Ezeken az oldalakon nincsenek saját írások.
A cikkek automatikusan (szerkesztés és kommentár nélkül) gyűlnek.
A forrásokat a bejegyzések végén lehet megtalálni.

Nem az öröklétre születtünk – ferencvárosi kultúrkohó

Jaj, de szép a karácsonyfa… van zsákodban minden jó… sietve menve lássátok… lángos csillag állt felettünk… és a többi. Itt van mindjárt a Jézuska, hoz ajándékot mindenkinek a Ferencvárosban. Például kulturális programokat, azoknak is, akik gonoszak voltak másokkal egész évben. Most itt a lehetőség, hogy változtasson mindenki az életén, még a halála előtt.

Pénteken (dec 20.) délután 4-től karácsonyi buli lesz a Mester Galériában. Közös évzárás és lehetőség, hogy megismerkedjünk a csapattal, meghallgassuk a Mester Színműhely tanulóinak koncertjét, kézműveskedjünk, vagy megtekintsük a Jelky-Art-Mix V. című legújabb kiállítást. A belépés ingyenes.

Ma öttől nyitja kapuit a Budapest Park első téli fesztiválja is, a kétnapos Winterfest, jó melegben, az MVM Dome-ban, ahol két napon át nyolc „parkos” produkciót láthatunk, és partizhatunk hajnalig. Ma a Blahalouisiana, a Vad Fruttik, Bérczesi Robi, a Punnany Massif, a Lil Frakk & Friends és az Elefánt lesz a nagykoncert.

Másnap, szombaton (december 21.) ugyanitt este hattól Aurevoir., aztán Ivan & the Parazol, SISI, Margaret Island, Járai Márk és ByAlex, plusz záró techno-parti.

De a tuti buli második fejezetét megelőzően még szombat délelőtt a fiatalabb korosztálynak 11-től Csodaváró betlehemest mutat a Müpában a Magyar Állami Népi Együttes. Ez a hagyományos, de minden évben új produkció a karácsonyi ünnepkörről mesél mától kezdve december 28-ig minden nap, összesen kilenc előadásban. Van, amikor egy nap kétszer egymás után. Lesznek benne bohókás hóemberek, szépséges hótündérek és táltosparipák is.

Egészen más műfajban készülődnek ma az ünnepekre a Duna túlpartján a Dürer kertben 16.30-tól a Nagy Karácsonyi Punkünnepen. Érdemes átkelnie annak, aki kedveli az egyszerű zenéket és a régi csibészeket. Játszik a Végállomás, a The Buttholes, aztán 25 éves jubileumi koncertet ad a Nem Mind1 zenekar; a dorogi Graveyard At Maximum az eredeti felállásban tér vissza, de a 30 éves Macskanadrág és a 15 éves Don Gatto is köszöni szépen, utálja az elnyomó rendszereket, és nem rest ennek hangot adni, amióta létezik. Lesz 40 éves Elit Osztag buli, Hatóságilag Tilos, HétköznaPI CSAlódások, Prosectura és a Fegyelmező Részleg Fehérvárról.

Közben a Fotelbárban 18.40-tól a Nem Az A Punk, Aki… című könyv frissen megjelent második részéről, az azzal együtt megjelent lemezről és a ’90-es évekről beszélgetnek a szervezők, a zenészek és a kiadó. (Ráadásul, teljesen véletlenül, szerénytelenségem is a szerzők között található.)

Este héttől a Stúdió K-ban ismét megy a Prudencia Hart különös kivetkezése. Igazi karácsonyi, hóviharos, kocsmás, lebegős horrorsztori kultúrantropológusoknak és partiarcoknak, amit szívesen megnéznék még többször magam is. Hogy miért, azt alig egy éve, a bemutató tiszteletére megírtam ezen a helyen, az akkor még egy hónapos csecsemő Kilenconline-on A halál és a kocsmatündér címmel.

Vasárnap (december 22.) a világhírű Budapest Bike Maffia Nagy Szendónapjára virradunk a kerületi Élesztőben. Reggel nyolckor kezdődik a jótékonykodó szendvicsgyártás és a csomagok összeállítása, aztán zajlik 12 órán keresztül.  A hozzávalót ők adják, az önkéntes csatlakozóktól az elkészítésben és a csomagok kiszállításában várják a segítséget. Az étel olyan intézményekbe jut el a kerületben és még tovább, ahol nincs kaja, illetve muszáj kiegészíteni az étkezést. Ha az állam nem gondoskodik, majd mi gondoskodunk jelszóval. A karitatív munka mellett a közösségi szórakozás is szerepet kap itt, hiszen neves előadók és dj-k is játszanak a Másik Szobában. Így telik jól, bulizva a jótékonykodás. Jobb, mint egy szociális minisztérium.

Estére jól tesszük, ha átkelünk a Dunán megint, felszállunk az állóhajóra, és megkeressük az Orr stúdiót. Ott vár minket ugyanis, ki tudja hány év után újra Szentpétervár legkultikusabb, rezsimeken átívelő underground zenekara a N.O.M. (Nyeformalnaja Organizacja Malagyózsi) koncertje. Bemutatnak egy új lemezt elképesztő jelmezeikben, régi szokásuk szerint, és készítettek hozzá 3D-vetítéseket is.

Másnap hétfő (december 23.), nem mozdulunk ki. Rendet rakunk, sütünk, főzünk, várjuk a sült galambot, és nézzük a Netflixet. Legjobb, ha a minden idők egyik legjobb irodalmi művéből készült Száz év magányt tekintjük meg nyolc részben. Na, nem mintha tökéletes volna, de eléggé rendben van, és legalább meg merte csinálni valaki. Maga az író, García Márquez azt vallotta, hogy regénye a mozi ellen készült, és nem járult hozzá életében a megfilmesítéséhez. Sosem értettem, hogy a színházi adaptációhoz akkor vajon miért, hiszen a filmen sokkal több lehetőség van a varázslatok ábrázolására, de minden zseninek megvan a maga spirituális bogara, amit tiszteletben kell tartani. Halála utánra nem rendelkezett viszont a kolumbiai író, ami megint csak zseniális húzás, így hitelesíti a regény mondanivalóját, megteremtve magának a lehetőséget az örök életre. Persze az lenne a jó, ha mindenki olvasna ma is, ám a fiatal generációk sajnos egyre kevésbé kultiválják a könyveket. Bizonyos műveket viszont muszáj megismerniük, ha másképp nem, a filmek által. Maradjunk abban, hogy aki olvasta a mágikus regényt ötvenszer, az azért, aki meg nem, az azért nézze meg a filmet, amely a képzeletbeli dél-amerikai falu, Macondo alapítói, a Buendía család transzcendens életét meséli el, és azt a varázslatos, ám kemény világot mutatja be, ahol az idő is másképp telik. Kolumbiában forgatták és spanyol nyelven, ahogy azt Gabriel García Márquez kívánta volna. Ursula karakterét sajnos nagyon nem találták el szerintem, és számos emberi csodát sem sikerült kibontaniuk, de igen erős képek, jelenetek és karakterek is születtek. Jó, hogy a Netflix megkapta az író fiának áldását végül, aki a sorozat executive producere is lett, mert innentől kezdve jöhetnek a cifra próbálkozások, a Száz év magány százórás verziója, Száz év magány-fesztiválok sora, és szövődhet az álom egy új médián keresztül tovább és még tovább. Mert az élet bizony egy álom, egy tűnő csoda, semmi más.

Javaslom viszont, hogy a nyolc rész felét hagyjuk meg másnapra, karácsony szent napjára, hogy ne süljön ki a szemünk. Ha mégis szívesen kimozdulna valaki, az mozizhat sok emberrel együtt is, a Müpában a 110 éves a magyar animáció sorozat keretében. Ott ugyanis Gémes József 1984-es, Daliás idők című filmjét vetítik este héttől. Ezzel a legendás alkotással meg az a mágia történt, hogy a Toldi-trilógiát az alkotó eredetileg a kép és a zene nyelvén álmodta meg, aztán forgalmazási okokból, ergo a gyengébbek kedvéért, végül mégis kapott narrációt. Sebaj, mert így is kivételes, a 19. századi romantikus festészetet megidéző látványban lehet része a nézőnek, sőt beszélhet is róla. A filmklub meghívott vendége a rendező egykori munkatársa, Békési Sándor. A vetítés utáni beszélgetést pedig Barkóczi Janka, a filmklub házigazdája vezeti.

Ha kedd december 24.), akkor karácsony. Ma nyer értelmet a szombati munkanap, amelynek eredményeképp meghitt családi körben vagy meghitt magányban fejezhetjük be a Száz év magányt a Netflixen, esetleg átnyergelhetünk az e-színház oldalára, amit a Covidnak köszönhetünk, és nézhetünk színházi közvetítéseket, amelyekben újra láthatjuk azokat a kedves kortárs színészeinket, akik ebben a földi valóságban már nincsenek velünk. Héttől a Kvartettet teszik hozzáférhetővé Szilveszterig. Spiró György öncsalási mechanizmusokról mesélő darabját a Vígszínház tűzte műsorra anno, Marton László rendezésében.  A drága Börcsök Enikő, „Börcsi” játssza benne a feleség szerepét. Csak nekünk, csak most, hogy emlékeztessen minket arra, érdemes a színház tükrében megnézni magunkat időnként. Egyébként számos közvetítést választhatunk még itt, szóval érdemes böngészni.

Szerdán (december 25.) 19.00-tól például online premier lesz. A Hárman a padon című előadás is látható mostantól a nemrég elhunyt Benedek Miklóssal. Aldo Nicolaj darabja, Göttinger Pál rendezése három idős emberről szól, akik rendszeresen találkoznak egy padnál, és barátok lesznek. „Micu” remek partnerei Egri Márta és Gálvölgyi János, akiknek innen is kívánunk jó egészséget, boldog karácsonyt és még sok újabb előadást.

Csütörtökön (december 26.) ismét film, de nem otthon. Egy izgalmas, premier előtti vetítés érdekében kimozdulhatunk a Terézvárosig. Nem árt a mozgás a zaba után, 18.30-tól az Egy csiga emlékiratait vetítik a Művészben. Grace Pudel szívszorító és ugyanakkor szívmelengető története a veszteségről, az újrakezdésről iszonyú aktuális ebben a világban, ebben az országban. Az 1970-es évek Ausztráliájában játszódó filmben Grace és ikertestvére, Gilbert a nehézségek ellenére is próbálnak megmaradni egymásnak, még akkor is, amikor árván és egymástól elválasztva különböző nevelőcsaládokhoz kerülnek. A kitartásról és szeretetről szóló mozit nagyon ajánlom az aktuális uralkodónak, családjának, minisztereinek és összes bűntársaiknak az ünnepekre. Bár kevésbé hiszek abban, hogy felpislákol bennük valami halvány felelősségérzet, mint a feltámadásban, de egy esély a megvilágosodásra mindenkinek jár. Adam Elliot ausztrál animációs filmje egyébként január 9-től lesz látható a mozikban, szóval, hajrá, mindenki.

Artner Sisso

forrás: https://kilenconline.hu






MI TÖRTÉNIK.


EZEK MENNEK.

Az időpontokat lásd itt.


TÁRGYMUTATÓ.

13-as stúdió 3k színházi fesztivál 40 év 600 kilométer 100 guinness 6szín 7 és fél halál a csemegepultos naplója a gyáva a gyermek és a varázslat a haramiák a hülyéje a kalóz a kávé nekem is jár a kék hajú lány a kéz a kis kéményseprő a köpeny a közös többszörös a ló aki elvesztette a szemüvegét a ludovika ablakai a mester a mi osztályunk a néző közbeszól a nulladik perc a rádió ablakai a rendező közbeszól alapítvány a magyar színházakért alba regia szimfonikus zenekar aldi női futógála alkalomadtán állj bele aNNa anyám éhesnek tűnik anyóka emlékiratai apertúra aradi kamaraszínház aranytíz archívum arden art-színtér átrium az elvarázsolt disznó az ember tragédiája az öreghíd alatt az úrhatnám szolgáló b32 baal babel sound bácskai juli pszichoszínháza baja balatonboglár balatonfüred balfácánt vacsorára bálna bánk bán bárka bátorságpróba bencs villa beszélő levelek bisb bivaly-szuflé bob herceg bogáncsvirág bohémélet borral oltó fesztivál börtönrádió bsi budaörs budapasta budapest improv show budapest music center budapesti kamaraszínház budapesti tavaszi fesztivál budapesti vonósok budoár kiállítás busz-színház CAFe Budapest caminus castel felice castel felice vizsga centrál club70 coming soon cosí fan tutte cupido és a halál cv családi játszmák családi játszmák 2023 családi ünnep cseh tamás cselényi nóra csíkszerda csoportterápia csukás-díj dankó rádió dante danubia zenekar deák17 debrecen debreceni tavaszi fesztivál delila delta produkció deszka fesztivál dido és aeneas díjak elismerések don juan dráma kortárs színházi találkozó drámaíró verseny due duett dunapart dunaújváros egri tavaszi fesztivál egy csók és más semmi egy kiállítás rémei éhség éjjel-nappal momentán élnek mint a disznók előadásszámok elte tók vizuális nevelési tanszék elveszett idők email ének a három hollóhoz english énis teis erkel színház ernani érzékenyítő fesztivál eszínház eszínház fesztivál esztergom eucharisztikus kongresszus europa cantat ezek mennek falaink falstaff fekete-fehér fellegek fém színház fesz segélyalap fiatal írók fidelio színházi est finito firkin fischer iván lakásszínháza fishing on orfű fogság francia sanzonest friss hús furnitur füge független előadóművészeti szövetség gianni schicchi gólem gödöllő göncz árpád alapítvány grecsó grisnik petra gusztinak megjött az esze gyerekstúdió gyilkosok gyógyír északi szélre győr győri tavaszi fesztivál gyulai várszínház ha lenne valakim hajmeresztő halál hotel halastó hangoló hárman a padon harminchárom változat haydn-koponyára háromszögek határvonalak színházi fesztivál hatok csoport hatszín teátrum haydn fesztivál hazug hét domb fesztivál hét és fél halál hetedik alabárdos hetedik mennyország hírek hírszerzők hogy szeret a másik hol hoppart hrabal-vurstli humorfesztivál hyppolit így tanultam meg vezetni imprójam imprómaraton in medias brass in memoriam cseh tamás interjú irodalom éjszakája jak jászberény jegyek jó kérdés junior príma jurányi k11 művészeti és kulturális központ k2 színház kalandra fül fesztivál kalucsni kaposvár katona keltská noc képek keszthely kibelátó kicsi szívem kávéba pottyant kis suttogás kisfaludy színházi fesztivál kisvárda kmtg kolibri kolozsvár koma komárom komédium koronavírus kortárs drámafesztivál kórusok éjszakája kovátsműhely kőfeszt kőszeg köszönet estéje-estélye kritika kritikusdíj-átadó kuk kultkikötő kultúrfürdő kurátorok lakott sziget láthatatlan állomás latinovits diákszínpad leenane szépe 2017 leonardo lev&te limerick-bajnokság líra és epika lírástudók london love and money love and money vizsga macskadémon madách színház madam rekamié madame bizsu madame poe magdafeszt mágnás miska magvető magyar rádió magyar színház magyar színházi társaság magyar zene háza manhattan short manna manőver maradunk margó irodalmi fesztivál más olvasnivaló másik produkció mellékhatás menház színpad merlin mesterjátszma mesterkurzus mikor mikro fesztivál milestone mindenütt jó mindenütt nő mintaapák miskolc miszépmiszépmiszép mojo momentán momkult monodráma fesztivál monodrámák móra kiadó most fesztivál motto mozaik országos színházi találkozó mozart-kommandó mozgófénykép mozsár műhely mu múzeumok éjszakája művészetek palotája művészetek völgye nagykanizsa naptár nefelé négyhangú opera nekem a zene nemzeti filharmonikusok nemzeti színház nézőművészeti kft nézőpont színház nofilter nyílt nap nyinyernya nyíregyháza nyolc nő óbudai társaskör ómama online fordítónapok operabeavató operaház operajátszóház operamacera operavita operettszínház orlai othello gyulaházán ők ördögkatlan örkény örkény vurstli örömimpró pájinkás jános pannonhalma papp jános párkák patália páternoszter pécs pécsi egyetem pesthidegkúti művészeti fesztivál pesti barokk pesti magyar színiakadémia petőfi irodalmi múzeum petri versmaraton pim dia hangoskönyvek pinceszínház placcc pokol portré postart poszt poznan pozsonyi piknik pure voice akadémia ráday utcai színházi találkozó rádió rádiójátékosok radnóti ram colosseum régebbi havi műsorok regnum filmszemle remény rendezők viadala rév fülöp rögvest rs9 rumini russian indie film fesztival sakknovella shots festival sinaia skvot sly snowman soharóza sok-szín-feszt sokszemközt somló cirqsz song-óra sopron sorozat a vidéki operajátszásról spaletta stockholm stúdió k summa summárum susotázs szabadesés szabadka szabadtéri színházak találkozója szeged székely-könyv szemes fesztivál szénakutyák szent imre szentendrei teátrum szép heléna szerzői munkák szfe színház a város színház tv színházak éjszakája színházi törvény színházrendezői testület színlapok szívem szeret szkéné szóbanforgó szombathely szöveg szputnyik hajózási társaság talált posztok tárgymutató társasjáték tartalom tatabánya telefondoktor temesvár tengeren 2008 tengeren 2019 térkép terminál workhouse teszt thália thália nyárikert the irish coffee the pocketstones thealter tilos rádió tivoli tóbiás és az angyal törőcsik-emlékest trapézon tüllben trefort színjátszó fesztivál újpalotai nyári játékok ütközet váci dunakanyar színház vágánybenéző valamikor van egy határ varázsfuvola városmajor vaskakas veled kerek vera vidéki színházak fesztiválja vidor fesztivál vigadó visszaszámláló vízkereszti gritti volt egyszer egy ndk vonalhúzás zalaegerszegi kvártélyház zeneakadémia zichy major zsámbék zsolnay negyed

PROJEKTEK.

EGY NAGYOBB NAPTÁR IDE KATTINTVA.



UBI.


TARTALOM.


FACEBOOK.




TALÁLT KÉPEK.