Ezeken az oldalakon nincsenek saját írások.
A cikkek automatikusan (szerkesztés és kommentár nélkül) gyűlnek.
A forrásokat a bejegyzések végén lehet megtalálni.

Helyzetjelentés a zsinórpadról: a legjobb súgó sem tudja megsúgni a lottószámokat

Bessenyei Ferenccel, Latinovits Zoltánnal, Ruttkai Évával és Törőcsik Marival is dolgozott együtt. Fellógatták a zsinórpadra, bedugták a súgólyukba, szinte bárki helyett beugrott, mert fejből tudta az egész előadást. Jánoska Zsuzsa mindenesként végig járta a fővárosi teátrumokat, évekkel ezelőtt haza jött, azóta a Szegedi Nemzeti Színház társulatának tagja.
– Kiabálni is tud?

– Egy rezesbandát is túlkiabálok, ha kell!

– Ezért lett súgó?

– Azért lettem súgó, mert színésznő szerettem volna lenni.

– Elsúgták az álmait?

– Nem, sokszor álltam színpadon is az elmúlt évtizedekben. Úgy indult az életem, hogy fiatalon sokszor jártam amatőr színházba, ott készültem színésznek, később véletlenül lettem súgó, mert többet fizettek a súgásért, mint a statisztálásért. Amikor már ötödik napja súgtam az egyik előadást, a rendező megkérdezte, igazi-e, hogy én még soha nem csináltam ilyen? Bevallottam, hogy soha. Két hónap múlva felvettek súgónak az egyik budapesti színházba.

– Erre születni kell, vagy meg is lehet tanulni?

– Korábban ezt a szakmát nem tanították főiskolán, most már nem nézik a képességet, csak a bevételt, és oktatják is, de alapvetően mégis képesség kérdése, jól kell tudni olvasni, szöveget értelmezni, és ritmusérzék, ritmusérzék, ritmusérzék… Ha valakinek nincs ilyen képessége, nem alkalmas a hangja, nem érti az egész színházat, akkor soha nem lesz belőle jó súgó, csak akadály a próbákon és az előadásokon.

– Mióta súg?

– 1979-ben kezdtem, de az életem első állásinterjúján csak négy évvel ezelőtt voltam itt, Szegeden. Haza szerettem volna jönni. Itt kezdtem színésztanodásként, utána kerültem fel Pestre, ott kézről kézre adott a Játékszín, a Vígszínház, a Nemzeti, majd újból jött egy kicsit Szeged, azután vissza a fővárosba. Voltam szabadúszó, ami súgóként vakmerőség, de így hozta az élet.

– Végigsúgta az országot!

– Soha nem kilincseltem állásért, mindig megvártam, hogy hívjanak.

– Mettől meddig tart a súgó munkája?

– Az olvasópróbától az utolsó előadás végéig dolgozom a színészekkel és a rendezővel, de mindig más a feladatom. A próbaidőszakban segítek megtanulni és készségszintre fejleszteni az előadás szövegét, a darabot. Ilyenkor egy hallható vagy hallhatatlan segítő vagyok. Nem az a dolgom, hogy a színész helyett megtanuljam a szerepét, hanem hogy neki segítsek megtanulni. Az előadáson pedig egy védőháló vagyok, ha bármi baj van, akkor ott vagyok és segítek. Nekem is koncentráltan végig jelen kell lenni minden előadáson az első pillanattól az utolsóig.

– A szegedi színházban csak súgó hölgyek dolgoznak. Női szakma a súgás?

– Ma már igen, régen voltak férfi súgók is. Kevés a pénz ezen a pályán is, de szerintem nem ezen múlik. Régen a kiöregedett táncosnőkből, szubrettekből lett súgó, de a Nemzetiben voltak legendás férfi kollégák is.

– A jó súgó az egész darabot fejből tudja?

– Ott a mankó, a szövegkönyv előttem, miért tanulnám meg? Valójában tudom az egészet, az összes mozgást, érzelmet átélem, amit a néző a színpadon lát. Vannak egyezményes jelek, amiket én is használok a szövegkönyvben, így, ha velem bármi történne, egy kolléga el tudná súgni az előadást.

– Milyenek a színészek? Van, aki precízen megtanulja a szöveget és van, aki a súgóra bízza magát?

– Ma már nem lehet teljesen a súgóra hagyatkozni, mert nagyon felgyorsult a színház. De én még dolgoztam Páger Antallal, Bessenyei Feri bácsival, akikkel kialakult egy bensőséges kapcsolat, megbíztak bennem és utánam elmondták Shakespeare-t, anélkül, hogy a néző ebből bármit észrevett volna. Ma már ilyet nem lehet csinálni, ma már muszáj megtanulni a szöveget. Nem igaz már az a mondás, hogy majd megtanulom, ha siker lesz. Így biztosan nem lesz siker. A súgó nem azért van, hogy elmondja az előadást, hanem azért, hogy segítsen. Soha nem mondom folyamatosan a szöveget, az nagyon zavarná színészt, együtt élek vele, és a próbák alatt megismerjük egymást annyira, hogy csak akkor segítek, ha kell. A ritmusérzék és pszichológia nagyon fontos és ismerni kell az előadást.

– Zenét is lehet súgni, vagy csak prózát?

– Én mindkettőt csináltam már, imádom a musicaleket, operetteket.

– Nagy különbség van a kettő között?

– Csak egy kicsit más, a zenés daraboknál az ember a saját füle ellen dolgozik, nekem ugyanis mindig előrébb kell járnom, mint a zene ahhoz, hogy segíteni tudjak a színészeknek, és pontosan érezni kell, mikor van rám szükség.

– Operát is lehet súgni?

– Lehet, de én még nem csináltam ilyet, ezért nem is kell olaszul súgnom. Franciául viszont már dolgoztam, de az nem okozott problémát, mert ismertem a nyelvet.

– Milyenek a rendezők, a súgón verik el a port, ha nem jól megy a próba vagy az előadás?

– Hamar meg kellett tanulnom, hogy amikor a rendező a súgóval üvölt, az nem neki szól, hanem a színésznek, ha a színész üvölt a súgóval, az sem neki szól, hanem saját magának, a zavarának, hogy nem tudja a szöveget. Sokszor rajtunk engedik ki gőzt, ha nem megy valami, de ezt meg kell tanulni elengedni, mert szó nincs arról, hogy bántani akarnának.

– Kikkel dolgozott együtt? Hosszú a lista?

– A teljesség igénye nélkül Sinkovits Imre, Agárdi Gábor, Kállai Ferenc, Moór Mariann, Mensáros László, Páger Antal, Törőcsik Mari, Darvas Iván szerepel a névsorban, de Ruttkai Éva utolsó szerepét is én súgtam a Vigadóban, és a kilencvenéves Makai Margittal dolgoztam még együtt.

– Régen volt súgólyuk…

– … de szerettem!

– Ma már eltűnt a színpadokról!

– Sajnos, a kilencvenes évek vége felé megszüntették, mert szégyellték, hogy szükség van súgóra. Pedig felesleges eldugni minket, ha jó a súgó, akkor a néző észre sem veszi, nem hallja, ha mégis, akkor meg nem hiszi el. Korábban, a súgólyukból az egész előadást jól láttam és a színészek is láttak engem. Az egész produkciót le tudtuk dirigálni a lyukból, mint egy karmester. Minden rezdülést láttunk a színpadon, most sokszor rádiójátékot hallgatunk. Volt olyan előadás, hogy a zsinórpadról súgtam, mert máshol nem volt hely. Legtöbbször a takarásokból, a függönyjárás környékéról dolgozunk ma már.

– Színésznő szeretett volna lenni, súgó lett. Nem sikerült előjönni a takarásból a reflektorfényre?

– Sikerült, többször is. A pályám elején, az első tíz évben nagyon sokszor beugrottam egy-egy színész helyett. Kéznél voltam és súgóként tudtam is a szöveget. Kárpótoltak azért, hogy nem lettem színész, mert így is nagyon sok jó szerepet eljátszathattam beugróként. Akadt olyan beugrásom a Várszínházba, ami olyan jól sikerült, hogy Ruszt József végül nekem adta a szerepet. Huszonkét évesen kellett eljátszanom egy hatvanéves asszony szerepét. Elküldtem a súgót, zavart volna, ha nekem is segíteni akar valaki.

– Úgy hírlik, egy profi súgó mindent el tud súgni. Megsúgná nekem a jövő heti lottószámokat?

– Nem jós vagyok, hanem súgó. Ha tudnám, magam tölteném ki a szelvényt, nekem is jól jönne egy kis szerencse.






MI TÖRTÉNIK.


EZEK MENNEK.

Az időpontokat lásd itt.


TÁRGYMUTATÓ.

13-as stúdió 3k színházi fesztivál 40 év 600 kilométer 100 guinness 6szín 7 és fél halál a csemegepultos naplója a gyáva a gyermek és a varázslat a haramiák a hülyéje a kalóz a kávé nekem is jár a kék hajú lány a kéz a kis kéményseprő a köpeny a közös többszörös a ló aki elvesztette a szemüvegét a ludovika ablakai a mester a mi osztályunk a néző közbeszól a nulladik perc a rádió ablakai a rendező közbeszól alapítvány a magyar színházakért alba regia szimfonikus zenekar aldi női futógála alkalomadtán állj bele aNNa anyám éhesnek tűnik anyóka emlékiratai apertúra aradi kamaraszínház aranytíz archívum arden art-színtér átrium az elvarázsolt disznó az ember tragédiája az öreghíd alatt az úrhatnám szolgáló b32 baal babel sound bácskai juli pszichoszínháza baja balatonboglár balatonfüred balfácánt vacsorára bálna bánk bán bárka bátorságpróba bencs villa beszélő levelek bisb bivaly-szuflé bob herceg bogáncsvirág bohémélet borral oltó fesztivál börtönrádió bsi budaörs budapasta budapest improv show budapest music center budapesti kamaraszínház budapesti tavaszi fesztivál budapesti vonósok budoár kiállítás busz-színház CAFe Budapest caminus castel felice castel felice vizsga centrál club70 coming soon cosí fan tutte cupido és a halál cv családi játszmák családi játszmák 2023 családi ünnep cseh tamás cselényi nóra csíkszerda csoportterápia csukás-díj dankó rádió dante danubia zenekar deák17 debrecen debreceni tavaszi fesztivál delila delta produkció deszka fesztivál dido és aeneas díjak elismerések don juan dráma kortárs színházi találkozó drámaíró verseny due duett dunapart dunaújváros egri tavaszi fesztivál egy csók és más semmi egy kiállítás rémei éhség éjjel-nappal momentán élnek mint a disznók előadásszámok elte tók vizuális nevelési tanszék elveszett idők email ének a három hollóhoz english énis teis erkel színház ernani érzékenyítő fesztivál eszínház eszínház fesztivál esztergom eucharisztikus kongresszus europa cantat ezek mennek falaink falstaff fekete-fehér fellegek fém színház fesz segélyalap fiatal írók fidelio színházi est finito firkin fischer iván lakásszínháza fishing on orfű fogság francia sanzonest friss hús furnitur füge független előadóművészeti szövetség gianni schicchi gólem gödöllő göncz árpád alapítvány grecsó grisnik petra gusztinak megjött az esze gyerekstúdió gyilkosok gyógyír északi szélre győr győri tavaszi fesztivál gyulai várszínház ha lenne valakim hajmeresztő halál hotel halastó hangoló hárman a padon harminchárom változat haydn-koponyára háromszögek határvonalak színházi fesztivál hatok csoport hatszín teátrum haydn fesztivál hazug hét domb fesztivál hét és fél halál hetedik alabárdos hetedik mennyország hírek hírszerzők hogy szeret a másik hol hoppart hrabal-vurstli humorfesztivál hyppolit így tanultam meg vezetni imprójam imprómaraton in medias brass in memoriam cseh tamás interjú irodalom éjszakája jak jászberény jegyek jó kérdés junior príma jurányi k11 művészeti és kulturális központ k2 színház kalandra fül fesztivál kalucsni kaposvár katona keltská noc képek keszthely kibelátó kicsi szívem kávéba pottyant kis suttogás kisfaludy színházi fesztivál kisvárda kmtg kolibri kolozsvár koma komárom komédium koronavírus kortárs drámafesztivál kórusok éjszakája kovátsműhely kőfeszt kőszeg köszönet estéje-estélye kritika kritikusdíj-átadó kuk kultkikötő kultúrfürdő kurátorok lakott sziget láthatatlan állomás latinovits diákszínpad leenane szépe 2017 leonardo lev&te limerick-bajnokság líra és epika lírástudók london love and money love and money vizsga macskadémon madách színház madam rekamié madame bizsu madame poe magdafeszt mágnás miska magvető magyar rádió magyar színház magyar színházi társaság magyar zene háza manhattan short manna manőver maradunk margó irodalmi fesztivál más olvasnivaló másik produkció mellékhatás menház színpad merlin mesterjátszma mesterkurzus mikor mikro fesztivál milestone mindenütt jó mindenütt nő mintaapák miskolc miszépmiszépmiszép mojo momentán monodráma fesztivál monodrámák móra kiadó most fesztivál motto mozaik országos színházi találkozó mozart-kommandó mozgófénykép mozsár műhely mu múzeumok éjszakája művészetek palotája művészetek völgye nagykanizsa naptár nefelé négyhangú opera nekem a zene nemzeti filharmonikusok nemzeti színház nézőművészeti kft nézőpont színház nofilter nyílt nap nyinyernya nyíregyháza nyolc nő óbudai társaskör ómama online fordítónapok operabeavató operaház operajátszóház operamacera operavita operettszínház orlai othello gyulaházán ők ördögkatlan örkény örkény vurstli örömimpró pájinkás jános pannonhalma papp jános párkák patália páternoszter pécs pécsi egyetem pesthidegkúti művészeti fesztivál pesti barokk pesti magyar színiakadémia petőfi irodalmi múzeum petri versmaraton pim dia hangoskönyvek pinceszínház placcc pokol portré postart poszt poznan pozsonyi piknik pure voice akadémia ráday utcai színházi találkozó rádió rádiójátékosok radnóti ram colosseum régebbi havi műsorok regnum filmszemle remény rendezők viadala rév fülöp rögvest rs9 rumini russian indie film fesztival sakknovella shots festival sinaia skvot sly snowman soharóza sok-szín-feszt sokszemközt somló cirqsz song-óra sopron sorozat a vidéki operajátszásról spaletta stockholm stúdió k summa summárum susotázs szabadesés szabadka szabadtéri színházak találkozója szeged székely-könyv szemes fesztivál szénakutyák szent imre szentendrei teátrum szép heléna szerzői munkák szfe színház a város színház tv színházak éjszakája színházi törvény színházrendezői testület színlapok szívem szeret szkéné szóbanforgó szombathely szöveg szputnyik hajózási társaság talált posztok tárgymutató társasjáték tartalom tatabánya telefondoktor temesvár tengeren 2008 tengeren 2019 térkép terminál workhouse teszt thália thália nyárikert the irish coffee the pocketstones thealter tilos rádió tivoli tóbiás és az angyal törőcsik-emlékest trapézon tüllben trefort színjátszó fesztivál újpalotai nyári játékok ütközet váci dunakanyar színház vágánybenéző valamikor van egy határ varázsfuvola városmajor vaskakas veled kerek vera vidéki színházak fesztiválja vidor fesztivál vigadó visszaszámláló vízkereszti gritti volt egyszer egy ndk vonalhúzás zalaegerszegi kvártélyház zeneakadémia zichy major zsámbék zsolnay negyed

PROJEKTEK.

EGY NAGYOBB NAPTÁR IDE KATTINTVA.



UBI.


TARTALOM.


FACEBOOK.




TALÁLT KÉPEK.