Ezeken az oldalakon nincsenek saját írások.
A cikkek automatikusan (szerkesztés és kommentár nélkül) gyűlnek.
A forrásokat a bejegyzések végén lehet megtalálni.

Új magyar opera született a 6színben

 - zéta -

2024. június 7.
6szín Teátrum

Dinyés-Závada: Hét és fél halál

Kolonits Klára, Bordás Barbara, Erdős Attila – ének
Dinyés Dániel – zongora


Kezdetben vala magában az Operabeavató.

Kiscsoportos foglalkozásnak, amolyan játéknak indult, sok rögtönzéssel, műelemzéssel, még több nevetéssel. Megtalálni egy remekmű nyitját, megmutatni annak olyan oldalát, amit a naaaagy operaházakban nemigen találhatunk meg. Sok-sok hangnemi magyarázattal és izgalmas színpadi improvizációkkal, egyszer így, mindjárt utána meg másképp. Szerencsére szinte a legelején egymásra talált az Operabeavató két motorja: Dinyés Dániel és Göttinger Pál. Két eltérő pályáról érkező, nagyjából egyidős, jó beszélőkével és pompás humorral rendelkező értelmiségi művész (ez így együtt annyira nem is gyakori), remekül kiegészítve és inspirálva egymást.

Évek teltek, közben szisztematikusan hasítottak végig az operairodalom nagyívű horizontján Mozarttól Pucciniig. Egy évadban egy mű, olykor kettő egymással párhuzamosan. Jelenetekre bontva cincálták atomjaira a klasszikus dalműveket, esténként többnyire két-három, efféle improvizatív játékokra fogékony énekes, no meg egy pianínó segítségével. Egy idő után már amolyan társulatféleség is kialakult.

Lehet, hogy nem jött be mindenkinek, de az évek során komoly táboruk nőtt, előadásaikról az utolsó pillanatban ébredők mostanában rendre lemaradnak, tehát sokaknak valószínűleg tetszik. Kinőtték a kisebb tereket, az idén a 6szín és a Magyar Zene Háza fogadta be őket. S egy ideje már rendes gazdáik is vannak, a Delta Produkció.

Dinyés tavaly tavasszal depressziós interjúval („Ez a három év zsákban táncolás volt…”) búcsúzott szegedi zeneigazgatóskodásától, jelezve, innentől inkább eredeti szakmája, a komponálás felé fordulna. Akkor hittem is meg nem is, de azóta tényleg egyre-másra jönnek a Dinyés-bemutatók, egyik izgalmasabb, mint a másik.

Az idei évadban az Operabeavató merész vállalkozásba kezdett. Akár közönybe, vagy ami még rosszabb, unalomba is fulladhatott volna, de nem. Legegyszerűbb, ha a Delta Produkció oldaláról idézek: „…az Operabeavató új sorozata, A néző közbeszól, amely nem egyetlen mű végigtárgyalását tűzte ki célul, hanem egy új magyar opera létrehozását. A csapat a közönség segítségével alkalomról alkalomra találja ki minden elemét az új műnek, amely így kilenc hónap alatt a nézők szeme láttára születik majd meg.”

Voltak maguk által felállított játékszabályok, melyekhez a szerzők végletekig ragaszkodtak, vagy ha nem, hát a dramaturgia hathatós eszközeivel kiügyeskedték. Egy alkalom = egy jelenet két szereplővel, akik közül az egyik meghal, a cselekményt a túlélt főhős viszi tovább, de ő is csak egy szín erejéig. Ez elsőre kicsit morbidul hangzik, de csak azért, mert nem mondtam még, hogy a készülő darab műfaja vígopera. Én még annyival egészíteném ki, hogy magyar abszurd vígopera.

Míg el nem felejtem, a Dinyés-Göttinger duóhoz ezúttal szövegíró is csatlakozott: Závada Péter. Závada magában a műsorban nem vett részt, csak nézte, majd megírta a folytatást a nézőktől kapott ötleteket beépítve, amit Dinyés zenébe is öntött ízibe. Azt varázsolták a publikum elé legközelebb. Nyolc alkalom volt és nyolc jelenet született, tényleg a nézők aktív közreműködése nyomán. Egy jelenet úgy nettó cca. 8-12 körül perc lehet. Jelen sorok írója ebből kettőt látott személyesen, eufórikusan tértem haza mindkét alkalommal.

A cselekmény látszólag elég földhözragadt módon indul, de hamarosan ellendül a mindennapok problémáitól, bár az olykor még vissza-visszaköszön. Az újabb szereplők egyre különösebb világlátással „érkeznek”. A negyedik és ötödik jelenet között eltelik negyven év, akkor jön a szünet. Az utolsó előtti részben a grúz bejárónő testében feltűnik a Beletörődés allegorikus szereplője, akihez a nyolcadik jelenetben a másik két énekes is csatlakozik, mint a Remény és a Tanulság „megtestesítői”. Különös tercettel zárul tehát az opera. Talán nem csak nekem egyedül ugrott be A rózsalovag fináléja, benne a cselekményen messze túlmutató gondolatok végső leszűremkedése.

A Hét és fél halál tényleg vígopera, és tényleg abszurd. (A cím végül a premieren hangzott el a komponista szájából először, ami erősen sejteti a mű megszületésének improvizatív keletkezését.) Rövid, tömör és ütős párbeszédek, koncentrált és hatásos zenei kísérettel. Závada szinte minden jelenetben teremt olyan rá jellemzően sajátos szövegkörnyezetet, ami az adott szituációt egészen különös helyzetbe hozza. Végig tud egyensúlyozni a komoly és vicces határán úgy, hogy egy pillanatra sem billen el semelyik irányba. És ehhez a zeneszerző tökéletesen tudott idomulni, s persze Göttinger eszköztelen rendezése is pontosan lekövette ezt.

Ha egyszer a mű eljut a hangszerelés fázisába, biztosan a kifejező színgazdagság lesz legfőbb zenei jellemzője, ez már a 6szín lestrapált pianínóján is átjött. Dinyés nagyon érzi a karakterizálás instrumentális mikéntjét (ez más műveit is erősen jellemzi), a szituációk végletesen sarkított felépítését. Erre szükség is van, mert ez a nyolc szín bizony nyolc különböző helyzet, nyolc különböző emberpár, nyolc különböző viszony. Ezek megteremtéséhez nemcsak fantázia, de biztos stílusismeret is szükségeltetik.

A komponista is él a korunkban divatos eszközzel, visszanyúlni a zenei kifejezés jóval korábbi megoldásaihoz, viszont kortársaival ellentétben azt elsősorban karakterizálás és a tudatalatti érzetek erősítésére használja. Persze, ezt még így sem Ő alkalmazza elsőként (emlékszünk még a Concertoban arra a hihetetlenül merész Víg özvegy-idézetre?), az összhatás magával ragadó. Személyes kedvencem, amikor a Beletörődés (istennője?) lazán elfütyüli Erkel Palotásának agyoncsépelt dallamát az éppen gyomorgörcsben fetrengő és haldokló Rolandnak.

Az előadást – mint a szereplők hangsúlyozták is – nem előzte meg hosszas próbafolyamat, az mégis homogén egységben tudott megszólalni. Naná, hiszen a születés izgalmas részleteit is együtt élték meg: Bordás Barbara, Kolonits Klára és Erdős Attila. Három alaptag az Operabeavatókból, akik már anyanyelvi szinten értik a dinyési-göttingeri-závadai nyelvezetet és színpadi szerepjátékot.

Bordás Barbara ott a leghatásosabb, amikor a lelket kell kiterítenie (Zsanett, Noémi szerepében). Az Ő szerepei talán kevésbé karakteresek, a líra kifejező eszközeivel tud építkezni.

Kolonits Klára szarkasztikusan groteszk kifejezőképességét más operarendezők sajnálatosan nem használják ki (utoljára, majd másfél évtizede az Ascanio Albában c. Mozart-opuszban hatott így, de az sem tervezett produkció, hanem beugrás volt részéről). A másik véglet, Ancsamama jelenete egészen megrázó lett, mély emberismeret és színészi póztalanság különös keveréke.

Erdős Attila korosztályának legerősebb színpadi énekesegyénisége. Ehhez társul az éneklés sokszínűsége, s a tudat, hogy nála a hang nem cél, hanem eszköz. A legszélsőségesebb színpadi feladatokat is lebilincselő természetességgel teremti meg.

Dinyés Dániel nemcsak Szerzőként remekelt, a zongora mellől is hibátlanul tartja kézben a produkciót. Ha minden igaz, hamarosan a produkció CD-jét is kezükbe kaphatják az Operabeavató rajongói.

Jó dolog, hogy ilyen alkotások tudnak megszületni!






MI TÖRTÉNIK.


EZEK MENNEK.

Az időpontokat lásd itt.


TÁRGYMUTATÓ.

13-as stúdió 3k színházi fesztivál 40 év 600 kilométer 100 guinness 6szín 7 és fél halál a csemegepultos naplója a gyáva a gyermek és a varázslat a haramiák a hülyéje a kalóz a kávé nekem is jár a kék hajú lány a kéz a kis kéményseprő a köpeny a közös többszörös a ló aki elvesztette a szemüvegét a ludovika ablakai a mester a mi osztályunk a néző közbeszól a nulladik perc a rádió ablakai a rendező közbeszól alapítvány a magyar színházakért alba regia szimfonikus zenekar aldi női futógála alkalomadtán állj bele aNNa anyám éhesnek tűnik anyóka emlékiratai apertúra aradi kamaraszínház aranytíz archívum arden art-színtér átrium az elvarázsolt disznó az ember tragédiája az öreghíd alatt az úrhatnám szolgáló b32 baal babel sound bácskai juli pszichoszínháza baja balatonboglár balatonfüred balfácánt vacsorára bálna bánk bán bárka bátorságpróba bencs villa beszélő levelek bisb bivaly-szuflé bob herceg bogáncsvirág bohémélet borral oltó fesztivál börtönrádió bsi budaörs budapasta budapest improv show budapest music center budapesti kamaraszínház budapesti tavaszi fesztivál budapesti vonósok budoár kiállítás busz-színház CAFe Budapest caminus castel felice castel felice vizsga centrál club70 coming soon cosí fan tutte cupido és a halál cv családi játszmák családi játszmák 2023 családi ünnep cseh tamás cselényi nóra csíkszerda csoportterápia csukás-díj dankó rádió dante danubia zenekar deák17 debrecen debreceni tavaszi fesztivál delila delta produkció deszka fesztivál dido és aeneas díjak elismerések don juan dráma kortárs színházi találkozó drámaíró verseny due duett dunapart dunaújváros egri tavaszi fesztivál egy csók és más semmi egy kiállítás rémei éhség éjjel-nappal momentán élnek mint a disznók előadásszámok elte tók vizuális nevelési tanszék elveszett idők email ének a három hollóhoz english énis teis erkel színház ernani érzékenyítő fesztivál eszínház eszínház fesztivál esztergom eucharisztikus kongresszus europa cantat ezek mennek falaink falstaff fekete-fehér fellegek fém színház fesz segélyalap fiatal írók fidelio színházi est finito firkin fischer iván lakásszínháza fishing on orfű fogság francia sanzonest friss hús furnitur füge független előadóművészeti szövetség gianni schicchi gólem gödöllő göncz árpád alapítvány grecsó grisnik petra gusztinak megjött az esze gyerekstúdió gyilkosok gyógyír északi szélre győr győri tavaszi fesztivál gyulai várszínház ha lenne valakim hajmeresztő halál hotel halastó hangoló hárman a padon harminchárom változat haydn-koponyára háromszögek határvonalak színházi fesztivál hatok csoport hatszín teátrum haydn fesztivál hazug hét domb fesztivál hét és fél halál hetedik alabárdos hetedik mennyország hírek hírszerzők hogy szeret a másik hol hoppart hrabal-vurstli humorfesztivál hyppolit így tanultam meg vezetni imprójam imprómaraton in medias brass in memoriam cseh tamás interjú irodalom éjszakája jak jászberény jegyek jó kérdés junior príma jurányi k11 művészeti és kulturális központ k2 színház kalandra fül fesztivál kalucsni kaposvár katona keltská noc képek keszthely kibelátó kicsi szívem kávéba pottyant kis suttogás kisfaludy színházi fesztivál kisvárda kmtg kolibri kolozsvár koma komárom komédium koronavírus kortárs drámafesztivál kórusok éjszakája kovátsműhely kőfeszt kőszeg köszönet estéje-estélye kritika kritikusdíj-átadó kuk kultkikötő kultúrfürdő kurátorok lakott sziget láthatatlan állomás latinovits diákszínpad leenane szépe 2017 leonardo lev&te limerick-bajnokság líra és epika lírástudók london love and money love and money vizsga macskadémon madách színház madam rekamié madame bizsu madame poe magdafeszt mágnás miska magvető magyar rádió magyar színház magyar színházi társaság magyar zene háza manhattan short manna manőver maradunk margó irodalmi fesztivál más olvasnivaló másik produkció mellékhatás menház színpad merlin mesterjátszma mesterkurzus mikor mikro fesztivál milestone mindenütt jó mindenütt nő mintaapák miskolc miszépmiszépmiszép mojo momentán monodráma fesztivál monodrámák móra kiadó most fesztivál motto mozaik országos színházi találkozó mozart-kommandó mozgófénykép mozsár műhely mu múzeumok éjszakája művészetek palotája művészetek völgye nagykanizsa naptár nefelé négyhangú opera nekem a zene nemzeti filharmonikusok nemzeti színház nézőművészeti kft nézőpont színház nofilter nyílt nap nyinyernya nyíregyháza nyolc nő óbudai társaskör ómama online fordítónapok operabeavató operaház operajátszóház operamacera operavita operettszínház orlai othello gyulaházán ők ördögkatlan örkény örkény vurstli örömimpró pájinkás jános pannonhalma papp jános párkák patália páternoszter pécs pécsi egyetem pesthidegkúti művészeti fesztivál pesti barokk pesti magyar színiakadémia petőfi irodalmi múzeum petri versmaraton pim dia hangoskönyvek pinceszínház placcc pokol portré postart poszt poznan pozsonyi piknik pure voice akadémia ráday utcai színházi találkozó rádió rádiójátékosok radnóti ram colosseum régebbi havi műsorok regnum filmszemle remény rendezők viadala rév fülöp rögvest rs9 rumini russian indie film fesztival sakknovella shots festival sinaia skvot sly snowman soharóza sok-szín-feszt sokszemközt somló cirqsz song-óra sopron sorozat a vidéki operajátszásról spaletta stockholm stúdió k summa summárum susotázs szabadesés szabadka szabadtéri színházak találkozója szeged székely-könyv szemes fesztivál szénakutyák szent imre szentendrei teátrum szép heléna szerzői munkák szfe színház a város színház tv színházak éjszakája színházi törvény színházrendezői testület színlapok szívem szeret szkéné szóbanforgó szombathely szöveg szputnyik hajózási társaság talált posztok tárgymutató társasjáték tartalom tatabánya telefondoktor temesvár tengeren 2008 tengeren 2019 térkép terminál workhouse teszt thália thália nyárikert the irish coffee the pocketstones thealter tilos rádió tivoli tóbiás és az angyal törőcsik-emlékest trapézon tüllben trefort színjátszó fesztivál újpalotai nyári játékok ütközet váci dunakanyar színház vágánybenéző valamikor van egy határ varázsfuvola városmajor vaskakas veled kerek vera vidéki színházak fesztiválja vidor fesztivál vigadó visszaszámláló vízkereszti gritti volt egyszer egy ndk vonalhúzás zalaegerszegi kvártélyház zeneakadémia zichy major zsámbék zsolnay negyed

PROJEKTEK.

EGY NAGYOBB NAPTÁR IDE KATTINTVA.



UBI.


TARTALOM.


FACEBOOK.




TALÁLT KÉPEK.