rádió1 rádiójátékosok3 radnóti46 ram colosseum2 régebbi havi műsorok1 regnum filmszemle5 remény10 rendezők viadala57 rév fülöp34 rögvest81 rs91 rumini8 russian indie film fesztival1 sakknovella3 semmi baj gyerekek1 sherlock holmes és a moriarty-rejtély1 shots festival1 sinaia1 skvot3 sly59 snowman6 soharóza84 sok-szín-feszt4 sokszemközt1 somló cirqsz7 song-óra1 sopron1 sorozat a vidéki operajátszásról4 spaletta1 stockholm7 stúdió k12 summa summárum1 susotázs132 szabadesés39 szabadka2 szabadtéri színházak találkozója32 szeged339 székely-könyv4 székesfehérvár2 szemes fesztivál2 szénakutyák121 szent imre1 szentendrei teátrum17 szép heléna21 szerzői munkák10 szfe21 szigetszentmiklós1 színház a város16 színház tv73 színházak éjszakája35 színházi törvény1 színházrendezői testület1 színlapok102 szívem szeret4 szkéné30 szóbanforgó4 szombathely82 szöveg4 szputnyik hajózási társaság25 talált posztok13 tárgymutató1 társasjáték2 tartalom2 tatabánya127 telefondoktor205 temesvár46 tengeren 2008107 tengeren 201974 térkép1 terminál workhouse4 teszt16 thália185 thália nyárikert33 the irish coffee56 the pocketstones16 thealter19 tilos rádió3 tivoli3 tóbiás és az angyal30 törőcsik-emlékest12 trapézon tüllben34 trefort színjátszó fesztivál1 újpalotai nyári játékok1 ütközet2 üvegcipő1 váci dunakanyar színház10 vágánybenéző11 valamikor3 van egy határ29 varázsfuvola16 városmajor39 vaskakas5 védőháló5 veled kerek1 vera214 vidéki színházak fesztiválja13 vidor fesztivál83 vigadó2 visszaszámláló1 vízkereszti gritti49 volt egyszer egy ndk3 vonalhúzás34 zalaegerszegi kvártélyház20 zeneakadémia1 zichy major1 zsámbék4 zsolnay negyed5