Ezeken az oldalakon nincsenek saját írások.
A cikkek automatikusan (szerkesztés és kommentár nélkül) gyűlnek.
A forrásokat a bejegyzések végén lehet megtalálni.

NEM GONDOLKODOM KARRIERBEN, MINDIG CSAK A KÖVETKEZŐ MUNKÁVAL TÖRŐDÖM.

„NEM GONDOLKODOM KARRIERBEN, MINDIG CSAK A KÖVETKEZŐ MUNKÁVAL TÖRŐDÖM.”

Ötvös Andrásnak jól állnak a vígjátékok, a Balkon kilátással című Orlai produkcióban is számíthatott rá Kocsis Gergely rendező, amikor a világtól elbújó Alvin szerepét ráosztotta. A művészszínházaktól hogyan jutott el a csemegepultosig? – erről is kérdeztük a színészt.

A Jóbarátok egyik írójának, Will Cahounnak a komédiájában Alvin magányra kárhoztatja magát, s ha rajta múlik, marad is a lakásának a falai között. Mintha pánikbeteg lenne…
– Alvin szerintem egy balkon-mizantróp, de nem gondolom, hogy patologikus eset. Az igaz, hogy már jó ideje nem lépett ki a lakásából, mert itt érzi magát biztonságban. Taszítja őt a kinti agresszió, például az emberek magatartása az autós közlekedésben vagy egy zsúfolt bevásárlóközpontban, de ez normális. Egyszerűen elege lett az emberekből. Az internet segítségével tud dolgozni, vásárolni, stb., a sportmérkőzések jönnek a tv-n, ha nem kell elmenni leölni a mamutot, nem biztos, hogy ki kell mozdulni a lakásból. A covidnak „hála”, ez a magatartás ideig-óráig sokunknak természetes lett, a home office beköltözött az életünkbe. Tehát a darabban nem egy pánikrohamos ember mellé költözik egy nő, Karen (Péter Kata), s nem is az a kérdés, hogy kettejük között mi történik, hanem az, hogy hogyan.

A balkonjaikon keresztül ismerkednek – adott a másfél méter távolság, s hogy ez mit jelent, azt jól megtanultuk az utóbbi két évben.
– A másfél méter valóban segíti a távolságtartást – keretet ad, csak így tudunk megbeszélni mindent. Mikor elkezdtük próbálni az előadást, egyáltalán nem volt célunk kihegyezni ezt a covidra. A darabban hivatkozom Pintér Márton könyvére, aminek a címe: Kézikönyv emberi ragadozókhoz. Alvinnak ugyanis az erőszakkal van baja. A Ficzere Béla által játszott karakter, Karen előző párja egy agresszív alak, de tudjuk, nagyon közel van egymáshoz az önbizalomhiányos rimánkodás és a tettlegesség. Popper tanította még nekünk az egyetemen, hogy nincs nagyobb seb egy emberben annál, mintha visszautasítják. Én amúgy is annyira sérülékenynek, sebezhetőnek, nyomorultnak látom néha magunkat, két középkorú ember már annyi mindent hordoz magával, Karennak sem lesz egyszerű menete Alvinnal…

A vázolt társadalmi problémák is megjelennek a háttérben, de azért a Balkon kilátással mégis csak egy vígjáték…
– Ez egy szórakoztató előadás, nem is akar más lenni. A tapasztalatok és a közönség visszajelzései is azt mutatják, hogy rengeteg dolgon lehet röhögni azok közül, amik zavarnak minket.

A te pályád művészszínházi keretek között indult. A Máté Gábor-féle osztályból sokan Egerben kezdtetek a Csizmadia Tibor vezette Gárdonyi Géza Színházban, aztán a budapesti Katona József Színház tagja lettél, de előfordultál a KoMa Társulatban, a Merlinben, a Krétakörnél, 2017 óta viszont az Orlai Produkciós Iroda társulati tagja vagy, ahol minőségi bulvár színházat csináltok. Miért váltottál?
– Elegem lett abból, hogy a kőszínházi struktúrába befektetett munka és jelenlét nincsen köszönőviszonyban a bérezéssel. Ráadásul egyszerre több kollégámnak lett ebből elege: Mészáros Máténak, Járó Zsuzsának, Schruff Milánnak, Kovács Patriciának az egri csapatból. Orlai Tibor pedig azt mondta nekünk, hogy csináljatok, amit akartok, s akkor megcsináltuk Dömötör Andrással a Second life-ot és a Határátlépéseket, amik nagyon fontos előadások lettek. Az alkotó csapat tagjai Dés Enikő dramaturg, író és Benedek Albert író is. A közös műhelymunka számunkra az elmúlt években mindent vitt. S amúgy is: itt az Orlainál jó munkák vannak, jó dolgozni rendezőként Göttinger Pállal, Szabó Mátéval, Szikszai Rémusszal, Znamenák Istvánnal vagy most Kocsis Gergellyel. Nincs olyan ember ennél a társulatnál, akivel ne ülnék be boldogan a tájbuszba, márpedig sokat utazunk. Tibornál mi tényleg partnerként vagyunk kezelve, nemcsak a szavak szintjén, és meg tudunk normálisan élni.

Szerinted mi vonzza a közönséget az Orlai-produkciókhoz?
– Itt nincs rendezői kultusz, itt a színház a színészről szól, meg a nézőről. A színész behozza a színpadra a néző kérdéseit, s a néző tudja az ő saját történetét nézni a színésszel, ami egyébként is minden színház alapja kellene, hogy legyen. Én pont ugyanúgy próbálom itt a vígjátékokat, mint anno a Katonában Gothár Péterrel az Oszlopos Simeont vagy Ascher Tamással Trepljovot. Semmivel nem végzek kevesebb munkát.

Olyan, mintha magyarázkodnál.
– Igen, mert azt mondtad, hogy ahol most vagyok, az egészen más, ami csak annyiban igaz, hogy itt bulvár darabokat is kell játszanunk, hozzáteszem, hogy művészszínházakon felnevelődött generációként ugyanolyan szakmaisággal, mint amikor a művészszínházban dolgoztunk. Sőt, pluszban iszonyatos tréningként élem meg, hogy nagyon sokféle helyen kell játszani, ma itt, holnap ott, jobb és nehezebb körülmények váltogatják egymást. Azt, hogy sokfelé megyünk, én ajándéknak érzem, a színészetnek így köze van az ősi feladatához: a bőrén érzi az ember, hogy a színház a nézőről szól. Ahova mi megyünk vidékre, ott általában nincs színház, ott nem huszonhárom másik produkcióból lehet választani aznap este, ott látszik az embereken, hogy éhesebbek a szórakozásra, és mernek tele szájjal röhögni. De például ha A csemegepultos naplóját olyan közegben adom elő, ami sznob, tehát a közönség érintve érzi magát, akkor csak azért is egy kicsit keményebben játszom. De hívtak már meg a budafoki piacra is, ahol balhé kerekedett, a részegek beszóltak, kijött a rendőrség, közben és csak mondtam a csemegepultos-szöveget. Aztán akik beszóltak, leültek nézőként, s egyszer csak drukkerek lettek. Amikor így elkapom a közönséget az akadályozó körülmények ellenére, az nagyon jó! Amúgy meg komédiákat játszani jól, úgy, hogy közben csepegtessél komolyabb gondolatokat is, néha nehezebb, mint egy tragédiát előadni.

Sok filmben, tv-sorozatban is szerepelsz, nemcsak színházban. Ha kell választanod, van-e prioritás?
– A színház a lényeg. A jó színházi színészekből lesz a jó színész. A filmforgatás egy technikai dolog, egy potmétert átállítasz, és kész. S persze, például a Nagykarácsony című filmben egy csodálatos élmény volt nekem Tiszeker Daniékkal és a tűzoltókkal dolgozni, de a filmmel szemben az esti előadások a minden. A színházat minden este meg kell csinálni – ez nagyon jó benne. Az is nagyon jó benne, hogy élőben történik, teljesen esetleges, elmúlik… A színház energiaszolgáltató üzem, mondta Halász Péter. A fekvőtámaszokból a Határátlépésekben a csúcs 178 volt. Aztán az egyik jelenetben abbahagyom, s azt mondom, hogy elég volt ebből a hülyeségből! S ezt az életben is így gondoltam, azóta nem is edzek. Tehát nem akarom, hogy a fitnesz által diktált paramétereknek megfeleljek, miközben belehülyülök, s aztán vehetem a pszichológiai kézikönyveket…

Hogy érzed, most jó helyen vagy a pályádat illetően? Egyáltalán: szoktál ezen gondolkodni, vagy csak jöjjenek a feladatok?
– Az utóbbi – se visszafelé, se előrefelé nem gondolkodom. Semmit nem bánok, sőt. Most nagyon jó, az Orlainál szeretek a legjobban lenni. Ha másra nem, a covid megtanította ezt az önelégült emberiséget arra, hogy ceruzával kezelje a naptárat. Bármelyik pillanatban bármi történhet. Hogy mi lesz a jövő héten, még azt sem tudom, nemhogy öt év múlva. Márait idézem. „ha sorsom engedi…” Vannak munkák, s vannak emberek. Például most dolgoztunk a Balkon kilátással stábjával, s egy olyan viharvert, covid által sújtott, csudajó próbafolyamatunk volt, mint ide Lübeck. Nem gondolkodom karrierben, mindig csak a következő munkával törődöm.






MI TÖRTÉNIK.


EZEK MENNEK.

Az időpontokat lásd itt.


TÁRGYMUTATÓ.

13-as stúdió 3k színházi fesztivál 40 év 600 kilométer 100 guinness 6szín 7 és fél halál a csemegepultos naplója a gyáva a gyermek és a varázslat a haramiák a hülyéje a kalóz a kávé nekem is jár a kék hajú lány a kéz a kis kéményseprő a köpeny a közös többszörös a ló aki elvesztette a szemüvegét a ludovika ablakai a mester a mi osztályunk a néző közbeszól a nulladik perc a rádió ablakai a rendező közbeszól alapítvány a magyar színházakért alba regia szimfonikus zenekar aldi női futógála alkalomadtán állj bele aNNa anyám éhesnek tűnik anyóka emlékiratai apertúra aradi kamaraszínház aranytíz archívum arden art-színtér átrium az elvarázsolt disznó az ember tragédiája az öreghíd alatt az úrhatnám szolgáló b32 baal babel sound bácskai juli pszichoszínháza baja balatonboglár balatonfüred balfácánt vacsorára bálna bánk bán bárka bátorságpróba bencs villa beszélő levelek bisb bivaly-szuflé bob herceg bogáncsvirág bohémélet borral oltó fesztivál börtönrádió bsi budaörs budapasta budapest improv show budapest music center budapesti kamaraszínház budapesti tavaszi fesztivál budapesti vonósok budoár kiállítás busz-színház CAFe Budapest caminus castel felice castel felice vizsga centrál club70 coming soon cosí fan tutte cupido és a halál cv családi játszmák családi játszmák 2023 családi ünnep cseh tamás cselényi nóra csíkszerda csoportterápia csukás-díj dankó rádió dante danubia zenekar deák17 debrecen debreceni tavaszi fesztivál delila delta produkció deszka fesztivál dido és aeneas díjak elismerések don juan dráma kortárs színházi találkozó drámaíró verseny due duett dunapart dunaújváros egri tavaszi fesztivál egy csók és más semmi egy kiállítás rémei éhség éjjel-nappal momentán élnek mint a disznók előadásszámok elte tók vizuális nevelési tanszék elveszett idők email ének a három hollóhoz english énis teis erkel színház ernani érzékenyítő fesztivál eszínház eszínház fesztivál esztergom eucharisztikus kongresszus europa cantat ezek mennek falaink falstaff fekete-fehér fellegek fém színház fesz segélyalap fiatal írók fidelio színházi est finito firkin fischer iván lakásszínháza fishing on orfű fogság francia sanzonest friss hús furnitur füge független előadóművészeti szövetség gianni schicchi gólem gödöllő göncz árpád alapítvány grecsó grisnik petra gusztinak megjött az esze gyerekstúdió gyilkosok gyógyír északi szélre győr győri tavaszi fesztivál gyulai várszínház ha lenne valakim hajmeresztő halál hotel halastó hangoló hárman a padon harminchárom változat haydn-koponyára háromszögek határvonalak színházi fesztivál hatok csoport hatszín teátrum haydn fesztivál hazug hét domb fesztivál hét és fél halál hetedik alabárdos hetedik mennyország hírek hírszerzők hogy szeret a másik hol hoppart hrabal-vurstli humorfesztivál hyppolit így tanultam meg vezetni imprójam imprómaraton in medias brass in memoriam cseh tamás interjú irodalom éjszakája jak jászberény jegyek jó kérdés junior príma jurányi k11 művészeti és kulturális központ k2 színház kalandra fül fesztivál kalucsni kaposvár katona keltská noc képek keszthely kibelátó kicsi szívem kávéba pottyant kis suttogás kisfaludy színházi fesztivál kisvárda kmtg kolibri kolozsvár koma komárom komédium koronavírus kortárs drámafesztivál kórusok éjszakája kovátsműhely kőfeszt kőszeg köszönet estéje-estélye kritika kritikusdíj-átadó kuk kultkikötő kultúrfürdő kurátorok lakott sziget láthatatlan állomás latinovits diákszínpad leenane szépe 2017 leonardo lev&te limerick-bajnokság líra és epika lírástudók london love and money love and money vizsga macskadémon madách színház madam rekamié madame bizsu madame poe magdafeszt mágnás miska magvető magyar rádió magyar színház magyar színházi társaság magyar zene háza manhattan short manna manőver maradunk margó irodalmi fesztivál más olvasnivaló másik produkció mellékhatás menház színpad merlin mesterjátszma mesterkurzus mikor mikro fesztivál milestone mindenütt jó mindenütt nő mintaapák miskolc miszépmiszépmiszép mojo momentán momkult monodráma fesztivál monodrámák móra kiadó most fesztivál motto mozaik országos színházi találkozó mozart-kommandó mozgófénykép mozsár műhely mu múzeumok éjszakája művészetek palotája művészetek völgye nagykanizsa naptár nefelé négyhangú opera nekem a zene nemzeti filharmonikusok nemzeti színház nézőművészeti kft nézőpont színház nofilter nyílt nap nyinyernya nyíregyháza nyolc nő óbudai társaskör ómama online fordítónapok operabeavató operaház operajátszóház operamacera operavita operettszínház orlai othello gyulaházán ők ördögkatlan örkény örkény vurstli örömimpró pájinkás jános pannonhalma papp jános párkák patália páternoszter pécs pécsi egyetem pesthidegkúti művészeti fesztivál pesti barokk pesti magyar színiakadémia petőfi irodalmi múzeum petri versmaraton pim dia hangoskönyvek pinceszínház placcc pokol portré postart poszt poznan pozsonyi piknik pure voice akadémia ráday utcai színházi találkozó rádió rádiójátékosok radnóti ram colosseum régebbi havi műsorok regnum filmszemle remény rendezők viadala rév fülöp rögvest rs9 rumini russian indie film fesztival sakknovella shots festival sinaia skvot sly snowman soharóza sok-szín-feszt sokszemközt somló cirqsz song-óra sopron sorozat a vidéki operajátszásról spaletta stockholm stúdió k summa summárum susotázs szabadesés szabadka szabadtéri színházak találkozója szeged székely-könyv szemes fesztivál szénakutyák szent imre szentendrei teátrum szép heléna szerzői munkák szfe színház a város színház tv színházak éjszakája színházi törvény színházrendezői testület színlapok szívem szeret szkéné szóbanforgó szombathely szöveg szputnyik hajózási társaság talált posztok tárgymutató társasjáték tartalom tatabánya telefondoktor temesvár tengeren 2008 tengeren 2019 térkép terminál workhouse teszt thália thália nyárikert the irish coffee the pocketstones thealter tilos rádió tivoli tóbiás és az angyal törőcsik-emlékest trapézon tüllben trefort színjátszó fesztivál újpalotai nyári játékok ütközet váci dunakanyar színház vágánybenéző valamikor van egy határ varázsfuvola városmajor vaskakas veled kerek vera vidéki színházak fesztiválja vidor fesztivál vigadó visszaszámláló vízkereszti gritti volt egyszer egy ndk vonalhúzás zalaegerszegi kvártélyház zeneakadémia zichy major zsámbék zsolnay negyed

PROJEKTEK.

EGY NAGYOBB NAPTÁR IDE KATTINTVA.



UBI.


TARTALOM.


FACEBOOK.




TALÁLT KÉPEK.