Őze Áron öt évig vezette a Pesti Magyar Színházat, jelenleg a dunaújvárosi Bartók Színház igazgatója, vagyis naponta ingázik Budapest és Dunaújváros között. Esküszik a népszínházra, vidéken szerinte nem is lehet mást csinálni. Az Erzsébetváros című lapnak nyilatkozott.
A felvetésre, miszerint sokan sajnálták, amikor elhagyta a Pesti Magyar Színházat, kifejtette:
„Nekem sem volt könnyű lelépnem, hiszen éppen akkor kezdett beérni a munkám. Kutyakemény meló volt, rendbe kellett tenni a társulatot, az infrastruktúrát és kellett egy koncepció. Mélyvíz volt, de sikerült kikerülnünk az adósságspirálból, az épület is élhetőbb lett és a társulat is lábra állt. Az ifjúsági és családi koncepció tetszett a közönségnek. Folytattuk volna, csak lejárt az időm, s a fenntartó kulturális minisztériumtól nem kaptam bizalmat az újabb ciklusra. A döntésből hiányoltam a szakmaiságot, s hogy nem jártunk rossz úton, azt az is bizonyítja, hogy a színház ma is azt a koncepciót folytatja, amit én elkezdtem.”
Népszínházi koncepciója Dunaújvárosban tetszésre talált a város vezetőinek körében: „Ez nyolc éve működik, olyannyira, hogy még „csecsemő színházunk” is van. Az előadásaink általában több generációnak szólnak. Ilyen akár a Tartuffe, akár a Rumini Tükör-szigeten, vagy a Hyppolit, a lakáj, vagyis a gyerekektől a középiskolásokon át a nagymamákig minden korosztály talál magának darabot. A stúdiószínpadunk művészszínházként is működik. Ebben az évadban hét bemutatót tartunk, közülük kettőt mi viszünk színre először Magyarországon.”
Arról szólva, hogyan telik a büdzséből hét premierre, elmondta: évekkel ezelőtt sikerült olyan szerződést kötnie, hogy az állam és a város 50-50 százalékban támogatja a teátrumot. Az is könnyebbség, hogy nincs állandó társulat, de a mostani szezonban például Molnár Piroska, Balázs Andrea, Göttinger Pál, Józan László, Györgyi Anna, Schneider Zoltán, Csiby Gergely, Marton Róbert is játszik náluk.
A felvetésre, miszerint a független színházak viszont keserves éveket élnek át, kifejtette:
„Nem jó ez így. Több szakmaiságot és kevesebb pártpolitikát, kiegyensúlyozottabb rendszert szeretnék látni én is. A kőszínházaknak és a függetleneknek össze kellene dolgozni. Az árokásást szívemből utálom.”
Igazgatói teendői mellett rendez és játszik is, ahogy ő fogalmaz, a színpadon piheni ki magát: „Ott lenni gyönyörű állapot. Rendezni izgalmas, de ott enyém a kockázat. Sokan féltettek, amikor úgy döntöttem, hogy a Hyppolitnak nem a zenés változatát mutatom be. Karácsony Ági fantasztikus átiratot készített, meghagyva a klasszikus mondatokat, poénokat. A közönség imádja.”
A teljes interjú az Erzsébetvárosban olvasható.
forrás: https://szinhaz.online/