„Az élő színházat … nem pótolja semmi – de nem is kell, inkább azt érdemes nézni, hogy mi jelenik meg, ami nem volt korábban.”


Göttinger Pál színész-rendezőt, az eSzínház Fesztivál zsűritagját kérdeztem.

Más-e, és ha igen, miben más egy online közvetített vagy rögzített előadás – itt megkülönböztetném a nézőpontot is – színészi és rendezői szemmel?

Az igazi színházhoz a teljesen élő közvetítés áll a legközelebb – ez az a koncentráció- és lélekjelenlét-fajta, amiben egy színpadi színész gyakorlott. Ezzel nem azt mondom, hogy művészileg egyik értékesebb a másiknál, csak azt, hogy a színpadi színésznek ez a foglalkozása: ott és akkor, megismételhetetlenül (és kijavíthatatlanul) végrehajtani, megélni, megformálni valamit – lényegében egy másik emberré válni másfél vagy három órára. A rögzített előadásfelvételnél ellenben nem nagyon tud mást tenni, mint végrehajtja, amit közönség előtt is csinálna – megértem azoknak a hozzászólásait, akik szerint így lelketlen lesz a produktum valamelyest (noha nem teljesen értek egyet vele). De egyébként általában ellenzem a szembeállítást, mert míg az élő előadásnál a közösen megélt élmény közösség– és személyiségformáló ereje adja a hatást, a felvétel inkább egyfajta nagyítóüveg, amin keresztül az alakítások olyan apróságait lehet megfigyelni, amelyek a kilencedik sorból esetleg hatástalanok. Egyik ezt tudja, a másik azt – és az alkotók (színházak) is választhatnak, hogy melyik érdekli őket jobban. Színészi és rendezői szemmel is alakítani kell a produktumon, hogy előny váljon ezekből a szokatlanságokból. Most nagy figyelem irányult erre a formátumra a pandémia miatt, pedig egyébként nem újdonság – pl. a Székely-féle katonás Boldogtalanok-előadásnak is volt tévéjáték-változata, amelyet közönség nélkül, stúdiókörülmények között, filmes snittekkel vettek fel a nyolcvanas években. A közelmúltban pedig: a streamelhető színház (pl. az eSzínház) eszméje is régebbi, mint a pandémia. Csak az utóbbi előtérbe hozta.

Az online streamelt előadás nem helyettesítheti az élő, személyes élményt – mondják sokan. De a hátrányok mellett, milyen előnyei vannak az online előadásnak?

Az a helyes, ha eleve fel sem merül a helyettesítés – ez nem helyette van, ez egy másik. Egy új. Általában is arra tanít minket a történelem, hogy az új hordozó megjelenése megtermékenyíti és inspirálja az elődöket is. Minden vészjósló hang ellenére a film nem ölte meg a színházat, a tévé nem ölte meg a filmet, az internetes videó nem ölte meg a tévét, az okostelefon nem nyírta ki a könyvkiadást, a podcast a rádiózást, és így tovább. Alakított rajta, de azért nem semmisítette meg, sőt. A mozgólépcsőt is már réges-rég feltalálta az emberiség, de azért… vannak még, sőt, épülnek új lépcsők. Nem helyette van, hanem másik. Előnyei között is ez a legfontosabb: az ismeretlen terep. Sok ezer, a világ pontjain szétszórt ember gyűlik össze a képernyők előtt – de nem olyan elszigetelten, mint a tévénél, hanem aktívan, érzékelhetően, egymásról is tudva. A technológia révén akár interakcióba is léphetnek egymással is, az előadással is. Ez sosem látott dolog, nagyon izgalmas lehetőség, amelyet százféleképp aknáztak ki eddig is világszerte, de még nagyon sok lehetőség van benne –csak a járvány okozta felfordulásban nehéz volt nyugodt, kísérletező, a közönség számára is magától értetődő új felületeket és formákat kidolgozni. De a dolgok csitultával tán erre is jut majd művészi és anyagi figyelem. Hogy kereslet lenne rá, azt már megtanultuk most.

Sok más előnye is van (a földrajzi korlátoktól, vagy mondjuk betegségtől nem akadályozott közönség például), de ezek közül csak még egyet hozok most szóba: a jóval alaposabb, kidolgozottabb színészet kérdését. Egy tévéjáték a színházhoz képest szinte kezelhetetlen rohamtempóban készül, a szereplőknek általában néhány órájuk van arra, hogy az alakításukat kidolgozzák. Egy színházi előadás hónapok alatt jön létre, minden mondattal, minden színészi tettel másképp, mélyebben lehet elszámolni. És ez a felvételen is látszik.

A nézőtérről azonnal jön a reakció – a közönség nevet, csöndben van, köhög vagy épp felszisszen. Online esetében ez áttételesen érkezik – akár a közvetítés alatt, akár utána. Mit mutatnak az online előadásokkal kapcsolatban a nézői visszajelzések?

Köztudott, hogy az internetes kommentelésben bátrabbak az emberek, mint élőszóban – ez elég érdekes jelenségeket produkál itt is. Újra csak azt tudom mondani: az élő színházat, az együttlétet, az ösztönös, azonnal formát öltő visszajelzést nem pótolja semmi – de nem is kell, inkább azt érdemes nézni, hogy mi jelenik meg, ami nem volt korábban. És az eleve az interneten át érkező néző bátrabban is kommentál, akár részletesebben is, vitázik a másikkal, párszavas gratulációk mellett megjelennek keményebb szavak, sőt, egész kis esszék is, amit más nézők aztán vitatnak, saját meglátásokkal egészítenek ki. Csírái ennek is voltak korábban, mindenféle eldugott fórumokban, de az eleve digitális közeg miatt ez is nagy lendületet kapott, és egész lenyűgöző tud lenni néha. Nincs az a közönségtalálkozó, ami tudna ilyet. Érdemes lenne a közvetítés szünetében vagy végén egy olyan kommentfolyamra irányítani a nézőket, ahol érzékelnék egymás több százas vagy ezres, valós idejű jelenlétét, és fel lennének bátorítva arra, hogy szóljanak hozzá. Elképesztő dolgok alakulnának ki.

A pandémia kezdetén rugalmasan és gyorsan reagált a kulturális szcéna, s költözött online. Annak ellenére, hogy voltak kézzelfogható hozadékai az online közvetítéseknek, azt tapasztalom, hogy amint lehetett, az intézmények visszaálltak a hagyományos előadásokra, s a streaming visszaesett. Miért ez az ambivalens hozzáállás a szakma részéről?

Én nem érzem ambivalensnek ezt, hanem értelemszerűnek – a kényszer szülte a jelenséget, amelynek aztán enyhült a szorítása. A színházak munkát akartak adni a munkatársaiknak, hogy ne kelljen elbocsátaniuk őket – a nézők segíteni szerették volna az általuk szeretett műhelyeket, mert világos volt számukra: ha nincs előadás, a hely maga sincs. A színész, aki nem játszik, az nem színész, a néző, aki nem néz, az nem néző. Senki nem akart eltűnni. Most, a kétségbeesést kikerülvén valamelyest a képletből, jön az igazi feladat: immár rárakódott terhek nélkül, pusztán az új médium iránti művészi érdeklődésből hozni létre dolgokat. Ugyanakkor empatikusnak is kell lennünk: az intézmények nem a saját pénzüket költik, mindenféle, a fenntartójuk által elvárt feladatokat kell végrehajtaniuk, aligha válthatnak profilt teljesen – és a saját, létező profiljuk szinte minden esetben el is égeti a tartalékaikat. Az online előadás pedig nagyon költséges, a rendes színházi munkarendtől teljesen eltérő ritmikájú dolog, a túlélésért küzdő színházaktól nehéz azt várni, hogy az egyébként is túlfeszített saját tempójuk mellett a nézői szokásokat is tömegesen átalakító, vadóc új formátumok fejlesztésére tudjanak pénzt és szakember-kapacitást áldozni. Ehhez tervezhetőség, évekre előre felrajzolt haladási irány kellene, manapság meg még a következő hónap sem igazán látható előre.

Addig nem lesz áttörés ebben, azt hiszem, amíg nem jelenik meg egy olyan generáció, színházmenedzsertől író-rendezőn át a kultúrafinanszírozásban szerepet játszó döntéshozóig, amely kimondottan erre a formátumra készít dolgokat. Akkor viszont csodák jönnek majd, ebben biztos vagyok.

Ha beültetnének egy színházigazgatói székbe, milyen arányban és céllal alkalmaznád a digitális lehetőségeket az intézményben?

Hohó, itt aztán végképp óvatosan kell fogalmaznom, mert sok helyen járok, és mindenütt kínkeserves színházigazgatói feladványokat látok – nem akarok olyat mondani, amit… könnyű mondani. Maradjunk annyiban, a fenti gondolatmenetemből is következően: a létrehozás pártján vagyok. Nem dolga egy önazonos színházi műhelynek másmilyennek lenni. Most már láttuk a saját szemünkkel azt a sokezer nézőt, akit érdekel az ilyesmi. Hozzunk létre olyan színházat, ami kimondottan ezzel foglalkozik – és aztán ez az új csapat működjön együtt később a már meglévőkkel, kölcsönösen szólongatva egymás művészeit és közönségét.



TÁRGYMUTATÓ.

13-as stúdió2 3k színházi fesztivál1 40 év1 42 év2 600 kilométer 100 guinness4 6szín1 7 és fél halál3 a csemegepultos naplója292 a gyáva1 a gyermek és a varázslat3 a haramiák34 a hülyéje21 a kalóz63 a kávé nekem is jár32 a kék hajú lány2 a kéz48 a kis kéményseprő2 a köpeny36 a közös többszörös40 a ló aki elvesztette a szemüvegét1 a ludovika ablakai7 a mester1 a mi osztályunk13 a néző közbeszól43 a nulladik perc135 a rádió ablakai5 a rendező közbeszól38 a színészet képes nagykönyve8 alapítvány a magyar színházakért4 alba regia szimfonikus zenekar7 aldi női futógála1 alkalomadtán1 állj bele1 aNNa29 anyám éhesnek tűnik3 anyóka emlékiratai1 apertúra38 aradi kamaraszínház3 aranytíz4 archívum4 arden1 art-színtér22 átrium25 az elvarázsolt disznó13 az ember tragédiája2 az öreghíd alatt103 az úrhatnám szolgáló11 b3224 baal2 babel sound1 bácskai juli pszichoszínháza5 baja3 balatonboglár3 balatonfüred2 balfácánt vacsorára28 bálna2 bánk bán78 bárka288 bátorságpróba6 bencs villa1 beszélő levelek7 bisb1 bivaly-szuflé54 bob herceg38 bogáncsvirág51 bohémélet108 borral oltó fesztivál1 börtönrádió3 bsi1 budaörs5 budapasta2 budapest improv show12 budapest music center1 budapesti kamaraszínház1 budapesti tavaszi fesztivál1 budapesti vonósok21 budoár kiállítás1 busz-színház12 CAFe Budapest8 caminus72 castel felice46 castel felice vizsga5 centrál3 club701 coming out1 coming soon2 cosí fan tutte47 cupido és a halál30 cv1 családi játszmák59 családi játszmák 20237 családi ünnep3 cseh tamás4 cselényi nóra1 csíkszerda77 csoportterápia18 csukás-díj10 dankó rádió1 dante64 dante első szülinapi fesztivál14 dante-jam2 danubia zenekar6 deák171 debrecen21 debreceni tavaszi fesztivál1 delila2 delta produkció9 deszka fesztivál19 dido és aeneas55 díjak elismerések1 don juan3 dráma kortárs színházi találkozó6 drámaíró verseny1 due1 duett2 dunapart6 dunaújváros159 eger2 egri tavaszi fesztivál2 egy csók és más semmi31 egy kiállítás rémei2 éhség8 éjjel-nappal momentán4 élnek mint a disznók13 előadásszámok1 elte tók vizuális nevelési tanszék2 elveszett idők3 email1 ének a három hollóhoz2 english25 énis teis44 erkel színház67 ernani4 érzékenyítő fesztivál1 és ezt így hogy1 eszínház108 eszínház fesztivál46 esztergom3 eucharisztikus kongresszus7 europa cantat7 ezek mennek16 falaink3 falstaff9 fekete-fehér151 fellegek14 fém színház32 fesz segélyalap9 fiatal írók1 fidelio színházi est3 finito16 firkin310 fischer iván lakásszínháza2 fishing on orfű1 fogság1 főfőnök1 francia sanzonest2 friss hús2 furnitur50 füge145 független előadóművészeti szövetség10 gianni schicchi30 gólem12 gödöllő5 göncz árpád alapítvány1 grecsó3 grisnik petra32 gusztinak megjött az esze1 gyerekstúdió4 gyilkosok1 gyógyír északi szélre86 győr6 győri tavaszi fesztivál3 gyulai várszínház13 ha lenne valakim46 hajmeresztő34 halál hotel24 halastó118 hangok a katakombából1 hangoló1 hárman a padon164 harminchárom változat haydn-koponyára103 háromszögek25 határvonalak színházi fesztivál11 hatok csoport1 hatszín teátrum203 haydn fesztivál10 hazug1 hét domb fesztivál2 hét és fél halál6 hetedik alabárdos1 hetedik mennyország15 hírek3 hírszerzők1 hogy szeret a másik105 hol4 hoppart1 hrabal-vurstli14 humorfesztivál6 hyppolit94 így tanultam meg vezetni1 imprójam6 imprómaraton3 in medias brass1 in memoriam cseh tamás4 interjú130 irodalom éjszakája7 jak2 jászberény6 jegyek1 jó kérdés13 junior príma4 jurányi98 k11 művészeti és kulturális központ4 k2 színház6 kalandra fül fesztivál2 kálid artúr1 kalucsni54 kaposvár152 katona90 keltská noc1 képek496 keszthely3 kibelátó14 kicsi szívem kávéba pottyant1 kis suttogás5 kisfaludy színházi fesztivál2 kisvárda12 kmtg1 kolibri1 kolozsvár35 koma38 komárom5 komédium2 koronavírus136 kortárs drámafesztivál15 kórusok éjszakája77 kovátsműhely1 kőfeszt1 kőszeg466 köszönet estéje-estélye1 kritika514 kritikusdíj-átadó19 kuk3 kultkikötő26 kultúrfürdő26 kurátorok9 lakott sziget19 láthatatlan állomás4 latinovits diákszínpad1 leenane szépe 201731 leenane szépe 20261 leonardo1 lev&te3 limerick-bajnokság7 líra és epika38 lírástudók2 london1 love and money73 love and money vizsga9 macskadémon35 madách színház4 madam rekamié1 madame bizsu94 madame poe7 magdafeszt6 mágnás miska13 magvető4 magyar rádió28 magyar színház149 magyar színházi társaság10 magyar zene háza160 manhattan short5 manna110 manőver43 maradunk3 margó irodalmi fesztivál7 más olvasnivaló3 másik produkció24 mellékhatás3 menház színpad27 merlin6 mesterjátszma24 mesterkurzus11 mézesvölgyi nyár4 mikor2 mikro fesztivál19 milestone1 mindenütt jó34 mindenütt nő1 mintaapák1 miskolc2 miszépmiszépmiszép54 mojo51 momentán295 momkult2 monodráma fesztivál9 monodrámák6 móra kiadó1 most fesztivál28 motto3 mozaik országos színházi találkozó3 mozart-kommandó2 mozgófénykép45 mozsár műhely6 mu6 múzeumok éjszakája1 művészetek palotája17 művészetek völgye63 nagykanizsa1 naptár1 nefelé2 négyhangú opera53 nekem a zene3 nemzeti filharmonikusok7 nemzeti színház14 nézőművészeti kft46 nézőpont színház9 nofilter4 nyílt nap4 nyinyernya30 nyíregyháza407 nyolc nő26 óbudai társaskör29 ómama2 online fordítónapok1 operabeavató546 operaház84 operajátszóház21 operamacera7 operavita13 operettszínház41 orlai921 othello gyulaházán42 ők2 ördögkatlan389 örkény1 örkény vurstli5 örömimpró4 pájinkás jános1 pannonhalma2 pannónia stúdió1 papp jános1 párkák45 patália2 páternoszter1 pécs50 pécsi egyetem2 pesthidegkúti művészeti fesztivál1 pesti barokk88 pesti magyar színiakadémia19 petőfi irodalmi múzeum4 petri versmaraton6 pim dia hangoskönyvek3 pinceszínház43 placcc30 pokol10 portré1 postart1 poszt64 poznan1 pozsonyi piknik6 pure voice akadémia7 ráday utcai színházi találkozó5 rádió1 rádiójátékosok3 radnóti46 ram colosseum4 régebbi havi műsorok1 regnum filmszemle5 remény10 rendezők viadala57 rév fülöp34 rögvest81 rs91 rumini8 russian indie film fesztival1 sakknovella3 semmi baj gyerekek1 sherlock holmes és a moriarty-rejtély1 shots festival1 sinaia1 skvot3 sly59 snowman6 soharóza84 sok-szín-feszt4 sokszemközt1 somló cirqsz7 song-óra1 sopron1 sorozat a vidéki operajátszásról4 spaletta1 stockholm7 stúdió k12 summa summárum1 susotázs132 szabadesés39 szabadka2 szabadtéri színházak találkozója32 szeged339 székely-könyv4 székesfehérvár7 szemes fesztivál2 szénakutyák122 szent imre1 szentendrei teátrum17 szép heléna21 szerzői munkák10 szfe21 szigetszentmiklós1 színház a város16 színház tv73 színházak éjszakája35 színházi törvény1 színházrendezői testület1 színlapok103 szívem szeret4 szkéné30 szóbanforgó4 szombathely82 szöveg4 szputnyik hajózási társaság25 talált posztok15 tárgymutató1 társasjáték2 tartalom2 tatabánya127 telefondoktor206 temesvár46 tengeren 2008107 tengeren 201974 térkép1 terminál workhouse4 teszt16 thália186 thália nyárikert33 the irish coffee56 the pocketstones16 thealter19 tilos rádió3 tivoli3 tóbiás és az angyal30 törőcsik-emlékest12 trapézon tüllben34 trefort színjátszó fesztivál1 újpalotai nyári játékok1 ütközet2 üvegcipő1 váci dunakanyar színház10 vágánybenéző11 valamikor3 van egy határ29 varázsfuvola16 városmajor39 vaskakas5 védőháló8 veled kerek1 vera214 vidéki színházak fesztiválja13 vidor fesztivál83 vigadó2 visszaszámláló1 vízkereszti gritti49 volt egyszer egy ndk3 vonalhúzás34 zalaegerszegi kvártélyház20 zeneakadémia1 zichy major1 zsámbék4 zsolnay negyed5