Neil LaBute: A randizás manapság szinte olyan, mintha egy éles aknákkal teli mezőn kellene átjutni

Papp Tímea / 2024. december 8.

A filmrajongók a Férfitársaságban és a Betty nővér miatt ismerik, a sorozatnézőknek a Van Helsing ugrik be, a színházbajáróknak pedig ő a Szentek fecsegése, a Bash, Valami csaj(ok), a Fat pig szerzője. Neil LaBute médiumot tekintve is sok műfajú alkotó, ír drámát és forgatókönyvet, rendez a maga örömére és mások felkérésére. Friss színdarabja, a Ha lenne valakim magyarországi premierje előtt beszélgettünk.

Ki fedezte fel önben a történetmesélés tehetségét? Folyamatosan épült a szakmai önbizalma, vagy volt olyan esemény, ami megerősítette, hogy ez az ön útja?

Azt hiszem, mindenért kizárólag én vagyok a felelős. Persze nagyon sokat köszönhetek az édesanyámnak, aki gyerekként vitt magával a könyvtárba, és amint megtanultam olvasni, faltam a könyveket. Imádtam elveszni az olvasott történetekben, és moziba járni is rettenetesen szerettem. Azt hiszem, az olvasás hozta magával az írást. Egész egyszerűen annyira izgattak a történetek, annyira szerettem, hogy papíron és a vásznon is történeteket mesélnek nekem, hogy elkezdtem azt gondolni magamról, hogy talán én is tudok mesélni. Színház nem volt a közelünkben, ezért az sokáig kimaradt az életemből. De már az első előadás után rájöttem, hogy van számomra valami különleges ebben a művészeti formában.

Bár kisebb projekteket jegyzett színházban, csak a filmes sikerek után nyíltak meg ön előtt a színházi ajtók. Ezt hogyan élte meg?

A filmek előtt is foglalkoztam színházzal, de azokat a dolgaimat csak nagyon szűk körben ismerték. Mondjuk úgy, voltak, akik felfigyeltek rám, amolyan helyi hírességnek számítottam, de ez még nagyon messze volt a Broadwaytől. Aztán csináltam egy kisebb, majd egy nagyobb filmet, ez pedig jóval nagyobb nyilvánosságot jelentett. Többen rám csodálkoztak, ki vagyok, mi vagyok, sőt feltették azt a kérdést is, hogy mit szeretnék még csinálni. Elmondtam, hogy színházban is rendezek, a forgatókönyvek mellett darabokat is írok, sőt azokat meg is lehet nézni. Volt abban valami ironikus, hogy még a színházi világból is többen csak a filmes sikereim után konstatálták, hogy a vásznon túl vagy inkább az előtt is van egy életem, egy pályám.

Miért fontos a színház önnek?

A film és a tévé annyira nagyszabású a költségeit, az elérését, a hatását illetően, ami nem mérhető össze a színházzal. A moziban lekapcsolják a villanyt, a hatalmas vásznon mindenféle hatásvadász elemekkel „megsegítve” látható egy történet, ami nem élőben zajlik, mégis valóságosabbnak hat, mint az itt és most-ra építő színház, ahol a legigazibb dolgok is műviek. A színpadon valódi emberek vannak, de látjuk, hogy csak úgy tesznek, mintha autót vezetnének. Ezzel szemben a filmen soha nincs mintha.

De annak ellenére, hogy a színházban játszanak, színlelnek a színészek, mégiscsak beszippant a történet, erősebben, mint bármilyen más médiumban.

Nézőként felfüggesztjük a hitetlenségünket, mert tisztában vagyunk a megismételhetetlenség tétjével. A varázslat ebben rejlik számomra.

Harold Pintert és David Mametet szokta említeni mint azokat a drámaírókat, akik a legnagyobb hatással voltak önre. Mit tanult tőlük, és van-e olyan darabjuk, amit irigyel tőlük, amiről azt gondolja, bárcsak ön írta volna?

Az emberi játszmák dinamikájáról, a hatalmi helyzetekről mindkettejüktől rengeteget tanultam. Legelőször is azt, hogy lehetnek érdekesek a teljesen hétköznapi emberek. Jó pillanatban találkoztam a darabjaikkal, és megerősítettek abban, hogy azok a történetek, amelyekben én teljesen átlagos, „normális”, bárki számára ismerős emberek történeteit írtam meg, érdeklődésre tarthatnak számot.

Aztán a különböző kapcsolati dinamikákat. Rengeteg olyan darabot írtam, nemritkán kétszemélyeseket, amely különböző leosztású, és nem is feltétlenül párkapcsolati, hanem szülő-gyerek, testvéri, baráti, beosztotti vagy lazább ismerősi, még csak az ismerkedés fázisában levő viszonyt vizsgálnak.

Abban, hogy ezeket hitelesen mutassam meg, a feszültségkeltéshez és annak fenntartásához ne mondvacsinált, átlátszó dramaturgiai fordulatokat használjak, sokat segített ez a két szerző.

Mamettől rengeteget tanultam a dialógusok ritmusáról, Pintertől pedig a csönd fontosságáról.

És hogy mely darabjaikat irigylem? Hadd gondolkozzak egy picit. Mamettől egy korai darabját, a Sexual Perversity in Chicago címűt, a témaválasztás bátorsága mellett azért, mert elhitette velem, hogy igaz történeteket látok, hogy ezek bárkivel megtörténhetnek. Az Oleannát is szeretem, mert szinte valós időben játszódik. A Pinter-drámák közül egyértelműen az Árulást választom, amiatt, ahogyan megteremti a veszély, a fenyegetés atmoszféráját.

Ön is sok kétszereplős darabot írt, amelyek története megegyezik a színpadi idővel, tehát a néző úgy izgulhat, mintha valós időben zajló eseményeket kukkolna. Miért vonzódik annyira ehhez a zsánerhez, és mi jelenti írás közben a legnagyobb kihívást?

Ahhoz tudnám ezt hasonlítani, mint amikor fent kell tartani a labdát a levegőben, nem szabad engedni, hogy leessen, vagy amikor feszültség van a szobában tartózkodók között, és folyton ott motoszkál bennünk, vajon miért nem megy ki valaki, miért nem hagyja ott a többieket. A Ha lenne valakim-nél is ezzel játszottam. Van egy fiú és egy lány, egy bulin megismerkednek, a kelleténél többet isznak, felmennek a lányhoz, és elindul egy húzd meg-ereszd meg játék. A nézőnek természetesen léteznek egy ilyen helyzetre várakozásai, már-már elvárásai a sztereotípiák mentén, én viszont nem akartam mindent klisékből megoldani.

Ez egy olyan szituáció, ahonnan nincs menekvés, döntést kell hozni – a valóságban sem lehet hirtelen átugrani egy újabb jelenetre, ezért arra gondoltam, abból az időből kimetszett másfél órát mutatom meg, ami a fiú és a lány lakásba való belépése pillanatától a lány elalvásáig történik. Az elalvás hogyanját most nem spoilerezem el, elég legyen annyi, hogy amikor a Ha lenne valakim elkészült, és megmutattam az ügynökömnek, ő kerek perec azt mondta, egy ilyen nővel sosem maradna egy szobában. Számomra az volt a legszórakoztatóbb, egyben a legnagyobb kihívás az írás közben, hogy ne veszítsem el a néző érdeklődését. Hogy végig kíváncsi maradjon, hogy drukkoljon nekik, mert egyértelmű, hogy a fiú és a lány passzolnak egymáshoz, sőt, az is izgassa egy picit, mi történik velük a következő reggel. És talán még ezzel sem spoilereztem!

A szakmai kihíváson túl mi motiválta még a darab megírásában?

Az, hogy látom, mennyire nehéz ismerkedni, és az ismerkedés után továbblépni egy kapcsolat felé.

A metoo után a randizás manapság szinte olyan, mintha egy éles aknákkal teli mezőn kellene átjutni.

A szabályok, a felkiáltójelek, a tiltások miatt a verbális és a nonverbális kommunikáció alapvető eszközeit óvatosan használjuk, folyamatosan felülviselkedjük a helyzeteket, nem merünk őszintén fogalmazni, a vágyaink beteljesítése érdekében aktívan tenni, mert attól tartunk, félreértenek bennünket. Mivel az alkohol természetes módon oldja a korlátokat, huszonévesen pedig még másképp iszogat az ember, ezért ezek a huszonéves fiatalok pár doboz sört megisznak a darab alatt.

Hezitálok, hogy fel merjem-e tenni ezt a kérdést, mert ha már ön nem spoilerezett, ne legyek én se ünneprontó. A karaktereit gyakran irányítja vak düh, gyávákat zár össze szörnyetegekkel, a férfiak és a nők játszmái nemegyszer fordulnak erőszakba, a Ha lenne valakim viszont minden, csak nem egy tipikus LaBute-darab.

Hát igen, valóban ritka nálam a tisztán szerelmi történet és a happy end. De azért itt is felsejlik, hogy mind a fiú, mind a lány múltjában vannak kisebb-nagyobb traumák, úgyhogy talán nem véletlen, hogy azok, akik a darabot az elsők között olvasták, azt várták, hogy lesz itt is valami tragikus, nyomasztó fordulat. Volt, aki azt mondta, az utolsó oldalig azt várta, valamelyikük egy kést ránt elő. Szóval itt az a csavar, hogy nincs csavar. Ez a fiú és ez a lány boldogan élnek, ha nem is addig, míg meg nem halnak, de az biztos, hogy túlélik az éjszakát. Hoppá, spoilereztem! De ennyi talán még belefér.

A darab angol címét, az If I Needed Someone-t egy Beatles-daltól, a szereplők nevét, Julest és Jimet pedig Truffaut-tól kölcsönözte. (A magyar fordításban Kim és Jim a két karakter – a szerk.) Ezek az easter eggek önt szórakoztatják, vagy a Beatles- és a Truffaut-rajongókat célozzák?

Különösebb jelentéssel vagy jelentőséggel nem bírnak, ha más is észreveszi, annak örülök. Hogy miért épp ez a cím? George Harrisont nagyon szeretem, ez meg az ő dala, a címe is tökéletes, a Rubber Soul album pedig, amelyen megjelent, elég hosszú ahhoz, hogy amikor a fiú felteszi, a szakértő néző tudja, miért erre esett épp arra a választás. De ez az előtörténet vagy háttértudás nem ad radikálisan új jelentést, ezeket alapvetően a magam szórakoztatására csinálom.

Ír színdarabokat és filmforgatókönyveket, rendez színházban, dolgozik sorozatokon, filmeken. Melyik műfaj miért izgatja?

Rettenetesen szerencsésnek érzem magam, hogy ennyire különböző területeken próbálhattam ki magam, és azt kell mondanom, mindegyik műfaj jó volt hozzám, igazán kegyesen bánt velem. A kizárólag az üzleti szempontokat figyelembe vevő Broadwaytől a kis független produkciókig, az Egyesült Államoktól Nagy-Britannián át legutóbb Romániáig sokfelé dolgoztam, és láthattam azt is, hogy a darabjaim mennyire sokféleképp kerülhetnek színpadra. Izgalmas és örömteli azt látni, hogy mi az a szikra, ami fellobbantja egy színházcsinálóban az alkotási vágyat.

Készítettem tévére saját anyagból is filmet, sorozatot, de dolgoztam már alkalmazott rendezőként is.

Ez utóbbi különös tapasztalás: odamész, belépsz egy valaki más által létrehozott univerzumba, megrendezel néhány epizódot, távozol, és a gépezet pontosan ugyanúgy működik tovább.

Ebbe is bele kell tenni a lehető legtöbbet, itt is azonosulni kell egy világgal, de ez a munka alapvetően nem rólam szól, hiszen ha nem én, akkor valaki más szinte teljesen ugyanúgy csinálná meg. Amit ebben a fajta alkalmazotti létben meg lehet tanulni, az például a forgatásokat érintő technikai szakmunka, amit jól át tudja forgatni az ember a saját projektjeibe.

Volt olyan filmem, ami saját forgatókönyvből készült, és volt olyan is, ami máséból, dolgoztam komoly büdzséből készült, nagy stábot mozgató, mivel széles közönségréteget célzott, nevesebb színészeket foglalkoztató stúdióprodukcióban és független filmeken is. Egyébként most is egy ilyen forgatásában vagyok. Egy barátom révén lett rá pénz, és felkértem három színész ismerősömet. Az anyag egyik fele kész, azt egy hét alatt forgattuk le, a másik fele télen játszódik, azt hamarosan leforgatjuk, de arra is egy hetet szánunk. Senki nem tud róla, nincs nagydobra verve, minden irányítás az én kezemben összpontosul, nem kell a stúdióvezető meg a producerek kéréseihez alkalmazkodnom, nem kell nekik magyarázkodnom, hogy miért nem cukibb ez vagy az a jelenet.

Én kontrollálok mindent, de ez a kontroll maga a szabadság. Persze, a nagy munkáknak is megvan a maga előnye, mert azokból származik az ismertség, ez a kredit pedig kinyithat újabb ajtókat, de tisztában kell lenni azzal is, hogy a történetet nem feltétlenül úgy mesélheted el, ahogy szeretnéd. És nem arról van szó, hogy én jobban tudom, mint bárki más, hanem inkább arról, hogy én egy bizonyos módon akarom elmesélni a történetet.

Melyiket választaná élethosszig tartó megélhetésként?

Húha… A mozi volt az első, filmeken nőttem fel, talán ezért is ragad magával jobban egy történet filmen, mint színházban. Mégis, ha lehetne, inkább a színházzal foglalkoznék. Nehezet kérdezett, mert a színház az színház, a film az film – és ez anyagi értelemben is igaz. A színház nem a megélhetés legkönnyebb útja, nálunk erősen üzleti érdekek befolyásolják. Európában irigylésre méltóan más a helyzet. A nyáron Nagyszebenben a Ványa bácsit rendeztem nagyszerű színészekkel, nagyszerű tervezővel.

Volt egy vízióm, de nem volt rajtam nyomás, nyugodtan próbáltunk, együtt építettünk fel egy világot. Összességében nagyszerűen éreztem magam. Jó, az egy kicsit meglepett, hogy a színészek nem voltak hozzászokva ahhoz, hogy kikérik a véleményüket a szerepeikkel kapcsolatban, hogy meghallgatják az ő értelmezésüket is, de ezen hamar változtattunk. Ezzel szemben a filmeknél minden a gazdaságosság jegyében történik. Nem sorrendben forgatunk, mert ezt a színészt csak erre a napra kapjuk meg, vagy olcsóbb, ha ezen a napon ide megyünk, nem oda. Rémes. A színház folyamatszerűen működik, ott minden az elején kezdődik, a végén ér véget.

A Ha lenne valakim magyarországi premierje adja az apropót a beszélgetéshez. (Az Orlai Produkció Göttinger Pál rendezésében és fordításában, Barta Ágnessel és Mészáros Martinnal december 8-án a 6színben mutatja be – a szerk.) Követi a darabjai utóéletét, figyeli, merre, milyen sikerrel játsszák őket?

Igyekszem, mert lenyűgöz, hogy valaki elolvassa a darabomat, azt érdekesnek találja, meg akarja rendezni, de másképp rezonál a történetre, mást gondol róla, mint én. Az sem zavar, ha apró módosítások történnek, számomra nem probléma, hogy a magyar produkcióban Jules és Jim helyett Kim és Jim van.

Az, hogy a darabjaim léteznek, azt is jelenti, hogy önálló életre kelnek; nem is szeretném, ha a belőlük készült előadások a világ minden pontján ugyanolyanok lennének.

Legalább huszonöt Hamletet láttam már életemben, volt köztük jó is, rossz is, és nem egy egészen középszerű – ami színházban a legrosszabb –, de a mag, a történet még a legérdektelenebb produkcióban is zseniális marad, hiszen Shakespeare megengedi, hogy valaki több száz évvel később tovább gondolkozzon rajta, ugyanakkor még a dilettánsokkal szemben is képes az ellenállásra. Tegyük fel, hogy van egy film, ami akkora kasszasiker, hogy még az életedben remake-elik vagy rebootolják – de vajon hányat csinálhatnak belőle? Kettőt-hármat maximum. Hamletből meg huszonötöt. És mindegyikben, még a legunalmasabbakban is mindig találni valami egyedit. Ez az egyediség a színház szépsége. Hogy van az üres tér, ahová bejön valaki, ő mond valamit, mások nézik, és a színpad tényleg bármivé alakulhat. Van ennél szórakoztatóbb dolog a világon?

forrás: https://kultura.hu/



TÁRGYMUTATÓ.

13-as stúdió2 3k színházi fesztivál1 40 év1 42 év2 600 kilométer 100 guinness4 6szín1 7 és fél halál3 a csemegepultos naplója292 a gyáva1 a gyermek és a varázslat3 a haramiák34 a hülyéje21 a kalóz63 a kávé nekem is jár32 a kék hajú lány2 a kéz48 a kis kéményseprő2 a köpeny36 a közös többszörös40 a ló aki elvesztette a szemüvegét1 a ludovika ablakai7 a mester1 a mi osztályunk13 a néző közbeszól43 a nulladik perc135 a rádió ablakai5 a rendező közbeszól38 a színészet képes nagykönyve5 alapítvány a magyar színházakért4 alba regia szimfonikus zenekar7 aldi női futógála1 alkalomadtán1 állj bele1 aNNa29 anyám éhesnek tűnik3 anyóka emlékiratai1 apertúra38 aradi kamaraszínház3 aranytíz4 archívum4 arden1 art-színtér22 átrium24 az elvarázsolt disznó13 az ember tragédiája2 az öreghíd alatt103 az úrhatnám szolgáló11 b3224 baal2 babel sound1 bácskai juli pszichoszínháza5 baja3 balatonboglár3 balatonfüred2 balfácánt vacsorára28 bálna2 bánk bán78 bárka288 bátorságpróba6 bencs villa1 beszélő levelek7 bisb1 bivaly-szuflé54 bob herceg38 bogáncsvirág51 bohémélet108 borral oltó fesztivál1 börtönrádió3 bsi1 budaörs5 budapasta2 budapest improv show12 budapest music center1 budapesti kamaraszínház1 budapesti tavaszi fesztivál1 budapesti vonósok21 budoár kiállítás1 busz-színház12 CAFe Budapest8 caminus72 castel felice46 castel felice vizsga5 centrál3 club701 coming out1 coming soon2 cosí fan tutte47 cupido és a halál30 cv1 családi játszmák59 családi játszmák 20237 családi ünnep3 cseh tamás4 cselényi nóra1 csíkszerda77 csoportterápia18 csukás-díj10 dankó rádió1 dante58 dante-jam2 danubia zenekar6 deák171 debrecen21 debreceni tavaszi fesztivál1 delila2 delta produkció9 deszka fesztivál19 dido és aeneas55 díjak elismerések1 don juan3 dráma kortárs színházi találkozó6 drámaíró verseny1 due1 duett2 dunapart6 dunaújváros158 eger2 egri tavaszi fesztivál2 egy csók és más semmi31 egy kiállítás rémei2 éhség8 éjjel-nappal momentán4 élnek mint a disznók13 előadásszámok1 elte tók vizuális nevelési tanszék2 elveszett idők3 email1 ének a három hollóhoz2 english25 énis teis44 erkel színház67 ernani4 érzékenyítő fesztivál1 és ezt így hogy1 eszínház108 eszínház fesztivál46 esztergom3 eucharisztikus kongresszus7 europa cantat7 ezek mennek16 falaink3 falstaff9 fekete-fehér151 fellegek14 fém színház32 fesz segélyalap9 fiatal írók1 fidelio színházi est3 finito16 firkin310 fischer iván lakásszínháza2 fishing on orfű1 fogság1 főfőnök1 francia sanzonest2 friss hús2 furnitur50 füge145 független előadóművészeti szövetség10 gianni schicchi30 gólem12 gödöllő5 göncz árpád alapítvány1 grecsó3 grisnik petra32 gusztinak megjött az esze1 gyerekstúdió4 gyilkosok1 gyógyír északi szélre86 győr6 győri tavaszi fesztivál3 gyulai várszínház13 ha lenne valakim46 hajmeresztő34 halál hotel24 halastó118 hangoló1 hárman a padon164 harminchárom változat haydn-koponyára103 háromszögek25 határvonalak színházi fesztivál11 hatok csoport1 hatszín teátrum203 haydn fesztivál10 hazug1 hét domb fesztivál2 hét és fél halál5 hetedik alabárdos1 hetedik mennyország15 hírek3 hírszerzők1 hogy szeret a másik105 hol4 hoppart1 hrabal-vurstli14 humorfesztivál6 hyppolit93 így tanultam meg vezetni1 imprójam6 imprómaraton3 in medias brass1 in memoriam cseh tamás4 interjú130 irodalom éjszakája7 jak2 jászberény6 jegyek1 jó kérdés13 junior príma4 jurányi98 k11 művészeti és kulturális központ4 k2 színház6 kalandra fül fesztivál2 kálid artúr1 kalucsni54 kaposvár152 katona90 keltská noc1 képek496 keszthely3 kibelátó14 kicsi szívem kávéba pottyant1 kis suttogás5 kisfaludy színházi fesztivál2 kisvárda12 kmtg1 kolibri1 kolozsvár35 koma38 komárom5 komédium2 koronavírus136 kortárs drámafesztivál15 kórusok éjszakája77 kovátsműhely1 kőfeszt1 kőszeg465 köszönet estéje-estélye1 kritika514 kritikusdíj-átadó19 kuk3 kultkikötő26 kultúrfürdő26 kurátorok9 lakott sziget19 láthatatlan állomás4 latinovits diákszínpad1 leenane szépe 201731 leenane szépe 20261 leonardo1 lev&te3 limerick-bajnokság7 líra és epika38 lírástudók2 london1 love and money73 love and money vizsga9 macskadémon35 madách színház4 madam rekamié1 madame bizsu94 madame poe7 magdafeszt6 mágnás miska13 magvető4 magyar rádió28 magyar színház149 magyar színházi társaság10 magyar zene háza159 manhattan short5 manna110 manőver43 maradunk3 margó irodalmi fesztivál7 más olvasnivaló3 másik produkció24 mellékhatás3 menház színpad27 merlin6 mesterjátszma24 mesterkurzus11 mézesvölgyi nyár4 mikor2 mikro fesztivál19 milestone1 mindenütt jó34 mindenütt nő1 mintaapák1 miskolc2 miszépmiszépmiszép54 mojo51 momentán294 momkult2 monodráma fesztivál9 monodrámák6 móra kiadó1 most fesztivál28 motto3 mozaik országos színházi találkozó3 mozart-kommandó2 mozgófénykép45 mozsár műhely6 mu6 múzeumok éjszakája1 művészetek palotája17 művészetek völgye63 nagykanizsa1 naptár1 nefelé2 négyhangú opera53 nekem a zene3 nemzeti filharmonikusok7 nemzeti színház14 nézőművészeti kft46 nézőpont színház9 nofilter4 nyílt nap4 nyinyernya30 nyíregyháza407 nyolc nő26 óbudai társaskör29 ómama2 online fordítónapok1 operabeavató544 operaház84 operajátszóház21 operamacera7 operavita13 operettszínház41 orlai921 othello gyulaházán42 ők2 ördögkatlan389 örkény1 örkény vurstli5 örömimpró4 pájinkás jános1 pannonhalma2 papp jános1 párkák45 patália2 páternoszter1 pécs50 pécsi egyetem2 pesthidegkúti művészeti fesztivál1 pesti barokk88 pesti magyar színiakadémia19 petőfi irodalmi múzeum4 petri versmaraton6 pim dia hangoskönyvek3 pinceszínház43 placcc30 pokol10 portré1 postart1 poszt64 poznan1 pozsonyi piknik6 pure voice akadémia7 ráday utcai színházi találkozó5 rádió1 rádiójátékosok3 radnóti46 ram colosseum3 régebbi havi műsorok1 regnum filmszemle5 remény10 rendezők viadala57 rév fülöp34 rögvest81 rs91 rumini8 russian indie film fesztival1 sakknovella3 semmi baj gyerekek1 sherlock holmes és a moriarty-rejtély1 shots festival1 sinaia1 skvot3 sly59 snowman6 soharóza84 sok-szín-feszt4 sokszemközt1 somló cirqsz7 song-óra1 sopron1 sorozat a vidéki operajátszásról4 spaletta1 stockholm7 stúdió k12 summa summárum1 susotázs132 szabadesés39 szabadka2 szabadtéri színházak találkozója32 szeged339 székely-könyv4 székesfehérvár6 szemes fesztivál2 szénakutyák122 szent imre1 szentendrei teátrum17 szép heléna21 szerzői munkák10 szfe21 szigetszentmiklós1 színház a város16 színház tv73 színházak éjszakája35 színházi törvény1 színházrendezői testület1 színlapok102 szívem szeret4 szkéné30 szóbanforgó4 szombathely82 szöveg4 szputnyik hajózási társaság25 talált posztok16 tárgymutató1 társasjáték2 tartalom2 tatabánya127 telefondoktor206 temesvár46 tengeren 2008107 tengeren 201974 térkép1 terminál workhouse4 teszt16 thália186 thália nyárikert33 the irish coffee56 the pocketstones16 thealter19 tilos rádió3 tivoli3 tóbiás és az angyal30 törőcsik-emlékest12 trapézon tüllben34 trefort színjátszó fesztivál1 újpalotai nyári játékok1 ütközet2 üvegcipő1 váci dunakanyar színház10 vágánybenéző11 valamikor3 van egy határ29 varázsfuvola16 városmajor39 vaskakas5 védőháló6 veled kerek1 vera214 vidéki színházak fesztiválja13 vidor fesztivál83 vigadó2 visszaszámláló1 vízkereszti gritti49 volt egyszer egy ndk3 vonalhúzás34 zalaegerszegi kvártélyház20 zeneakadémia1 zichy major1 zsámbék4 zsolnay negyed5