Ezeken az oldalakon nincsenek saját írások.
A cikkek automatikusan (szerkesztés és kommentár nélkül) gyűlnek.
A forrásokat a bejegyzések végén lehet megtalálni.

„A darabban megbúvó krimiszál az elejétől a végéig izgalmas” – Interjú Mikola Gergővel

November végén mutatta be a tatabányai Jászai Mari Színház Martin McDonagh Hóhérok című darabját, amelynek története 1965-ben, Angliában játszódik, a halálbüntetés eltörlése után. Oldhamben az egykori főhóhér, Harry Wade feleségével együtt egy kocsmát üzemeltet, ide tér be Mooney, az ismeretlen idegen, akinek alakját rengeteg titok lengi körül. Az őt alakító Mikola Gergővel többek között ezekről a titokról is beszélgettünk, de az interjúban szóba kerül a szerző, McDonagh zsenialitása, a halálbüntetés kérdése, valamint, hogy milyen érzés, amikor egy színészt felakasztanak a színpadon.

Sűrű volt az évkezdés számodra, hiszen már két bemutatón is túl vagy, ráadásul a Hóhérokat szinte rögtön a Farsang után kezdtétek el próbálni. Milyen volt számodra az elmúlt időszak?

Fárasztó, hiszen így van, ahogy mondtad: a Farsangot egy szombati napon mutattuk be, hétfőn pedig már meg is tartottuk a Hóhérok olvasópróbáját. Ennek ellenére nagyon élveztem a próbafolyamatot, és bár nem ismertem előtte a darabot, de vártam, nagy reményekkel vágtam bele, és hála Istennek, nem is kellett csalódnom. A főpróbahét második felében pedig kimondottan izgatott voltam, hogy végre megmutathassuk a közönségnek. Azt hiszem, a színésztársaim nevében is mondhatom, hogy szeretjük játszani a darabot, véleményem szerint egy érdekes, izgalmas előadás született. Rémusszal pedig mindig jó együtt dolgozni.

Mennyire ismered a szerző, Martin McDonagh munkásságát?

Elég jól, már régi vágyam volt, hogy valamelyik darabjában szerepelhessek. A kriplit több rendezésben is láttam, de nemrég néztük meg a feleségemmel A sziget szellemeit. Szeretem az írói tudását, amilyen történeteket mesél, és ahogyan elmeséli. Bámulatos, hogy milyen pontosan és árnyaltan tud bemutatni emberi sorsokat.

Mi lehet a titka, hogy szerte a világban nagy népszerűségnek örvend?

Talán részben az, hogy szereti a szereplőit, nagy figyelemmel van az irányukba. De nemcsak az embereket, hanem a különböző szociális állapotokat is tűpontosan ábrázolja, jól beszél az apró, kicsike közösségekről. Részben pedig az, hogy remekül ért a hatáshoz, tudja vezetni a nézőt és többször meg is lepi, mer váratlan lenni. A Hóhérokban is szeretem a titkokat: sok dolog végére nem tesz pontot, csak lebegteti, pontosan azért, hogy a darabban megbúvó krimiszál az elejétől a végéig izgalmas legyen.

Említetted a titkokat, ami a te karakteredet, Mooney-t különösen jellemzi, a nézők számára kissé megfejthetetlen figura. Neked mennyire sikerült megfejtened őt?

Ahogy mondtam, McDonagh csomó mindenre nem ad választ. Itt is azt látjuk, hogy behoz a történetbe egy ismeretlen idegent, de mindvégig meg is hagyja ebben a minőségében. A darabban többször elhangzik, hogy van egy terv, de nem tudjuk pontosan, ez mit is jelent. A próbafolyamat alatt arra jutottunk Rémusszal, hogy akkor járunk a legjobban, ha megpróbáljuk ezt megfejteni. Lett is egy megoldásunk, de ez csak egy a sok közül, rengeteg más irányba el lehet indulni, viszont nekem színészként ez mégis megkönnyítette a dolgom. Ugyanakkor nem akartuk azt sem, hogy a mi megoldásunk egyértelmű és egyedüli legyen a nézőnek. Az előbb beszéltem a hatásról, amit jelen esetben az a titok működtet, hogy maguk a kocsmában lévő emberek sem tudják, kicsoda Mooney.

Mooney egy olyan közegbe érkezik, ami mondjuk úgy, hogy nem egy értelmiségi kör. Hogyan viszonyul hozzájuk, irritálja ez a korlátoltság?

Valószínűleg sejti, hogy mi vár rá, hiszen a terv miatt érkezik ide. Nem kell sok időt eltöltenie a kocsmában, hogy a feltevése bizonyosságot nyerjen, sőt! Szerintem inkább mulattatja ez a helyzet, lubickol abban, hogy kifigurázhatja őket, amikor felismeri a tudásbéli és társadalmi különbséget.

Te hogy látod, milyen a viszonya Shirley-vel, az egykori főhóhér, most kocsmatulajdonos lányával?

Az elsődleges kérdés, hogy Shirley vajon a kezdeti terv része volt-e. Mi arra hajlottunk, hogy igen, a része volt, csak a terv időközben módosult. Shirley egy tinédzserlány, aki kora ellenére mégis kiragyog ebből a munkásközegből. Mooney ezt hamar felismeri, emiatt szimpatikussá válik számára a lány, sőt, vonzódni is kezd hozzá, ami tekintve a köztük lévő korkülönbséget, kicsit beteges. Arra törekedtünk, hogy a köztük lévő kapcsolat egy kamaszkori fellángoláshoz hasonlítson, és talán, ha Mooney-nak nem lenne ott az előélete – amire szintén nem derül pontosan fény –, ebből még egy furcsa szerelem is kialakulhatna. Ez a viszonyrendszer is elképesztően bonyolult, de pont ez adja McDonagh zsenijét, hogy csomó mindent lógat a levegőben, és a nézőre bízza, hogy az megírja a saját történetét. Egy nagy közös játék az egész.

Ha már levegőben lógatás: a címből is sejthető, hogy az akasztás fontos szerepet játszik a darabban, és ez fizikai valójában is megjelenik. Az elmúlt hetek színházi eseményeinek fényében mennyire látod azt, hogy a színház valóban veszélyes üzem? Van benned félelemérzet, amikor felakasztanak?

Természetesen az, hogy egy előadásban embereket akasztanak, a színházban sem mindennapos. A Nemzetiben történtekkel kapcsolatban nem kívánok nyilatkozni, de azt elmondhatom, hogy a Jászai Mari Színházban hogyan járunk el. Amikor a rendező részéről érkezik egy nem szokványos kérés, akkor a vezetőség felkutatja Magyarország legjobb szakembereit. Ez persze plusz költséget is jelent, de egy igazgató nem állhat a dologhoz másként, hiszen a színháznak az életről kell szólnia, és nem a balesetekről, a tragédiákról. A Hóhérokban a Mihály Gábor által vezetett AirWalking csapattal dolgozunk együtt, akik olyan képesítéssel és minősítéssel rendelkeznek, amellyel hazánkban egyedülálló módon csak ők dolgozhatnak, ha ehhez hasonló mutatványokról van szó. Már dolgoztam velük korábban, Pécsett, a Pán Péter előadásban, ahol nem csak lógattak, de reptettek is. A szakmai precizitásuknak, a régi ismeretségnek és jó viszonynak köszönhetően nyugodt szívvel bízom rájuk magam. Három ponton is biztosítva vagyunk, hogy ha az egyik el is szállna, még mindig ott legyen a másik kettő.

A darab egyik fő témája a halálbüntetés, illetve annak az eltörlése. Te hogyan viszonyulsz ehhez a kérdéshez?

Őszintén szólva ezen nem gondolkodtam még soha, így konkrét, kialakult véleményem sincs. Vannak nálam sokkal okosabb emberek, akiknek az a dolguk, hogy ebben a kérdésben állást foglaljanak. Meglátásom szerint azért is nehéz „civilként” választ adni, mert ennek a megítélése nagyban függ attól, hogy mennyire vagy személyesen érintett. Mondhatom én azt, hogy ellenzem a halálbüntetést, de ha például valaki megöli a gyerekemet vagy valamelyik szerettemet, ez az álláspont akár könnyedén meg is fordulhat. Nehéz kérdés ez.

Az interjú végéhez közeledve engedj meg egy bulvár-kérdést: mennyi sör fogy el az előadás alatt?

Igen, a sör! (nevet) Azt hiszem, egy hordóban 25-30 liter sör van, ami nagyjából kettő előadásra elég. Sokat iszunk a darabban, de szerencsére nekem csak egy húzós rész jutott. Amikor megérkezem, kb. három perc alatt kell két korsóval meginnom. Természetesen ez alkoholmentes sör, de ettől függetlenül irgalmatlan feladat, főleg, amikor el kezd dolgozni az emberben. Egyébként azt el kell mondanom, hogy Danis Lídia és Király Attila, akik a legtöbbet csapolnak az előadásban, remekül kitanulták ezt a mesterséget. Előfordult olyan, hogy jeleneten belül kellett állítaniuk a csapon, mert már majdnem kifogyott a sör a hordóból, de nagyszerűen helyt állnak ezekben a helyzetekben is.

Tavaly a te rendezésedben mutatták be a Te édes, de jó vagy, légy más musicalt, amit az idei évadban is játszottatok pár előadás erejéig. Hogyan fogadtad a felkérést, illetve tervezel a jövőben is rendezni?

Ez nem volt teljesen újkeletű dolog, Rodrigo (Crespo Rodrigo, a tatabányai Jászai Mari Színház igazgatója – A szerk.) is azért kért fel, mert korábban már beszélgettünk arról, hogy szívesen rendeznék. Régóta érdekelt a színházcsinálás ezen oldala, teljesen nyitott voltam rá, és a jövőben is az leszek, ha érkezik ilyen irányú megkeresés. Annál a darabnál az jelentette inkább a nehézséget, hogy a vezetőség részéről külön kikötés volt, hogy nekem is szerepelnem kell benne, hiszen én vagyok az egyetlen a társulatban, aki zenés színész szakon végzett. A próbaidőszak alatt mérgezett egérként rohangáltam a színpad és a nézőtér között. Nagy köszönettel tartozom Németh Eszternek, az előadás koreográfusának, aki ebbéli minőségében is komoly energiákat mozgatott meg, illetve segítségem volt, mert pontosan tudta, hogy mit akarok látni, így külső szem volt helyettem is. Számtalan próbát rögzítettünk is, amiket mindig visszanéztem, azok alapján írtam fel a másnapi instrukciókat.

Milyen feladatok várnak rád még az évadban?

Az évad második felében a Kalucsniban fogok szerepelni. Ezt Göttinger Pál rendezi, vele még nem dolgoztam, kíváncsi vagyok a közös munkára. Most jön egy kis szünet, de nem bánom, hiszen valóban nagyon sűrű volt az évadkezdés: a két új bemutató mellett darabokat újítottunk fel, részt vettünk a Városmajori Szemle Plusz programsorozatában, ahol több díjat is kaptunk, valamint készültünk a Színikritikusok Díjátadójára, ahol a mi társulatunk adta a műsort. Most egy kicsit csak a meglévő előadásokra kell koncentrálnom, valamint a közelgő ünnepekre.






MI TÖRTÉNIK.


EZEK MENNEK.

Az időpontokat lásd itt.


TÁRGYMUTATÓ.

13-as stúdió 3k színházi fesztivál 40 év 600 kilométer 100 guinness 6szín 7 és fél halál a csemegepultos naplója a gyáva a gyermek és a varázslat a haramiák a hülyéje a kalóz a kávé nekem is jár a kék hajú lány a kéz a kis kéményseprő a köpeny a közös többszörös a ló aki elvesztette a szemüvegét a ludovika ablakai a mester a mi osztályunk a néző közbeszól a nulladik perc a rádió ablakai a rendező közbeszól alapítvány a magyar színházakért alba regia szimfonikus zenekar aldi női futógála alkalomadtán állj bele aNNa anyám éhesnek tűnik anyóka emlékiratai apertúra aradi kamaraszínház aranytíz archívum arden art-színtér átrium az elvarázsolt disznó az ember tragédiája az öreghíd alatt az úrhatnám szolgáló b32 baal babel sound bácskai juli pszichoszínháza baja balatonboglár balatonfüred balfácánt vacsorára bálna bánk bán bárka bátorságpróba bencs villa beszélő levelek bisb bivaly-szuflé bob herceg bogáncsvirág bohémélet borral oltó fesztivál börtönrádió bsi budaörs budapasta budapest improv show budapest music center budapesti kamaraszínház budapesti tavaszi fesztivál budapesti vonósok budoár kiállítás busz-színház CAFe Budapest caminus castel felice castel felice vizsga centrál club70 coming soon cosí fan tutte cupido és a halál cv családi játszmák családi játszmák 2023 családi ünnep cseh tamás cselényi nóra csíkszerda csoportterápia csukás-díj dankó rádió dante danubia zenekar deák17 debrecen debreceni tavaszi fesztivál delila delta produkció deszka fesztivál dido és aeneas díjak elismerések don juan dráma kortárs színházi találkozó drámaíró verseny due duett dunapart dunaújváros egri tavaszi fesztivál egy csók és más semmi egy kiállítás rémei éhség éjjel-nappal momentán élnek mint a disznók előadásszámok elte tók vizuális nevelési tanszék elveszett idők email ének a három hollóhoz english énis teis erkel színház ernani érzékenyítő fesztivál eszínház eszínház fesztivál esztergom eucharisztikus kongresszus europa cantat ezek mennek falaink falstaff fekete-fehér fellegek fém színház fesz segélyalap fiatal írók fidelio színházi est finito firkin fischer iván lakásszínháza fishing on orfű fogság francia sanzonest friss hús furnitur füge független előadóművészeti szövetség gianni schicchi gólem gödöllő göncz árpád alapítvány grecsó grisnik petra gusztinak megjött az esze gyerekstúdió gyilkosok gyógyír északi szélre győr győri tavaszi fesztivál gyulai várszínház ha lenne valakim hajmeresztő halál hotel halastó hangoló hárman a padon harminchárom változat haydn-koponyára háromszögek határvonalak színházi fesztivál hatok csoport hatszín teátrum haydn fesztivál hazug hét domb fesztivál hét és fél halál hetedik alabárdos hetedik mennyország hírek hírszerzők hogy szeret a másik hol hoppart hrabal-vurstli humorfesztivál hyppolit így tanultam meg vezetni imprójam imprómaraton in medias brass in memoriam cseh tamás interjú irodalom éjszakája jak jászberény jegyek jó kérdés junior príma jurányi k11 művészeti és kulturális központ k2 színház kalandra fül fesztivál kalucsni kaposvár katona keltská noc képek keszthely kibelátó kicsi szívem kávéba pottyant kis suttogás kisfaludy színházi fesztivál kisvárda kmtg kolibri kolozsvár koma komárom komédium koronavírus kortárs drámafesztivál kórusok éjszakája kovátsműhely kőfeszt kőszeg köszönet estéje-estélye kritika kritikusdíj-átadó kuk kultkikötő kultúrfürdő kurátorok lakott sziget láthatatlan állomás latinovits diákszínpad leenane szépe 2017 leonardo lev&te limerick-bajnokság líra és epika lírástudók london love and money love and money vizsga macskadémon madách színház madam rekamié madame bizsu madame poe magdafeszt mágnás miska magvető magyar rádió magyar színház magyar színházi társaság magyar zene háza manhattan short manna manőver maradunk margó irodalmi fesztivál más olvasnivaló másik produkció mellékhatás menház színpad merlin mesterjátszma mesterkurzus mikor mikro fesztivál milestone mindenütt jó mindenütt nő mintaapák miskolc miszépmiszépmiszép mojo momentán momkult monodráma fesztivál monodrámák móra kiadó most fesztivál motto mozaik országos színházi találkozó mozart-kommandó mozgófénykép mozsár műhely mu múzeumok éjszakája művészetek palotája művészetek völgye nagykanizsa naptár nefelé négyhangú opera nekem a zene nemzeti filharmonikusok nemzeti színház nézőművészeti kft nézőpont színház nofilter nyílt nap nyinyernya nyíregyháza nyolc nő óbudai társaskör ómama online fordítónapok operabeavató operaház operajátszóház operamacera operavita operettszínház orlai othello gyulaházán ők ördögkatlan örkény örkény vurstli örömimpró pájinkás jános pannonhalma papp jános párkák patália páternoszter pécs pécsi egyetem pesthidegkúti művészeti fesztivál pesti barokk pesti magyar színiakadémia petőfi irodalmi múzeum petri versmaraton pim dia hangoskönyvek pinceszínház placcc pokol portré postart poszt poznan pozsonyi piknik pure voice akadémia ráday utcai színházi találkozó rádió rádiójátékosok radnóti ram colosseum régebbi havi műsorok regnum filmszemle remény rendezők viadala rév fülöp rögvest rs9 rumini russian indie film fesztival sakknovella shots festival sinaia skvot sly snowman soharóza sok-szín-feszt sokszemközt somló cirqsz song-óra sopron sorozat a vidéki operajátszásról spaletta stockholm stúdió k summa summárum susotázs szabadesés szabadka szabadtéri színházak találkozója szeged székely-könyv szemes fesztivál szénakutyák szent imre szentendrei teátrum szép heléna szerzői munkák szfe színház a város színház tv színházak éjszakája színházi törvény színházrendezői testület színlapok szívem szeret szkéné szóbanforgó szombathely szöveg szputnyik hajózási társaság talált posztok tárgymutató társasjáték tartalom tatabánya telefondoktor temesvár tengeren 2008 tengeren 2019 térkép terminál workhouse teszt thália thália nyárikert the irish coffee the pocketstones thealter tilos rádió tivoli tóbiás és az angyal törőcsik-emlékest trapézon tüllben trefort színjátszó fesztivál újpalotai nyári játékok ütközet váci dunakanyar színház vágánybenéző valamikor van egy határ varázsfuvola városmajor vaskakas veled kerek vera vidéki színházak fesztiválja vidor fesztivál vigadó visszaszámláló vízkereszti gritti volt egyszer egy ndk vonalhúzás zalaegerszegi kvártélyház zeneakadémia zichy major zsámbék zsolnay negyed

PROJEKTEK.

EGY NAGYOBB NAPTÁR IDE KATTINTVA.



UBI.


TARTALOM.


FACEBOOK.




TALÁLT KÉPEK.