Ezeken az oldalakon nincsenek saját írások.
A cikkek automatikusan (szerkesztés és kommentár nélkül) gyűlnek.
A forrásokat a bejegyzések végén lehet megtalálni.

Molnár Piroska elhelyezi a nézőket a történelemben

Hunyják be a szemüket, és képzeljék el…, szólítja fel a Thália Színház Arizona Stúdiójában helyet foglaló nézőket a Madám Bizsu című darab legelején az előadás összes férfi szerepét játszó Hevesi László, és akadnak, akik ezt meg is teszik. Bár a szemhunyást feloldó instrukció sosem hangzik el, szerencsére nincs olyan fegyelmezett színházlátogató, aki végig csukva tartaná a szemét, hiszen akkor nem látná az előadást.

A Madám Bizsu című darab Göttinger Pál dinamikus rendezői elképzeléseit kiváló ének- és időnként meggyőző tánctudással megvalósító három színész, valamint a puszta jelenlétével is erőteljes, de annál sokkal többet nyújtó Molnár Piroska látványos és muzikálisan gazdag történelemórája a régi pesti szórakozóhelyekről. Ezen belül is leginkább az egykori Arizona mulató huszadik század első felén átívelő emlékezetes évtizedéről.

A történetet és vele Madám Bizsu legendáját a 19. század végén indítják el. A címszereplő akkoriban egy mindennek és mindenkinek kiszolgáltatott árva kislány volt, akivel sokféle szörnyűség megesik, aminek egyetlen gyermekkel sem lenne szabad megtörténnie. A darab címadója azonban valamiféle magától értetődő, titokzatos és már-már fenséges közönnyel siklik át egy hosszú életen néhány centivel a mocsok felett. Mert ő egy legenda, a Madám Bizsu, akiről mindenfélét mondanak, de biztosat senki sem tud.

Göttinger Pál, a darab írója és rendezője Molnár Piroska karakterét egy magyar születésű világpolgár, bizonyos Halász Gyula által megörökített titokzatos hölgyről mintázta. Az eredetileg brassói Halászt, aki Brassaï néven vált a párizsi művészvilág megkerülhetetlen alakjává, amerikai drámaíró barátja, Henry Miller Párizs szemének hívta. Egyik klasszikussá vált fényképén látható egy titokzatos idős hölgy, aki rengeteg hamis ékszert viselt. Mivel ennél többet nem lehetett róla tudni, elnevezték Madame Bijou-nak. Göttinger Pál úgy döntött, hogy a hölgyet magyar legendává alakítja, aki mindent átélt és főleg mindent látott Pesten a millenniumtól Rákosiig.

Nem kis feladat egy ilyen darab megírása, színpadra állítása, de Molnár Piroskánál alkalmasabb címszereplőt nem is lehetne erre a célra találni. Már csak azért sem, mert Göttinger Pál neki írta darabját, sőt az eredeti ötlet is Molnár Piroskától származik.

A Thália Színház Arizona stúdiója ugyanis történetesen épp az egykori Arizona mulató helyén működik. Az előadás igyekszik meggyőzni a nézőket arról, hogy a stúdió falai ma is őrzik a süllyeszthető szeparék, a forgószínpad, a zenélő lépcsők, a csilláron hintázó gyönyörű lányok, hevesen szórakozó uralkodócsemeték, hét feleséggel mulató keleti uralkodók és egyéb közönséges részeg milliomosok hedonista élményeit, melyeket a két világháború közti Pest legfényesebben világító éjszakai csillagában, az Arizonában éltek át.

Az előadáson a csaknem nyolcvanéves Molnár Piroska viszonylag keveset szerepel a szó klasszikus értelmében. Nem kapott túl sok szöveget, de néhány dalt szerencsére ő is elénekel, és amikor rávetül a fény, még a sarokban ülve is képes elemi energiával megtölteni a színpadot és a nézőteret.

Három kollégája – Bordás Barbara, Mórocz Adrienn és Hevesi László mindeközben átváltozóművészekként szemléltetik a történelem elképesztő lendületét, amely Pestet jellemezte a 20. század elejétől annak közepéig. A kiegyezés előtti poros, vidékies, feudalizmusból épphogy kinőtt település a millennium után néhány évtized alatt világvárossá, Európa egyik legmozgalmasabb helyévé nőtte ki magát. Minden épült, átalakult, dőlt a pénz, és akikhez dőlt, azok akkoriban sem ismertek olyan mulatságot, ami túl drága, túl erkölcstelen vagy bármi egyéb miatt elérhetetlen lett volna számukra. Ezt az igényt szolgálta ki az Arizona néven működése 12 éve alatt legendává vált mulató is a Nagymező utca néven is ismert pesti Broadway-n.

A Thália előadásán egy bizonyos Stein Pupi dallamai segítik felidézni a daliás időket. A kevéssé ismert nevű szerző kiváló dalai Heltai Jenő, Gábor Andor és Szép Ernő verseit felhasználva támasztják fel a legendás pesti kabarék hangulatát. Stein Pupi azért nem ismert, mert nem létezett. Többnyire Dinyés Dániel, a sokoldalú zenész ihletett munkái hallhatóak a darabban, melyek tökéletesen elhitetik magukról, hogy némelyiket már a nagyszüleink is dúdolták.

A premieren ráadásul ő maga ült a zongora mögött, és egyértelművé tette, hogy az egykori mulató zenészeit kiemelt bérrel és ennek megfelelő szakmai elvárásokkal foglalkoztató Senger Mariska, azaz Miss Arizona és férje, a mulató tulajdonosa, Rozsnyai Sándor is azonnal szerződést ajánlott volna a virtuóz muzsikusnak.

A női szerepeket alakító Bordás Barbara és Mórocz Adrienn éppoly hitelesek az egykori Ős-Budavára díszletvárosának vidéki cselédlányból mutatványossá avanzsált esendő démonaiként, mint amikor átváltoznak a hírhedett Kék Macska éneklő prostituáltjaivá, vagy épp az Arizona válogatott görljeiként tűnnek elő. Mórocz Adrienn magától értetődő könnyedséggel adja elő a profi tánckoreográfiákat, énekli el a neki szánt dalokat, és adott jelenetekben prózai színészi erényeit is fel tudja csillantani.

Bordás Barbara a könnyedebb kabarészámok mellett időnként klasszikus stílusban is megmutatja meggyőző énekesi kvalitásait. Ráadásul még szteppel is.

Hevesi László folyton változó karakterekben, például utcai csibészként, konferansziészerepben, mint idegenvezető, szélhámos vagy épp revüsztár van jelen az előadás első pillanatától az utolsóig. Énekel, táncol, játszik, könnyedén váltogatja a stílusokat, figurákat, életkorokat, ráadásul dramaturgiai kulcsszereplő is, hiszen ő meséli el a történetet.

Itt érdemes szót ejteni a látványos, kifejező és a pillanatok alatt végbemenő színpadi átalakulásokat elegánsan kiszolgáló jelmezekről, melyeket Kenyeri Orsolya készített.

Szükség is van az erős színészi alakításokra, a változatos énekes és táncjelenetekre, mert az a rengeteg történelmi tény, amelyet a szerző kénytelen volt belezsúfolni az előadásba, enyhén didaktikussá teszi a színházi élményt. Hiába meséli el Hevesi László, hogy Alfonzó bronzszínűre festve játszotta Miss Arizona ágyékkötős rabszolgáját, Benedek Tibor apja és Latabár Kálmán is dolgozott a mulatóban, nem is beszélve Cziffra Györgyről, hogy volt ott borotváló elefánt és számtalan egyéb egzotikus állat, és megesett, hogy a csillárról leugró lányok miatt kórházba került egy-egy vendég, az egymás után sorakozó történetek – legyenek azok bármily érdekesek – néha megtörik az előadás lendületét.

Göttinger Pálnak rendezőként így rengeteg mindent ki kellett hagynia a források után kutató szerző – Göttinger Pál – által fellelt történetekből. Tény, hogy a maradékkal is hatalmas és izgalmas ismeretanyagot kap a néző, de egy picit talán lehetett volna még szigorúbb a direktor a drámaíróval. Szerencsére a jelenetek látványos és dinamikus színre vitelével újra és újra képes meggyőzni a nézőket arról, hogy a zenés színházban nem azért énekelnek és táncolnak, nehogy a közönség megunja a sok szöveget.  

Ami Madám Bizsut illeti, róla sok mindent megtudunk. Miközben a darab erősen hangsúlyozza, hogy végül sose derülhet ki, mi igaz a legendából, egy dologban biztosak lehetünk. Megdönthetetlen tény, hogy amikor Molnár Piroskát láthatjuk a színpadon tehetséges kollégái társaságában, ráadásul abban az előadásban, amelyet számára írtak, és amelyről úgy beszél, mint talán pályafutása utolsó premierjéről, akkor egy legenda születésének tanúi lettünk. Akkor is mesélhetünk majd erről az unokáknak, ha – mint reméljük – lesz még jó néhány premierje a művésznőnek.

forrás: https://kultura.hu






MI TÖRTÉNIK.


EZEK MENNEK.

Az időpontokat lásd itt.


TÁRGYMUTATÓ.

13-as stúdió 3k színházi fesztivál 40 év 600 kilométer 100 guinness 6szín 7 és fél halál a csemegepultos naplója a gyáva a gyermek és a varázslat a haramiák a hülyéje a kalóz a kávé nekem is jár a kék hajú lány a kéz a kis kéményseprő a köpeny a közös többszörös a ló aki elvesztette a szemüvegét a ludovika ablakai a mester a mi osztályunk a néző közbeszól a nulladik perc a rádió ablakai a rendező közbeszól alapítvány a magyar színházakért alba regia szimfonikus zenekar aldi női futógála alkalomadtán állj bele aNNa anyám éhesnek tűnik anyóka emlékiratai apertúra aradi kamaraszínház aranytíz archívum arden art-színtér átrium az elvarázsolt disznó az ember tragédiája az öreghíd alatt az úrhatnám szolgáló b32 baal babel sound bácskai juli pszichoszínháza baja balatonboglár balatonfüred balfácánt vacsorára bálna bánk bán bárka bátorságpróba bencs villa beszélő levelek bisb bivaly-szuflé bob herceg bogáncsvirág bohémélet borral oltó fesztivál börtönrádió bsi budaörs budapasta budapest improv show budapest music center budapesti kamaraszínház budapesti tavaszi fesztivál budapesti vonósok budoár kiállítás busz-színház CAFe Budapest caminus castel felice castel felice vizsga centrál club70 coming soon cosí fan tutte cupido és a halál cv családi játszmák családi játszmák 2023 családi ünnep cseh tamás cselényi nóra csíkszerda csoportterápia csukás-díj dankó rádió dante danubia zenekar deák17 debrecen debreceni tavaszi fesztivál delila delta produkció deszka fesztivál dido és aeneas díjak elismerések don juan dráma kortárs színházi találkozó drámaíró verseny due duett dunapart dunaújváros egri tavaszi fesztivál egy csók és más semmi egy kiállítás rémei éhség éjjel-nappal momentán élnek mint a disznók előadásszámok elte tók vizuális nevelési tanszék elveszett idők email ének a három hollóhoz english énis teis erkel színház ernani érzékenyítő fesztivál eszínház eszínház fesztivál esztergom eucharisztikus kongresszus europa cantat ezek mennek falaink falstaff fekete-fehér fellegek fém színház fesz segélyalap fiatal írók fidelio színházi est finito firkin fischer iván lakásszínháza fishing on orfű fogság francia sanzonest friss hús furnitur füge független előadóművészeti szövetség gianni schicchi gólem gödöllő göncz árpád alapítvány grecsó grisnik petra gusztinak megjött az esze gyerekstúdió gyilkosok gyógyír északi szélre győr győri tavaszi fesztivál gyulai várszínház ha lenne valakim hajmeresztő halál hotel halastó hangoló hárman a padon harminchárom változat haydn-koponyára háromszögek határvonalak színházi fesztivál hatok csoport hatszín teátrum haydn fesztivál hazug hét domb fesztivál hét és fél halál hetedik alabárdos hetedik mennyország hírek hírszerzők hogy szeret a másik hol hoppart hrabal-vurstli humorfesztivál hyppolit így tanultam meg vezetni imprójam imprómaraton in medias brass in memoriam cseh tamás interjú irodalom éjszakája jak jászberény jegyek jó kérdés junior príma jurányi k11 művészeti és kulturális központ k2 színház kalandra fül fesztivál kalucsni kaposvár katona keltská noc képek keszthely kibelátó kicsi szívem kávéba pottyant kis suttogás kisfaludy színházi fesztivál kisvárda kmtg kolibri kolozsvár koma komárom komédium koronavírus kortárs drámafesztivál kórusok éjszakája kovátsműhely kőfeszt kőszeg köszönet estéje-estélye kritika kritikusdíj-átadó kuk kultkikötő kultúrfürdő kurátorok lakott sziget láthatatlan állomás latinovits diákszínpad leenane szépe 2017 leonardo lev&te limerick-bajnokság líra és epika lírástudók london love and money love and money vizsga macskadémon madách színház madam rekamié madame bizsu madame poe magdafeszt mágnás miska magvető magyar rádió magyar színház magyar színházi társaság magyar zene háza manhattan short manna manőver maradunk margó irodalmi fesztivál más olvasnivaló másik produkció mellékhatás menház színpad merlin mesterjátszma mesterkurzus mikor mikro fesztivál milestone mindenütt jó mindenütt nő mintaapák miskolc miszépmiszépmiszép mojo momentán monodráma fesztivál monodrámák móra kiadó most fesztivál motto mozaik országos színházi találkozó mozart-kommandó mozgófénykép mozsár műhely mu múzeumok éjszakája művészetek palotája művészetek völgye nagykanizsa naptár nefelé négyhangú opera nekem a zene nemzeti filharmonikusok nemzeti színház nézőművészeti kft nézőpont színház nofilter nyílt nap nyinyernya nyíregyháza nyolc nő óbudai társaskör ómama online fordítónapok operabeavató operaház operajátszóház operamacera operavita operettszínház orlai othello gyulaházán ők ördögkatlan örkény örkény vurstli örömimpró pájinkás jános pannonhalma papp jános párkák patália páternoszter pécs pécsi egyetem pesthidegkúti művészeti fesztivál pesti barokk pesti magyar színiakadémia petőfi irodalmi múzeum petri versmaraton pim dia hangoskönyvek pinceszínház placcc pokol portré postart poszt poznan pozsonyi piknik pure voice akadémia ráday utcai színházi találkozó rádió rádiójátékosok radnóti ram colosseum régebbi havi műsorok regnum filmszemle remény rendezők viadala rév fülöp rögvest rs9 rumini russian indie film fesztival sakknovella shots festival sinaia skvot sly snowman soharóza sok-szín-feszt sokszemközt somló cirqsz song-óra sopron sorozat a vidéki operajátszásról spaletta stockholm stúdió k summa summárum susotázs szabadesés szabadka szabadtéri színházak találkozója szeged székely-könyv szemes fesztivál szénakutyák szent imre szentendrei teátrum szép heléna szerzői munkák szfe színház a város színház tv színházak éjszakája színházi törvény színházrendezői testület színlapok szívem szeret szkéné szóbanforgó szombathely szöveg szputnyik hajózási társaság talált posztok tárgymutató társasjáték tartalom tatabánya telefondoktor temesvár tengeren 2008 tengeren 2019 térkép terminál workhouse teszt thália thália nyárikert the irish coffee the pocketstones thealter tilos rádió tivoli tóbiás és az angyal törőcsik-emlékest trapézon tüllben trefort színjátszó fesztivál újpalotai nyári játékok ütközet váci dunakanyar színház vágánybenéző valamikor van egy határ varázsfuvola városmajor vaskakas veled kerek vera vidéki színházak fesztiválja vidor fesztivál vigadó visszaszámláló vízkereszti gritti volt egyszer egy ndk vonalhúzás zalaegerszegi kvártélyház zeneakadémia zichy major zsámbék zsolnay negyed

PROJEKTEK.

EGY NAGYOBB NAPTÁR IDE KATTINTVA.



UBI.


TARTALOM.


FACEBOOK.




TALÁLT KÉPEK.