Ezeken az oldalakon nincsenek saját írások.
A cikkek automatikusan (szerkesztés és kommentár nélkül) gyűlnek.
A forrásokat a bejegyzések végén lehet megtalálni.

Újra megpályázza a vezetői posztot Barnák László

Talán a heroikus küzdelem a leginkább helytálló kifejezés, amellyel összegezni lehet a Szegedi Nemzeti Színház hamarosan záruló igazgatói ciklusának időszakát. Egy biztos, irigylésre méltónak kevesen minősítenék. Barnák László 2018-ban vette át a stafétát, és jövő júniusban jár le a mandátuma. 2020-ban kitört a Covid-járvány, tavaly a teendők megsokszorozódtak a színház és a Szegedi Szabadtéri Játékok összevonásával, jelenleg pedig a megugrott rezsiárak nehezítik a munkát, a teátrum a jövő év első két hónapján zárva lesz. Barnák Lászlót azonban nem tántorították el a nehézségek, újra benyújtja pályázatát.

Hogyan került Budapestről Szegedre?
– A Színház- és Filmművészeti Egyetem színész szakán szereztem diplomát, utána Szolnokra kerültem. A Szigligeti Színház rendezője volt Telihay Péter, aki megszerette a velem való munkát. Ahogy ő fogalmazott, az agyamat. Székhelyi József után Gyüdi Sándor pályázta meg Juronics Tamás akkori művészeti vezetővel és Telihay Péter drámatagozat-vezetővel a Szegedi Nemzeti Színház vezetését. Péter hívott Szegedre, 2008 óta vagyok itt. Szeged nagyon élhető és szerethető, egyetemi város, sok a fiatal, van mozgástér, a társulat pedig összetartó és befogadó. A kultúra pezseg, így az ember soha nem unatkozik. Művészetileg nagy a szabadság, igazgatóként sosem volt nyomás rajtam azzal kapcsolatban, hogy kit hívok meg, vagy milyen előadásokat szeretnék bemutatni. Persze kaptam már hideget-meleget egyes vendégművészek miatt, de ez így van rendjén, hiszen a színház szubjektív művészeti szervezet. Az ízlések eltérnek.

– Milyen célokkal pályázták meg Horgas Ádámmal 2017-ben a Szegedi Nemzeti Színház vezetését? Mit sikerült megvalósítani?
– Kállai Ákos is nagy részt vállalt a pályázatban, akivel be is indítottuk és kezdetektől vezeti a Kooperáló színházpedagógiai alkotóteret. Ki is szélesedett a teátrum kapcsolatrendszere a szegedi iskolákkal. A színművészeti egyetemen és az Újszínházban eltöltött idő révén rengeteg ismerősöm lett a szakmában. Később a MASZK Országos Színészegyesület elnökségi tagja és a Pécsi Országos Színházi Találkozó zsű­­ritagja lettem, és amikor ta­­lálkoztam az ismerősökkel, azt érzékeltem, hogy a Szegedi Nemzeti Színház nincs rajta a szakmai térképen. Elsősorban a gyerekelőadások domináltak, holott ez nem csak gyermekszínház. Azt éreztem, hogy változásra van szükség. Másfajta marketingmódszerekre, műsorstruktúrára, rendezői gárdára. A legfőbb célom az volt, hogy visszahelyezzük a szakmai térképre a szegedi színházat, és ez teljesült. A megújult arculatunk máig érvényes és új, friss erőt tükröz. Sikerült megduplázni a követőink számát a közösségi oldalakon, és már az első teljes év, azaz 2019 végén több mint 24 ezerrel több jegyvásárlónk volt. A magas közönségszám azóta is tapasztalható, ebben az évben pedig öt fesztiválon is részt vett a színház, ami bizonyítja, hogy sikerült olyan előadásokat létrehozni, amelyek szakmai berkekben is figyelemre érdemesek. A Tóték és az Időfutár több mint harminc előadást ért meg, a Valahol Európában 55-öt, A padlás most tart az ötvenedik előadásnál. Ilyen szériák a megelőző több mint tíz évben nem voltak. Fiatal tehetségekkel erősítettük a társulatot. Sokszor hallottam már, hogy a vidéki színházaknál a népszínházi jelleg miatt a művészi színvonal gyakran a bulvárosodás áldozata lesz. Nálunk a hakni szóba sem jöhet, a szakmai igényesség szerintem megkérdőjelezhetetlen.

– Mi a helyzet az operával? Az idősebb operabarátok Vaszy Viktor időszakát emlegetik aranykorként. Lehet még hasonló népszerűsége a műfajnak?
– Hallok magam is a mai napig hivatkozásokat a Vaszy-­korszakra, amelynek eredményei valóban elismerésre méltók, de nem tartom relevánsnak, hogy ahhoz mérjük magunkat. Összehasonlíthatatlanul nagyot változott azóta a világ. Szinte minden otthonban ott az internet, a szórakoztatás megannyi új formája jelent meg, elég, ha csak a streamelő csatornákra gondolunk. A gondolkodásunk és a felnövő, új generációk is megváltoztak. Nem érdemes szemellenzővel visszarévedni a múltba. Nekem igazgatóként a jelenben kell élnem és a jövőben kell gondolkodnom. Márpedig most olyan időszakot élünk, amikor az elmúlt néhány évben többször is eljutottunk oda, hogy be kellett zárni a színház kapuit, ami azelőtt elképzelhetetlen volt. Hogy elkötelezett vagyok az opera színházunkban való fenntartása mellett, mi sem bizonyítja jobban, mint hogy jelenleg mi vagyunk az egyetlen vidéki színház, ahol vannak még opera-előadások. Hiszem, hogy nem avítt, unalmas és poros műfaj, amit a most futó A bűvös vadász előadás is jól bizonyított. A közeljövőben pedig egy olyan bemutatót tervezünk, amelyet hazánkban színpadi előadásként még nem lehetett látni, ez Verditől A kalóz.

– Melyik három szóval összegezné a lassan végéhez érő igazgatói ciklusát?
– Telt ház, újratervezés és öröm. Utóbbira példa a bizsergető érzés, amikor az ember elsétál a négyezer férőhelyes Dóm téri nézőtér előtt, és tudja, hogy meg fog telni. Vagy amikor gratulálok a kollégáknak, mi­­után az ötvenedik előadás után álló tapssal köszöntötte őket a közönség. Az újratervezés sem teljesen negatív. A napokban például a Kakukkfészek és a Rokonok rendezőjével is sikerült olyan időpontot találni, hogy még ebben az évadban be tudjuk mutatni mindkét produkciót. A bezárás ideje alatti, alternatív próbahelyszíneink kapcsán folytatott tárgyalások jól alakulnak, így úgy néz ki, hogy február végén már tudunk előadásokat bemutatni. Tehát semmit nem kell kihúzni vagy jövőre halasztani a bérletekből. Persze voltak nagyon nehéz időszakok. A szemléletváltás már az életem része lett. Vezetőként az összevonás után a közel há­­romszáz ember sorsa és a több mint kétmilliárdos intézmények feletti felelősséggel átalakultam. Sokszor kérdezték tőlem, hogy bírom idegekkel, de jól alszom. Rengeteg a kihívás és a nehézség, de ezekre megoldásra váró feladatokként gondolok, nem megoldhatatlan problémaként. A színművészeti egyetem után művészetmenedzsment, színháztudomány és stratégiai marketing képzést is végeztem, az önfejlesztés mindig is fontos része volt az életemnek, de a közelmúltban még nagyobb hangsúlyt kapott. Napi 10-15 féle témában kell topon lennem a fűtési rendszerek használatától kezdve az éppen aktuális jogszabályi környezeten át a gazdasági mutatókig, vagy éppen hogy hol van benzin Budapest és Szeged között, vagy hogy mi­­lyen produkciókkal lehet a szabadtérin telt házat csinálni. Az elmúlt években jó párszor ütköztem fejjel falaknak. Az, hogy mindig lehet rosszabb, lassan már értelmezhetetlen számomra, mert ezek után már nem nagyon tudom elképzelni, hogy a közeljövő még milyen rosszabbat hozhat. De bármi jöjjön is, a számok azt mutatják, hogy sikeresen működünk.

– Új pályázatának melyek a legfőbb vállalásai?
– A társulat, a közönség és a 139 éve álló színház iránt érzett felelősség arra ösztönöz, hogy folytassam. Az elmúlt néhány év sok mindent megmutatott. Csökkentenünk kell a kiszolgáltatottságunkat. Hiszen válsághelyzetben a színház az első, amit bezárnak. Nekünk muszáj olyan erőt, társadalmi beágyazottságot képviselni, ami sziklaszilárdan mutatja a színház fontosságát. Hogy nem csak egy szórakoztató intézmény vagyunk. Hiszen egy évben több mint százezer jegyvásárlót érünk el, és őket befolyásolja, hogy mit látnak a színpadon. Mind a kritikus gondolkodás, mind a körülöttünk lévő változásokra történő reflektálás tekintetében. Nem lehet a színházat pusztán szórakoztató műfajok oázisává degradálni. Mind­emellett az energiaválság jövőre is megmarad. Ha kint jó idő lesz, akkor is kell világítanunk, az áram hatszorosára emelkedett árát pedig nem tartalmazza a költségvetés. Tehát továbbra is tudnunk kell feloldani azt az ellentmondást, hogy hogyan legyünk önkorlátozók, miközben szabadon dolgozunk. Ezt a folyamatot a munkatársaimmal már átlátjuk. Bízom benne, hogy ez a tapasztalat meggyőző érv lesz a pályázat elbírálásakor. Mert nagyon könnyű az árok szélére kormányozni egy ilyen intézményt, ha az ember nem kellően körültekintő. Ennek a felelősségét is érzem, amikor azon gondolkodom, hogy min érdemes változtatni. A kollégáimmal műszaki, gazdasági és művészeti területen is megedződtünk az elmúlt években, és már most az esetleges jogszabályi és finanszírozási változások tükrében gondolkodunk előre. Ismerem a társulatot, tudom, hogyan lehet építeni a színészeket és énekeseket, hogyan lehet vigyázni a háttércsapatra, hol érdemes fejleszteni a házban, amit 1986-ban adtak át, és azóta csak egy nagyobb fejlesztés volt 2012-ben. Szerencsére az egy energetikai korszerűsítés volt, aminek most nagy hasznát veszi a nagyszínház épülete. Azonkívül több fejlesztést is végig vittünk az önkormányzattal az elmúlt években. Szeretném ezt az ér­tékmegőrző munkát folytatni.

Related Posts:






MI TÖRTÉNIK.


EZEK MENNEK.

Az időpontokat lásd itt.


TÁRGYMUTATÓ.

13-as stúdió 3k színházi fesztivál 40 év 600 kilométer 100 guinness 6szín 7 és fél halál a csemegepultos naplója a gyáva a gyermek és a varázslat a haramiák a hülyéje a kalóz a kávé nekem is jár a kék hajú lány a kéz a kis kéményseprő a köpeny a közös többszörös a ló aki elvesztette a szemüvegét a ludovika ablakai a mester a mi osztályunk a néző közbeszól a nulladik perc a rádió ablakai a rendező közbeszól alapítvány a magyar színházakért alba regia szimfonikus zenekar aldi női futógála alkalomadtán állj bele aNNa anyám éhesnek tűnik anyóka emlékiratai apertúra aradi kamaraszínház aranytíz archívum arden art-színtér átrium az elvarázsolt disznó az ember tragédiája az öreghíd alatt az úrhatnám szolgáló b32 baal babel sound bácskai juli pszichoszínháza baja balatonboglár balatonfüred balfácánt vacsorára bálna bánk bán bárka bátorságpróba bencs villa beszélő levelek bisb bivaly-szuflé bob herceg bogáncsvirág bohémélet borral oltó fesztivál börtönrádió bsi budaörs budapasta budapest improv show budapest music center budapesti kamaraszínház budapesti tavaszi fesztivál budapesti vonósok budoár kiállítás busz-színház CAFe Budapest caminus castel felice castel felice vizsga centrál club70 coming soon cosí fan tutte cupido és a halál cv családi játszmák családi játszmák 2023 családi ünnep cseh tamás cselényi nóra csíkszerda csoportterápia csukás-díj dankó rádió dante danubia zenekar deák17 debrecen debreceni tavaszi fesztivál delila delta produkció deszka fesztivál dido és aeneas díjak elismerések don juan dráma kortárs színházi találkozó drámaíró verseny due duett dunapart dunaújváros egri tavaszi fesztivál egy csók és más semmi egy kiállítás rémei éhség éjjel-nappal momentán élnek mint a disznók előadásszámok elte tók vizuális nevelési tanszék elveszett idők email ének a három hollóhoz english énis teis erkel színház ernani érzékenyítő fesztivál eszínház eszínház fesztivál esztergom eucharisztikus kongresszus europa cantat ezek mennek falaink falstaff fekete-fehér fellegek fém színház fesz segélyalap fiatal írók fidelio színházi est finito firkin fischer iván lakásszínháza fishing on orfű fogság francia sanzonest friss hús furnitur füge független előadóművészeti szövetség gianni schicchi gólem gödöllő göncz árpád alapítvány grecsó grisnik petra gusztinak megjött az esze gyerekstúdió gyilkosok gyógyír északi szélre győr győri tavaszi fesztivál gyulai várszínház ha lenne valakim hajmeresztő halál hotel halastó hangoló hárman a padon harminchárom változat haydn-koponyára háromszögek határvonalak színházi fesztivál hatok csoport hatszín teátrum haydn fesztivál hazug hét domb fesztivál hét és fél halál hetedik alabárdos hetedik mennyország hírek hírszerzők hogy szeret a másik hol hoppart hrabal-vurstli humorfesztivál hyppolit így tanultam meg vezetni imprójam imprómaraton in medias brass in memoriam cseh tamás interjú irodalom éjszakája jak jászberény jegyek jó estét nyár jó estét szerelem jó kérdés junior príma jurányi k11 művészeti és kulturális központ k2 színház kalandra fül fesztivál kalucsni kaposvár katona keltská noc képek keszthely kibelátó kicsi szívem kávéba pottyant kis suttogás kisfaludy színházi fesztivál kisvárda kmtg kolozsvár koma komárom komédium koronavírus kortárs drámafesztivál kórusok éjszakája kovátsműhely kőfeszt kőszeg köszönet estéje-estélye kritika kritikusdíj-átadó kuk kultkikötő kultúrfürdő kurátorok lakott sziget láthatatlan állomás latinovits diákszínpad leenane szépe leonardo lev&te limerick-bajnokság líra és epika lírástudók london love and money love and money vizsga macskadémon madách színház madam rekamié madame bizsu madame poe magdafeszt mágnás miska magvető magyar rádió magyar színház magyar színházi társaság magyar zene háza manhattan short manna manőver maradunk margó irodalmi fesztivál más olvasnivaló másik produkció mellékhatás menház színpad merlin mesterjátszma mesterkurzus mikor mikro fesztivál milestone mindenütt jó mindenütt nő mintaapák miskolc miszépmiszépmiszép mojo momentán monodráma fesztivál monodrámák móra kiadó most fesztivál motto mozaik országos színházi találkozó mozart-kommandó mozgófénykép mozsár műhely mu múzeumok éjszakája művészetek palotája művészetek völgye nagykanizsa naptár nefelé négyhangú opera nekem a zene nemzeti filharmonikusok nemzeti színház nézőművészeti kft nézőpont színház nofilter nyílt nap nyinyernya nyíregyháza nyolc nő óbudai társaskör ómama online fordítónapok operabeavató operaház operajátszóház operamacera operavita operettszínház orlai othello gyulaházán ők ördögkatlan örkény örkény vurstli örömimpró pájinkás jános pannonhalma papp jános párkák patália páternoszter pécs pécsi egyetem pesthidegkúti művészeti fesztivál pesti barokk pesti magyar színiakadémia petőfi irodalmi múzeum petri versmaraton pim dia hangoskönyvek pinceszínház placcc pokol portré postart poszt poznan pozsonyi piknik pure voice akadémia ráday utcai színházi találkozó rádió rádiójátékosok radnóti régebbi havi műsorok regnum filmszemle remény rendezők viadala rév fülöp rögvest rs9 rumini russian indie film fesztival sakknovella salgótarján shots festival sinaia sly snowman soharóza sok-szín-feszt sokszemközt somló cirqsz song-óra sopron sorozat a vidéki operajátszásról spaletta stockholm stúdió k summa summárum susotázs szabadesés szabadka szabadtéri színházak találkozója szeged székely-könyv szemes fesztivál szénakutyák szent imre szentendrei teátrum szép heléna szerzői munkák szfe színház a város színház tv színházak éjszakája színházi törvény színházrendezői testület színlapok szívem szeret szkéné szóbanforgó szombathely szöveg szputnyik hajózási társaság talált posztok tárgymutató társasjáték tartalom tatabánya telefondoktor temesvár tengeren 2008 tengeren 2019 térkép terminál workhouse teszt thália thália nyárikert the irish coffee the pocketstones thealter tilos rádió tivoli tóbiás és az angyal törőcsik-emlékest trapézon tüllben trefort színjátszó fesztivál újpalotai nyári játékok ütközet váci dunakanyar színház vágánybenéző valamikor van egy határ varázsfuvola városmajor vaskakas veled kerek vera vidéki színházak fesztiválja vidor fesztivál vigadó visszaszámláló vízkereszti gritti volt egyszer egy ndk vonalhúzás zalaegerszegi kvártélyház zeneakadémia zichy major zsámbék zsolnay negyed

PROJEKTEK.

EGY NAGYOBB NAPTÁR IDE KATTINTVA.



UBI.


TARTALOM.


FACEBOOK.




TALÁLT KÉPEK.