Ezeken az oldalakon nincsenek saját írások.
A cikkek automatikusan (szerkesztés és kommentár nélkül) gyűlnek.
A forrásokat a bejegyzések végén lehet megtalálni.

A legjobb dolog, amit színházban láthatunk

A Delta Produkció Operabeavató-sorozata idén két helyszínen fut. Mindkettő premierjére ellátogattunk, és még mindig azt kell megállapítanunk, hogy ha valaki biztosan jól akarja érezni magát a színházban, és nem szeretne csalódni, akkor ezzel az előadással nem lőhet mellé.

Már többször írtunk az Operabeavatóról, ennek pedig egyetlen oka van. Ez az egyik legjobb dolog, ami színházban történhet velünk, viszont esetében érvényesül a Chokito-effektus,

AZAZ RONDA, DE FINOM.

Ami azt jelenti, hogy az opera szóra az emberek jelentős hányada sóbálványátkot szór saját magára, megmerevedik, lefagyott képzelőerővel pedig nehéz nyitottnak maradni bármire. Márpedig ez az egész nagyon „finom”, tehát megéri azoknak is tenni vele egy próbát, akik a mai napig nem heverték ki traumatizált énekóráikat, vagy egy esetleges félrement opera-előadást.

Mert az Operabeavató nem opera-előadás, hiába ez a műfaj van főszerepben, viszont annyi biztos, hogy egy este elég ahhoz, hogy onnantól kezdve az ária szó hallatán ne gyomorgörcs fogjon el bennünket. Röviden összefoglalva, hogy mire lehet számítani egy operabeavatón:

GUSZTUSTALANUL SOK NEVETÉSRE ÉS DÖBBENETRE.

A sok nevetésről Dinyés Dániel zeneszerző, karmester és Göttinger Pál színész, rendező „tehet”, akik a humor egész skáláján próbálják őrült nagy tudásukat átadni a teljesen laikusok számára is, a prosztótól egészen a nagyon réteg, popkultutálásokon át a magas műveltség talajáról származó anekdotákig.

Viszont amellett, hogy az egész Operabeavató – minden túlzás nélkül – viccesebb, mint bármelyik itthoni standup-előadás, rengeteg információt és tudást is ad, és itt jön a döbbenet a történetbe. Ugyanis a két férfi a maguk területét zseniálisan, rendkívül nagy tudásukat pedig játszi könnyedséggel közvetíti, méghozzá úgy, hogy azonnal megértjük őket, de mindezzel párhuzamosan arra is rádöbbent, mennyi mindent nem tudunk.

Azért nem ezzel az érvvel kezdtem ódámat a sorozathoz, mert az okosodás sokak számára nem fő szempont, ha szórakozni vágynak, de itt pont az történik, hogy játszva, hangos hahotákkal fűszerezve, akaratlanul is tanulunk valamit, miközben óhatatlanul fejlődik a hallásunk, nyitottá válunk zenei gondolatokra, és tudat alatt jobban fogjuk érteni a helyzeteket, szituációkat, nemcsak akkor, ha színházba megyünk, hanem az életben is.

Beavatás két helyszínen

Bár e két utóbbi pozitív mellékhatás leginkább akkor érvényesül, ha nem csak egy Operabeavatóra látogatunk el. Ugyanis sorozatról beszélünk, ami felölel egy évadot, de részletekben, kihagyásokkal, vagy csak egy kiválasztott előadást nézve is tökéletesen komplex élményt nyújt. És bár az olyan néző, aki egy előadás után nem lesz függője a sorozatnak, amúgy is ritka, mint a fehér holló, azért leírom, hogy tényleg megéri fokozni az élvezeteket, és legalább két beavatóra ellátogatni.

Annál is inkább, hiszen az idei évadtól már kétféle tematikájú Operabeavatóval is találkozhatunk. Eddigi bázisukon, a Hatszín teátrumban indult el az új sorozat, a Rendező közbeszól, ahol minden előadáson egy választott érzelem vagy tematika mentén szedik atomjaira az aktuális áriákat vagy duetteket. A tavalyi évad végén a hazugsággal adtak ízelítőt, a sorozat hivatalos premierjén a veszekedésre irányult a reflektorfény.

Ezzel párhuzamosan pedig elindult a Bánk bán-sorozat, méghozzá új helyszínen, a Magyar Zene Házában, ahol egész évadban Erkel Ferenc művét boncolgatja a műfaj két patológusa.

MINDKÉT SOROZAT ELSŐ ELŐADÁSÁRA ELLÁTOGATTUNK, ÉS NEM CSALÓDTUNK.

Mivel minden előadáson más művészeket hívnak meg, hogy a zenei elemzés után a rendező segítségével, egy rögtönzött rendelkezőpróbán felpakolják a jelenet alapjait, így külön izgalmat jelent, hogy az aktuális szereplők bravúros énekhangjuk mellett mennyire lazulnak bele az improvizációba, és milyen könnyedén csatlakoznak fel a Dinyés–Göttinger-páros humorára. A Hatszínben Horák Renáta és Erdős Attila a meghívott operaénekesek, és szerencsére úgy álltak hozzá az estéhez, mintha mindig is erre készültek volna.

Művészeti boncmesterek

Ugyanis a beavatókon mind Dinyés, mind Göttinger az egészségesnél kicsit cinikusabb módon állnak az adott művekhez. Ez tűnhet úgy, mintha kifiguráznák az aktuális darabot, de persze nem így van, csak kellő eltartásból jobban rálátnak az írói és szerzői szándékra. De a tisztelet és sokszor a rajongás is sugárzik belőlük. Ettől persze még viccesebb minden mondat, gesztus, utasítás, és hát a jelenetek is.

Persze akadnak olyan momentumok, amikor a műfaj feláll a boncasztalról, és nem engedi meg, hogy részleteiben vizsgáljuk. Ilyen pillanat volt a Magyar Zene Házában, amikor Kovácsházi István és Sándor Csaba elénekelték azokat a dalokat, amelyek elemzésre vártak. Kovácsházi rittyentett egy olyan Hazám, hazám áriát, hogy abba a frissen épült intézmény üvegfalai is beleremegtek. Olyan tapsot kapott, hogy valószínűleg van, aki még mindig ott ül és csapkodja össze a tenyerét. Sándor Csaba Petur Bordalát énekelte el, szinte már karakterből, amit szintén díjazott a nép.

De ez volt az a pillanat, amikor a boncteremben erőre kapott operát Dinyés és Göttinger egy mozdulattal visszaterítette, hogy mégiscsak a dolgok mélyére ásva megvizsgáljuk, mi végre ez a nagy ováció. És itt éreztem először az életben, hogy a két férfi önbizalmát meg lehet ingatni.

A tiszteletlenség a tisztelet velejárója

Ugyanis pofátlanságuk és szarkazmusuk az egyik kulcsa annak, hogy a néző tényleg meg tudja érteni a szerzői szándékokat, ám a Magyar Zene Házában a nagyobb helyszín, a több fény és szempár mintha kicsit óvatosságra intette volna őket, hogy ne legyenek olyan közvetlenek, ha Erkelről beszélnek, hiszen magyar. Donizettivel könnyebb viccelni, ez tagadhatatlan, mert nem jön elő közben a magyar lelkületű nézőközönségben a szunnyadó patrióta. Bízom benne, hogy csak az első alkalommal okozott ez némi zavart az űrben, mert a finomkodás és a mentegetőzés nem állt jól nekik.

AKI PEDIG ELLÁTOGAT A MAGYAR ZENE HÁZÁBA, FOGADJA EL, HOGY TISZTELNI ÚGY IS LEHET A MAGYAR KULTÚRÁT, HA NEM CSAK AZ ERÉNYEIT EMELJÜK KI.

Azért hála az égnek, nem fogták magukat vissza teljesen, csak egy icipicit. Azt például Dinyéstől megtudhattuk, hogy az olaszos, franciás zenei elemekkel tűzdelt magyar operát Erkel miért ötvözte a verbunkossal. Nem szabad elfelejteni, hogy a mű a Habsburg Birodalomban született, de olyan korszakában, amikor lélekben már kerestük a nemzeti szuverenitásunkat, és ki akartuk fejezni magyarságunkat.

Igen ám, de az évszázadok alatt folyton megszállt népünk a túléléshez hellyel-közzel integrálta elnyomóink kultúráját is. Ez egyrészt lenyűgöző, másrészt viszont megnehezítette azt, hogy egyértelműen meg tudjuk mondani, mi magyar. Zenében például ebben a korban a cigányzene volt az, ami kilógott, és nem illett bele a többi nemzet zenei palettájába, így logikusan jött a következtetés, hogy akkor ez lesz az. 

Így született a Bánk bán, és a néhol rejtettebb, néhol felvállaltabb cigányzene


ELŐCSALOGATJA AZOKAT AZ ÉRZELMEKET, AMIKTŐL ELŐKAPJUK LENGETNI A MAGYAR ZÁSZLÓT.

A Bánk bánt lehet szeretni és nem szeretni. Ám azt tapasztalatból tudom mondani, hogy amennyiben az utóbbi kategóriába tartozunk, és a zenei világa netán nem dobogtatja meg honfiúi vagy honleányi szívünket, az Operabeavató akkor sem okoz csalódást.

A Hatszínben és a Magyar Zene Házában is élmény volt látni, hogy fiatalok, középkorúak és idősebbek is egyaránt lelkesednek, isszák az előadók szavait, és közösen nevetnek minden poénon. Valószínűleg ez a sorozat a legjobb választás akkor, ha több generáció közösen szeretne jól szórakozni, ugyanis az idősebbek a humorhoz lazulnak, a fiatalabbak pedig a humor nyelvén okosodhatnak.






MI TÖRTÉNIK.


EZEK MENNEK.

Az időpontokat lásd itt.


TÁRGYMUTATÓ.

13-as stúdió 3k színházi fesztivál 40 év 600 kilométer 100 guinness 6szín 7 és fél halál a csemegepultos naplója a gyáva a gyermek és a varázslat a haramiák a hülyéje a kalóz a kávé nekem is jár a kék hajú lány a kéz a kis kéményseprő a köpeny a közös többszörös a ló aki elvesztette a szemüvegét a ludovika ablakai a mester a mi osztályunk a néző közbeszól a nulladik perc a rádió ablakai a rendező közbeszól alapítvány a magyar színházakért alba regia szimfonikus zenekar aldi női futógála alkalomadtán állj bele aNNa anyám éhesnek tűnik anyóka emlékiratai apertúra aradi kamaraszínház aranytíz archívum arden art-színtér átrium az elvarázsolt disznó az ember tragédiája az öreghíd alatt az úrhatnám szolgáló b32 baal babel sound bácskai juli pszichoszínháza baja balatonboglár balatonfüred balfácánt vacsorára bálna bánk bán bárka bátorságpróba bencs villa beszélő levelek bisb bivaly-szuflé bob herceg bogáncsvirág bohémélet borral oltó fesztivál börtönrádió bsi budaörs budapasta budapest improv show budapest music center budapesti kamaraszínház budapesti tavaszi fesztivál budapesti vonósok budoár kiállítás busz-színház CAFe Budapest caminus castel felice castel felice vizsga centrál club70 coming soon cosí fan tutte cupido és a halál cv családi játszmák családi játszmák 2023 családi ünnep cseh tamás cselényi nóra csíkszerda csoportterápia csukás-díj dankó rádió dante danubia zenekar deák17 debrecen debreceni tavaszi fesztivál delila delta produkció deszka fesztivál dido és aeneas díjak elismerések don juan dráma kortárs színházi találkozó drámaíró verseny due duett dunapart dunaújváros egri tavaszi fesztivál egy csók és más semmi egy kiállítás rémei éhség éjjel-nappal momentán élnek mint a disznók előadásszámok elte tók vizuális nevelési tanszék elveszett idők email ének a három hollóhoz english énis teis erkel színház ernani érzékenyítő fesztivál eszínház eszínház fesztivál esztergom eucharisztikus kongresszus europa cantat ezek mennek falaink falstaff fekete-fehér fellegek fém színház fesz segélyalap fiatal írók fidelio színházi est finito firkin fischer iván lakásszínháza fishing on orfű fogság francia sanzonest friss hús furnitur füge független előadóművészeti szövetség gianni schicchi gólem gödöllő göncz árpád alapítvány grecsó grisnik petra gusztinak megjött az esze gyerekstúdió gyilkosok gyógyír északi szélre győr győri tavaszi fesztivál gyulai várszínház ha lenne valakim hajmeresztő halál hotel halastó hangoló hárman a padon harminchárom változat haydn-koponyára háromszögek határvonalak színházi fesztivál hatok csoport hatszín teátrum haydn fesztivál hazug hét domb fesztivál hét és fél halál hetedik alabárdos hetedik mennyország hírek hírszerzők hogy szeret a másik hol hoppart hrabal-vurstli humorfesztivál hyppolit így tanultam meg vezetni imprójam imprómaraton in medias brass in memoriam cseh tamás interjú irodalom éjszakája jak jászberény jegyek jó kérdés junior príma jurányi k11 művészeti és kulturális központ k2 színház kalandra fül fesztivál kalucsni kaposvár katona keltská noc képek keszthely kibelátó kicsi szívem kávéba pottyant kis suttogás kisfaludy színházi fesztivál kisvárda kmtg kolibri kolozsvár koma komárom komédium koronavírus kortárs drámafesztivál kórusok éjszakája kovátsműhely kőfeszt kőszeg köszönet estéje-estélye kritika kritikusdíj-átadó kuk kultkikötő kultúrfürdő kurátorok lakott sziget láthatatlan állomás latinovits diákszínpad leenane szépe 2017 leonardo lev&te limerick-bajnokság líra és epika lírástudók london love and money love and money vizsga macskadémon madách színház madam rekamié madame bizsu madame poe magdafeszt mágnás miska magvető magyar rádió magyar színház magyar színházi társaság magyar zene háza manhattan short manna manőver maradunk margó irodalmi fesztivál más olvasnivaló másik produkció mellékhatás menház színpad merlin mesterjátszma mesterkurzus mikor mikro fesztivál milestone mindenütt jó mindenütt nő mintaapák miskolc miszépmiszépmiszép mojo momentán monodráma fesztivál monodrámák móra kiadó most fesztivál motto mozaik országos színházi találkozó mozart-kommandó mozgófénykép mozsár műhely mu múzeumok éjszakája művészetek palotája művészetek völgye nagykanizsa naptár nefelé négyhangú opera nekem a zene nemzeti filharmonikusok nemzeti színház nézőművészeti kft nézőpont színház nofilter nyílt nap nyinyernya nyíregyháza nyolc nő óbudai társaskör ómama online fordítónapok operabeavató operaház operajátszóház operamacera operavita operettszínház orlai othello gyulaházán ők ördögkatlan örkény örkény vurstli örömimpró pájinkás jános pannonhalma papp jános párkák patália páternoszter pécs pécsi egyetem pesthidegkúti művészeti fesztivál pesti barokk pesti magyar színiakadémia petőfi irodalmi múzeum petri versmaraton pim dia hangoskönyvek pinceszínház placcc pokol portré postart poszt poznan pozsonyi piknik pure voice akadémia ráday utcai színházi találkozó rádió rádiójátékosok radnóti ram colosseum régebbi havi műsorok regnum filmszemle remény rendezők viadala rév fülöp rögvest rs9 rumini russian indie film fesztival sakknovella shots festival sinaia skvot sly snowman soharóza sok-szín-feszt sokszemközt somló cirqsz song-óra sopron sorozat a vidéki operajátszásról spaletta stockholm stúdió k summa summárum susotázs szabadesés szabadka szabadtéri színházak találkozója szeged székely-könyv szemes fesztivál szénakutyák szent imre szentendrei teátrum szép heléna szerzői munkák szfe színház a város színház tv színházak éjszakája színházi törvény színházrendezői testület színlapok szívem szeret szkéné szóbanforgó szombathely szöveg szputnyik hajózási társaság talált posztok tárgymutató társasjáték tartalom tatabánya telefondoktor temesvár tengeren 2008 tengeren 2019 térkép terminál workhouse teszt thália thália nyárikert the irish coffee the pocketstones thealter tilos rádió tivoli tóbiás és az angyal törőcsik-emlékest trapézon tüllben trefort színjátszó fesztivál újpalotai nyári játékok ütközet váci dunakanyar színház vágánybenéző valamikor van egy határ varázsfuvola városmajor vaskakas veled kerek vera vidéki színházak fesztiválja vidor fesztivál vigadó visszaszámláló vízkereszti gritti volt egyszer egy ndk vonalhúzás zalaegerszegi kvártélyház zeneakadémia zichy major zsámbék zsolnay negyed

PROJEKTEK.

EGY NAGYOBB NAPTÁR IDE KATTINTVA.



UBI.


TARTALOM.


FACEBOOK.




TALÁLT KÉPEK.