„Végtelenül fájlalnám, hogy ha egy ilyen súlyú döntésbe nem vonnák be a szakmát” – interjú Őze Áronnal

Nemrég debütált a Bartók Színházban Molière Tartuffe-je, amelyet a teátrum igazgatója, Őze Áron állított színpadra. A francia mester műveinek időtlenségéről, a képmutatásról, a színházak finanszírozásáról, a központosítási törvénytervezetről és a nyári feladatokról beszélgettünk a Jászai Mari-díjas színésszel, rendezővel.

Nemrég mutattátok be a Tartuffe-öt a Bartók Színházban, úgy tudom, hogy a Vas István-féle fordításból dolgoztatok, amit egy picit aktualizáltatok. Miért döntöttél emellett?

Valamikor én is játszottam Tartuffe-öt a Magyar Színházban, ahol a Vas-fordítást rendezte Csiszár Imre. Meghatározó élményem, szerettem azt az előadást. Petri György és Parti Nagy Lajos szövegeit is elolvastam, nagyon jók, de konkrét előadásokhoz készültek, adott társulatra szabva, más rendezői elgondolásból. Ezek ott működtek, de Dunaújvárosban, a Bartók színpadán nem láttam érvényességüket. Én klasszikus előadást szerettem volna rendezni. A Vas István-féle rímes fordítás humoros és okos is, azt Karácsony Ágnes dramaturg sziporkázóvá tette, hozzányúlt a szerkezetéhez is, mert lassúnak éreztük a ritmusát a féloldalas monológok miatt. A mi verziónkban a dialógusok pörögnek, és ez nagyon jót tett az egész anyagnak. Klasszikus fordítást játszunk ugyan, de a maihoz közelítő dinamikával, amit a színészek is nagyon élveznek, hiszen egyre ritkábban találkoznak ilyen míves szövegekkel.

360 éve íródott a darab, de a képmutatás témája azóta is kísér bennünket.

Pontosan így van. 1664-ben írta a mester a Tartuffe-öt, és valóban, azóta nem sok minden változott, ami félelmetes, de persze a darab ettől remekmű. Molière olyat alkotott, amely az emberi gyarlóság legmélyére képes eljutni, és a képmutatás bizony örökérvényű téma. A mai közéletünk történései kapcsán sokan megkérdezték tőlem, én ennyire aktuálpolitizálni akartam-e a darab műsorra tűzésével. Nem. Egyszerűen van, ami változatlan maradt 360 év óta is. De nem is hiszek abban, hogy a színháznak aktuálpolitizálnia kellene, mert az csak lehúzná a művészetet a mocsárba, ez nem tesz jót egy előadásnak. Az olvasópróbán el is mondtam, hogy semmi ilyen szándék nincs bennem, és kértem a színészeket is, hogy az áthallásokból ne csináljunk a próbák alatt se politizálást, mert lealacsonyító. Nekünk az a dolgunk, hogy eljátsszuk a darabot. Ha a néző fedezi fel az átsejléseket, az nekünk bőven elég.

Egyértelmű volt a szereposztás?

A Bartóknak nincs saját művészi társulata, „csak” egy 43 fős háttércsapata, így szabadon tudunk gondolkodni az országos társulatban. Az évek alatt olyan hírünk lett, ami miatt szívesen jönnek hozzánk. Az évadtervezésnél, amikor egy-egy előadásról beszélgetni kezdünk a művészeti vezetővel, Csadi Zoltánnal, már látjuk azt is, kikkel szeretnénk dolgozni. Amikor felkérjük a színészeket, abban nagy öröm van, hiszen a mai helyzetben remek dolog „munkáltatni”, igazgatóként ezt szeretem a legjobban, de persze az egyeztetés azért nem zökkenőmentes. Volt már olyan, hogy egy-egy színészről le kellett mondanunk, mert egyszerűen nem tudta volna játszani az adott előadást. A fenntartótól van rá ígéretem, hogy a második ciklusom végére, netalán a harmadik ciklusra eljuthat a Bartók oda, hogy legyen egy 10-12 fős állandó társulata. Én ebben hiszek, ebben a közegben léteztem a Nemzetiben, majd a Pesti Magyar Színházban, ezért is gondolom azt, hogy az minden színház életében egy mérföldkő, ha van egy mag, akikből tud építkezni.

Visszatérve a Tartuffe-höz. Nálunk Józan László játssza a címszerepet, Quintus Konrád pedig Orgont, akik szerintem nem léteznek egymás nélkül. Ahhoz, hogy valaki olyan képmutató és önző legyen, mint Tartuffe, kell egy Orgon is, aki éppolyan hibás, sőt azt sem tudom néha eldönteni, melyikük a rosszabb. Akkor jó egy dráma, ha mindenki kicsit „koszos”, hiszen emberek vagyunk, embereket ábrázolunk, a maguk csetléseivel-botlásaival, az esendőségükkel kell megmutatnunk őket, ezt a darabot pedig különösen úgy kell kibontani, hogy ezzel tisztában vagyunk.

Említed a magad szerepeit: igazgató, rendező. Nem hiányzik a színészet?

De! (nevet) Nem szeretek túltengeni, de azért időnként fel-felbukkanok a Bartók színpadán, bár az is inkább pedagógiai okokból történik. Igazgatóként néha nagyon jó kijönni az irodai elefántcsonttoronyból és látni színészként, hogy az a rendszer, amit te képviselsz, amit te felelősen szervezel, hogy működik a gyakorlatban. Sőt, mondhatjuk azt is, hogy az ember a játék közben kipiheni magát. A rendezés komplex felelősség egy előadással kapcsolatban, az igazgatás a színházi működéssel kapcsolatos komplex felelősség, ehhez képest színpadra lépni valóban pihenőpálya. Ilyenkor „csak” a saját szerepemért felelek. Egyébként a jövő évad elég színes lesz, mert már három előadáshoz is hívtak színészként, aminek nagyon örülök.

Az elmúlt időszakban a minisztérium arra ösztönzi a színházakat, hogy indítsák be a saját mecenatúrájukat, hogy látod ezt a Bartók esetében?

A kultúrafinanszírozás ezen formája Magyarországon jelenleg nem valósítható meg könnyen. Nem lehet belevágni úgy, hogy semmiféle háttértanulmány, hatástanulmány nem készült. Nyilván presztízskérdés lehetne, hogy egy cég támogat egy színházat, ezért cserébe meghívást kap a premierekre, megjelenik a logója különböző felületeken, de szerintem idő kell, hogy újra lendületbe jöjjön a mecénásgondolkodás. Egy vidéki színház esetében ugyanakkor szerencsére lokálpatrióta a közeg. Ha egy karbantartáshoz festék kell, akkor tudom, melyik céghez kell forduljak, szívesen segítenek, mert büszkeség nekik, hogy ki van írva, hogy a felújítást támogatta az XY Kft. Az első ciklusom harmadik éve után kezdtem átlátni, milyen problémával melyik céghez kell forduljak a városon belül, és megmondom őszintén, nagyon jól eső érzés, hogy működik ez. Nagyon sok dolgot oldunk meg a városon belül, én ezt minimecenatúrának gondolom!

De! Abban nem hiszek, hogy toljuk ki a kultúrát egy az egyben a piacra, az armageddon lenne. A Bartók úgy működik, hogy 50%-ban az önkormányzat, 50%-ban pedig az állam a fenntartó, ez egy jó állapot egyébként, mert így egymásra vigyáznak, ezt az én igazgatásom alatt sikerült így kialakítani. Azért nagy szó ez, mert a városi támogatást követően tudtuk a minisztériumi forrásokat is mozgósítani. Most, 2024-ben fog lejárni a fenntartói szerződésünk – más színházaknak is –, de én azt fogom szorgalmazni, hogy ugyanezekkel a feltételekkel hosszabbítsuk meg, mert így senki sincs monopolhelyzetben a másikkal szemben. A magyar kultúra végtelen sokszínű, a COVID után is visszatért a közönség, érzékenyek és befogadóak, ez remek dolog, működik a közép-európai mentalitás. Erre nagyon kéne vigyázni, remélhetőleg tudunk is, ezért nagyon fontos, hogy az állam ne hagyja magára a színházakat. Nyilván hallunk híreket a központosításról is, de végtelen szakmaiatlan lenne, ha bármi anyagi megfontolás állna mögötte, mert a kultúrából konkrét anyagi haszon sose lesz! Az csak a fejekben és a szívekben tud létrejönni.

Zajlik a központosítással kapcsolatban bármi féle egyeztetés, kommunikálnak veletek?

Én még nem kaptam hivatalos megkeresést. Tudtommal Dunaújváros önkormányzata sem. Nagyon nehéz ebben a kérdésben érdemleges szakmai véleményt formálni, mert nagyon kevés konkrétumot tudunk, minden információ csak pletykaszinten érkezik hozzánk. Végtelenül fájlalnám, hogy ha egy ilyen súlyú döntésbe nem vonnák be a szakmát. Az nem szülne jót. Ha valamilyen oknál fogva mégis így történik, remélem, a szakma is felkapja a fejét. Sűrű egyeztetésekre lenne szükség, ahogy korábban az előadó-művészeti törvény létrejöttekor, ott a legkisebb színház és szakmai szervezet is állást foglalhatott. A Bartók tagja a Vidéki Színházigazgatók Egyesületének, a Teátrumi Társaságnak és a Színházi Társaságnak is, még sehol nem hívtak össze minket, csak meg nem erősített híreket hallottunk eddig és ez baj, nem lenne jó, ha így maradna.

Számítasz szakmai összefogásra?

Igen. Ahol leginkább érzem az érdekérvényesítési erőnket, az a Vidéki Színházigazgatók Egyesülete, ott biztosan lesz egy összefogás. Bízom abban, hogy nem úgy hozzák ki a törvényt, hogy nincs előtte szakmai egyeztetés, mert akkor már az egész dolog nem nulláról indul, hanem mínuszról.

Még sok minden vár rád ebben az évadban, ha jól tudom, nyáron Kőszegen rendezel.

Kőszegre mindig örömmel megyünk! Idén egy nagyszabású darabot mutatunk be, a Hyppolit, a lakájt fogom megrendezni. Pazar szereposztást sikerült összeállítani és egy csavarral is készülünk: Makács főtanácsos nálunk főtanácsosné lesz, Molnár Piroska fogja játszani, aki így hosszú szünet után visszatér idén Kőszegre. Mellette Hyppolitot Kálid Artúr, Schneidernét Balázs Andi, Schneider Mátyást Göttinger Pál, a főtanácsosné fiát Schneider Zoltán, Mimit Auksz Éva fogja alakítani, de benne lesz Ágoston Péter, Kecskés Karina, Jerger Balázs is. Koprodukció az előadás, nyáron bemutatjuk a Várszínházban, szeptember 21-én pedig, a magyar dráma napján Dunaújvárosban is debütál.

Nyár elején megtartjátok most is a Mikro Fesztivált?

Igen, most már harmadik éve megy nagy sikerrel. Különböző pályázatoknak köszönhetően sikerült biztonságos körülményeket teremteni köré. A Mikro Fesztivál országos színházi seregszemle, nem verseny, ez nagyon fontos. A színházat szubjektív műfajnak tartom, abba nem fér bele a rangsorolás, minden produkciónak készülünk emlékbe egy üvegszoborral. Nemcsak a kollégák jönnek hozzánk örömmel, hanem minden évben nagyon várja a város is!

Színes az idei program is, 11 nap alatt 14 előadást játszunk. Érkezik majd a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház, a Rózsavölgyi Szalon, a Pinceszínház, a Centrál Színház, a Katona József Színház, a Szabadkai Népszínház, az Örkény Színház, a Vígszínház és az Orlai Produkció, és a Márkus Színház adja majd a gyermekelőadásokat június 1-8. között.

Hogy vagy most?

Jól, köszönöm. Ennek az évnek a vége a működési támogatás kérdése miatt izgalmasan alakul majd, szeretnék ügyesen és okosan tárgyalni a minisztériummal. Egyébként meg van mit csinálni, munkát tudunk adni a színészeknek, egyben van a saját csapatunk is. Szemvillanásokból értjük egymást, mindenki tudja, hogy tőlem mi várható el, én mit várok el. Remek a közönség, örömmel jönnek hozzánk. Mondhatom, hogy most nagyon ideális minden!



TÁRGYMUTATÓ.

13-as stúdió2 3k színházi fesztivál1 40 év1 42 év2 600 kilométer 100 guinness4 6szín1 7 és fél halál4 a csemegepultos naplója292 a gyáva1 a gyermek és a varázslat3 a haramiák34 a hülyéje21 a kalóz63 a kávé nekem is jár32 a kék hajú lány2 a kéz48 a kis kéményseprő2 a köpeny36 a közös többszörös40 a ló aki elvesztette a szemüvegét1 a ludovika ablakai7 a mester1 a mi osztályunk13 a néző közbeszól43 a nulladik perc135 a rádió ablakai5 a rendező közbeszól38 a színészet képes nagykönyve11 alapítvány a magyar színházakért4 alba regia szimfonikus zenekar7 aldi női futógála1 alkalomadtán1 állj bele1 aNNa29 anyám éhesnek tűnik3 anyóka emlékiratai1 apertúra38 aradi kamaraszínház3 aranytíz4 archívum4 arden1 art-színtér22 átrium25 az elvarázsolt disznó13 az ember tragédiája2 az öreghíd alatt103 az úrhatnám szolgáló11 b3224 baal2 babel sound1 bácskai juli pszichoszínháza5 baja3 balatonboglár3 balatonfüred2 balfácánt vacsorára28 bálna2 bánk bán78 bárka288 bátorságpróba6 bencs villa1 beszélő levelek7 bisb1 bivaly-szuflé54 bob herceg38 bogáncsvirág51 bohémélet108 borral oltó fesztivál1 börtönrádió3 bsi1 budaörs5 budapasta2 budapest improv show12 budapest music center1 budapesti kamaraszínház1 budapesti tavaszi fesztivál1 budapesti vonósok21 budoár kiállítás1 busz-színház12 CAFe Budapest8 caminus72 castel felice46 castel felice vizsga5 centrál3 club701 coming out1 coming soon2 cosí fan tutte47 cupido és a halál30 cv1 családi játszmák59 családi játszmák 20237 családi ünnep3 cseh tamás4 cselényi nóra1 csíkszerda77 csoportterápia18 csukás-díj10 dankó rádió1 dante70 dante első szülinapi fesztivál14 dante-jam2 danubia zenekar6 deák171 debrecen21 debreceni tavaszi fesztivál1 delila2 delta produkció9 deszka fesztivál19 dido és aeneas55 díjak elismerések1 don juan3 dráma kortárs színházi találkozó6 drámaíró verseny1 due1 duett2 dunapart6 dunaújváros159 eger2 egri tavaszi fesztivál2 egy csók és más semmi31 egy kiállítás rémei2 éhség8 éjjel-nappal momentán4 élnek mint a disznók13 előadásszámok1 elte tók vizuális nevelési tanszék2 elveszett idők3 email1 ének a három hollóhoz2 english25 énis teis44 erkel színház67 ernani4 érzékenyítő fesztivál1 és ezt így hogy1 eszínház108 eszínház fesztivál46 esztergom3 eucharisztikus kongresszus7 europa cantat7 ezek mennek16 falaink3 falstaff9 fekete-fehér151 fellegek14 fém színház32 fesz segélyalap9 fiatal írók1 fidelio színházi est3 finito16 firkin310 fischer iván lakásszínháza2 fishing on orfű1 fogság1 főfőnök1 francia sanzonest2 friss hús2 furnitur50 füge145 független előadóművészeti szövetség10 gianni schicchi30 gólem12 gödöllő5 göncz árpád alapítvány1 grecsó3 grisnik petra32 gusztinak megjött az esze1 gyerekstúdió4 gyilkosok1 gyógyír északi szélre86 győr6 győri tavaszi fesztivál3 gyulai várszínház13 ha lenne valakim46 hajmeresztő34 halál hotel24 halastó118 hangok a katakombából1 hangoló1 hárman a padon164 harminchárom változat haydn-koponyára103 háromszögek25 határvonalak színházi fesztivál11 hatok csoport1 hatszín teátrum203 haydn fesztivál10 hazug1 hét domb fesztivál2 hét és fél halál6 hetedik alabárdos1 hetedik mennyország15 hírek3 hírszerzők1 hogy szeret a másik105 hol4 hoppart1 hrabal-vurstli14 humorfesztivál6 hyppolit94 így tanultam meg vezetni1 imprójam6 imprómaraton3 in medias brass1 in memoriam cseh tamás4 interjú130 irodalom éjszakája7 jak2 jászberény6 jegyek1 jó kérdés13 junior príma4 jurányi98 k11 művészeti és kulturális központ4 k2 színház6 kalandra fül fesztivál2 kálid artúr1 kalucsni54 kaposvár152 katona90 keltská noc1 képek496 keszthely3 kibelátó14 kicsi szívem kávéba pottyant1 kis suttogás5 kisfaludy színházi fesztivál2 kisvárda12 kmtg1 kolibri1 kolozsvár35 koma38 komárom5 komédium2 koronavírus136 kortárs drámafesztivál15 kórusok éjszakája77 kovátsműhely1 kőfeszt1 kőszeg466 köszönet estéje-estélye1 kritika514 kritikusdíj-átadó19 kuk3 kultkikötő26 kultúrfürdő26 kurátorok9 lakott sziget19 láthatatlan állomás4 latinovits diákszínpad1 leenane szépe 201731 leenane szépe 20261 leonardo1 lev&te3 limerick-bajnokság7 líra és epika38 lírástudók2 london1 love and money73 love and money vizsga9 macskadémon35 madách színház4 madam rekamié1 madame bizsu94 madame poe7 magdafeszt6 mágnás miska13 magvető4 magyar rádió28 magyar színház149 magyar színházi társaság10 magyar zene háza161 manhattan short5 manna110 manőver43 maradunk3 margó irodalmi fesztivál7 más olvasnivaló3 másik produkció24 mellékhatás3 menház színpad27 merlin6 mesterjátszma24 mesterkurzus11 mézesvölgyi nyár4 mikor2 mikro fesztivál19 milestone1 mindenütt jó34 mindenütt nő1 mintaapák1 miskolc2 miszépmiszépmiszép54 mojo51 momentán295 momkult2 monodráma fesztivál9 monodrámák6 móra kiadó1 most fesztivál28 motto3 mozaik országos színházi találkozó3 mozart-kommandó2 mozgófénykép45 mozsár műhely6 mu6 múzeumok éjszakája1 művészetek palotája17 művészetek völgye63 nagykanizsa1 naptár1 nefelé2 négyhangú opera53 nekem a zene3 nemzeti filharmonikusok7 nemzeti színház14 nézőművészeti kft46 nézőpont színház9 nofilter4 nyílt nap4 nyinyernya30 nyíregyháza407 nyolc nő26 óbudai társaskör29 ómama2 online fordítónapok1 operabeavató548 operaház84 operajátszóház21 operamacera7 operavita13 operettszínház41 orlai921 othello gyulaházán42 ők2 ördögkatlan389 örkény1 örkény vurstli5 örömimpró4 pájinkás jános1 pannonhalma2 pannónia stúdió2 papp jános1 párkák45 patália2 páternoszter1 pécs50 pécsi egyetem2 pesthidegkúti művészeti fesztivál1 pesti barokk88 pesti magyar színiakadémia19 petőfi irodalmi múzeum4 petri versmaraton6 pim dia hangoskönyvek3 pinceszínház43 placcc30 pokol10 portré1 postart1 poszt64 poznan1 pozsonyi piknik6 pure voice akadémia7 ráday utcai színházi találkozó5 rádió1 rádiójátékosok3 radnóti46 ram colosseum4 régebbi havi műsorok1 regnum filmszemle5 remény10 rendezők viadala57 rév fülöp34 rögvest81 rs91 rumini8 russian indie film fesztival1 sakknovella3 semmi baj gyerekek1 sherlock holmes és a moriarty-rejtély1 shots festival1 sinaia1 skvot3 sly59 snowman6 soharóza84 sok-szín-feszt4 sokszemközt1 somló cirqsz7 song-óra1 sopron1 sorozat a vidéki operajátszásról4 spaletta1 stockholm7 stúdió k12 summa summárum1 susotázs132 szabadesés39 szabadka2 szabadtéri színházak találkozója32 szeged339 székely-könyv4 székesfehérvár7 szemes fesztivál2 szénakutyák122 szent imre1 szentendrei teátrum20 szép heléna21 szerzői munkák10 szfe21 szigetszentmiklós1 színház a város16 színház tv73 színházak éjszakája35 színházi törvény1 színházrendezői testület1 színlapok103 szívem szeret4 szkéné30 szóbanforgó4 szombathely82 szöveg4 szputnyik hajózási társaság25 talált posztok15 tárgymutató1 társasjáték2 tartalom2 tatabánya127 telefondoktor206 temesvár46 tengeren 2008107 tengeren 201974 térkép1 terminál workhouse4 teszt16 thália186 thália nyárikert33 the irish coffee56 the pocketstones16 thealter19 tilos rádió3 tivoli3 tóbiás és az angyal30 törőcsik-emlékest12 trapézon tüllben37 trefort színjátszó fesztivál1 újpalotai nyári játékok1 ütközet2 üvegcipő1 váci dunakanyar színház10 vágánybenéző11 valamikor3 van egy határ29 varázsfuvola16 városmajor39 vaskakas5 védőháló9 veled kerek1 vera214 vidéki színházak fesztiválja13 vidor fesztivál83 vigadó2 visszaszámláló1 vízkereszti gritti49 volt egyszer egy ndk3 vonalhúzás34 zalaegerszegi kvártélyház20 zeneakadémia1 zichy major1 zsámbék4 zsolnay negyed5