Ezeken az oldalakon nincsenek saját írások.
A cikkek automatikusan (szerkesztés és kommentár nélkül) gyűlnek.
A forrásokat a bejegyzések végén lehet megtalálni.

„AHOGY A NÖVENDÉKEK FIGYELNEK, AZ JELENTI AZ ELISMERÉST”

Mindig tudta magáról, hogy egyszer tanítani fog, csak ennek formájáról nem volt elképzelése. Aztán négy esztendővel ezelőtt mesterkurzusra hívták, majd a Zeneakadémiától is érkezett felkérés ...

Idén augusztusban pedig már az első saját szervezésű mesterkurzusára várja az érdeklődőket Baráth Emőke, amelyre a helyek hetek alatt beteltek. Az énekesnővel arról beszélgettünk, hogyan válogatta össze a mestereket, mi mindent lehet átadni néhány nap alatt, ő mit tanult meg a saját kárán, és hogyan dolgozik ma is, napról napra a saját hangján.

Szépen ível felfelé a karrierje, rengeteg a felkérése a világ számos pontjáról. Hogyan lehet egy aktív pálya mellett időt szakítani a tanításra is?
– Nem lehetetlen, csak jól be kell osztani az időt. S úgy vélem, az embernek nemcsak akkor kell a tanítás felé fordulnia, ha már befejezte a karrierjét, vagy ha már nem dolgozik annyit. Éppen az a jó, hogy mindaz, amit megtapasztalok, átélek aktív művészként, rögtön tovább tudom adni a növendékeknek, akik között akad, aki alig fiatalabb mint én… Épp ezért baráti közegre törekszem, arra, hogy tegezzenek, az, hogy ‘Mesternő’-ként tekintsenek rám, nagyon távol áll tőlem. Hiszen így is megadják a maximális tiszteletet, ahogyan figyelnek, számomra az jelenti az elismerést. Nagy öröm, hogy amikor elkezdtem tanítani a Zeneakadémián, a második félévben nőtt a jelentkezők száma, és sokszor olyanok is bejöttek az óráimra, akik nem is vették fel a tárgyamat. Ebből azt szűrtem le, jó az, amit csinálok. Törekszem is arra, hogy egyre jobb legyek. S érdekes, mindig tudtam magamról, hogy egyszer majd tanítani fogok, csak a hogyanját nem tudtam elképzelni. Van olyan művész, aki ezt teljesen elutasítja, de azt éreztem, bennem megvan a pedagógiai ösztön, s bár nincs végzettségem, ahogy nekikezdtem, egyre jobban beleástam magam ebbe a területbe is.

Hogyan jött az ötlet, hogy ne csak elvállalja a felkéréseket, hanem saját mesterkurzust is életre hívjon?
– Ebben egy egész kis csapat vesz részt, akikkel nagyon hasonlóan gondolkodunk, s fontosnak tartottam, hogy együtt döntsük el, milyen legyen az arculat, kik és hogyan vegyenek részt az oktatásban. Hiánypótló foglalkozásokat szervezzünk. Azt láttam ugyanis, hogy nincs mentális képzés, nem készítik fel a növendékeket lelkileg, pszichésen is arra, ami a valóságban vár rájuk. Szerteágazóbbnak kell lennie az oktatásnak. Ahogy meg kell tanulni ezen a pályán számlát adni, vállalkozást működtetni, a saját marketinggel is foglalkozni, ugyanolyan lényegesek a lelki dolgok, a stressztűrés vagy az, hogy időben sajátítsák el a megfelelő gyakorlási technikákat. Míg sokan a New York-i Juilliardon négy nyelven is gyakorolják a kiejtést, a deklamációt, és így már tökéletes kiejtéssel kezdik meg az operapróbákat, addig ez itthon még nagyon hiányzik. Nekem például nagy hiátust jelentetett a pályám elején, hogy nem tudtam, hogyan kell jól gyakorolni… Ennek is el kell sajátítani a megfelelő metódusát. Arról nem is beszélve, hogy mivel nem operaszakon végeztem, így belezuhantam a színpadi létbe, s a pódiumon eleinte teljesen el voltam veszve. Azt, hogy legyen egy saját szervezésű kurzus, tavaly augusztusban találtam ki, s akkor verbuváltam hozzá a társakat. Mikó Zsófia a csoporttársam volt, ő szintén szoprán, s vele az iskola befejezése után is tartottam a kapcsolatot. Más utat járt be, mint én, de kezdettől egészen kezdőkkel akart foglalkozni, tanít jelenleg is, és kiváló növendékei vannak. Felhívtam az ötlettel, mert tudtam, olyan pedagógusszemélyiség, hogy szeretném, csatlakozzon a kurzus tanáraihoz. Azt ugyanis már a legelején felmértem, fontos, hogy olyan társaim legyenek, akik kiegészítik a hiányosságaimat, hiszen nem vagyok ‘superwoman’ nem értek mindenhez, ráadásul néha annyira beszippantanak a felkéréseim, hogy nem is jut időm semmi másra. Zsófi volt az első, aki csatlakozott, s mellette még Debrecenből Szilágyi Szilviát hívtam, aki bár szintén énekes, rendkívül gyakorlatias ember, s a motorjává vált az ötlet megvalósításának. Czine Orsolya grafikus, a közösségi média szakembere az, aki részese a négyesünknek, mi vagyunk azok, akik mindennel foglalkozunk a kurzus kapcsán. S mivel gödöllői vagyok, így az ottani zeneiskolát hívtam fel először, hogy augusztus végén biztosítanának-e helyet nekünk, ezt pedig örömmel megtették. Mindehhez persze anyagi forrás is kell, így pályáztunk az MMA-nál, és a tőlük kapott támogatás, valamint a Kamara Akadémia Egyesület segítségével rendezhetjük meg a kurzust. Nem akartunk túlzásba esni első alkalommal, ezért terveztünk csak öt napot, amiről hamar kiderült, nem fér bele minden, amit szeretnénk, de ha jól sikerül, akkor a folytatásban, jövőre már kitoljuk a napok számát.

A kurzus augusztus 22-én kezdődik. Mik lesznek a témák, s kik jönnek még tanítani?
– Nagy örömünkre Kolonits Klára és Kovácsházi István is elvállalta a felkérést, azonosulni tudtak az ötletünkkel. Én XVII-XVIII. századi zenét fogok tanítani, Mikó Zsófia a legfiatalabbakkal, Deliné Soós Ágnes pedig a konzis növendékekkel foglalkozik. Lesz emellett Alexander-technika Kákay Katalinnal, Göttinger Pál a színpadi játék rejtelmeibe avatja be a jelentkezőket. Korrepetitorként Virág Emese, Baja Mónika, Jászberényi Lilian és Tóka Ágoston kíséri a növendékeket. A hangsúly az intenzitáson lesz, hiszen egy ilyen ötnapos kurzus hatalmas löketet tud adni az új évadhoz mindenkinek. Összesen 24 helyre lehetett jelentkezni, s bár ez az első kurzusunk, már néhány hét alatt betelt az összes. A komplexitás állítjuk a középpontba, mert azt látom, sokszor az dönt el egy pályát, hogy valaki képes-e ilyen típusú gondolkodásra. Számos alkalommal előfordul, hogy valaki nagyon tehetséges, de az éneklésben nem tud tudatos szintre kerülni. Akad, akinél az a gond, hogy nem tanul meg sosem gyakorolni. Sok hang ment tönkre emiatt, ami nagy kár, mert szükség van az utánpótlásra.

Egy korábbi beszélgetésünkben említette, Ön is a mai napig tanácsot kér pályatárstól, tanártól, ha elakad.
– A főtárgy tanáromnál, Pászthy Júliánál nagyon jó kezekben voltam a Zeneakadémián, a mai napig szívesen segít nekem, ahogy Kolonits Klára is, amikor nem boldogulok. Mindig örömmel beszélgetek énektechnikáról idősebb, tapasztaltabb kollégákkal. Magam is nagyon megszenvedtem a jó technikáért, de mind a mai napig felveszem minden gyakorlásomat, s ezeket elemzem. Érdekes, hogy először 2015-ben adtam énektechnikai tanácsot, amikor egy ismerős elhívott az általa tartott kurzusra. S bár nem én voltam a tanár, ráadásul Mimi áriáját sem énekeltem sosem, már a növendék produkciója közben, ösztönösen azon forgott az agyam, mit kellene mondanom neki, hogy jobbá váljon az előadása, és ezt meg is tettem. Aztán jött a váci kurzus, s azonnal élveztem a növendékekkel folytatott munkát, rögtön flow-állapotba kerültem. Nagyon sokféle hang és személyiség esetében kellett segítenem a blokkok bontogatásában, a belső feszültségek csökkentésében. Persze, egy óra nem elég, de el lehet indítani a megfelelő irányba a fiatal énekest. Néhány nap alatt lehet segíteni különböző skálákkal, azzal, hogy elmondom, a megfelelő formáláshoz milyen érzetekre gondoljon. Az is jó a tanítás során, hogy nekem ugyancsak nagyon precízen meg kell fogalmaznom, hogy mit szeretnék. Most még, ha szavakba önteni nem is tudok mindent, akkor megmutatom. S azt tapasztaltam, az őszinteség e téren is rengeteget segít.

Önnek is változik a hangja…
– Elengedhetetlen e téren a folyamatos fejlődés, a folytonos gyakorlás, edzés, akár a sportolóknál. Nemrég lett egy új énektanárom, egy amerikai tenor, akihez az egyik legjobb barátom küldött el. S bár én elég bizalmatlan vagyok, ráadásul az első énekóráinkat még online tartottuk, de ő olyan jó dolgokat mondott nekem rögtön, hogy már ezután az első óra után szárnyakat kaptam. Ekkor elmondta azt is, milyen típusúnak tartja a hangomat. Más úton jártam addig, sokkal könnyedebben énekeltem, mint kellett volna, bár már akkor is éreztem, hogy a Così fan tuttéból nem Despina a szerepem - amit korábban énekeltem -, hanem Fiordiligi… Így most új repertoárt építek. Ezt jelzi, hogy már a Don Giovanniban is Donna Annára kaptam felkérést.

Gondolom, ennek az új pályaívnek a része a Mitridate, Pontus királya című Mozart-operában Sifare szerepe is…
– Igen, ahogy a Fischer Ádám vezényelte Orfeóban Euridice. Az utóbbi hónapokban nagy sikere volt Händel-lemezturnénknak is Philippe Jarousskyval, minden helyszínen szétszedték a házat, úgy ünnepeltek, hogy popsztárnak éreztem magam. Izgalmas feladat Cleopatra, amelyet Händel Giulio Cesare-jában alakíthattam Montpellier-ben, egy rendhagyó rendezésben. Egyiptom királynője hús-vér asszony, akárcsak Poppea, s különleges énekelnivaló. Szerepeltem nyáron a spolettói BFZ fesztiválon és a hallei Händel-sorozaton, valamint az Europa Galanté-val a Müpában és Krakkóban is koncertezhettem. Már készülök az őszi újdonságokra is, hiszen Poulenc A karmeliták című operájában Constance leszek Rómában. Sok volt a fellépés, s jól esett júliustól a pihenés, ami egészen a gödöllői mesterkurzusig tartott. Új energiákkal kezdek majd neki, és izgatottan várom, mennyire sikerül azt a komplex zene- és énekszemléletet átadni, amelyet az évek során elsajátítottam és magamévá tettem.






MI TÖRTÉNIK.


EZEK MENNEK.

Az időpontokat lásd itt.


TÁRGYMUTATÓ.

13-as stúdió 3k színházi fesztivál 40 év 600 kilométer 100 guinness 6szín 7 és fél halál a csemegepultos naplója a gyáva a gyermek és a varázslat a haramiák a hülyéje a kalóz a kávé nekem is jár a kék hajú lány a kéz a kis kéményseprő a köpeny a közös többszörös a ló aki elvesztette a szemüvegét a ludovika ablakai a mester a mi osztályunk a néző közbeszól a nulladik perc a rádió ablakai a rendező közbeszól alapítvány a magyar színházakért alba regia szimfonikus zenekar aldi női futógála alkalomadtán állj bele aNNa anyám éhesnek tűnik anyóka emlékiratai apertúra aradi kamaraszínház aranytíz archívum arden art-színtér átrium az elvarázsolt disznó az ember tragédiája az öreghíd alatt az úrhatnám szolgáló b32 baal babel sound bácskai juli pszichoszínháza baja balatonboglár balatonfüred balfácánt vacsorára bálna bánk bán bárka bátorságpróba bencs villa beszélő levelek bisb bivaly-szuflé bob herceg bogáncsvirág bohémélet borral oltó fesztivál börtönrádió bsi budaörs budapasta budapest improv show budapest music center budapesti kamaraszínház budapesti tavaszi fesztivál budapesti vonósok budoár kiállítás busz-színház CAFe Budapest caminus castel felice castel felice vizsga centrál club70 coming soon cosí fan tutte cupido és a halál cv családi játszmák családi játszmák 2023 családi ünnep cseh tamás cselényi nóra csíkszerda csoportterápia csukás-díj dankó rádió dante danubia zenekar deák17 debrecen debreceni tavaszi fesztivál delila delta produkció deszka fesztivál dido és aeneas díjak elismerések don juan dráma kortárs színházi találkozó drámaíró verseny due duett dunapart dunaújváros egri tavaszi fesztivál egy csók és más semmi egy kiállítás rémei éhség éjjel-nappal momentán élnek mint a disznók előadásszámok elte tók vizuális nevelési tanszék elveszett idők email ének a három hollóhoz english énis teis erkel színház ernani érzékenyítő fesztivál eszínház eszínház fesztivál esztergom eucharisztikus kongresszus europa cantat ezek mennek falaink falstaff fekete-fehér fellegek fém színház fesz segélyalap fiatal írók fidelio színházi est finito firkin fischer iván lakásszínháza fishing on orfű fogság francia sanzonest friss hús furnitur füge független előadóművészeti szövetség gianni schicchi gólem gödöllő göncz árpád alapítvány grecsó grisnik petra gusztinak megjött az esze gyerekstúdió gyilkosok gyógyír északi szélre győr győri tavaszi fesztivál gyulai várszínház ha lenne valakim hajmeresztő halál hotel halastó hangoló hárman a padon harminchárom változat haydn-koponyára háromszögek határvonalak színházi fesztivál hatok csoport hatszín teátrum haydn fesztivál hazug hét domb fesztivál hét és fél halál hetedik alabárdos hetedik mennyország hírek hírszerzők hogy szeret a másik hol hoppart hrabal-vurstli humorfesztivál hyppolit így tanultam meg vezetni imprójam imprómaraton in medias brass in memoriam cseh tamás interjú irodalom éjszakája jak jászberény jegyek jó kérdés junior príma jurányi k11 művészeti és kulturális központ k2 színház kalandra fül fesztivál kalucsni kaposvár katona keltská noc képek keszthely kibelátó kicsi szívem kávéba pottyant kis suttogás kisfaludy színházi fesztivál kisvárda kmtg kolibri kolozsvár koma komárom komédium koronavírus kortárs drámafesztivál kórusok éjszakája kovátsműhely kőfeszt kőszeg köszönet estéje-estélye kritika kritikusdíj-átadó kuk kultkikötő kultúrfürdő kurátorok lakott sziget láthatatlan állomás latinovits diákszínpad leenane szépe 2017 leonardo lev&te limerick-bajnokság líra és epika lírástudók london love and money love and money vizsga macskadémon madách színház madam rekamié madame bizsu madame poe magdafeszt mágnás miska magvető magyar rádió magyar színház magyar színházi társaság magyar zene háza manhattan short manna manőver maradunk margó irodalmi fesztivál más olvasnivaló másik produkció mellékhatás menház színpad merlin mesterjátszma mesterkurzus mikor mikro fesztivál milestone mindenütt jó mindenütt nő mintaapák miskolc miszépmiszépmiszép mojo momentán monodráma fesztivál monodrámák móra kiadó most fesztivál motto mozaik országos színházi találkozó mozart-kommandó mozgófénykép mozsár műhely mu múzeumok éjszakája művészetek palotája művészetek völgye nagykanizsa naptár nefelé négyhangú opera nekem a zene nemzeti filharmonikusok nemzeti színház nézőművészeti kft nézőpont színház nofilter nyílt nap nyinyernya nyíregyháza nyolc nő óbudai társaskör ómama online fordítónapok operabeavató operaház operajátszóház operamacera operavita operettszínház orlai othello gyulaházán ők ördögkatlan örkény örkény vurstli örömimpró pájinkás jános pannonhalma papp jános párkák patália páternoszter pécs pécsi egyetem pesthidegkúti művészeti fesztivál pesti barokk pesti magyar színiakadémia petőfi irodalmi múzeum petri versmaraton pim dia hangoskönyvek pinceszínház placcc pokol portré postart poszt poznan pozsonyi piknik pure voice akadémia ráday utcai színházi találkozó rádió rádiójátékosok radnóti ram colosseum régebbi havi műsorok regnum filmszemle remény rendezők viadala rév fülöp rögvest rs9 rumini russian indie film fesztival sakknovella shots festival sinaia skvot sly snowman soharóza sok-szín-feszt sokszemközt somló cirqsz song-óra sopron sorozat a vidéki operajátszásról spaletta stockholm stúdió k summa summárum susotázs szabadesés szabadka szabadtéri színházak találkozója szeged székely-könyv szemes fesztivál szénakutyák szent imre szentendrei teátrum szép heléna szerzői munkák szfe színház a város színház tv színházak éjszakája színházi törvény színházrendezői testület színlapok szívem szeret szkéné szóbanforgó szombathely szöveg szputnyik hajózási társaság talált posztok tárgymutató társasjáték tartalom tatabánya telefondoktor temesvár tengeren 2008 tengeren 2019 térkép terminál workhouse teszt thália thália nyárikert the irish coffee the pocketstones thealter tilos rádió tivoli tóbiás és az angyal törőcsik-emlékest trapézon tüllben trefort színjátszó fesztivál újpalotai nyári játékok ütközet váci dunakanyar színház vágánybenéző valamikor van egy határ varázsfuvola városmajor vaskakas veled kerek vera vidéki színházak fesztiválja vidor fesztivál vigadó visszaszámláló vízkereszti gritti volt egyszer egy ndk vonalhúzás zalaegerszegi kvártélyház zeneakadémia zichy major zsámbék zsolnay negyed

PROJEKTEK.

EGY NAGYOBB NAPTÁR IDE KATTINTVA.



UBI.


TARTALOM.


FACEBOOK.




TALÁLT KÉPEK.