Ezeken az oldalakon nincsenek saját írások.
A cikkek automatikusan (szerkesztés és kommentár nélkül) gyűlnek.
A forrásokat a bejegyzések végén lehet megtalálni.

Kávészünet Őze Áron színész-rendezővel


A humorunk maradjon meg!

Jászai Mari-díjas színművész, rendező, a dunaújvárosi Bartók Színház igazgatója. Operatőr bátyja, Gábor egy évvel idősebb nála. Budán, a Naphegyen laktak, a Tabán és a Gellért-hegy környékén. Édesapjuk, a legendás színész, Őze Lajos életritmusa egyfajta rendszertelenséget is jelentett a családi életben.

Próbára ment, rádióba hívták, forgatott, utazott, hozták, vitték. A gyerekeket a nők nevelték, olasz tolmács édesanyjuk, anyai és apai nagyanyjuk. Anyai nagyanyja, aki francia-német, gitár- és zongora tanárnő volt, a szomszédjukban lakott. Apai nagyanyjuk Szentesen élt, fantasztikus nyarakat töltöttek nála és vele. Középpolgári család volt az övék a hölgyek finom világával. Az apai minta, az apakép szüleik válása miatt – 1978-tól – aztán még inkább kimaradt az életükből. Őze Áron mindössze 14 volt, bátyja 15, amikor édesapjuk 1984-ben meghalt. A Hány az óra, Vekker úr? című film kőszegi forgatását már nem tudta befejezni. Színészfia ösztönvilágát apjától örökölte, a hallatlanul kemény és igazságos tulajdonságok az apai nagymamától és a szentesi létből erednek. A Hyppolit, a lakáj kőszegi bemutatója előtt pár nappal beszélgettünk Őze Áronnal.

– Szüleink válása után Gábor bátyámmal évekig nyaraltunk a Nemzeti Színház siófoki üdülőjében, apu ragaszkodott ahhoz, hogy fiaival nyaranta ott töltsön két hetet. Felejthetetlen élményeim közé tartozik, kikkel üdültünk, csak néhány nevet mondok: Benedek Miklós, Szacsvayék, Pogány Jutka, Kulka János, Garas Dezső, Bessenyei Ferenc, Kállai Ferenc, Agárdy Gábor… Benedek Micu magával hozta Tibor fiát is, együtt úsztunk a Balatonban, a két színészgyerek.
– Nincs olyan pont az életemben, amely kapcsán egyértelműen ki merném jelenteni, hogy ott dőlt el a színházi jövőm. A Lisznyai utcai általános iskolába jártunk a bátyámmal, akkoriban indult be ott a diákszínjátszás, az első előadással végzősként a bátyám búcsúzott az iskolától, a másodikkal én. Mindketten Molière-darabban szerepeltünk, a tornateremben adtuk elő, előtte anyai nagymamám lakásán próbáltuk, ő is besegített. Nem tervezgettem tudatosan a jövőmet. Inkább hagytam, hogy a dolgok menjenek maguktól, és bíztam abban, hogy a megfelelő jeleket észre fogom venni. És így lett.
– Molière A botcsinálta doktorának előadására eljött édesapám is, aki akkor már külön élt tőlünk. Elmondott egy verset, megnézte az előadásunkat, majd az általános iskolából hazakísért minket, és édesanyám jelenlétében csak annyit mondott ijedten, maga elé bambulva: „baj van”. Ezt úgy szoktam értelmezni, hogy látva engem az előadásban arra gondolt: erre a pályára soha ne kerüljön a gyerek, vagy hogy épp erre a pályára való. Ezt mindig a közönség dönti el.
– Apu egyébként kézzel-lábbal tiltakozott, hogy a bátyámmal színészpályára lépjünk. Ő azért nagyon a két végén égette a gyertyát, látta a visszásságokat is, és ettől akart óvni minket.
– Az újpesti Kozma Lajos Faipari Szakközépiskolában folytattam a tanulást. Fantasztikus iskola volt. Már az első hetekben megkérdeztem, van-e színjátszó kör. Nincs, válaszolták. És lehetne? Legyen! Egy barátommal – aki most Pécsett orgonaépítő – megalapítottuk a színjátszókört, onnantól négy éven keresztül az összes iskolai ünnepséget ránk bízták. Kaptunk egy kiürített tantermet ácsolt színpaddal, évenként bemutattunk egy darabot. Komoly diákszínjátszó életet csináltunk ott. Az én első szakmám az asztalosság. Gyönyörű mesterség.
– Szenzációs iskola volt, elképesztő egyéniségekkel, fantasztikus tanárokkal. Osztályfőnököm Ágfalvi Flóra volt, aki számos faipari tankönyvet is írt. A magyar irodalom tanítás is erős volt. Megkockáztatom, hogy három gimnáziummal is felért ez a szakközépiskola. A küldetéstudatukat az határozta meg: ha valaki kétkezi munkával keresi a kenyerét, az nem jelenti azt, hogy nem kulturált. Nagyon büszke volt az iskola a Kozma Színjátszókörre, és támogatta azt.
– Készülődve az érettségire gondoltam arra, megpróbálom a színművészeti főiskolát. Leérettségiztem, elsőre felvettek a főiskolára és Szász János rendező még akkor meghívott a Szédülés című filmjébe szerepelni. Szép hármas egység lett az a nyár határtalan boldogsággal.
– Békés András volt az osztályfőnökünk, majd Iglódi István vette át az osztályt. Mesteremnek tekintem őt, akárcsak Mensáros Lászlót. Iglódi később rendezett a Nemzetiben, amely közben Magyar Színház lett, ennek lett a direktora, és én tőle vehettem át az igazgatást.
– Diploma után kerültem rögtön a Nemzeti Színházba, egy fantasztikus társulatba. Azoktól a kollégáktól tanultam munka közben, akik körbevettek. Nyolc év elteltével szabadúszó lettem. Játszottam Sopronban, Kecskeméten, sok helyen az országban, még határon túl, Nagyváradon is. Közben megtörtént a váltás, a Nemzetiből Magyar Színház lett 2000-ben. Iglódi István már igazgatóként visszahívott a Magyar Színházba, amelyet aztán én is vezettem 5 évig.
– Kőszegre térve: Pócza Zoltánnal a várszínház 40. jubileuma kapcsán, 2022-ben kezdtünk együtt dolgozni. A Vízkereszti Gritti volt a Bartók Színház és a Kőszegi Várszínház első közös produkciója. Én rendeztem. És játszottam is itt akkor, Jurisics Miklós voltam egy színházi felolvasóesten. Már akkor imádtunk itt lenni, itt dolgozni.
– Egy ilyen koprodukció nagyon hasznos is: nyár után bekerül az előadás a kőszínházba. Így volt a Vízkereszti Grittivel is, Kőszeg után az volt az évadunk első bemutatója. Nem terheljük egy komplett próbafolyamattal a Kőszegi Várszínházat, csak az utolsó héten utazunk a helyszínre, idén is így lesz.
– Most nyáron a fiunk is jön Kőszegre. Feleségem, Auksz Éva játssza Mimit a Hyppolitban. 12 éves Nimród fiunk pedig színházi segédje lesz Pócza Zoltán igazgatónak.
– Tavaly nyáron a Rózsavölgyi Szalon és a Kőszegi Várszínház koprodukcióját rendeztem, a Miért pont kivi? című darabot, annak is Kőszegen volt a bemutatója, és ma is rendkívüli sikerrel megy Budapesten, a Rózsavölgyiben.
– Két éve kezdtünk el tárgyalni Pócza Zoltánnal arról, hogy megcsináljuk közösen a Hyppolitot. Karácsony Ágnes dramaturg ötlete volt, és voltaképpen rögtön Kálid Artúrra gondoltunk, hogy ő legyen Hyppolit. Régóta szerettem volna ezt az igazi hungaricum-szerű magyar vígjátékot megrendezni. Bájosnak tartom a fantasztikusnál fantasztikusabb szerepekkel. Minden szerepet nagyszerű színészek játszanak. A Bartók Színházban majd szeptember 21-én mutatjuk be, ezzel indítjuk az évadot a Magyar Dráma Napján.
– Molnár Piroska Kőszegi várszínházi „őslakosnak” számít, Hollósi Frigyessel 17 nyáron át játszottak itt. Piroska most – hosszú kihagyás után – visszatér Kőszegre. Nagy örömmel fogadta a felkérésemet, hogy játsszon a Hyppolitban. Miatta átformáltuk az eredetileg Makáts főtanácsos szerepét, úgyhogy nálunk Makáts főtanácsos asszony lesz – Molnár Piroska játékában. Mintegy megkoronázva az előadást.
– Szeretem a darabnak azt az üzenetét, hogy a humorunk az maradjon meg, ha az eltűnik, akkor van igazán nagy baj. A második az, hogy őrizzük a méltóságunkat és az eleganciánkat. Ezt Hyppolit képviseli a maga módján. Ja, és merjünk nagyvonalúak lenni! Mindez benne van ebben a zseniális vígjátékban.
Kiss János




Körösfői-Kriesch Aladár: Gyermekeim tengerparton


MI TÖRTÉNIK.


EZEK MENNEK.

Az időpontokat lásd itt.


TÁRGYMUTATÓ.

13-as stúdió 3k színházi fesztivál 40 év 600 kilométer 100 guinness 6szín 7 és fél halál a csemegepultos naplója a gyáva a gyermek és a varázslat a haramiák a hülyéje a kalóz a kávé nekem is jár a kék hajú lány a kéz a kis kéményseprő a köpeny a közös többszörös a ló aki elvesztette a szemüvegét a ludovika ablakai a mester a mi osztályunk a néző közbeszól a nulladik perc a rádió ablakai a rendező közbeszól alapítvány a magyar színházakért alba regia szimfonikus zenekar aldi női futógála alkalomadtán állj bele aNNa anyám éhesnek tűnik anyóka emlékiratai apertúra aradi kamaraszínház aranytíz archívum arden art-színtér átrium az elvarázsolt disznó az ember tragédiája az öreghíd alatt az úrhatnám szolgáló b32 baal babel sound bácskai juli pszichoszínháza baja balatonboglár balatonfüred balfácánt vacsorára bálna bánk bán bárka bátorságpróba bencs villa beszélő levelek bisb bivaly-szuflé bob herceg bogáncsvirág bohémélet borral oltó fesztivál börtönrádió bsi budaörs budapasta budapest improv show budapest music center budapesti kamaraszínház budapesti tavaszi fesztivál budapesti vonósok budoár kiállítás busz-színház CAFe Budapest caminus castel felice castel felice vizsga centrál club70 coming soon cosí fan tutte cupido és a halál cv családi játszmák családi játszmák 2023 családi ünnep cseh tamás cselényi nóra csíkszerda csoportterápia csukás-díj dankó rádió dante danubia zenekar deák17 debrecen debreceni tavaszi fesztivál delila delta produkció deszka fesztivál dido és aeneas díjak elismerések don juan dráma kortárs színházi találkozó drámaíró verseny due duett dunapart dunaújváros egri tavaszi fesztivál egy csók és más semmi egy kiállítás rémei éhség éjjel-nappal momentán élnek mint a disznók előadásszámok elte tók vizuális nevelési tanszék elveszett idők email ének a három hollóhoz english énis teis erkel színház ernani érzékenyítő fesztivál eszínház eszínház fesztivál esztergom eucharisztikus kongresszus europa cantat ezek mennek falaink falstaff fekete-fehér fellegek fém színház fesz segélyalap fiatal írók fidelio színházi est finito firkin fischer iván lakásszínháza fishing on orfű fogság francia sanzonest friss hús furnitur füge független előadóművészeti szövetség gianni schicchi gólem gödöllő göncz árpád alapítvány grecsó grisnik petra gusztinak megjött az esze gyerekstúdió gyilkosok gyógyír északi szélre győr győri tavaszi fesztivál gyulai várszínház ha lenne valakim hajmeresztő halál hotel halastó hangoló hárman a padon harminchárom változat haydn-koponyára háromszögek határvonalak színházi fesztivál hatok csoport hatszín teátrum haydn fesztivál hazug hét domb fesztivál hét és fél halál hetedik alabárdos hetedik mennyország hírek hírszerzők hogy szeret a másik hol hoppart hrabal-vurstli humorfesztivál hyppolit így tanultam meg vezetni imprójam imprómaraton in medias brass in memoriam cseh tamás interjú irodalom éjszakája jak jászberény jegyek jó estét nyár jó estét szerelem jó kérdés junior príma jurányi k11 művészeti és kulturális központ k2 színház kalandra fül fesztivál kalucsni kaposvár katona keltská noc képek keszthely kibelátó kicsi szívem kávéba pottyant kis suttogás kisfaludy színházi fesztivál kisvárda kmtg kolozsvár koma komárom komédium koronavírus kortárs drámafesztivál kórusok éjszakája kovátsműhely kőfeszt kőszeg köszönet estéje-estélye kritika kritikusdíj-átadó kuk kultkikötő kultúrfürdő kurátorok lakott sziget láthatatlan állomás latinovits diákszínpad leenane szépe leonardo lev&te limerick-bajnokság líra és epika lírástudók london love and money love and money vizsga macskadémon madách színház madam rekamié madame bizsu madame poe magdafeszt mágnás miska magvető magyar rádió magyar színház magyar színházi társaság magyar zene háza manhattan short manna manőver maradunk margó irodalmi fesztivál más olvasnivaló másik produkció mellékhatás menház színpad merlin mesterjátszma mesterkurzus mikor mikro fesztivál milestone mindenütt jó mindenütt nő mintaapák miskolc miszépmiszépmiszép mojo momentán monodráma fesztivál monodrámák móra kiadó most fesztivál motto mozaik országos színházi találkozó mozart-kommandó mozgófénykép mozsár műhely mu múzeumok éjszakája művészetek palotája művészetek völgye nagykanizsa naptár nefelé négyhangú opera nekem a zene nemzeti filharmonikusok nemzeti színház nézőművészeti kft nézőpont színház nofilter nyílt nap nyinyernya nyíregyháza nyolc nő óbudai társaskör ómama online fordítónapok operabeavató operaház operajátszóház operamacera operavita operettszínház orlai othello gyulaházán ők ördögkatlan örkény örkény vurstli örömimpró pájinkás jános pannonhalma papp jános párkák patália páternoszter pécs pécsi egyetem pesthidegkúti művészeti fesztivál pesti barokk pesti magyar színiakadémia petőfi irodalmi múzeum petri versmaraton pim dia hangoskönyvek pinceszínház placcc pokol portré postart poszt poznan pozsonyi piknik pure voice akadémia ráday utcai színházi találkozó rádió rádiójátékosok radnóti régebbi havi műsorok regnum filmszemle remény rendezők viadala rév fülöp rögvest rs9 rumini russian indie film fesztival sakknovella salgótarján shots festival sinaia sly snowman soharóza sok-szín-feszt sokszemközt somló cirqsz song-óra sopron sorozat a vidéki operajátszásról spaletta stockholm stúdió k summa summárum susotázs szabadesés szabadka szabadtéri színházak találkozója szeged székely-könyv szemes fesztivál szénakutyák szent imre szentendrei teátrum szép heléna szerzői munkák szfe színház a város színház tv színházak éjszakája színházi törvény színházrendezői testület színlapok szívem szeret szkéné szóbanforgó szombathely szöveg szputnyik hajózási társaság talált posztok tárgymutató társasjáték tartalom tatabánya telefondoktor temesvár tengeren 2008 tengeren 2019 térkép terminál workhouse teszt thália thália nyárikert the irish coffee the pocketstones thealter tilos rádió tivoli tóbiás és az angyal törőcsik-emlékest trapézon tüllben trefort színjátszó fesztivál újpalotai nyári játékok ütközet váci dunakanyar színház vágánybenéző valamikor van egy határ varázsfuvola városmajor vaskakas veled kerek vera vidéki színházak fesztiválja vidor fesztivál vigadó visszaszámláló vízkereszti gritti volt egyszer egy ndk vonalhúzás zalaegerszegi kvártélyház zeneakadémia zichy major zsámbék zsolnay negyed

PROJEKTEK.

EGY NAGYOBB NAPTÁR IDE KATTINTVA.



UBI.


TARTALOM.


FACEBOOK.




TALÁLT KÉPEK.