Ezeken az oldalakon nincsenek saját írások.
A cikkek automatikusan (szerkesztés és kommentár nélkül) gyűlnek.
A forrásokat a bejegyzések végén lehet megtalálni.

László Lili: Vannak nehéz helyzetek, például amikor lázas a gyerekem, de el kell mennem, mert dupla előadásom van

László Lili idén kapta meg a Junior Prima-díjat színház-, film- és táncművészet kategóriában. A díjról, a szülői szerepről és a gyászról beszélgettünk a fiatal színásznővel.

Coloré: Családban marad, mondhatjuk, de mégis másabb pályát választottál, mint a szüleid. Hogyan alakult, hogy te színész lettél? Mi vonzott a színészetben?

László Lili: Jártam ugyan kiskoromtól kezdve mindenféle tánckurzusra, művészi tornától a hip-hoppon át, a társastáncig, mégis egyértelmű volt, hogy a színészet lesz az utam, mert már 7 évesen verset szavaltam, a tanító nénit utánoztam otthon, később szép kiejtési versenyekre jártam, aztán Földessy Margitnál, meg az ÁSZ drámaiskolában éreztem magam a legfelszabadultabbnak. Az, hogy a szüleim táncművészek, támogatóvá tette őket a pályaválasztásommal kapcsolatban. 

Még pici gyermeked van, hogyan sikerül összeegyeztetni a gyereknevelést és a színházat?

Őszintén? Nem könnyen. Vannak nehéz helyzetek, például amikor lázas a gyerekem, de el kell mennem, mert dupla előadásom van. Szerencsére azonban a család maximálisan támogat, a férjem és a nagymamák segítsége, valamint a babysitter nélkül nem is tudnám összeegyeztetni a karriert és az anyaságot. Talán most, hogy elkezdi Miró az óvodát, picit könnyebb lesz.

A szüleidnek hogyan sikerült? Milyen volt a gyermekkorod?

Anyukám bejárta – vagy inkább betáncolta az egész világot. Kossuth – és Liszt Ferenc díjas, érdemes és kiváló művész, a Halhatatlanok társulatának és az Operaháznak örökös tagja. Egyszóval a legjobbak között van. Természetesen megvolt ennek az ára, sokat volt távol. Én késői gyerek vagyok, 40 éves volt anyukám, amikor engem szült, így már kevésbé vagyok érintett, mint a nővéreim, bár 50 éves is elmúlt, mikor abbahagyta a táncot. Sokat voltam apukámmal (aki addigra abbahagyta a táncot és koreográfus lett), nagymamámmal, meg vigyázó nénikkel. Mégis kiegyensúlyozottnak gondolom a gyerekkorom, sok szeretet vett körül. Manapság pedig aktív nagymama lett anyukámból, noha még mindig dolgozik mesternőként az Operában, de a próbák előtt és után teljes erőbedobással segít, és ami még fontos, hogy átérzi milyen például az előbb említett alkalommal, amikor lázas volt a gyerek, elmenni itthonról és teljesíteni a színpadon, felhívott, aztán üzent is, hogy minden rendben lesz, dédelgeti Mirót, amíg távol vagyok, próbáljak a feladatomra koncentrálni.

Most hogy anyuka vagy, máshogy nézel a színházra és a szerepeidre? Átértékelted, mit vállalsz?

Az előző évadban nagyon sokat dolgoztam, nyáron is sokat tájoltunk az előadásokkal, úgyhogy az sűrű volt, nem mondom, hogy nem voltak necces napok, hetek, de a mi szakmánkban tapasztalatom szerint hullámzó ez, most például januárig nem próbálok, így sokat vagyunk együtt, és tudunk töltekezni.

Szabadúszó vagy, és Orlainál játszol, nem vágysz nagy társulatra?

Nagyon hálás vagyok Orlai Tibornak, mert az elmúlt 7 évben jobbnál jobb szerepeket kaptam tőle, számít rám és bízik bennem, lehetőséget ad, hogy megmutassam magam. Jól érzem magam a „szárnyai alatt”. Azért hasznos volt belekóstolni a nyíregyházi Móricz Zsigmond Színházban, hogy milyen, ha van egy állandó öltöződ, és gyerekelőadásban is és bohózatban is teljesítened kell. Minden tapasztalat gazdagítja az embert, és hosszú ez a pálya – remélem az esetemben is –, most éppen így zajlik a szakmai életem, ki tudja, mit tartogat a jövőm, soha ne mondd, hogy soha…

Mennyiben más a te életed így, mint egy nagy társulatban? Miért ezt a formát választottad?

Az élet hozta így. Harmadévben az egyetem alatt talált rám Orlai Tibor, amikor a Göttinger Pál rendezte Pesti barokk című előadáshoz keresett egy fiatal lányt, és Novák Eszter javaslatára (aki zenés mesterséget tanított az osztályomnak) megnézett egy vizsgaelőadásban, aztán felhívott, hogy felkérjen Évi szerepére, amit mostanáig – nagy örömömre – még további 14 szerep követett. Végeredményben talán nem sokban különbözik az életem a kőszínházi léttől, mivel tagja vagyok az Orlai Produkció alkotóközösségének és Tibor évi 2-3 bemutatót garantál számomra, amiből például a tavalyi évadban, nyártól nyárig végül is 5 lett, úgyhogy nem unatkoztam…

Orlainál inkább kevesebb szereplős darabok a jellemzőek, hogyan látod, milyen szempontok alapján választanak darabot?

Elsősorban az itt játszó művészekre keresnek szerepeket, a tavaly nyáron bemutatott A nulladik perc című Göttinger Pál darabban például, a szerző szavaival élve, „a gombhoz varrták a kabátot”, mert adott volt a szereplőgárda, tehát már direkt ránk íródott a történet. Emellett a színészek egyeztetésére is tekintettel kell lenni, főleg, amikor olyan művészek is részt vesznek egy-egy előadásban, akiknek van (egy másik) „anyaszínházuk”, és az Orlai Produkción belül is van egy logisztika, hogy ki melyikben játsszon, amiket aztán egy időben lehet műsorra tűzni. Szóval a darabválasztás sokrétű, nem könnyű feladat, az egyeztetés mellett nyilván a színészi alkatra is tekintettel kell lenni és Tibor figyel rá, hogy lehetőség szerint más-más oldalunkat tudjuk megmutatni egy-egy előadásban.

Másabb a közönség Orlainál, mint más színházakban?

Alapvetően biztos minden színháznak megvan a maga nézői rétege, persze. Azonban itt az Orlai Produkción belül is más a közönség a Belvárosi Színházban, ahol többnyire szórakoztató előadásokat játszunk, mint például a Mezítláb a parkban, más a Jurányiban, ahol alternatívabb előadások születnek, mint a Tapasztalt asszony, és megint más a Hatszínben, ahol – a szívemnek nagyon kedves – Redőnyt adjuk elő, ami fanyar, tragédiába fulladó családi történetet mesél el.

Az egyetem amúgy sem egyszerű mind fizikailag, mind érzelmileg, de neked különösen kijutott a nehézségekből. Hogy vagy most, hogy érzed sikerült feldolgoznod édesapád halálát?

Idén lesz a 10. évfordulója apukám halálának. Most már a lényem része ez a hiány, belém épült; mert szerintem óhatatlan, hogy formálja az ember személyiségét egy ilyen törés. Annak idején jártam pszichológushoz, és feldolgoztam ezt a veszteséget, de a gondolat még mindig fájdalmas, hogy már soha többé nem beszélhetek vele.

Hogy érzed ez milyen hatással volt rád, mint színészre vagy mint SZFE-s diákra?

Ez ősszel történt, amikor épphogy csak elkezdtem az egyetemet, ráadásul teljesen váratlanul, ezért az első évemre meglehetősen rányomta a bélyegét. Nehezen tudtam összpontosítani, hamar elfáradtam, nem voltam önmagam, így a beilleszkedés is döcögősen ment. Aztán telt az idő, végigcsináltam a gyászfolyamatot és már fel tudtam venni a tempót. Színészként pedig, ha a színpadon el kell játszani, hogy valakit elvesztettem, (sajnos) van tapasztalatom, hogy ez mit okoz az emberben.

Most kaptad meg a Junior Prima-díjat. Mit jelent neked ez a díj?

Bíztatás, visszaigazolás, hogy jó irányba megyek. Igyekszem az eszembe és a lelkembe vésni, hogy milyen volt ott állni, és átvenni ezt a díjat, hogy ínségesebb időkben felidézhessem és erőt meríthessek belőle. Ezt a gondolatot akkor is elmondtam, amikor átvettem a díjat.

Mit éreztél, amikor megtudtad, hogy megkaptad?

Először meglepődtem, aztán persze nagyon feldobott a hír.

A díjjal pénzjutalom is jár, szerinted ez egy fontos tényező? Mit gondolsz róla?

Természetesen nagyon jól jön ez a hozzájárulás, főleg manapság, amikor minden olyan bizonytalan!

Filmek és sorozatokban is szerepeltél már, melyik világ vonz jobban a színpad vagy a kamera?

A színpadon otthonosabban mozgok, mert több a tapasztalatom a színházban, mint a filmezésben, de ez utóbbi – számomra egzotikus világ – is nagyon vonz, örülök, ha van lehetőségem próbálgatni magam benne.

Hogy látod egy fiatal színésznek milyenek a lehetőségei itthon (akár filmen, akár színházi szempontból)?

Szűkösek, mert rengetegen vagyunk a szakmában. Kell az érvényesüléshez egy jó adag szerencse is. Én nem panaszkodom, mert egyelőre nagyon jó dolgom van. Része vagyok egy alkotóközösségnek, Tibor hosszútávon számít rám, és sokrétű, nagy ívű szerepeket játszhatok.

forrás: https://colore.hu






MI TÖRTÉNIK.


EZEK MENNEK.

Az időpontokat lásd itt.


TÁRGYMUTATÓ.

13-as stúdió 3k színházi fesztivál 40 év 600 kilométer 100 guinness 6szín 7 és fél halál a csemegepultos naplója a gyáva a gyermek és a varázslat a haramiák a hülyéje a kalóz a kávé nekem is jár a kék hajú lány a kéz a kis kéményseprő a köpeny a közös többszörös a ló aki elvesztette a szemüvegét a ludovika ablakai a mester a mi osztályunk a néző közbeszól a nulladik perc a rádió ablakai a rendező közbeszól alapítvány a magyar színházakért alba regia szimfonikus zenekar aldi női futógála alkalomadtán állj bele aNNa anyám éhesnek tűnik anyóka emlékiratai apertúra aradi kamaraszínház aranytíz archívum arden art-színtér átrium az elvarázsolt disznó az ember tragédiája az öreghíd alatt az úrhatnám szolgáló b32 baal babel sound bácskai juli pszichoszínháza baja balatonboglár balatonfüred balfácánt vacsorára bálna bánk bán bárka bátorságpróba bencs villa beszélő levelek bisb bivaly-szuflé bob herceg bogáncsvirág bohémélet borral oltó fesztivál börtönrádió bsi budaörs budapasta budapest improv show budapest music center budapesti kamaraszínház budapesti tavaszi fesztivál budapesti vonósok budoár kiállítás busz-színház CAFe Budapest caminus castel felice castel felice vizsga centrál club70 coming soon cosí fan tutte cupido és a halál cv családi játszmák családi játszmák 2023 családi ünnep cseh tamás cselényi nóra csíkszerda csoportterápia csukás-díj dankó rádió dante danubia zenekar deák17 debrecen debreceni tavaszi fesztivál delila delta produkció deszka fesztivál dido és aeneas díjak elismerések don juan dráma kortárs színházi találkozó drámaíró verseny due duett dunapart dunaújváros egri tavaszi fesztivál egy csók és más semmi egy kiállítás rémei éhség éjjel-nappal momentán élnek mint a disznók előadásszámok elte tók vizuális nevelési tanszék elveszett idők email ének a három hollóhoz english énis teis erkel színház ernani érzékenyítő fesztivál eszínház eszínház fesztivál esztergom eucharisztikus kongresszus europa cantat ezek mennek falaink falstaff fekete-fehér fellegek fém színház fesz segélyalap fiatal írók fidelio színházi est finito firkin fischer iván lakásszínháza fishing on orfű fogság francia sanzonest friss hús furnitur füge független előadóművészeti szövetség gianni schicchi gólem gödöllő göncz árpád alapítvány grecsó grisnik petra gusztinak megjött az esze gyerekstúdió gyilkosok gyógyír északi szélre győr győri tavaszi fesztivál gyulai várszínház ha lenne valakim hajmeresztő halál hotel halastó hangoló hárman a padon harminchárom változat haydn-koponyára háromszögek határvonalak színházi fesztivál hatok csoport hatszín teátrum haydn fesztivál hazug hét domb fesztivál hét és fél halál hetedik alabárdos hetedik mennyország hírek hírszerzők hogy szeret a másik hol hoppart hrabal-vurstli humorfesztivál hyppolit így tanultam meg vezetni imprójam imprómaraton in medias brass in memoriam cseh tamás interjú irodalom éjszakája jak jászberény jegyek jó kérdés junior príma jurányi k11 művészeti és kulturális központ k2 színház kalandra fül fesztivál kalucsni kaposvár katona keltská noc képek keszthely kibelátó kicsi szívem kávéba pottyant kis suttogás kisfaludy színházi fesztivál kisvárda kmtg kolibri kolozsvár koma komárom komédium koronavírus kortárs drámafesztivál kórusok éjszakája kovátsműhely kőfeszt kőszeg köszönet estéje-estélye kritika kritikusdíj-átadó kuk kultkikötő kultúrfürdő kurátorok lakott sziget láthatatlan állomás latinovits diákszínpad leenane szépe 2017 leonardo lev&te limerick-bajnokság líra és epika lírástudók london love and money love and money vizsga macskadémon madách színház madam rekamié madame bizsu madame poe magdafeszt mágnás miska magvető magyar rádió magyar színház magyar színházi társaság magyar zene háza manhattan short manna manőver maradunk margó irodalmi fesztivál más olvasnivaló másik produkció mellékhatás menház színpad merlin mesterjátszma mesterkurzus mikor mikro fesztivál milestone mindenütt jó mindenütt nő mintaapák miskolc miszépmiszépmiszép mojo momentán monodráma fesztivál monodrámák móra kiadó most fesztivál motto mozaik országos színházi találkozó mozart-kommandó mozgófénykép mozsár műhely mu múzeumok éjszakája művészetek palotája művészetek völgye nagykanizsa naptár nefelé négyhangú opera nekem a zene nemzeti filharmonikusok nemzeti színház nézőművészeti kft nézőpont színház nofilter nyílt nap nyinyernya nyíregyháza nyolc nő óbudai társaskör ómama online fordítónapok operabeavató operaház operajátszóház operamacera operavita operettszínház orlai othello gyulaházán ők ördögkatlan örkény örkény vurstli örömimpró pájinkás jános pannonhalma papp jános párkák patália páternoszter pécs pécsi egyetem pesthidegkúti művészeti fesztivál pesti barokk pesti magyar színiakadémia petőfi irodalmi múzeum petri versmaraton pim dia hangoskönyvek pinceszínház placcc pokol portré postart poszt poznan pozsonyi piknik pure voice akadémia ráday utcai színházi találkozó rádió rádiójátékosok radnóti ram colosseum régebbi havi műsorok regnum filmszemle remény rendezők viadala rév fülöp rögvest rs9 rumini russian indie film fesztival sakknovella shots festival sinaia skvot sly snowman soharóza sok-szín-feszt sokszemközt somló cirqsz song-óra sopron sorozat a vidéki operajátszásról spaletta stockholm stúdió k summa summárum susotázs szabadesés szabadka szabadtéri színházak találkozója szeged székely-könyv szemes fesztivál szénakutyák szent imre szentendrei teátrum szép heléna szerzői munkák szfe színház a város színház tv színházak éjszakája színházi törvény színházrendezői testület színlapok szívem szeret szkéné szóbanforgó szombathely szöveg szputnyik hajózási társaság talált posztok tárgymutató társasjáték tartalom tatabánya telefondoktor temesvár tengeren 2008 tengeren 2019 térkép terminál workhouse teszt thália thália nyárikert the irish coffee the pocketstones thealter tilos rádió tivoli tóbiás és az angyal törőcsik-emlékest trapézon tüllben trefort színjátszó fesztivál újpalotai nyári játékok ütközet váci dunakanyar színház vágánybenéző valamikor van egy határ varázsfuvola városmajor vaskakas veled kerek vera vidéki színházak fesztiválja vidor fesztivál vigadó visszaszámláló vízkereszti gritti volt egyszer egy ndk vonalhúzás zalaegerszegi kvártélyház zeneakadémia zichy major zsámbék zsolnay negyed

PROJEKTEK.

EGY NAGYOBB NAPTÁR IDE KATTINTVA.



UBI.


TARTALOM.


FACEBOOK.




TALÁLT KÉPEK.