Minden családban ott vannak a világháborúk vagy a kommunizmus alatt kialakult traumák

Miért kezd el egy neves ügyvéd regényt írni a generációs traumákról? Hogyan működik az eSzínház, amióta nincs világjárvány miatti bezártság? És mi a maximális fókuszáltság átka? Légrádi Gergely, az Oppenheim Ügyvédi Iroda partnere játszotta már Piros Ildikó és Sztankay István gyerekét is a színpadon (mint gyerekszínész), pár éve drámává alakította Stefan Zweig Sakknovelláját, arra viszont nem vágyik, hogy az ő nevét viselje egy jogi iroda. Interjú.

Forbes.hu: A legutóbbi két regényedben családi traumákról írsz, a 2022-es Alkalomadtánban örökölt sorsokról, a Falainkban pedig, ami nemrég jelent meg, egy csonka család a főszereplő, pontosabban egy viselkedészavaros kisfiú és az őt egyedül nevelő édesanyja. Mennyire van ezeknek a témáknak önéletrajzi alapja?

Légrádi Gergely: Minden családban ott vannak a világháborúk vagy a kommunizmus alatt kialakult egészségi és lelki sérülések, minták, amik aztán számos esetben átugrottak generációkat, mert a nagyszüleink nem beszéltek róluk. Így ezek most az X és az Y generációnál csapódnak le. Az Alkalomadtánban is és a Falainkban is egy szituációt több szereplő szemszögéből mutatok meg, így láttatom, ugyanaz a sztori mennyire más lecsapódásokat, megértéseket és akár sorsokat alakító döntéseket, vagy éppen nem döntéseket hoz.

A Falainkban négy szólam van, akkor is, ha csak két valós szereplő: egy mássággal élőkisfiú és az őt egyedül nevelő anya mellett kirajzolódik az édesapa, pontosan az ő hiánya, ott van a külvilág például a pszichológus, a barátnő, a játszótárs és a pedagógusok személyében, és ott vagy te magad, az olvasó, aki reflektálsz magadra vagy arra, vajon hány ilyen gyerek lehetett melletted az iskolában a 80-as, 90-es években.

Akkoriban azt sem tudtuk, mi az ADHD vagy a diszkalkúlia.

A szólamok pedig tudatfolyamok, a legtöbbször megfigyelések, belső monológok. Vékony jég egyes szám első személyben fogalmazni, mert az, hogy más gondolatát olvasod, tud nagyon furcsa és akár túlbeszélt, szentimentalista lenni. Sok szempontból könnyebb narrátorként megszólalni, aki már valamilyen szemszögből lát, érzékel, de el akartam vinni odáig a dramaturgiát, hogy kegyetlenül és oxigénhiányosan őszinte, erős és behúzó legyen. Közben, ha kell csapjon át kimondatlan dialógusba. Bár magukban gondolkodnak a szereplők, mégis szinte mindig egymásra válaszolnak, és valójában kapcsolódni szeretnének.

Hét köteted jelent meg, de mérsékelten lehetett hallani róluk irodalmi körökben. Elégedett vagy?

Nézd, az ismertség és az elismerés definíció kérdése. A Nélkülem-Nélküled már két kiadást élt meg, és aki olvasta a Falainkat, meghatározó, maradandó élményről számolt be. Meg aztán elsősorban a magam által felállított mércének akarok megfelelni. Magasak az elvárásaim a mindenkori igényes művészeti alkotásokkal szemben, legyen az színház vagy akár képzőművészet. Kissé hipokrita lenne, ha mindezt csak mástól várnám el, és magam nem lennék maximalista, nem ennek a szintnek szeretnék megfelelni.

Morcsányi Géza mondta egyszer, amikor olvasta az egyik novelláskötetem kéziratát, hogy „Remélem, tudod, nagyon sok dolgod lesz, hogy itt bármit elérj. Kívülről jössz, ezt különösen nem szeretik errefelé.”

Ekkor villant be nekem, egy fokkal könnyebb dolgom lenne, ha filozófia, magyar vagy könyvtár szakot végeztem volna. Egy darabig bántott, aztán rájöttem, hogy tulajdonképpen ez teljesen érthető. Itt vannak a „főállású” írók, nekem pedig van egy másik szakmám, és nem csak írással foglalkozom.

Egyébként pedig nehéz kitűnni, főleg, most, hogy bárki bármit publikálhat. Kiteszed a Facebookra, amit írtál, és kész vagy. Ráadásul sok jó szöveg is jelenik meg, és globalizált lett a könyvvilág, rengeteg remek külföldi kötet érhető el magyarul is.

A sikerhez kell egyfajta átolvasottság, kritikus tömeg, aki elkezd téged követni, keresni, meg persze az sem árt, hogy a szakma felemeljen és kanonizáljon. Nem látom azt a nagy felfedezési vágyat itthon, de talán én sem teszek érte eleget. Mindenesetre azt fontosnak és értékesnek tartom, hogy van lehetőségem olyan helyeken publikálni, mint például az ÉS, a Telex tárcarovata, amely heterogén közösségnek próbálja megmutatni a szépirodalmat tárcába csomagolva, vagy a Népszava irodalmi melléklete, a Nyitott Mondat.

Közben játsszák a drámáimat színházakban, az elsőt éppen azután írtam, hogy olvastam Stefan Zweig Sakknovelláját, ami szikrázik a feszültségtől. Azt éreztem, hogy ez nem a könyv lapjaira való, így átdolgoztam, és megmutogattam színházi embereknek, egészen addig, míg lettek mások is mellettem, akik hittek benne. Így került színpadra.

Először csak kíváncsi voltam, hogy mi fán terem a drámaírás, van-e értelme, és másnak is működik-e, amit alkotok. Tulajdonképpen a kihívás miatt csináltam meg, a magam szórakoztatására. És egyszer csak azt láttam, hogy hisz benne Ujj Mészáros Károly és Göttinger Pál, így lett a Fekete-fehérből díjnyertes fesztiváldarab, és mind a mai napig játsszuk. Ez egy független produkció, és harminc valahány előadásnál tartunk. Szeretik a nézők, és kivételes módon még a szakma is.

Se a regény-, se a drámaírást nem azért csinálom, hogy ismertebb legyek, úgy vagyok vele, hogy mindebből vagy felépül valami, vagy nem – és ha nem, akkor ez az élet rendje, hadd ne erőszakoljam meg.

Így is annyi mindent tolok, nyomok, szorítok, átpüffölök, megkalapálok, átdobok. Hagyni kell néha a dolgokat, és csak figyelni, mi lesz velük. Egyébként arra jöttem rá, ha hagyom, hadd fussa meg minden a maga ívét anélkül, hogy rásegítenék, akkor történnek igazán szép, váratlan és érdekes dolgok.

2016-ban hoztad létre az eSzínházat működtető alapítványt, és 2020-ban elindultak a színházi streamek. Bevallom, a covid idején én ezeket lelkesen néztem, de aztán örültem, hogy újra járhatok színházba. Van még rá igény?

Arra rájöttünk, hogy ha már az online térben vagyunk, akkor – ellentétben például a sportközvetítésekkel – nem az élő adás hozza lázba a nézőt, hanem azt szeretné, hogy akkor nézhesse a kulturális tartalmat, amikor akarja. Amikor áthelyezzük a színházat a sík képernyőre, igyekszünk ezt úgy tenni, hogy az átalakítás hozzátegyen a darabhoz, sőt, új látásmódot közvetítsen. Egy jó színházi felvételnél nem az első sorban ülsz, hanem a cselekmény részese vagy.

A kameramozgásnak, a vágásnak éppen olyan jelentéstartalma, dramaturgiája van, mint a díszletnek, a szövegnek vagy a zenének.

Egyébként jelentős az online térben is a szezonalitás, decembertől februárig tart a csúcs, lényegében együtt mozgunk a színházi szezonalitással. A hibrid modell sok színháznak bejött, és olyan színházi kollégáknak is ad munkát, akiknek nem jutott mindig színpad. Például a Katona József Színházban a Találkozás című darabot már kimondottan az eSzínházba terveztük, és az idő megmutatta, hogy megérte: a nézők nagyon szeretik és érdekesnek tartják.

Eltartja már magát az eSzínház?

Igen, még úgy is, hogy a jegybevétel nagy részét természetesen kifizetjük a színházaknak. Ehhez persze kellenek az olyan előadások, amikből jelentősebb bevétel jön be, és akkor a rétegdarabokat, az egyébként feltétlenül megmentendő, kultikus darabokat is tudjuk rögzíteni és bemutatni, amikre inkább pár száz jegyet lehet eladni, mintsem több ezret.

Ha kijövünk egy izgalmas, új műfajiságú streammel, ma az első vetítés akár öt-hatszázas nézőszámot is hoz, ami a legtöbb pesti kőszínház férőhelyét meghaladja, és már alulról nyaldossa a nagyobb színházakét.

Gyerekszínész voltál, regényeket, novellákat és drámákat írsz, miközben az egyik vezető magyar ügyvédi irodában dolgozol. Talán ritka párosítás, bár tény, hogy jó lenne, ha az ügyvédek mind szépen, magyarul beszélnének. Nálad hogyan jönnek ki egymással ezek a nagyon különböző világok?

Az ügyvédi munka nagy részben éppen úgy helyzetgyakorlat, mint az írás vagy a színházi szereplés. Itt is nagy a szerepe az érzelmi intelligenciának, annak, hogyan használod a figyelmedet és az empátiádat. Ahogyan az orvos a betegek panaszaiból kisilabizálja a diagnózist, nekünk is az a feladatunk, hogy rájöjjünk a megbízóink céljaira és a tervezett ügylet kockázataira, akár egy jogszabály értelmezése kapcsán fordulnak hozzánk, akár az igényüket szeretnék érvényesíteni

A különböző életszakaszaimban más és más tevékenységek voltak előtérben, kaptak kisebb vagy nagyobb hangsúly.

Már gyermekkoromban közel kerültem színházhoz, a rádióhoz, a tévéhez, egyszerűen helyzetgyakorlatokhoz, ha egyszerűsíteni akarok: a valamilyen szintű alkotáshoz. Azért mondom, hogy valamilyen szintű, mert azért gyermekként az ember még nagyon sok mindent ösztönből csinál, meg persze némi tehetségmorzsából, de abban még kevés a tanult dolog.

Az egyetem után aztán azt vettem észre, hogy egészen jól megfér egymás mellett az írás, az olvasás, a színházba járás, és az, hogy tehetséges emberekkel dolgozhatok együtt az Oppenheim Ügyvédi Irodában.

Amikor írok, akkor csak írok, ha ügyvédi tevékenységet végzek, arra koncentrálok erősen, a maximális fókuszáltság minden átkával. Ha most az a lényeges, hogy eSzínház vezetőjeként eldöntsek egy kérdést, mert anélkül három kolléga nem tud dolgozni, akkor úgy priorizálok.

Külső kameraállásból nézve nem biztos, hogy a legégetőbb dologgal foglalkozom éppen.

Ennek persze az a downside-ja, hogy nagyon fárasztó, emberpróbáló, és hamar becsukja azt az időablakot, ami csak rólam szól, arról, hogy kikapcsolódjak, sportoljak, regenerálódjak. A helyzet azért összetett, mert a munka mellett igyekszem a családot, a gyerekeket előtérbe helyezni és ott tartani, miközben alig várom már, hogy a folyamatos megfigyelés és szintetizálás mellett írhassak.Fotó: Belicza László Gábor

Milyen színházon szocializálódtál?

Nagyon sokfajta színházba jártam, mindenre elmentem, ami izgalmasnak tűnt. Markáns volt már fiatalkoromban is az akkori alternatív vonal, főleg a Ruszt József féle Budapesti Kamaraszínház volt a kedvencem, aztán jóval később a Bárka. Meg persze a klasszikus színház is az életem része volt, már csak azért is, mert sok darabban játszottam. Engem még rendezett Ádám Ottó a Madáchban a 80-as években, benne voltam például a Cyranóban, amiben Huszti Péter játszotta a címszerepet. A lócsiszár vasárnapjában Piros Ildikó és Sztankay István voltak a szüleim, és az akkori Madách Kamarában, Arthur Miller Édes fiaim című darabjában Avar István volt a legközelebbi játszótársam.

Azóta mindenevő vagyok, járok kőszínházba, és függetleneket is nézek, sőt ha tudok, vidékre is megyek, már csak az eSzínház miatt is. Sajnos nem eleget.


MAGASAN JEGYZETT


Légrádi Gergely 1998-ban végzett az ELTE jogi karán, utána azonnal egy magasan jegyzett magyar irodánál kezdett dolgozni, akkor úgy hívták, hogy Gárdos Benke Mosonyi Tomori Ügyvédi Iroda. Aztán elment posztgraduális képzésre kilenc hónapra Hágába, és onnan a Mol jogi osztályára tért vissza. Szakvizsgázás után került át a mostani Oppenheim elődjéhez, az akkor még egy nemzetközi iroda volt, a Freshfields Bruckhaus Deringer partnerirodája.

Az Oppenhem Klára és Ulrike Rein vezette magyar irodában hamar partner lett. Az úgynevezett szabályozott iparágak csoportját vezeti, immáron egy kollégájával együtt, akit még ő vett fel az irodába tizenöt évvel ezelőtt. Ez a szakcsoport a jog által erősen szabályozott területekkel foglalkozik, ahol sok a közjogi szabály. Kollégáival ők alakították ki például a megtett úttal arányos útdíjfizetési rendszert Magyarországon, a törvényírástól a kormányrendeletig. Ő a jogi munkák egyik vezetője a trieszti kikötő megvásárlásnál és kialakításánál is, persze, hangsúlyozza, politikamentesen.

Első esszéregénye, a Titokfa 2007-ben jelent meg, ezt azóta hat kötet követte, a legutóbbi az idén februárban a Kalligram kiadásában a Falaink volt. Évek óta publikál az ÉS-ben, a Telex tárcarovatában és a Népszava irodalmi mellékletében, a Nyitott Mondatban. Színpadi adaptációt írt Stefan Zweig utolsó művéből, a világsikerű Sakknovellából, a monodrámát Ujj Mészáros Károly rendezésében Göttinger Pál játssza, Azóta más drámákat is írt, közülük egyet Szombathelyen állítottak tavaly ősszel színpadra, Énis, teis címmel, ami egy abúzusszöveg.




Mi az, ami az Oppenheim Ügyvédi Irodában te munkád maradt még partnerként is?

Mindennap bent vagyok, elég sokat dolgozom, de néha átstrukturálom a feladataimat, és így a jogi munka belenyal a hétvégébe, meg sokszor dolgozom esténként is. Sok energetikai és gyógyszeripari kérdéssel van dolgunk, ahol egészen mélyen kell érteni az ügyfél piacát. Ez engem nagyon izgat, nem ijesztő, inkább kihívásokkal teli.

Ráadásul csapatban meg tudjuk beszélni, jókat vitatkozunk, és mindig próbálunk megoldást adni, akkor is, ha szürke a képlet – és a legtöbbször persze az.

Hovatovább felelős vagyok több ember egzisztenciájáért, jórészt tőlem függ, hogy min fognak holnap dolgozni a kollégák. És fontosnak gondolom, hogy úgy tudjam átadni majd a tudást és hozzáállást a következő generációnak, ahogy kaptam azoktól, akik miatt ma így és itt lehetek.

Ez az iroda mindig is híres volt arról, és most is az, hogy sok kolléga tanít egyetemeken, többen választottbírók, a cég pártolja az akadémiai karriert, segíti a kismamákat. Egyszerűen jó itt lenni. Tehetséges és odafigyelő embereket sodort össze a szél, nem volt nehéz itt maradni.

De nem építettem magamat pótolhatatlannak, így az irodában talán a legkönnyebb lennem, jól be lehet osztani az időt. Én alapvetően szorongó és maximalista vagyok, amiben benne vagyok, abban tényleg odateszem magam, így védekezésképpen igyekeztem korlátozni az ügyeknek és munkáknak a számát, hogy kevesebben teljesítsek 102 százalékig. Ha nem csinálom, nem csinálom.

Ha szól egy kolléga, hogy indul ez és ez a tranzakció, azt mondom: gyerekek, vigyétek, ha kérdés van, persze, gyertek, de közben senki se gondolja, hogy folyamatosan követem, hogy mi történik az adott ügyben.

Oppenheim Klára már nyugdíjba ment, mégis az ő nevét viseli az irodátok. Nem akarnál egy Légrádi nevűt?

Nem akarnék, köszönöm. Megállapodtunk Klárával, hogy ezen a márkanéven lettünk az egyik legerősebb ügyvédi iroda, ezért maradjon is. Olyan karriermodellem soha nem volt, hogy ezt vagy azt az ügyvédi pályát szeretném befutni. Egyszerűen tettem a dolgokat, és jöttek a mérföldkövek, az eredmények maguktól. Sosem volt célom, hogy legyen egy olyan entitás, ami a nevemet viseli. Ha lenne ilyen, akkor mi van? Semmi.



TÁRGYMUTATÓ.

13-as stúdió2 3k színházi fesztivál1 40 év1 42 év2 600 kilométer 100 guinness4 6szín1 7 és fél halál4 a csemegepultos naplója292 a gyáva1 a gyermek és a varázslat3 a haramiák34 a hülyéje21 a kalóz63 a kávé nekem is jár32 a kék hajú lány2 a kéz48 a kis kéményseprő2 a köpeny36 a közös többszörös40 a ló aki elvesztette a szemüvegét1 a ludovika ablakai7 a mester1 a mi osztályunk13 a néző közbeszól43 a nulladik perc135 a rádió ablakai5 a rendező közbeszól38 a színészet képes nagykönyve11 alapítvány a magyar színházakért4 alba regia szimfonikus zenekar7 aldi női futógála1 alkalomadtán1 állj bele1 aNNa29 anyám éhesnek tűnik3 anyóka emlékiratai1 apertúra38 aradi kamaraszínház3 aranytíz4 archívum4 arden1 art-színtér22 átrium25 az elvarázsolt disznó13 az ember tragédiája2 az öreghíd alatt103 az úrhatnám szolgáló11 b3224 baal2 babel sound1 bácskai juli pszichoszínháza5 baja3 balatonboglár3 balatonfüred2 balfácánt vacsorára28 bálna2 bánk bán78 bárka288 bátorságpróba6 bencs villa1 beszélő levelek7 bisb1 bivaly-szuflé54 bob herceg38 bogáncsvirág51 bohémélet108 borral oltó fesztivál1 börtönrádió3 bsi1 budaörs5 budapasta2 budapest improv show12 budapest music center1 budapesti kamaraszínház1 budapesti tavaszi fesztivál1 budapesti vonósok21 budoár kiállítás1 busz-színház12 CAFe Budapest8 caminus72 castel felice46 castel felice vizsga5 centrál3 club701 coming out1 coming soon2 cosí fan tutte47 cupido és a halál30 cv1 családi játszmák59 családi játszmák 20237 családi ünnep3 cseh tamás4 cselényi nóra1 csíkszerda77 csoportterápia18 csukás-díj10 dankó rádió1 dante70 dante első szülinapi fesztivál14 dante-jam2 danubia zenekar6 deák171 debrecen21 debreceni tavaszi fesztivál1 delila2 delta produkció9 deszka fesztivál19 dido és aeneas55 díjak elismerések1 don juan3 dráma kortárs színházi találkozó6 drámaíró verseny1 due1 duett2 dunapart6 dunaújváros159 eger2 egri tavaszi fesztivál2 egy csók és más semmi31 egy kiállítás rémei2 éhség8 éjjel-nappal momentán4 élnek mint a disznók13 előadásszámok1 elte tók vizuális nevelési tanszék2 elveszett idők3 email1 ének a három hollóhoz2 english25 énis teis44 erkel színház67 ernani4 érzékenyítő fesztivál1 és ezt így hogy1 eszínház108 eszínház fesztivál46 esztergom3 eucharisztikus kongresszus7 europa cantat7 ezek mennek16 falaink3 falstaff9 fekete-fehér151 fellegek14 fém színház32 fesz segélyalap9 fiatal írók1 fidelio színházi est3 finito16 firkin310 fischer iván lakásszínháza2 fishing on orfű1 fogság1 főfőnök1 francia sanzonest2 friss hús2 furnitur50 füge145 független előadóművészeti szövetség10 gianni schicchi30 gólem12 gödöllő5 göncz árpád alapítvány1 grecsó3 grisnik petra32 gusztinak megjött az esze1 gyerekstúdió4 gyilkosok1 gyógyír északi szélre86 győr6 győri tavaszi fesztivál3 gyulai várszínház13 ha lenne valakim46 hajmeresztő34 halál hotel24 halastó118 hangok a katakombából1 hangoló1 hárman a padon164 harminchárom változat haydn-koponyára103 háromszögek25 határvonalak színházi fesztivál11 hatok csoport1 hatszín teátrum203 haydn fesztivál10 hazug1 hét domb fesztivál2 hét és fél halál6 hetedik alabárdos1 hetedik mennyország15 hírek3 hírszerzők1 hogy szeret a másik105 hol4 hoppart1 hrabal-vurstli14 humorfesztivál6 hyppolit94 így tanultam meg vezetni1 imprójam6 imprómaraton3 in medias brass1 in memoriam cseh tamás4 interjú130 irodalom éjszakája7 jak2 jászberény6 jegyek1 jó kérdés13 junior príma4 jurányi98 k11 művészeti és kulturális központ4 k2 színház6 kalandra fül fesztivál2 kálid artúr1 kalucsni54 kaposvár152 katona90 keltská noc1 képek496 keszthely3 kibelátó14 kicsi szívem kávéba pottyant1 kis suttogás5 kisfaludy színházi fesztivál2 kisvárda12 kmtg1 kolibri1 kolozsvár35 koma38 komárom5 komédium2 koronavírus136 kortárs drámafesztivál15 kórusok éjszakája77 kovátsműhely1 kőfeszt1 kőszeg466 köszönet estéje-estélye1 kritika514 kritikusdíj-átadó19 kuk3 kultkikötő26 kultúrfürdő26 kurátorok9 lakott sziget19 láthatatlan állomás4 latinovits diákszínpad1 leenane szépe 201731 leenane szépe 20261 leonardo1 lev&te3 limerick-bajnokság7 líra és epika38 lírástudók2 london1 love and money73 love and money vizsga9 macskadémon35 madách színház4 madam rekamié1 madame bizsu94 madame poe7 magdafeszt6 mágnás miska13 magvető4 magyar rádió28 magyar színház149 magyar színházi társaság10 magyar zene háza161 manhattan short5 manna110 manőver43 maradunk3 margó irodalmi fesztivál7 más olvasnivaló3 másik produkció24 mellékhatás3 menház színpad27 merlin6 mesterjátszma24 mesterkurzus11 mézesvölgyi nyár4 mikor2 mikro fesztivál19 milestone1 mindenütt jó34 mindenütt nő1 mintaapák1 miskolc2 miszépmiszépmiszép54 mojo51 momentán295 momkult2 monodráma fesztivál9 monodrámák6 móra kiadó1 most fesztivál28 motto3 mozaik országos színházi találkozó3 mozart-kommandó2 mozgófénykép45 mozsár műhely6 mu6 múzeumok éjszakája1 művészetek palotája17 művészetek völgye63 nagykanizsa1 naptár1 nefelé2 négyhangú opera53 nekem a zene3 nemzeti filharmonikusok7 nemzeti színház14 nézőművészeti kft46 nézőpont színház9 nofilter4 nyílt nap4 nyinyernya30 nyíregyháza407 nyolc nő26 óbudai társaskör29 ómama2 online fordítónapok1 operabeavató548 operaház84 operajátszóház21 operamacera7 operavita13 operettszínház41 orlai921 othello gyulaházán42 ők2 ördögkatlan389 örkény1 örkény vurstli5 örömimpró4 pájinkás jános1 pannonhalma2 pannónia stúdió2 papp jános1 párkák45 patália2 páternoszter1 pécs50 pécsi egyetem2 pesthidegkúti művészeti fesztivál1 pesti barokk88 pesti magyar színiakadémia19 petőfi irodalmi múzeum4 petri versmaraton6 pim dia hangoskönyvek3 pinceszínház43 placcc30 pokol10 portré1 postart1 poszt64 poznan1 pozsonyi piknik6 pure voice akadémia7 ráday utcai színházi találkozó5 rádió1 rádiójátékosok3 radnóti46 ram colosseum4 régebbi havi műsorok1 regnum filmszemle5 remény10 rendezők viadala57 rév fülöp34 rögvest81 rs91 rumini8 russian indie film fesztival1 sakknovella3 semmi baj gyerekek1 sherlock holmes és a moriarty-rejtély1 shots festival1 sinaia1 skvot3 sly59 snowman6 soharóza84 sok-szín-feszt4 sokszemközt1 somló cirqsz7 song-óra1 sopron1 sorozat a vidéki operajátszásról4 spaletta1 stockholm7 stúdió k12 summa summárum1 susotázs132 szabadesés39 szabadka2 szabadtéri színházak találkozója32 szeged339 székely-könyv4 székesfehérvár7 szemes fesztivál2 szénakutyák122 szent imre1 szentendrei teátrum20 szép heléna21 szerzői munkák10 szfe21 szigetszentmiklós1 színház a város16 színház tv73 színházak éjszakája35 színházi törvény1 színházrendezői testület1 színlapok103 szívem szeret4 szkéné30 szóbanforgó4 szombathely82 szöveg4 szputnyik hajózási társaság25 talált posztok15 tárgymutató1 társasjáték2 tartalom2 tatabánya127 telefondoktor206 temesvár46 tengeren 2008107 tengeren 201974 térkép1 terminál workhouse4 teszt16 thália186 thália nyárikert33 the irish coffee56 the pocketstones16 thealter19 tilos rádió3 tivoli3 tóbiás és az angyal30 törőcsik-emlékest12 trapézon tüllben37 trefort színjátszó fesztivál1 újpalotai nyári játékok1 ütközet2 üvegcipő1 váci dunakanyar színház10 vágánybenéző11 valamikor3 van egy határ29 varázsfuvola16 városmajor39 vaskakas5 védőháló9 veled kerek1 vera214 vidéki színházak fesztiválja13 vidor fesztivál83 vigadó2 visszaszámláló1 vízkereszti gritti49 volt egyszer egy ndk3 vonalhúzás34 zalaegerszegi kvártélyház20 zeneakadémia1 zichy major1 zsámbék4 zsolnay negyed5