Luxusnak tűnik csak hangokat eregetni, ha mondhatnék is valamit

Kolonits Klára operaénekes nemrég egy gálaesttel ünnepelte színpadra lépésének 30. évfordulóját, és bebizonyította: a hangja izgalmas, új színekkel teli, pedig – mint mondja – akadt, aki azt gondolta, megőrült, hogy Verdi-szerepeket vett elő. Őt azonban a kihívások éltetik, és abból akad bőven: a Testnevelési Egyetem sport-mentáltréner mesterképzésére jár, szabadidejében pedig kerteket tervez és a sajátját szépítgeti.

Az Eiffel Műhelyházban tartott ünnepi gálaestjén a ráadásban egy elkéső néző bőrébe bújt. A játékos, humoros ária nagyon jól állt önnek, a pályáján mégis elkerülték a vígoperák.

A humor közel áll hozzám, ahogyan az önirónia is. Sajnálom, hogy kezdő énekesként a bel canto első lépcsőfoka – például a Don Pasquale Norinája vagy a Szerelmi bájital Adinája – kimaradt. Mozartnál is mindig a tragikák vonzottak eleinte, és nem hittem, hogy később hiányozni fognak a könnyedebb figurák. Megjegyzem: akkoriban azért játszani sem tudtam olyan jól, és nem volt ennyi humorérzékem sem. Az operett és főleg az Operabeavató előadásai e tekintetben vízválasztók voltak.

A színpadi játék felszabadultságát illetően?

Igen. Én a Zeneakadémia Tanárképző Intézetében végeztem magánének szakon, és ott nem kaptunk semmilyen színpadi képzést. Amikor a debreceni Csokonai Színházhoz kerültem, semmit nem tudtam a színházi eszközökről. Amatőrből küzdöttem föl magamat, a debreceni évek után az Operettszínház komoly iskola volt. Rengeteget foglalkoztak velem. Mednyánszky Ági szövegmondást tanított, közben figyeltem Kalocsai Zsuzsit – akit nagyon szeretek –, egyszerűen be kellett töltenem azt a hiátust, amellyel érkeztem.

Érdekes, hogy mára a hiteles, őszinte színpadi jelenlét az egyik erőssége.

A gimnáziumban voltak színjátszó köri próbálkozásaim. Emlékszem, Az ember tragédiája párizsi színjét állítottuk színpadra magyarórán, és bár egyébként nem voltam feltűnő jelenség, mégis rendkívül erős jelenet lett belőle. Utána az osztálytársaim azt mondták, hogy ezt nem nézték ki belőlem. De egyébként semmilyen jele nem volt az ilyen irányú tehetségemnek. Amikor 22 évvel ezelőtt megismertem a férjemet (Dinyés Dániel zeneszerző, karmester – a szerk.), ő elsősorban prózai színházakban dolgozott. Selmeczi György bevitte a Nemzetibe, ahol összeismerkedtünk az ott dolgozó kiváló színészekkel: Molnár Piroskától Básti Julin át Benedek Miklósig. Gyakran ültem a próbáikon, és közben sokat jártunk színházba. Megesett, hogy Benedek Micu eljött egy előadásomra, utána pedig elmondta, hogy mit talált jónak, és mit kellene máshogy csinálnom. Egyre többet dolgoztam és tanultam. Korábban a Marica grófnő Ács János rendezésében valódi akadémia volt. Tyúklépésekben haladtam előre. Volt bennem „éhség”, hogy meg akarom ezt tanulni. Főiskolásként Ruszt József A varázsfuvola-rendezésében debütáltam mint első dáma, addig szó sem volt operaéneklésről.

Milyen pályára készült?

Karmester akartam lenni. Ezt is elég későn találtam ki a gimnáziumban, zongorázni is jobban kellett volna, a szolfézstudásom is hagyott kívánnivalót maga után, így végül karvezetés szakra vettek fel. Már az elején mondta a tanárom, hogy borzalmasan rossz a kezem. Igaza volt. Ott álltam, hogy akkor mi a csudát csináljak. Ő mondta, hogy: „Énekeljen!”

Ez korábban fel sem merült?

Mindig énekeltem kórusban, de minden felvételin azt mondták, hogy ez nem hang. Még engem szerető tanárok közül többen is úgy vélekedtek, hogy ez értéktelen nyüszögés, nincs benne semmi. Ez nagyon sokáig így volt.

Miért tartott ki mégis az éneklés mellett?

Az első énekórák eufóriája Schultz Katalinnal, aztán a próbák Ruszt Józseffel teljesen beszippantottak. Azt éreztem, hogy kiléphetek a rám szabott szűkös keretek közül, és ebben a másfajta jelenlétben megszűntek a fiatalkori problémáim, a szorongásaim, eltűntek a korlátok. Ez olyan erős hatással volt rám, hogy bár többször felmerült, hogy abbahagyom, mégsem tudtam magam rászánni. El sem tudtam képzelni, hogy valami mással foglalkozzak. E tekintetben a tavalyi év komoly fordulatot hozott.

A fordulat is érdekel, de még az éneklésnél maradva: a pályája kezdeti, kacskaringós időszaka eltartott tíz-tizenöt évig.

1994-ben léptem először színpadra, és az első átütő sikert 2010-ben arattam. Közben is akadtak jó időszakok – nem akarom letagadni –, de rettentően hullámzott. Most, hogy pszichológiát tanulok, egyre tisztábban látom, hogy a felmenőimnél a politikai helyzet okozta nehézségek miatt megjelent egy állandó elfojtás, önkorlátozás, és én átvettem ezt a mintát. Pedig alapvetően lobbanékony természetű, temperamentumos nő vagyok, ám folyton igyekeztem visszafogni magam, és ez igaz volt a vokális adottságaim elfedésére is. A képzőművészetben könnyebben feloldódtam. Szerettem egyedül rajzolni, festeni, miközben iszonyatosan vonzott, hogy emberek között legyek, ezért például zenekarban fuvoláztam. Szóval búvópatakként, mélyről és kicsit kacskaringósan tört elő a tehetségem.

2010-ben mi hozta meg a várt elismerést?

A Bánk bán ősváltozatának televíziós közvetítése. Már a próbák alatt éreztem, hogy ez egy más szint. Utána néhány év üstökösszerű felívelés következett, majd – rajtam kívül álló okokból – ismét jöttek a megtorpanások, ami rettentően türelmetlenné tett. Utólag viszont azt látom, hogy inkább az a három-négy sűrű év számít rendkívülinek, talán túl gyors is volt.

Mit gondol: előnyére vagy hátrányára vált, hogy ilyen küzdelmesen ért fel a pálya csúcsára?

Egyértelműen az előnyömre vált, mert az egómat teljes mértékben háttérbe kellett szorítanom, így a legtöbb nehézségtől meg sem rezzenek. Nem vagyok hiú, és nincsenek teljesíthetetlen vágyaim. Jó darabokat szeretnék énekelni jó kollégákkal, jó zenei vezetéssel, jó rendezésben. Elég jól bírom a kritikát, érdekel mások véleménye, mert ha van mit tanulnom, az motivál. Ez a Príma Donna sorozatba összeállított műsorom is ilyen volt, akadt, aki azt gondolta, megőrültem.

A Verdi-operarészletek miatt?

Igen. Pedig én éreztem, hogy mivel egész évben nincsen komolyabb feladatom, kell nekem egy „műnyúl”, mint az agaraknak a versenyeken. Nekem segít, ha van egy világos cél, ahová el kell jutnom.

A programba bekerültek a bel canto-hősnők, amelyeket bizonyára a közönség is várt öntől. A három Verdi-opera sem volt teljesen újdonság, akadt közte olyan szerep, amelyet már énekelt külföldön.

Egyrészt Verdi bizonyos korszaka bel canto alapú, A trubadúr például abszolút ilyen. Másrészt van egy fantasztikus olasz korrepetitorom Bécsben, Alessandro Amoretti. Nyáron elvittem hozzá Verdi Requiemjét és Attiláját – akkor még arról volt szó, hogy azt éneklem majd a Margitszigeti Szabadtérin. Amoretti évekkel ezelőtt Éjkirálynőként hallott először, így nagyon furcsállta ezt az anyagot. Már az Attilával is sikerült meglepnem, de a Requiemre egyenesen azt mondta, hogy bizonyos részeket még sosem hallott így élőben. Ezért – bár óvakodott tanácsot adni – éreztette, hogy ebbe az irányba érdemes elindulnom. Verdi középső korszaka a Requiem stiláris, vokális jegyein alapul. Gondolkodtam, hogy mi lehetne egy nagy lépés ebbe az irányba. Sokan a Nabuccót vagy Lady Macbethet várták tőlem, ám én az Aidát választottam. Nekem az O patria mia rengeteget adott, míg gyakoroltam. Egyébként is foglalkoztatnak ezek a kérdések: mit jelent számomra a haza, vagy művészi értelemben hol a hazám? Az Erkel Színház elvesztése számomra lelki hontalanságot okozott – pedig imádom az Operaházat, de én az Erkelben vagyok otthon –, az ária alatt pedig ezt az érzést idéztem fel.

Érdekes, hogy nem elsősorban zenei anyagot, hanem figurát, történetet választ.

Nem biztos, hogy ez a professzionális módszer, de engem mindig a mondanivaló érdekel. Próbálnék meg csak „úgy” énekelni… gondolatok nélkül! Nem sokszor kap rajta a férjem, de mindig szóvá teszi. Ha operát, ha dalokat éneklek, luxusnak tűnik csak hangokat eregetni, ha mondhatnék is valamit.

Kockázatos, amikor egy művész magának állít össze egy estet, mert kérdés, vajon helyesen méri-e fel az erősségeit.

Csaknem egy évet foglalkoztam ezzel a műsorral. Nyáron sokat voltam külföldön, és ez lélektani értelemben pozitív fordulópontot hozott. Amikor hazajöttem, már tudtam, hogy merész leszek, hiszen ez a színpadi debütálásom harmincadik évfordulójának ünnepe is volt.

Miért jelentett mérföldkövet a tavalyi év?

Egy ideje keresem annak a lehetőségét, hogy az állandó tanulási és játékéhségemet ki tudjam elégíteni. Nem rajtam múlik mint munkavállalón és művészen, hogy mit éneklek és mennyit. A Covid-járvány óta egyre kevesebb a szerepem, mára egy maradt. Most úgy tűnik, ez a jövő szezonban változni fog, de az elmúlt években azt éreztem, hogy engem ez tönkretesz. Először autodidakta módon kitanultam a kerttervezést. 2020-ban építettem fel a saját díszkertünket, amelyben van 280 rózsatő, és ezeket az éghajlati viszonyoknak vagy a személyes igényeinknek megfelelően folyamatosan cserélgetem. De ez nem bizonyult elégségesnek.

Közös ismerőseinknek hála megismertem Lénárt Ágota sportpszichológust, ez jelentette a tényleges fordulópontot. A Magyar Művészeti Akadémia ösztöndíjasaként volt egy Master Class-sorozatom, amely során számos művésszel készítettem edukációs interjút. A végén felmerült bennem, hogy bár énektechnikai segítséget tudok ezáltal nyújtani, de mi lesz a mentális támogatással? Innen már csak egy lépés volt a sportpszichológia.

A barátnőm neuropszichológiát tanul, és elmentem vele Lénárt Ágota egyik előadására, amelyet sportlövőedzőknek tartott. Ott igazi heuréka!-élményem volt, hogy te jó ég, ez ugyanolyan, mint az éneklés! Akkor szerveztünk egy workshopot a sportpszichológiai módszerekről, amelybe csaknem negyven énekes kapcsolódott be. Én minden órán ott voltam, és a végén Ágota megkérdezte, hogy nem érdekelne-e engem ez komolyabban, mert indul egy sport-mentáltréner mesterképzésük. Akkoriban még úgy gondoltam, hogy a Zeneakadémiára viszem be ezt a témát, ám erre ott nem volt fogadókészség. Végül megkerestem Ágotát. Bár ő is látta az abszurditását annak, hogy egy operaénekes úgy felvételizik a Testnevelési Egyetemre, hogy az alapdiplomáját nem sportból szerezte, de végül megoldottuk.

Szeptember óta sportolókkal járok az órákra. Még testnevelési egyetemes pulcsim is van! Ősszel erős szakmai kiégéses tünetekkel érkeztem az első oktatási napra, ám estére már egészen másként láttam a saját problémáimat. Olyan volt, mint egy eszmélés. Rájöttem, hogy korábban csak egy bizonyos szempontból tekintettem a pályámra, és ott eljutottam a falig. Úgy éreztem, kivették a kezemből az irányítást, és semmiféle ráhatásom nincs a sorsomra. Ez pedig a krónikus egészségi tünetektől a motiválatlanságig számos problémát eredményezett, ami legfeljebb azért nem látszott, mert amikor tehettem, töltődtem a kerti munkákkal vagy futottam a Duna-parton.

Edith Eva Eger A döntés című könyve is megvilágította számomra, hogy semmi mást nem tudok megváltoztatni, csak a saját nézőpontomat. Ez a nézőpontváltás volt az, amely aztán alapjaiban változtatta meg az életemet. Rossz tulajdonságom, hogy ha valamit elérek, utána azonnal negligálom. Éppen ezért a pályához való mentális hozzáállásom ugyanolyan volt a Kossuth-díj elnyerése után, mint huszonegy évesen, pályakezdőként. Ez nagyon káros. Persze belém nevelték, hogy soha ne legyek elbizakodott, de az önértékelésünk helyreállítása rendkívül fontos – fizikailag és mentálisan egyaránt. Közben rájöttem, hogy a mentális segítségadás, beszélgetés nekem jól megy. Énekeseknél elég pontosan megérzem, hogy a teljesítmény kiteljesedésének énektechnikai vagy lelki gátja van. Utóbbin is rengeteget lehet segíteni – ezt magamon is érzem –, most pedig lelkesít a lehetőség, hogy ebben elmélyedhetek.

Közben – ahogyan célzott is rá – énekesként is több szerepe lesz.

A Traviata Violettája különösen kedves szerepem, és azt hittem, hogy másfél évvel ezelőtt a szegedi Dóm téri bemutatóval végleg elbúcsúztam tőle. Ám nyáron az Operaház előadásában még el fogom énekelni néhányszor ezt a vokálisan is rendkívül összetett szerepet. Kíváncsi vagyok, hogy az elmúlt egy évben elért énektechnikai változások hogyan hatnak majd erre a figurára. Renata Tebaldi is énekelte Violettát – nem minthogyha hozzá akarnám hasonlítani magam –, de vannak hagyományai a szerep spintósabb megfogalmazásának is. Ki fogom próbálni, hogy ez A trubadúrban megtalált hangvétel Violettánál is működik-e. Ez most a következő nagy kaland.



TÁRGYMUTATÓ.

13-as stúdió2 3k színházi fesztivál1 40 év1 42 év2 600 kilométer 100 guinness4 6szín1 7 és fél halál3 a csemegepultos naplója292 a gyáva1 a gyermek és a varázslat3 a haramiák34 a hülyéje21 a kalóz63 a kávé nekem is jár32 a kék hajú lány2 a kéz48 a kis kéményseprő2 a köpeny36 a közös többszörös40 a ló aki elvesztette a szemüvegét1 a ludovika ablakai7 a mester1 a mi osztályunk13 a néző közbeszól43 a nulladik perc135 a rádió ablakai5 a rendező közbeszól38 a színészet képes nagykönyve1 alapítvány a magyar színházakért4 alba regia szimfonikus zenekar7 aldi női futógála1 alkalomadtán1 állj bele1 aNNa29 anyám éhesnek tűnik3 anyóka emlékiratai1 apertúra38 aradi kamaraszínház3 aranytíz4 archívum4 arden1 art-színtér22 átrium24 az elvarázsolt disznó13 az ember tragédiája2 az öreghíd alatt103 az úrhatnám szolgáló11 b3224 baal2 babel sound1 bácskai juli pszichoszínháza4 baja3 balatonboglár3 balatonfüred2 balfácánt vacsorára28 bálna2 bánk bán78 bárka288 bátorságpróba6 bencs villa1 beszélő levelek7 bisb1 bivaly-szuflé54 bob herceg38 bogáncsvirág51 bohémélet108 borral oltó fesztivál1 börtönrádió3 bsi1 budaörs5 budapasta2 budapest improv show12 budapest music center1 budapesti kamaraszínház1 budapesti tavaszi fesztivál1 budapesti vonósok21 budoár kiállítás1 busz-színház12 CAFe Budapest8 caminus72 castel felice46 castel felice vizsga5 centrál3 club701 coming soon2 cosí fan tutte47 cupido és a halál30 cv1 családi játszmák59 családi játszmák 20237 családi ünnep3 cseh tamás4 cselényi nóra1 csíkszerda77 csoportterápia18 csukás-díj10 dankó rádió1 dante51 dante-jam2 danubia zenekar6 deák171 debrecen21 debreceni tavaszi fesztivál1 delila2 delta produkció9 deszka fesztivál19 dido és aeneas55 díjak elismerések1 don juan3 dráma kortárs színházi találkozó6 drámaíró verseny1 due1 duett2 dunapart6 dunaújváros156 eger2 egri tavaszi fesztivál2 egy csók és más semmi31 egy kiállítás rémei2 éhség8 éjjel-nappal momentán4 élnek mint a disznók13 előadásszámok1 elte tók vizuális nevelési tanszék2 elveszett idők3 email1 ének a három hollóhoz2 english25 énis teis44 erkel színház67 ernani4 érzékenyítő fesztivál1 és ezt így hogy1 eszínház108 eszínház fesztivál46 esztergom3 eucharisztikus kongresszus7 europa cantat7 ezek mennek16 falaink3 falstaff9 fekete-fehér150 fellegek14 fém színház31 fesz segélyalap9 fiatal írók1 fidelio színházi est3 finito16 firkin309 fischer iván lakásszínháza2 fishing on orfű1 fogság1 főfőnök1 francia sanzonest2 friss hús2 furnitur50 füge145 független előadóművészeti szövetség10 gianni schicchi30 gólem12 gödöllő5 göncz árpád alapítvány1 grecsó3 grisnik petra32 gusztinak megjött az esze1 gyerekstúdió4 gyilkosok1 gyógyír északi szélre86 győr5 győri tavaszi fesztivál3 gyulai várszínház13 ha lenne valakim46 hajmeresztő34 halál hotel24 halastó118 hangoló1 hárman a padon164 harminchárom változat haydn-koponyára103 háromszögek25 határvonalak színházi fesztivál11 hatok csoport1 hatszín teátrum203 haydn fesztivál10 hazug1 hét domb fesztivál2 hét és fél halál2 hetedik alabárdos1 hetedik mennyország15 hírek3 hírszerzők1 hogy szeret a másik105 hol4 hoppart1 hrabal-vurstli14 humorfesztivál6 hyppolit91 így tanultam meg vezetni1 imprójam6 imprómaraton3 in medias brass1 in memoriam cseh tamás4 interjú129 irodalom éjszakája7 jak2 jászberény6 jegyek1 jó kérdés13 junior príma4 jurányi98 k11 művészeti és kulturális központ4 k2 színház6 kalandra fül fesztivál2 kálid artúr1 kalucsni54 kaposvár152 katona90 keltská noc1 képek496 keszthely3 kibelátó14 kicsi szívem kávéba pottyant1 kis suttogás5 kisfaludy színházi fesztivál2 kisvárda12 kmtg1 kolibri1 kolozsvár35 koma38 komárom5 komédium2 koronavírus136 kortárs drámafesztivál15 kórusok éjszakája77 kovátsműhely1 kőfeszt1 kőszeg463 köszönet estéje-estélye1 kritika514 kritikusdíj-átadó19 kuk3 kultkikötő26 kultúrfürdő26 kurátorok9 lakott sziget19 láthatatlan állomás4 latinovits diákszínpad1 leenane szépe 201731 leenane szépe 20261 leonardo1 lev&te3 limerick-bajnokság7 líra és epika38 lírástudók2 london1 love and money73 love and money vizsga9 macskadémon35 madách színház4 madam rekamié1 madame bizsu93 madame poe7 magdafeszt6 mágnás miska13 magvető4 magyar rádió28 magyar színház149 magyar színházi társaság10 magyar zene háza156 manhattan short5 manna110 manőver43 maradunk3 margó irodalmi fesztivál7 más olvasnivaló3 másik produkció24 mellékhatás3 menház színpad27 merlin6 mesterjátszma24 mesterkurzus11 mézesvölgyi nyár4 mikor2 mikro fesztivál19 milestone1 mindenütt jó34 mindenütt nő1 mintaapák1 miskolc2 miszépmiszépmiszép54 mojo51 momentán293 momkult2 monodráma fesztivál9 monodrámák6 móra kiadó1 most fesztivál28 motto3 mozaik országos színházi találkozó3 mozart-kommandó2 mozgófénykép45 mozsár műhely6 mu6 múzeumok éjszakája1 művészetek palotája17 művészetek völgye63 nagykanizsa1 naptár1 nefelé2 négyhangú opera53 nekem a zene3 nemzeti filharmonikusok7 nemzeti színház14 nézőművészeti kft46 nézőpont színház9 nofilter4 nyílt nap4 nyinyernya30 nyíregyháza407 nyolc nő26 óbudai társaskör29 ómama2 online fordítónapok1 operabeavató540 operaház84 operajátszóház21 operamacera7 operavita13 operettszínház41 orlai921 othello gyulaházán42 ők2 ördögkatlan389 örkény1 örkény vurstli5 örömimpró4 pájinkás jános1 pannonhalma2 papp jános1 párkák45 patália2 páternoszter1 pécs50 pécsi egyetem2 pesthidegkúti művészeti fesztivál1 pesti barokk88 pesti magyar színiakadémia19 petőfi irodalmi múzeum4 petri versmaraton6 pim dia hangoskönyvek3 pinceszínház43 placcc30 pokol10 portré1 postart1 poszt64 poznan1 pozsonyi piknik6 pure voice akadémia7 ráday utcai színházi találkozó5 rádió1 rádiójátékosok3 radnóti46 ram colosseum2 régebbi havi műsorok1 regnum filmszemle5 remény10 rendezők viadala57 rév fülöp34 rögvest81 rs91 rumini8 russian indie film fesztival1 sakknovella3 semmi baj gyerekek1 sherlock holmes és a moriarty-rejtély1 shots festival1 sinaia1 skvot3 sly59 snowman6 soharóza84 sok-szín-feszt4 sokszemközt1 somló cirqsz7 song-óra1 sopron1 sorozat a vidéki operajátszásról4 spaletta1 stockholm7 stúdió k11 summa summárum1 susotázs132 szabadesés39 szabadka2 szabadtéri színházak találkozója32 szeged339 székely-könyv4 székesfehérvár2 szemes fesztivál2 szénakutyák121 szent imre1 szentendrei teátrum17 szép heléna21 szerzői munkák10 szfe21 szigetszentmiklós1 színház a város16 színház tv73 színházak éjszakája35 színházi törvény1 színházrendezői testület1 színlapok102 szívem szeret4 szkéné30 szóbanforgó4 szombathely82 szöveg4 szputnyik hajózási társaság25 talált posztok12 tárgymutató1 társasjáték2 tartalom2 tatabánya127 telefondoktor205 temesvár46 tengeren 2008107 tengeren 201974 térkép1 terminál workhouse4 teszt16 thália185 thália nyárikert33 the irish coffee56 the pocketstones16 thealter19 tilos rádió3 tivoli3 tóbiás és az angyal30 törőcsik-emlékest12 trapézon tüllben34 trefort színjátszó fesztivál1 újpalotai nyári játékok1 ütközet2 üvegcipő1 váci dunakanyar színház10 vágánybenéző11 valamikor3 van egy határ29 varázsfuvola16 városmajor39 vaskakas5 védőháló5 veled kerek1 vera214 vidéki színházak fesztiválja13 vidor fesztivál83 vigadó2 visszaszámláló1 vízkereszti gritti49 volt egyszer egy ndk3 vonalhúzás34 zalaegerszegi kvártélyház20 zeneakadémia1 zichy major1 zsámbék4 zsolnay negyed5