Azt hiszem, nyugodtan megállapíthatjuk, hogy a főváros izgalmas, de mégis Ferencváros a legizgalmasabb kerülete. Az évkezdő lusta, hideg napokon, amikor szalmaszál se moccan, a végtelenített év végi bulik utáni űrben is zakatol a kultuccai szórakoztató ipar, füstöl a színházi rendezők agya, és dolgozik a 9 tévében a Gabi. Meg azért mi sem vagyunk restek programokat ajánlani.
Pénteken (január 3.) este héttől már megy és majd’ egy héten át látható minden nap ugyanebben az időpontban a KIX című film a Művész moziban.
A városi szegénységről és a jobb sorsra érdemes, elhanyagolt kölykökről szóló művészi doksi megtekintéséhez most ki kell mozdulni a Ferencvárosból. A Trafóban mutatták be még novemberben, de nálunk nincs art mozi, viszont jórészt a kerületben játszódik, és még a premier előtt írtunk róla a 9 magazinban egy alapos riportot Vágások, nyarak, Sanyi címmel. Aki felkészült néző szeretne lenni, az nyugodtan olvassa el. A film már a hazai bemutatója előtt több nemzetközi díjat nyert. Sok szempontból reveláció.
Utána hazatérés a körzetbe, és lazításként a Jedermannban mulatság a Falka Banda – születésnapok napján este kilenctől. A szabadon szerveződő zenekar egy estére közösséggé formálja, szórakoztatja, éneklésre, táncolásra hívja és az elkövetkezendő válságos magyar hétköznapokra feltölti energiával a helyszínen megjelent közönséget. Aztán egy év múlva talán újra jönnek, és mi is ajánlhatjuk őket megint.
Hogy a művészet szabadságáról is megemlékezzünk, kezdjük a szombatot (január 4.) egy több szempontból is különleges rövidfilm megtekintésével a Liliom utca 41.-ben este hétkor. Szentjóby Tamás: Kentaur (1973-75/2009) című alkotása a Balázs Béla Stúdióban készült 1973-ban, ám a befejezése előtt betiltották. A művészt ellenzéki tevékenysége miatt 1975-ben letartóztatták, majd kiutasították az országból, a film meg eltűnt. Az elsuvasztott munkakópiát 1983-ban a Balázs Béla Stúdió akkori titkára, Durst György találta meg, lemásolta, aztán a Ludwig Múzeumnak köszönhető digitális felújítás után csak 2009-ben mutatták be először közönség előtt végleges formájában. A filmet most magyar nyelven, angol felirattal vetítik a Trafó Galériájában a holnapig nyitva tartó TNPU kiállítás záróeseményeként. Azért a kiállítást is érdemes átfutni, ha már odafáradunk.
Kicsit később, 19.30-kor Szarka Tamás: Tánc a hóban című szülinapi koncertjét hallgathatja a nagyérdemű a Művészetek Palotájában. Az egykor táltos erejű és elképesztően termékeny galántai előadóművész, zeneszerző és költő most visszatekint a gazdag múltra és szárnyal, a Balassi Bálint Nyolcévfolyamos Gimnázium kórusa és a Duna Szimfonikus Zenekar közreműködésével.
Vasárnap (január 5.) reggel 10.30-tól kedvenc gyerekkori mozim, a pszichedelikus Hugó, a víziló felújított verziója megy a Lurdyban. Gémes József magyar-amerikai animációját 1975-ben mutatták be először, fülbemászó zenéjét Bert Keyes és Robert Larimer szerezte, és a hazai popzene és színjátszás olyan legendás sztárjai énekelték fel, mint Kovács Kati, Kútvölgyi Erzsébet és Máté Péter. A hippi nagymamák, a konszolidált kismamák és a kölykök is imádni fogják a szívszorító, szürreális és zenés történetet a „kissé molett és pocakos, ám mégis oly bájos aranyos vízipaciról. Délután 16.00-tól kortárs képzőművészeti túra, tárlatvezetés lesz a Női kvóta 01 – Női alkotók, alkotó nők a Ludwig Múzeum gyűjteményéből című, még január 12-ig nyitva tartó kiállításon Hádinger Nóri vezetésével, majd 17.00-tól ugyanezt angol nyelven megismétlik.
Másnap hétfő (január 6.) Ferencváros Újévi Koncertje hallható. Azok a helyi lakosok, akik regisztráltak a rendezveny@fmkportal.hu címen, biztosan bejutnak Roby Lakatos és a MÁV Szimfonikus Zenekar közös előadására, akik pedig nem jutnak be, azok se szomorkodjanak, mert ki se kell mozdulniuk a hidegben, megtekinthetik teljesen ingyen, otthon a 9 tévé KultKer sorozatának legfrissebb adását Vados Anna költővel és pszichológussal. Aztán mindjárt visszamenőleg az összes József Attila-díjassal készült felvételek is ott vannak, ha az ember történetesen rákapna az alkotók lelkének és műveinek alapos feltérképezésére. Egyébként sem árt átböngészni évindítónak az elmúlt év műsorait, és megállapítani, hogy a mi tévénk még mindig a tények mentén dolgozik, és a tévék lehető legjobbika.
Ha kedd (január 7.), akkor Örömjáték, már reggel fél tíztől Gregus Lászlóval, az Itt és Most Társulat imprószínészével, aki mesemondó és gyógypedagógus is. Ezeken az alkalmakon az improvizáció a felszabadító közös élmény része, de magát a módszert is meg lehet tanulni alaposan, némi ellenszolgáltatásért cserébe. Este héttől csinálni már nem kell a színházat, csak nézni: például a Mit mászkálsz meztelenül! című előadást a Pincében. Georges Feydeau egy ambiciózus parlamenti képviselőről és szabados feleségéről szóló komédiája alapján a szövegkönyvet Kenderessy Attila és Csizmadia Tibor írta, Kerekes József, Bozó Andrea, Samudovszky Adrian, Cserna Antal és Köleséri Sándor játsszák. Nevetni, azt biztosan lehet.
Szerdán (január 8.) este nyolctól a Tálas Áron Trió várja a groove-os és hagyományos jazz kedvelőit az ünnepek után a kapuit még épp nyitogató BMC-ben. A trió, amellett, hogy két lemeze anyagából válogat, a zenekarvezető és zongorista új szerzeményeit is bemutatja Tóth István nagybőgős és Csízi László dobos kreatív közreműködésével.
Csütörtökön (január 9.) újra csak színház; soha rosszabb napokat. Ray Cooney: Család ellen nincs orvosság című idétlen és időtlen vígjátékát mutatja be a Morpheus Színműhely amatőr és profi színészekből álló társulata Nagy Fruzsina Lilla rendezésében az FMK színháztermében este héttől. A Kultuccán a Pincében komoly művet láthat a néző, a Verát, amit Grecsó Krisztián regénye alapján rendezett Göttinger Pál, és a nagyszerű Grisnik Petra ad elő. Egy kislány bőrébe bújva, ahogy rájön, hogy a világ a felnőttek hazugságaitól furcsa körülötte. Kicsit arrébb, a Kettőspontban pedig filozofikus vizuális performansz lesz az Élőkép Színház előadásában Kör-relációk címmel. Engem lenyűgöz, ha valaki azt állítja, hogy egy színpadra nagyított horoszkópábrát egy személyes kérdés tükrében életre tud kelteni. Odamegyek és leellenőrzőm, minimum.
Artner Sisso
forrás: https://kilenconline.hu/