Ezeken az oldalakon nincsenek saját írások.
A cikkek automatikusan (szerkesztés és kommentár nélkül) gyűlnek.
A forrásokat a bejegyzések végén lehet megtalálni.

"Vidor habú sötétkék tengeren…” – A kalóz megkésett magyarországi színpadi premierje Szegeden

Szegedi Nemzeti Színház
2023. április 14.

VERDI: A kalóz

Corrado - Tötös Roland
Medora - Máthé Beáta
Seid - Szélpál Szilveszter
Gulnara - Ferenczy Orsolya
Selimo Aga - Taletovics Milán
Giovanni - Réti Attila
Eunoco - Bónus Gábor
Schiavo - Mozetić Adrián

a Szegedi Szimfonikus Zenekar, a Szegedi Nemzeti Színház Énekkara, Tánckara

vez. Dinyés Dániel

Volt valami különös, várakozással teli, fojtott ünnepélyesség a levegőben a Szegedi Nemzeti Színház nézőterén. Hát igen, nem minden este lehetünk tanúi egy 175 évvel elkésett magyarországi Verdi-bemutatónak! Az előadás folyamán ez a kezdeti, visszafogott feszültség lelkesedésként robbant ki a publikumból, minden zárt számot ütemes taps és bravózás fogadott, s az előadás végén pedig amolyan igazi békebeli ünneplésnek lehettünk részesei.

Pedig, de nehéz szülés lehetett! Az előzményekről minapi interjúnkból (valamint a sorok között) tájékozódhatnak bőviben, így a részletekkel ehelyt nem untatnám az Olvasót. (A cikk amúgy itt található: https://momus.hu/magazin/interjuk/ez-a-harom-ev-zsakban-tancolas-volt-interju-dinyes-daniellel-a-szegedi-nemzeti-szinhaz-lekoszono-zeneigazgatojaval-a-kozelgo-kaloz-bemutato-apropojan.) A lényeg, hogy megszületett, napvilágra, színpadra és publikum elé kerülhetett idehaza is A kalóz, melyet ezidáig mindössze két (egymásutáni napon elhangzó) koncertszerű előadáson ismerhetett meg a Nagyérdemű hazánkban szinte napra pontosan egy évtizede.

Göttinger Pál vállalta, hogy a nehéz anyagi körülmények ellenére színpadra álmodja ezt a különös vadromantikus művet, melyet (mint tudjuk) Verdi is inkább igyekezett elfelejteni. A szegényes kivitel elsősorban a díszletek egyszerűségében volt tetten érhető, valamint a statisztéria hiányán. Ez utóbbi leginkább a zeneileg pazar csatajelenetben jelentett feltűnő problémát. A variábilis díszlet, Tóth Kázmér munkája ugyanakkor praktikus volt és segítette a gyakori és gyors színváltásokat, s egyszerűbb jelzésekkel segített tájékozódni az eltérő helyszínek között.

Göttinger hozott néhány álomszerűen szép jelképet az előadásba. Ilyen volt, amikor a szerelmét hiányoló, mélyen depressziós Medorát, a távolban lévő Corrado hitvesét szolgálói felékszerezik áriája közben. Majd, amikor jelenet végén az ura minden kérlelés ellenére mégis megint elmegy a hajóra, a csalódott asszony mérhetetlen fájdalmában minden haszontalan tárgyat eldob magától. Hasonlóan szépen fűzte fel Corrado és Gulnara jelenetét, amiben a pasa kedvenc hölgye eloldozza a halálra ítélt kalózt, aki ennek ellenére nem ugrik szerelmes megmentője karjaiba.

A rendező színészvezetése a bensőséges, intim jelenetekben volt igazán hatásos és kifejező, az együttes képekben akadtak diákszínjátszósan egyszerű megoldások, melyért, ahogy utaltam is rá, elsősorban a produkció anyagi lehetőségei okolhatók. A másik oldal, hogy Göttinger kevéssé bontotta ki (legalábbis nagyon kellett figyelni) azt a fontos szálat, ami a csatajelenet közben zajlott. Hogy Corradoék tulajdonképpen pusztán azért veszítettek, mert a kalóz a bajba jutott rabnőket mentette a harc közben.

Göttinger rendezése jól mutatja, meddig lehet eljutni anyagiak nélkül, ugyanakkor azt is, hogy a közönség nagyvonalúan megbocsájtja a diákszínházas megoldást, ha a kifejezési szándék ilyen mértékben egyezik a szerzőével.

Dicséretes, hogy a darabot a színház kizárólag saját társulattal állította ki, ennek ellenére kevés helyen kellett kompromisszumot kötni. S született néhány nagyon értékes alakítás is.

A címszerepet, Corradot Tötös Roland énekli. Tötösről alig másfél éve ugyanitt az alábbiakat írtam a Bohémélet kapcsán: „Az alsó regiszter többnyire bántó orrhangon szólal meg, ami egyes frázisokat egyesen csúnyává, olykor szándék ellenében groteszkké tesz. Ezzel szemben áll a felső regiszter, ami szinte minden ponton kiemelkedő színvonalon, szárnyalóan szól…” Az egy évvel ezelőtti Stuart Mariában komoly fejlődést tapasztaltam, a tavaly decemberi Denevér Alfrédját szinte revelációként éltem meg, de nem akartam elkiabálni.

Mostanra semmi nem hallatszik abból bántó orrhangból, a hang homogén egységet mutat úgy, hogy a diadalmasan csengő felső regiszter megmaradt. A figura összetettségével még picit adósunk, az olasz kiejtésen még jócskán van mit csiszolni, de a lényeg, a hangi kifejezés elképesztő mennyiséget fejlődött. Boldogan kapaszkodik a magasságokba, néha túlságosan is. Ha van valami izgalmas a mai magyar operaéletben, akkor azt várni, hogy miként fog kifutni Tötös Roland karrierje.

Rövid idő alatt a másik elképesztő fejlődést Szélpál Szilveszter mutatta föl. Könnyű cavalierbaritonként indulva (ugyanabból a Bohéméletből) mostanra már Seid pasa nagyívű hősbariton-szólamát birtokolta zavarba ejtő fölényes üzembiztossággal. A hang ugyan még mindig lehetne magvasabb, de aki hallotta Miller Lajost annak idején Macbethnek beállni, tudja, hogy a fejlődés milyen elképesztő méreteket ölthet. Szélpál ráadásul (ez eddig is kiderült) rendkívül otthonosan mozog a színpadon, a rendező összetettebb instrukcióit is magától értetődő természetességgel oldja meg. Előadásában a pasa uralkodói mivolta éppoly hatásosan jelenik meg, mint szenvedélyes vágyakozása, vagy az a bizonyos uralkodói magány, amit Verdi jóval később, a Don Carlosban tudott igazán felmutatni. És Szélpál előtt még ott van az egész meghódítandó repertoár!

Mind Tötös, mind Szélpál esetében érvényes, hogy a szegedi teátrum a rákényszerített helyzeti hátrányából kovácsolt komoly tőkét. Ha más szóba jöhető énekesek nem vergődnének az Operaház különös és érthetetlen béklyójában, könnyen lehet, hogy a szegediek nem ezt a megoldást választják, de az eredmény önmagáért beszél. És persze ezzel legvégül az egész operatársadalom jár jól, mert ilyen alakítások megnyitják a kaput más lehetőségek előtt is az adott énekeseknek.

Máthé Beáta megint elvarázsolt. Medora szerepe eltalálta, az asszony fájdalmas és törékeny hangadása különösen jól fekszik neki, ez a magától értetődő természetesség alapból mélyről jövő alakítást eredményezett. A szólam hangi nehézsége megfelel Verdi középnehéz lírai spinto szerepeinek, Máthé jelenlegi hangi állapotában nagyszerű építkezési alap a későbbi nagy(obb) Verdi-hősnők világa felé. Alakítása már egysíkúbb, de ez a szerepből fakad. A feladat kívánta személyiség viszont biztosan ott van előttünk.

Ha a két női szopránszerepet összevetjük, Gulnaráé legalább egy fokkal összetettebb, s nehezebbnek is mondanám. A szólam inkább a nagy drámai koloratúr szólamokkal rokon, s a figura is sokkal szélesebb kifejezésmódot kíván Medoráénál. Ferenczy Orsolya egyrészt virtuózan tolmácsolja a szólamot, de alakításban mégis van némi hiányérzetünk. A feladat szerteágazó: Gulnara szerelmes és szenvedélyes, de máskor meg gyűlöl és hidegfejű gyilkossá válik. Ferenczynek, ennek a remek énekesnőnek leginkább az utóbbi megoldások jönnek természetesen. A darab egyik nagy csúcspontja, a Corrado-Gulnara kettősben érthetetlen módon nem tud felizzani. Ezért kár, mert a hangi megvalósítás messze osztályon felüli.

A kisebb szerepekben nagyon megbízhatóan teljesített Taletovics Milán, Réti Attila, Bónus Gábor és Mozetić Adrián. A Szegedi Szimfonikus Zenekar és a Szegedi Nemzeti Színház Ének- és Tánckara lelkesen, maximális szakmai igényességgel vett részt a produkcióban, melyet – ha jól láttam örömmel – rögzített a helyi televízió is.

Dinyés Dániel zeneigazgatói abgangja volt ez a premier. A mű egészen optimális zenei környezetben, ideális arányokkal szólalt meg. A dirigens együtt lélegzett a színpaddal, érezhető volt, énekesei csukott szemmel rábízhatják magukat. Kicsiszolt alakításaikban is biztosan aktív szerepe volt. Dirigensként kifejezésben Dinyés törekedett a szélsőséges zenei effektusok megteremtésére, melyekben a hangulatfestő hatások pompásan szolgálták a különböző helyszínek és szituációk jellemzését. A siker, a darabválasztásért és a kivitelezésért is maximálisan igazolják munkáját. S kiderült, hogy Verdi műveit, kivétel nélkül mindet, játszani kell.

Dinyés az évad végén barátsággal elköszön a szegedi társulattól, mert a folyamatos küzdelem helyett inkább a szabadságot választotta, de ottani működését a teátrum – minden külső nehézség ellenére – biztosan az előre mutató időszakokhoz fogja sorolni. A dirigens ambivalens helyzetére mostan nagyon illik az alapmű, Lord Byron Kalózának kezdősorai, a kalózok szabad éneke Kacziány Géza veretes fordításában:

„Vidor habú sötétkék tengeren
Lelkünk szabad és éppoly végtelen,
A merre szélfodrot ver a habon,
Hazánk az ott, s miénk a hatalom;
Uralmunknak határa nincs, a hol
Zászlónk lobog, mindenki meghajol...”






MI TÖRTÉNIK.


EZEK MENNEK.

Az időpontokat lásd itt.


TÁRGYMUTATÓ.

13-as stúdió 3k színházi fesztivál 40 év 600 kilométer 100 guinness 6szín 7 és fél halál a csemegepultos naplója a gyáva a gyermek és a varázslat a haramiák a hülyéje a kalóz a kávé nekem is jár a kék hajú lány a kéz a kis kéményseprő a köpeny a közös többszörös a ló aki elvesztette a szemüvegét a ludovika ablakai a mester a mi osztályunk a néző közbeszól a nulladik perc a rádió ablakai a rendező közbeszól alapítvány a magyar színházakért alba regia szimfonikus zenekar aldi női futógála alkalomadtán állj bele aNNa anyám éhesnek tűnik anyóka emlékiratai apertúra aradi kamaraszínház aranytíz archívum arden art-színtér átrium az elvarázsolt disznó az ember tragédiája az öreghíd alatt az úrhatnám szolgáló b32 baal babel sound bácskai juli pszichoszínháza baja balatonboglár balatonfüred balfácánt vacsorára bálna bánk bán bárka bátorságpróba bencs villa beszélő levelek bisb bivaly-szuflé bob herceg bogáncsvirág bohémélet borral oltó fesztivál börtönrádió bsi budaörs budapasta budapest improv show budapest music center budapesti kamaraszínház budapesti tavaszi fesztivál budapesti vonósok budoár kiállítás busz-színház CAFe Budapest caminus castel felice castel felice vizsga centrál club70 coming soon cosí fan tutte cupido és a halál cv családi játszmák családi játszmák 2023 családi ünnep cseh tamás cselényi nóra csíkszerda csoportterápia csukás-díj dankó rádió dante danubia zenekar deák17 debrecen debreceni tavaszi fesztivál delila delta produkció deszka fesztivál dido és aeneas díjak elismerések don juan dráma kortárs színházi találkozó drámaíró verseny due duett dunapart dunaújváros egri tavaszi fesztivál egy csók és más semmi egy kiállítás rémei éhség éjjel-nappal momentán élnek mint a disznók előadásszámok elte tók vizuális nevelési tanszék elveszett idők email ének a három hollóhoz english énis teis erkel színház ernani érzékenyítő fesztivál eszínház eszínház fesztivál esztergom eucharisztikus kongresszus europa cantat ezek mennek falaink falstaff fekete-fehér fellegek fém színház fesz segélyalap fiatal írók fidelio színházi est finito firkin fischer iván lakásszínháza fishing on orfű fogság francia sanzonest friss hús furnitur füge független előadóművészeti szövetség gianni schicchi gólem gödöllő göncz árpád alapítvány grecsó grisnik petra gusztinak megjött az esze gyerekstúdió gyilkosok gyógyír északi szélre győr győri tavaszi fesztivál gyulai várszínház ha lenne valakim hajmeresztő halál hotel halastó hangoló hárman a padon harminchárom változat haydn-koponyára háromszögek határvonalak színházi fesztivál hatok csoport hatszín teátrum haydn fesztivál hazug hét domb fesztivál hét és fél halál hetedik alabárdos hetedik mennyország hírek hírszerzők hogy szeret a másik hol hoppart hrabal-vurstli humorfesztivál hyppolit így tanultam meg vezetni imprójam imprómaraton in medias brass in memoriam cseh tamás interjú irodalom éjszakája jak jászberény jegyek jó kérdés junior príma jurányi k11 művészeti és kulturális központ k2 színház kalandra fül fesztivál kalucsni kaposvár katona keltská noc képek keszthely kibelátó kicsi szívem kávéba pottyant kis suttogás kisfaludy színházi fesztivál kisvárda kmtg kolibri kolozsvár koma komárom komédium koronavírus kortárs drámafesztivál kórusok éjszakája kovátsműhely kőfeszt kőszeg köszönet estéje-estélye kritika kritikusdíj-átadó kuk kultkikötő kultúrfürdő kurátorok lakott sziget láthatatlan állomás latinovits diákszínpad leenane szépe 2017 leonardo lev&te limerick-bajnokság líra és epika lírástudók london love and money love and money vizsga macskadémon madách színház madam rekamié madame bizsu madame poe magdafeszt mágnás miska magvető magyar rádió magyar színház magyar színházi társaság magyar zene háza manhattan short manna manőver maradunk margó irodalmi fesztivál más olvasnivaló másik produkció mellékhatás menház színpad merlin mesterjátszma mesterkurzus mikor mikro fesztivál milestone mindenütt jó mindenütt nő mintaapák miskolc miszépmiszépmiszép mojo momentán monodráma fesztivál monodrámák móra kiadó most fesztivál motto mozaik országos színházi találkozó mozart-kommandó mozgófénykép mozsár műhely mu múzeumok éjszakája művészetek palotája művészetek völgye nagykanizsa naptár nefelé négyhangú opera nekem a zene nemzeti filharmonikusok nemzeti színház nézőművészeti kft nézőpont színház nofilter nyílt nap nyinyernya nyíregyháza nyolc nő óbudai társaskör ómama online fordítónapok operabeavató operaház operajátszóház operamacera operavita operettszínház orlai othello gyulaházán ők ördögkatlan örkény örkény vurstli örömimpró pájinkás jános pannonhalma papp jános párkák patália páternoszter pécs pécsi egyetem pesthidegkúti művészeti fesztivál pesti barokk pesti magyar színiakadémia petőfi irodalmi múzeum petri versmaraton pim dia hangoskönyvek pinceszínház placcc pokol portré postart poszt poznan pozsonyi piknik pure voice akadémia ráday utcai színházi találkozó rádió rádiójátékosok radnóti ram colosseum régebbi havi műsorok regnum filmszemle remény rendezők viadala rév fülöp rögvest rs9 rumini russian indie film fesztival sakknovella shots festival sinaia skvot sly snowman soharóza sok-szín-feszt sokszemközt somló cirqsz song-óra sopron sorozat a vidéki operajátszásról spaletta stockholm stúdió k summa summárum susotázs szabadesés szabadka szabadtéri színházak találkozója szeged székely-könyv szemes fesztivál szénakutyák szent imre szentendrei teátrum szép heléna szerzői munkák szfe színház a város színház tv színházak éjszakája színházi törvény színházrendezői testület színlapok szívem szeret szkéné szóbanforgó szombathely szöveg szputnyik hajózási társaság talált posztok tárgymutató társasjáték tartalom tatabánya telefondoktor temesvár tengeren 2008 tengeren 2019 térkép terminál workhouse teszt thália thália nyárikert the irish coffee the pocketstones thealter tilos rádió tivoli tóbiás és az angyal törőcsik-emlékest trapézon tüllben trefort színjátszó fesztivál újpalotai nyári játékok ütközet váci dunakanyar színház vágánybenéző valamikor van egy határ varázsfuvola városmajor vaskakas veled kerek vera vidéki színházak fesztiválja vidor fesztivál vigadó visszaszámláló vízkereszti gritti volt egyszer egy ndk vonalhúzás zalaegerszegi kvártélyház zeneakadémia zichy major zsámbék zsolnay negyed

PROJEKTEK.

EGY NAGYOBB NAPTÁR IDE KATTINTVA.



UBI.


TARTALOM.


FACEBOOK.




TALÁLT KÉPEK.