Kalózhajó 175 év késéssel

VERDI ŐSBEMUTATÓ SZEGEDENMÁROK TAMÁS KRITIKÁJA

Giuseppe Verdi 13. operája nem éppen szerencsétlen alkotás, de nem is tartozik a mester legsikerültebb művei közé. Talán nem véletlen, hogy a komponista elbliccelte az 1848-as trieszti ősbemutatót, ahol egyébként a darab nem aratott sikert. A tengerek vitéze eddig elkerülte a magyar színpadokat, és mostani produkció is egy balszerencsének köszönheti létrejöttét: az eredetileg tervezett Falstaff címszereplő nélkül maradt, ezt cserélték fel ezzel a ritkasággal.

Az életműben A kalózt közvetlenül megelőző Macbeth nem csak sokkal népszerűbb, de tele van merész újításokkal: a címszereplő Tőrmonológja, Macbeth báli látomása vagy a Lady alvajáró-jelenete mind-mind a műfaj vakmerő továbbfejlesztése. Ehhez képest A kalóz a bel canto sémák erőteljes fölmondása, szépmívű cavatinák, száguldó cabaletták ügyes füzére, de semmi igazán eredi, és új nincs benne.

Ami nem volna baj. A fő baj az, hogy Byron eredeti költeménye nem túl jó drámai alapanyag, s ezért Verdi képzeletét sem ajzotta föl igazán. A történetet ő maga nevezte „unalmasnak és színházilag hatástalannak”. A hősök karaktere bizonytalan, amit nem szabad összetéveszteni a nagyszabású színpadi személyiségek többértelműségével és fejlődésével. A címszereplőről nem derül ki pontosan miért indul csatába, párjához pedig mintha inkább betyárbecsületből lenne hűséges, semmint lángoló szerelme miatt. Legalábbis a perzselő szenvedély nincs megkomponálva és elénekelve. „Szükségem van a bátorságodra” – énekli búcsúzóul Medórának, ami egy nő számára aligha a leglelkesítőbb vallomás. Gulnarához, a másik nőalakhoz való viszonya is tisztázatlan, mintha nem mély meggyőződésből, hanem a tisztesség nevében utasítaná el szerelmét. Márpedig a tisztességet nehéz hatásosan megkomponálni. Az erkölcsi kategória, operazenésíteni pedig csak érzelmeket és szenvedélyeket lehet. Az pedig végképp esetlen, hogy Gulnara a hazatérő Corradóval együtt érkezik meg a vezér párjához. Nem csoda, hogy Medora nehezen érti meg, ki is ez a lány és mit keres itt. A bizarr szituáció a rendezőt is zavarba ejti. Feloldásként Göttinger Pál azt találta ki, hogy Medora végül Gulnara karjaiban hal meg. Ez nem csak ellentétes a szöveggel, amely kifejezetten Corrado karjait említi, és Medóra is ebben az értelemben beszél („Nem látlak többé… Isten veled”), de értelmetlen is.

Ezen a ponton Kovalik Balázs szegedi Boccanegra-rendezésének egyik csúcspontja ötlik eszünkbe. „Jó halni így, a Te hű karjaidban” – énekli Simon a fináléban, s itt mindig a lánya szokta ölelni a haldokló dogét. Nos, Kovaliknál a címszereplő fölnyújtott kezét megfogja valaki, s amikor az előbbi mondat után fölpillant, látja, hogy – Fiesco az. Élete végpontján halálos ellensége próbál enyhülést adni neki. A Boccanegra egyébként is fontos példa, mert annak a címszereplője is egy kalóz. „Corsaro al servizio della repubblica genovese” azaz „kalóz a genovai köztársaság szolgálatában”, mondja a színlap. Az olasz nyelv kétféle kalózt ismer. Az egyik az il pirata, akiről Bellini írt operát, tengeri rablót jelent, a másik, az il corsaro viszont nem saját szakállára és hasznára tevékenykedik, hanem egy állam megbízásából, annak érdekében. Ennek legtipikusabb példája az angol Sir Francis Drake, aki nagy szerepet játszott a spanyol Nagy Armada legyőzésében. I. Erzsébet még lovaggá is ütötte szolgálataiért, II. Fülöp spanyol király viszont 20 ezer dukát vérdíjat tűzött ki a fejére. Nos, a mi Corradónk titulusa alapján a második típust képviseli, ám hogy kinek a szolgálatában áll, és miért kell harcolnia, az homályban marad. Csak annyit tudunk, hogy az ellenfele Seid török pasa.

Tóth Kázmér ügyes képeskönyvet tervezett díszlet gyanánt. A fából készült falak mögött-fölött jól látszik a hajók vitorlája, kint és bent is meg van jelenítve. A második felvonásra csak ki kell nyitni középen a paravánt és máris előtűnik a díszes hárem, amely éles ellentétben áll a kalóztanya puritán kinézetével. Némi átalakítással ebből könnyen válik Corrado börtöne, majd az utolsó felvonásra visszatér az első felvonás, amelyet a libretto szigetnek nevez az Égei-tengeren. Ugyanezt a szembeállítást képviselik Cselényi Nóra ruhái. A kalózok a kis túlzással a fekete árnyalatait viselik, Medórának is csak egy szolid kék kosztüm jut, vetélytársnőjének természetesen a piros jut. A törökök viszont ezer színben pompáznak. Különösen a háremhölgyek ruhái gazdagon díszítettek, legyenek akár énekkari tagok, táncosok vagy szólisták. Hajdú Anita hatásos táncot tervezett a háremhölgyeknek, a közben viselt féloldalas rablánc különösen izgalmassá teszi.

Első felvonásbeli strettájának elején a címszereplő Tötös Roland könnyedén fölpattan egy asztal tetejére. A néző nyomban azt kívánja bárha az ifjú tenor egy lelkesítő magas hangra pattanna föl ilyen magabiztosan. És nem is kell sokat várni, Medorával énekelt kettősüket egy szép magas c-vel zárják. Tötös hangadása sokat fejlődött, fényes spinto tenorja jól illik a szerephez. A hosszú szólamban nem fáradt el. Amiben még előre léphet, a Verdi-dallamok pontos, stílusos fölépítése. Kérdés persze, hogy ebben ő és a többi fiatal énekes mennyi segítséget és iránymutatást kapott a zenei vezetéstől. Erre a kérdésre leginkább Szélpál Szilvesztertől kaphatunk választ. A már nem is olyan fiatal bariton eddig könnyű lírai szerepeket (és néha operett bonvivánokat) énekelt. Dinyés Dániel karmester, zenei vezető egy interjújában maga mesélte el, hogy elküldte őt Bécsbe a bel canto specialista Alessando Amorettihez. Nos, ez hallatszik is. Kifogástalanul frazíroz, megtanították neki, amit meg lehet tanítani, a kifejező, feszes éneklést, ami ebben a stílusban olyan fontos. Szélpálnak a hangja is kicsit teltebb, sötétebb lett, bár nem hiszem, hogy valaha is illenének hozzá a nagy drámai Verdi–figurák. Pasaként nem az a baj vele, hogy nem elég nagy a hasa, hanem hogy színpadi jelenléte gyakran nem elég súlyos, mozgása túlságosan könnyed és fürge egy efféle nagyúrhoz. Amint Máthé Bea sötét szopránja megszólal, nyomban operai evidenciával sugározza Medora jellemének két alapvonását: a szomorúságot és a tragédiára való hajlamot. Kár, hogy Corradóval nem jut nekik egy duettnyi felhőtlen boldogság sem. (A jelmezes főpróbán a másik Medóra, Kónya Krisztina az első felvonásban üdítően friss hangon, művészien fölrajzolt díszítésekkel énekelte a szólamot.) Gulnara volna a legérdekesebb figura a főalakok közül, aki megszökteti a szerelmét, annak ellenére, hogy az nem ígér neki viszonzást, közben pedig lekaszabolja a gazdáját, Seidet pasát. Ferenczy Orsolya hangilag virtuózan oldja meg a drámai koloratúrás szólamot. Játéka és mimikája azonban kissé egyhangú, a szomorúság, az elvágyódás, a színlelés, a föllobbanó szerelem és gyilkos düh nem talál külön árnyalatot. Nem kapott ehhez eszközöket a rendezőtől. Dinyés Dániel karmestert főleg a darab lendülete ragadta meg, zenekara és énekesei is a sodró lendület, a forrongás pillanataiban szólnak a leghitelesebben. A kórus remek! Különösen a férfikar van elemében, hangzásuk egységes, erőteljes. (Karigazgató: Flórián Gergely.) A darab zenei csúcspontja a II. felvonás nagy concertatója, szinte a Macbeth két nagy fináléját idézi. Tipikus Verdi-együttes! Egy jelentős dramaturgia fordulat után vagyunk, Corrado a dervis álruhájában lelepleződött, darab szinte összes szereplője jelen van, mindenki a saját érzéseit énekli, minden mégis zeneileg teljes összhangban van.

Sajnos, a darab másik nagy fordulópontja, amikor kigyullad a hárem, és Corrado csapatai az ellenség katonáinak lekaszabolása helyett inkább az ellenség nőinek kiszabadítását választják, nos ez a jelenet alig van megkomponálva, Verdi a megelőző csatával együtt alig 2 percet szán rá. Ezért aztán megrendezni és a közönségnek fölfogni is lehetetlen. Még a magyar föliratokból is nehéz kihüvelyezni, mi történt pontosan. (Csákovics Lajos fordítása az ismeretlen darab esetében különösen fontos segítség a történések követésében.)

A kalóz 175 évvel az ősbemutató után végre Magyarországon is színre került. Szeged saját Verdi-hagyományait folytatta, hiszen ez a színház élesztette újjá A szicíliai vecsernyét és a Nabuccót, itt mutatták be hazánkban a Giovanna d’Arcót és a Stifeliót. Most már A kalóz is – ahogy mondják – a Tisza partjához fog kötődni. A város büszke lehet rá, derék előadás jött létre, közönségét a színház egyedi élményhez juttatta. Ám nem hiszem, hogy ez a mű a repertoár részéve válna.

Márok Tamás



TÁRGYMUTATÓ.

13-as stúdió2 3k színházi fesztivál1 40 év1 42 év2 600 kilométer 100 guinness4 6szín1 7 és fél halál3 a csemegepultos naplója292 a gyáva1 a gyermek és a varázslat3 a haramiák34 a hülyéje21 a kalóz63 a kávé nekem is jár32 a kék hajú lány2 a kéz48 a kis kéményseprő2 a köpeny36 a közös többszörös40 a ló aki elvesztette a szemüvegét1 a ludovika ablakai7 a mester1 a mi osztályunk13 a néző közbeszól43 a nulladik perc135 a rádió ablakai5 a rendező közbeszól38 a színészet képes nagykönyve1 alapítvány a magyar színházakért4 alba regia szimfonikus zenekar7 aldi női futógála1 alkalomadtán1 állj bele1 aNNa29 anyám éhesnek tűnik3 anyóka emlékiratai1 apertúra38 aradi kamaraszínház3 aranytíz4 archívum4 arden1 art-színtér22 átrium24 az elvarázsolt disznó13 az ember tragédiája2 az öreghíd alatt103 az úrhatnám szolgáló11 b3224 baal2 babel sound1 bácskai juli pszichoszínháza4 baja3 balatonboglár3 balatonfüred2 balfácánt vacsorára28 bálna2 bánk bán78 bárka288 bátorságpróba6 bencs villa1 beszélő levelek7 bisb1 bivaly-szuflé54 bob herceg38 bogáncsvirág51 bohémélet108 borral oltó fesztivál1 börtönrádió3 bsi1 budaörs5 budapasta2 budapest improv show12 budapest music center1 budapesti kamaraszínház1 budapesti tavaszi fesztivál1 budapesti vonósok21 budoár kiállítás1 busz-színház12 CAFe Budapest8 caminus72 castel felice46 castel felice vizsga5 centrál3 club701 coming soon2 cosí fan tutte47 cupido és a halál30 cv1 családi játszmák59 családi játszmák 20237 családi ünnep3 cseh tamás4 cselényi nóra1 csíkszerda77 csoportterápia18 csukás-díj10 dankó rádió1 dante51 dante-jam2 danubia zenekar6 deák171 debrecen21 debreceni tavaszi fesztivál1 delila2 delta produkció9 deszka fesztivál19 dido és aeneas55 díjak elismerések1 don juan3 dráma kortárs színházi találkozó6 drámaíró verseny1 due1 duett2 dunapart6 dunaújváros156 eger2 egri tavaszi fesztivál2 egy csók és más semmi31 egy kiállítás rémei2 éhség8 éjjel-nappal momentán4 élnek mint a disznók13 előadásszámok1 elte tók vizuális nevelési tanszék2 elveszett idők3 email1 ének a három hollóhoz2 english25 énis teis44 erkel színház67 ernani4 érzékenyítő fesztivál1 és ezt így hogy1 eszínház108 eszínház fesztivál46 esztergom3 eucharisztikus kongresszus7 europa cantat7 ezek mennek16 falaink3 falstaff9 fekete-fehér150 fellegek14 fém színház31 fesz segélyalap9 fiatal írók1 fidelio színházi est3 finito16 firkin309 fischer iván lakásszínháza2 fishing on orfű1 fogság1 főfőnök1 francia sanzonest2 friss hús2 furnitur50 füge145 független előadóművészeti szövetség10 gianni schicchi30 gólem12 gödöllő5 göncz árpád alapítvány1 grecsó3 grisnik petra32 gusztinak megjött az esze1 gyerekstúdió4 gyilkosok1 gyógyír északi szélre86 győr5 győri tavaszi fesztivál3 gyulai várszínház13 ha lenne valakim46 hajmeresztő34 halál hotel24 halastó118 hangoló1 hárman a padon164 harminchárom változat haydn-koponyára103 háromszögek25 határvonalak színházi fesztivál11 hatok csoport1 hatszín teátrum203 haydn fesztivál10 hazug1 hét domb fesztivál2 hét és fél halál2 hetedik alabárdos1 hetedik mennyország15 hírek3 hírszerzők1 hogy szeret a másik105 hol4 hoppart1 hrabal-vurstli14 humorfesztivál6 hyppolit91 így tanultam meg vezetni1 imprójam6 imprómaraton3 in medias brass1 in memoriam cseh tamás4 interjú129 irodalom éjszakája7 jak2 jászberény6 jegyek1 jó kérdés13 junior príma4 jurányi98 k11 művészeti és kulturális központ4 k2 színház6 kalandra fül fesztivál2 kálid artúr1 kalucsni54 kaposvár152 katona90 keltská noc1 képek496 keszthely3 kibelátó14 kicsi szívem kávéba pottyant1 kis suttogás5 kisfaludy színházi fesztivál2 kisvárda12 kmtg1 kolibri1 kolozsvár35 koma38 komárom5 komédium2 koronavírus136 kortárs drámafesztivál15 kórusok éjszakája77 kovátsműhely1 kőfeszt1 kőszeg463 köszönet estéje-estélye1 kritika514 kritikusdíj-átadó19 kuk3 kultkikötő26 kultúrfürdő26 kurátorok9 lakott sziget19 láthatatlan állomás4 latinovits diákszínpad1 leenane szépe 201731 leenane szépe 20261 leonardo1 lev&te3 limerick-bajnokság7 líra és epika38 lírástudók2 london1 love and money73 love and money vizsga9 macskadémon35 madách színház4 madam rekamié1 madame bizsu93 madame poe7 magdafeszt6 mágnás miska13 magvető4 magyar rádió28 magyar színház149 magyar színházi társaság10 magyar zene háza156 manhattan short5 manna110 manőver43 maradunk3 margó irodalmi fesztivál7 más olvasnivaló3 másik produkció24 mellékhatás3 menház színpad27 merlin6 mesterjátszma24 mesterkurzus11 mézesvölgyi nyár4 mikor2 mikro fesztivál19 milestone1 mindenütt jó34 mindenütt nő1 mintaapák1 miskolc2 miszépmiszépmiszép54 mojo51 momentán293 momkult2 monodráma fesztivál9 monodrámák6 móra kiadó1 most fesztivál28 motto3 mozaik országos színházi találkozó3 mozart-kommandó2 mozgófénykép45 mozsár műhely6 mu6 múzeumok éjszakája1 művészetek palotája17 művészetek völgye63 nagykanizsa1 naptár1 nefelé2 négyhangú opera53 nekem a zene3 nemzeti filharmonikusok7 nemzeti színház14 nézőművészeti kft46 nézőpont színház9 nofilter4 nyílt nap4 nyinyernya30 nyíregyháza407 nyolc nő26 óbudai társaskör29 ómama2 online fordítónapok1 operabeavató540 operaház84 operajátszóház21 operamacera7 operavita13 operettszínház41 orlai921 othello gyulaházán42 ők2 ördögkatlan389 örkény1 örkény vurstli5 örömimpró4 pájinkás jános1 pannonhalma2 papp jános1 párkák45 patália2 páternoszter1 pécs50 pécsi egyetem2 pesthidegkúti művészeti fesztivál1 pesti barokk88 pesti magyar színiakadémia19 petőfi irodalmi múzeum4 petri versmaraton6 pim dia hangoskönyvek3 pinceszínház43 placcc30 pokol10 portré1 postart1 poszt64 poznan1 pozsonyi piknik6 pure voice akadémia7 ráday utcai színházi találkozó5 rádió1 rádiójátékosok3 radnóti46 ram colosseum2 régebbi havi műsorok1 regnum filmszemle5 remény10 rendezők viadala57 rév fülöp34 rögvest81 rs91 rumini8 russian indie film fesztival1 sakknovella3 semmi baj gyerekek1 sherlock holmes és a moriarty-rejtély1 shots festival1 sinaia1 skvot3 sly59 snowman6 soharóza84 sok-szín-feszt4 sokszemközt1 somló cirqsz7 song-óra1 sopron1 sorozat a vidéki operajátszásról4 spaletta1 stockholm7 stúdió k11 summa summárum1 susotázs132 szabadesés39 szabadka2 szabadtéri színházak találkozója32 szeged339 székely-könyv4 székesfehérvár2 szemes fesztivál2 szénakutyák121 szent imre1 szentendrei teátrum17 szép heléna21 szerzői munkák10 szfe21 szigetszentmiklós1 színház a város16 színház tv73 színházak éjszakája35 színházi törvény1 színházrendezői testület1 színlapok102 szívem szeret4 szkéné30 szóbanforgó4 szombathely82 szöveg4 szputnyik hajózási társaság25 talált posztok12 tárgymutató1 társasjáték2 tartalom2 tatabánya127 telefondoktor205 temesvár46 tengeren 2008107 tengeren 201974 térkép1 terminál workhouse4 teszt16 thália185 thália nyárikert33 the irish coffee56 the pocketstones16 thealter19 tilos rádió3 tivoli3 tóbiás és az angyal30 törőcsik-emlékest12 trapézon tüllben34 trefort színjátszó fesztivál1 újpalotai nyári játékok1 ütközet2 üvegcipő1 váci dunakanyar színház10 vágánybenéző11 valamikor3 van egy határ29 varázsfuvola16 városmajor39 vaskakas5 védőháló5 veled kerek1 vera214 vidéki színházak fesztiválja13 vidor fesztivál83 vigadó2 visszaszámláló1 vízkereszti gritti49 volt egyszer egy ndk3 vonalhúzás34 zalaegerszegi kvártélyház20 zeneakadémia1 zichy major1 zsámbék4 zsolnay negyed5