Ezeken az oldalakon nincsenek saját írások.
A cikkek automatikusan (szerkesztés és kommentár nélkül) gyűlnek.
A forrásokat a bejegyzések végén lehet megtalálni.

Együtt a független színházi világ legjava

– 2024 szeptemberétől új csapat költözik az Átriumba

Szeptembertől új korszak kezdődik az Átrium épületében. A Kultúrbrigád idei évada volt az utolsó, a közönség számára pedig egy időre kérdésessé vált, vajon mi lesz az épülettel, továbbra is színházként funkcionál-e. Mint májusban kiderült, szeptembertől újonnan alakuló társulás veszi át az üzemeltetést: Pintér Béla és Társulata, az Orlai Produkciós Iroda, a Delta Produkció, a FÜGE Produkció és a Dumaszínház.

Kis pinceszínházakból, apró játszóhelyekből nem lehet gazdaságosan működő színházi modellt működtetni, a nagyobb férőhelyek java része pedig állami vagy önkormányzati tulajdonban van – így volt ez már tizenkét évvel ezelőtt is. 2012-ben vette meg Gauder Milán és a Csiby Éva–Lakatos Péter házaspár a budapesti Margit-negyedben az Átrium épületét, hogy ezzel segítse a kisebb, független és progresszív színházi vonalat képviselő társulatokat. Az egykor moziként működő Átrium épületére összművészeti központként tekintettek, ahol kedvező bérleti konstrukcióban játszhatnak a magas művészi értéket képviselő társulatok. Az Átrium különlegességét a férőhelyszám is adja: 300-350 fős színházat keveset találunk az országban. Az elmúlt évek során az összművészeti helyszín több társulatnak adott otthont, 2017-től idén július közepéig a Kultúrbrigád csapata „lakik” itt.

– Nagyon sajnáljuk, hogy a Kultúrbrigád kiköltözik, nem haraggal váltunk el, ugyanakkor izgatottan várjuk az új társulatokat – kezdi Csiby Éva társtulajdonos. – Az első öt évben, 2012-2017 között is befogadó színházként működött az Átrium, akkor Magács László vezetésével. Már akkor játszott itt például Pintér Béla, de a Kultúrbrigád is. Az Átrium színességét, érdekességét adja, hogy többféle helyről jöhetnek az alkotók.

Így lesz ez az idén ősszel kezdődő új „időszámításban” is. Arról, hogy kik legyenek az új lakók, régóta beszélgettek, gondolkodtak a tulajdonosok, színházi szakemberek. Az ugyanis, hogy a Kultúrbrigád nem tudja hosszú távon folytatni, már néhány éve sejthető volt, emlékeznek vissza a tulajdonosok. 2022 nyarán fogyott el először a pénz. – A világjárvány utáni újrafelállás – már taotámogatások nélkül – nehéz volt, főleg, ha el is maradtak darabok, mert például az egyik színész covidos lett. Döcögősen ment 2021-22 tavasza, a csapat bedobta a törölközőt, ám akkor a spontán gyűjtéssel összejött 150 millió forint – emlékszik vissza Gauder Milán társtulajdonos. – De nem lehetett ennyire gyorsan újravarrni a kabátot. Ennyi pénzből nem fenntartható a működés, hosszú távon csak az működik, ha a repertoáron több, erősebben futó darab megy, ami minden este megtölti a színházat. Lélekben készültünk rá, hogy ez a döntés megszületik a Kultúrbrigád részéről, ezért szerettük volna mihamarabb megtalálni a legjobb megoldást.

Új névként megjelent a Dumaszínház, akik havonta plusz néhány estén megtöltötték az Átriumot. Mikorra a Kultúrbrigád belefáradt a misszióba, és bejelentették, ez az utolsó évad, a hír pedig szárnyra kapott, többen megkeresték a tulajdonosokat: – Önjelölt producerek ajánlgatták megvételre a darabjaikat, csakhogy mi nem akartuk azokat megvenni, hiszen nem vagyunk producerek. Szerettük volna a korábban, már az induláskor eltervezett vonalat vinni: független, progresszív, művészdarabokkal megtölteni az Átriumot – mondja Milán.

Függetlenek kerestetnek

Tárgyalások kezdődtek, a tulajdonosok megkeresték Pintér Bélát, akivel már több évtizedre nyúlik vissza az ismertség; Rozgonyi-Kulcsár Viktóriát, a FÜGE Produkció elnökét, a Jurányi Ház megálmodóját. – Tizenkét évvel ezelőtt, amikor Milán és Éváék megvásárolták az épületet, már volt egy hasonló beszélgetésünk – meséli Rozgonyi-Kulcsár Viktória. – Pintér Béla neve akkor is az elsők között hangzott el.

Pintér Béla és Társulata nem csak a régi ismertség okán bólintott rá hamar a lehetőségre. Az évad végéig, június 26-ig az Újpest Rendezvénytérben (UP) játszó társulat szívesen tért vissza Budára.

– Szerettük Újpestet is, de az már kérdésessé vált – főleg az évad végén –, hogy vajon hosszú távon mennyire rentábilis egy ekkora színháztermet bérelnünk – magyarázza Horváth Lili, a Pintér Béla és Társulata kommunikációs vezetője. – Figyelembe kell vennünk az anyagiakat is, hiszen évente csak egy bemutatót tartunk, a többi jegybevételt a korábban bemutatott előadások, köztük tíz, húsz évvel ezelőtt bemutatott darabok továbbjátszásából kell megteremtenünk. Biztonságot ad továbbá a tudat, hogy az épület nem állami vagy önkormányzati, hanem magánkézben van. Méretre is „jobban áll” nekünk az Átrium, korábban játszottunk már ott, jól ismerjük a helyet, örülünk, hogy visszatérhetünk a Margit-negyedbe.

Az új beköltözők hasonló produceri szemlélettel dolgozó függetlenek, véli Rozgonyi-Kulcsár Viktória, akik mind a piacról élnek meg, a költségvetést csak időnként egészíti ki – némi szerencsével – pályázati állami vagy önkormányzati támogatás. – A rendszer felállításában, az ötletelésben, a fenntartható működés kidolgozásában szerettem volna csak segíteni. Az én mozgatórugóm a szakmai együttműködés, így itt is egyértelműen azt tudtam elképzelni. A szerepem elsősorban a kollaborálás összehangolása, az üzemeltetés beindítása, de elképzelhető, hogy gondolkodunk FÜGE-előadásokban vagy koprodukciókban is a későbbiekben, amelyek túlnőnek a Jurányi Ház keretein – mondja a FÜGE elnöke. – Azon elv vezérelt, hogy mentsük meg ezt az értékes teret, ami bár küzd néhány gyermekbetegséggel, de a budai kulturális élet fontos helyszíne. Megőrizve az elmúlt tizenkét év szellemiségét, nyissuk ki újra az Átriumot, legyen nyitott a most beköltöző „ötösfogaton” kívül a nagy színpadért kiáltó független formációk számára is!

Ismerkedésről szól majd az első évad

Abban a tulajdonosok és a beköltözők is mind egyetértenek, hogy 2024-25 az építkezésről szól majd. – Az első évadban arra vállalkozunk, hogy új lakókként megismerjük a lehetőségeinket, a körülöttünk lévő támogatói és nézői, művészeti közeget, az első gazdálkodási év számait – magyarázza Rozgonyi-Kulcsár Viktória. – Persze szeretnénk kapcsolódni is egymáshoz, és a későbbiekben gondolkodunk koprodukciókban, közös pályázati felhívásban – tartalmi szempontból a fő vezérelvünk a kortárs magyar dráma.

A Delta Produkció ügyvezetője, Gerlóczi Judit is hasonlóképpen tervez: – Annak a „szellemi minőségnek”, amit eddig is biztosítottunk a munkánkban, minden helyszínen ugyanazt a színvonalat kell nyújtania. Most az a feladatunk, hogy előadásainkat az új helyszín adottságaihoz mérten, terveinket pedig a csapatokkal összhangban gondoljuk újra. Inspiratív közös munkára számítunk. Bízunk benne, hogy ennek eredményeképpen az üzleti és piacképes gondolkozás, ami minket jellemez, még inkább elmélyülhet, jobban kiteljesedhet.

– Kétirányú munka áll előttünk – veszi át a szót Virányi Orsolya, a Delta Produkció kommunikációs vezetője. – Egyrészt szeretnénk specifikus, kifejezetten ide tervezett tartalmat létrehozni úgy, hogy az a saját krédónk szerint bővítse a repertoárunkat. Ezen kívül meg kell néznünk, mi az, amit a meglévő darabjaink közül átemelhetünk. Azt már biztosan tudjuk, hogy Operabeavató című produkciónk egyik sorozatát kimondottan az Átrium színpadára varázsoljuk újjá. Mellette maradunk a Magyar Zene Házában is, ahogyan egyéb előadásainkkal a Centrál Színház és az Eötvös 10 színpadán. Első körben saját működésünk alapjait, az összhangot kell megteremteni most az új helyen. Erre az évadra ismerkedésként és építkezésként tekintünk.
Pintér Béláék számára már nagyobb munka lesz a költözés, hiszen az újpesti játszóhelyről minden darabjukat átviszik, miközben szeptemberben már bemutatóra is készülnek. Az Idegen Test című darabot Pintér Béla írja és rendezi, és már kifejezetten ide, erre a helyszínre tervezve jön létre az előadás. – Korábban több darabot játszottunk már az Átriumban, ezek visszaalakítása nem lesz nagy munka, de néhány előadás már komolyabb tervezést, átalakítást igényel. Igaz, nem ismeretlen előttünk az efféle munka, a Szkénéből az UP-ba is terveztünk már hasonlót... Technikai, díszletet érintő kérdések ezek, jelenleg több árajánlatot is várunk, nem tudjuk, hol áll meg a költségvetés, de lesz olyan darab is, ahol minimális rendezői változtatással oldjuk meg az új térbe való adaptálást – mondja Horváth Lili. – Azokon a darabokon kell sokat dolgozni, amelyeket kifejezetten Újpestre terveztünk, ebből öt is van; mindeközben pedig hamarosan kezdődnek az új előadás olvasópróbái is. Természetesen várjuk a többiekkel való közös munkát, a koprodukciókat is, de az első év nálunk is arról szól majd, hogy belakjuk az Átriumot.

Ugyanaz az értékrend, új művészeti kísérletek

Az Orlai Produkció életében nem jelent alapvető változást az Átriumos együttműködés. Nem költöznek sehová, az évad második felétől, maximum egy-két este játszanak majd, mint azt Orlai Tibor mondja, e három helyszín repertoárját, profilját, előadásszámát semmilyen szempontból nem befolyásolja az Átrium működési konstrukciója. – Mivel nem váltunk játszóhelyet, továbbra is megmarad budapesti bázisként a Belvárosi Színház és a 6szín, valamint a Jurányi. Terveinkben viszont szerepel, hogy valamikor az évad második felében átkerül az Átriumba – természetesen körültekintően adaptálva az új térre – néhány olyan produkció, amelyet jelenleg a Jurányiban játszunk – magyarázza a producer. – Az Orlai Produkció kizárólag a repertoárbővítés, újabb művészi kísérletek felől közelít ehhez az együttműködéshez. Nagyon fontos, hogy az Átriumnak egységes arculata legyen, azzal együtt is, hogy a működése konzorciálissá alakul. Számunkra először az az érdekes feladat és kihívás, hogy hogyan tudjuk áthelyezni, adaptálni az új térbe bizonyos rétegszínházi előadásainkat – amelyeknek ezidáig a Jurányi volt a kizárólagos otthona –, a későbbiekben pedig kifejezetten ebbe a térbe álmodunk új rétegprodukciókat. Szeretnénk megvárni az új arculat kialakulását, hogy oda illő, az ottani előadásokkal komplementer rétegszínházi előadással jelenjünk meg az Átriumban. Személyesen engem nagyon izgatna egy olyan produkció, ami az együttműködésben részt vevő szervezetek együttes közös bemutatója lenne. Ezt akár egy-két évadon belül kivitelezhetőnek tartanám.

A Dumaszínház sem költözik át teljesen a Corvin-negyedből a Budára, oszlatja el a kételyeket Litkai Gergely, a Dumaszínház produkciós vezetője. – Ami előadásunk korábban is az Átriumban futott, az marad, ahogyan a többi játszóhelyünkről sem költözünk el. Ismerős a helyzet abból a szempontból is, hogy kikkel leszünk együtt: volt koprodukciónk korábban Orlaival és a Fügével is, reméljük, a jövőben is lesz, és persze a többiekkel is. A Delta Operabeavatója nagy kedvencem, az pedig külön öröm, hogy talán nagyobb eséllyel kapunk jegyet Pintér Béla előadásra – mondja a humorista.

Együtt a független színházi világ krémje

Az Orlai Produkciót fennállása óta meghatározzák a koprodukciók, a független társulatokkal létrehozott előadások. – Hiszünk a közös munkában, működésünk a kezdetek óta erre épül. Természetesen elemezhetnénk ezt a költséghatékonyság szempontjából is, de mindezt felülírja az a komoly művészi hozadék, amely a koprodukcióból származik. Megtisztelő egy ilyen rangos konzorcium tagjának lenni és új, bizonyos szempontból nyitottabb formákban gondolkodni, közösen keresni új gazdasági és művészi utakat. A FÜGÉ-vel már tizenöt évre tekint vissza az együttműködésünk – a Jurányiban az elsők között voltunk, akik közös produkciókban gondolkodtak –, a Dumaszínházzal is évek óta vannak közös projektjeink, az új partnerekkel pedig kíváncsian várom a munkát – mondja a producer.

Az új helyzet keserédes érzéseket kelt Litkai Gergelyben, aki, mint mondja, rendszeres látogató volt a Margit körúti épületben már a Kultúrbrigád működése alatt is: – Nagyon szerettem az átriumos előadásokat, gyakran jártunk ide a családdal. Kettős érzés van bennem, mert sajnálom, hogy egy csodálatos színházi korszak véget ér, ugyanakkor örülök, hogy az épület továbbra is művészettel telik meg, nem valami egészen más célra használják majd. Jó lesz a többi független, magánfenntartású társulattal együtt dolgozni itt, legalább mentálisan is támogatjuk egymást – reménykedik Gergely.

A társtulajdonosok bizakodnak, az üzleti modell pedig marad: továbbra is kedvező feltételeket biztosítanak, ám egyéb összeggel nem támogatják a társulatokat, és nem szólnak bele azok munkájába sem. – A független színházi világ krémje áll itt most össze – mondja Gauder Milán. – Az viszont némi csalódottsággal tölt el, hogy több mint egy évtizede is ugyanezekkel a nevekkel terveztük megtölteni az Átriumot. Hol az új Pintér Béla, hol a harmincas színházi generáció? Persze tudom, nem mozognak könnyű pályán a fiatalok, a tizennégy éve uralkodó kultúrpolitika, a tao eltörlése, a 27 százalékos áfa miatt nehezen fenntartható a független üzleti modell. Hiszen hogy kérhet el egy-egy előadásért 18-20 ezer forintot az előadó, ha a kőszínházakban – akik 600 milliós–6 milliárdos önkormányzati vagy állami támogatásból élnek – az előadások 6-8 ezer forinttól is elérhetőek?

Csiby Éva is optimista: – Remélem, látjuk még máshol a Kultúrbrigád sikeres darabjait. Az öröm pedig, amivel a kerületi lakosok, a Margit-negyed közössége fogadja az új beköltözőket, a lelkesedés, amit a társulatokon látok, véleményem szerint kitart. Szeretném, ha az Átrium továbbra is élénk kulturális helyszín maradna.






MI TÖRTÉNIK.


EZEK MENNEK.

Az időpontokat lásd itt.


TÁRGYMUTATÓ.

13-as stúdió 3k színházi fesztivál 40 év 600 kilométer 100 guinness 6szín 7 és fél halál a csemegepultos naplója a gyáva a gyermek és a varázslat a haramiák a hülyéje a kalóz a kávé nekem is jár a kék hajú lány a kéz a kis kéményseprő a köpeny a közös többszörös a ló aki elvesztette a szemüvegét a ludovika ablakai a mester a mi osztályunk a néző közbeszól a nulladik perc a rádió ablakai a rendező közbeszól alapítvány a magyar színházakért alba regia szimfonikus zenekar aldi női futógála alkalomadtán állj bele aNNa anyám éhesnek tűnik anyóka emlékiratai apertúra aradi kamaraszínház aranytíz archívum arden art-színtér átrium az elvarázsolt disznó az ember tragédiája az öreghíd alatt az úrhatnám szolgáló b32 baal babel sound bácskai juli pszichoszínháza baja balatonboglár balatonfüred balfácánt vacsorára bálna bánk bán bárka bátorságpróba bencs villa beszélő levelek bisb bivaly-szuflé bob herceg bogáncsvirág bohémélet borral oltó fesztivál börtönrádió bsi budaörs budapasta budapest improv show budapest music center budapesti kamaraszínház budapesti tavaszi fesztivál budapesti vonósok budoár kiállítás busz-színház CAFe Budapest caminus castel felice castel felice vizsga centrál club70 coming soon cosí fan tutte cupido és a halál cv családi játszmák családi játszmák 2023 családi ünnep cseh tamás cselényi nóra csíkszerda csoportterápia csukás-díj dankó rádió dante danubia zenekar deák17 debrecen debreceni tavaszi fesztivál delila delta produkció deszka fesztivál dido és aeneas díjak elismerések don juan dráma kortárs színházi találkozó drámaíró verseny due duett dunapart dunaújváros egri tavaszi fesztivál egy csók és más semmi egy kiállítás rémei éhség éjjel-nappal momentán élnek mint a disznók előadásszámok elte tók vizuális nevelési tanszék elveszett idők email ének a három hollóhoz english énis teis erkel színház ernani érzékenyítő fesztivál eszínház eszínház fesztivál esztergom eucharisztikus kongresszus europa cantat ezek mennek falaink falstaff fekete-fehér fellegek fém színház fesz segélyalap fiatal írók fidelio színházi est finito firkin fischer iván lakásszínháza fishing on orfű fogság francia sanzonest friss hús furnitur füge független előadóművészeti szövetség gianni schicchi gólem gödöllő göncz árpád alapítvány grecsó grisnik petra gusztinak megjött az esze gyerekstúdió gyilkosok gyógyír északi szélre győr győri tavaszi fesztivál gyulai várszínház ha lenne valakim hajmeresztő halál hotel halastó hangoló hárman a padon harminchárom változat haydn-koponyára háromszögek határvonalak színházi fesztivál hatok csoport hatszín teátrum haydn fesztivál hazug hét domb fesztivál hét és fél halál hetedik alabárdos hetedik mennyország hírek hírszerzők hogy szeret a másik hol hoppart hrabal-vurstli humorfesztivál hyppolit így tanultam meg vezetni imprójam imprómaraton in medias brass in memoriam cseh tamás interjú irodalom éjszakája jak jászberény jegyek jó kérdés junior príma jurányi k11 művészeti és kulturális központ k2 színház kalandra fül fesztivál kalucsni kaposvár katona keltská noc képek keszthely kibelátó kicsi szívem kávéba pottyant kis suttogás kisfaludy színházi fesztivál kisvárda kmtg kolibri kolozsvár koma komárom komédium koronavírus kortárs drámafesztivál kórusok éjszakája kovátsműhely kőfeszt kőszeg köszönet estéje-estélye kritika kritikusdíj-átadó kuk kultkikötő kultúrfürdő kurátorok lakott sziget láthatatlan állomás latinovits diákszínpad leenane szépe 2017 leonardo lev&te limerick-bajnokság líra és epika lírástudók london love and money love and money vizsga macskadémon madách színház madam rekamié madame bizsu madame poe magdafeszt mágnás miska magvető magyar rádió magyar színház magyar színházi társaság magyar zene háza manhattan short manna manőver maradunk margó irodalmi fesztivál más olvasnivaló másik produkció mellékhatás menház színpad merlin mesterjátszma mesterkurzus mikor mikro fesztivál milestone mindenütt jó mindenütt nő mintaapák miskolc miszépmiszépmiszép mojo momentán monodráma fesztivál monodrámák móra kiadó most fesztivál motto mozaik országos színházi találkozó mozart-kommandó mozgófénykép mozsár műhely mu múzeumok éjszakája művészetek palotája művészetek völgye nagykanizsa naptár nefelé négyhangú opera nekem a zene nemzeti filharmonikusok nemzeti színház nézőművészeti kft nézőpont színház nofilter nyílt nap nyinyernya nyíregyháza nyolc nő óbudai társaskör ómama online fordítónapok operabeavató operaház operajátszóház operamacera operavita operettszínház orlai othello gyulaházán ők ördögkatlan örkény örkény vurstli örömimpró pájinkás jános pannonhalma papp jános párkák patália páternoszter pécs pécsi egyetem pesthidegkúti művészeti fesztivál pesti barokk pesti magyar színiakadémia petőfi irodalmi múzeum petri versmaraton pim dia hangoskönyvek pinceszínház placcc pokol portré postart poszt poznan pozsonyi piknik pure voice akadémia ráday utcai színházi találkozó rádió rádiójátékosok radnóti ram colosseum régebbi havi műsorok regnum filmszemle remény rendezők viadala rév fülöp rögvest rs9 rumini russian indie film fesztival sakknovella shots festival sinaia skvot sly snowman soharóza sok-szín-feszt sokszemközt somló cirqsz song-óra sopron sorozat a vidéki operajátszásról spaletta stockholm stúdió k summa summárum susotázs szabadesés szabadka szabadtéri színházak találkozója szeged székely-könyv szemes fesztivál szénakutyák szent imre szentendrei teátrum szép heléna szerzői munkák szfe színház a város színház tv színházak éjszakája színházi törvény színházrendezői testület színlapok szívem szeret szkéné szóbanforgó szombathely szöveg szputnyik hajózási társaság talált posztok tárgymutató társasjáték tartalom tatabánya telefondoktor temesvár tengeren 2008 tengeren 2019 térkép terminál workhouse teszt thália thália nyárikert the irish coffee the pocketstones thealter tilos rádió tivoli tóbiás és az angyal törőcsik-emlékest trapézon tüllben trefort színjátszó fesztivál újpalotai nyári játékok ütközet váci dunakanyar színház vágánybenéző valamikor van egy határ varázsfuvola városmajor vaskakas veled kerek vera vidéki színházak fesztiválja vidor fesztivál vigadó visszaszámláló vízkereszti gritti volt egyszer egy ndk vonalhúzás zalaegerszegi kvártélyház zeneakadémia zichy major zsámbék zsolnay negyed

PROJEKTEK.

EGY NAGYOBB NAPTÁR IDE KATTINTVA.



UBI.


TARTALOM.


FACEBOOK.




TALÁLT KÉPEK.