A SZÍNÉSZ OLYAN, MINT EGY POLIP

Beszélgetés Seress Zoltánnal

Antall József miniszterelnököt játssza az 1990-es taxisblokádról szóló filmben, miközben a Konferanszié a Vígszínház Kabaréjában. Mindkét szerep szembesít, nemcsak a közelmúlttal, de a jelennel is. VLASICS SAROLTA INTERJÚJA.

Revizor: A Blokád című film az 1990-es taxissztrájkról szól. Elég messze van ez ahhoz, hogy valamennyire objektíven lehessen már róla beszélni?

Seress Zoltán: „Ha most kell meglennie, akkor nem máskor lesz; ha nem máskor lesz, akkor most; és ha nem most, akkor előbb-utóbb úgyis. Készen kell lenni rá.” – mondja Hamlet, amikor Horatio le akarja beszélni a párbajról. Szerintem a harminc év az a pillanat, amikor még érdemes szembesülni vele, mert belátható idő egy ember életében, hogy végiggondolja a történteket.

R: Az persze kérdés, hogy valaki mit gondolt erről akkor és mit gondol ma.

SZ: Annak idején én nem a kormánypárt oldalán álltam. Azt nem mondom, hogy hangosan nem, mert éppen nagyon elfoglalt voltam. Azóta eltelt harminc év, és nagyon mást gondolok.

R: A film miatt?

SZ: Amiatt is, de az elmúlt években alapvetően átértékelődtek a dolgok. A film alatt sok olyan információt, impulzust kaptam, ami csak megerősítette ezt. Megrendítő részleteket tudtam meg, főleg arról, hogy mi történt a kórházban Antall Józseffel. Hogyan szembesült betegsége alatt a politikai és államférfiúi felelősséggel, milyen döntéseket hozott, milyen érzelmi változások közepette. Ez a bennem zajló folyamatok végére tett pontot. Úgy gondolom, megértettem egy embert. Arról ugyanis nem tudtunk, hogy mi zajlott a kórházban. Vannak jegyzőkönyvek az akkori kormányülésekről, amik telefonon zajlottak, ezek tények, vissza lehet őket keresni, benne vannak a filmben. Nyilván nem szó szerint, de a forgatókönyvíró Köbli Norbert és a rendező Tősér Ádám ebben nagyon alapos volt. Engem inkább az emberi oldala érdekelt. Azon gondolkodtam, ha én lennék ilyen helyzetben, hogyan cselekednék. Mivel teszek jobbat: ha azt mondom, hogy ezt végig kell csinálni, mert erre esküdtem föl, vagy azt mondom, hogy felelősen ezt nem lehet tovább vinni. Erről keveset tudtunk, de az akkori világ nagyon más volt. Ma több ezer cikk jelenne meg minden pillanatáról, mindenki ezt tárgyalná, következtetéseket vonna le. Ma már ez a PR része, naponta szembesülünk azzal, hogy fontos politikai döntések a Facebookon jelennek meg.

R: A mai politikai légkör árnyalja a filmet, visszahat rá?

SZ: Antall a személyiségéből fakadóan a mai világban is ugyanúgy kezelné ezt a helyzetet, mint akkor. A film két szálon fut: ötvenhatban és közvetlenül utána, a másik pedig a blokád ideje – ebben a két idősíkban váltakozik a történet. Nekem ott kapcsolódik össze a két rész, amikor egy pillanatban hajszálon múlik, hogy nem történik újabb ’56. A blokád nyilvánvalóan nem arról szólt, hogy hétfőn hatvan százalékkal fölemelték a benzin árát, és szerdán kivonultak az emberek az utcára. A múltat kellett földolgozni, mert volt egy békés, vér nélküli politikai átmenet, megtörtént a rendszerváltás. Idézem az általam nagyon kedvelt Szentmártoni János mondatát: „Úgy csapódtunk a szabadságba, mint repülőgép az óceánba.” Aztán a blokád alatt mégis csak lett egy klasszikus értelemben vett „forradalom”, amikor kimentek az emberek az utcára. Az pedig kérdés, hogy mi volt ennek a mentális következménye. Volt Antall Józsefnek egy mondata, amire akkor sokan fölkapták a fejüket. „Tetszettek volna forradalmat csinálni.” Sokakhoz hasonlóan én is visszautasítottam. Harminc év után nagyon mást jelent ez a mondat.

R: Nagyon más volt ez a szerep, mint az eddigiek?

SZ: Annyiban igen, hogy én is átgondoltam ezt a harminc évet. Hogy voltam akkor, mire voltam képes gondolni, és mi van most. A színházi élet más, azzal naponta szembesülök. Viszont az még soha nem történt meg velem, hogy egy olyan történelmi személyiséget formáltam meg, aki a hétköznapjaim része volt. Nem kellett mesélni róla, mert ott voltam. Ennek az emberi részével szembesülni nagyon különös helyzet volt. Mit láttam akkor és mit látok ma. Jöttek a személyes emlékek, hogy mit csinált akkor a bátyám, az apám, az anyám. Hosszú idő volt, mire ezt szét tudtam választani. Persze ez is egy szerep, de mégsem lehetett csak szerepként értelmezni. Az, hogy Antall Józsefet játszom, a jelenidejűségével teljesen más volt, mint, mondjuk, Gary Oldman Churchillje. Zárójelben megjegyzem, hogy egy olyan maszkban, amin fölöslegesen melóztak öt órát.

R: A te maszkodat kétórásnak mondják.

SZ: Nincs annyi, ezek csak mendemondák. Lehet, hogy az elején az volt a szándék, hogy most egy igazi Antall-maszkot csinálunk, de ez aztán lassan kikopott. Lett három fontos pontja, ami megmaradt, de én nem ezért voltam ott. Hogy miért, azt vagy igazolja a film, vagy nem. A többi tényleg masztix meg műanyag, amire egy bizonyos pont után nincs semmi szükség.

R: Nem félsz attól, hogy a nézők egy része ezt is propagandafilmnek tartja majd?

SZ: Szó nincs erről. Semmi dolgom egy propagandafilmben, és ez nem is az. Ha valaki ebben propagandát akar keresni, nyilván megtalálja, hangos lesz, és kikéri magának. Velük nem lehet leülni és beszélgetni sem a filmről, sem a politikáról. Antall József 1993-ban meghalt, nekem addig szól a mandátumom.

A Kabaré Konferanszié szerepében van néhány mondat, amiket én kértem, hogy legyenek benne. Ironikus reflexiók a mai világra. Karl Valentintől származnak, aki a harmincas években híres müncheni komikus volt. Ezek a bon mot-k olyan abszurdak, hogy sem az igenek, sem a nemek kategóriájába nem lehet őket sorolni. Deklaráltan és a mai világra utalva mondom, hogy a tartózkodom gomb megnyomásához való jog mára kikopott, a gyáva szinonimájává vált. A tartózkodom nem politikai kategória, lehet, hogy a parlamentben az, de mi nem ott élünk. A választási kényszer nyomasztó, sőt néha félelmetes. Azt gondolom, hogy meg kell hagyni azt a lehetőséget, hogy mindenki mérlegeljen, és szabad akaratából döntsön. Ha ezt nem hagyjuk meg, akkor nem tudunk együttműködni, mert egyfajta szellemi diktatúraként éljük meg nem csak a választás kényszerét, de a bélyegét is annak, hogy nem mondtál igent vagy nemet.

R: Ezt a hétköznapokban is érezni, vagy még nem durvult el ennyire a világ?

SZ: Itt van velünk a belső zsebekben, elmenti magát a telefonra, belekúszott az életünkbe a végtelen és mindent leromboló türelmetlenség, agresszivitás. Velünk él ez a kényszeres „fészbuk-szindróma”, ami akár közösségeket is képes tönkretenni. Ha ezt a szellemi kényszerpályát hagyjuk magunkra telepedni, akkor nemcsak politikai kérdésekben fogunk eltévedni, hanem másban is. Elveszítjük az ízlésünket és szellemi tartásunkat. A színházról is beszélek, mert a mi közegünk is ezzel a csónakkal borul be a vízbe, és az nagyon nem jó. Meg kellene őrizni bizonyos tradíciókat, amik talán megmentenek bennünket az ilyesmiktől.

R: Visszatértél a Vígszínházba, ahonnan indultál. Nagyon más ma, mint akkor?

SZ: Nagyon. Lehet, hogy a film kapcsán most erre érzékenyebb vagyok, de sok zökkenő van a generációk együttműködésében. Ritkul az a felület, ahol igazán vannak találkozási pontok, és most nem a színpadról beszélek. Ebben persze az idősebb generációnak is nagy felelőssége van. Amikor beléptem a Vígszínházba, Tordy Géza fiatalabb volt, mint én most, nem mertem neki azt mondani, hogy szervusz. A többi klasszikusról nem is beszélve, hiszen az ember már attól megilletődött, hogy egy színpadra lépett föl Páger Antallal. Visszatérve Tordyra, jó napot kívánok, mondtam hosszasan, míg meg nem unta. Hogy ez jó vagy nem jó, nem tudom, én akkor úgy éreztem, hogy rendben van. Meglehetősen konzervatív dolog volt, de tudtunk együttműködni. Talán én sem teszek ezért eleget. Lehet, hogy nagyon erőteljes a kívülről jövő hatás, nem a közösség számít, mindent elsöpör az ego. Nekem nagyon jól jött, hogy közel a harminchoz találkoztam Taub Jánossal, aki az ego téglafalán egyetlen helyen ütött lyukat, és azon keresztül kezdett el kommunikálni. Nem bánt velem kesztyűs kézzel, de nagy szeretet és türelem volt benne. Sok mindent megtudtam tőle nemcsak a színházcsinálásról, de magamról is.

R: Volt egy közel tízéves vidéki epizód az életedben, és közben volt a Bárka, amit vezettél is. Nyilván mindegyik színháznak megvoltak a maga tanulságai, de beszéljünk a Bárkáról. A bezárása, elvétele, tönkretétele után – válassz, hogy melyik a jó szó – nehéz lehetett fölállni.

SZ: Lehet, hogy kívülről úgy tűnt, de egyáltalán nem voltam biztos benne, hogy fölállok a Bárka után. Jól ismerem magam, tudom, hogy milyen kicsinyesen nem tudok elengedni dolgokat. A színész egy polip, aki a legszűkebb résen, a legnagyobb akadályon is át tud csúszni. A színész is épp olyan érzékeny, intelligens állat, mint a polip, aki ha tehetségesen használja a tapadókorongjait és még szerencséje is van, övé a pálya. Ha ezt elveszíti, vége. Attól féltem, hogy a Bárka után ez bekövetkezik.

Ami a vidéki színházakat illeti, az tudatos vállalás volt. Miskolcra hívtak, és akkor eszembe nem jutott, hogy visszaforduljak Budapestre. Azt gondoltam, hogy ez most így lesz, a hajnali vonatra szállásokkal, a sok éjszakai autózással együtt. Miskolc tulajdonképpen kudarc volt, mert Kamondi Zoltánék kísérleti színháza akkorra hullott szét, mire odaértem. Aztán jött Szeged, a Telihay Péter rendezte Három nővér, ott volt egy megragadás a Platonovval és az Amerikai Elektrával, nagyon jó pillanatok voltak, azokat nagyon szerettem. Telihay Platonovja különösen jó előadás volt, általános magyar színházi gyalázat, hogy nem jutott el az akkori országos megmérettetésre. Nyíregyháza kudarc volt, rosszul is éltem meg, a szolnoki mondathalmazban szerencsére volt egy olyan mondat, amit érdemes aláhúzni.

És közben volt a Bárka, amiről nem beszélnék, de ez volt az ív vagy képletesen 365 nap, amivel körbeértem. Voltak nagyon fontos pillanatok, de a batyu nagyon lehúzott. Végül Fehérvár, ahol nagyon szerettem csinálni Esterházy Péter Mercedes Benz című darabját, és nagyon befogadó közeg volt. Aztán változott az élet, és most újra itt vagyok, a Vígszínházban.



TÁRGYMUTATÓ.

13-as stúdió2 3k színházi fesztivál1 40 év1 42 év2 600 kilométer 100 guinness4 6szín1 7 és fél halál3 a csemegepultos naplója292 a gyáva1 a gyermek és a varázslat3 a haramiák34 a hülyéje21 a kalóz63 a kávé nekem is jár32 a kék hajú lány2 a kéz48 a kis kéményseprő2 a köpeny36 a közös többszörös40 a ló aki elvesztette a szemüvegét1 a ludovika ablakai7 a mester1 a mi osztályunk13 a néző közbeszól43 a nulladik perc135 a rádió ablakai5 a rendező közbeszól38 a színészet képes nagykönyve2 alapítvány a magyar színházakért4 alba regia szimfonikus zenekar7 aldi női futógála1 alkalomadtán1 állj bele1 aNNa29 anyám éhesnek tűnik3 anyóka emlékiratai1 apertúra38 aradi kamaraszínház3 aranytíz4 archívum4 arden1 art-színtér22 átrium24 az elvarázsolt disznó13 az ember tragédiája2 az öreghíd alatt103 az úrhatnám szolgáló11 b3224 baal2 babel sound1 bácskai juli pszichoszínháza4 baja3 balatonboglár3 balatonfüred2 balfácánt vacsorára28 bálna2 bánk bán78 bárka288 bátorságpróba6 bencs villa1 beszélő levelek7 bisb1 bivaly-szuflé54 bob herceg38 bogáncsvirág51 bohémélet108 borral oltó fesztivál1 börtönrádió3 bsi1 budaörs5 budapasta2 budapest improv show12 budapest music center1 budapesti kamaraszínház1 budapesti tavaszi fesztivál1 budapesti vonósok21 budoár kiállítás1 busz-színház12 CAFe Budapest8 caminus72 castel felice46 castel felice vizsga5 centrál3 club701 coming soon2 cosí fan tutte47 cupido és a halál30 cv1 családi játszmák59 családi játszmák 20237 családi ünnep3 cseh tamás4 cselényi nóra1 csíkszerda77 csoportterápia18 csukás-díj10 dankó rádió1 dante53 dante-jam2 danubia zenekar6 deák171 debrecen21 debreceni tavaszi fesztivál1 delila2 delta produkció9 deszka fesztivál19 dido és aeneas55 díjak elismerések1 don juan3 dráma kortárs színházi találkozó6 drámaíró verseny1 due1 duett2 dunapart6 dunaújváros156 eger2 egri tavaszi fesztivál2 egy csók és más semmi31 egy kiállítás rémei2 éhség8 éjjel-nappal momentán4 élnek mint a disznók13 előadásszámok1 elte tók vizuális nevelési tanszék2 elveszett idők3 email1 ének a három hollóhoz2 english25 énis teis44 erkel színház67 ernani4 érzékenyítő fesztivál1 és ezt így hogy1 eszínház108 eszínház fesztivál46 esztergom3 eucharisztikus kongresszus7 europa cantat7 ezek mennek16 falaink3 falstaff9 fekete-fehér151 fellegek14 fém színház31 fesz segélyalap9 fiatal írók1 fidelio színházi est3 finito16 firkin309 fischer iván lakásszínháza2 fishing on orfű1 fogság1 főfőnök1 francia sanzonest2 friss hús2 furnitur50 füge145 független előadóművészeti szövetség10 gianni schicchi30 gólem12 gödöllő5 göncz árpád alapítvány1 grecsó3 grisnik petra32 gusztinak megjött az esze1 gyerekstúdió4 gyilkosok1 gyógyír északi szélre86 győr5 győri tavaszi fesztivál3 gyulai várszínház13 ha lenne valakim46 hajmeresztő34 halál hotel24 halastó118 hangoló1 hárman a padon164 harminchárom változat haydn-koponyára103 háromszögek25 határvonalak színházi fesztivál11 hatok csoport1 hatszín teátrum203 haydn fesztivál10 hazug1 hét domb fesztivál2 hét és fél halál2 hetedik alabárdos1 hetedik mennyország15 hírek3 hírszerzők1 hogy szeret a másik105 hol4 hoppart1 hrabal-vurstli14 humorfesztivál6 hyppolit91 így tanultam meg vezetni1 imprójam6 imprómaraton3 in medias brass1 in memoriam cseh tamás4 interjú129 irodalom éjszakája7 jak2 jászberény6 jegyek1 jó kérdés13 junior príma4 jurányi98 k11 művészeti és kulturális központ4 k2 színház6 kalandra fül fesztivál2 kálid artúr1 kalucsni54 kaposvár152 katona90 keltská noc1 képek496 keszthely3 kibelátó14 kicsi szívem kávéba pottyant1 kis suttogás5 kisfaludy színházi fesztivál2 kisvárda12 kmtg1 kolibri1 kolozsvár35 koma38 komárom5 komédium2 koronavírus136 kortárs drámafesztivál15 kórusok éjszakája77 kovátsműhely1 kőfeszt1 kőszeg463 köszönet estéje-estélye1 kritika514 kritikusdíj-átadó19 kuk3 kultkikötő26 kultúrfürdő26 kurátorok9 lakott sziget19 láthatatlan állomás4 latinovits diákszínpad1 leenane szépe 201731 leenane szépe 20261 leonardo1 lev&te3 limerick-bajnokság7 líra és epika38 lírástudók2 london1 love and money73 love and money vizsga9 macskadémon35 madách színház4 madam rekamié1 madame bizsu93 madame poe7 magdafeszt6 mágnás miska13 magvető4 magyar rádió28 magyar színház149 magyar színházi társaság10 magyar zene háza156 manhattan short5 manna110 manőver43 maradunk3 margó irodalmi fesztivál7 más olvasnivaló3 másik produkció24 mellékhatás3 menház színpad27 merlin6 mesterjátszma24 mesterkurzus11 mézesvölgyi nyár4 mikor2 mikro fesztivál19 milestone1 mindenütt jó34 mindenütt nő1 mintaapák1 miskolc2 miszépmiszépmiszép54 mojo51 momentán294 momkult2 monodráma fesztivál9 monodrámák6 móra kiadó1 most fesztivál28 motto3 mozaik országos színházi találkozó3 mozart-kommandó2 mozgófénykép45 mozsár műhely6 mu6 múzeumok éjszakája1 művészetek palotája17 művészetek völgye63 nagykanizsa1 naptár1 nefelé2 négyhangú opera53 nekem a zene3 nemzeti filharmonikusok7 nemzeti színház14 nézőművészeti kft46 nézőpont színház9 nofilter4 nyílt nap4 nyinyernya30 nyíregyháza407 nyolc nő26 óbudai társaskör29 ómama2 online fordítónapok1 operabeavató540 operaház84 operajátszóház21 operamacera7 operavita13 operettszínház41 orlai921 othello gyulaházán42 ők2 ördögkatlan389 örkény1 örkény vurstli5 örömimpró4 pájinkás jános1 pannonhalma2 papp jános1 párkák45 patália2 páternoszter1 pécs50 pécsi egyetem2 pesthidegkúti művészeti fesztivál1 pesti barokk88 pesti magyar színiakadémia19 petőfi irodalmi múzeum4 petri versmaraton6 pim dia hangoskönyvek3 pinceszínház43 placcc30 pokol10 portré1 postart1 poszt64 poznan1 pozsonyi piknik6 pure voice akadémia7 ráday utcai színházi találkozó5 rádió1 rádiójátékosok3 radnóti46 ram colosseum2 régebbi havi műsorok1 regnum filmszemle5 remény10 rendezők viadala57 rév fülöp34 rögvest81 rs91 rumini8 russian indie film fesztival1 sakknovella3 semmi baj gyerekek1 sherlock holmes és a moriarty-rejtély1 shots festival1 sinaia1 skvot3 sly59 snowman6 soharóza84 sok-szín-feszt4 sokszemközt1 somló cirqsz7 song-óra1 sopron1 sorozat a vidéki operajátszásról4 spaletta1 stockholm7 stúdió k12 summa summárum1 susotázs132 szabadesés39 szabadka2 szabadtéri színházak találkozója32 szeged339 székely-könyv4 székesfehérvár2 szemes fesztivál2 szénakutyák121 szent imre1 szentendrei teátrum17 szép heléna21 szerzői munkák10 szfe21 szigetszentmiklós1 színház a város16 színház tv73 színházak éjszakája35 színházi törvény1 színházrendezői testület1 színlapok102 szívem szeret4 szkéné30 szóbanforgó4 szombathely82 szöveg4 szputnyik hajózási társaság25 talált posztok13 tárgymutató1 társasjáték2 tartalom2 tatabánya127 telefondoktor205 temesvár46 tengeren 2008107 tengeren 201974 térkép1 terminál workhouse4 teszt16 thália185 thália nyárikert33 the irish coffee56 the pocketstones16 thealter19 tilos rádió3 tivoli3 tóbiás és az angyal30 törőcsik-emlékest12 trapézon tüllben34 trefort színjátszó fesztivál1 újpalotai nyári játékok1 ütközet2 üvegcipő1 váci dunakanyar színház10 vágánybenéző11 valamikor3 van egy határ29 varázsfuvola16 városmajor39 vaskakas5 védőháló5 veled kerek1 vera214 vidéki színházak fesztiválja13 vidor fesztivál83 vigadó2 visszaszámláló1 vízkereszti gritti49 volt egyszer egy ndk3 vonalhúzás34 zalaegerszegi kvártélyház20 zeneakadémia1 zichy major1 zsámbék4 zsolnay negyed5