A rendszerváltás utáni reménytelenségbe fújják a buborékokat Ványa bácsiék

Kelemen József rendezésében, Hamvai Kornél új fordítását alapul vevő szöveggel mutatta be tavaly a Thália Színház Csehov színművét Ványa bá címen. A darab szerepel a Thália Télikert idei repertoárján is, de Kálomista Gábor, aki egyszerre színigazgató és filmes producer, feleségével és munkatársával, Helmeczy Dorottyával úgy gondolta, hogy ez a történet filmre kívánkozik. A Ványa bácsi újragondolt, a rendszerváltás utáni Magyarországra helyezett változata a Buborékkeringő alcímet kapta. Egy forgatási napon jártunk.

A jelenleg is zajló forgatás helyszíne a Szentendrei-szigeten található, Tahitótfaluhoz tartozó Bodor major. A csaknem húsz évvel ezelőtt megnyílt lovas- és szabadidőpark húszhektáros területén kalandpark, kemencés csárda, több száz fős esküvők, ezerfős csapatépítő tréningek kiszolgálására alkalmas épületek, fedett és nyitott lovasstadionok, karámok, istállók, medencék találhatók. Csakhogy valamilyen ok miatt mindez elhagyatottnak tűnik. A gyep kiszáradt, az úszómedence alján fodrozódó zöldessárga víz se csábít csobbanásra, a kiszáradt halastó fekete fóliája szikkadt álmokat idéz.

A még jó állapotú, de láthatóan rég nem használt épületek, az úton-útfélen álldogáló régi traktorok, fűnyírók és egyéb gazdasági eszközök, a céltalanná vált istállók látványa a puszta közepén arról mesél, hogy itt valami félbeszakadt, valami megtorpant, itt tervek és álmok valósultak meg és törtek el. Tökéletes helyszínt találtak tehát a filmesek arra, hogy az elhunyt felesége birtokára visszatérő Szerebrjakov professzor és új felesége, Léna, valamint Ványa bácsi, a doktor, Szonya és a többiek között lejátszódhasson mindaz, amit a Csehov művét feldolgozó filmesek erre méltónak találnak.

A filmváltozat, melyet Somogyi György forgatókönyve alapján Fazekas Péter rendez meg, Csehovból indul ki, de magyar környezetbe és a rendszerváltás utáni időszakba helyezi át a szereplőket. Különösen érdekessé teszi a vállalkozást, hogy minden színész ugyanazt a karaktert játssza, amelyet a Télikert színpadán, ami – mint kiderült – nemhogy megkönnyítené, kifejezetten bonyolultabbá teszi a feladatot.

A címszereplő, Görög László arról beszélt a nyílt forgatási napon, hogy a rendező és az írók olyan világot találtak ki, ami erősen eltér a Télikertben játszott előadásuktól, pedig már az sem volt hagyományos Csehov-színrevitel. Szerencsének tartja, hogy volt alkalmuk beszélgetni az adaptációról, sikerült sok mindenben kialakítani valamiféle közös álláspontot, hiszen a színpadon sok olyan jelenetet, helyzetet hoztak létre, ami hozzájuk nőtt, aminek az igazságát ismerik, ami már bevált. Ugyanakkor azt is elfogadta, hogy a filmen nem a színházi előadás jelenik meg.

„Ettől nehezebb volt, de most már könnyebb is. Eljött a pillanat, amikor feltettem a kezem és azt mondtam, ez az írók és rendezők olyan koncepciója, amivel tudok azonosulni, de el kell engednem azt a Ványát, aki a színházban voltam.”

Görög László szerint a Buborékkeringő nagyon hasonlít a Ványa bára, de talán egy kicsit még szomorúbb is annál. „A színházi előadás alapüzenete abból a feszültségből származik, hogy nem lehet olyan igazság, mely szerint azért élünk boldogtalanul, hogy egyszer majd boldogok legyünk. A film azért szomorúbb, és nem véletlenül írták át a történetet a rendszerváltás első időszakára, amikor megérkeztek a nagy csalódások, hogy ebbe már bele is törődünk” – mondja. A lelkéből beszél, csaknem könnypárássá válik a tekintete, de végül elneveti magát:

„Borzasztó, hogy ahogy idősödöm, egyre többször hatódom meg magamtól, de tényleg ijesztő, hogy ilyen a világ, és egyre gyakrabban jutunk arra a következtetésre, hogy nem kell mindenkinek boldognak lenni. Ez végtelenül szomorú, és a forgatókönyv nagyon szépen be is mutatja, ahogy mindenki a saját buborékjában vergődik. Ebben a történetben egyetlen kiút van, amikor Szonya elszökik. Elmegy. Mindannyian látjuk magunk körül, hányan választják, választották ezt a megoldást a csalódásuk okán. Lelépnek, és én azt mondom, hogy ez sincs teljesen rendjén. A forgatás első napján volt épp kétszáz éve, hogy meghalt Csehov, ami őrült egybeesés. Jó lesz, amit csinálunk.”

Molnár Piroska a fotósok kérésére lelkesen fújja a szappanhabot az arra szolgáló játékszeren. A fújás szüneteiben mosolyog a buborékfelhőben, amit ő hozott létre. Mint egy gyerek. Amúgy is olyan, hiszen kortalan, és mentes minden hazugságtól. A rövid interjú elején még dudorászik is – „eloszlik, mint a buborék…”

Az ő karaktere egy idős asszony, aki mindenkit ismer a darabban felbukkanó személyek közül. Ebben a filmben most hét napot forgat, de végigdolgozta a nyarat. Mosolyogva válaszolja az ilyenkor megkerülhetetlen kérdésre: igazából ő se bírja ezt a tempót, de úgy csinál. Ügyesen leplezi, ha nem bírja, hiszen nyáron volt Göttinger Pál Madám Bizsu című darabjának előzetes bemutatója a Salföldön, amelyben ő játssza a címszerepet.

– Az ősbemutató igen jól sikerült – mondja –, ősztől a Tháliában kerül műsorra. – Ez dokumentumdráma, egy hölgyről, akit Madám Bizsunak neveztek. Ez a hölgy, aki az általa hordott rengeteg hamis ékszerről kapta a nevét, a Halász Gyulának született, de Brassaï néven világhírűvé vált művész fotói révén vált ismertté. Egy irodalomtörténész kikutatta, ki is volt ő, és ebből állt össze a darab, amivel bemutathatjuk a közönségnek, hogy a Télikert és az Arizona Stúdió falai ugyanazok, melyek a darab idején, 150 évvel ezelőtt már álltak a Nagymező utcában. Megismerjük, hogy kezdődött a Nagymező utcai magyar Broadway.”

Molnár Piroska örül, hogy a Ványa bá című előadást nagyon szereti a közönség, és izgalmasnak tartja a filmváltozatot is, bár az szerinte jelentősen eltér a csehovi darabtól. „Itt például nem lehet tudni, hogy ki ez a néni. Lekvárt főz és befőttet tesz el, más feladata nem nagyon van. Pici szerep lett, nagyon sok történetet nem lehet vele eljátszani” – mondja mosolyogva.

Czakó Julianna, aki Lénát alakítja a színdarabban és a filmben is, viszont úgy látja, hogy a történet alapvetően megegyezik az eredeti darabéval, a rendező és az írók ragaszkodtak a csehovi gondolathoz, és nagyon ügyesen oldották meg, hogy természetesen kerüljön át a mai környezetbe. Ebben a verzióban Léna színésznő, aki ki akar törni a zsákutcából, amikor ráeszmél, hogy oda került a magánélete és a szakmai pályája is.

A művésznő idén kezdi második évadát férjével, Görög Lászlóval a Thália társulatában, és azt mondja, hogy a váltás beváltotta a hozzá fűzött reményeiket. „Jó a társulat, izgalmas a Télikert arculata, ahol kísérletezőbb előadások mennek, a nagyszínpadon pedig minőségi szórakoztatás a cél, és azt is nagyon szeretem.”

Szabó Győző a doktor karakterét építi fel mindkét produkcióban. Szerinte kicsit magyarították, aktualizálták, modernizálták a történetet, de sok mindenben ragaszkodtak a színházi feldolgozáshoz is.

„Itt állatorvos vagyok, kicsit más a felállás, és úgy érzem, hogy a filmben nagyobb szerepet írtak a dokinak, mint a színdarabban. A színházban is lehet nevetni, kijön a komikum, de a karakterem története nagyon mély, időnként fájdalmas is. A filmbéli karakterben szerintem kicsit több a humor. A jelmezem itt kicsit westernfilmes, amiben elég jól érzem magam. A helyszín, a környezet is kiváló – valahol a világ végén vagyunk, fogalmunk sincs, hol, és a háttér, az épületek, a színhelyek is kicsit a westernt idézik.”

Szabó Győző szerint ezt a történetet a világ minden pontján megértik majd, hiszen mindenütt vannak elrontott, beragadt életek, hasztalan vágyakozások. Számára amúgy nem volt nehéz átkapcsolni a színházi karakterről a filmes doktorra, de azt mondja, ehhez „teljes szoftverfrissítés kell az agyban”.

A következő filmes feladatáról még nem beszél, mert van terv, de még minden bizonytalan. Az viszont biztos, hogy marad a Thália Színház társulatában. „Jó a csapat, jók vagyunk, egyre jobb a repertoár. Tíz év után most kezd igazán összeérni a társulat, ami engem illet, nem tervezek változtatást ezen a területen.”

Martos Hanga, aki a színdarabban a rajongó és szolgálatkész Szonyát alakítja, a filmben elvarázsolt, alternatív, pontosabb gót stílusú, introvertált művészlelkű lányt formál meg. Hanga is elismeri, hogy nem egyszerű átkonvertálni a szöveget, és a karaktert is új alapokról kellett felépítenie.

„Szonyának az a tragédiája, hogy olyan helyre született, oda van bezárva, ahonnan nem nagyon van esély a boldogulásra. Körülötte megrekedt, meghasonlott figurák mozognak, neki most kezdődne az élete, de ott valószínűleg sohasem kezdődik el igazán. Még a szerelem sem tudja megváltani, hiszen egyetlen vonat jött, ami el is ment. Nem tudja, hogyan tovább. Ebben a változatban Szonya megpróbál kitörni a csapdából, és elkezdi a saját életét élni.”

Ami Hanga saját életét illeti, előtte is új utak nyílnak épp. Tavaly végzett a Színművészeti Egyetemen, komoly szerepet kapott a Tháliában, majd a Nemzeti Színház társulatához szegődött. Kíváncsian várja a feladatokat és azt, hogy végül merre kanyarodik szakmai útja.



TÁRGYMUTATÓ.

13-as stúdió2 3k színházi fesztivál1 40 év1 42 év2 600 kilométer 100 guinness4 6szín1 7 és fél halál4 a csemegepultos naplója292 a gyáva1 a gyermek és a varázslat3 a haramiák34 a hülyéje21 a kalóz63 a kávé nekem is jár32 a kék hajú lány2 a kéz48 a kis kéményseprő2 a köpeny36 a közös többszörös40 a ló aki elvesztette a szemüvegét1 a ludovika ablakai7 a mester1 a mi osztályunk13 a néző közbeszól43 a nulladik perc135 a rádió ablakai5 a rendező közbeszól38 a színészet képes nagykönyve11 alapítvány a magyar színházakért4 alba regia szimfonikus zenekar7 aldi női futógála1 alkalomadtán1 állj bele1 aNNa29 anyám éhesnek tűnik3 anyóka emlékiratai1 apertúra38 aradi kamaraszínház3 aranytíz4 archívum4 arden1 art-színtér22 átrium25 az elvarázsolt disznó13 az ember tragédiája2 az öreghíd alatt103 az úrhatnám szolgáló11 b3224 baal2 babel sound1 bácskai juli pszichoszínháza5 baja3 balatonboglár3 balatonfüred2 balfácánt vacsorára28 bálna2 bánk bán78 bárka288 bátorságpróba6 bencs villa1 beszélő levelek7 bisb1 bivaly-szuflé54 bob herceg38 bogáncsvirág51 bohémélet108 borral oltó fesztivál1 börtönrádió3 bsi1 budaörs5 budapasta2 budapest improv show12 budapest music center1 budapesti kamaraszínház1 budapesti tavaszi fesztivál1 budapesti vonósok21 budoár kiállítás1 busz-színház12 CAFe Budapest8 caminus72 castel felice46 castel felice vizsga5 centrál3 club701 coming out1 coming soon2 cosí fan tutte47 cupido és a halál30 cv1 családi játszmák59 családi játszmák 20237 családi ünnep3 cseh tamás4 cselényi nóra1 csíkszerda77 csoportterápia18 csukás-díj10 dankó rádió1 dante70 dante első szülinapi fesztivál14 dante-jam2 danubia zenekar6 deák171 debrecen21 debreceni tavaszi fesztivál1 delila2 delta produkció9 deszka fesztivál19 dido és aeneas55 díjak elismerések1 don juan3 dráma kortárs színházi találkozó6 drámaíró verseny1 due1 duett2 dunapart6 dunaújváros159 eger2 egri tavaszi fesztivál2 egy csók és más semmi31 egy kiállítás rémei2 éhség8 éjjel-nappal momentán4 élnek mint a disznók13 előadásszámok1 elte tók vizuális nevelési tanszék2 elveszett idők3 email1 ének a három hollóhoz2 english25 énis teis44 erkel színház67 ernani4 érzékenyítő fesztivál1 és ezt így hogy1 eszínház108 eszínház fesztivál46 esztergom3 eucharisztikus kongresszus7 europa cantat7 ezek mennek16 falaink3 falstaff9 fekete-fehér151 fellegek14 fém színház32 fesz segélyalap9 fiatal írók1 fidelio színházi est3 finito16 firkin310 fischer iván lakásszínháza2 fishing on orfű1 fogság1 főfőnök1 francia sanzonest2 friss hús2 furnitur50 füge145 független előadóművészeti szövetség10 gianni schicchi30 gólem12 gödöllő5 göncz árpád alapítvány1 grecsó3 grisnik petra32 gusztinak megjött az esze1 gyerekstúdió4 gyilkosok1 gyógyír északi szélre86 győr6 győri tavaszi fesztivál3 gyulai várszínház13 ha lenne valakim46 hajmeresztő34 halál hotel24 halastó118 hangok a katakombából1 hangoló1 hárman a padon164 harminchárom változat haydn-koponyára103 háromszögek25 határvonalak színházi fesztivál11 hatok csoport1 hatszín teátrum203 haydn fesztivál10 hazug1 hét domb fesztivál2 hét és fél halál6 hetedik alabárdos1 hetedik mennyország15 hírek3 hírszerzők1 hogy szeret a másik105 hol4 hoppart1 hrabal-vurstli14 humorfesztivál6 hyppolit94 így tanultam meg vezetni1 imprójam6 imprómaraton3 in medias brass1 in memoriam cseh tamás4 interjú130 irodalom éjszakája7 jak2 jászberény6 jegyek1 jó kérdés13 junior príma4 jurányi98 k11 művészeti és kulturális központ4 k2 színház6 kalandra fül fesztivál2 kálid artúr1 kalucsni54 kaposvár152 katona90 keltská noc1 képek496 keszthely3 kibelátó14 kicsi szívem kávéba pottyant1 kis suttogás5 kisfaludy színházi fesztivál2 kisvárda12 kmtg1 kolibri1 kolozsvár35 koma38 komárom5 komédium2 koronavírus136 kortárs drámafesztivál15 kórusok éjszakája77 kovátsműhely1 kőfeszt1 kőszeg466 köszönet estéje-estélye1 kritika514 kritikusdíj-átadó19 kuk3 kultkikötő26 kultúrfürdő26 kurátorok9 lakott sziget19 láthatatlan állomás4 latinovits diákszínpad1 leenane szépe 201731 leenane szépe 20261 leonardo1 lev&te3 limerick-bajnokság7 líra és epika38 lírástudók2 london1 love and money73 love and money vizsga9 macskadémon35 madách színház4 madam rekamié1 madame bizsu94 madame poe7 magdafeszt6 mágnás miska13 magvető4 magyar rádió28 magyar színház149 magyar színházi társaság10 magyar zene háza161 manhattan short5 manna110 manőver43 maradunk3 margó irodalmi fesztivál7 más olvasnivaló3 másik produkció24 mellékhatás3 menház színpad27 merlin6 mesterjátszma24 mesterkurzus11 mézesvölgyi nyár4 mikor2 mikro fesztivál19 milestone1 mindenütt jó34 mindenütt nő1 mintaapák1 miskolc2 miszépmiszépmiszép54 mojo51 momentán295 momkult2 monodráma fesztivál9 monodrámák6 móra kiadó1 most fesztivál28 motto3 mozaik országos színházi találkozó3 mozart-kommandó2 mozgófénykép45 mozsár műhely6 mu6 múzeumok éjszakája1 művészetek palotája17 művészetek völgye63 nagykanizsa1 naptár1 nefelé2 négyhangú opera53 nekem a zene3 nemzeti filharmonikusok7 nemzeti színház14 nézőművészeti kft46 nézőpont színház9 nofilter4 nyílt nap4 nyinyernya30 nyíregyháza407 nyolc nő26 óbudai társaskör29 ómama2 online fordítónapok1 operabeavató548 operaház84 operajátszóház21 operamacera7 operavita13 operettszínház41 orlai921 othello gyulaházán42 ők2 ördögkatlan389 örkény1 örkény vurstli5 örömimpró4 pájinkás jános1 pannonhalma2 pannónia stúdió2 papp jános1 párkák45 patália2 páternoszter1 pécs50 pécsi egyetem2 pesthidegkúti művészeti fesztivál1 pesti barokk88 pesti magyar színiakadémia19 petőfi irodalmi múzeum4 petri versmaraton6 pim dia hangoskönyvek3 pinceszínház43 placcc30 pokol10 portré1 postart1 poszt64 poznan1 pozsonyi piknik6 pure voice akadémia7 ráday utcai színházi találkozó5 rádió1 rádiójátékosok3 radnóti46 ram colosseum4 régebbi havi műsorok1 regnum filmszemle5 remény10 rendezők viadala57 rév fülöp34 rögvest81 rs91 rumini8 russian indie film fesztival1 sakknovella3 semmi baj gyerekek1 sherlock holmes és a moriarty-rejtély1 shots festival1 sinaia1 skvot3 sly59 snowman6 soharóza84 sok-szín-feszt4 sokszemközt1 somló cirqsz7 song-óra1 sopron1 sorozat a vidéki operajátszásról4 spaletta1 stockholm7 stúdió k12 summa summárum1 susotázs132 szabadesés39 szabadka2 szabadtéri színházak találkozója32 szeged339 székely-könyv4 székesfehérvár7 szemes fesztivál2 szénakutyák122 szent imre1 szentendrei teátrum20 szép heléna21 szerzői munkák10 szfe21 szigetszentmiklós1 színház a város16 színház tv73 színházak éjszakája35 színházi törvény1 színházrendezői testület1 színlapok103 szívem szeret4 szkéné30 szóbanforgó4 szombathely82 szöveg4 szputnyik hajózási társaság25 talált posztok15 tárgymutató1 társasjáték2 tartalom2 tatabánya127 telefondoktor206 temesvár46 tengeren 2008107 tengeren 201974 térkép1 terminál workhouse4 teszt16 thália186 thália nyárikert33 the irish coffee56 the pocketstones16 thealter19 tilos rádió3 tivoli3 tóbiás és az angyal30 törőcsik-emlékest12 trapézon tüllben37 trefort színjátszó fesztivál1 újpalotai nyári játékok1 ütközet2 üvegcipő1 váci dunakanyar színház10 vágánybenéző11 valamikor3 van egy határ29 varázsfuvola16 városmajor39 vaskakas5 védőháló9 veled kerek1 vera214 vidéki színházak fesztiválja13 vidor fesztivál83 vigadó2 visszaszámláló1 vízkereszti gritti49 volt egyszer egy ndk3 vonalhúzás34 zalaegerszegi kvártélyház20 zeneakadémia1 zichy major1 zsámbék4 zsolnay negyed5