A stream mint kulturális stratégia – interjú Horn Mártonnal és Légrádi Gergellyel

Mi a stream szerepe a kultúra közvetítésében? Hogyan épülhet be a neten fellelhető kulturális tartalom a fiatal generációk oktatásába és az online tartalom-fogyasztásába? Kinek a feladata és felelőssége a színházi és zenei archívum építése és megőrzése? Milyen koncepció mentén kapcsolódik az eSzínház és a Magyar Zene Háza online koncert-kínálata? Interjú Horn Mártonnal, a Magyar Zene Háza operatív igazgatójával és Légrádi Gergellyel, az eSzínház vezetőjével.

– Egy évre nyúlik vissza a Magyar Zene Háza és az eSzínház együttműködése. Milyenek a nézői visszajelzések?

Légrádi Gergely: A vidéken és külföldön élő nézőktől gyakorta kapunk olyan leveleket, amelyek arról árulkodnak, hogy a stream remek módja a geográfiai korlátok leküzdésének. Arról nem is beszélve, hogy más élményt nyújt az online vetítés, mint az élő színház vagy koncert, illetve a nézők nem csupán szeretik, de ma már keresik azt a rugalmasságot, amit egy stream biztosít. A statisztikák pedig azt mutatják, hogy Magyarország és a világ számos pontján élő nézőink valószínűleg egyébként sem foglalnának helyet a nézőtéren, a közvetítésre azonban szívesen váltanak jegyet.

Horn Márton: Nekünk is hasonló tapasztalataink vannak. Aki lemarad egy koncertről, mert teltház miatt már nem kap jegyet, vagy mert bármilyen okból nem tudott eljönni, örül a lehetőségnek, hogy utólag online is megnézheti. De olyan visszajelzés is érkezett már, hogy annyira tetszett a nézőnek az élő előadás, hogy a koncert után megnézte felvételről is. A vidéken vagy külföldön élők pedig máshogy nem is férnének hozzá egykönnyen a koncertjeinkhez. Mi egyébként sem vagyunk egy hatalmas koncerterem. Ha ugyanannyian megnézik az online vetítéseket, mint ahányan jelen voltak az élő koncerten, már megdupláztuk a nézőteret.

LG: A zene ráadásul nemzetközi, legtöbbször még nyelvi korlátok sem merülnek fel. Sőt, nemzetek közötti is, hiszen például a nagy sikerrel vetített Snétberger Ferenc gitár- és a francia Gilles Apap hegedűművész közös produkciója, majd pedig a Muzsikás januári, élőben közvetített koncertje, amely során a legendás magyar népzenei együttes ír zenészbarátaikkal lépett színpadra, üdítő újdonság volt a mi életünkben is.

– A Háznak egyébként is nagyon különleges atmoszférája van, ami szerintem a streamen is átjön. 

HM: A Ház (a Magyar Zene Háza – a szerk.) önmagában egy attrakció, így számunkra az az elsődleges hogy ellátogassanak hozzánk a vendégek. Szándékosan nem zenei vagy színházi példával élve: ha valaki ellátogat egy sporteseményre, ott olyan atmoszférát élhet át személyesen a többi szurkolóval, amely a közvetítésen keresztül nem érzékelhető. A közvetítés által viszont kaphat egy olyan plusz tartalmat, amit a helyszínen nem látna. Egy meccsen parádés a hangulat, ugyanakkor jóval kevesebb látható abból, ami a pályán történik. Ugyanez érvényes egy koncertre is: a hátsó sorból a teljes színpadi kép látható, viszont a többkamerás felvételnek és a vágásoknak köszönhetően olyan részletek figyelhetők meg, amelyek élőben nem. Egyszóval mindkét megoldásnak megvan a maga relevanciája, és természetesen egyik sem pótolhatja a másikat.

LG: Az elmúlt három évében számos színházi és zenei partnerrel dolgoztunk, vagyis van összehasonlítási alapunk ahhoz, hogy kijelenthessük: a Zene Háza koncertek közvetítéseinek valóban egyedi, közvetlen és barátságos hangulata van, amely abból is fakad, hogy megpróbálják a pódiumot és a nézőteret egymáshoz viszonyítani, közelíteni. Az Operabeavatók során például a produkció szerves része a közönség, így még a képernyők és monitorok mögött is az előadás részesének érezhetjük magunkat, mintha velünk együtt történne, egy olyan új műfajiságot hozva létre, amelyet a nézők is keresnek, sőt, talán már el is várnak egy közvetítéstől.

– A nézőtér kiterjesztésén túl, akár az is lehet a pozitív hozadéka a stream-nek, hogy a vetítés után kedvet kap a néző, hogy „lábon” is bemenjen egy színházba, vagy épp a Zene Házába?

LG: Igen, a tapasztalatok és visszajelzések ezt mutatják. Az a generáció, amelyik a sík képernyő előtt éli az életét, azon keresztül szórakozik, csetel, tájékozódik, és vesz magához híreket, könnyen lehet, hogy először online találkozik egy koncerttel vagy egy színházi közvetítéssel, amelyből aztán kedvet kap, hogy élőben is megnézze.

HM: Ez a két dolog nagyon jól megél egymást mellett. Egy Z generációs egyetemista már nem biztos, hogy eljön a szüleivel, de este szívesen megnéz egy koncertet otthon, a kanapéról a szüleivel, a barátaival. A másik fontos célcsoport az idősebbek, akik nehezebben utaznak vagy mozdulnak ki este, így őket is könnyebben élérjük. Természetesen nem csak a távolság, hanem anyagi okai is lehetnek annak, ha valaki nem tud eljönni hozzánk, így számukra is jó lehetőség a stream. Egy közfeladatot ellátó állami intézmény vagyunk, elsődleges feladatunk, hogy kultúrát közvetítsünk. Az eSzínház felé történő nyitásunkkal ezt a fontos küldetésünket tovább bővíthetjük. Ráadásul az elkészült felvételeket máshol és máshogyan is fel tudjuk használni, például a zenepadagógiai programunkban, illetve egy komoly archívumot képezhetünk a Zene Háza gyűjteménye számára is.

– Mi az a képi világ, amelyet keres egy mai stream-néző?

LG: Amit nem láthat a 14. sorból. Azt, hogyan billent a billentyűs, miként reagálnak egymásra a zenészek, a színészek. Ezért is fontos, hogy a közvetítést végző filmes csapat, beleértve a vágót és a stream rendezőjét is, értsen a színházhoz és a zenéhez, mert akkor létrejöhet a csoda, az a jóleső, sőt néha katartikus érzés, amelyet a művészet hoz létre.

HM: Nem véletlen, hogy az igazán nagy aréna koncerteknél óriási szerepe van a vizualitásnak. Nem is csak a színpadi látványnak, sokkal inkább a kiegészítő technológiának, a fényeknek, a kivetítőkön bejátszott videóknak és animációknak. A harmadik szint hátsó soraiból olyan keveset látni a színpadból, hogy az akkusztikai élmény önmagában kevés lenne.

– A márciusi Azahriah koncerten a színpadi képet a mobiltelefonok képernyőjéhez hasonló állóképeken vetítették ki, az egyébként is Tik-tok generációnak emlegetett közönségnek.

HM: Számunkra is nagy kihívás, hogy hogyan lehet vizuális tartalmat adni ennek a korosztálynak. A Tik-tokon már eleve gyorsítva is lejátsszhatók a mindössze 10-20 másodperces videók, és már jöhet is a következő, ilyen a tempó és az erre fordított idő. Izgalmas kérdés, hogy egy másfél órás koncertfelvételt hogyan lehet átadni azoknak, akiknek a figyelmét egyébként is nehéz hosszan megnyerni. Ezeket a gyors és egyszerű videókat persze lehet hasznos célra is használni, például úgy, hogy belecsempészünk olyan sztorikat  és érdekességeket, amelyek azon az ingerszinten vannak, ahol ez a generáció tartalmat fogyaszt.

– Hogyan lehet úgy strukturálni a tartalmakat, hogy pedagógiai célokat is szolgáljon? 

LG: Folyamatosan törekszünk arra, hogy a zenei kínálatban és a színházi repertoárban legyen olyan tartalom, amelyet akár tantermi oktatásra is használhatnak a pedagógusok. A színházi partnereink közül a Radnótinak, a Katonának és az Örkénynek is van olyan online előadása, amely organikusan ízesül egy gimázumi vagy egyetemi irodalom- vagy történelem órához. Rendszeres megkereséseket kapunk egyetemi kampuszoktól, könyvtáraktól és nyitottan gondolkodó magyartanároktól, hogy biztosítsunk számukra olyan zártkörű vetítéseket, amelyeket egy kisebb közösséggel megnézhetnek, majd a látottakat és hallottakat feldolgozhatják. Az Operabeavató Bánk bán-sorozata például egy ilyen közös projektünk Zene Házával és a Delta Produkcióval. Azért is örülök ennek az együttműködésnek, mert a Háznak nagyon erős a zenepedagógiai vonala, így rengeteg olyan tartalom gyártható, amely egyúttal beépíthető a Ház zenepedagógiai programjába, valamint az eSzínház zenei repertoárjába. 

– A social platforomok nagy előnye lehet, hogy a már sokat emlegetett generációt nem csak tantermi keretek között lehet edukálni.

HM: Ráadásul az ilyen formában átadottt, szórakoztató tartalmak talán hatékonyabbak, mint az a óra, ahol a tanár 20 éve ugyanarról a sárga papírról olvassa fel a tananyagot. Becsukhatjuk a szemünket és mondhatjuk, hogy ez milyen szörnyű, vagy élhetünk a lehetőségekkel és közelebb kerülhetnünk annak a korosztálynak a tagjaihoz, akikhez egyébként is nehéz. Persze itt nem arra gondolok, hogy online kellene oktatni, hanem arra, hogy vannak olyan eszközök amelyek a megszokott frontális oktatást segítik, kiegészítik úgy, hogy a fiataloknak jobban felkeltik az érdeklődését azoknak a platformoknak a segítségével amelyeket egyébként is használnak.

LG: Amit még nagyon fontosnak tartok, az az archiválás. Az olyan művészeti momentumok és pillanatok megőrzése, amelyek máskülönben elillannának. A mi értékmentésünk az archívum, a videotár építés, ezt mi kötelességünknek érezzük. Nem csak a kutatók és az ezzel foglalkozó szakemberek felé, hanem a nagyközönségnek és az utókornak is.

HM: Egyetértek. Ezek közkincsek. Hogyan akarunk edukálni, ha ezek hosszútávon nem hozzáférhetőek? 

– Hogy látjátok az együttműködés és a streaming jövőjét?

LG: Hosszútávon gondolkodunk. Nem csak azt vesszük figyelembe, hogy mire vágyik a közönség 2023-ban, hanem abban is felelősséget érzünk, hogy olyan felvételek is készüljenek, amelyeknek évekkel később lesz relevanciája a videotárban. Kitartóan próbálkozunk, még akkor is, ha időnként néhány lépésünk megbicsaklik. Ez egy hosszú folyamat, amely minden hónappal és felvétellel egyre értékesebbé válik. És ezen az úton igazi partnerre találtunk a Zene Házában, ugyanis unikális, hogy a Háznak már saját „sávja”, gondosan kiválasztott egyedi koncertjei érhetőek el az eSzínházban. Ezek a tartalmak bármikor megtekinthetőek, és a „Zene Háza koncertek” tematikánál találhatóak meg.

HM: Tudatosan építjük a közönségünket, a streamelt produkciókkal pedig kapcsolódni próbálunk az eSzínház nézőihez. A műfajokon átívelő, újító, karakteres produkciókat keressük, amelyek beteljesítik a Zene Háza küldetését, vagyis a zenei ismeretterjesztést. Ehhez minden lehetőséget meg kell ragadnunk és ki kell próbálnunk, remélve hogy minden ehhez hasonló újító gondolatra lesz igény, hisz ez a feladatunk.


forrás: https://papageno.hu/



TÁRGYMUTATÓ.

13-as stúdió2 3k színházi fesztivál1 40 év1 42 év2 600 kilométer 100 guinness4 6szín1 7 és fél halál3 a csemegepultos naplója292 a gyáva1 a gyermek és a varázslat3 a haramiák34 a hülyéje21 a kalóz63 a kávé nekem is jár32 a kék hajú lány2 a kéz48 a kis kéményseprő2 a köpeny36 a közös többszörös40 a ló aki elvesztette a szemüvegét1 a ludovika ablakai7 a mester1 a mi osztályunk13 a néző közbeszól43 a nulladik perc135 a rádió ablakai5 a rendező közbeszól38 a színészet képes nagykönyve1 alapítvány a magyar színházakért4 alba regia szimfonikus zenekar7 aldi női futógála1 alkalomadtán1 állj bele1 aNNa29 anyám éhesnek tűnik3 anyóka emlékiratai1 apertúra38 aradi kamaraszínház3 aranytíz4 archívum4 arden1 art-színtér22 átrium24 az elvarázsolt disznó13 az ember tragédiája2 az öreghíd alatt103 az úrhatnám szolgáló11 b3224 baal2 babel sound1 bácskai juli pszichoszínháza4 baja3 balatonboglár3 balatonfüred2 balfácánt vacsorára28 bálna2 bánk bán78 bárka288 bátorságpróba6 bencs villa1 beszélő levelek7 bisb1 bivaly-szuflé54 bob herceg38 bogáncsvirág51 bohémélet108 borral oltó fesztivál1 börtönrádió3 bsi1 budaörs5 budapasta2 budapest improv show12 budapest music center1 budapesti kamaraszínház1 budapesti tavaszi fesztivál1 budapesti vonósok21 budoár kiállítás1 busz-színház12 CAFe Budapest8 caminus72 castel felice46 castel felice vizsga5 centrál3 club701 coming soon2 cosí fan tutte47 cupido és a halál30 cv1 családi játszmák59 családi játszmák 20237 családi ünnep3 cseh tamás4 cselényi nóra1 csíkszerda77 csoportterápia18 csukás-díj10 dankó rádió1 dante51 dante-jam2 danubia zenekar6 deák171 debrecen21 debreceni tavaszi fesztivál1 delila2 delta produkció9 deszka fesztivál19 dido és aeneas55 díjak elismerések1 don juan3 dráma kortárs színházi találkozó6 drámaíró verseny1 due1 duett2 dunapart6 dunaújváros156 eger2 egri tavaszi fesztivál2 egy csók és más semmi31 egy kiállítás rémei2 éhség8 éjjel-nappal momentán4 élnek mint a disznók13 előadásszámok1 elte tók vizuális nevelési tanszék2 elveszett idők3 email1 ének a három hollóhoz2 english25 énis teis44 erkel színház67 ernani4 érzékenyítő fesztivál1 és ezt így hogy1 eszínház108 eszínház fesztivál46 esztergom3 eucharisztikus kongresszus7 europa cantat7 ezek mennek16 falaink3 falstaff9 fekete-fehér150 fellegek14 fém színház31 fesz segélyalap9 fiatal írók1 fidelio színházi est3 finito16 firkin309 fischer iván lakásszínháza2 fishing on orfű1 fogság1 főfőnök1 francia sanzonest2 friss hús2 furnitur50 füge145 független előadóművészeti szövetség10 gianni schicchi30 gólem12 gödöllő5 göncz árpád alapítvány1 grecsó3 grisnik petra32 gusztinak megjött az esze1 gyerekstúdió4 gyilkosok1 gyógyír északi szélre86 győr5 győri tavaszi fesztivál3 gyulai várszínház13 ha lenne valakim46 hajmeresztő34 halál hotel24 halastó118 hangoló1 hárman a padon164 harminchárom változat haydn-koponyára103 háromszögek25 határvonalak színházi fesztivál11 hatok csoport1 hatszín teátrum203 haydn fesztivál10 hazug1 hét domb fesztivál2 hét és fél halál2 hetedik alabárdos1 hetedik mennyország15 hírek3 hírszerzők1 hogy szeret a másik105 hol4 hoppart1 hrabal-vurstli14 humorfesztivál6 hyppolit91 így tanultam meg vezetni1 imprójam6 imprómaraton3 in medias brass1 in memoriam cseh tamás4 interjú129 irodalom éjszakája7 jak2 jászberény6 jegyek1 jó kérdés13 junior príma4 jurányi98 k11 művészeti és kulturális központ4 k2 színház6 kalandra fül fesztivál2 kálid artúr1 kalucsni54 kaposvár152 katona90 keltská noc1 képek496 keszthely3 kibelátó14 kicsi szívem kávéba pottyant1 kis suttogás5 kisfaludy színházi fesztivál2 kisvárda12 kmtg1 kolibri1 kolozsvár35 koma38 komárom5 komédium2 koronavírus136 kortárs drámafesztivál15 kórusok éjszakája77 kovátsműhely1 kőfeszt1 kőszeg463 köszönet estéje-estélye1 kritika514 kritikusdíj-átadó19 kuk3 kultkikötő26 kultúrfürdő26 kurátorok9 lakott sziget19 láthatatlan állomás4 latinovits diákszínpad1 leenane szépe 201731 leenane szépe 20261 leonardo1 lev&te3 limerick-bajnokság7 líra és epika38 lírástudók2 london1 love and money73 love and money vizsga9 macskadémon35 madách színház4 madam rekamié1 madame bizsu93 madame poe7 magdafeszt6 mágnás miska13 magvető4 magyar rádió28 magyar színház149 magyar színházi társaság10 magyar zene háza156 manhattan short5 manna110 manőver43 maradunk3 margó irodalmi fesztivál7 más olvasnivaló3 másik produkció24 mellékhatás3 menház színpad27 merlin6 mesterjátszma24 mesterkurzus11 mézesvölgyi nyár4 mikor2 mikro fesztivál19 milestone1 mindenütt jó34 mindenütt nő1 mintaapák1 miskolc2 miszépmiszépmiszép54 mojo51 momentán293 momkult2 monodráma fesztivál9 monodrámák6 móra kiadó1 most fesztivál28 motto3 mozaik országos színházi találkozó3 mozart-kommandó2 mozgófénykép45 mozsár műhely6 mu6 múzeumok éjszakája1 művészetek palotája17 művészetek völgye63 nagykanizsa1 naptár1 nefelé2 négyhangú opera53 nekem a zene3 nemzeti filharmonikusok7 nemzeti színház14 nézőművészeti kft46 nézőpont színház9 nofilter4 nyílt nap4 nyinyernya30 nyíregyháza407 nyolc nő26 óbudai társaskör29 ómama2 online fordítónapok1 operabeavató540 operaház84 operajátszóház21 operamacera7 operavita13 operettszínház41 orlai921 othello gyulaházán42 ők2 ördögkatlan389 örkény1 örkény vurstli5 örömimpró4 pájinkás jános1 pannonhalma2 papp jános1 párkák45 patália2 páternoszter1 pécs50 pécsi egyetem2 pesthidegkúti művészeti fesztivál1 pesti barokk88 pesti magyar színiakadémia19 petőfi irodalmi múzeum4 petri versmaraton6 pim dia hangoskönyvek3 pinceszínház43 placcc30 pokol10 portré1 postart1 poszt64 poznan1 pozsonyi piknik6 pure voice akadémia7 ráday utcai színházi találkozó5 rádió1 rádiójátékosok3 radnóti46 ram colosseum2 régebbi havi műsorok1 regnum filmszemle5 remény10 rendezők viadala57 rév fülöp34 rögvest81 rs91 rumini8 russian indie film fesztival1 sakknovella3 semmi baj gyerekek1 sherlock holmes és a moriarty-rejtély1 shots festival1 sinaia1 skvot3 sly59 snowman6 soharóza84 sok-szín-feszt4 sokszemközt1 somló cirqsz7 song-óra1 sopron1 sorozat a vidéki operajátszásról4 spaletta1 stockholm7 stúdió k11 summa summárum1 susotázs132 szabadesés39 szabadka2 szabadtéri színházak találkozója32 szeged339 székely-könyv4 székesfehérvár2 szemes fesztivál2 szénakutyák121 szent imre1 szentendrei teátrum17 szép heléna21 szerzői munkák10 szfe21 szigetszentmiklós1 színház a város16 színház tv73 színházak éjszakája35 színházi törvény1 színházrendezői testület1 színlapok102 szívem szeret4 szkéné30 szóbanforgó4 szombathely82 szöveg4 szputnyik hajózási társaság25 talált posztok12 tárgymutató1 társasjáték2 tartalom2 tatabánya127 telefondoktor205 temesvár46 tengeren 2008107 tengeren 201974 térkép1 terminál workhouse4 teszt16 thália185 thália nyárikert33 the irish coffee56 the pocketstones16 thealter19 tilos rádió3 tivoli3 tóbiás és az angyal30 törőcsik-emlékest12 trapézon tüllben34 trefort színjátszó fesztivál1 újpalotai nyári játékok1 ütközet2 üvegcipő1 váci dunakanyar színház10 vágánybenéző11 valamikor3 van egy határ29 varázsfuvola16 városmajor39 vaskakas5 védőháló5 veled kerek1 vera214 vidéki színházak fesztiválja13 vidor fesztivál83 vigadó2 visszaszámláló1 vízkereszti gritti49 volt egyszer egy ndk3 vonalhúzás34 zalaegerszegi kvártélyház20 zeneakadémia1 zichy major1 zsámbék4 zsolnay negyed5