Ezeken az oldalakon nincsenek saját írások.
A cikkek automatikusan (szerkesztés és kommentár nélkül) gyűlnek.
A forrásokat a bejegyzések végén lehet megtalálni.

Vámpírok lepik el a várost, a lakáj mindenkit halálra nevettet

Ha a Kőszegi Várszínházba érkezik a látogató, akkor abban a tudatban sétálgathat színházjeggyel a zsebében, hogy jó helyen van: lelassulhat a város nyári ritmusához, vannak kiülős éttermek, cukrászdák, fagyizók, becsületkasszával kirakott gyümölcsök, lekvárok, és mindenhol kedves, segítőkész emberek. Jurisics Miklós várához sem kell messzire menni, olyan szépen simul a városhoz, hogy észre sem vesszük, máris a történelmi falak között járunk. A Kőszegi Várszínház a nyári szezonban 40 különféle produkcióval várja a közönséget, és számos saját bemutatót tart együttműködésben más teátrumokkal. Kőszegen emléket állítanak Őze Lajosnak és Benedek Miklósnak is.

„A Kőszegi Várszínház az együttműködés híve. Most is kerestünk kőszínházi koprodukciós partnereket, hiszen akkor a költségek is megoszlanak, ráadásul így nem egynyári előadásokat hozunk létre, hanem olyanokat, amelyeket ősztől tovább vihet repertoárján az adott társszínházunk. Nem pazarolunk” – mondja Pócza Zoltán, a Kőszegi Várszínház igazgatója, aki 28 éve vezeti az intézményt. A Hyppolit, a lakáj a dunaújvárosi színházzal közös, Örkény István remeke, a Kulcskeresők a Gózon Gyula Kamaraszínházzal, az Én, a vámpír rémhistória pedig a szombathelyi Mesebolt Bábszínházzal.

Ezeknek az előadásoknak a próbái általában nem Kőszegen zajlanak, hanem Budapesten, hiszen a fellépő színészek nagy része ott él és dolgozik. Szeretnek egyébként a színészek Kőszegre jönni, ismerik a helyi közönséget, szívesen térnek vissza, és örömmel illesztik a nyári programjaikba a próbafolyamatot. Pócza Zoltánéknak a színészekkel emberileg is nagyon jó a kapcsolatuk, a „sztárallűrök” a Kőszegi Várszínházról leperegnek. A kölcsönös szeretet és tisztelet működik, a cél pedig minden esetben az, hogy a közönség jól érezze magát.
Összetartó közösség

Éppen ezért itt – Pócza Zoltán szavaival – mindig jó csapat verődik össze.

Azt hiszem, itt működik az, ami a seregben vagy az iskolában, hogy az idősebbek »betanítják« a fiatalokat, elmondják, itt hogyan folyik a munka. A főpróbahét, amikor már itt vannak, intenzíven telik, nem lehet lazsálni. A rendezőnek is nagyon tudatosnak, pontosnak kell lennie, ha szabadtérben gondolkodik. Nincs idő az improvizálásra, vagy arra, hogy majd kiigazítjuk a díszletet. De emellett ezek a napok nagyon jó hangulatban telnek, olyan ez, mint egy alkotótábor, amikor még vacsora közben is arról beszélgetünk, hogy mit lehetne még jobban csinálni az előadáson”

– meséli az igazgató. Ehhez olyan nagy közösségteremtő színészegyéniségek adták és adják meg az alaphangot, mint korábban Hollósi Frigyes vagy most Molnár Piroska, Epres Attila, Schneider Zoltán. Ahogy Pócza Zoltánék az alkotók „alá teszik” a szervezést, a hátteret, úgy adják ők ezt vissza emberi és művészi alázatban – a kettő csak együtt tud működni. Ehhez jön az őszinte kommunikáció, amihez mindkét „fél” tud alkalmazkodni. A város is ilyen őszinte, emberléptékű, becsületes: megismerik a művészeket, tisztelettel köszöntik, de nem zaklatják, az étteremben pedig már tudják, hogy ki milyen kávét szeret, kapcsolatok alakulnak a színházon kívül is.
Hyppolit, a lakáj

A kőszegi fesztivált 2024. július 11-én a Hyppolit, a lakáj bemutatójával nyitják, amelyet koprodukcióban hoznak létre a dunaújvárosi Bartók Színházzal, Őze Áron rendezésében. Összesen négy alkalommal játsszák, a főbb szerepekben Kálid Artúr, Göttinger Pál, Balázs Andrea, Molnár Piroska, Schneider Zoltán és Auksz Éva látható. Az előadásban emléket állítanak Benedek Miklósnak, aki egykor csaknem 300 alkalommal játszotta Hyppolit szerepét a Játékszín 40 évvel ezelőtti, legendás produkciójában.

Két éve rájöttünk arra, hogy van egy Hyppolitunk, aki már évek óta fellép nálunk nyaranta: Kálid Artúr. Így jött az ötlet. Aztán újságoltuk Molnár Piroskának, hogy készülünk a Hyppolitra. Piroska rögtön azt mondta: »Ki ne hagyjatok belőle! Szeretnék visszatérni a kedvenc városom színpadára.« Hosszú évekig nem volt kőszegi nyári színház Molnár Piroska nélkül. Végre újra velünk lesz

– mondja Pócza.

Őze Áronnak ez már sorban a harmadik nyár, hogy Kőszegen rendez. „Régóta szerettem volna ezt az igazi hungarikumszerű magyar vígjátékot megrendezni. Álomszereposztást sikerült összehoznunk, Molnár Piroska pedig megkoronázza a produkciót. A Játékszínben a 40 évvel ezelőtti, legendás előadásban ő volt Schneiderné, itt átvariáltuk számára a Makáts főtanácsos szerepét, úgyhogy Makáts Aladárné főtanácsos asszonyként jelenik meg. Finoman megidézzük a korábbi legendás és fogalommá vált Hyppolit-produkciókat, a filmest és a színházit.

Benedek Miklós hangját is halljuk majd, aki annak idején több százszor alakította a címszerepet. Ősztől pedig felkerül a dunaújvárosi színház repertoárjára a produkció.”
Őze Lajos emléke

Molnár Piroska 17 nyáron át játszott a Kőszegi Várszínházban. „Kőszeg csodahely. Hollósi Frigyessel, Frici barátommal hazajártunk oda. Hiányzik az életemből ő, ahogyan sajnos sokan mások is. Olyan jó, hogy Pócza Zoltánék létrehozták a Hollósi-díjat, s hogy

MA IS KAPHATÓ A SZÍNHÁZ BÜFÉJÉBEN A HOLLÓSI-KÁVÉ, A HOSSZÚ KÁVÉ HIDEG TEJJEL, KÉT CUKORRAL,

ahogyan Frici fogyasztotta. Halála után jó néhány évig nem szerepeltem kőszegi produkcióban, jólesik a visszatérés, ráadásul éppen a Hyppolittal. A Játékszínbeli ősbemutatón Schneidernét játszottam. Kőszegen Makáts főtanácsosné leszek, a fiamat Makáts Csabát Schneider Zoltán alakítja, a tavalyi Hollósi Frigyes-díjas. Minden mindennel összeér.”

A Hyppolithoz kapcsolódóan két könyvbemutatót is tartanak: Molnár Piroska a Kvittek vagyunk, Vajda Katalin a Maradok tisztelettel, Benedek Miklós című kötetét dedikálja július 13-án a kőszegi várban. Július 14-én Őze Áron tart egy kulturális emléksétát a kőszegi vártól indulva: édesapja, Őze Lajos 40 évvel ezelőtt forgatta Kőszegen a Hány az óra, Vekker úr? című filmet. Csak pár napig vett részt a forgatáson, már nagybeteg volt, Kőszegről vitték Budapestre, kórházba. „Apu nagyon szerette Kőszeget. Ahányszor a városban járok, mindig megemlékezem róla. Kőszegiek állítanak meg, és mesélnek a Bacsó-film forgatásáról” – meséli Őze Áron.
Sapkán a bojt

Pócza Zoltán a legnagyobb nehézségnek a pénz előteremtését tartja évről évre, és ahhoz, hogy a művészeknek időben tudjanak szólni, időben kell azt is tudniuk, hogy lesz-e rá fedezet. Ezért – a lehetőségekhez alkalmazkodva – úgy pályáznak, hogy ne csak az adott év májusában derüljön ki, hogy nyertek-e, kaptak-e valamit. Már idén pályáznak a jövő évi előadásokra, és megköszönik, amit kapnak: ha sok, ha kevés.

Az a feladatunk, hogy ebből oldjuk meg. Nem kötelezően ellátandó feladatot hajtunk végre, mi vagyunk a sapkán a bojt, a szerelemben a csók. Az egésznek ezért van egyébként értelme, de nem kötelező

– érzékelteti plasztikusan a nyári szabadtéri színház szerepét.

A szabadtéri színházak nagy kihívása az időjárás, mert van, hogy nagyon lecsökken a hőmérséklet, de ha szélmentes, kellemes az idő, és gyönyörű szép, csillagos az este, akkor a közönség is érzi, miben rejlik egy szabadtéri előadás varázsa – arról nem beszélve, hogy „behallatszik” a templom harangja vagy a madarak csicsergése is. Ám amikor elered az eső... „Az a legnehezebb, amikor egy rajtad kívülálló dolog történik, amin nem tudsz segíteni” – mondja Pócza, aki az esőre nem is akar gondolni.

DE HA MÉGIS ELKEZDENE CSÖPÖGNI, AKKOR A NÉZŐK ESŐKABÁTOT KAPNAK,

vagy ha előadás előtt indulna be egy nyári zápor, akkor azt megpróbálják kivárni. Négyszáz ember addig a vár helyiségeiben is tud várakozni. Ilyenkor megkínálják őket egy pohár borral, megnézhetik az Országomat egy ló(erő)ért című fotókiállítást, de ha végre találkoznak egymással az ismerősök, beszélgetni is tudnak. Pócza szerint annyi minden más van, amin idegeskedni lehet, ezen nem érdemes. Az Alpokalján vagyunk, itt bármikor felbukkanhat egy felhő, ami aztán ahogy jött, úgy el is tűnik.
Rémhistória

Az Országomat egy ló(erő)ért című fotókiállítás – a Hyppolithoz hasonlóan – visszarepít minket az időben, és megnézhetjük, hogy a leghíresebb színészek és színésznők hogyan boldogultak az akkor még újdonságnak számító automobillal Fedák Sáritól a Kőszeghez is kötődő Vízváry Mariskáig. Ezeken a kedves képeken még az is vicces, ha valamelyikük árokba borult, hiszen nincs szó nagy balesetről.

A színház varázsa a képeket nézve is megérinti az embert

– mondja Pócza.

Kőszegen 2024. július 11. és 21. között idén is megrendezik – a nyári évad félidejében – a Köz-Játék Fesztivált, amely több helyszínen zajlik majd: a nagyszínpadi előadások mellett lesznek gyerek- és zenei programok, kamaraszínházi darabok, kiállítások, szakmai konferenciák. A Köz-Játék Fesztivál keretében sor kerül még egy különleges ősbemutatóra is a szombathelyi Mesebolt Bábszínházzal közösen: Baka István költő, író felnőtteknek szóló rémhistóriáját Én, a vámpír címmel Fábián Péter rendezi.

Minden körülmények között

Bár mi, a szervezők nem hajolunk meg a színpadon, vannak, akik előadás után odajönnek, gratulálnak, és megköszönik a szép estét. A közönség 80 százaléka visszatérő vendég, tehát ismernek minket, és mi is ismerjük őket, arcról biztosan. Nekünk a közönség tapsa a legnagyobb fizetség


– mondja a Kőszegi Várszínház igazgatója. Munkatársaival személyesen fogadják a színházba érkezőket a várudvar kapujában, és Pócza Zoltán meg is köszöni az óriási munkát a kollégáinak, köztük Gelencsér Ildikónak és Bakos Zoltánnak, valamit Trifusz Péter képzőművésznek, a Kőszegi Várszínház arculat- és plakáttervezőjének.

A kőszegi nyári rendezvénysorozat két és fél hónapig tart. A következő hetekben fellép mások mellett Grecsó Krisztián, Epres Attila, Györgyi Anna, Kamarás Iván, Nagy-Kálózy Eszter, Pálos Hanna, Rudolf Péter, Sajgál Erika, Szulák Andrea és Vizi Dávid. A Kőszegi Várszínház idei szlogenje a Hyppolit, a lakáj előadására utal: „Ugye minden körülmények között itt lesznek?”






MI TÖRTÉNIK.


EZEK MENNEK.

Az időpontokat lásd itt.


TÁRGYMUTATÓ.

13-as stúdió 3k színházi fesztivál 40 év 600 kilométer 100 guinness 6szín 7 és fél halál a csemegepultos naplója a gyáva a gyermek és a varázslat a haramiák a hülyéje a kalóz a kávé nekem is jár a kék hajú lány a kéz a kis kéményseprő a köpeny a közös többszörös a ló aki elvesztette a szemüvegét a ludovika ablakai a mester a mi osztályunk a néző közbeszól a nulladik perc a rádió ablakai a rendező közbeszól alapítvány a magyar színházakért alba regia szimfonikus zenekar aldi női futógála alkalomadtán állj bele aNNa anyám éhesnek tűnik anyóka emlékiratai apertúra aradi kamaraszínház aranytíz archívum arden art-színtér átrium az elvarázsolt disznó az ember tragédiája az öreghíd alatt az úrhatnám szolgáló b32 baal babel sound bácskai juli pszichoszínháza baja balatonboglár balatonfüred balfácánt vacsorára bálna bánk bán bárka bátorságpróba bencs villa beszélő levelek bisb bivaly-szuflé bob herceg bogáncsvirág bohémélet borral oltó fesztivál börtönrádió bsi budaörs budapasta budapest improv show budapest music center budapesti kamaraszínház budapesti tavaszi fesztivál budapesti vonósok budoár kiállítás busz-színház CAFe Budapest caminus castel felice castel felice vizsga centrál club70 coming soon cosí fan tutte cupido és a halál cv családi játszmák családi játszmák 2023 családi ünnep cseh tamás cselényi nóra csíkszerda csoportterápia csukás-díj dankó rádió dante danubia zenekar deák17 debrecen debreceni tavaszi fesztivál delila delta produkció deszka fesztivál dido és aeneas díjak elismerések don juan dráma kortárs színházi találkozó drámaíró verseny due duett dunapart dunaújváros egri tavaszi fesztivál egy csók és más semmi egy kiállítás rémei éhség éjjel-nappal momentán élnek mint a disznók előadásszámok elte tók vizuális nevelési tanszék elveszett idők email ének a három hollóhoz english énis teis erkel színház ernani érzékenyítő fesztivál eszínház eszínház fesztivál esztergom eucharisztikus kongresszus europa cantat ezek mennek falaink falstaff fekete-fehér fellegek fém színház fesz segélyalap fiatal írók fidelio színházi est finito firkin fischer iván lakásszínháza fishing on orfű fogság francia sanzonest friss hús furnitur füge független előadóművészeti szövetség gianni schicchi gólem gödöllő göncz árpád alapítvány grecsó grisnik petra gusztinak megjött az esze gyerekstúdió gyilkosok gyógyír északi szélre győr győri tavaszi fesztivál gyulai várszínház ha lenne valakim hajmeresztő halál hotel halastó hangoló hárman a padon harminchárom változat haydn-koponyára háromszögek határvonalak színházi fesztivál hatok csoport hatszín teátrum haydn fesztivál hazug hét domb fesztivál hét és fél halál hetedik alabárdos hetedik mennyország hírek hírszerzők hogy szeret a másik hol hoppart hrabal-vurstli humorfesztivál hyppolit így tanultam meg vezetni imprójam imprómaraton in medias brass in memoriam cseh tamás interjú irodalom éjszakája jak jászberény jegyek jó estét nyár jó estét szerelem jó kérdés junior príma jurányi k11 művészeti és kulturális központ k2 színház kalandra fül fesztivál kalucsni kaposvár katona keltská noc képek keszthely kibelátó kicsi szívem kávéba pottyant kis suttogás kisfaludy színházi fesztivál kisvárda kmtg kolozsvár koma komárom komédium koronavírus kortárs drámafesztivál kórusok éjszakája kovátsműhely kőfeszt kőszeg köszönet estéje-estélye kritika kritikusdíj-átadó kuk kultkikötő kultúrfürdő kurátorok lakott sziget láthatatlan állomás latinovits diákszínpad leenane szépe leonardo lev&te limerick-bajnokság líra és epika lírástudók london love and money love and money vizsga macskadémon madách színház madam rekamié madame bizsu madame poe magdafeszt mágnás miska magvető magyar rádió magyar színház magyar színházi társaság magyar zene háza manhattan short manna manőver maradunk margó irodalmi fesztivál más olvasnivaló másik produkció mellékhatás menház színpad merlin mesterjátszma mesterkurzus mikor mikro fesztivál milestone mindenütt jó mindenütt nő mintaapák miskolc miszépmiszépmiszép mojo momentán monodráma fesztivál monodrámák móra kiadó most fesztivál motto mozaik országos színházi találkozó mozart-kommandó mozgófénykép mozsár műhely mu múzeumok éjszakája művészetek palotája művészetek völgye nagykanizsa naptár nefelé négyhangú opera nekem a zene nemzeti filharmonikusok nemzeti színház nézőművészeti kft nézőpont színház nofilter nyílt nap nyinyernya nyíregyháza nyolc nő óbudai társaskör ómama online fordítónapok operabeavató operaház operajátszóház operamacera operavita operettszínház orlai othello gyulaházán ők ördögkatlan örkény örkény vurstli örömimpró pájinkás jános pannonhalma papp jános párkák patália páternoszter pécs pécsi egyetem pesthidegkúti művészeti fesztivál pesti barokk pesti magyar színiakadémia petőfi irodalmi múzeum petri versmaraton pim dia hangoskönyvek pinceszínház placcc pokol portré postart poszt poznan pozsonyi piknik pure voice akadémia ráday utcai színházi találkozó rádió rádiójátékosok radnóti régebbi havi műsorok regnum filmszemle remény rendezők viadala rév fülöp rögvest rs9 rumini russian indie film fesztival sakknovella salgótarján shots festival sinaia sly snowman soharóza sok-szín-feszt sokszemközt somló cirqsz song-óra sopron sorozat a vidéki operajátszásról spaletta stockholm stúdió k summa summárum susotázs szabadesés szabadka szabadtéri színházak találkozója szeged székely-könyv szemes fesztivál szénakutyák szent imre szentendrei teátrum szép heléna szerzői munkák szfe színház a város színház tv színházak éjszakája színházi törvény színházrendezői testület színlapok szívem szeret szkéné szóbanforgó szombathely szöveg szputnyik hajózási társaság talált posztok tárgymutató társasjáték tartalom tatabánya telefondoktor temesvár tengeren 2008 tengeren 2019 térkép terminál workhouse teszt thália thália nyárikert the irish coffee the pocketstones thealter tilos rádió tivoli tóbiás és az angyal törőcsik-emlékest trapézon tüllben trefort színjátszó fesztivál újpalotai nyári játékok ütközet váci dunakanyar színház vágánybenéző valamikor van egy határ varázsfuvola városmajor vaskakas veled kerek vera vidéki színházak fesztiválja vidor fesztivál vigadó visszaszámláló vízkereszti gritti volt egyszer egy ndk vonalhúzás zalaegerszegi kvártélyház zeneakadémia zichy major zsámbék zsolnay negyed

PROJEKTEK.

EGY NAGYOBB NAPTÁR IDE KATTINTVA.



UBI.


TARTALOM.


FACEBOOK.




TALÁLT KÉPEK.