Egy regénybe óhatatlanul beleízesülnek a hétköznapok

SERES GERDA / 2024. JÚNIUS 6.

Légrádi Gergely számos regényt, novelláskötetet és drámát jegyez, azonban az írás az ügyvédi feladatok, a család és a tanítás után – az időbeosztást tekintve – utolsó helyre szorult. Bár mint mondja, ha benne van egy regényben, mindegy, hogy fut, reggelizik vagy kocsiban ül, egyfolytában a történet jár a fejében. Tavasszal megjelent Falaink című kötete izgalmas, „oxigénhiányos" szöveg, amely nagy érzelmi erővel tárja fel egy anya és fia kapcsolatának nehézségeit.

Az utóbbi években megjelent írásaiban azzal a kérdéssel is foglalkozott, hogy mennyire másként éljük meg ugyanazokat a helyzeteket. A Falaink című regényében egy iskolás fiú és az édesanyja belső monológjai peregnek párhuzamosan. Mit gondol, mennyire írnánk meg másként ezt a beszélgetést?

Nem ismerjük egymást igazán, de a világlátásunk bizonyára több szempontból is megegyezik, így talán hasonló dolgokban látnánk a lényeget. Viszont mindketten a saját életünk darabkái közé illesztjük be ezeket a puzzle-ket, így a végén mégiscsak két különböző képet adna ki, mást tekintenénk igazán fontosnak, katartikusnak. Az sem mellékes, hogy mi foglalkoztat most minket: mitől vagyunk boldogok vagy elégedetlenek, mire vágyunk vagy mit tudunk most nehezen feldolgozni, ezen érzések szintén befolyásolják azt, hogy milyennek éljük meg ezt a beszélgetést.

Azért is kérdeztem, mert egy olyan drámán dolgozik, amely párhuzamosan mutatná be az eseményeket a különböző szereplők szemszögéből. Miért foglalkoztatja ez?

Azt tapasztalom, hogy minden félreértés, csalódás alapja az, hogy máshogyan érzékeljük a valóságot, és abból másfajta következtetéseket vonunk le. Nem hagy nyugodni, hogyan lehet ezt „lassított felvételen” kielemezni, mit lehet ebből megmutatni, és milyen felelősséget ró ránk mindez – emberként. A színpadon – belátom, kissé kísérletező módon – vajon meg lehet-e ezt mutatni? Filmen biztosan működik, sok hasonló alkotás született már. De izgalmas számomra, hogy színházi jelen időben hogyan lehet megvalósítani mindezt úgy, hogy közben nem zökkentem ki a nézőt. Már több változatot írtam, de még gondolkodom, miként lehetne különböző hangsúlyokkal hatni a néző különböző érzékszerveire. Mást adnánk át a dialógokkal és a látvánnyal.

Elkülönülne a verbális és a nonverbális sík?

Igen, de nem egy időben. Az eredeti elképzelésem az volt, hogy a látottak sokszor ellentétben állnak vagy éppen árnyalják az elhangzottakat, méghozzá úgy, hogy mindezek párhuzamosan történnek. Ám az első változatot – többek közt Székely Csaba javaslatára – átírtam, mert jobbnak tűnt, ha a dialóg és a látvány nem egyszerre, hanem felváltva fut. Aronson A társas lény című kötetének megjelenése óta tudjuk, mennyivel kifejezőbb, nyíltabb lehet a nonverbális kommunikáció, sokkal több dolgot lehet belőle dekódolni. Nem vagyok biztos benne, hogy ennek legjobb tere a színpad, de azt sejtem, ha mégis sikerül, akkor nagyot szólhat. A másik valóságának megélését és ezzel a saját valóságunk átértékelését szeretném megmutatni a történet által.

Ezek szerint ez a dráma már készen van?

Nagyjából igen, ám hiányzik az a rendező, színházcsináló, aki ebbe beleszeretne, és a javaslataival végleges formába öntené. Ez az anyag rendezői színházi megközelítést igényel, a végleges koncepció pedig valószínűleg sok textuális változást is eredményez majd.

Ez színházi szerzőként egyáltalán nem zavarja? Hogy a darab sokszor csupán kiindulási pont.

Mindaddig, amíg a szöveg integritását sértő változások nem történnek, addig nem zavar, ha belenyúlnak. Egyébként is szívesebben bízom ezt a feladatot egy dramaturgra, aki ez esetben „idegen kéz, friss szem”. Egy színpadi szöveg mindig az előadást – javarészt a rendezői koncepciót – kell hogy szolgálja.

A Falaink című regényt egy szülői értekezleten elhangzottak ihlették, a nemrég Szombathelyen játszott Énis, teis című drámát pedig a nagy nyilvánosságot kapott abúzustörténetek. Az írásnál elengedhetetlen a személyesség?

Kizárólag annyiban, hogy az adott kérdés foglalkoztasson. Ha a személyesség az önéletrajzi vonatkozásokat jelenti, akkor az én esetemben a válasz: nem. Az apámmal való kapcsolatom megjelenik ugyan néhány kisprózámban, de az írásaimra az önéletrajzi ihletettség egyáltalán nem jellemző. Bár az is igaz, hogy nincs olyan irodalmi szöveg – akkor is, ha az írója tagadja –, amelyben ne jelennének meg olyan pillanatképek, viszonyok, helyzetek, amelyek a szerzővel megtörténtek, megtörténhettek volna, vagy amelyre vágyakozik. Az említett drámában az érdekelt, hogyan dolgoz fel egy társadalom egy abúzusnak mondott helyzetet. Nem az foglalkoztatott, hogy megtörtént-e, mert azt nem tudjuk, és bizonyítani is nehéz, ha nem éppen lehetetlen. Az érdekelt, hogy mi történik a feltételezett áldozattal és a feltételezett bűnelkövetővel. Mi történik az ő családjukkal.

A Falaink története úgy kelt az olvasóban erős érzelmeket, hogy a szöveg rendkívül feszes, szinte steril.

Mindenféleképpen el akartam kerülni, hogy a szöveg érzelmes, szentimentális vagy didaktikus legyen. Továbbá arra törekedtem, hogy a két szereplő szólaljon meg a szövegben, ne én. Ezekből pedig együttesen az következik, hogy ez egy szikár, pontos, az adott szereplő zsánerében megszólaló szöveg, vagy ahogyan egy számomra kedves olvasó fogalmazott: oxigénhiányos. Itt nem egy szépen fotózott kép vált ki érzelmeket, amely az operatőr érdeme, hanem azt akartam, hogy az események az olvasó saját belső moziját indítsák el. Ráadásul – ahogyan az életünkben is rendre átértékelünk eseményeket – a szövegben is folyton változik a szereplők, sőt az olvasók megélése és megértése, így előfordulhat, hogy az olvasó húsz oldallal később jön rá valamire vagy éppen értékel át egy történést. Ez aktív részvételt kíván. Ha hajlandó vagy menni vele, néha ellökni magadtól a szöveget, lassítani és gondolkodni rajta, akkor a bőröd alá mászhat.

Fabrikálós író, aki ezt a steril szöveget hosszas utómunkával teremti meg, vagy könnyedén, gyorsan születik meg a regény?

Amikor írok, jórészt átszellemülten beleélem magam a szereplők helyzetébe, olyankor sosem fabrikálok. Mielőtt regényt írok, számos jegyzetet készítek a szereplőkről, a velük történtekről. Nagyon jól kell ismernem minden figurámat, az egymáshoz való viszonyukat, a keretrendszert. De sosem pottyan ki belőlem nyomdakészen a szöveg. Sokszor át kell mennem a jeleneteken: húzok, szikárabbá teszem, pontosítom, ritmizálok. Ilyenkor már igyekszem távolságot tartani a szövegtől.

Hétközben az ügyvédi hivatásának él, egyetemen tanít, és az eSzínházat vezeti. Van dedikált ideje az írásnak?

Nincs, de például az iskolai szünetekben többet tudok írni. A hétköznapokban az egyéb teendők elviszik a fókuszt. Érthető módon az írást helyezem a legutolsó helyre, hiszen egy csomó dolog előtte van: az említetteken túl a gyermekeim, az otthoni teendők. De közben ebben van egy Janus-arcúság, mert nem csak akkor írsz, amikor ülsz a gép előtt. Ha benne vagy egy regényben, akkor ahogy jársz-kelsz a világban – mindegy, hogy reggelizel, futsz vagy éppen a kocsiban ülsz –, egy csomó dolog, ami történik veled vagy körülötted, óhatatlanul beleízesül, belekéredzkedik a szövegbe. Ha pedig felszikrázik, nem vagyok rest félreállni az úton és bepötyögni a telefonomba, hogy – a példa kedvéért – amikor Géza bemegy a benzinkútra, akkor ne egy Nemzeti Sportot vegyen, hanem egy Élet és Irodalmat, mert az a megoldás. Emlékszem, az Alkalomadtánt írtam, és itt, az Irányi utcában sétálva morfondíroztam valamin. Nem voltam elégedett az apa figurájával. Előtte olvastam egy hosszú beszélgetést Nádas Péterrel, amelyben elmesélte, hogy évtizedeken át futott. Mai napig emlékszem a pillanatra, amikor képletesen a homlokomra csaptam, hogy: – Hát persze, hogy az apa fut!

A színdarab más?

Az tudatosabban építkezik, és hamarabb kirobban. A dráma a megírásában is drámai, akár egy örvény, bár a színpadi szabályok alapos ismerete elengedhetetlen. Aztán természetesen itt is jön az átdolgozó, hangsúlyokat áthelyező, polírozó fázis. Vagy az újratervezés, ha mégsem működik a megálmodott szerkezet, ív és ritmus.

Az eSzínháznak már fesztiválja van, és a járvány miatti korlátozások elmúltával arra törekszenek, hogy unikális tartalmakat tegyenek elérhetővé a felületen. Ez kulturális értékmentés vagy széles közönség számára örömforrás?

Óhatatlanul mindkettő. Organikus fejlődés indult el 2022 őszén. A járvány idején nagy érdeklődés övezte a felvételeinket, aztán ahogy kinyitottak a színházak, a nézők – nagyon helyesen – inkább ismét élőben akarták látni az előadásokat. Időközben a kultúrafogyasztók rájöttek, hogy nagyon sok korlátot le lehet gyűrni a streammel: a földrajzi távolságtól a fogyatékkal élők nehézségein át a már műsorról lekerült darabok megőrzéséig. Elkezdtek létrejönni azok a felvételek, amelyek elmozdultak a színházi közvetítésektől a film irányába. Ez adott új levegőt az online színháznak, és úgy tűnik: a nézők szeretik, keresik az igényes, újszerű látásmódú tartalmakat.

A kultúrafogyasztónak jó a szeme, jó az orra. A Találkozásnál a Katonában és a Szabad lebegésnél a Radnótiban a színházi körülmények közt létrejött produkciókat kimondottan filmes szempontok szerint adaptáltuk, és ezek kizárólag az eSzínház felületén elérhetőek. Az eSzínház holisztikus szemlélettel dolgozik: a kortárs tánctól a bábszínházon át a klasszikus zenéig vagy éppen a jazzig a kultúra számos szegmensét felöleli. Így akadhatnak örömteli ahaélmények, átjárások, hiszen Fischer Iván rajongója lehet, hogy megnézi a Textúra előadását a Szépművészetiből vagy egy darabot az Örkény Színházból és fordítva. A külföldi magyarok aránya 5-8 százalékról felkúszott 15–20 százalék közé. De természetesen a felületnek van egy markáns kulturális értékmegőrzésre irányuló törekvése is. Az eSzínház folyamatosan keresi a helyét, és ezzel a filmes színházi műfajjal úgy tűnik, tudunk nyitni abba az irányba, amely egyszerre izgalmas a nézők és a színházak számára. Ne feledjük el, hogy mi abban az esetben vagyunk érdekesek, ha a színház és a néző is jól érzi magát. Ebben a kreatív térben pedig még számos lehetőség rejlik.

Gyerekszínészként találkozott először a színházzal, majd íróként és az eSzínház alapítójaként rendszeresen részt vett alkotói folyamatokban. A rendezés gondolata nem foglalkoztatja?

Évek óta izgat és érdekel a rendezés, jelentkeztem is rendező szakra, az utolsó fordulóban estem ki, mikor a jogon államvizsgáztam. Egyelőre azonban több lovat ülök meg, mint amennyit biztonsággal tudok, úgyhogy inkább figyelem, hogy dolgoznak a színházi rendezők.


forrás: https://kultura.hu



TÁRGYMUTATÓ.

13-as stúdió2 3k színházi fesztivál1 40 év1 42 év2 600 kilométer 100 guinness4 6szín1 7 és fél halál3 a csemegepultos naplója292 a gyáva1 a gyermek és a varázslat3 a haramiák34 a hülyéje21 a kalóz63 a kávé nekem is jár32 a kék hajú lány2 a kéz48 a kis kéményseprő2 a köpeny36 a közös többszörös40 a ló aki elvesztette a szemüvegét1 a ludovika ablakai7 a mester1 a mi osztályunk13 a néző közbeszól43 a nulladik perc135 a rádió ablakai5 a rendező közbeszól38 a színészet képes nagykönyve1 alapítvány a magyar színházakért4 alba regia szimfonikus zenekar7 aldi női futógála1 alkalomadtán1 állj bele1 aNNa29 anyám éhesnek tűnik3 anyóka emlékiratai1 apertúra38 aradi kamaraszínház3 aranytíz4 archívum4 arden1 art-színtér22 átrium24 az elvarázsolt disznó13 az ember tragédiája2 az öreghíd alatt103 az úrhatnám szolgáló11 b3224 baal2 babel sound1 bácskai juli pszichoszínháza4 baja3 balatonboglár3 balatonfüred2 balfácánt vacsorára28 bálna2 bánk bán78 bárka288 bátorságpróba6 bencs villa1 beszélő levelek7 bisb1 bivaly-szuflé54 bob herceg38 bogáncsvirág51 bohémélet108 borral oltó fesztivál1 börtönrádió3 bsi1 budaörs5 budapasta2 budapest improv show12 budapest music center1 budapesti kamaraszínház1 budapesti tavaszi fesztivál1 budapesti vonósok21 budoár kiállítás1 busz-színház12 CAFe Budapest8 caminus72 castel felice46 castel felice vizsga5 centrál3 club701 coming soon2 cosí fan tutte47 cupido és a halál30 cv1 családi játszmák59 családi játszmák 20237 családi ünnep3 cseh tamás4 cselényi nóra1 csíkszerda77 csoportterápia18 csukás-díj10 dankó rádió1 dante51 dante-jam2 danubia zenekar6 deák171 debrecen21 debreceni tavaszi fesztivál1 delila2 delta produkció9 deszka fesztivál19 dido és aeneas55 díjak elismerések1 don juan3 dráma kortárs színházi találkozó6 drámaíró verseny1 due1 duett2 dunapart6 dunaújváros156 eger2 egri tavaszi fesztivál2 egy csók és más semmi31 egy kiállítás rémei2 éhség8 éjjel-nappal momentán4 élnek mint a disznók13 előadásszámok1 elte tók vizuális nevelési tanszék2 elveszett idők3 email1 ének a három hollóhoz2 english25 énis teis44 erkel színház67 ernani4 érzékenyítő fesztivál1 és ezt így hogy1 eszínház108 eszínház fesztivál46 esztergom3 eucharisztikus kongresszus7 europa cantat7 ezek mennek16 falaink3 falstaff9 fekete-fehér150 fellegek14 fém színház31 fesz segélyalap9 fiatal írók1 fidelio színházi est3 finito16 firkin309 fischer iván lakásszínháza2 fishing on orfű1 fogság1 főfőnök1 francia sanzonest2 friss hús2 furnitur50 füge145 független előadóművészeti szövetség10 gianni schicchi30 gólem12 gödöllő5 göncz árpád alapítvány1 grecsó3 grisnik petra32 gusztinak megjött az esze1 gyerekstúdió4 gyilkosok1 gyógyír északi szélre86 győr5 győri tavaszi fesztivál3 gyulai várszínház13 ha lenne valakim46 hajmeresztő34 halál hotel24 halastó118 hangoló1 hárman a padon164 harminchárom változat haydn-koponyára103 háromszögek25 határvonalak színházi fesztivál11 hatok csoport1 hatszín teátrum203 haydn fesztivál10 hazug1 hét domb fesztivál2 hét és fél halál2 hetedik alabárdos1 hetedik mennyország15 hírek3 hírszerzők1 hogy szeret a másik105 hol4 hoppart1 hrabal-vurstli14 humorfesztivál6 hyppolit91 így tanultam meg vezetni1 imprójam6 imprómaraton3 in medias brass1 in memoriam cseh tamás4 interjú129 irodalom éjszakája7 jak2 jászberény6 jegyek1 jó kérdés13 junior príma4 jurányi98 k11 művészeti és kulturális központ4 k2 színház6 kalandra fül fesztivál2 kálid artúr1 kalucsni54 kaposvár152 katona90 keltská noc1 képek496 keszthely3 kibelátó14 kicsi szívem kávéba pottyant1 kis suttogás5 kisfaludy színházi fesztivál2 kisvárda12 kmtg1 kolibri1 kolozsvár35 koma38 komárom5 komédium2 koronavírus136 kortárs drámafesztivál15 kórusok éjszakája77 kovátsműhely1 kőfeszt1 kőszeg463 köszönet estéje-estélye1 kritika514 kritikusdíj-átadó19 kuk3 kultkikötő26 kultúrfürdő26 kurátorok9 lakott sziget19 láthatatlan állomás4 latinovits diákszínpad1 leenane szépe 201731 leenane szépe 20261 leonardo1 lev&te3 limerick-bajnokság7 líra és epika38 lírástudók2 london1 love and money73 love and money vizsga9 macskadémon35 madách színház4 madam rekamié1 madame bizsu93 madame poe7 magdafeszt6 mágnás miska13 magvető4 magyar rádió28 magyar színház149 magyar színházi társaság10 magyar zene háza156 manhattan short5 manna110 manőver43 maradunk3 margó irodalmi fesztivál7 más olvasnivaló3 másik produkció24 mellékhatás3 menház színpad27 merlin6 mesterjátszma24 mesterkurzus11 mézesvölgyi nyár4 mikor2 mikro fesztivál19 milestone1 mindenütt jó34 mindenütt nő1 mintaapák1 miskolc2 miszépmiszépmiszép54 mojo51 momentán293 momkult2 monodráma fesztivál9 monodrámák6 móra kiadó1 most fesztivál28 motto3 mozaik országos színházi találkozó3 mozart-kommandó2 mozgófénykép45 mozsár műhely6 mu6 múzeumok éjszakája1 művészetek palotája17 művészetek völgye63 nagykanizsa1 naptár1 nefelé2 négyhangú opera53 nekem a zene3 nemzeti filharmonikusok7 nemzeti színház14 nézőművészeti kft46 nézőpont színház9 nofilter4 nyílt nap4 nyinyernya30 nyíregyháza407 nyolc nő26 óbudai társaskör29 ómama2 online fordítónapok1 operabeavató540 operaház84 operajátszóház21 operamacera7 operavita13 operettszínház41 orlai921 othello gyulaházán42 ők2 ördögkatlan389 örkény1 örkény vurstli5 örömimpró4 pájinkás jános1 pannonhalma2 papp jános1 párkák45 patália2 páternoszter1 pécs50 pécsi egyetem2 pesthidegkúti művészeti fesztivál1 pesti barokk88 pesti magyar színiakadémia19 petőfi irodalmi múzeum4 petri versmaraton6 pim dia hangoskönyvek3 pinceszínház43 placcc30 pokol10 portré1 postart1 poszt64 poznan1 pozsonyi piknik6 pure voice akadémia7 ráday utcai színházi találkozó5 rádió1 rádiójátékosok3 radnóti46 ram colosseum2 régebbi havi műsorok1 regnum filmszemle5 remény10 rendezők viadala57 rév fülöp34 rögvest81 rs91 rumini8 russian indie film fesztival1 sakknovella3 semmi baj gyerekek1 sherlock holmes és a moriarty-rejtély1 shots festival1 sinaia1 skvot3 sly59 snowman6 soharóza84 sok-szín-feszt4 sokszemközt1 somló cirqsz7 song-óra1 sopron1 sorozat a vidéki operajátszásról4 spaletta1 stockholm7 stúdió k11 summa summárum1 susotázs132 szabadesés39 szabadka2 szabadtéri színházak találkozója32 szeged339 székely-könyv4 székesfehérvár2 szemes fesztivál2 szénakutyák121 szent imre1 szentendrei teátrum17 szép heléna21 szerzői munkák10 szfe21 szigetszentmiklós1 színház a város16 színház tv73 színházak éjszakája35 színházi törvény1 színházrendezői testület1 színlapok102 szívem szeret4 szkéné30 szóbanforgó4 szombathely82 szöveg4 szputnyik hajózási társaság25 talált posztok12 tárgymutató1 társasjáték2 tartalom2 tatabánya127 telefondoktor205 temesvár46 tengeren 2008107 tengeren 201974 térkép1 terminál workhouse4 teszt16 thália185 thália nyárikert33 the irish coffee56 the pocketstones16 thealter19 tilos rádió3 tivoli3 tóbiás és az angyal30 törőcsik-emlékest12 trapézon tüllben34 trefort színjátszó fesztivál1 újpalotai nyári játékok1 ütközet2 üvegcipő1 váci dunakanyar színház10 vágánybenéző11 valamikor3 van egy határ29 varázsfuvola16 városmajor39 vaskakas5 védőháló5 veled kerek1 vera214 vidéki színházak fesztiválja13 vidor fesztivál83 vigadó2 visszaszámláló1 vízkereszti gritti49 volt egyszer egy ndk3 vonalhúzás34 zalaegerszegi kvártélyház20 zeneakadémia1 zichy major1 zsámbék4 zsolnay negyed5