Ezeken az oldalakon nincsenek saját írások.
A cikkek automatikusan (szerkesztés és kommentár nélkül) gyűlnek.
A forrásokat a bejegyzések végén lehet megtalálni.

A mezei néző c. blog írja az Operabevató - A rendező közbeszól második részéről


Ma egy hete volt ez az Operabeavató, ahogy a dátum is mutatja, a beszámolót félig meg is írtam még utána az éjszaka folyamán, de aztán elsodortak az események: négy előadásról már nyomot is hagytam (Az imádkozó, Julius Caesar, A kastély, Leenane szépe), a Bábszínház Utolsó bárányáról majd ezután fogok, és a további négy eseményre majd később, más bejegyzésekben térek vissza érintőlegesen. 9,5 évnyi blogírás után le kellett mondanom időhiány miatt a „mindent, amit nézek, meg kell örökíteni”-ről, pedig ehhez a legutóbbi időkig sikerült magam tartani.

Ezen a most már elmúlt héten nem a válságot érzékeltem: tíz helyszínen állapítottam meg, hogy mennyire színes is a pesti kulturális élet, mennyire kiváló előadások készülhetnek, amíg van támogatás is. Az Operabeavató pedig az egyik legjobb – mondjuk úgy – „tartalmas szórakozás”, ami adható, egyértelműen az én előadásom, ennek 100%-ban a célközönsége vagyok. Így ezt a részemről 21. nyomhagyást nekik (a 89. alkalomról) nem spórolom el, és nekifutok még egyszer. Bárkinek, akit a zene és a színház megérint, csak javasolni tudom. Sajnos előadásfotók nélkül, mert azok most sem készültek.

Pont egy hét telt el a korábbi (Bánk bán) Operabeavató óta, és ennyire nekem való előadást a kettő között eltelt hat napban nem sikerült kifognom. Feltételezem, hogy a két közönség között volt átfedés is, sokan lehetnek, akik nálam jelentősen több beavatón jártak és mindkét sorozatra beneveznek (és még az is lehet, hogy sok más előadással eközben nem is fárasztják le magukat), nem kizárt, hogy akár bérletet is érdemes lenne nekik létesíteni.

Göttinger Pál kezdett, ahogy a „Rendező közbeszól1”-ben is. Bravúrosan, sallangok nélkül, mindössze tíz perc alatt megtartotta a felvezetőt a színházi rendelkező próba funkciójáról, gondolva az újonnan becsatlakozókra, akik esetleg még egy ilyen beavatón sem jártak. Három órával később, miután egy-egy jelenetet sokféle beállításban kipróbáltunk, már ők is beigazolva láthatták a tételt, hogy egy-egy apró döntésen rengeteg múlik – akár a későbbi előadás jellege is. A rendezőben a pszichológus is gyakran megnyilatkozik, és ez is a siker egyik oka. Az önironikus megszólalások, az operák alaphelyzeteinek azonosítása hétköznapi szituációkkal, amelyeket mi is átélünk mind vonzó, bár közben az elevenünkre is tapint – néha ez kicsit akár fájhat is annak, aki benne van egy hasonló történetben, mint amiről éppen szó van.

A közös téma a reménytelen szerelem volt, illetve az olyan operai jelenetek kezelése, amikor elvileg már a jelenet indulásakor minden egyértelmű, rövidre lehetne zárni az egészet, „ahol egyszer már valaki azt mondta, hogy nem”, mert láthatólag nem visz sehova, de mégis hosszan bonyolítják tovább.

Ezúttal a Parasztbecsület Turiddu-Santuzza veszekedését láttuk (Lola közbelépésével), majd a második részben a Szerelmi bájitalból Nemorino és Adina első beszélgetését. Máthé Beáta (Santuzza) és Tötös Roland (Turiddu, Nemorino) szegedi operaénekesek léptek fel, mellettük pedig a csábító nő szerepében (Lola, Adina) mindkétszer Bordás Barbara, aki viszont az Operettszínház vezető primadonnája. Mind tudták, hogy mire számíthattak, dolgoztak már a két műsorvezetővel, ismerték az operabeavatók dramaturgiáját. Talpraesetten reagáltak és az is átjött, hogy élvezik ezt a laza improvizációt, amely azért mégis több, mint egy rendelkező próba – csak nézi vagy 270 ember. Én is élveztem, hogy ezúttal olyan énekeseket figyelhetek, akiket alig láttam korábban, és egyértelműen kedvet csináltak magukhoz.

Az első jelenet elemzése előtt Dinyés Dániel kapott esélyt, hogy lezongorázza egyben az egészet, miközben a szereplők a saját felfogásuk szerint elénekelték, majd bemutatta a verizmust, illetve Mascagni „patchwork” technikáját, az erős váltásokat, amelyekkel egymás mellé helyezi az élesen eltérő zenei motívumokat. Illusztrálta, hogy a zene leképezi azt, amit a szereplők éreznek és cselekednek, és láthatólag zeneszerzőként is viszonyult ehhez a műhöz is.

Amikor arról beszélt, hogy mennyi az ismétlés, mindig ugyanaz történik, újra meg újra, és ez mennyire fárasztó hosszútávon, eszembe jutott az előző nap látott előadás, amelyet próbálok felejteni, és amelyet sokan mégis élveztek – nyilván elsősorban olyanok, akiknek újszerű volt és nem az n+1. verzió. (Miután AJÁNLÓ blogot írok, nem kritikait, ez nem megfelelő téma számomra.) Az Operabeavatóra is egyértelműen érvényes az, hogy lényegében minden alkalommal ugyanaz történik, de mégis másként – eddig még mindig ért engem is új inspiráció, nem is beszélve arról, hogy jobbnál jobb címajánlatokat is kaptam menet közben. „Főhajtás Tom és Jerry előtt” is nagyon kedvemre való lett volna – a zene jellemzésére fűzte ezt mondanivalójába Dinyés Dániel. (Göttinger Páltól a „csörgőkígyók egy puncstortában” címet már egyszer felhasználtam, a poén most is bejött, ahogy vagy öt éve egy Cosí beavatón, de lehet, hogy a kettő között sokszor máskor is).

A reménytelen szerelemre visszatérve: mindkét jelenetben ott volt a Bordás Barbara által játszott sikeres nő (Lola, Adina), „az osztály szépe”, aki mindenkit elbűvöl és akit mindenki irigyel/utál is ezért, és ennek kapcsán mindkét műsorvezető elengedett egy-egy önironikus utalást, milyen az, amikor szép nők semmibe veszik őket. Mindenki nevetett, működött ez a nyilvánvaló poén. (Ugyan hajnali egy táján jól ráérek ezt a kis beszámolót pötyögni a mai alkalomról lemaradtak vigasztalására, de azért annyi kapacitásom nincs, hogy sajnálgassam is őket, miközben mind tudjuk, hogy hosszú távon azok a legsikeresebb férfiak, akik meg tudják a nőket nevettetni. Ráadásul nevezettek már rég nem rendelkeznek szabad vegyiértékkel, és bőven lennének, akik őket irigyelnék mondjuk Kolonits Klára vagy/és Grisnik Petra társaságáért. Az ún. „igazi jó pasik” ennyire nem szoktak jól járni az életben, vegyük észre azért mellékszálon.)

Dinyés Dániel egy Petrovics Emilhez fűződő anekdotát is elmesélt, amely meglehetősen lazán kapcsolódott az előadáshoz, de mégis szórakoztató volt, és talán még jellemző is az operai világra. A személyesség is sokat ad hozzá a műsorhoz, néha olyan, mintha egy baráti beszélgetést folytatnának velünk.

A két jelenet közül messze több idő és energia ment a Parasztbecsületre, pontosabban a háromszög történet kidolgozására. Akkor még nem tudtam, csak most visszanézve lett világos, hogy az egész héten többségében a megcsalással és féltékenységgel (is) foglalkozó előadásokkal néztem szembe, így kis túlzással akár feltételezhetném, hogy a legtöbb színdarabot bizonyára olyan férfiak írták vagy állítják színpadra, akik önigazolást keresnek saját hűtlenségükre IS. Ahogy egy kedves ismerősöm fogalmazta: divat lett a „gyónó színház”. (A Julius Caesar és az Utolsó bárány üdítő kivétel volt, ha valaki NEM érdeklődik a párkapcsolati krízisek iránt színpadon sem, az ne operába menjen – erre a két említett előadásra ülhet be biztonságosan.)

Göttinger Pál egészen briliáns módon, látható élvezettel szétszálazta a teljes párbeszédet és részletesen kiemelte Santuzza és Turiddu minden kommunikációs hibáját. Van nekik bőven, és az lesz a benyomásunk, hogy még nem is beszélt az összesről.

Egyszer ezt megcsináltam a Kékszakállúval, talán hat oldalnyi lett a tételes felsorolás, hogy a két szereplő mit mond és tesz rosszul, mi a játszmázás – ez aztán annyira megriasztott, a bejegyzést meghagytam vázlatosan. Most ehhez hasonló megoldást láttam, lényegében ugyanígy vettük sorra, hogy melyik fél mit rontott el. (Fogalmam sincs, hogy volt-e Kékszakállú beavató, de ha valamit, azt nagyon megnézném akárhány részben, akár egy évadon át. 80+ bejegyzésem van a témáról, de nincs kétségem, hogy így is nagyon sok újat mondanának nekem is.)

Eddig tartott hétfő éjszaka a lendületem, és most utólag csak kicsit változtattam a szövegen.

Nagyon remek hely volt a karzat első sora, most kipróbáltam a jobb oldalt – innen jól lehetett nézni Dinyés Dániel virtuóz zongorajátékát is, sőt azt is láthattam, hogy milyen feszült figyelemmel követi a többi mezei néző a műsort. Tényleg lehet úgy operáról beszélni, hogy ennyire sok embert leköt ez! – nem kis dolog.






MI TÖRTÉNIK.


EZEK MENNEK.

Az időpontokat lásd itt.


TÁRGYMUTATÓ.

13-as stúdió 3k színházi fesztivál 40 év 600 kilométer 100 guinness 6szín 7 és fél halál a csemegepultos naplója a gyáva a gyermek és a varázslat a haramiák a hülyéje a kalóz a kávé nekem is jár a kék hajú lány a kéz a kis kéményseprő a köpeny a közös többszörös a ló aki elvesztette a szemüvegét a ludovika ablakai a mester a mi osztályunk a néző közbeszól a nulladik perc a rádió ablakai a rendező közbeszól alapítvány a magyar színházakért alba regia szimfonikus zenekar aldi női futógála alkalomadtán állj bele aNNa anyám éhesnek tűnik anyóka emlékiratai apertúra aradi kamaraszínház aranytíz archívum arden art-színtér átrium az elvarázsolt disznó az ember tragédiája az öreghíd alatt az úrhatnám szolgáló b32 baal babel sound bácskai juli pszichoszínháza baja balatonboglár balatonfüred balfácánt vacsorára bálna bánk bán bárka bátorságpróba bencs villa beszélő levelek bisb bivaly-szuflé bob herceg bogáncsvirág bohémélet borral oltó fesztivál börtönrádió bsi budaörs budapasta budapest improv show budapest music center budapesti kamaraszínház budapesti tavaszi fesztivál budapesti vonósok budoár kiállítás busz-színház CAFe Budapest caminus castel felice castel felice vizsga centrál club70 coming soon cosí fan tutte cupido és a halál cv családi játszmák családi játszmák 2023 családi ünnep cseh tamás cselényi nóra csíkszerda csoportterápia csukás-díj dankó rádió dante danubia zenekar deák17 debrecen debreceni tavaszi fesztivál delila delta produkció deszka fesztivál dido és aeneas díjak elismerések don juan dráma kortárs színházi találkozó drámaíró verseny due duett dunapart dunaújváros egri tavaszi fesztivál egy csók és más semmi egy kiállítás rémei éhség éjjel-nappal momentán élnek mint a disznók előadásszámok elte tók vizuális nevelési tanszék elveszett idők email ének a három hollóhoz english énis teis erkel színház ernani érzékenyítő fesztivál eszínház eszínház fesztivál esztergom eucharisztikus kongresszus europa cantat ezek mennek falaink falstaff fekete-fehér fellegek fém színház fesz segélyalap fiatal írók fidelio színházi est finito firkin fischer iván lakásszínháza fishing on orfű fogság francia sanzonest friss hús furnitur füge független előadóművészeti szövetség gianni schicchi gólem gödöllő göncz árpád alapítvány grecsó grisnik petra gusztinak megjött az esze gyerekstúdió gyilkosok gyógyír északi szélre győr győri tavaszi fesztivál gyulai várszínház ha lenne valakim hajmeresztő halál hotel halastó hangoló hárman a padon harminchárom változat haydn-koponyára háromszögek határvonalak színházi fesztivál hatok csoport hatszín teátrum haydn fesztivál hazug hét domb fesztivál hét és fél halál hetedik alabárdos hetedik mennyország hírek hírszerzők hogy szeret a másik hol hoppart hrabal-vurstli humorfesztivál hyppolit így tanultam meg vezetni imprójam imprómaraton in medias brass in memoriam cseh tamás interjú irodalom éjszakája jak jászberény jegyek jó estét nyár jó estét szerelem jó kérdés junior príma jurányi k11 művészeti és kulturális központ k2 színház kalandra fül fesztivál kalucsni kaposvár katona keltská noc képek keszthely kibelátó kicsi szívem kávéba pottyant kis suttogás kisfaludy színházi fesztivál kisvárda kmtg kolozsvár koma komárom komédium koronavírus kortárs drámafesztivál kórusok éjszakája kovátsműhely kőfeszt kőszeg köszönet estéje-estélye kritika kritikusdíj-átadó kuk kultkikötő kultúrfürdő kurátorok lakott sziget láthatatlan állomás latinovits diákszínpad leenane szépe leonardo lev&te limerick-bajnokság líra és epika lírástudók london love and money love and money vizsga macskadémon madách színház madam rekamié madame bizsu madame poe magdafeszt mágnás miska magvető magyar rádió magyar színház magyar színházi társaság magyar zene háza manhattan short manna manőver maradunk margó irodalmi fesztivál más olvasnivaló másik produkció mellékhatás menház színpad merlin mesterjátszma mesterkurzus mikor mikro fesztivál milestone mindenütt jó mindenütt nő mintaapák miskolc miszépmiszépmiszép mojo momentán monodráma fesztivál monodrámák móra kiadó most fesztivál motto mozaik országos színházi találkozó mozart-kommandó mozgófénykép mozsár műhely mu múzeumok éjszakája művészetek palotája művészetek völgye nagykanizsa naptár nefelé négyhangú opera nekem a zene nemzeti filharmonikusok nemzeti színház nézőművészeti kft nézőpont színház nofilter nyílt nap nyinyernya nyíregyháza nyolc nő óbudai társaskör ómama online fordítónapok operabeavató operaház operajátszóház operamacera operavita operettszínház orlai othello gyulaházán ők ördögkatlan örkény örkény vurstli örömimpró pájinkás jános pannonhalma papp jános párkák patália páternoszter pécs pécsi egyetem pesthidegkúti művészeti fesztivál pesti barokk pesti magyar színiakadémia petőfi irodalmi múzeum petri versmaraton pim dia hangoskönyvek pinceszínház placcc pokol portré postart poszt poznan pozsonyi piknik pure voice akadémia ráday utcai színházi találkozó rádió rádiójátékosok radnóti régebbi havi műsorok regnum filmszemle remény rendezők viadala rév fülöp rögvest rs9 rumini russian indie film fesztival sakknovella salgótarján shots festival sinaia sly snowman soharóza sok-szín-feszt sokszemközt somló cirqsz song-óra sopron sorozat a vidéki operajátszásról spaletta stockholm stúdió k summa summárum susotázs szabadesés szabadka szabadtéri színházak találkozója szeged székely-könyv szemes fesztivál szénakutyák szent imre szentendrei teátrum szép heléna szerzői munkák szfe színház a város színház tv színházak éjszakája színházi törvény színházrendezői testület színlapok szívem szeret szkéné szóbanforgó szombathely szöveg szputnyik hajózási társaság talált posztok tárgymutató társasjáték tartalom tatabánya telefondoktor temesvár tengeren 2008 tengeren 2019 térkép terminál workhouse teszt thália thália nyárikert the irish coffee the pocketstones thealter tilos rádió tivoli tóbiás és az angyal törőcsik-emlékest trapézon tüllben trefort színjátszó fesztivál újpalotai nyári játékok ütközet váci dunakanyar színház vágánybenéző valamikor van egy határ varázsfuvola városmajor vaskakas veled kerek vera vidéki színházak fesztiválja vidor fesztivál vigadó visszaszámláló vízkereszti gritti volt egyszer egy ndk vonalhúzás zalaegerszegi kvártélyház zeneakadémia zichy major zsámbék zsolnay negyed

PROJEKTEK.

EGY NAGYOBB NAPTÁR IDE KATTINTVA.



UBI.


TARTALOM.


FACEBOOK.




TALÁLT KÉPEK.